صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  طراحی سازه های بتنی  »  ارورهای ایتبس؛ بررسی 9 خطای پر تکرار طراحی سازه در etabs مانند مشکل ران نشدن ایتبس

ارورهای ایتبس؛ بررسی 9 خطای پر تکرار طراحی سازه در etabs مانند مشکل ران نشدن ایتبس

حتما شما هم در هنگام طراحی سازه حداقل یکبار با ارورهای ایتبس به طور مثال ارور فشردگی مقاطع مواجه شده اید. این ارور ها در حین طراحی همواره بلای جان مهندسین بوده است که در مراحل مختلف نصب، مدلسازی، ران کردن و.. می تواند رخ دهد.

در این مقاله جامع گام به گام ارور های پر تکرار ایتبس را رفع خواهیم کرد. البته اگر مشکل شما جواب ندادن تیر های سازه است این مشکل را در مقاله “رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس” بررسی کرده ایم.

توجه: ممکن است پاسخ سوال شما در کامنت‌های پایین صفحه باشد!

برای پیدا کردن مطالب مورد نظر خود از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

سرچ داخلی سایت

در این مقاله چه می‌‌آموزیم؟

دانلود رایگان 3 کتاب پر فروش سبزسازه

برای دانلود 3 کتاب طراحی کف ستون، ساخت مقاطع مرکب در ایتبس و طراحی تیر پیوند کلیک کنید

رفع انواع ارور های درد سر ساز

در سایت سازنده نرم افزار etabs لیستی از خطاها دارای کد عددی، مربوط به مراحل مختلف استفاده از نرم افزار قرار گرفته است که در صورت ایجاد خطای دارای کد در مراحل نصب، اجرا و استفاده از نرم افزار می توان علت آن را متوجه شد.

پرتکرار ترین این خطاها مطابق جدول زیر است :

شماره ارور

توضیح و راهکار

1721 و 1722

این ارور به علت خطای سیستم فعالسازی نرم افزار ایجاد می شود و عمدتا به علت خرابی فایل فعالسازی نرم افزار یا نسخه اشتباه روی سیستم ایجاد می شود.
بهتر است نرم افزار به طور کامل توسط یکی از نرم افزارهای حذف برنامه مثل revo uninstaller حذف و دوباره نسخه مناسب با توجه به 32 بیت بودن یا 64 بیت بودن نرم افزار نصب شده و دوباره از نو فعال شود.

4 و 5 و 112 و 12

بیشتر به علت عدم وجود فضای کافی در درایوی که فایل ایتبس قرار گرفته ایجاد می شود و باید فضای لازم را ایجاد کرد یا فایل را به درایو دیگر منتقل کرد

 

خطاهای نمایش داده شده در منوی Analyze-Check Model عمدتا مربوط به مدلسازی بوده و با اصلاح موارد نشان داده در پنجره مربوطه رفع می شوند اما همه خطاهای نرم افزار در قسمت Check Model قابل مشاهده نیست و برخی به زمان آنالیز و طراحی سازه بر می گردد که در این بخش مهم ترین های آن آمده است.اما علاوه بر این موارد بسته به نوع پروژه ممکن است خطاهایی رخ دهد که در اینجا به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

معمولا نوع این خطاها در پنجره نمایشی دیده می شوند اما می توان آنها را با توضیحات بیشتری در منوی زیر نیز مشاهده کرد. در این فایل هیچ گونه Warning نباید مشاهده شود.

Analyze-Last Analysis Run Log…

 

مشاهده توضیحات ارور ها در ایتبس

مشاهده توضیحات خطاها

 

1. خطای همپوشانی (overlapping) در ایتبس

یکی از ارورهای ایتبس در قسمت  Check Model، همپوشانی دو یا چند عضو (overlapping) می باشد. برای رفع خطای overlapping باید با انتخاب اعضای گزارش شده از منوی select-labels-frame labels و انتخاب Show selected objects only در یکی از پنجره های نمایشی نرم افزار، اعضای مدنظر را ویرایش نمود.

 

خطای همپوشانی (overlapping) در etabs

خطای همپوشانی (overlapping)


2. خطای دیافراگم در etabs

درصورتی که برای سقف های تراز بین طبقه ای (refrence plane) از دیافراگم جداگانه استفاده نشده باشد، نرم افزار خطای دیافراگم خواهد داد. باید آنها را انتخاب کرده و یک دیافراگم مجزا به آن اختصاص داد.

3. علت ران نشدن ایتبس

 • خطای Unable to write frame loads در هنگام آنالیز و بعد از آن Unable to create model to run گاهی نمایش داده می شود، که علت آن ناشناخته بودن بارهای ثقلی برای تحلیل تحت بارهای  فرضی یا خیالی است.

 

مشکل ران نشدن ایتبس (خطای آنالیز نشدن)

مشکل ران نشدن ایتبس

 

 • برای رفع خطای ران نشدن ایتبس، در برخی ورژن های نرم افزار باید یک یا چند بار خیالی notional را حذف کرده، آنالیز را انجام داد و سپس قفل را باز کرده و مجددا بارهای خیالی را تعریف کرده و فایل را ذخیره کرد، یا ابتدا بارهای فرضی را در بخش load cases به بار other تغییر داده و آنالیز کرد و دوباره بارهای فرضی را به پیش فرض program determined برگرداند.

 

رفع مشکل ران نشدن در ایتبس به همراه علت آن

رفع مشکل ران نشدن ایتبس

 

 • ممکن است به دلیل اشکالات مدلسازی که در Check Model مشاهده نشده اند آنالیز انجام نشود. برای رفع این مورد در یک فایل Save as گرفته شده، تمام مدل را انتخاب نموده و از مسیر Edit – Merge Joints تمام گره‌هایی که با فاصله مثلا کمتر از 1 سانتی متر از یکدیگر قرار دارند را به هم متصل کنید.

 

رفع خطای ران نشدن (اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز)

اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز

 

 • عدم تعریف صحیح مصالح فولاد، بتن و میلگرد نیز می تواند مانع از آنالیز شود، باید در قسمت تعریف مصالح به مقدار صحیح مدول الاستیسیته (E)، چگالی و تنش تسلیم توجه نمود.
 • اگر ضریب کاهش سختی برای تیرها، ستون ها و دیوار ها تعریف شده باشد ممکن است عدد ناچیزی وارد شده باشد و موجب جلوگیری از آنالیز شود.
  می توان در یک فایل ذخیره شده جداگانه سختی همه اعضا و سطح ها را از مسیرهای Assign-Frame-Property Modifiers و Assign-Shell-Stiffness Modifiers یک داد و متوجه شد خطا مربوط به سختی است یا خیر.

 

رفع خطای ران نشدن در ایتبس

 

 • مش بندی سطوح و دیوار ها می تواند گاهی عامل جلوگیری از آنالیز باشد. می توان در یک فایل ذخیره شده، دیوار ها و سطوح را حذف کرده، بدون مش بندی اضافه کرد و دید آیا بدون مش بندی آنالیز انجام می شود و یا خیر و در صورتی که مشکل از مش بندی باشد نسبت به اصلاح مش بندی و تغییر ابعاد آن اقدام نمود.


4.گیر کردن آنالیز روی تحلیل P-Delta

 • در این مورد عمدتا یک بار غیر واقعی به سازه وارد شده است مثلا روی سقف ها بار با واحد اشتباه وارد شده است. مثلا به جای 500 kg/m2 مقدار 500 kg/cm2 وارد شده است که مقدار زیادی است و 10000 برابر است و نرم افزار نمی تواند تحلیل پی دلتا را ادامه دهد.
  میتوان از منوی Display menu-Load Assigns مقدار بارهای وارد شده به بخشهای مختلف سازه را مشاهده کرده و اصلاح نمود.
 • برای این خطا گاهی ممکن است خطایی در مدل سازی مثلا مش بندی المان های خطی و سطحی وجود باشد یا بخشی از سازه ناپایدار باشد ، مثلا اتصال تیر طره مفصلی باشد، در این موارد بهتر است با حذف و اصلاح المان هایی که امکان خطا در آنها وجود دارد تحلیل را هر بار انجام داد تا خطای دقیق مشخص شود.


5. خطاهای شامل Unstable (این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است)

در این موارد باید دید کدام اعضا به درستی مدل نشده اند و اتصال آن به بخش های دیگر سازه دچار مشکل است. برای این کار می توان در بخش Display-Deformed Shape تغییرشکل های سازه را مشاهده کرده و اگر عضوی تغییر شکل غیر معقول داشت اتصال آن را بررسی و اصلاح کرد.

 

رفع خطای ناپایداری (خطا Unstable) در ایتبس

خطای ناپایداری در ایتبس

 

6. در آنالیز خطایی دیده نمی شود اما تغییر مکان طبقات آن تحت بارهای جانبی صفر است:

امکان دارد در هنگام گیردار کردن یا اختصاص شرایط مفصلی به پای ستون ها، گزینه All Story یا Similar Story فعال بوده باشد و همه گره های مشابه در طبقات نیز گیردار شده باشد. برای رفع این مشکل باید گره های مورد نظر در طبقات را انتخاب کرده و از مسیر Assign-joints-Restraints همه تیک های مربوط به گیرداری را برداشت.

 

رفع WARNING در ایتبس

 

7. در هنگام طراحی قاب ساده مفصلی، مهاربندها خیلی قوی و ستون ها خیلی ضعیف طرح می شوند:

در این حالت ممکن است در هنگام مفصلی کردن تیرهای سازه، ستون ها نیز مفصلی شده باشند که برای رفع آن باید پس از انتخاب ستون ها از طریق Select-Object type-Columns انتخاب کرده و از مسیر زیر با انتخاب No Releases مفاصل آن ها را حذف کرد.

 Assing-frame-release/partial fixitiy

 

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی در ایتبس

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی

 

8.نام فایل ها:

 نام فایل ها و پوشه های پروژه ترحیجا انگلیسی باشد زیرا در فارسی ممکن است دچار خطا شود.

9. خطای not a valid :

ERROR opening file , May not a valid ETABS .EDB file

در این مورد احتمالاً فایل با ورژن 9.7.4 ساخته شده است و قصد دارید در ورژن بالا آن را باز کنید.برای رفع این مشکل باید فایل قدیمی را به ورژن جدید تبدیل کرد، بدین منظور فایل ETABSTran2013 را از سایت سازنده نرم افزار دانلود کرده و فایل را از حالت زیپ خارج کنید و سپس فایلی که به اسم ETABSTran2013.exe به دست می آید را داخل فولدری که نرم افزار شما نصب شده است کپی نمایید سپس می توانید با اجرای نرم افزار، فایل قدیمی را باز نمایید.

 

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

مشاهده نقشه یادگیری

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 29 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 14,661 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 119اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. SOMAYEH

  با سلام و وقت بخیر و خسته نباشید.
  در ایتبز دلیل غیر فعال شدن گزینه show mode shape… که برای بررسی اثر مودهای نوسان و کنترل دیریفت سازه استفاده میشه چی هست؟
  ممنون میشم روش برطرف کردن این مورد رو بفرمایید.

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  سازه باید در حالت آنالیز شده باشه تا این گزینه فعال شود…البته یوقتایی پیش اومده فرآیند آنالیز گوشه سمت راست پایین صفحه ایتبس کامل پر میشد اما سازه به حالت آنالیزشده در نمیومد و همین مسئله باعث غیرفعال بودن این گزینه میشد…یکبار سازه تون را مجددا کنترل کنید. در غیر این صورت باید فایلتون بررسی بشه

  پاسخ دهید

 3. sam

  سلام وقت بخیر مهندسین محترم
  گزینه ETABS Tables to Access… غیر فعال هستش . راه حل چیه ؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  تنها موردی که احتمالش را میدم اینه که برنامه Access نصب نباشه رو سیستمتون. مثلا زمان نصب برنامه های Office تیک Access را برداشته باشید. چون یک فایل پروژه ای که خودم داشتم را در ایتبس باز کردم و چه در حالت آنالیز شده و چه در حالت بدون آنالیز گزینه ETABS Tabel to Acces فعال بوده و فایل با پسوند mdb ساخته شده توسط نرم افزار…

  پاسخ دهید

 5. اميد

  سلام فایل ایتبس ب من فرستادن ارور not a valid میاد طبق روش شما انجام دادم اما بازم باز نشد

  پاسخ دهید

 6. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  غالبا این ‌ارور بخاطر‌ تفاوت ورژن فایل با ورژن نرم افزار می باشد. ولی طبق گفته شما بررسی این مورد کارساز نبوده است. فایل مورد نظر را جهت چک کردن برای یک طراح سازه ارسال فرمایید.

  پاسخ دهید

 7. shahryar

  سلام…ببخشید برای یک فایلی میخواستم آکس هارو بعد از طراحی یکم جابجا کنم با قابلیت glue joint to grids…ولی بعد از تغییر دادن آکس ها ،حین آنالیز ،رو ۹۸ درصد ثابت میمونه و متوقف میشه…با دو ورژن ۱۶ و ۱۷ هم تست کردم.میخواستم بدونم علت و راه حلش چیه؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  این موضوع باید در فایل شما بررسی شود که ایراد کار کجاست. چون در فایل خودم این تغییر آکس را انجام دادم و به راحتی تحلیل و طراحی شد. در ایتبس ورژن ۱۶٫۲٫۱ و ورژن ۱۸٫۱٫۰ این موضوع را تست کردم و مشکلی نداشت

  پاسخ دهید

 9. shahryar

  من از ورژن ۱۶/۲/۰ استفاده میکنم.عجیبه واقعا.

  پاسخ دهید

 10. علیرضا

  سلام میخواستم ببینم کرک مناسب برای ایتبس ۱۷ اومده مشکل ران کردن فایل دارم نتیجه ایو بهم نمایش نمیده اگه کرک مناسب داره بگید که باهاش مشکلم برطرف میشه کامل یا نه؟ راه کار چیه؟؟

  پاسخ دهید

 11. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. از ایتبس ۱۷ استفاده نکنید. میتونید از ایتبس ۱۶٫۲٫۱ یا ۱۸٫۱ که هر دو کرک مناسب براشون هست استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 12. pari gh

  سلام خسته نباشید
  من بعد از آنالیز که انجام میشه دیزاین میکنم ارور دیافراگم میده وباید کلا برنامه را ببندم
  حتی دوباره طراحی کردم ولی درست نشد لطفا کمک کنید ممنون

  پاسخ دهید

 13. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  کاش متن ارور هم ذکر میکردید که بتوان نظر بهتری داد. معمولا زمانی ایتبس ارور دیافراگم می دهد که برای سقف های تراز طبقه از دیافراگم جداگانه استفاده نکرده باشیم و برای رفع آن باید به آن ها یک دیافراگم جدا اختصاص بدهیم. اما شما ذکر کردید که تحلیل و طراحی انجام می شود و سپس ارور دیافراگم گزارش می شود که در این حالت نمی توان نظر قطعی داد و باید فایل مورد نظر بررسی شود.

  پاسخ دهید

 14. mahdi gordan

  سلام منetab نسخه ۱۷ نصب کردم و یک پروژه درست کردم run نمیشه
  استاد میگه نسخه قدیمیشو نصب کن کلا ۱۷ مشکل داره.
  http://uupload.ir/view/fhvn_run.rar/

  فایلو پیوست کردم. ممکنه بفرمایید چطور توی نسخه ۱۷ اجراش کنم؟

  پاسخ دهید

 15. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  این فایل در ایتبس ۱۸٫۱٫۰ تحلیل و طراحی شد و مشکلی از این بابت نبوده….اما اینکه چطور در نسخه ۱۷ اجراش کنم؟متوجه منظورتون نشدم…ایتبس ورژن ۱۷ کرکش، کرک مناسبی نیست…بنابراین ترجیحا از این ورژن استفاده نکنید…
  در فایل شما تعریف مصالح اشتباه است…سازه شما فولادی می باشد اما در تعریف مصالح S235 و S355 تعریف کردید که درست نیست و شما باید مصالح ST37 و یا ST52 تعریف کنید…همین مورد عاملی شده که مقاطع شما غیرفشرده توسط نرم افزار در نظر گرفته بشه و به سایر ضوابط هم درست محاسبه نشه…بنابراین تمام موارد را دوباره کنترل کنید

  پاسخ دهید

 16. محبت

  سلام‌. من هم مشکل ران شدن etabs 17.0.1 را دارم. لطفا راهنمایی کنید. منوی. Define/ material ,section properties p delta. بار گذاری همه چک شدند. اما نمیدونم مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 17. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  ایتبس ۱۷٫۰٫۱ اگر با کرک مناسبی استفاده شود، مشکلی در آنالیز نخواهد داشت، بنابراین مشکل شما در نوع تعریف ها، بارگذاریها و تنظیمات طراحی است. بهتر است در گزارش تحلیل، به دنبال خطای پیش آمده باشید.

  پاسخ دهید

 18. محبت

  ممکنه مشکل از کرک ترم افزار باشه؟

  پاسخ دهید

 19. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  بله میتونه اما در حال حاضر کرک ایتبس ۱۷.۰.۱ مشکلی نداره و شما باید دنبال اشتباهات مدلسازی یا بارگزاری خودتون باشید. همه موارد داخل مقاله رو بررسی کنید. برای اطمینان از کارتون، یک خروجی f2k بگیرید و در ایتبسهای دیگه هم تست کنید.

  پاسخ دهید

 20. صادق مهرابی

  سلام مهندس. من میخام تو ایتبس یه تیر یا ستون یا هرچی پاک کنم نمیشه با کلید دلیت روی کیبورد . کنترل زد هم کار نمیکنه . ولی تو بقیه نرم افزارها کار میکنه باید چکار کنم؟؟

  پاسخ دهید

 21. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس…تا حالا با چنین مشکلی مواجه نشدم و ندیدم کسی هم به چنین موردی بر بخوره…ولی یک نظری که میشه داد اینه…سازه نباید در حالت آنالیز شده باشه در این صورت شما نمیتونی هیچ المانی را دیلیت کنی…البته اگر میبینی دیلیت روی کیبورد کار نمیکنه از این مسیر هم اقدام کن…المان مورد نظر را انتخاب کن سپس از منوی EDIT گزینه delete را بزن و نتیجه رو ببین…اگر هم دیدی با این کار هم نتیجه ای حاصل نشد از منوی option گزینه Customize Toolbar و بخش EDIT را انتخاب کن سربرگ keybord یه نگاهی بنداز ببین گزینه undo، یا delete یا …وجود داره یا Remove شده…

  پاسخ دهید

 22. حسام پولادساده

  سلام . من مدل رو بعد از بارگذاری و تحلیل وقتی میخوام ران کنم نوار سبز رنگ تاآخر لود میشه ولی مدل انیمیشن نمیشه و نتیجه تحلیل یا همون Result برام نمیاد که پروژه مو تموم کنم کجای کار اشتباه کردم انالیز هیچ خطایی نمیده

  پاسخ دهید

 23. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  در این مورد نمیتونم نظر قطعی به شما بدم اگر تمایل دارید که زودتر کارتون راه بیفته، فایل پروژه را به صورت کامل در پیکوفایل آپلود کنید و لینک دانلود رو همین جا بفرستید. من بعد از اینکه بررسی کردم به شما اطلاع میدم مشکل چی هستش

  پاسخ دهید

 24. محسن

  در مورد مدل هایی که سقف شیبدار دارند وارنینگ دیافراگم رو چطور بر طرف کنیم

  پاسخ دهید

 25. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  در مدلسازی و طراحی سازه با #سقف_شیبدار چند نکته باید رعایت شود؟
  ۱️⃣ قسمت شیبدار سقف را دیافراگم_نیمه_صلب ( Semi Rigid ) اختصاص دهید تا امکان انتقال نیروی محوری به تیرهای مورب سقف را داشته باشد. مدل در نظر گرفته شده برای المان سقف تا حد امکان باید به شرایط واقعی سقف نزدیک باشد تا بر اساس سختی آن ، توزیع نیرو بین المان سقف و تیرهای پیرامونی آن انجام گیرد. در صورت لزوم میتوان با ضرایب اصلاح سختی ، مدل سقف را به مدل واقعی نزدیک نمود.
  ۲️⃣ برای مشبندی سقف از حالت Default نرم افزار استفاده نگردد. چون المان سقف به حالت مورب میباشد، نرم افزار آن را به صورت المان Ramp خواهد شناخت و پیش فرض حالت مشبندی نرم افزار برای این المان ها مناسب نیست. در صورتی که توزیع نیرو دوطرفه است ( مثلاً سقف به صورت دال دوطرفه عمل نماید ) لازم است که مشبندی در هر دو جهت انجام گیرد و اگر سقف علمکرد یکطرفه داشته باشد ( انواع سقف های با تیرچه یکطرفه ) مشبندی فقط در یک جهت انجام شود ( در جهت عمود بر تیرچه ها و توزیع بار ) و در جهت دیگر مشبندی انجام نمیشود ( تعداد قطعات تقسیم برابر یک ر نظر گرفته شود).
  ۳️⃣ تیرهای سقف به صورت مورب خواهند بود و طبعاً در آنها نیروی محوری ایجاد میشود و عملکرد آنها مشابه یک تیرستون و یا المان PMM ( شامل نیروی محوری و لنگر خمشی حول دو محور اصلی مقطع ) ایجاد میشود. در صورت بتنی بودن تیرها ، به آنها المان مشابه ستون اختصاص داده شود.
  ۴️⃣ در صورت بتنی بودن تیرها ، لازم است که ضریب ترک خوردگی مناسب به آنها مشابه تیرها یا ستونها اعمال شود. این ضریب وابسته به این است که مقدار نیروی محوری فشاری ایجاد شده در آنها چقدر میباشد. مرز بین حالت عملکرد تیری و ستونی حالتی است که نیروی فشاری عضو ۱۵ درصد حاصل ضرب سطح مقطع عضو در مقاومت فشاری بتن و ضریب جزئی ایمنی بتن است. نیروی محوری فشاری عضو در حالت ضریبدار محاسبه و کنترل میگردد.
  ۵️⃣ در صورت فلزی بودن تیرها با توجه به مورب بودن آنها ، این تیرها به عنوان مهاربند تشخیص داده میشوند. در صورتی که استفاده از این تیرها فقط جهت تحمل بارهای ثقلی باشد ، ضوابط لرزه ای در طرح این تیرها غیرفعال شود.
  منبع:مهندس جعفری

  پاسخ دهید

 26. hossein

  سلام خسته نباشید من یک سیگنال میخوام load کنم از هر روشی میرم ارور میده در صورتی که فایل درست هست و مشکلی نداره .
  Not a binary MAT-file. Try load -ASCII
  to read as text.

  پاسخ دهید

 27. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام. ظاهرا ارور شما مرتبط با ایتبس نیست و دارید با نرم افزار متلب کار میکنید. با این حال اگر در بخش مربوط به واردکردن رکوردهای زلزله در تحلیل تاریخچه زمانی، دچار مشکل هستید، بهتر است به آموزش تحلیل تاریخچه زمانی خطی مراجعه کنیدو طبق آموزش پیش بروید تا با خطایی مواجه نشوید.

  پاسخ دهید

 28. روح اله

  سلام و وقت بخیر/فونت های موجود در قسمت مشخصات مقاطع SECTION PROPERTIES در زمانی که می خواهم مشخصات میلگردهای ستون را معرفی کنم به هم ریخته و قابل خواندن نیست/اشکال از کجاست؟/ ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.عکس هم دارم اگر بفرمایید چگونه ارسال کنم ممنون می شوم.

  پاسخ دهید

 29. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  میتونید از گزینه options
  Graphic preferences
  در قسمت font گزینه change را انتخاب کنید و از میان فونت هاArailMT را انتخاب کنید ok کنید مشکل فونت حل میشود.

  پاسخ دهید

 30. روح اله

  سلام ممنون از راهنمائی شما/ این کار را انجام دادم ولی مشکل حل نشد.

  پاسخ دهید

 31. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش می کنم، مهندس اگه مشکل در ایتبس باشه عموما با این روش مشکل حل میشه
  در سایر برنامه ها مشکل فونت ندارین؟میخوام ببینم اشکال در ویندوزه یا در ایتبس؟

  پاسخ دهید

 32. روح اله

  سلام و وقت بخیر/ خیر مشکل فقط در etabs می باشد/تصویر مشکل را به چه طریقی براتون ارسال کنم؟

  پاسخ دهید

 33. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  تصویری از مشکل بفرستید. چون با راه حلی که گفته شده باید مشکل برطرف میشد. آیا‌ با ورژن های دیگه در ایتبس امتحان کردید که ببنید فونت ها درست هست یا خیر؟

  پاسخ دهید

 34. zhilwan1372@gmail.com

  سلام ،خسته نباشید ،ببخشید من در قسمت آنالیز گیر کردم و ارور میده وقتی سربرگه ی آنالیز رو باز میکنم در قسمت WARNING این متن نوشته ،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و جوابتون رو به ایمیلم بزنید،بازم تشکر
  * * * W A R N I N G * * *
  THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED !!
  CHECK THE STRUCTURE CAREFULLY FOR:
  – INADEQUATE SUPPORT CONDITIONS, OR
  – ONE OR MORE INTERNAL MECHANISMS, OR
  – ZERO OR NEGATIVE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – EXTREMELY LARGE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – BUCKLING DUE TO P-DELTA OR GEOMETRIC NONLINEARITY, OR
  – A FREQUENCY SHIFT (IF ANY) ONTO A NATURAL FREQUENCY

  TO OBTAIN FURTHER INFORMATION, RUN AN EIGEN ANALYSIS FROM
  THE END OF THIS NONLINEAR CASE USING AUTO FREQUENCY SHIFTING
  (WITH ADDITIONAL MASS IF NEEDED) AND INVESTIGATE THE MODE SHAPES

  پاسخ دهید

 35. مهندس وحید صدرا (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  ی قسمتی از سازتون ناپایداره
  چک کنید ببینید چه عضو یا عضوهایی شرایط ناپایداری داره و رفعش کنید

  پاسخ دهید

 36. zhilwan1372@gmail.com

  سلام ، کل سازه رو بررسی کردم فکر نکنم ناپایدار باشه ،بازم ارور میده،اصلا از اون به بعد نمیتونم ادامه فرایند سازه رو طی کنم
  * * * W A R N I N G * * *
  THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED !!
  CHECK THE STRUCTURE CAREFULLY FOR:
  – INADEQUATE SUPPORT CONDITIONS, OR
  – ONE OR MORE INTERNAL MECHANISMS, OR
  – ZERO OR NEGATIVE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – EXTREMELY LARGE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – BUCKLING DUE TO P-DELTA OR GEOMETRIC NONLINEARITY, OR
  – A FREQUENCY SHIFT (IF ANY) ONTO A NATURAL FREQUENCY

  TO OBTAIN FURTHER INFORMATION, RUN AN EIGEN ANALYSIS FROM
  THE END OF THIS NONLINEAR CASE USING AUTO FREQUENCY SHIFTING
  (WITH ADDITIONAL MASS IF NEEDED) AND INVESTIGATE THE MODE SHAPES

  پاسخ دهید

 37. zhilwan1372@gmail.com

  خیلی ممنون

  پاسخ دهید

 38. مریم

  سلام روز بخیر. ببخشید یکی فایل پروژه فولاد برای من فرستاده که کامله منتها من وقتی مراحلشو انجام میدم فقط تا سر طراحی درست کار میکنه یعنی قسمت steel frame design وقتی روش کلیک میکنم طراحی نمی کنه چرا اینجوریه؟

  پاسخ دهید

 39. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. مطمئن بشید که تحلیل به صورت کامل انجام می شود و خطایی مشاهده نمیشود. میتوانید از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را ببینید.

  پاسخ دهید

 40. سعید نیازی

  سلام . تو تحلیل استاتیکی و دینامیکی ایتبس برای زلزله EX , Sx تغییر مکان طبقات را در برخی طبقات در جهت Y نیز میدهد که برای کنترل نامنظمی پیچشی ریشیو های زیادی میشه . علتش چیه و چکار باید کرد ؟ مثلا ریشیو برای SX در جهت ایکس ۱٫۰۵ ولی تو جهت Y برابر ۱/۶ میباشد سپاس از لطفتون

  پاسخ دهید

 41. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. برای هر جهت باید زلزله همون جهت رو مبنای کار قرار بدیم و به نسبت جهت دیگه کاری نداریم. نسبت زیاد اهمیتی نداره بلکه مقدار مهمه. ممکنه نسبت جهت دیگه به با وجود کم بودن مقادیر،‌ عدد زیادی بشه چون این از تقسیم دو عدد به دست میاد و ممکنه هر دو عدد کوچک باشن اما اختلافشون زیاد باشه.

  پاسخ دهید

 42. Romina

  سلام ببخشید راه های برطرف کردن این مورد در آنالیز چیه؟
  P_delta iteration failed!!!

  پاسخ دهید

 43. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ترکیبات باری که برای آنالیز پی دلتا تعریف کردید رو چک کنید، ممکنه یکی از ضرایب بارها اشتباه وارد شده باشه. تلورانس رو هم عدد کمی بذارید

  پاسخ دهید

 44. روح اله

  سلام و وقت بخیر / در هنگام ذخیره کردن فایل باe2k با خطای زیر مواجه می شوم / ممنون می شوم راهنمایی فرمایید
  error saving text file separator load cases error no.9 index was outside the bound of the array

  پاسخ دهید

 45. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این یک باگ ایتبس هست و ارتباطی با نوع کاری که شما میکنید نداره بنابراین روش های زیر رو تست کنید عمدتا درست میشه
  ۱- نام فایل رو تغییر بدید و دوباره باز کنید و ذخیره به عنوان E2k رو انجام بدید
  ۲- قفل فایل ایتبس رو باز کنید بعد خروجی E2K بگیرید.

  پاسخ دهید

 46. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام خسته نباشید ببخشید من سازه رو که تحلیل می کنم دیاگرام لنگر و برش در همه تیرها مثل اینکه در داخل تیر تکیه گاه داریم و دیاگرام برش مثلا ۴ بخش شده و مقدار برش ماکزیمم در تیر رو خیلی کم کرده و عملا تحلیل در تیرها غلط انجام شده ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ دهید

 47. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. فایلتون رو در سایت picofile.com آپلود کنید و لینک رو بفرستین چک کنیم.

  پاسخ دهید

 48. پ

  سلام خسته نباشید. من داشتم روی یک فایل ایتبس ٢٠١۵ کار میکردم بعد برق قطع شد بعد از اون وقتی فایل رو باز میکنم برام ارور میده که فایل edb نیس در صورتی که من هرروز باهمون ورژن روش کار میکردم .لطفا جواب منو بدید خیلی ضروریه.

  پاسخ دهید

 49. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  ۱- از گزینه folder option در ویندوز گزینه Hide Extensions for Known File Type راغیر فعال کنید تا پسوند فایل تمایش داده شود
  ۲- در پوشه ای که فایل ایتبس قرار دارد، فایل با پسوند ebk را تغییر نام داده و ebk را به edb تغییر دهید و به نام اولیه فایل نیز یک حرف اضافه کنید تا تکراری نباشد، سپس فایل را با ایتبس باز کنید.
  ۳- در صورتی که فایل ebk حذف شده و فقط edb را دارید، این فایل را با نرم افزار notepad++ باز کنید و همزمان یک فایل سالم را نیز باز کنید، سپس خط اول فایل را از فایل سالم به خراب کپی کرده و ذخیره کنید و با ایتبس باز کنید.

  پاسخ دهید

 50. Shahryar qazizadeh

  سلام..ببخشید من وقتی سازه بتنیم رو طراحی میکنم عموما تیر های من به رنگ مشکی در میان.درصورتی که ستونا به همون رنگ های متداول بنفش یا قرمز و …هستن…مشکل از کجاس؟

  پاسخ دهید

 51. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. دو مساله مطرحه
  ۱- اگر روی تیرها هیچ عددی نمایش داده نمیشه بعد از طراحی، یعنی شما باید از گزینه Overwrite Frame Design Procedure استفاده کنید و تیر رو بتنی تعریف کنید.
  ۲- اگر اعداد نشون داده میشه، یعنی درست هست و تیر از نوع Design تعریف شده و ستون از نوع Check

  پاسخ دهید

 52. Shahryar qazizadeh

  بله درسته رو حالت design هستن..عدد هم نمایش داده میشه..متشکرم

  پاسخ دهید

 53. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش میکنم. موفق باشید

  پاسخ دهید

 54. امیر

  سلام خسته نباشید
  برای گرفتن خروجی برای سیف فقط اکس و هندسه و ترکیب بار ها وارد میشه اما بار ستون ها منتقل نمیشه. وقتی میخوام خروجی بگیرم تو پنجره ای که میاد بعد از مشخص کردن استوری از بین سه گزینه ای که باید انتخاب کنم فقط گزینه اول فعال هست نمیشه گزینه دیگه ای رو انتخاب کرد. ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ دهید

 55. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. باید حتما سازه رو تحلیل کنید و بعد اقدام به این کار کنید تا مشکل حل بشه

  پاسخ دهید

 56. بهار

  سلام قبل تحلیل و طراحی چک آنالایزو زدم این اررور میده
  Mass source MsSrc1 has both element self-mass and a load pattern with a self-weight multiplier greater than zero. This may result in duplicated self-mass Check Warning File(C:\Users\Win 10\Desktop\ba.WRN).

  چند دور mass رو چک کردم. مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 57. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام اگر ترجمه همین توضیحی که فرستادید رو بخونید، متوجه میشید که:
  هم شما در الگوهای بار، بار مرده رو با Self weight multipler برابر یک در نظر گرفتید، از طرفی در تنظیمات جرم لرزه ای، جرم المان رو فعال کردید، بنابراین کافیه شما فقط در mass source تیک گزینه element self mass رو غیر فعال کنید.

  پاسخ دهید

 58. بهار

  سلام . floors تو نوار ابزار ایتبس کدوم قسمته؟

  پاسخ دهید

 59. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. اگر منظورتون رسم یا تعریف سقفها هست که در نوار ابزار draw و define قرار گرفته.

  پاسخ دهید

 60. matineh

  سلام خسته نباشید
  من پروژه م انالیز میشه ولی موقع تحلیل بهم ارور پایین رو میده و بعد از اون تمامی مقاطع قرمز میشن حتی با تغییر مقاطع باز هم مقاطع قرمز هستن .

  The maximum absolute changes in EI , EA reduction factors is 0.2 .For 602 members the reduction factors decreased by more than the negative tolerance of 0.01 . Do you want to reiterate analysis and desig

  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ دهید

 61. Fatib

  سلام وقتتون بخیر من ایتبز ۲۰۱۶ رو دوسال پیش نصب کردم اما الان میخام ازش استفاده کنم این اررور رو میده License not recognized
  Error #30
  Program will terminate چجوری درستش کنم ؟

  پاسخ دهید

 62. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. نرم افزار شما باید فعالسازی (کرک بشه) که شیوه انجام اون رو در کامنتهای پایین تر به همراه لینک دانلود فعالساز قرار دادم.

  پاسخ دهید

 63. علوی

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  منظور از این خطا در چک مدل چی هستش؟
  Story3 f19 &f20 are too close.check at (8175 1200 7200)

  پاسخ دهید

 64. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این خطا مربوط به وقتی هست که دو المان روی همدیگه رسم شدن. به آدرس داده شده برید و اعضا رو کنترل کنید (میتونید یه بار حذف کنید و ببینید باز هم عضوی زیر عضو انتخاب شده وجود داره یا نه)

  پاسخ دهید

 65. مصطفوی

  سلام وقتتون بخیر
  موقع ران کردن اول ارور no. 9 error cleaning joint arrays رو میده بعد که اوکی میکنم ارور creating analysis model میده به نظرتون مشکل از کجاست؟
  هر کار میکنم درست نمیشه
  ممنون

  پاسخ دهید

 66. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این ارور مرتبط با خرابی فایلهای نصبی نرم افزار یا ویندوز هست و ارتباطی به مدل ایتبس نداره.
  اول توی یک سیستم دیگه تست کنید و اگر فایلتون به درستی ران شد، اول ایتبس رو توی سیستم خودتون یک بار حذف و دوباره نصب کنید، اگر باز هم دیدید که درست نشد به عنوان راه آخر مجبور به تعویض ویندوز خواهید بود.
  باز هم دوباره تاکید میکنم برای اطمینان از درستی فایل خودتون اون رو در یک سیستم دیگه تست کنید و سپس به تعمیر سیستم خودتون بپردازید.

  پاسخ دهید

 67. یونس شیرمحمدی

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم.میخواستم بدونم “ارور مرکز جرم” چیست و راه رفعش چجوریه؟

  پاسخ دهید

 68. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. دقیقا اگر عنوان خطا یا نوعش رو شرح بدید ممنون میشم تا بتونم شما رو راهنمایی کنم. میتونید تصویری از خطا رو بگیرید و در سایت picofile.com آپلود کنید و لینکش رو بفرستید همراه پیامتون

  پاسخ دهید

 69. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام خسته نباشید من موقعی که فایل رو تحلیل میکنم (با ایتبس ۲۰۱۶)بدون هیچگونه اروری نرم افزار کار نمیکنه من خیلی از مشکلاتی که گفتید چک کردم ولی جواب نداد حتی با ایتبس ۱۷ هم چک کردم ولی نشد یک فایل که از قبلا داشتم امتحان کردم درست بود ولی این فایلم اصلا ران نمیشه حتی دوباره تا بخشیش رو انجام دادم ولی بازم ران نشد لطفا اگه میشه راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ دهید

 70. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام من حتی نرم افزار کامل با نرم افزار مخصوص پاک کردم نسخه های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رو هم نصب کردم ولی باز هم نتونست ران کنه و هنگ میکنه ودیگه کار نمیکنه

  پاسخ دهید

 71. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. مسلما مشکل از فایلتون هست و یک بخش کار رو به درستی انجام نمیدید، مثلا در بخش مدلسازی و بارگذاری ممکنه کاری میکنید که سازه ناپایدار میشه و تحلیل نمیشه

  پاسخ دهید

 72. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام ممنونم ولی ببینید من الان با یک لب تاب جدید نصب کردم درست بود نرم افزار ران میکرد ولی الان دوباره اصلا ران نمیکنه من اصلا هیچ تغییری روی فایل ندادم نمیدونم مشکل از کجاست من چندین فایل رو امتحان کردم حتی یکی از فایل های آموزشهای خودتون ولی متاسفانه این مشکل دوباره بوجود آمده تا همین چند دقیقه پیش برای من کار میکرد اما دوباره همون مشکلی که در کامپیوترم بوجود آمد اینجا هم بوجود آمد نمیدونم باید چکار کنم.

  پاسخ دهید

 73. محمود ریاسی

  سلام بزرگوار من دقیقا همین مشگل شمارو داشتم و این کاری ک میگم انجام دادم درست شد: فایلتونو کپی کنید رو صفحه دسکتاپ دوباره با نرم افزار باز کنید و RUN بزنید….
  واسه من اینجوری درست شد

  پاسخ دهید

 74. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  کلا مشکلات این شکلی رو باید با سعی و خطا رفع کنید، مشکلاتی که خود نرم افزار گزارش میکنه رو میشه براش راه کار داد و در این مقاله هم تلاش کردیم همه رو بیاریم، اما این مواردی که شما فرمودید به خیلی عوامل میتونه وابسته باشه و باید با سعی و خطا مشکل رو رفع کنید چون ران نشدن مدل به ده ها دلیل میتونه باشه. یک مورد دیگه رو اشاره میکنم بلکه مشکل شما حل شد:
  ۱- یک نسخه دیگه از نرم افزار رو از یک سایت معتبر دانلود کنید.
  ۲- نسخه های قبلی رو با نرم افزار revo uninstaller حذف کنید و همه فایلهایی که از خودش جا میذاره رو حذف کنید.
  ۳- نرم افزار دانلود شده رو در حالت run as administrator اجرا و نصب کنید.
  ۴- برای اجرای خود نرم افزار هم از گزینه run as administrator استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 75. علیرضا

  سلام خسته نباشید من هر نسخه ای از ایتبس مثل۱۶.۰.۲یا.۱۶.۲.۰ یا۱۷‌.۰.۱ رو نصب کردم و امتحان کردم ولی موقع ران شدن برنامه قفل میشه و هیچ عکس العملی نشون نمیده.مشکل چیه؟حتی تو دوتا لب تاب مختلف هم نصب کردم نشد.

  پاسخ دهید

 76. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام مال من هم دقیقا همچین مشکلی داره و اصلا درست نمیشه

  پاسخ دهید

 77. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. احتمال داره مشکل از فایلی باشه که روی اون کار میکنید. به هر حال اگر روی همه فایلها، این مشکل وجود داره، میتونید روشهای مختلف رفع این مشکل که بارها در این مقاله و کامنتها به اون اشاره کردم رو به کار ببرید.

  پاسخ دهید

 78. پوریا رضایی

  سلام خسته نباشید… عذر میخوام من با ایتبس ۱۷.۰.۱ داریم یه ساختمان بتنی با دیوار برشی را طراحی میکنم در هنگام طراحی دیوار برشی پیغام unable to calculate interaction diagram for section ظاهر میشه و دیوار های برشی طراحی نمیشه. مشکل از کجاست؟ لطف بفرمایید راهنمایی کنید.

  پاسخ دهید

 79. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. به دو دلیل این خطا ممکنه رخ بده.
  ۱- امکان دارد آرماتورهای پیشفرض برنامه حذف شده باشد، از مسیر Define > Section Properties > Reinforcing Bar Sizes روی دکمه Add common Bar Set کلیک و آرماتورهای پیش فرض U.S. customary را اضافه کنید.
  ۲- امکان دارد شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع اون در Section Designer رو انجام نداده باشید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.

  پاسخ دهید

 80. علیرضا حسن زاده

  سلام خسته نباشید…عذر میخوام من با ایتبس ۹.۷.۴ دارم یه فایل اماده سازه بتنی میسازم. مقاطع رو که تعریف میکنم از نرم افزار سیو میگیرم. وقتی دوباره میخوام فایل رو باز کنم مقاطع باز نمیشن و ارور زیر رو میدن، ویندوز رو هم عوض کردم درست نشد. اگر راه حلی ارائه کنید ممنون میشم :
  Erorr run-time 9
  subscript out of range

  پاسخ دهید

 81. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور مربوط به نرم افزار ایتبس نبوده و بخشی از فایلهای موجود در ویدندوز برای اجرای برنامه وجود نداره. کارهای زیر رو انجام بدید و هر مرحله ببینید مشکل حل شده یا خیر
  ۱- ویندوز رو آپدیت کنید
  ۲- هم نسخه های نرم افزار visual basic را نصب کنید
  ۳- یکی از نرم افزارهای تعمیر رجیستری سیستم مثل CCleaner رو نصب کنید و رجیستری ویندوز رو تعمیر کنید.
  ۴- مکان سیستم رو از مسیر زیر عوض کنید و روی ایران یا آمریکا بذارید
  control panel-region-administrative-change system locale
  ۵- در پوشه C:\Windows فایلهای با پسوند tb2 را سرچ کرده و حذف کنید. وارد ایتبس شوید، یک مدل از مدلهای آماده بسازید و گزینه Options > Reset Toolbars را انجام دهید و سپس ایتبس را ببندید و مدل خودتان را باز کنید.

  پاسخ دهید

 82. محمد جواد

  با سلام . وقتی که دیوار برشی دستور طراحی دیوار برشی رو میدم ارور unable calculate interaction diageram for section . با تشکر

  پاسخ دهید

 83. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور به این خاطر است که شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع اون در Section Designer رو انجام ندادید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.

  پاسخ دهید

 84. علیرضا واحدیان

  سلام با تبریک سال جدید و آرزوی توفیق سؤالی داشتم. آیا کرک جدید نرم افزار SAFE V16.02 را دراختیار دارید که در سال ۲۰۱۹ کار کنه؟
  با تشکر

  پاسخ دهید

 85. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ضمن تبریک و آرزوی توفیق متقابل، شما میتونید از سایتهای دانلود نرم افزار، نظیر سافت ۹۸، ورژن مدنظر و کرکش رو دانلود کنید و مطابق راهنمای مربوطه، فعالسازی رو انجام بدید، درصورتی که کرک مربوطه کار نکرد، فقط کافیه از نرم افزار Run As Date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 86. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  سلام و خسته نباشید ، سوال اول بنده اینه که شماره ارور را از کجا میتوانیم ببینیم . سوال دوم : Error in performing miStart Steel Design Check of Structure شماره اش چنده و مشکل از کجاست ؟

  پاسخ دهید

 87. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ارورهای شماره دار در موقع ارور دادن، شماره اون دیده میشه بنابراین نیاز به پیدا کردن اون نیست.

  در خصوص ارور miStart Steel Design Check of Structure هم باید گفت که:
  مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده و قابلیت خواندن اطلاعات رو برای طراحی نداره.
  شما معادلسازی رو درست انجام ندادید و اطلاعات فایل xml ناقص وارد شده

  پاسخ دهید

 88. داریوش دهقانی

  سلام وقت بخیر
  من هم دقیقا با همین ارور روبرو شدم و در میانه طراحی متوقف میشه و تا انتها نمیره !!!
  راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دهید

 89. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. فایل خودتون و تصویری از ارور مورد نظر رو به آدرس تلگرام @Design_Admins برای من ارسال کنید تا بررسی دقیق انجام بشه. حتما ذکر کنید که در سایت هم سوال فرمودید.

  پاسخ دهید

 90. علیرضا واحدیان

  سلام
  من هنگام تهیه pdf از اتوکد با فونت فارسی mtext مشکل دارم. فونت BNazanin در pdf میشه. همه کارهارو انجام دادم. True Tpye as Text. فونت های فارسی را نیز در آکروبات embed کردم . ولی باز هم نشد. حاصل کار در فونت فارسی بهم ریخته است. لطفاً راهنمایی بفرمایید. با سپاس

  پاسخ دهید

 91. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  هر چند موضوع شما مرتبط با این مقاله نیست اما می توانید با روش زیر تنظیمات پرینت اتوکد را تغییر داده و چاپ را به درستی انجام بدید.
  ۱- پس از اجرای فرمان PLOT در اتوکد، نوع پرینتر را مشخص کنید.
  ۲- روی گزینه Properties در روبروی اسم پرینتر کلیک کنید (برای ذخیره به عنوان پی دی اف بهتر است از پرینتر مجازی foxit reader استفاده کنید)
  ۳- در پنجره Plotter Configuration Editor در تب Devices and Document Settings روی علامت مثبت در کنار عنوان Graphics کلیک کنید.
  ۴- اگر زیرعنوان truetype text وجود داشت روی آن کلیک کنید.
  ۵- در پایین پنجره گزینه Truetype as text را انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

  پاسخ دهید

 92. مهدی میرانی

  سلام وقتی ما در منوی انالیز و check model میاییم و مثلا تلرانس رو یک میلی متر قرار میدیم یعنی به نرم افزار میگیم که بیا خطاهای کمتر از یک میلی متر رو پیدا کن و نشون بده یا خطاهای بیشتر از یک میلی متر رو نشون بده و کمتر از ۱ رو صرفنظر کن ؟؟؟

  یا مثلا وقتی ۱ سانتی متر بزاریم یعنی خطاهای کمتر از ۱ سانتی رو پیدا کن و نشان بده یا بیشتر از ۱ سانتی متر ؟

  کدام عدد برای تلرانس دقیق تر است ؟

  با تشکر

  پاسخ دهید

 93. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. نرم افزار اعداد کمتر از عددی که بهش میدیم رو چک میکنه بنابراین اگر مثلا شما فاصله یک میلیمتری رو دادید، در صورتی که دو نقطه با فاصل کمتر از یک میلیمتر از یکدیگر قرار داشته باشند، نرم افزار آنها را پیدا میکند.

  پاسخ دهید

 94. سیده فرزانه رحمانی فضلی

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ایتبس۲۰۱۶ رو نصب کردم سازه رو طراحی کردم ران رو زدم اصلا ران نمیشه و میمونه
  علت چیه؟

  پاسخ دهید

 95. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام.
  چه اروری رو دریافت میکنید؟ چطور سازه رو طراحی کردید اگر ران نمیشه؟

  پاسخ دهید

 96. علیرضا واحدیان

  سلام آیا فایل کرک SAFE 2016 v رو دارید که جدیداً بروز رسانی رو انجام بده (یعنی مثلا تا اواسط سال ۲۰۱۹ اعتبار داشته باشه)؟

  پاسخ دهید

 97. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. در حال حاضر این کرک وجود داره برای فعالسازی سیف که در کنار اون باید از نرم افزار Run As Date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 98. Amir

  سلام علیکم
  سوال
  زمانی که آنالیز سازه را انجام میدهم در قسمت آنالیز آژور زیر ظاهر می شود
  Negative stiffness found during solution for dog if of joint

  پاسخ دهید

 99. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور ایتبس میتونه ناشی از موارد زیر باشه
  ۱- پارامترهای موثر در آنالیز پی دلتا و ترکیب بار اون رو به درستی وارد نکردید و ممکنه یکی از ضرایب خیلی زیاد وارد شده باشه
  ۲- قاب سازه مهار جانبی کافی رو نداره و مثلا برای قاب خمشی خودتون، تیرهای اصلی رو مفصلی کردید
  ۳- ضرایب کاهش سختی رو درست وارد نکردید و میزان سختی رو خیلی کم در نظر گرفتید، عمدتا موقع اختصاص ضرایب کاهش سختی به دال ها این مشکل پیش میاد
  ۴- عدم اختصاص دیافراگم به سازه
  ۵- سختی محوری ستونها یا مهاربندها رو صفر کردید با اختصاص ضرایب کاهش

  پاسخ دهید

 100. فرزاد

  وقت شما بخیر
  بنده وقتی داخل محیطSD مثلا یک ستون پاباز با ورق تقویتی میسازم و یا هر مقطع استانداردیو وارد این محیط میکنم ضریب J منو صفر میکنه!!!!
  مشکل از کجاست!!!؟؟؟ واقعا گیج شدم
  ورژن برنامه ۲۰۱۷ هست
  ممنون میشم راهنمایی کامل بفرمایید

  پاسخ دهید

 101. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز. فعلا مشکل از فعالساز این نرم افزار هست که باگهای زیادی داره. مثلا گاهی پروژه ران نمیشه و گاهی مشکلاتی در محاسبات ایجاد میشه.
  پیشنهاد میکنم از نسخه ۱۶٫۲٫۱ استفاده کنید تا وقتی که فعالساز مناسب ارائه بشه.

  پاسخ دهید

 102. اعتماد

  سلام مهندس من مشکل توی تحلیل etabs دارم وقتی که Run میکنم بدون این که پیغام خطایی بیاد تمام منوهای نرم افزار از کار میفته و تحلیل هم انجام نمیشه حتی دیگه نمیتونم نرم افزار رو ببندم میخواستم ببینم مشکل از کجاست؟

  پاسخ دهید

 103. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این مشکل عمدتا از خرابی پوشه نصب نرم افزار و فایلهاش هست. عمدتا با حذف کامل نرم افزار توسط نرم افزارهای آنیسالر مثل Revo Uninstaller و نصب و فعال سازی دوباره اون، مشکل حل میشه. در نظر داشته باشید که موقع نصب باید نرم افزارهایی مثل net framework یا microsoft visual basic رو اگر پیشنهاد نصب داد، نصب کنید.

  پاسخ دهید

 104. علیرضا واحدیان

  سلام. من جدیداً نرم افزار etabs 17.0.1 را نصب کردم. مدل تحلیل می شود و هیچ خطایی مشاهده نمی شود. اما برنامه بطور خودکار قفل نمی شود و درنتیجه گزینه هایی از برنامه مانند مشاهده نیروها و تغییر مکانها و طراحی اعضا غیر فعال می باشند. خیلی متشکر می شوم بفرمایید علت چیست؟

  پاسخ دهید

 105. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام و درود
  این ورژن از ایتبس تا این لحظه فعالساز درستی براش ارائه نشده و چون لایسنسش به صورت کلید نیست و باید فایل اجرایی رو جایگزین کنید، مشکل داره و قابل استفاده نیست. تا ارائه فعالساز تایید شده باید از ورژن های پایینتر استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 106. علیرضا واحدیان

  سلام
  پس ممکنه یک نسخه مناسب از etabs رو پیشنهاد بدهید که بخوبی فعال میشه و کار می کنه. چون نسخه های قبلی اکثراً فعال نمیشه
  با سپاس

  پاسخ دهید

 107. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  نسخه ۱۶٫۲٫۱ مناسب هست و میتونید فایل نصبی و فعالسازش رو از سایت های دانلود نرم افزار دریافت کنید.

  پاسخ دهید

 108. علیرضا واحدیان

  سلام از همکاری شما متشکرم. اما نسخه ۱۶٫۲٫۱ مربوط به دو سال پیشه و حداکثر تا تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۱۸ فعال میشه. الان ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ است.

  پاسخ دهید

 109. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  میتونید از نرم افزار Run as date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 110. علیرضا واحدیان

  سلام از همکاری شما سپاسگزارم ول من Run as date رو هم اجرا کردم و تاریخ رو بردم عقبتر اما باز نرم افزار Etabs اجرا نشد و میگه Unable to find a license.

  پاسخ دهید

 111. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  این پیغام نشون میده فایل فعالساز رو هنوز قرار ندادید توی چوشه مدنظر، اگر به درستی ساخته بشه معمولا با جابجایی یک ساله تاریخ مشکل حل میشه

  پاسخ دهید

 112. علیرضا واحدیان

  همه مراحل رو انجام دادم اما دست آخر پیغام error 120 میده و میگه license not found

  پاسخ دهید

 113. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  در هر صورت مشکل از فایلی هست که ساخته شده، یا حجمش صفره، یا کلید قدیمی هست باید از کلیدهای آپدیت استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 114. علیرضا واحدیان

  بسیار سپاسگزارم لینکی که گذاشته اید جواب داد

  پاسخ دهید

 115. پارسا احمدی

  در تیر فرعی پاسیو که بار دیوار داره پیغام عدم انتقال بار میده چکار کنم؟

  پاسخ دهید

 116. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  احتمالا مقطع none اختصاص داده شده.

  پاسخ دهید

 117. samirarezaie73@yahoo.com

  باسلام و وقت بخیر
  من چطوری میتونم فایل مقالات رو ذخیره کنم؟؟؟
  باتشکر

  پاسخ دهید

 118. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام و درود
  بزودی پی دی اف تمام مقالات اضافه خواهد شد.
  موفق باشید.

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

دانلود رایگان 3 ایبوک پر فروش سبزسازه

اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک ساخت مقاطع مرکب فولادی در ایتبس، طراحی کف ستون در ایتبس و تحلیل و طراحی تیر پیوند را در ایمیلتان دانلود کنید.
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link