صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  نحوه کنترل ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در ایتبس و همینطور به صورت دستی

نحوه کنترل ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در ایتبس و همینطور به صورت دستی

همانطور که می دانید در کنار کنترل‌هایی مانند کنترل دریفت، کنترل ضریب نامعینی، و … یک کنترل مهم دیگر به نام کنترل تیر ضعیف و ستون قوی وجود دارد اما فلسفه ضابطه تیر ضعیف ستون قوی چیست؟ نحوه کنترل دستی تیر ضعیف و ستون قوی به چه صورتی است؟

در این مقاله جامع قصد داریم به بررسی قاعده تیر ضعیف ستون قوی بپردازیم و نحوه کنترل آن در ایتبس را بیان کنیم.

 

اطلاعات مقاله رایگان تیر ضعیف ستون قوی

 

در این مقاله چه می آموزیم؟

1. شکل‌ پذیری سازه‌ ها بر اثر شکست ترد و نرم

شکل‌ پذیری به‌ عنوان یک خاصیت ذاتیِ اعضای سازه، نقش تعیین‌ کننده در رفتار مصالح دارد؛ یکی از مزیت‌های وجود شکل پذیری در المان‌ های سازه‌ای این است که المان پیش از خرابی کامل، با نمایش گذاشتن نشانه‌هایی مانند ایجاد تغییرشکل‌های بزرگ در آن‌ها، ساکنین را از فرو ریزش آگاه سازند.

همان‌طور که در شکل زیر پیداست سازه‌ها در زمان زلزله باید یک رفتار شکل‌ پذیر از خود نشان دهند، شکل‌ پذیری به این معنی است که ساختمان  باید در حین زلزله، دچار گسیختگیِ ترد (brittle failure) نشود، المان‌ها باید به نحوی انتخاب شوند که در آن تغییر شکل‌های گسترده و آسیب‌های احتمالی پیش‌بینی‌ شده باشد.

 

شکل پذیری سازه یکی از مفاهیم تیر ضعیف ستون قوی است

شکل 1 تغییر شکل و شکست با توجه به میزان شکل‌پذیری

1. 1 شکل‌پذیری در سازه‌ های بتنی و فولادی

در سازه‌ های فولادی یکی از اصلی‌ترین عوامل مؤثر در شکل‌پذیری فولاد، درصد کربن موجود در آن است. که این درصد کربن برای فولاد ساختمانی و مکانیکی متفاوت است. همچنین در سازه‌های بتنی عواملی مانند مقاومت فشاری بتن، مساحت فولاد کششی، مساحت فولاد فشاری و… تأثیرگذار می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد شکل‌پذیری سازه‌ها به مقاله ” بررسی شکل‌پذیری سازه‌های بتنی و فولادی” مراجعه کنید.

2. مکانیزم سازه چیست؟

این لغت واژه‌ای فرانسوی است که ساده‌ترین و در عین‌ حال، کاربردی‌ ترین معادل فارسی آن به‌خصوص در زمینه علوم مهندسی، «طرز کار یا توصیف عملکرد یک دستگاه یا سیستم» می‌باشد. به‌طور مثال اگر بخواهیم مکانیزم «برف‌پاک‌کن» یک خودرو را تشریح کنیم، می‌توانیم بگوییم؛ برف‌پاک‌کن خودرو، قطاعی با زاویه‌ی مشخص از دایره را با یک سرعت ثابت و در زمان مشخصی طی کرده و سپس به موقعیت اولیه خود بازمی‌گردد و در صورت نیاز این عمل تکرار می‌شود.

برای توضیح این مفهوم در سازه، یک تیر بتنی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مفاصل پلاستیک در یک عضو، دائماً نیروهای بزرگ‌تر از ظرفیت پلاستیک خودِ مقطع را به مقاطع دیگری از همان عضو انتقال می‌دهند تا زمانی که سومین مفصل پلاستیک نیز در عضو تشکیل شود. در این شرایط، به دلیل تشکیل سومین مفصل پلاستیک و معین شدن سازه، مکانیزم (عملکرد) رفتاری عضو به‌گونه‌ای تغییر می‌کند که با افزایش اندکِ نیرو، شاهد جابجایی‌های بزرگ و ناپایداری در آن خواهیم بود. در مهندسی عمران به این حالت از عضو که عملکرد اولیه آن دچار تغییر جدی می‌شود، اصطلاحاً مکانیزم شدن عضو اطلاق می‌شود.

2. 1 مفصل پلاستیک در سازه بتنی

در اعضای خمشی بتن‌آرمه، زمانی که لنگر خمشی در یک نقطه از تیر به حد ظرفیت خمشی مقطع می‌رسد، تسلیم میلگردهای خمشی مقطع اتفاق می‌افتد. از این زمان به بعد این نقاط، مانند یک مفصل با خصوصیات توضیح داده‌شده عمل کرده و در ازای دوران بیشتر، لنگرهایی مضاعف بر ظرفیت اولیه‌ی خود انتقال می‌دهد.

2. 2 مفصل پلاستیک در اتصالات فولادی

در طراحی سازه‌های فولادی که در واقع هیچ آرماتوری در مقاطع وجود نداشته و جنس مصالح تشکیل‌دهنده‌ی مقاطع معمولاً فولاد ساختمانی بوده و تمامی مقطع از خاصیت همگنی از نظر مصالح تشکیل‌دهنده برخوردار است، روش‌های عملی برای دستیابی به فرضیات طراحی مبنی بر تشکیل مفاصل پلاستیک در اعضاء در مقایسه با سازه‌های بتن‌آرمه اندکی متفاوت است؛ به این معنا که تحقق توصیه‌های آئین‌نامه‌ای مبنی بر اطمینان از تشکیل مفاصل پلاستیک در نواحی نزدیک تکیه‌گاه در مبحث نهم و مبحث دهم به روش‌های متفاوتی حاصل می‌شود.

2. 3 انواع حالات مکانیزم شدن سازه‌ها

با توجه به شکل زیر سه حالت مختلف برای شکست یا به‌اصطلاح مکانیزم سازه وجود دارد:

 • شکست طبقه به دلیل تشکیل مفصل پلاستیک در ستون
 • تشکیل مفصل پلاستیک هم‌زمان در تیر و ستون
 • تشکیل مفصل پلاستیک در تیرها

 

حالات مختلف مکانیزم سازه

شکل 2 حالات مختلف مکانیزم سازه

 

در شکل‌های زیر، تصاویر هر یک از حالات مذکور در زلزله‌های گذشته مشاهده می‌شوند.

 

مفصل پلاستیک در ستون

مفصل پلاستیک در ستون

شکل 3 تشکیل مفصل پلاستیک در ستون

 

شکل گیری مفصل پلاستیک در تیر

شکل 4 تشکیل مفصل پلاستیک در تیر

 

3. ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در آیین‌نامه‌ها

برای درک بهتر مفهوم تیر ضعیف و ستون قوی ابتدا فیلم زیر را ببینید که در آن ستون‌ها ضعیف‌تر از  تیرها می‌باشند.

 

 

برای افزایش شکل‌پذیری سازه‌ها، باید از شکست ترد اعضا جلوگیری شده و افزایش ظرفیت هم طبق آیین‌نامه‌های داخلی و بین‌المللی صورت می‌گیرد که در این حالت ظرفیت ستون باید بیشتر از تیر باشد. همان‌طور که در فیلم مشاهده کردید اگر ستون ضعیف‌تر از تیرها باشد کل سازه دچار مکانیزم شده و منهدم می‌گردد؛ اما اگر تیر ضعیف‌تر از ستون باشد ممکن است یک سقف یا چندین کف دچار مشکل شده اما کل سازه همچنان سالم باشد. با توجه به هدف طراحی سازه‌ها در زمان زلزله، ما انتظار داریم سازه دچار آسیب شود اما فرونریزد که این مهم در رعایت بند تیر ضعیف ستون قوی حاصل خواهد شد. هدف از این بند این است که شکست، اول در تیر اتفاق بیفتد چون در این حالت سازه همچنان پایداری خود را حفظ می‌کند. زیرا در این صورت ممکن است یک یا چندطبقه دچار آسیب شود اما خسارت وارده در مجموع کمتر از حالتی است که کل سازه به‌ یک‌باره فرو بریزد.

این موضوع طبق بندهایی که در بخش‌های بعد بررسی می‌شوند در مقررات ملی ساختمان مبحث 9، 10 و همچنین ACI318 آمده است.

3. 1 ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در مبحث 9 مقررات ملی

با توجه به تمام نکات بیان‌شده تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که مقاومت ستون‌ها باید بیشتر از تیرها باشد اما سؤال اصلی این است که حداقل مقدار این مقاومت باید چقدر باشد؟ طبق بند 9-23-4-2-4 مبحث نهم ویرایش چهارم مجموع لنگرهای مقاوم خمشی ستون‌ها باید بیشتر از 20 درصد مجموع لنگرهای مقاوم خمشی تیرها باشد.

منظور از مجموع لنگرهای خمشی، میزان ظرفیت خمشی تیر و ستون در دو طرف اتصال می‌باشد که برای ستون‌های بالا و پایین، و برای تیرها راست و چپ اتصال است.

 

ضابطه فلسفه تیر ضعیف ستون قوی

 

طبق بند 9-23-4-2-4-2 از مبحث نهم ویرایش چهارم، اگر تعداد ستون‌های موجود در یک طبقه و در یک قاب بیشتر از 4 عدد باشد، برای یک ستون از این چهار ستون استثنا وجود دارد؛ یعنی یک ستون از این چهارستون می‌تواند رابطه (9-23-5) را ارضا نکند.

همچنین برای ستون‌های قاب‌های یک و دوطبقه و نیز ستون‌های طبقه آخر در قاب‌ها چند استثنا وجود دارد و مجاز هستند بند بالا را رعایت نکنند.

در پیش‌نویس جدید مبحث نهم این موضوع دربند 9-20-6-4 آورده شده است که ضابطه آن همچنان مانند بند بالا می‌باشد با این تفاوت که بند 9-20-6-4-3 به آن اضافه‌شده است. طبق این بند، اگر ستونی شرایط بالا را تأمین نکند باید از تأثیر آن در افزایش ‌سختی جانبی و مقاومت سازه در مقابل بار جانبی ناشی از زلزله صرف‌نظر شود.

کنترل ضوابط تیر ضعیف ستون قوی سازه فولادی

 

2.3 ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در مبحث 10مقررات ملی

بحث تیر ضعیف و ستون قوی در مبحث دهم مقررات ملی هم برای سازه‌های فولادی وجود دارد، با این تفاوت که حد مجاز نسبت لنگرهای خمشی ستون های متصل به اتصال به لنگرهای خمشی تیرها، از 1.2 در سازه‌های بتنی به 1 در سازه‌های فولادی کاهش‌یافته است. که دلیل این کاهش نیز شرایط اجرا سازه‌های فولادی و کنترل بیشتر روی محل تشکیل مفصل پلاستیک بر روی تیرها می‌باشد.

 

ضوابط تیر ضعیف ستون قوی

 

در روابط فوق:

Zc= اساس مقطع پلاستیک ستون

Ag= سطح مقطع ستون

Fy= تنش تسلیم فولاد ستون

Puc= مقاومت فشاری موردنیاز ستون حاصل از ترکیبات بار زلزله تشدید یافته

Mpb= لنگر خمشی پلاستیک تیر در محل تشکیل مفصل پلاستیک

Ryb= نسبت تنش تسلیم مورد انتظار به حداقل تنش تسلیم تعیین‌شده مصالح تیر مطابق مقادیر جدول 10-3-2-1

Cpr= مطابق تعریف بند 10-3-5-4

در ادامه بیشتر به بررسی این بند خواهیم پرداخت.

با توجه به تبصره‌ی بند فوق از آیین نامه در سازه‌های فولادی نیز اگر یکی از حالت‌های زیر وجود داشته باشد رعایت رابطه 10-3-9-1 الزامی نمی‌باشد:

1-ستون‌هایی که در کلیه ترکیبات بار متعارف دارای    0.3Pc >Puc   باشد

(Puc: مقاومت فشاری موردنیاز و Fyc Ag=Pc که در این رابطه Fyc تنش تسلیم فولاد و Ag سطح مقطع ستون می‌باشد)

الف) ستون‌های ساختمان‌های یک طبقه و ستون‌های طبقه آخر ساختمان‌های چندطبقه.

ب) تعدادی از ستون‌های هر طبقه که مجموع مقاومت برشی طراحی آن‌ها کمتر از 20 درصد کل مقاومت برشی طراحی ستون‌های آن طبقه و مجموع مقاومت برشی طراحی آن‌هایی که بر روی یک محور قرار دارند کمتر از 33 درصد کل مقاومت برشی طراحی آن محور باشد. در این بند، محور ستون به محور یا محورهای موازی اطلاق می‌شود که در فاصله کمتر از 10 درصد بٌعد پلان طبقه، در جهت عمود بر محور، از یکدیگر قرارگرفته باشند.

2-ستون‌های طبقه‌ای که در آن نسبت مجموع مقاومت برشی طراحی ستون‌ها به مجموع مقاومت برشی موردنیاز ستون‌ها در آن طبقه 50 درصد بیشتر از این نسبت در طبقه فوقانی باشد.

3. 3 ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در ACI318

در ACI نیز این موضوع مطرح‌شده است که حد مجاز این مقاومت (نسبت لنگرهای خمشی ستون های متصل به اتصال به لنگرهای خمشی تیرها) برابر با 6/5 می‌باشد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید 6/5 یا همان 1.2 عیناً در مبحث 9 آورده شده است و هیچ تفاوتی با مبحث 9 نداشته لذا می‌توان در Etabs از آیین‌نامه ACI به‌سادگی برای کنترل تئوری تیر ضعیف ستون قوی استفاده نمود.

 

ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در ACI318

 

حال که  با این مفهوم به‌ خوبی آشنا شدیم به بررسی یک مثال عددی می‌پردازیم.

4. کنترل دستی ضابطه تیر ضعیف ستون قوی

حال قصد داریم این ضابطه را برای یک سازه فولادی به‌ صورت دستی کنترل کنیم، در ابتدا روابط مورد نیاز را دوره خواهیم کرد، سپس نیروها را از را نرم افزار ایتبس برداشت خواهیم کرد تا برقرار بودن یا نبودن تئوری تیرضعیف ستون قوی را بررسی کنیم.

همان‌طور که در شکل زیر پیداست، رابطه 10-3-9-1 از مبحث دهم برای هر گره باید برقرار باشد.

 

اتصال تیر به ستون

شکل 5 اتصال تیر و ستون

 

طبق بند 10-3-9-2 از مبحث دهم، داریم:

ضوابط و فرمول ستون قوی تیر ضعیف

 

 

 

نمودار پیکره آزاد تیرهای باربر جانبی

شکل 6 نمودار پیکره آزاد تیرهای باربر جانبی

 

طبق مبحث 10 همان‌طور که در بالا آورده شد مجموع لنگرهای خمشی ستون را طبق رابطه زیر محاسبه می‌کنیم.

 

کنترل دستی تیر ضعیف ستون قوی

 

 

همین‌طور برای تیرها مجموع لنگرهای خمشی را طبق رابطه زیر محاسبه می‌کنیم.

 

کنترل دستی تیر ضعیف ستون قوی

 

در روابط فوق:

Zc= اساس مقطع پلاستیک ستون

Ag= سطح مقطع ستون

Fy= تنش تسلیم فولاد ستون

Puc= مقاومت فشاری موردنیاز ستون حاصل از ترکیبات بار زلزله تشدید یافته

Mpb= لنگر خمشی پلاستیک تیر در محل تشکیل مفصل پلاستیک

Ryb= نسبت تنش تسلیم مورد انتظار به حداقل تنش تسلیم تعیین‌شده مصالح تیر مطابق مقادیر جدول 10-3-2-1

Cpr= مطابق تعریف بند 10-3-5-4

 

ضوابط آیین نامه کنترل تیر ضعیف ستون قوی

کنترل دستی تیر ضعیف ستون قوی

 

 

 

چون تیر ورق استفاده کردیم

 

ضابطه تیر قوی ستون ضعیف در تیر ورق

 

 

 

 

 

طبق شکل بالا داریم:

 

نحوه کنترل تیر ضعیف ستون قوی

 

 

طبق قسمت سمت چپ گره و شکل زیر خواهیم داشت:

معادله تیر ضعیف ستون قوی

 

کنترل تیر ضعیف ستون قوی

 

 

 

 

و در نهایت مجموع لنگرهای تیر طبق رابطه زیر به دست می‌آید:

 

کنترل دستی تیر ضعیف ستون قوی

 

 

همچنین برای به دست آوردن مجموع لنگرهای ستون طبق زیر عمل می‌کنیم:

 

کنترل تیر ضعیف ستون قوی به صورت دستی

 

 

 

 

 

 

نکته: همانطور که گفته شد، برای محاسبه مجموع لنگرهای تیر و ستون‌ها باید از بارهای ثقلی که در ترکیب بارهای زلزله حضور دارند استفاده شود؛ به عنوان مثال، برای سازه‌های فولادی ترکیب بارهای طراحی مطابق با مبحث ششم مقررات ملی به صورت زیر می‌باشند:

 

ضابطه تیر ضعیف ستون قوی

 

ترکیب بارهای شماره 5 و 7 ترکیب بارهای لرزه‌ای می‌باشند؛ از این‌رو، ضرایب بارهای ثقلی یکی از این دو ترکیب بار باید مورد استفاده قرار گیرد، با توجه به اینکه در ترکیب بار شماره 5، بار مرده هم حضور دارد، این ترکیب بار برای کنترل ضوابط تیرضعیف و ستون قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضریب بارهای مرده با توجه به توضیحات فوق 1.2 و برای بارهای زنده 1 خواهد بود.

حال بارهای مرده و زنده را طبق ایتبس از مسیر زیر برداشت می‌کنیم:

 

Display → Force/Stress Diagrams → Frame/Pier/spandrel/link Forces

 

کنترل تیر ضعیف و ستون قوی در ایتبس

 

روی تیر موردنظر راست کلیک می‌کنیم و طبق زیر مشخصات ابعاد ستون، بار مرده، زنده و پارتیشن را برداشت می‌کنیم

 

کنترل دستی تیر ضعیف ستون قوی

شکل 7 جزئیات ابعاد و بارهای تیر موردنظر

 

 

طول واقعی تیر:

4.9-2×0.135=4.63m

بار مرده:

DL=2637 kgf/m

 

بار زنده:

                                                                                                                          LL=578 kgf/m

 

بار  پارتیشن:

Lpartition = 289 kgf/m

 

ترکیب بار:

Wu=1.2 * 2637 +578+289 =4031 kgf/m

 

تیر مورد استفاده تیرورق به ارتفاع 40 سانتی‌متر:

Sh=40+10=50cm

Ln = 4.63 – 2 *0.5 =3.63 m

 

حال برای محاسبه Mpr به شکل زیر عمل می‌کنیم:

Design → Steel Frame Design → Display Design Info…

 

محوه کنترل ضابطه تیر ضعیف ستون قوی به صورت دستی

 

 

روی تیر مورد نظر راست کلیک می‌کنیم و گزینه Details را انتخاب می‌کنیم

 

جزئیات تیر و ستون فولادی در ایتبس

 

کنترل تیر ضعیف ستون قوی

 

 

 

در این گره تنها یک تیر وجود داشت که لنگر نهایی طبق زیر به دست می‌آید:

 

کنترل ستون قوی تیر ضعیف

 

 

حال برای به دست آوردن صورت کسر در رابطه 10-3-9-1 لنگرهای مجموع ستون را محاسبه می‌کنیم، ابتدا برای ستون بالا:

 

Display → Force/Stress Diagrams → Frame/Pier/spandrel/link Forces

 

جزئیات بارگذاری ستون

شکل 8 جزئیات بارگذاری ستون

 

 

نیروی وارد بر سازه فولادی

 

 

همین کار را یک برای طبقه ستون پایین نیز انجام می‌دهیم:

کنترل تیر ضعیف ستون قوی

 

 

طبق مسیر زیر مجدداً Z را به دست می‌آوریم:

Design → Steel Frame Design → Display Design Info…

 

روی تیر موردنظر راست کلیک می‌کنیم و گزینه Details را انتخاب می‌کنیم

 

جزئیات کنترل تیر ضعیف ستون قوی

 

ضابطه تیر ضعیف ستون قوی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پس درنتیجه ظرفیت ستون بیشتر از تیر بوده و ضابطه تیرضعیف ستون قوی در این نقطه برقرار می‌باشد.

 

 • در کدام‌یک از سیستم‌های سازه باید این ضابطه چک شود؟

در آیین‌نامه الزام این بند مربوط به سیستم قاب خمشی ویژه هست و الزامی برای رعایت این بند برای سیستم قاب خمشی متوسط وجود ندارد اما توصیه می‌شود این ضابطه برای سیستم قاب خمشی متوسط نیز کنترل شود تا در صورت مشاهده اختلاف زیاد در مقاومت خمشی تیرها و ستون‌ها تدابیر اصلاحی در صورت صلاحدید طراح اتخاذ گردد.

تفاوت سیستم قاب خمشی متوسط و ویژه در این است که در قاب خمشی متوسط سازه می‌تواند تغییرشکل‌های فرا ارتجاعی محدودی را تحمل کند. به عبارت دیگر، در طراحی این قاب‌ها سعی بر آن است که در یک یا دو انتهای تیر، و خارج از محدوده‌ی اتصال مفصل پلاستیک تشکیل شود؛ اما قاب خمشی ویژه توانایی تحمل تغییر شکل‌های فرا ارتجاعی قابل‌ملاحظه‌ای را دارد، از این رو لازم است از مشکلاتی که عدم رعایت تئوری تیرضعیف ستون قوی ایجاد می‌نماید (ایجاد مفصل پلاستیک در ستون و مکانیزم شدن سازه)، جلوگیری شود.

5. کنترل ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در ایتبس

حال قصد داریم این کنترل را برای یک سازه بتنی انجام دهیم.

گام اول: در ابتدا تمام المان‌ها را از منو زیر انتخاب می‌کنیم.

Select→ Select All

کنترل ضابطه تیر ضعیف ستون قوی در ایتبس

 

گام دوم: سپس طبق مسیر زیر سازه را به قاب خمشی ویژه تبدیل می‌کنیم:

Design → Concrete Frame Design → View/Revise Overwrites…

نحوه کنترل تیر ضعیف ستون قوی در ایتبس

 

گام سوم: بعدازاینکه سازه به‌طور کامل تحلیل و طراحی شد از مسیر زیر این کنترل را انجام می‌دهیم.

Design → Concrete Frame Design → Display Design Info…

کنترل تیر ضعیف ستون قوی

 

طبق مبحث 9 مجموع مقاومت خمشی ستون‌ها باید 1.2 برابر مجموع لنگر خمشی در تیر باشد، طبق گزینه بالا در ایتبس ( Beam/column capacity ratios * 5/6 )ترجمه این گزینه یعنی نسبت لنگر تیر به ستون از 1.2 کمتر باشد را نشان بده، به عبارتی اگر این نسبت کمتر از 1 باشد یعنی مقاومت ستون بیشتر از 1.2 برابر مقاومت تیر است.

 

کنترل تیر ضعیف ستون قوی

شکل 9 کنترل بند تیر ضعیف ستون قوی

 

گام 4: چون نرم‌افزار ایتبس با آیین‌نامه‌های بین‌المللی کار می‌کند به همین دلیل باید شرایط زیر برای کنترل این ضابطه برقرار باشد:

 1. سیستم سازه باید در شرایط قاب خمشی ویژه باشد.
 2. ستون بالای گره تیر به ستون بتنی وصل باشد.
 3. تمام تیرهای متصل به ستون، بتنی باشند.
 4. نتایج طراحی تمام تیرهای متصل به ستون موجود باشد.
 5. در ترکیب بارهای طراحی، نیروی زلزله حضور داشته باشد.

همان‌طور که در شکل پیداست برای هر گره دو عبارت وجود دارد که برای دو راستای اصلی و فرعی نشان داده‌شده است که اگر نشانگر را روی هرکدام نگه‌داریم جزئیات این کنترل را نشان می‌دهد. که سه حالت زیر محتمل است:

الف) اعداد کمتر 1 هستند و ضابطه تیر ضعیف ستون قوی به‌درستی برقرار است

 • عبارت (N/A (Not Applicable به معنی غیرقابل محاسبه می‌باشد که در این صورت یکی از شرایط 1 تا 5 بالا در این گره برقرار نیست.

پ) عبارت O/S که در این صورت یعنی ضابطه جواب نداده است و ظرفیت ستون کمتر از 1.2 برابر ظرفیت تیر است که در این حالت باید مقطع ستون و تیر را اصلاح کرد و مقاومت آنها را به گونه‌ای در نظر گرفت که رابطه‌ی مربوط به تئوری تیرضعیف ستون قوی را ارضا نمایند.

منابع

 1. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، ویرایش سال 1392
 2. مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، ویرایش سال 1392
 3. آیین‌نامه‌ی ACI ویرایش سال 2014 آمریکا
 4. راهنمای نرم‌افزار ایتبس 2017 –ETABS2017Documentation
خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 57 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 2 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 2 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 18,596 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 13اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. سمیرا حمیدی

  سلام وقتتون بخیر
  چرا در آیین نامه ایران نسبت مقاومت ستون به تیر را ۱.۲ در نظر میگیرد؟
  ممنون میشم در اسرع وقت پاسخشو بگیرم سپاس

  پاسخ دهید

 2. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  همونطور که از اسم این قاعده هم مشخصه ستون قوی و تیر ضعیف: پس بایستی مقاومت ستون بیش از تیر باشد حالا در مورد مقدار این بزرگی باید گفت در آیین نامه های مختلف بر اساس ضرایب متفاوتی که در نظر میگیرن و نوع مصالح سازه ای این اعداد تغییر میکنن برای مثال در مورد سازه های فولادی این مقدار هم در مبحث ده و هم در AISC360-10 یک هستش و در مورد بتن این عدد هم در آیین نامه ایران و هم در آیین نامه آمریکا ۱٫۲ هست

  پاسخ دهید

 3. e.vaziri313

  با سلام و خسته نباشید

  نحوه کنترل تیرضعیف و ستون قوی در برنامه ایتبس چگونه است؟

  ممنون میشوم در ادامه این مقاله بیاورید

  پاسخ دهید

 4. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این مورد در دوره های طراحی به صورت کامل بررسی شده و تلاش میکنیم بخش مرتبط رو به صورت رایگان در این صفحه قرار بدیم.

  پاسخ دهید

 5. Elel

  باز توزیع نیروها یعنی چی؟

  پاسخ دهید

 6. پشتیبانی سبزسازه

  سلام مهندس عزیز لطفا پیام خود را به پشتیبانی تلگرام به شماره ۰۹۳۳۶۴۷۴۳۸۵ ارسال بفرمایید. با تشکر

  پاسخ دهید

 7. افشین

  سلام،تشکر عالی بود.

  پاسخ دهید

 8. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  سپاس از نگاه گرم و نظرات سازنده شما
  موفق و موید باشید

  پاسخ دهید

 9. علی

  با سلام ، لینک دانلود مشکل داره ، لطفا” اصلاح بفرمائید.

  پاسخ دهید

 10. پشتیبانی سبزسازه

  سلام
  با تشکر از تذکر شما
  لینک دانلود اصلاح شد
  موفق باشید

  پاسخ دهید

 11. hamrang

  با سلام و عرض تشکر لطفا این بند را اصلاح نمایید :”خیلی خلاصه هدف این است که کاری کنیم تا مفصل پلاستیک در ستون ها تشکیل شوند نه در تیرها! به شکل زیر توجه کنید.” درستش اینه که “”خیلی خلاصه هدف این است که کاری کنیم تا مفصل پلاستیک در تیرها تشکیل شوند نه در ستون ها! به شکل زیر توجه کنید. “”

  پاسخ دهید

 12. پشتیبانی سبزسازه

  خیلی ممنون از اشاره شما دوست عزیز و ممنون از اینکه سبزسازه خیلی دقیق دنبال می کنید.

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link