صفحه اصلی  »  ویدئوهای رایگان  »  طراحی نرم افزاری  »  Etabs  »  کنترل پیچش سازه در ایتبس : کنترل نامنظمی پیچشی ، ضریب بزرگنمایی پیچشی و پیچش تصادفی

کنترل پیچش سازه در ایتبس : کنترل نامنظمی پیچشی ، ضریب بزرگنمایی پیچشی و پیچش تصادفی

ویدئو آموزشی

 

حتما شما نیز با ما موافق هستید که یکی از مهمترین کنترل های سازه ای که بر روی نتایج طراحی سازه مستقیما تاثیر گذار است کنترل نامنظمی پیچشی می باشد. این کنترل به طور مستقیم در کنترل ضریب نامعینی سازه ، کنترل دریفت سازه و همچنین همپایه سازی برش پایه ها در تحلیل طیفی کاربرد دارد.
به طوری که اگر بتوانیم از نامنظمی پیچشی فرار کنیم در کنترل های دیگر راحت تر جواب خواهیم گرفت و سازه ما شدیدا اقتصادی خواهد شد. حال که با اهمیت این کنترل آشنا شدیم باید بدانیم که این کنترل پیچش سازه شامل 3 مورد است. در ادامه این 3 مورد را بیشتر به شما معرفی خواهیم کرد.

کنترل پیچش سازه در etabs

کنترل پیچش سازه شامل 3 مورد است:

  1. کنترل نامنظمی پیچشی
  2. کنترل ضریب بزرگنمایی پیچشی
  3. کنترل پیچش اتفاقی

1. کنترل نامنظمی پیچشی

نامنظمی پیچشی چیست؟

در مواردی که حداکثر تغییر مکان نسبی در یک انتهای ساختمان در هر طبقه، با احتساب پیچش تصادفی و با منظور کردن Aj=1 بیشتر از 20 درصد متوسط تغییر مکان نسبی در دو انتهای ساختمان در آن طبقه باشد. در این موارد نامنطمی ” زیاد” و در مواردی که این اختلاف بیشتر از 40 درصد باشد، نامنظمی شدید پیچشی توصیف می شود.

جریمه های نامنظمی پیچشی

اگر سازه شما مشمول نامنظمی پیچشی شود استاندارد 2800 جریمه هایی را برای شما در نظر می گیرد. برخی از این جریمه ها در ادامه معرفی شده است.

  • افزایش برون مرکزیت اتفاقی : در این حالت باید ضریب بزرگنمایی aj را محاسبه کنیم. در این فیلم آموزشی این مورد را خواهید آموخت.
  • افزایش 20% نیروی زلزله : اگر سازه نامنظمی پیچشی شدید داشته باشد باید ضریب نامعینی سازه را 1.2 قرار داد. این مورد را به طور کامل در فیلم آموزشی کنترل ضریب بزرگنمایی سازه در ایتبس بررسی کرده ایم.
  • کنترل دریفت بر اساس جابجایی لبه های کناری ساختمان : این مورد را نیز در فیلم آموزشی کنترل دریفت در ایتبس بررسی کرده ایم.
  • مجاز به استفاده از تحلیل استاتیکی معادل نبوده و باید از تحلیل طیفی استفاده کنیم. در فیلم آموزشی تحلیل طیفی در ایتبس این مورد را آموزش داده ایم.

2. کنترل ضریب بزرگنمایی پیچشی

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد یکی از جریمه های نامنظمی پیچشی افزایش برون مرکزی اتفاقی است. مطابق آیین نامه در نظر گرفتن حداقل 5 درصد برون مرکزیت الزامی است. حال اگر سازه شامل نامنظمی پیچشی شود باید 5 درصد برون مرکزیت را افزایش داد. این افزایش توسط ضریب Aj انجام می شود.

متن 2800 در مورد ضریب بزرگنمایی Aj

برون مرکزی اتفاقی در تراز هر طبقه eaj به منظور به حساب آوردن احتمال تغییرات اتفاقی توزیع جرم و سختی از یک سو و نیروی ناشی از مولفه پیچشی زلزله از سوی دیگر، در نظر گرفته می شود. این برون مرکزی باید در هر دو جهت و حداقل برابر با 5 درصد بعد ساختمان در آن طبقه، در امتداد عمود بر نیروی جانبی اختیار شود. در مواردی که ساختمان مشمول نامنظمی پیچشی می شود، برون مرکزی اتفاقی حداقل باید در ضریب بزرگنمایی Aj ضرب شود.

3. کنترل پیچش تصادفی

کنترل پیچش تصادفی یا برون مرکزی اتفاقی چیست؟

همانطور که می دانید نیروی زلزله به مرکز جرم وارد می شود. حال با توجه به خطاهای حین ساخت و محاسباتی ممکن است مرکز جرم و مرکز سختی دقیقا در آن مختصاتی که ما فرض می کنیم نباشند. برای درنظر گرفتن این موضوع استاندارد 2800 در نظر گرفتن حداقل 5 درصد برون مرکزیت را الزامی می داند. حال تحت شرایط خاصی می توان این 5% را نیز در نظر نگرفت. این مورد در متن 2800 ذکر شده است.

متن 2800 در مورد کنترل پیچش تصادفی

3-3-7-4 در ساختمان های تا 5 طبقه و یا کوتاه تر از 18 متر در مواردی که برون مرکزی نیروی جانبی طبقه در طبقات بالاتر از هر طبقه کمتر از 5 درصد بعد ساختمان در آن طبقه در امتداد عمود بر نیروی جانبی باشد، برای محاسبات لنگر پیچشی نیازی به در نظر گرفتن برون مرکزی اتفاقی در طبقات نیست.

مقالات مشابه
پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 10,410 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
ارسال نظرات
کمتر از 5 دقیقه تا شرکت در آزمون  فاصله دارید!
برای شرکت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این ده نکته فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این پکیج فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link