صفحه اصلی  »  اعضای ویژه  »  کنترل فشردگی مقاطع فولادی در ایتبس به همراه معادل سازی آنها

کنترل فشردگی مقاطع فولادی در ایتبس به همراه معادل سازی آنها

 • تعداد صفحات: 25
 • آخرین ویرایش: سال 1397
 • ناشر: دپارتمان تحقیقات و توسعه گروه صنعتی سبزسازه
 • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

حتما شما هم به هنگام وارد کردن بعضی از مقاطع در ایتبس با ارور های ایتبس مواجه شده اید یا شاید مقاطعی با اندازه های غیر واقعی داشته باشید. به نظر شما دلیل این اتفاق ها چیست؟ به نظر می رسد مشکل از عدم کنترل فشردگی مقاطع باشد اما فشرده سازی مقاطع در ایتبس به چه صورتی انجام می شود؟

در این مقاله جامع به صفر تا صد فشردگی مقاطع خواهیم پرداخت و مشکل فشردگی مقاطع در ایتبس را به همراه هم حل خواهیم کرد.

 

مطالب این صفحه از سایت تنها بخشی از مطالب ایبوک می باشد، شما می توانید این ایبوک جامع را منطبق بر فهرست مطالب، دانلود نمایید.

تقسیم بندی اعضای سازه 

در طراحی اعضای سازه علاوه بر مقاومت اجزا باید به پایداری آن نیز توجه نمود. بحث کنترل پایداری بسته به نوع تنش ایجاد شده در عضو متفاوت است و با توجه به کمانش موضعی اجزای آن تقسیم بندی می شود. مقاطع سازه ای بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان به 5 دسته تقسیم می شوند.

 

 

مقاطع لاغر و غیر لاغر

طبق این دسته بندی نوع اول و دوم مقاطع لاغر و غیر لاغرند و در سازه، مقطع تحت فشار یا خمش، نباید لاغر باشد اما دلیل آن چیست؟

دلیل اینکه استفاده از اعضای لاغر در سازه مجاز نیست این است که اجزای آن خیلی نازک اند و وقتی تحت نیروی فشاری بزرگ قرار بگیرد، تغییرشکل های جانبی آن زیاد بوده و قبل از آن که تنش ایجاد شده در عضو به حد تسلیم یا ظرفیت عضو برسد، عضو به علت کمانش های جانبی کلی در عضو، تخریب شده و ناپایداری در سازه ایجاد می شود.

  اگر تفاوت و مرز مقاطع لاغر و غیر لاغر را نمی دانید در متن کامل ایبوک تفاوت مقاطع لاغر و غیر لاغر را بیان کرده ایم.

مقاطع فشرده

مقاطع فشرده به نسبت حالت های دیگر مقاطع ضخیم تری دارند و در بخش های سازه که تحت نیروی زلزله قرار ندارند، استفاده از آن مجاز است مانند تیرهای ساده و ستون های غیر دهانه مهاربندی. طبق بند 2-2-2-2-10 مبحث دهم، در مقاطع فشرده اولا باید بال ها به طور سراسری و پیوسته به جان ها متصل باشند، ثانیا نسبت پهنا به ضخامت اجزای فشاری آن از λp که در جداول 10-2-2-3 و 10-2-2-4 آمده است کمتر باشد. در شکل زیر بخشی از این جداول آمده است.

 

مقدار λr و λp برای مقاطع مختلف تحت خمش

 

  نظر شما در مورد مقاطع فشرده لرزه ای و مقاطع غیر فشرده چیست؟

تاثیر لاغری، فشردگی و فشردگی لرزه ای در مقاومت مقاطع به چه صورتی است؟

 

کنترل فشردگی مقاطع فولادی (دوبل و باکس و …)

برای همه اعضایی که نورد شده هستند مانند IPE، کنترل فشردگی در کارخانه صورت گرفته و نیاز به انجام کنترل نداریم اما در صورتی که بخواهیم از مقاطع مرکب یا ساخته شده استفاده کنیم باید بسته به نوع قاب و محل استفاده از آنها کنترل فشردگی را انجام دهیم. برای مثال در جدول زیر برای فولاد معمولی ST37 که بیشترین استفاده در سازه ها را دارد کنترل ها صورت گرفته است.
اکثر مقاطع غیر نورد شده که در کارگاه ساخته می شوند به صورت تیرورق، ستون باکس و تیر یا ستون نورد شده با ورق تقویت می باشند که برای هر مورد می توان بسته به لرزه ای بودن یا لرزه ای نبودن، از جدول های توضیح داده شده در قبل، نسبت کنترلی مورد نظر را بدست آورد.

کنترل فشردگی مقاطع در دو حالت انجام می‌گیرد، فشردگی غیرلرزه‌ای و لرزه‌ای، جهت اطمینان بهتر است در همه سازه ها کنترل فشردگی لرزه ای طبق حالت (ب) جدول زیر صورت گیرد.

 

تعیین نسبت کنترلی مقاطع تحت بار ثقلی

 

تعیین نسبت کنترلی مقاطع با توانایی تحمل بار جانبی زلزله

 

بررسی ضوابط فشردگی در نرم افزار ایتبس

 

نرم افزار ایتبس برای چه مقاطعی کنترل فشردگی را انجام می دهد و برای چه مقاطعی قادر به کنترل فشردگی نیست؟

نرم افزار ETABS فقط می تواند ضوابط فشردگی را برای مقاطعی بررسی کند که از مسیر زیر  و مطابق شکل زیر به نرم افزار اضافه شوند.

Define – Section Properties – Frame Sections – Import new properties/Add new Property

 

اضافه کردن مقاطع در نرم افزار ایتبس

 

لیست این مقاطع که کنترل برای آنها انجام می شود به این صورت است:

 • مقطع I شکل با یک یا دو محور تقارن (Steel I/Wide Flange)
 • مقطع ناودانی (Steel Channel)
 • مقطع سپری (Steel Tee)
 • مقطع تک نبشی (Steel Angle)
 • مقطع دوبل نبشی (Steel Double Angle)
 • مقطع دوبل ناودانی پشت به پشت (Steel Double Channel)
 • مقطع جعبه‌ای (Steel Tube)
 • مقطع لوله‌ای (Steel Pipe)

بنابراین نرم افزار برای مقاطع زیر کنترل فشردگی را انجام نمی دهد:

 • مقطع توپر مستطیلی (Filled Steel Tube)
 • مقطع توپر دایره ای (Filled Steel Pipe)
 • مقطع جنرال (General)
 • مقطع I شکل با ورق تقویت که با گزینه BU I Cover Plate ساخته شده است
 • مقطع ایجاد شده در Section Designer

نرم افزار ایتبس مقاطعی که به صورت جنرال وارد نرم افزار می شوند را به صورت بیضوی تشخیص می دهد همچنین مقاطعی که توسط بخش Section Designer ساخته شده اند را به صورت مقطعی با مشخصات کلی، نظیر سطح مقطع، ممان اینرسی و اساس مقطع الاستیک و اساس مقطع پلاستیک در نظر میگیرد.

بنابراین چون مشخصات ضخامت بال ها و جان ها در آن وجود ندارد نمی تواند فشردگی را کنترل کند بنابراین در بخش کنترل های لرزه ای مربوط به شکل پذیری در استفاده از این مقاطع خطا می دهد.

پس باید مقاطعی که با این نرم افزار ساخته می شود را با مقاطعی مانند تیر I شکل، باکس یا ناودانی که در قسمت مقاطع آماده نرم ­افزار قرار دارد معادل کرد.

 

قسمت های زیادی از این ایبوک جامع را در این صفحه بیان نکرده ایم حتما ادامه مطالب را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

 

منابع :

 1. مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392
 2. آیین نامه فولاد آمریکا AISC360-10 و AISC360-16
 3. راهنمای نرم افزار ایتبس 2016 –   ETABS2016 Documentation

 

 

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 17,260 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال 29اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. babak mbagherzadeh

  سلام من خریداری کردم ولی دانلود نمیشه

  پاسخ دهید

 2. مهندس مهناز افضلی

  سلام مهندس توضیحات چگونگی دریافت مقاله براتون ایمیل شد.

  پاسخ دهید

 3. علیرضا صمدزاده

  سلام من این ایبوک رو خریدم اما لینک دانلودش کار نمیکنه این ارور رو میده
  No parameters found!

  پاسخ دهید

 4. مهندس مهناز افضلی

  سلام مهندس، مجدد براتون ایمیل شد.

  پاسخ دهید

 5. s.nourollahi

  سلام
  این آموزش برای کدوم نسخه ایتبس تهیه شده؟
  آیا برای ایتبس ۲۰۱۵٫۲٫۲ هم قابل استفاده است؟

  پاسخ دهید

 6. شکوه شیخ زاده

  سلام وقتتون بخیر مهندس نسخه ۲۰۱۶ هست، بله قابل استفاده است.

  پاسخ دهید

 7. کوثر سفیدی

  سلام و خسته نباشید . من یه سازه ی ۴ طبقه رو تو etabs 2018 طراحی کردم ولی وقتی وارد design detail مقاطع باکس میشم ، در قسمت classification مقطع رو noncompact تشخیص داده . (در حالیکه من از فایل مقطع معادل استفاده کردم.) میخاستم بدونم روند طراحی مشکلی داره؟ یعنی الزامات لرزه ای چک نشده؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 8. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  اینکه گفتید از مقاطع معادلسازی شده استفاده کردید ولی نرم افزار مقطع را Non Compact تشخیص داده است باید مقاطعتون را بررسی کنید. اصولا وقتی مقاطع را معادلسازی می کنیم ابعاد مقطع را طوری در نظر می گیریم که فشردگی بال و جان مقطع ارضا شود.

  اگر نرم افزار مقطع را غیر فشرده شناسایی کند ظرفیت خمشی مقطع را بر مبنای، اساس مقطع الاستیک محاسبه می کند. در صورتی که ما می خواهیم در طراحی از تمام ظرفیت مقطع استفاده کنیم. یعنی مقطع فشرده باشد تا محاسبه مقاومت خمشی مقطع بر مبنای اساس مقطع پلاستیک محاسبه شود.

  پاسخ دهید

 9. مهدی

  سلام.میخواستم بدونم استفاده از ستونهای متشکل از دو نیمرخ با ورقهای تقویت در بال یا جان در قاب خمشی متوسط یا ویژه ممنوعه؟چون در قسمت ضوابط لرزه ای ضابطه ای برای کنترل نسبت پهنا به ضخامت انها وجود ندارد و از طرفی هم صریحا استفاده از این مقاطع منع نشده

  پاسخ دهید

 10. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این موارد در مقاله ستون دوبل بررسی شده و شما میتونید به اون مراجعه کنید، کامنتهای اون مقاله رو هم بررسی کنید حتما.

  پاسخ دهید

 11. سجاد غلامی

  سلام. در تیرهای دوسر مفصل که لنگر مثبت به انها وارد میشود ورق تقویتی تحتانی تنها تحت کشش قرار میگیره و فشاری به اونها وارد نمیشه با این وجود ایا باید برای این ورقها نسبت پهنا به ضخامت(فشردگی) رعایت شود یا خیر و اینکه جوش این ورق به بال ipe میتواند از نوع منقطع باشد و فشرده فرض شود؟

  پاسخ دهید

 12. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام…
  ۱- فشردگی ورق باید کنترل شود…
  ۲- طبق بند ۱۰-۲-۲-۲ الف) مبحث دهم برای فشرده بودن مقطع، باید بال ها به طور سرتاسری و پیوسته به جان متصل باشند. یعنی شرط فشردگی یکسان بودن شرایط مقطع در تمام طول است که در آیین نامه از واژه Continuously Connected استفاده شده است. هدف از پیوستگی برای این است که کل مقطع بتواندبه ظرفیت خود برسد و برای این مهم بایستی جریان برش در کل طول تیر بدون ناپیوستگی تامین شود.
  بنابراین از آنجا که این ورق ها خودشان نیز نقش بال مقطع جدید را خواهند داشت باید شرط فشردگی در آن ها ارضا شود و جوش منقطع قابل قبول نیست.

  پاسخ دهید

 13. سجاد غلامی

  مهندس مگه کنترل فشردگی موضعی طبق مبحث دهم برای اعضای تحت فشار نیست؟این بال تحتانی اصلا هیچ فشاری تحمل نمیکنه پس چرا باید فشردگی این ورقها کنترل شود؟

  پاسخ دهید

 14. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  مهندس برای اعضای تحت خمش ساده (تیرهای مفصلی) هم بال فشاری و کششی و هم جان می تواند غیر فشرده باشد…
  اما اگر ورق تحتانی فشرده نباشد (موضوع سوال شما) امکان فشرده فرض کردن کل مقطع نیست و می توانید از ضوابط اعضای غیر فشرده ظرفیت عضو را حساب کنید که اینکار اصلا منطقی نیست…

  پاسخ دهید

 15. مهدی طهماسب

  سلام
  فرض کنید مقطعی را بصورت دوبل ناودانی رو به روی هم از نیمرخ های نورد شده ساخته ایم که از یکدیگر ۶۰ سانت فاصله دارند. (مانند اینکه یک مقطع باکس تو خالی HSS را از وسط ببریم و ۶۰ سانت فاصله بدیم) با توجه به اینکه بال و جان هر کدام از ناودانی ها فشره هستند، آیا میتوان مقطع ساخته شده را فشرده در نظر گرفت؟ فاصله بین انها تاثیری در فشردگی مقطع ندارد؟چون در اینجا اصال دو ناودانی از طریق جان انجام نمی شود، لذا
  شرط اتصال ممتد جان هم موضوعیت ندارد. برای نگهداشت این دو ناودانی روبروی هم نیز از بست های جانبی استفاده میشود.

  پاسخ دهید

 16. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  نیمرخ های نورد شده ضابطه فشردگی و فشردگی لرزه ای را اقناع می کنند و نیاز به بررسی نیست…میتونید مقاطعی که در جدول اشتال هست را کنترل کنید میبینید که فشرده هستن…مقاطع دوبل ناودانی هم از این قاعده مسثنی نیست و چون از دو مقطع ناودانی نورد شده ساخته میشود ضابطه فشردگی را پاس میکند و نیازی به کنترل ندارد…در صورت سوال عرض کرید فاصله ۶۰ سانتی متری از هم قرار بگیرن که فرض مناسبی نیست…معمولا فاصله بین مقاطع دوبل ناودانی به اندازه ضخامت ورق اتصال مهاربند (گاست پلیت) هست که ضخامت این ورق بر اساس نیروهای وارده به دست می آید که به صورت تجربی بین ۱ تا ۲٫۵ سانتی متر معقول است…

  پاسخ دهید

 17. علی رضایی

  این مقاله رو خرید کردم ولی دانلود نمیشه

  پاسخ دهید

 18. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  pdf مقاله برای ایمیلتون فرستاده شده، قسمت اسپم ایمیلتون رو چک کنید اگر باز هم پیدا نکردید با دوستان واحد پشتیبانی در تماس باشید حتما مشکلتون رو برطرف خواهند کرد
  شماره تماس: ۰۵۶۳۲۰۴۴۴۴۰

  پاسخ دهید

 19. سهیل مرتضوی

  سلام. مقاله کاملی بود. خیلی ممنون که اینقد ساده مطالب رو باز میکنید.
  یه سوال داشتم اینکه چرا مقاطع باکس توی ایتبس Cw یا ثابت تابیدگی رو حساب نمیکنه؟

  پاسخ دهید

 20. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. طبق روابط مبحث دهم برای محاسبه ظرفیت خمشی، برای مقاطع باکس و لوله ای (مقاطع بسته که کمانش پیچشی جانبی در اونها مطرح نیست، ثابت تابیدگی هم کاربردی نداره و اصلا در فرمولها هم استفاده نشده، در ایتبس هم به همین صورت هست و اگر با باکس معادل سازی یا استفاده مستقیم صورت بگیره، این نوع کمانش در نظر گرفته نخواهد شد.

  پاسخ دهید

 21. مهدی طهماسب

  یعنی لازم نیست بجای CW عددی را در فایل XML وارد کنیم؟

  پاسخ دهید

 22. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  نیازی به وارد کردن پارامتر Cw نیست…همانطور که گفته شد در مقاطع باکس کمانش پیچشی مد نظر قرار نمی گیرد و نرم افزار ETABS هم بر همین اساس تنها کمانش خمشی را کنترل می کند…در مقاطع دوبل ناودانی یا مقاطع دوبل IPE که با مقاطع دوبل ناودانی پشت در پشت معادلسازی می کنیم باید پارامتر Cw را به صورت دستی محاسبه و در فایل Notepad وارد کنید…اگر به مبحث دهم نگاهی بیاندازید میبنید که برای تعیین مقاومت فشاری اسمی اعضای فشاری بر اساس کمانش پیچشی رابطه ۱۰-۲-۴-۷ ارائه شده که در این رابطه نیاز به پارامتر Cw و j است که باید توسط ما محاسبه شود تا نرم افزار مقاومت فشاری را بر اساس این رابطه کنترل کند…

  پاسخ دهید

 23. Behroozrad89

  سلام
  روی لینک که کلیک میکنم میره روی صفحه اصلی سایت و چیزی دانلود نمیشه

  پاسخ دهید

 24. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام و درود با مرورگر دیگری امتحان کنید و از داخل اکانت کاربری تون سعی در دانلود داشته باشید.

  پاسخ دهید

 25. امیر مصلایی

  سلام بنده هر فایل رو دانلود میکنم با پسوند htm هستش لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر از زحمات شما

  پاسخ دهید

 26. رضا صادقی

  با یه مرور گر دیگه امتحان کن

  پاسخ دهید

 27. پشتیبانی سبزسازه

  سلام روزتون بخیر با یک مرورگر دیگه ای دانلود کنید و اطلاع بدید.سپاس

  پاسخ دهید

 28. mtkh.28071371@gmail.com

  عاااالی

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.