صفحه اصلی  »  ویدئوهای رایگان  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  کنترل پیچش سازه در ایتبس : کنترل نامنظمی پیچشی ، ضریب بزرگنمایی پیچشی و پیچش تصادفی

کنترل پیچش سازه در ایتبس : کنترل نامنظمی پیچشی ، ضریب بزرگنمایی پیچشی و پیچش تصادفی

ویدئو آموزشی

 

حتما شما نیز با ما موافق هستید که یکی از مهمترین کنترل های سازه ای که بر روی نتایج طراحی سازه مستقیما تاثیر گذار است کنترل نامنظمی پیچشی می باشد. این کنترل به طور مستقیم در کنترل ضریب نامعینی سازه ، کنترل دریفت سازه و همچنین همپایه سازی برش پایه ها در تحلیل طیفی کاربرد دارد.
به طوری که اگر بتوانیم از نامنظمی پیچشی فرار کنیم در کنترل های دیگر راحت تر جواب خواهیم گرفت و سازه ما شدیدا اقتصادی خواهد شد. حال که با اهمیت این کنترل آشنا شدیم باید بدانیم که این کنترل پیچش سازه شامل 3 مورد است. در ادامه این 3 مورد را بیشتر به شما معرفی خواهیم کرد.

در این ویدئو چه می آموزیم؟

 1. کنترل نامنظمی پیچشی
  نامنظمی پیچشی چیست؟
  جریمه های نامنظمی پیچشی
 2. کنترل ضریب بزرگنمایی پیچشی
  ضریب بزرگنمایی Aj در آیین نامه 2800
 3. کنترل پیچش تصادفی
  کنترل پیچش تثادفی یا برون مرکزی اتفاقی چیست؟
  کنترل پیچش تصادفی در آیین نامه 2800

1. کنترل نامنظمی پیچشی

نامنظمی پیچشی چیست؟

در مواردی که حداکثر تغییر مکان نسبی در یک انتهای ساختمان در هر طبقه، با احتساب پیچش تصادفی و با منظور کردن Aj=1 بیشتر از 20 درصد متوسط تغییر مکان نسبی در دو انتهای ساختمان در آن طبقه باشد. در این موارد نامنطمی ” زیاد” و در مواردی که این اختلاف بیشتر از 40 درصد باشد، نامنظمی شدید پیچشی توصیف می شود.

جریمه های نامنظمی پیچشی

اگر سازه شما مشمول نامنظمی پیچشی شود استاندارد 2800 جریمه هایی را برای شما در نظر می گیرد. برخی از این جریمه ها در ادامه معرفی شده است.

 • افزایش برون مرکزیت اتفاقی : در این حالت باید ضریب بزرگنمایی aj را محاسبه کنیم. در این فیلم آموزشی این مورد را خواهید آموخت.
 • افزایش 20% نیروی زلزله : اگر سازه نامنظمی پیچشی شدید داشته باشد باید ضریب نامعینی سازه را 1.2 قرار داد. این مورد را به طور کامل در فیلم آموزشی کنترل ضریب بزرگنمایی سازه در ایتبس بررسی کرده ایم.
 • کنترل دریفت بر اساس جابجایی لبه های کناری ساختمان : این مورد را نیز در فیلم آموزشی کنترل دریفت در ایتبس بررسی کرده ایم.
 • مجاز به استفاده از تحلیل استاتیکی معادل نبوده و باید از تحلیل طیفی استفاده کنیم. در فیلم آموزشی تحلیل طیفی در ایتبس این مورد را آموزش داده ایم.

2. کنترل ضریب بزرگنمایی پیچشی

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد یکی از جریمه های نامنظمی پیچشی افزایش برون مرکزی اتفاقی است. مطابق آیین نامه در نظر گرفتن حداقل 5 درصد برون مرکزیت الزامی است. حال اگر سازه شامل نامنظمی پیچشی شود باید 5 درصد برون مرکزیت را افزایش داد. این افزایش توسط ضریب Aj انجام می شود.

ضریب بزرگنمایی Aj در آیین نامه 2800

برون مرکزی اتفاقی در تراز هر طبقه eaj به منظور به حساب آوردن احتمال تغییرات اتفاقی توزیع جرم و سختی از یک سو و نیروی ناشی از مولفه پیچشی زلزله از سوی دیگر، در نظر گرفته می شود. این برون مرکزی باید در هر دو جهت و حداقل برابر با 5 درصد بعد ساختمان در آن طبقه، در امتداد عمود بر نیروی جانبی اختیار شود. در مواردی که ساختمان مشمول نامنظمی پیچشی می شود، برون مرکزی اتفاقی حداقل باید در ضریب بزرگنمایی Aj ضرب شود.

3. کنترل پیچش تصادفی

کنترل پیچش تصادفی یا برون مرکزی اتفاقی چیست؟

همانطور که می دانید نیروی زلزله به مرکز جرم وارد می شود. حال با توجه به خطاهای حین ساخت و محاسباتی ممکن است مرکز جرم و مرکز سختی دقیقا در آن مختصاتی که ما فرض می کنیم نباشند. برای درنظر گرفتن این موضوع استاندارد 2800 در نظر گرفتن حداقل 5 درصد برون مرکزیت را الزامی می داند. حال تحت شرایط خاصی می توان این 5% را نیز در نظر نگرفت. این مورد در متن 2800 ذکر شده است.

کنترل پیچش تصادفی در آیین نامه 2800

3-3-7-4 در ساختمان های تا 5 طبقه و یا کوتاه تر از 18 متر در مواردی که برون مرکزی نیروی جانبی طبقه در طبقات بالاتر از هر طبقه کمتر از 5 درصد بعد ساختمان در آن طبقه در امتداد عمود بر نیروی جانبی باشد، برای محاسبات لنگر پیچشی نیازی به در نظر گرفتن برون مرکزی اتفاقی در طبقات نیست.

تولید کنندگان آموزش
با ارسال سومین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. محمد مهرجو

  یه سوال دارم وقتی خروج از مرکزیت رو باید اصلاح کنیم، اگر اصلاح کنیم چه تغییراتی در سازه می افتد؟
  آیا مجبور می شویم تیر و ستون ها را قوی کنیم؟
  یا چی؟
  چون من وقتی خروج از مرکزیت رو اصلاح کردم لازم نشد ستون ها را تقویت کنم فقط باعث شد پیچش سازه شدیدتر از چیزی که بود شود

  پاسخ دهید

 2. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. اصلاح خروج از مرکزیت یعنی اینکه نیروی زلزله وارد بر سازه بیشتر میشه؛ پس باید مقاطع رو قوی تر کنیم یا با تغییراتی در مقاطع بخشهای بحرانی تر سازه رو تقویت کنیم و ممکنه بعضی قسمت ها مقاطع ضعیفتری هم جوابگو باشن، مثلا مقاطع نزدیک فاصله بین مرکز جرم و سختی جدید سازه
  بنابراین در سازه شما احتمال داره در سازه شما فقط میزان نسبت تنش ستونها افزایش یافته باشد مثلا اگر ۰٫۷۵ بوده ۰٫۹ شده باشه و لازم نشده باشه که مقطع رو عوض کنید

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link