صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  ارورهای ایتبس؛ رفع پرتکرارترین خطاهای طراحی سازه در etabs مانند مشکل آنالیز در ایتبس

ارورهای ایتبس؛ رفع پرتکرارترین خطاهای طراحی سازه در etabs مانند مشکل آنالیز در ایتبس

حتما شما هم در هنگام طراحی سازه حداقل یکبار با ارورهای ایتبس به طور مثال ارور فشردگی مقاطع مواجه شده اید. این ارور ها در حین طراحی همواره بلای جان مهندسین بوده است که در مراحل مختلف نصب ایتبس، مدلسازی، ران کردن و.. می تواند رخ دهد.

در این مقاله جامع گام به گام ارور های پر تکرار ایتبس را رفع خواهیم کرد. البته اگر مشکل شما جواب ندادن تیر های سازه است این مشکل را در مقاله “رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس” بررسی کرده ایم.

توجه: ممکن است پاسخ سوال شما در کامنت‌های پایین صفحه باشد!

برای پیدا کردن مطالب مورد نظر خود از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

سرچ داخلی سایت

در این مقاله چه می‌‌آموزیم؟

این بار بدون هزینه برنده شوید!

دریافت رایگان “3 ایبوک طراحی سازه بتنی” به همراه “هدیه ویژه”

همین الان این پک فوق‌العاده را دانلود کرده و هر زمان که فرصت داشتید، باحوصله مطالب آن را مطالعه کنید.

رفع انواع ارور های درد سر ساز

در سایت سازنده نرم افزار etabs لیستی از خطاها دارای کد عددی، مربوط به مراحل مختلف استفاده از نرم افزار قرار گرفته است که در صورت ایجاد خطای دارای کد در مراحل نصب، اجرا و استفاده از نرم افزار می توان علت آن را متوجه شد.

پرتکرار ترین این خطاها مطابق جدول زیر است :

شماره ارور

توضیح و راهکار

1721 و 1722

این ارور به علت خطای سیستم فعالسازی نرم افزار ایجاد می شود و عمدتا به علت خرابی فایل فعالسازی نرم افزار یا نسخه اشتباه روی سیستم ایجاد می شود.
بهتر است نرم افزار به طور کامل توسط یکی از نرم افزارهای حذف برنامه مثل revo uninstaller حذف و دوباره نسخه مناسب با توجه به 32 بیت بودن یا 64 بیت بودن نرم افزار نصب شده و دوباره از نو فعال شود.

4 و 5 و 112 و 12

بیشتر به علت عدم وجود فضای کافی در درایوی که فایل ایتبس قرار گرفته ایجاد می شود و باید فضای لازم را ایجاد کرد یا فایل را به درایو دیگر منتقل کرد

 

خطاهای نمایش داده شده در منوی Analyze-Check Model عمدتا مربوط به مدلسازی بوده و با اصلاح موارد نشان داده در پنجره مربوطه رفع می شوند اما همه خطاهای نرم افزار در قسمت Check Model قابل مشاهده نیست و برخی به زمان آنالیز و طراحی سازه بر می گردد که در این بخش مهم ترین های آن آمده است.اما علاوه بر این موارد بسته به نوع پروژه ممکن است خطاهایی رخ دهد که در اینجا به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

معمولا نوع این خطاها در پنجره نمایشی دیده می شوند اما می توان آنها را با توضیحات بیشتری در منوی زیر نیز مشاهده کرد. در این فایل هیچ گونه Warning نباید مشاهده شود.

Analyze-Last Analysis Run Log…

 

مشاهده توضیحات ارور ها در ایتبس

مشاهده توضیحات خطاها

 

1. خطای همپوشانی (overlapping) در ایتبس

یکی از ارورهای ایتبس در قسمت  Check Model، همپوشانی دو یا چند عضو (overlapping) می باشد. برای رفع خطای overlapping باید با انتخاب اعضای گزارش شده از منوی select-labels-frame labels و انتخاب Show selected objects only در یکی از پنجره های نمایشی نرم افزار، اعضای مدنظر را ویرایش نمود.

 

خطای همپوشانی (overlapping) در etabs

خطای همپوشانی (overlapping)


2. خطای دیافراگم در etabs

درصورتی که برای سقف های تراز بین طبقه ای (refrence plane) از دیافراگم جداگانه استفاده نشده باشد، نرم افزار خطای دیافراگم خواهد داد. باید آنها را انتخاب کرده و یک دیافراگم مجزا به آن اختصاص داد.

اگر می‌خواهید یک بار دیگر گام‌به‌گام طراحی انواع دیافراگم صلب،نیمه‌صلب و انعطاف‌پذیر را در ایتبس چک کنید، می‌توانید مقاله “طراحی دیافراگم سقف” را مطالعه کنید.

3. علت ران نشدن ایتبس

 • خطای Unable to write frame loads در هنگام آنالیز و بعد از آن Unable to create model to run گاهی نمایش داده می شود، که علت آن ناشناخته بودن بارهای ثقلی برای تحلیل تحت بارهای  فرضی یا خیالی است.

 

مشکل ران نشدن ایتبس (خطای آنالیز نشدن)

مشکل ران نشدن ایتبس

 

 • برای رفع خطای ران نشدن ایتبس، در برخی ورژن های نرم افزار باید یک یا چند بار خیالی notional را حذف کرده، آنالیز را انجام داد و سپس قفل را باز کرده و مجددا بارهای خیالی را تعریف کرده و فایل را ذخیره کرد، یا ابتدا بارهای فرضی را در بخش load cases به بار other تغییر داده و آنالیز کرد و دوباره بارهای فرضی را به پیش فرض program determined برگرداند.

 

رفع مشکل ران نشدن در ایتبس به همراه علت آن

رفع مشکل ران نشدن ایتبس

 

 • ممکن است به دلیل اشکالات مدلسازی که در Check Model مشاهده نشده اند آنالیز انجام نشود. برای رفع این مورد در یک فایل Save as گرفته شده، تمام مدل را انتخاب نموده و از مسیر Edit – Merge Joints تمام گره‌هایی که با فاصله مثلا کمتر از 1 سانتی متر از یکدیگر قرار دارند را به هم متصل کنید.

 

رفع خطای ران نشدن (اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز)

اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز

 

 • عدم تعریف صحیح مصالح فولاد، بتن و میلگرد نیز می تواند مانع از آنالیز شود، باید در قسمت تعریف مصالح به مقدار صحیح مدول الاستیسیته (E)، چگالی و تنش تسلیم توجه نمود.
 • اگر ضریب کاهش سختی برای تیرها، ستون ها و دیوار ها تعریف شده باشد ممکن است عدد ناچیزی وارد شده باشد و موجب جلوگیری از آنالیز شود.
  می توان در یک فایل ذخیره شده جداگانه سختی همه اعضا و سطح ها را از مسیرهای Assign-Frame-Property Modifiers و Assign-Shell-Stiffness Modifiers یک داد و متوجه شد خطا مربوط به سختی است یا خیر.

 

رفع خطای ران نشدن در ایتبس

 

 • مش بندی سطوح و دیوار ها می تواند گاهی عامل جلوگیری از آنالیز باشد. می توان در یک فایل ذخیره شده، دیوار ها و سطوح را حذف کرده، بدون مش بندی اضافه کرد و دید آیا بدون مش بندی آنالیز انجام می شود و یا خیر و در صورتی که مشکل از مش بندی باشد نسبت به اصلاح مش بندی و تغییر ابعاد آن اقدام نمود.


4.گیر کردن آنالیز روی تحلیل P-Delta

 • در این مورد عمدتا یک بار غیر واقعی به سازه وارد شده است مثلا روی سقف ها بار با واحد اشتباه وارد شده است. مثلا به جای 500 kg/m2 مقدار 500 kg/cm2 وارد شده است که مقدار زیادی است و 10000 برابر است و نرم افزار نمی تواند تحلیل پی دلتا را ادامه دهد.
  میتوان از منوی Display menu-Load Assigns مقدار بارهای وارد شده به بخشهای مختلف سازه را مشاهده کرده و اصلاح نمود.
 • برای این خطا گاهی ممکن است خطایی در مدل سازی مثلا مش بندی المان های خطی و سطحی وجود باشد یا بخشی از سازه ناپایدار باشد ، مثلا اتصال تیر طره مفصلی باشد، در این موارد بهتر است با حذف و اصلاح المان هایی که امکان خطا در آنها وجود دارد تحلیل را هر بار انجام داد تا خطای دقیق مشخص شود.


5. خطاهای شامل Unstable (این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است)

در این موارد باید دید کدام اعضا به درستی مدل نشده اند و اتصال آن به بخش های دیگر سازه دچار مشکل است. برای این کار می توان در بخش Display-Deformed Shape تغییرشکل های سازه را مشاهده کرده و اگر عضوی تغییر شکل غیر معقول داشت اتصال آن را بررسی و اصلاح کرد.

 

رفع خطای ناپایداری (خطا Unstable) در ایتبس

خطای ناپایداری در ایتبس

 

6. در آنالیز خطایی دیده نمی شود اما تغییر مکان طبقات آن تحت بارهای جانبی صفر است:

امکان دارد در هنگام گیردار کردن یا اختصاص شرایط مفصلی به پای ستون ها، گزینه All Story یا Similar Story فعال بوده باشد و همه گره های مشابه در طبقات نیز گیردار شده باشد. برای رفع این مشکل باید گره های مورد نظر در طبقات را انتخاب کرده و از مسیر Assign-joints-Restraints همه تیک های مربوط به گیرداری را برداشت.

 

رفع WARNING در ایتبس

 

7. در هنگام طراحی قاب ساده مفصلی، مهاربندها خیلی قوی و ستون ها خیلی ضعیف طرح می شوند:

در این حالت ممکن است در هنگام مفصلی کردن تیرهای سازه، ستون ها نیز مفصلی شده باشند که برای رفع آن باید پس از انتخاب ستون ها از طریق Select-Object type-Columns انتخاب کرده و از مسیر زیر با انتخاب No Releases مفاصل آن ها را حذف کرد.

 Assing-frame-release/partial fixitiy

 

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی در ایتبس

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی

 

8.نام فایل ها:

 نام فایل ها و پوشه های پروژه ترحیجا انگلیسی باشد زیرا در فارسی ممکن است دچار خطا شود.

9. خطای not a valid :

ERROR opening file , May not a valid ETABS .EDB file

در این مورد احتمالاً فایل با ورژن 9.7.4 ساخته شده است و قصد دارید در ورژن بالا آن را باز کنید.برای رفع این مشکل باید فایل قدیمی را به ورژن جدید تبدیل کرد، بدین منظور فایل ETABSTran2013 را از سایت سازنده نرم افزار دانلود کرده و فایل را از حالت زیپ خارج کنید و سپس فایلی که به اسم ETABSTran2013.exe به دست می آید را داخل فولدری که نرم افزار شما نصب شده است کپی نمایید سپس می توانید با اجرای نرم افزار، فایل قدیمی را باز نمایید.

 

2. سوالات پرتکرار ارور های ایتبس

اگر پاسخ سوالتان را پیدا نکردید حتما در کامنت های همین مقاله مطرح کنید تا پشتیبان های علمی سبزسازه به آنها پاسخ دهند.

 

Error In Performing miStart Steel Design Check of Structure (یک
این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده باشد و قابلیت خواندن اطلاعات برای طراحی وجود ندارد. معمولاً معادل‌سازی مقاطع درست انجام ‌نشده‌اند و اطلاعات فایل xml ناقص واردشده‌اند که برای رفع این خطا بایستی این موارد اصلاح گردند.
Error In reading Response Spectrum Data from file ….text (دو
این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که ایتبس قادر به فراخوانی تابع طیف نبوده و بایستی تابع طیف دوباره برای این خاک و منطقه لرزه‌ای متناسب با پروژه تعریف شود. برای جلوگیری از این مشکل در زمان تعریف تابع طیف حتماً باید گزینه Convert to User Defined را انتخاب نمود تا داده‌های فایل تکست در ایتبس ذخیره شود در این صورت فایل ایتبس با ارسال به هر سیستم دیگر بدون این خطا اجرا می‌شود. در غیر این صورت باید حتماً فایل تکست هم همراه فایل ایتبس ارسال گردد تا این خطا رخ ندهد.
سه) The EI reduction Factors has been calculated to be less than 0.25 to 1 members,these factors have been set to 0.25 and auto iteration has been stopped……. Do yo want to select theam?
این پیام خطا نیست، چون از تحلیل مستقیم (Direct Analysis) استفاده‌شده است، این پیغام مبنی بر تغییر سختی اعضاست. می‌توانید گزینه yes را انتخاب نمود و سپس المانی که سختی کمتری داشته باشد را تغییر دهید.
Error illegal value (چهار
زمانی که نماد اعشار پیش‌فرض ایتبس با نمادی که کاربر وارد می‌کند متفاوت باشد، این خطا نمایش داده می‌شود (اکثراً در نسخه‌های جدید پیش‌فرض نماد اعشار (/) است اما کاربر از نقطه (.) استفاده می‌کند). برای رفع این خطا می‌توان از پیش‌فرض برنامه (/) استفاده نمود و یا مطابق دستور زیر در تنظیمات ویندوز، نماد خود را اعمال نموده و بعد ایتبس را بسته و دوباره بازکنید.
Control panel/regin/additional setting/decimal symbel
Warning: Line load L1 from (0 16250) to (9380 16250) At Story1 is not transferred (پنج
Warning: Line load transfer, Check Story1, L1. Total loss = 47.838. For load pattern Dead
این خطا زمانی رخ می‌دهد که از تیرهای none در پروژه استفاده ‌شده است، برای رفع این خطا می‌توان یک مقطع کوچک 5cm*5cm به‌جای none تعریف کرد عملکرد این مقطع دقیقاً مشابه مقطع none است اما باعث می‌شود این ارور نمایش داده نشود.
Warning: Area load transfer, Check Story1, A1. Total loss = 28.14. For load pattern Lred0.5 (شش
Warning: Area load transfer, Check Story1, A1. Total loss = 8.8641. For load pattern EZL
این خطا (Area load transfer) زمانی نمایش داده می‌شود که در مدل بازشو وجود داشته باشد و با opening مدل شده و اشتباهاً به این قسمت بار اعمال‌شده باشد.
7) خطاهای شامل عبارت Unstable (این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است)
در آزادسازی اعضا باید دقت گردد ﻓﻘﻂ درﺟﻪ آزادی را در یکسر ﻋﻀﻮ انجام داد و بایستی ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷد ﮐﻪ درﺟﺎت آزادی دو ﺳﺮ ﯾﮏ ﻋﻀﻮ ﻗﺎب آزاد ﻧﺸﺪه ﺑﺎﺷﻨﺪ. آزادسازی دو ﺳﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از اﻧﺘﻘﺎل بارشده و ﺑﺎﻋﺚ اﯾﺠﺎد ﺧﻄﺎﻫﺎی ﻋﺪدی در ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت می‌شوند (این اشتباه در آزادسازی تیرهای طره رایج است).
8) در تحلیل تاریخچه زمانی the P-M-M interaction surface is not convex
این موضوع ارتباطی به تحلیل تاریخچه زمانی ندارد و به سطح اندرکنش ستون‌ها (فولادی یا بتنی) مربوط می‌شود. درواقع این پیغام اشاره به عدم محدب بودن نمودار دارد. این نمودارها برای آن است که نقطه تسلیم ستون را مشخص نمایند؛ زیرا ستونی که به‌طور هم‌زمان تحت نیروی محوری و لنگر خمشی قرار بگیرد اینکه کجا و در چه مقدار نیرویی تسلیم می‌شود مشخص نیست. مثلاً در نقطه تسلیم معلوم نیست نیروی محوری چه مقدار است؟ لنگر خمشی چه مقدار است؟ اینکه میگوییم معلوم نیست یعنی از قبل معلوم نیست نه اینکه کلاً مشخص نباشد. یک تیر بتنی را می‌توان قبل از اینکه بارگذاری شود Mn آن را به دست آورد و فهمید چه مقدار ظرفیت خمشی آن است؛ اما در یک ستون بستگی به میزان نیروی محوری و لنگر خمشی دارد؛ بنابراین زمانی که نمودار سطح اندرکنش تعریف می‌شود در هر مرحله که تحلیل پیش می‌رود (چه تاریخچه زمانی چه تحلیل پوش آور) پاسخ‌های سازه به‌صورت لحظه‌ای بر روی نمودار ثبت می‌گردد و مختصات نقطه p-m2-m3 روی نمودار ۳ بعدی مشخص می‌شود. هرجایی که این نقطه منحنی‌های اندرکنش را قطع کند آن لحظه ستون تسلیم خواهد شد. پس این موضوع به نحوه تعریف ستون و نمودار سطح اندرکنش آن برمی‌گردد. بهتر است بدهید که خود نرم‌افزار این مورد را ترسیم کند. اگر خودتان بخواهید به‌صورت User Define تعریف کنید مقداری مشکل است و نیازی هم به این کار نیست.
9) در ایتبس دلیل غیرفعال شدن گزینه show mode shape… که برای بررسی اثر مدهای نوسان و کنترل دریفت سازه است چیست؟
سازه باید در حالت آنالیز شده باشد تا این گزینه فعال شود…البته بعضی مواقع پیش می آید که فرآیند آنالیز گوشه سمت راست پایین صفحه ایتبس کامل پر می شود اما سازه به حالت آنالیزشده در نمی آید و همین مسئله باعث غیرفعال بودن این گزینه می شود که در این صورت باید فایل کنترل گردد.
10) گزینهETABS Tables to Access… غیرفعال است
احتمالا برنامه Access نصب نباشد بر روی سیستم. مثلاً زمان نصب برنامه‌های Office تیک Access را برداشته باشید که در این صورت میتوانید دوباره آفیس را نصب کنید.
11) در فایل ایتبسی که برای من فرستادند ارور not a valid ظاهر می شود، طبق روش شما انجام دادم اما بازهم فایل باز نشد.
غالبا این ‌ارور به دلیل تفاوت ورژن فایل با ورژن نرم افزار می باشد. ولی طبق گفته شما بررسی این مورد کارساز نبوده است. فایل مورد نظر را جهت چک کردن برای یک طراح سازه ارسال فرمایید.
12) علت ران نشدن ایتبس 2017 چیست؟
کرک ایتبس ورژن ۱۷، کرک مناسبی نیست…بنابراین ترجیحا از این ورژن استفاده نکنید… فقط ایتبس ۱۷٫۰٫۱ اگر با کرک مناسبی استفاده شود، مشکلی در آنالیز نخواهد داشت، بنابراین مشکل شما در نوع تعریف ها، بارگذاری ها و تنظیمات طراحی است. بهتر است در گزارش تحلیل، به دنبال خطای پیش آمده باشید.
13) کار نکردن کلید delete در ایتبس
سازه نباید در حالت آنالیز شده باشد، اگر در حالتی که قفل باز است،‌ باز هم مشکل پابرجاست،‌ المان مورد نظر را انتخاب کنید سپس از منوی EDIT گزینه delete را بزنید، اگر باز هم نتیجه ای حاصل نشد از منوی option گزینه Customize Toolbar و بخش EDIT را انتخاب کنید و سربرگ keybord چک کنید که گزینه undo، یا delete وجود داشته باشد.
14) وارنینگ دیافراگم در سقف شیبدار
در مدلسازی و طراحی سازه با سقف شیبدار چند نکته باید رعایت شود:
۱- قسمت شیبدار سقف را دیافراگم_نیمه_صلب (Semi Rigid) اختصاص دهید تا امکان انتقال نیروی محوری به تیرهای مورب سقف را داشته باشد. مدل در نظر گرفته شده برای المان سقف تا حد امکان باید به شرایط واقعی سقف نزدیک باشد تا بر اساس سختی آن، توزیع نیرو بین المان سقف و تیرهای پیرامونی آن انجام گیرد. در صورت لزوم میتوان با ضرایب اصلاح سختی، مدل سقف را به مدل واقعی نزدیک نمود.
۲- برای مشبندی سقف از حالت Default نرم افزار استفاده نگردد. چون المان سقف به حالت مورب می باشد، نرم افزار آن را به صورت المان Ramp خواهد شناخت و پیش فرض حالت مش بندی نرم افزار برای این المان ها مناسب نیست. در صورتی که توزیع نیرو دوطرفه است (مثلاً سقف به صورت دال دوطرفه عمل نماید) لازم است که مش بندی در هر دو جهت انجام گیرد و اگر سقف علمکرد یکطرفه داشته باشد (انواع سقف های با تیرچه یکطرفه) مش بندی فقط در یک جهت انجام شود (در جهت عمود بر تیرچه ها و توزیع بار) و در جهت دیگر مش بندی انجام نمی‌شود (تعداد قطعات تقسیم برابر یک در نظر گرفته شود).
۳- تیرهای سقف به صورت مورب خواهند بود و طبعاً در آنها نیروی محوری ایجاد می‌شود و عملکرد آنها مشابه یک تیرستون و یا المان PMM (شامل نیروی محوری و لنگر خمشی حول دو محور اصلی مقطع) ایجاد می‌شود. در صورت بتنی بودن تیرها، به آنها المان مشابه ستون اختصاص داده شود.
۴ -در صورت بتنی بودن تیرها، لازم است که ضریب ترک خوردگی مناسب به آنها مشابه تیرها یا ستونها اعمال شود. این ضریب وابسته به این است که مقدار نیروی محوری فشاری ایجاد شده در آنها چقدر می باشد. مرز بین حالت عملکرد تیری و ستونی حالتی است که نیروی فشاری عضو ۱۵ درصد حاصل ضرب سطح مقطع عضو در مقاومت فشاری بتن و ضریب جزئی ایمنی بتن است. نیروی محوری فشاری عضو در حالت ضریبدار محاسبه و کنترل می گردد.
۵- در صورت فلزی بودن تیرها با توجه به مورب بودن آنها، این تیرها به عنوان مهاربند تشخیص داده می شوند. در صورتی که استفاده از این تیرها فقط جهت تحمل بارهای ثقلی باشد، ضوابط لرزه ای در طرح این تیرها غیرفعال شود.
منبع: مهندس جعفری
15) فونت های موجود در قسمت مشخصات مقاطع SECTION PROPERTIES در زمانی که می خواهم مشخصات میلگردهای ستون را معرفی کنم به هم ریخته و قابل خواندن نیست/ اشکال از کجاست؟
می توانید از گزینه options، Graphic preferences در قسمت font گزینه change را انتخاب کنید و از میان فونت ها ArailMT را انتخاب و ok کنید مشکل فونت حل می‌شود.
شانزده) THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED….

قسمتی از سازه ناپایدار است – چک کنید ببینید چه عضو یا عضوهایی شرایط ناپایداری دارد و رفعش کنید.

17) گزینه steel frame design وقتی کلیک میکنم طراحی نمی کند
مطمئن شوید که تحلیل به صورت کامل انجام می‌شود و خطایی مشاهده نمی شود. میتوانید از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را ببینید.
18) در تحلیل استاتیکی و دینامیکی ایتبس برای زلزله Ex, Sx تغییر مکان طبقات را در برخی طبقات در جهت Y نیز می دهد که برای کنترل نامنظمی پیچشی ریشیو های زیادی می شود. علت آن چیست و چکار باید کرد؟ مثلا ریشیو برای SX در جهت ایکس ۱٫۰۵ ولی تو جهت Y برابر 1.7 …
برای هر جهت باید زلزله همان جهت را مبنای کار قرار دهیم و به نسبت جهت دیگر کاری نداریم. نسبت زیاد اهمیتی ندارد بلکه مقدار مهم است. ممکن است نسبت جهت دیگر با وجود کم بودن مقادیر،‌ عدد بزرگی شود چراکه این عدد از تقسیم دو عدد به دست می آید و ممکن است هر دو عدد کوچک باشند اما اختلافشان زیاد باشد.
نوزده) P_delta iteration faile
ترکیبات باری که برای آنالیز پی دلتا تعریف کردید را چک کنید، ممکن است یکی از ضرایب بارها اشتباه وارد شده باشد. تلورانس را هم عدد کمی بذارید.
20) در هنگام ذخیره کردن فایل با e2k با خطای زیر مواجه می شوم
error saving text file separator load cases error no.9 index was outside the bound of the array
این یک باگ ایتبس هست و ارتباطی با نوع کاری که شما می کنید ندارد بنابراین روش های زیر را تست کنید عمدتا درست می شود
۱- نام فایل را تغییر دهید و دوباره باز کنید و ذخیره به عنوان E2k را انجام بدید.
۲- قفل فایل ایتبس را باز کنید بعد خروجی E2K بگیرید.
21) علت باز نشدن فایل ایتبس چه چیزی می تواند باشد؟ زمانی که می خواهم فایل را باز کنم ایتبس ارور می دهد که فایل edb نیست در صورتی که هر روز با همان ورژن کار می کردم.
موارد زیر را انجام بدید:
۱- از گزینه folder option در ویندوز گزینه Hide Extensions for Known File Type راغیر فعال کنید تا پسوند فایل نمایش داده شود.
۲- در پوشه ای که فایل ایتبس قرار دارد، فایل با پسوند ebk را تغییر نام داده و ebk را به edb تغییر دهید و به نام اولیه فایل نیز یک حرف اضافه کنید تا تکراری نباشد، سپس فایل را با ایتبس باز کنید.
۳- در صورتی که فایل ebk حذف شده و فقط edb را دارید، این فایل را با نرم افزار notepad++ باز کنید و همزمان یک فایل سالم را نیز باز کنید، سپس خط اول فایل را از فایل سالم به خراب کپی کرده و ذخیره کنید و با ایتبس باز کنید.
22) من وقتی سازه بتنی را طراحی میکنم عموما تیر ها مشکی می شوند. درصورتی که ستون ها به همان رنگ های متداول بنفش یا قرمز و.…هستند مشکل چیست؟
دو مساله مطرح است:
۱- اگر روی تیرها هیچ عددی نمایش داده نمی شود بعد از طراحی، یعنی شما باید از گزینه Overwrite Frame Design Procedure استفاده کنید و تیر را بتنی تعریف کنید.
۲- اگر اعداد نشان داده می شود، یعنی درست هست و تیر از نوع Design تعریف شده و ستون از نوع Check.
بیست و سه) Mass source MsSrc1 has both element self-mass and a load pattern with a self-weight multiplier greater than zero. This may result in duplicated self-mass Check Warning File
اگر ترجمه همین توضیحی که فرستادید را بخوانید، متوجه می شوید که: شما در الگوهای بار، بار مرده را با Self weight multipler برابر یک در نظر گرفتید، از طرفی در تنظیمات جرم لرزه ای، جرم المان را فعال کردید، بنابراین فقط در mass source تیک گزینه element self mass را غیر فعال کنید.
24) موقع ران کردن اول ارور no. 9 error cleaning joint arrays میدهد، بعد که اوکی میکنیم ارور creating analysis model میدهد
این ارور مرتبط با خرابی فایل های نصبی نرم افزار یا ویندوز هست و ارتباطی به مدل ایتبس ندارد. اول در یک سیستم دیگر تست کنید و اگر فایلتان به درستی ران شد، اول ایتبس را در سیستم خودتان یک بار حذف و دوباره نصب کنید، اگر باز هم دیدید که درست نشد به عنوان راه آخر مجبور به تعویض ویندوز خواهید بود. باز هم دوباره تاکید میکنم برای اطمینان از درستی فایل خودتان آن را در یک سیستم دیگر تست کنید و سپس به تعمیر سیستم خودتان بپردازید.
25) در هنگام طراحی دیوار برشی پیغام unable to calculate interaction diagram for section ظاهر میشود و دیوار های برشی طراحی نمیشود
به دو دلیل این خطا ممکن است رخ دهد.
۱- امکان دارد آرماتورهای پیش فرض برنامه حذف شده باشد، از مسیر Define > Section Properties > Reinforcing Bar Sizes روی دکمه Add common Bar Set کلیک و آرماتورهای پیش فرض U.S. customary را اضافه کنید.
۲- امکان دارد شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع آن در Section Designer را انجام نداده باشید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.
26)من با ایتبس ۹.۷.۴ دارم یک فایل اماده سازه بتنی می سازم. مقاطع را که تعریف میکنم از نرم افزار سیو می گیرم. وقتی دوباره میخوام فایل را باز کنم مقاطع باز نمی شوند و ارور روبرو را میدند، ویندوز را هم عوض کردم درست نشد Erorr run-time 9 subscript out of range
این ارور مربوط به نرم افزار ایتبس نبوده و بخشی از فایل های موجود در ویندوز برای اجرای برنامه وجود ندارد. کارهای زیر را انجام بدید و هر مرحله ببینید مشکل حل شده یا خیر:
۱- ویندوز رو آپدیت کنید.
۲- هم نسخه های نرم افزار visual basic را نصب کنید.
۳- یکی از نرم افزارهای تعمیر رجیستری سیستم مثل CCleaner رو نصب کنید و رجیستری ویندوز رو تعمیر کنید.
۴- مکان سیستم رو از مسیر زیر عوض کنید و روی ایران یا آمریکا بذارید.
control panel-region-administrative-change system locale ۵- در پوشه C:\Windows فایلهای با پسوند tb2 را سرچ کرده و حذف کنید. وارد ایتبس شوید، یک مدل از مدلهای آماده بسازید و گزینه Options > Reset Toolbars را انجام دهید و سپس ایتبس را ببندید و مدل خودتان را باز کنید.
27) شماره ارور را از کجا می توانیم ببینیم؟
ارورهای شماره دار در موقع ارور دادن، شماره اون دیده میشه بنابراین نیاز به پیدا کردن اون نیست.
28) زمانی که آنالیز سازه را انجام میدهم در قسمت آنالیز ارور روبرو ظاهر می‌شود Negative stiffness found during solution for dog if of joint
این ارور ایتبس میتواند ناشی از موارد زیر باشد:
۱- پارامترهای موثر در آنالیز پی دلتا و ترکیب بار آن را به درستی وارد نکردید و ممکن است یکی از ضرایب خیلی زیاد وارد شده باشد
۲- قاب سازه مهار جانبی کافی را ندارد و مثلا برای قاب خمشی خودتان، تیرهای اصلی را مفصلی کردید
۳- ضرایب کاهش سختی را درست وارد نکردید و میزان سختی را خیلی کم در نظر گرفتید، عمدتا موقع اختصاص ضرایب کاهش سختی به دال ها این مشکل پیش می آید
۴- عدم اختصاص دیافراگم به سازه
۵- سختی محوری ستون ها یا مهاربندها را صفر کردید با اختصاص ضرایب کاهش
29) من در تحلیل etabs مشکل دارم زمانی که Run میکنم بدون این که پیغام خطایی بیاد تمام منوهای نرم افزار از کار میفته و تحلیل هم انجام نمیشه حتی دیگه نمیتونم نرم افزار را ببندم میخواستم ببینم مشکل از کجاست؟
این مشکل عمدتا از خرابی پوشه نصب نرم افزار و فایلهای آن است. عمدتا با حذف کامل نرم افزار توسط نرم افزارهای آنیسالر مثل Revo Uninstaller و نصب و فعال سازی دوباره آن، مشکل حل می شود. در نظر داشته باشید که موقع نصب باید نرم افزارهایی مثل net framework یا microsoft visual basic را اگر پیشنهاد نصب داد، نصب کنید.
30) در تیر فرعی پاسیو که بار دیوار داره پیغام عدم انتقال بار میدهد چکار کنم؟
احتمالا مقطع none اختصاص داده شده است
31) مشکل کندی ترسیم المان ها در ایتبس 18.1
در ایتبس پنجره سمت چپ (model explorer) را ببندید مشکل مکث در ترسیم برطرف می‌شود.
32) در ایتبس 2018 در حالتی که نرم افزار قفل نیست زمانی که اعضایی را انتخاب میکنم اعضای انتخابی در پنجره ی اصلی نمایش داده نمی شود ( البته در نوار ابزار پایینی نوشته می شود ) همینطور کیفیت متن ها هم واضح نیستند مشکل چیست؟
مطابق این تصویر عمل کنید (بر روی کلمه تصویر کلیک کنید.)
 33) ارور Unable to find a license در ایتبس مشاهده می کنم
این پیغام نشان می دهد فایل فعال ساز را هنوز قرار نداده اید در پوشه مدنظر، به صورت کلی مشکل از فایلی که ساخته شده می باشد. میتوانید از مقاله نصب و فعالسازی ایتبس کمک بگیرید.

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

مشاهده نقشه یادگیری

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 18,596 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 225اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. شاهین شناوری

  سلام ممنون به خاطر این تاپیک.
  من یه سازه بتنی با ۵ سقف مدل کردم ولی بعضی از ستون ها مخصوصا در طبقه اول خیلی پر میلگرد شدن در حدی که با ۱۲تا میگرد فی ۳۰ جواب دادن. فایل رو آپلود کردم اگر ممکنه کمکم کنید ممنون.

  http://s17.picofile.com/file/8410905918/3test.EDB.html

  پاسخ دهید

 2. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس، خواهش میکنم ممنون از شما، من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 3. شاهین شناوری

  سلام. من همچنان منتظر هستم

  پاسخ دهید

 4. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس ضمن عذرخواهی بابت تاخیر در ارسال پاسخ، پیگیر سوال شما هستم ان شالله به زودی پاسخ را برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 5. شاهین شناوری

  راستی ورژن ایتبس ۲۰۱۸ هست.

  پاسخ دهید

 6. متین شاکری

  سلام خسته نباشید
  etabs 16.2.1 از مجموعه گردو نصب و کرک کردم در دادن اندازه ها با اعدادی که اعشار دارند و دارای خورده می باشند این پیام داده می شود.(۲٫۵ is an illegal value) به این پیام توجه نمی کنم و اعداد رو بدون اعشار میزنم و بعد برای ادیت میرم روی ادیت هم همین ارور برام میاد. ۲٫۵ به عنوان مثال می باشد.

  پاسخ دهید

 7. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  برای اینکه در برنامه Etabs در وارد کردن کدهای ارتفاعی و خروجی گرفتن فایل ها و نقشه ها مشکلی پیش نیاید لازم هست زبان و فرمت نمایش اعداد در ویندوز به زبان انگلیسی و ممیز به نقطه تغییر دهید برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

  ۱) win+R
  ۲) پنجره که باز میشود داخلش اینو تایپ کنید و اینتر کنید
  intl.cpl
  ۳) فرمت زبان را به انگیسی تغییر دهید

  ۴) پایین صفحه گزینه Additional settings رو انتخاب کنید و در سربرگ جدید گزینه Reset کلیک کنید.

  ۵) برای تغییر علامت ممیز یعنی Decimal symbol میتوانید به هر علامتی تغییر دهید بهتر هست به نقطه . تغییر دهید . که معمولا با Reset کردن هم درست میشود.

  ۶) برای تغییر List separtor که کاربردش بیشتر در اکسل برای نوشتن و جدا کردن فرمول ها هست هم میتونید اگر نقطه ویرگول ; هست به ویرگول , تغییر دهید که معمولا با Reset کردن هم درست میشود.

  در کادر زرد رنگ که در تصویر زیر مشخص شده پیش نمایش اعداد مثبت و منفی و ممیز و فارسی بودن یا انگلیسی بودن آن نمایش داده میشود.
  http://s16.picofile.com/file/8410897076/t3.jpg

  پاسخ دهید

 8. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس سلامت باشید ، من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 9. متین شاکری

  ممنونم

  پاسخ دهید

 10. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش میکنم مهندس
  ممنون از همراهی شما

  پاسخ دهید

 11. مهدی قنبری

  بعد از طراحی سازه وقتی که روی المان مورد نظر کلیک می کنم و درخواست نتایج طراحی (design detail) رو دارم یک صفحه سفید رنگ بدون هیچ اطلاعاتی نمایش داده میشه مشکل از کجاست؟

  پاسخ دهید

 12. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  در این مورد نمی توان نظر داد. باید فایلتون بررسی شود. برای بررسی می توانید فایل را به ایمیل مجموعه ارسال کنید.
  info@sabzsaze.com

  پاسخ دهید

 13. سحر

  سلام،یه مشکلی دارم اینکه بعضی سازه ها در ایتبس من تحلیل دینامیکی توشون اعمال نمیشه،یعنی تمام مشخصات رو وارد میکنم ولی وقتی ران رو میزنم و تحلیل میکنه در قسمت دیسپلی هیچ عکس العملی از تحلیل دینامیکی رو نشون نمیده،برای سه یا چهارتا از سازه هایی که خودم مدل کردم این مشکل وجود داره،و من همه چیز هایی که به ذهنم میرسید رو چک کردم.در قسمت Set load cases to run جلوی بار دینامیکی میزنه coud not start در حالی که جلوی بار استاتیکی میزنه finished.اگر میشه کمک کنید

  پاسخ دهید

 14. مهدی حسینی

  مشکل من هم همین بود. ایراد رو پیدا کردم.

  پاسخ دهید

 15. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  فایلتون باید بررسی بشود و به این صورت نمی توان نظر داد. اگر امکانش هست فایلتون رو به ایمیل سبزسازه بفرستین که بررسی بشه .
  hisabzsaze@gmail.com
  با تشکر

  پاسخ دهید

 16. مهدی حسینی

  سلام. مشکل من هم همینه. لطفا پاسخ را اعلام کنید من هم استفاده کنم

  پاسخ دهید

 17. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  فایل را ارسال کنید تا بتوان در این مورد اظهار نظر کرد.

  پاسخ دهید

 18. علیرضا منصوری

  error in perfrming mi run analyasis میده در صورتی تو چک هیچ پیغامی نمی دهد. ETABS2016

  پاسخ دهید

 19. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، اگر یکبار فایلتون را Export و مجددا import کنید ایراد این ارور را متوجه خواهید شد. این ارور مربوط به آن است که از یک فایل نمونه استفاده میکنید و در این فایل نمونه خروج از مرکزیت هایی برای حالت بارهای دینامیکی وارد شده که باید این خروج از مرکزیت ها را حذف کنید و مجددا سازه را تحلیل نمایید.

  پاسخ دهید

 20. علیرضا منصوری

  با سلام و احترام خدمت جناب مهندس قلندری . پیرو راهنمایی اقدام شد مرحله اول Export و Import انجام نشد ( متوجه نشدم به چصورت و چه پسوندی خروج و ورود انجام دهم) مرحله دوم بررسی شد و خروج از مرکزیت هایی برای حالت بارهای دینامیکی وارد شده حذف گردیدند اما همچنان خطا برقرار است خواهشمند است راهنمایی بیشتر بفرمائید و یا در ایمیل Mansouri.zisco@gmail.com ممنونم از راهنمایی شما.

  پاسخ دهید

 21. علیرضا منصوری

  با سلام و احترام خدمت مهندس قلندری و مهندس افضلی
  موضوع :: بر طرف شدن خطای error in perfrming mi run analyasis در ایتبس ۲۰۱۶
  پیرو راهنمایی جناب مهندس قلندری اقدام شد اما Export و مجددا import اجرا نشد. بعد از اینکه خروج از مرکزیت هایی برای حالت بارهای دینامیکی وارد شده (در فایل نمونه استفاده شده) نیز حذف شدن باز این مشکل برقرار بود!!
  اما بعد از بستن کامل برنامه و اجرای مجدد (یعنی خروج از مرکزیت هایی که برای حالت بارهای دینامیکی وارد شده را حذف کردم) این خطا بر طرف گردید . «دلیل اینکه در مرحله اول این مشکل برطرف نشد شاید این باشه که برنامه باید کامل بسته و دوباره اجراء نمود شاید هم باید یک مرحله سیستم را Restart کرد»
  سپاس ویژه از مهندسین عزیز و گروه سبز سازه

  پاسخ دهید

 22. مهندس مهناز افضلی

  سلام مهندس، ممنون از لطف و نظر شما، خوشحالیم که مشکلتون حل شده🌸

  پاسخ دهید

 23. میلاد نورآقایی

  سلام خدمت مهندسین سبز سازه . بنده هنگام طراحی دیوار برشی دچار مشکل شدم . وقتی یک مقطع مشخص از دیوار برشی با آرماتور مشخصی رو تعریف میکنم و از طریق گزینه assign حالت general رو انتخاب میکنم و دیوار رو به مقطع نسبت میدم . مقطع من طراحی نمیشه و همون پیغام شماره ۲۵ که بالا نوشتین ( unable to calculate interaction diagram for section)ظاهر میشه . مقطعی که بنده تعریف میکنم از حال add new pier section هست . انگار نرم افزار با آرماتور گذاری بنده مشکل داره . به صورتیکه اگه آرماتور گذاری مقطع از حالت اتومات (هنگام تعریف مقطع بتنی ، از قسمت پایین میشه آرماتور گذاری رو در حالت yes or no قرارداد)انتخاب بشه ، بعد نسبت دادن مقطع تعریف شده ، طراحی به درستی انجام میشه . می خواستم کارشناسای محترم لطف کنن و بنده رو راهنمایی کنن . واقعا درگیرم کرده این موضوع

  پاسخ دهید

 24. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  راه حل این موضوع در پیام شماره ۲۵ ارائه شده و راه حل دیگه ای به نظر نمیرسد که داشته باشد. بنده هم تا حالا با این ارور زمان طراحی دیوار برشی مواجه نشدم. نهایتا فایل را در یک سیستم دیگر یا ورژن دیگر بررسی کنید یا اینکه فایل را بفرستید تا بررسی شود.

  پاسخ دهید

 25. میلاد نورآقایی

  ممنون از پاسختون ، چطور فایل مربوطه رو برای شما ارسال کنم

  پاسخ دهید

 26. مهندس مهناز افضلی

  سلام مهندس میتونین به آدرس ایمیل پشتیبانی سبزسازه
  info@sabzsaze.com بفرستین🌹

  پاسخ دهید

 27. میلاد نورآقائی

  ممنونم مهندس . فایل رو آماده و خدمتتون ارسال میکنم

  پاسخ دهید

 28. مهندس مهناز افضلی

  من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.ممنونم مهندس

  پاسخ دهید

 29. Ahmadianpour

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت گروه آموزشی سبز سازه.منوی DISPLAYبرای من غیر فعاله و نمیتونم تو پروسه ترک خوردگی دوار از اون استفاده کنم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.ممنون

  پاسخ دهید

 30. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، این موضوع دلیل خاصی نمیتواند داشته باشد جز اینکه این ورژن از نرم افزاری که کار میکنید ایراد داشته باشد. ترجیحا فایل مورد نظر را در یک ورژن دیگری از ایتبس امتحان کنید ببینید آیا همچنان این مشکل وجود دارد یا خیر.

  پاسخ دهید

 31. محمدرضا جانی پور

  در هنگام کار کردن با نرم افزار ایتبس صفحه کلید از جمله delete و control z و کلید های f ها کار نمی کنه فقط کلید esc کار میکنه

  پاسخ دهید

 32. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، از منوی Option گزینه Customize Toolbar‌ را بزنید. در پنجره ای که باز میشود مشابه تصویری که براتون ایمیل میشه عمل کنید و گزینه Reset all را بزنید. به این صورت دکمه ها کار میکند.

  پاسخ دهید

 33. عطیه

  سلام. خطاهای ترسیمی قسمت Check Model از هر نوع که باشن حتما باید رفع بشن؟؟
  مثلا اینکه در همه طبقه ها یک تیر و یک نقطه و یک کفtoo close هستند. با اینکه پاک کردم و دیدم روی هم نیستنداما رفع نشده…
  ممنونم اگه راهنمایی کنید
  Story4, F4 & B29 are too close.
  Story4, 12 & B29 are too close.
  Story4, 12 & F5 are too close.
  Story4, F4 & F5 are too close

  پاسخ دهید

 34. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام،بله این خطاها باید برطرف شوند. ممکن است روی نتایج تاثیر بگذارند.

  نرم افزار ایتبس هر کدام از المان هایی که ترسیم می کنید را با یک Label نامگذاری می کنه. در پیغامی که شما فرستادید نوشته شده Story4، یعنی این وارنینگ در طبقه چهارم اتفاق افتاده است.
  همچنین نوشته شده F4&B29 این اعداد اشاره به Label المان ها دارهد. نرم افزار ایتبس برای تیرها از لیبل B، برای ستون ها از لیبل C، برای سقف ها از لیبل F و برای المان های None از لیبل L استفاده میکند. حالا برای اینکه بفهمید این اعداد مربوط به کدام المان میشود کافیه وارد منوی Set Display Option (یا Ctrl+W بزنید) و از سربرگ Object Assignment تیک Label برای Frame Assignment را بزنید تا بتونید المان F4&29 را پیدا کنید.

  در ادامه ش نوشته شده are too Close که نشانن میدهد این المان F4&B29 F به هم نرسیدن که می توانید با استفاده از ابزار Trim‌و EXTEND این دو المان را به هم برسونید. گاها اتفاق میافتد که دو المان به هم رسیدن اما نرم افزار نشان میدهد به هم نرسیدن که این موضوع بخاطر گرافیک نرم افزاری می باشد و نیاز نیست حساس بشوید.

  پاسخ دهید

 35. mahsa

  سلام
  موقع ران کردن آنالیز سازه با خطای Error in recovering center of rigidity response و Error in calculatin diaphragm centers of rigidity : cannot read center of rigidity response مواجه میشم چکار باید بکنم؟

  پاسخ دهید

 36. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، احتمالا نوع تحلیل شما تحلیل استاتیکی غیرخطی می باشد و هیچ گونه مفصل پلاستیک به اعضای سازه خود اختصاص نداده باشید که با این ارور مواجه میشوید

  پاسخ دهید

 37. Mohammad Rahmani

  سلام
  من هم به این ارور برخوردم و نوع تحلیلم هم خطی بود

  پاسخ دهید

 38. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. از آنجا که تحلیل شما خطی است و با چنین اروری مواجه شدید باید فایلتون بررسی شود. چون تا حالا با چنین اروری زمان تحلیل و طراحی هیچ فایلی مواجه نشدم. راه حلی که در منابع برای این موضوع دیدم مربوط به تحلیل غیرخطی و اختصاص ندادن مفصل پلاستیک بوده است.

  پاسخ دهید

 39. mahsa

  سلام
  خیلی ممنون

  پاسخ دهید

 40. وحید خلیلی

  سازه رو که میزنم تحلیل کنه هیچ عکس العملی نشون نمیده .چک مدل هم نگاه میکنم خطایی ندارم بعد از برنامه که خارج میخوام بشم بسته نمیشه .یکی شم که وقتی نرم افزار رو باز میکنم خود به خود بسته میشه

  پاسخ دهید

 41. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  باید فایل مورد نظر بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد. اما اینکه گفتید سازه هیچ عکس العملی نشان نمیدهد، ممکن است به جای اینکه پای ستون های تراز Base را گیردار کنید اشتباها پای تمام ستون ها را گیردار کرده باشید که باید این مورد را اصلاح کنید.

  پاسخ دهید

 42. باقريان

  برای من هم همین مشکل هست ولی ستون تراز ابتدایی گیرداره و بقیه به شکل ساده

  پاسخ دهید

 43. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  باید فایل مورد نظر بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

  پاسخ دهید

 44. مهرداد

  خیلی ممنون از لطفتون خسته نباشین
  مشکل من نام فایل ها بود ک به فارسی بود
  که به لطف کمک شما مشکل من حل شد

  پاسخ دهید

 45. شکوه شیخ زاده

  سلام خواهش میکنم مهندس جان موفق باشید.

  پاسخ دهید

 46. حانیه میری

  باسلام…من‌ بعد از اجرای سازه در قسمت انالیز دوتا ارور برام میاد.
  Check meshing و area load transfer
  چه کاری باید انجام بدم!؟ میشه لطفا کمکم کنید

  پاسخ دهید

 47. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر خطا Area load transfer زمانی نمایش داده می‌شود که در مدل بازشو وجود داشته باشد و با opening مدل شده و اشتباهاً به این قسمت بار اعمال‌شده باشد.
  خطای Checking meshing به نحوه ترسیم کف و مش بندی سقف برمیگردد که احتمالا اشتباه ترسیم یا مش بندی کردید.

  پاسخ دهید

 48. سهیلا الهامیان

  سلام من وقتی می‌خوام از فایل ایتبس اکسپورت بگیرم برای سیف ارور error adding point loads to safe model ظاهر میشه ،مشکلش چیه؟

  پاسخ دهید

 49. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  ابتدا سازه را تحلیل کنید سپس خروجی به سیف بگیرید. در این صورت ارور گفته شده ظاهر نمی شود.

  پاسخ دهید

 50. مرتضی نعمتی

  سلام.مقاطع من خیلی بحرانی و بزرگ طراحی میشن حتی برای یه سازه ی یک طبقه.
  یک بار تیرهای قاب خمشی رو به صورت جدا جدا کشیدم و بارگذاری کردم و مقاطع قاب خمشی هم سبک طاحی شد اما برای بار دوم بازم مقاطع برای سازه ی یک طبقه تیر ورق طراحی میشن لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ دهید

 51. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام باید فایلتون بررسی شود تا به صورت دقیق نظر داد. اما با این حال مواردی مانند تعریف مقاطع، مصالح، تعریف ضریب زلزله، وزن لرزه ای، بارگذاری سازه و سایر موارد را بررسی مجدد داشته باشید تا ایراد کار را بفهمید.

  پاسخ دهید

 52. محمد شریفی

  با سلام . موقع آنالیز این پیام میاد no cases set to run چه کاری باید انجام بدم . ممنونم اگه جواب بدین

  پاسخ دهید

 53. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام،زمانی که این ارور ظاهر می شود یعنی سازه در حالت آنالیز شده می باشد و شما مجددا روی دکمه آنالیز کلیک کردید. بنابراین قفل آنالیز را ابتدا باز کنید و سپس مجددا دکمه آنالیز را بزنید.

  پاسخ دهید

 54. رنجبر

  با سلام من هنگام طراحی زمانی که run‌ میگیرم story force(1347۵۰ton/m2 و دریفت بسیار بالا (۴۰ تا ۶۰ سانتی متر)ولی ratio در حد نرمال است هر تغییری هم‌میدم فایده نداره در ضمن هنگام تغییر واحد از consist unit بارگذاری من هم تغییر میکند مثلا اگر ۴۰۰ گیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد اگر به تن بر متر تغییر بدم‌۴۰۰۰ تن بر متر میشود.😕 خواستم بدون علت ان چیست ؟

  پاسخ دهید

 55. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  احتمالا شما در وارد کردن بارها اشتباه میکنید( با توجه به نتایجی که گفتین)
  اینکه با تغییر در واحدها،مقدار بار تغییر میکنه کاملا درست و منطقی هست و برای تبدیلی که گفتین ضریب ۱۰ درسته

  پاسخ دهید

 56. علی مولوی

  سلام وقت بخیر بر روی یک پروژه فولادی دارم کار میکنم متاسفانه بعد از run کردن دو تا خطا میزنه که به ترتیب unable to crate model to run و unable to write frame load ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دهید

 57. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  در مقاله همین مقاله سومین مورد، رفع این ارور توضیح داده شده است که می توانید مطالعه کنید.

  پاسخ دهید

 58. قربانی

  سلام وقت بخیر
  علت خطای horizontal rigid diphragm در ایتبس چیه؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 59. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  احتمالا در سازه تون نیم طبقه دارید و به صورت Reference Plane تعریف کردید و همچنین موقع اختصاص دیافراگم، این نیم طبقه را انتخاب کرده و دیافراگم مشابه با سایر طبقات اختصاص دادید که باعث این ارور شده است. بنابراین نیم طبقه را انتخاب کرده و دیافراگم جداگانه ای بهش اختصاص بدید.

  پاسخ دهید

 60. Roya

  سلام در ایتبس ۲۰۱۸ در بعضی مقاطع دوبل مدام این خطارو در طراحی میگیرم:
  error in performing mistart steel design check of structure etabs
  از کجا میتونم بفهمم مال کدوم مقطعه و چجوری درستش کنم؟
  (مقاطع دوبلی که از ایتبس ۲۰۱۷ داشتم بدون مشکل هستن ولی الان دیگه نمیتونم به ورژن قبل برگردم)

  پاسخ دهید

 61. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده باشد و قابلیت خواندن اطلاعات برای طراحی وجود ندارد. معمولاً معادل‌سازی مقاطع درست انجام ‌نشده‌اند و اطلاعات فایل xml ناقص واردشده‌اند که برای رفع این خطا بایستی این موارد اصلاح گردند.
  اگر از این مورد اطمینان داشتید که درست بوده در مرحله بعدی بارگذاری سازه و تنظمیات طراحی تون را بررسی کنید.

  پاسخ دهید

 62. حامد نیکرو

  سلام وقت بخیر
  این وارنینگ مربوط به چی هستش و چطور میتونم رفعش کنم؟
  * * * W A R N I N G * * *
  NUMBER OF MODES SOUGHT REDUCED TO THE NUMBER OF MASS DEGREES OF FREEDOM

  NUMBER OF EIGEN MODES FOUND = 3
  NUMBER OF ITERATIONS PERFORMED = 1

  پاسخ دهید

 63. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  تنظیمات تحلیل مودال را بررسی کنید. حداقل تعداد مود را ۳ برابر تعداد طبقات وارد کنید و ببینید آیا این ارور رفع می شود یا خیر.

  اگر همچنان این ارور باقی است نوع روش تحلیلی مودال را از روش Eigen به Ritz تغییر دهید و مجدد بررسی کنید.

  پاسخ دهید

 64. حكیمی اصل

  سلام من حدود یکسالی بود که ایتبس رو اجرا نکرده بودم امروز که اجرا کردم و بعد تعیین مختصات گرید بندی و تنظیم ارتفاع طبقات سازه پس از تایید پیامی به صورت زیر حاصل شد:
  either there is no default mail client or the current mail cannot fulfill the messaging request.please run microsoft office outlook and set it as the default mail client.

  پاسخ دهید

 65. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این خطا ارتباطی به ایتبس نداره و مربوط بهMicrosoft outlook هست حالا شاید همزمان با اجرای ایتبس نمایش داده شده باشه و شما تصور کردین مششکل از ایتبس بوده …مایکروسافت اوت‌لوک (Microsoft outlook) برنامه ای است که برای دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی استفاده می شود و قابلیت های دیگری مثل تقویم و دفترچه یادداشت و … هم داره.شما باید تنظیمات رو برای این برنامه انجام بدین و بعد از رفع مشکل اوت لوک مشکلی درحین کار ایجاد نمیشه.

  پاسخ دهید

 66. فرشاد دولتخواه

  سلام . بعد از طراحی و دیزاین سازه بتنی یکی از تیرها بجای نشان دادن مساحت میلگرد مورد نیاز این عدد رو نشون میده :
  ۸٫۶۳E0-1
  علتش چی هست ؟
  بعضی جاها وسط تیر هست بعضی جاها هم آخر تیر طره

  پاسخ دهید

 67. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  باید فایل مورد نظر بررسی شود و نمی توان اظهار نظر کرد.

  پاسخ دهید

 68. mahmoodreza raoufi

  ارورهای ایتبس-سلام در ETABS-16.2.1 هنگام ادیت یا تعریف Section designer از روی pier های موجود پس از تغییر در Section Designer و زدن ok با ارور an abnormal condition has occurred مواجه میشوم و نرم افزار بسته میشود

  پاسخ دهید

 69. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 70. mahmoodreza raoufi

  ضمن تشکر از پیگیری شما مشکل من حل شد دلیل این اتفاق ابعاد اشتباه میلگرد شامل قطر و مساحت بود که در بخش DEFINE تعریف شده بود(به علت کپی از فایل متنی با واحد متفاوت)

  پاسخ دهید

 71. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خوشحالم که مشکلتون حل شد مهندس

  پاسخ دهید

 72. arvandmohammad82@gmail.com

  سلام،ایتبس ۲۰۱۸ را دقیقا مطابق آموزش نصب کردم ولی خطای لایسنس میده یعنی اصلا لایسنس را نمیشناسه لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

 73. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  لطفا مطابق مقاله نصب و فعالسازی ایتبس پیش برید و اگر سوالی داشتید همونجا مطرح بفرمایید.

  پاسخ دهید

 74. ظهراب زاده

  سلام . لطفا راهنمایی بفرمایید
  ایتبس عدد اعشاری قبول نمیکنه و غیر مجاز میدونه و آلارم an illegal value
  در قسمت Disply Grid Data as spacing وقتی فاصله بین آکس ها رو به صورت ۴٫۲ وارد میکنم ،با خطای ۴٫۲is an illegal value مواجه میشم. لطفا راهنمائی کنید چگونه این خطا رو بر طرف کنم؟

  پاسخ دهید

 75. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  برای اینکه در برنامه Etabs در وارد کردن کدهای ارتفاعی و خروجی گرفتن فایل ها و نقشه ها مشکلی پیش نیاد لازم هست زبان و فرمت نمایش اعداد در ویندوز به زبان انگلیسی و ممیز به نقطه تغییر دهید برای این کار مراحل زیر را انجام دهید ⬇️

  ۱٫ win+R
  ۲٫پنجره که باز میشود داخلش اینو تایپ کنید و اینتر کنید
  intl.cpl
  ۳٫فرمت زبان را به انگیسی تغییر دهید

  ۴٫پایین صفحه گزینه Additional settings رو انتخاب کنید و در سربرگ جدید گزینه Reset کلیک کنید.

  ۵٫برای تغییر علامت ممیز یعنی Decimal symbol میتوانید به هر علامتی تغییر دهید بهتر هست به نقطه . تغییر دهید . که معمولا با Reset کردن هم درست میشود.

  ۶٫برای تغییر List separtor که کاربردش بیشتر در اکسل برای نوشتن و جدا کردن فرمول ها هست هم میتونید اگر نقطه ویرگول ; هست به ویرگول , تغییر دهید که معمولا با Reset کردن هم درست میشود.

  در کادر زرد رنگ که در این تصویر (بر روی کلمه تصویر کلیک کنید) مشخص شده پیش نمایش اعداد مثبت و منفی و ممیز و فارسی بود یا انگلیسی بودن ان نمایش داده میشود

  پاسخ دهید

 76. حسنی

  سلام
  من نسخه ۱۶٫۲٫۱ ایتبز نصب کردم، ولی ران نمیکنه و حتی close نمیشه. چرا؟ دو نسخه از دو جای مختلف دانلود کردم و نصب کردم.

  پاسخ دهید

 77. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  حتما مقاله نصب و فعالسازی ایتبس رو مطالعه کنید. اگر بازهم مشکلی داشتید همونجا مطرح بفرمایید تا دوستان در پشتیبانی علمی به آن پاسخ دهند.

  پاسخ دهید

 78. مریم

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید در ایتبس ۱۷٫۰٫۱
  موقع تعریف تیر بتنی یا ستون یا IPE اطلاعت ذخیره نمیشن مثلا اطلاعات مربوط به ضخامت ورق تقویتی یا حتی کاور تیر
  مشکل چیه؟

  پاسخ دهید

 79. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  در این مورد نمی توان نظری داد. شاید ورژن ایتبسی که کار می کنید مشکل دارد. ترجیحا یک ورژن دیگر مثل ۱۶٫۲٫۱ یا ۱۸٫۱٫۱ نصب کنید و ببینید همچنان این مشکل را دارید یا خیر.

  پاسخ دهید

 80. محمدرضا عیوضی

  با سلام
  در ایتبس ۲۰۱۶ در حین ران، چنین خطایی میده:
  internal program error. please record the following information:
  value=50
  meesage=Frame_propreadSBR: illegal material tag
  علتش چی میتونه باشه؟
  ممنونم

  پاسخ دهید

 81. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  متاسفانه این وارنینگ برای بنده و همکاران اتفاق نیافتاده و طی بررسی که داشتیم به نتیجه نرسیدیم.
  شما فایلتون را در ورژن دیگری از ایتبس و یا در سیستم دیگری امتحان کنید ببینید آیا این مشکل همچنان پابرجاست یا خیر.

  پاسخ دهید

 82. افشین خلیلی

  ببخشید برای فعال کردن پنجره modal exploreا باید چکار کرد. این پنجره بصورت دیفالت در ایتبس ۲۰۱۸ هست ک باعث مکث در هنگام مدلسازی و سایر فرایندها میشه که اونو باید بست برای فعالسازی مجدد ان باید چکار کرد؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 83. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام،از منوی Option گزینه آخر یعنی Show Model Explorer را بزنید تا دوباره این پنجره فعال شود. برای اینکه حالت مکث در ایتبس ورژن ۱۸ را حل کنید علاوه بر بستن پنجره Model Explorer، از منوی Option گزینه Graphics Mode را بزنید و روی حالت Standard Graphics قرار بدهید.

  پاسخ دهید

 84. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 85. علی ربیعی

  سلام خانم مهندس
  من هم همین مشگل را دارم آیا علت آن را پیدا نمودید.
  تشکر از پاسخگویی شما.

  پاسخ دهید

 86. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس، از منوی Option گزینه آخر یعنی Show Model Explorer را بزنید تا دوباره این پنجره فعال شود. برای اینکه حالت مکث در ایتبس ورژن ۱۸ را حل کنید علاوه بر بستن پنجره Model Explorer، از منوی Option گزینه Graphics Mode را بزنید و روی حالت Standard Graphics قرار بدهید.

  پاسخ دهید

 87. Morteza.takabor@gmail.com

  سلام خسته نباشید ، من وقتی سازه رو Run میکنم run نمیشه و هیچ پیغام خطایی رو نمیده تو چک مدل هم رو دیدم هیچ وارینینگ نداره و نه تنها برای این فایل ران نمیشه برای همه فایل های ایتبس هم ران نمیشه!!!نمیدونم مشکل راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ دهید

 88. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام برای عدم انجام آنالیز ممکنه دلایل زیادی وجود داشته باشه تحلیل سازه به نحوه مدلسازی و بارگذاری و آنچه شما در طراحی مدل خود به نرم افزار معرفی میکنین بسیار مهم است گاهی ممکن است طرح شما ناپایدار باشد و برنامه قادر به تحلیل آن نباشد و بنابراین از ادامه انالیر باز بماند و نمی توان نسخه ی واحدی برای این مشکل پیچید اما بررسی چند راهکار که در اینجا توصیه میکنیم معمولا مفید واقع شده اند:
  ۱-حتما مدل خود را بعد از اتمام چک کنید و از عدم وجود خطای مدل سازی مطمئن شوید
  ۲- از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را چک کنین.
  یک حالت هم گاهی رخ میدهد که شما بعد از کنترل این موارد نتیجه نمی گیرید و در واقع مدل شما سالم است اما ممکن است فضای هارد شما در قسمتی که فایل های ایتبس در آن درایو تحلیل می شوند پر باشد و باید فضایی از آن را خالی کنید تا فضای کافی برای تحلیل موجود باشد.
  یک مورد هم در اجرای برنامه ایتبس ۱۸ که ممکن است بعد از مدلسازی با مشکل روبرو شوید احتمال دارد علت به سبب عدم اجازه ویندوز به برنامه، برای تولید فایل‌های جانبی باشد . برای رفع این خطا توصیه شده است برنامه را در حالت Run as administrator اجرا کنید

  پاسخ دهید

 89. یاورریاست

  درموقع بازکردن فایل البته فقط این فایل بقیه موردی نیست.license not found #30 این ارور میده نمیزاره فایل بازبشه کامل

  پاسخ دهید

 90. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  این ارور مربوط به لاینسس نرم افزار می باشد. دوباره نرم افزار را کرک کنید. می تونید از مقاله نصب و فعالسازی نرم افزار ها کمک بگیرید.

  پاسخ دهید

 91. مهرنوش عابد

  سلام وقتتون بخیر
  رو پروژه بتنی کار میکنم بعد از انالیز و طراحی یک ارور نمایش داده میشه مربوط به تیر ها که نوشته شده
  error during concrete design of frame B
  که حدود ۱۰ تا هست
  چجور این ارور رو برطرف کنم؟

  پاسخ دهید

 92. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام ارور روی قاب Bاست این قاب رو چک کنین ببینید مشخصات تیرهایی که در این قاب استفاده کردید پارامترهای مربوط به مشخصات مقاطع و کاهش ضرایب سختی تیرها و… رو درست وارد کردین

  پاسخ دهید

 93. مازیار شریعتی

  باسلام به دوستان گرامی
  من مدلسازی سازه ۵ طبقه بتنی رو کامل کردم در مرحله چک مدل قبل آنالیز خطای زیر رو میده منظور چیه ؟ ممنون
  story4:f16 f18 are too close

  پاسخ دهید

 94. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  این پیغام ناشی از مدلسازی نادرست می باشد. نرم افزار ایتبس هر کدام از المان هایی که ترسیم می کنید را با یک label مشخص می کند. مثلا المان تیر را با لیبل B، المان ستون را با لیبل C و سقف ها را با لیبل F نمایش می دهد. در مدل شما هم ایراد در ترسیم سقف ها می باشد. برای اینکه این دو سقف گزارش شده را پیدا کنید. کافی است از پنجره Set View Option در سربرگ Object Assignment و بخش Shell Assignment تیک Label را فعال کنید. با این کار لیبل سقف ها را می توانید ببیند و در طبقه چهار (در پیغام داده شده اشاره به این طبقه داشته) این ایراد را برطرف کنید. در متن پیام نوشته شده are too close یعنی المان ها به هم نرسیدن. می توانید با دستور Reshape سقف ها را اصلاح کنید. یا اینکه اگر نتوانستید سقف را پاک کرده و دوباره ترسیم کنید.

  پاسخ دهید

 95. حیدر شوشتری

  در هنگام آنالیز پیغام
  error in perfrming mi run analyasis میده در صورتی تو چک هیچ پیغامی نمی دهد

  پاسخ دهید

 96. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  از منوی file گزینه last analysis run log رو چک کنید.تمام ارور های هنگام تحلیل در یک فایل نوت به شما گزارش داده میشه که می تونید بررسی کنید … البته این نوع خطایی که شما گفتین رو من در ایتبس ۲۰۱۷ دیدم شما با این ورژن کار میکنید؟

  پاسخ دهید

 97. حیدر شوشتری

  خیر با ورژن ۲۰۱۶

  پاسخ دهید

 98. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 99. فربد رستم بیگی

  ببخشید ایتبس من ۲۰۱۶ هست
  هیچ مشکلی نداره
  هیچ اروری نداره راحت برنامه کار میکنه فقط میخوام از نرم افزار خارج بشم مثل هنگ کردن میشه
  بعد ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه طول میکشه تا خارج میشه
  قبلا اصلا اینجوری نبود
  مشکل چیست؟!

  پاسخ دهید

 100. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  شما اول چک کنید ببینید این مشکل فقط برا ایتبس داره اتفاق میوفته یا باقی برنامه ها هم به همین صورت دارن بسته میشن…. برای خود من اتفاق افتاده وقتی برنامه ایتبس در حال آنالیز بوده و به هر علتی وسط آنالیز کنسل کنین و آنالیز اجازه ی اتمام نداشته باشه این مشکل رخ میده و شما با اینکه برنامه رو میبندید با تاخیر از برنامه خارج میشه

  پاسخ دهید

 101. سعید رفیعی

  با سلام . در تحلیل تاریخچه زمانی در ایتبس به ارور زیر برخوردم میشه واسه رفعش کمکم کنید.
  the P-M-M interaction surface is not convex

  پاسخ دهید

 102. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  این موضوع ارتباطی به تحلیل تاریخچه زمانی ندارد و به سطح اندرکنش ستون ها (فولادی یا بتنی) مربوط می شود. در واقع این پیغام اشاره به عدم محدب بودن نمودار دارد. این نمودارها برای آن است که نقطه تسلیم ستون را مشخص نمایند. زیرا ستونی که به طور همزمان تحت نیروی محوری و لنگر خمشی قرار بگیرد اینکه کجا و در چه مقدار نیرویی تسلیم می شود مشخص نیست. مثلا در نقطه تسلیم معلوم نیست نیروی محوری چه مقدار است؟لنگر خمشی چه مقدار است؟
  اینکه میگوییم معلوم نیست یعنی از قبل معلوم نیست نه اینکه کلا مشخص نباشد. یک تیر بتنی را می توان قبل از اینکه بارگذاری شود Mn آن را به دست آورد و فهمید چه مقدار ظرفیت خمشی آن است. اما در یک ستون بستگی به میزان نیروی محوری و لنگر خمشی دارد. بنابراین زمانی که نمودار سطح اندرکنش تعریف می شود در هر مرحله که تحلیل پیش می رود (چه تاریخچه زمانی چه تحلیل پوش آور) پاسخ های سازه به صورت لحظه ای بر روی نمودار ثبت می گردد و مختصات نقطه p-m2-m3 روی نمودار ۳ بعدی مشخص می شود. هر جایی که این نقطه منحنی های اندرکنش را قطع کند آن لحظه ستون تسلیم خواهد شد. پس این موضوع به نحوه تعریف ستون و نمودار سطح اندرکنش آن بر میگردد. بهتر است بدهید که خود نرم افزار این مورد را ترسیم کند. اگر خودتان بخواهید به صورت User Define تعریف کنید مقداری مشکل است و نیازی هم به این کار نمی باشد.

  پاسخ دهید

 103. SOMAYEH

  با سلام و وقت بخیر و خسته نباشید.
  در ایتبز دلیل غیر فعال شدن گزینه show mode shape… که برای بررسی اثر مودهای نوسان و کنترل دیریفت سازه استفاده میشه چی هست؟
  ممنون میشم روش برطرف کردن این مورد رو بفرمایید.

  پاسخ دهید

 104. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  سازه باید در حالت آنالیز شده باشه تا این گزینه فعال شود…البته یوقتایی پیش اومده فرآیند آنالیز گوشه سمت راست پایین صفحه ایتبس کامل پر میشد اما سازه به حالت آنالیزشده در نمیومد و همین مسئله باعث غیرفعال بودن این گزینه میشد…یکبار سازه تون را مجددا کنترل کنید. در غیر این صورت باید فایلتون بررسی بشه

  پاسخ دهید

 105. sam

  سلام وقت بخیر مهندسین محترم
  گزینه ETABS Tables to Access… غیر فعال هستش . راه حل چیه ؟

  پاسخ دهید

 106. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  تنها موردی که احتمالش را میدم اینه که برنامه Access نصب نباشه رو سیستمتون. مثلا زمان نصب برنامه های Office تیک Access را برداشته باشید. چون یک فایل پروژه ای که خودم داشتم را در ایتبس باز کردم و چه در حالت آنالیز شده و چه در حالت بدون آنالیز گزینه ETABS Tabel to Acces فعال بوده و فایل با پسوند mdb ساخته شده توسط نرم افزار…

  پاسخ دهید

 107. اميد

  سلام فایل ایتبس ب من فرستادن ارور not a valid میاد طبق روش شما انجام دادم اما بازم باز نشد

  پاسخ دهید

 108. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  غالبا این ‌ارور بخاطر‌ تفاوت ورژن فایل با ورژن نرم افزار می باشد. ولی طبق گفته شما بررسی این مورد کارساز نبوده است. فایل مورد نظر را جهت چک کردن برای یک طراح سازه ارسال فرمایید.

  پاسخ دهید

 109. shahryar

  سلام…ببخشید برای یک فایلی میخواستم آکس هارو بعد از طراحی یکم جابجا کنم با قابلیت glue joint to grids…ولی بعد از تغییر دادن آکس ها ،حین آنالیز ،رو ۹۸ درصد ثابت میمونه و متوقف میشه…با دو ورژن ۱۶ و ۱۷ هم تست کردم.میخواستم بدونم علت و راه حلش چیه؟

  پاسخ دهید

 110. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  این موضوع باید در فایل شما بررسی شود که ایراد کار کجاست. چون در فایل خودم این تغییر آکس را انجام دادم و به راحتی تحلیل و طراحی شد. در ایتبس ورژن ۱۶٫۲٫۱ و ورژن ۱۸٫۱٫۰ این موضوع را تست کردم و مشکلی نداشت

  پاسخ دهید

 111. shahryar

  من از ورژن ۱۶/۲/۰ استفاده میکنم.عجیبه واقعا.

  پاسخ دهید

 112. علیرضا

  سلام میخواستم ببینم کرک مناسب برای ایتبس ۱۷ اومده مشکل ران کردن فایل دارم نتیجه ایو بهم نمایش نمیده اگه کرک مناسب داره بگید که باهاش مشکلم برطرف میشه کامل یا نه؟ راه کار چیه؟؟

  پاسخ دهید

 113. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. از ایتبس ۱۷ استفاده نکنید. میتونید از ایتبس ۱۶٫۲٫۱ یا ۱۸٫۱ که هر دو کرک مناسب براشون هست استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 114. pari gh

  سلام خسته نباشید
  من بعد از آنالیز که انجام میشه دیزاین میکنم ارور دیافراگم میده وباید کلا برنامه را ببندم
  حتی دوباره طراحی کردم ولی درست نشد لطفا کمک کنید ممنون

  پاسخ دهید

 115. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  کاش متن ارور هم ذکر میکردید که بتوان نظر بهتری داد. معمولا زمانی ایتبس ارور دیافراگم می دهد که برای سقف های تراز طبقه از دیافراگم جداگانه استفاده نکرده باشیم و برای رفع آن باید به آن ها یک دیافراگم جدا اختصاص بدهیم. اما شما ذکر کردید که تحلیل و طراحی انجام می شود و سپس ارور دیافراگم گزارش می شود که در این حالت نمی توان نظر قطعی داد و باید فایل مورد نظر بررسی شود.

  پاسخ دهید

 116. mahdi gordan

  سلام منetab نسخه ۱۷ نصب کردم و یک پروژه درست کردم run نمیشه
  استاد میگه نسخه قدیمیشو نصب کن کلا ۱۷ مشکل داره.
  http://uupload.ir/view/fhvn_run.rar/

  فایلو پیوست کردم. ممکنه بفرمایید چطور توی نسخه ۱۷ اجراش کنم؟

  پاسخ دهید

 117. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  این فایل در ایتبس ۱۸٫۱٫۰ تحلیل و طراحی شد و مشکلی از این بابت نبوده….اما اینکه چطور در نسخه ۱۷ اجراش کنم؟متوجه منظورتون نشدم…ایتبس ورژن ۱۷ کرکش، کرک مناسبی نیست…بنابراین ترجیحا از این ورژن استفاده نکنید…
  در فایل شما تعریف مصالح اشتباه است…سازه شما فولادی می باشد اما در تعریف مصالح S235 و S355 تعریف کردید که درست نیست و شما باید مصالح ST37 و یا ST52 تعریف کنید…همین مورد عاملی شده که مقاطع شما غیرفشرده توسط نرم افزار در نظر گرفته بشه و به سایر ضوابط هم درست محاسبه نشه…بنابراین تمام موارد را دوباره کنترل کنید

  پاسخ دهید

 118. محبت

  سلام‌. من هم مشکل ران شدن etabs 17.0.1 را دارم. لطفا راهنمایی کنید. منوی. Define/ material ,section properties p delta. بار گذاری همه چک شدند. اما نمیدونم مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 119. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  ایتبس ۱۷٫۰٫۱ اگر با کرک مناسبی استفاده شود، مشکلی در آنالیز نخواهد داشت، بنابراین مشکل شما در نوع تعریف ها، بارگذاریها و تنظیمات طراحی است. بهتر است در گزارش تحلیل، به دنبال خطای پیش آمده باشید.

  پاسخ دهید

 120. محبت

  ممکنه مشکل از کرک ترم افزار باشه؟

  پاسخ دهید

 121. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  بله میتونه اما در حال حاضر کرک ایتبس ۱۷.۰.۱ مشکلی نداره و شما باید دنبال اشتباهات مدلسازی یا بارگزاری خودتون باشید. همه موارد داخل مقاله رو بررسی کنید. برای اطمینان از کارتون، یک خروجی f2k بگیرید و در ایتبسهای دیگه هم تست کنید.

  پاسخ دهید

 122. صادق مهرابی

  سلام مهندس. من میخام تو ایتبس یه تیر یا ستون یا هرچی پاک کنم نمیشه با کلید دلیت روی کیبورد . کنترل زد هم کار نمیکنه . ولی تو بقیه نرم افزارها کار میکنه باید چکار کنم؟؟

  پاسخ دهید

 123. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس…تا حالا با چنین مشکلی مواجه نشدم و ندیدم کسی هم به چنین موردی بر بخوره…ولی یک نظری که میشه داد اینه…سازه نباید در حالت آنالیز شده باشه در این صورت شما نمیتونی هیچ المانی را دیلیت کنی…البته اگر میبینی دیلیت روی کیبورد کار نمیکنه از این مسیر هم اقدام کن…المان مورد نظر را انتخاب کن سپس از منوی EDIT گزینه delete را بزن و نتیجه رو ببین…اگر هم دیدی با این کار هم نتیجه ای حاصل نشد از منوی option گزینه Customize Toolbar و بخش EDIT را انتخاب کن سربرگ keybord یه نگاهی بنداز ببین گزینه undo، یا delete یا …وجود داره یا Remove شده…

  پاسخ دهید

 124. حسام پولادساده

  سلام . من مدل رو بعد از بارگذاری و تحلیل وقتی میخوام ران کنم نوار سبز رنگ تاآخر لود میشه ولی مدل انیمیشن نمیشه و نتیجه تحلیل یا همون Result برام نمیاد که پروژه مو تموم کنم کجای کار اشتباه کردم انالیز هیچ خطایی نمیده

  پاسخ دهید

 125. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  در این مورد نمیتونم نظر قطعی به شما بدم اگر تمایل دارید که زودتر کارتون راه بیفته، فایل پروژه را به صورت کامل در پیکوفایل آپلود کنید و لینک دانلود رو همین جا بفرستید. من بعد از اینکه بررسی کردم به شما اطلاع میدم مشکل چی هستش

  پاسخ دهید

 126. محسن

  در مورد مدل هایی که سقف شیبدار دارند وارنینگ دیافراگم رو چطور بر طرف کنیم

  پاسخ دهید

 127. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  در مدلسازی و طراحی سازه با #سقف_شیبدار چند نکته باید رعایت شود؟
  ۱️⃣ قسمت شیبدار سقف را دیافراگم_نیمه_صلب ( Semi Rigid ) اختصاص دهید تا امکان انتقال نیروی محوری به تیرهای مورب سقف را داشته باشد. مدل در نظر گرفته شده برای المان سقف تا حد امکان باید به شرایط واقعی سقف نزدیک باشد تا بر اساس سختی آن ، توزیع نیرو بین المان سقف و تیرهای پیرامونی آن انجام گیرد. در صورت لزوم میتوان با ضرایب اصلاح سختی ، مدل سقف را به مدل واقعی نزدیک نمود.
  ۲️⃣ برای مشبندی سقف از حالت Default نرم افزار استفاده نگردد. چون المان سقف به حالت مورب میباشد، نرم افزار آن را به صورت المان Ramp خواهد شناخت و پیش فرض حالت مشبندی نرم افزار برای این المان ها مناسب نیست. در صورتی که توزیع نیرو دوطرفه است ( مثلاً سقف به صورت دال دوطرفه عمل نماید ) لازم است که مشبندی در هر دو جهت انجام گیرد و اگر سقف علمکرد یکطرفه داشته باشد ( انواع سقف های با تیرچه یکطرفه ) مشبندی فقط در یک جهت انجام شود ( در جهت عمود بر تیرچه ها و توزیع بار ) و در جهت دیگر مشبندی انجام نمیشود ( تعداد قطعات تقسیم برابر یک ر نظر گرفته شود).
  ۳️⃣ تیرهای سقف به صورت مورب خواهند بود و طبعاً در آنها نیروی محوری ایجاد میشود و عملکرد آنها مشابه یک تیرستون و یا المان PMM ( شامل نیروی محوری و لنگر خمشی حول دو محور اصلی مقطع ) ایجاد میشود. در صورت بتنی بودن تیرها ، به آنها المان مشابه ستون اختصاص داده شود.
  ۴️⃣ در صورت بتنی بودن تیرها ، لازم است که ضریب ترک خوردگی مناسب به آنها مشابه تیرها یا ستونها اعمال شود. این ضریب وابسته به این است که مقدار نیروی محوری فشاری ایجاد شده در آنها چقدر میباشد. مرز بین حالت عملکرد تیری و ستونی حالتی است که نیروی فشاری عضو ۱۵ درصد حاصل ضرب سطح مقطع عضو در مقاومت فشاری بتن و ضریب جزئی ایمنی بتن است. نیروی محوری فشاری عضو در حالت ضریبدار محاسبه و کنترل میگردد.
  ۵️⃣ در صورت فلزی بودن تیرها با توجه به مورب بودن آنها ، این تیرها به عنوان مهاربند تشخیص داده میشوند. در صورتی که استفاده از این تیرها فقط جهت تحمل بارهای ثقلی باشد ، ضوابط لرزه ای در طرح این تیرها غیرفعال شود.
  منبع:مهندس جعفری

  پاسخ دهید

 128. hossein

  سلام خسته نباشید من یک سیگنال میخوام load کنم از هر روشی میرم ارور میده در صورتی که فایل درست هست و مشکلی نداره .
  Not a binary MAT-file. Try load -ASCII
  to read as text.

  پاسخ دهید

 129. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام. ظاهرا ارور شما مرتبط با ایتبس نیست و دارید با نرم افزار متلب کار میکنید. با این حال اگر در بخش مربوط به واردکردن رکوردهای زلزله در تحلیل تاریخچه زمانی، دچار مشکل هستید، بهتر است به آموزش تحلیل تاریخچه زمانی خطی مراجعه کنیدو طبق آموزش پیش بروید تا با خطایی مواجه نشوید.

  پاسخ دهید

 130. روح اله

  سلام و وقت بخیر/فونت های موجود در قسمت مشخصات مقاطع SECTION PROPERTIES در زمانی که می خواهم مشخصات میلگردهای ستون را معرفی کنم به هم ریخته و قابل خواندن نیست/اشکال از کجاست؟/ ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.عکس هم دارم اگر بفرمایید چگونه ارسال کنم ممنون می شوم.

  پاسخ دهید

 131. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  میتونید از گزینه options
  Graphic preferences
  در قسمت font گزینه change را انتخاب کنید و از میان فونت هاArailMT را انتخاب کنید ok کنید مشکل فونت حل میشود.

  پاسخ دهید

 132. روح اله

  سلام ممنون از راهنمائی شما/ این کار را انجام دادم ولی مشکل حل نشد.

  پاسخ دهید

 133. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش می کنم، مهندس اگه مشکل در ایتبس باشه عموما با این روش مشکل حل میشه
  در سایر برنامه ها مشکل فونت ندارین؟میخوام ببینم اشکال در ویندوزه یا در ایتبس؟

  پاسخ دهید

 134. روح اله

  سلام و وقت بخیر/ خیر مشکل فقط در etabs می باشد/تصویر مشکل را به چه طریقی براتون ارسال کنم؟

  پاسخ دهید

 135. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  تصویری از مشکل بفرستید. چون با راه حلی که گفته شده باید مشکل برطرف میشد. آیا‌ با ورژن های دیگه در ایتبس امتحان کردید که ببنید فونت ها درست هست یا خیر؟

  پاسخ دهید

 136. zhilwan1372@gmail.com

  سلام ،خسته نباشید ،ببخشید من در قسمت آنالیز گیر کردم و ارور میده وقتی سربرگه ی آنالیز رو باز میکنم در قسمت WARNING این متن نوشته ،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و جوابتون رو به ایمیلم بزنید،بازم تشکر
  * * * W A R N I N G * * *
  THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED !!
  CHECK THE STRUCTURE CAREFULLY FOR:
  – INADEQUATE SUPPORT CONDITIONS, OR
  – ONE OR MORE INTERNAL MECHANISMS, OR
  – ZERO OR NEGATIVE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – EXTREMELY LARGE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – BUCKLING DUE TO P-DELTA OR GEOMETRIC NONLINEARITY, OR
  – A FREQUENCY SHIFT (IF ANY) ONTO A NATURAL FREQUENCY

  TO OBTAIN FURTHER INFORMATION, RUN AN EIGEN ANALYSIS FROM
  THE END OF THIS NONLINEAR CASE USING AUTO FREQUENCY SHIFTING
  (WITH ADDITIONAL MASS IF NEEDED) AND INVESTIGATE THE MODE SHAPES

  پاسخ دهید

 137. مهندس وحید صدرا (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  ی قسمتی از سازتون ناپایداره
  چک کنید ببینید چه عضو یا عضوهایی شرایط ناپایداری داره و رفعش کنید

  پاسخ دهید

 138. zhilwan1372@gmail.com

  سلام ، کل سازه رو بررسی کردم فکر نکنم ناپایدار باشه ،بازم ارور میده،اصلا از اون به بعد نمیتونم ادامه فرایند سازه رو طی کنم
  * * * W A R N I N G * * *
  THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED !!
  CHECK THE STRUCTURE CAREFULLY FOR:
  – INADEQUATE SUPPORT CONDITIONS, OR
  – ONE OR MORE INTERNAL MECHANISMS, OR
  – ZERO OR NEGATIVE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – EXTREMELY LARGE STIFFNESS PROPERTIES, OR
  – BUCKLING DUE TO P-DELTA OR GEOMETRIC NONLINEARITY, OR
  – A FREQUENCY SHIFT (IF ANY) ONTO A NATURAL FREQUENCY

  TO OBTAIN FURTHER INFORMATION, RUN AN EIGEN ANALYSIS FROM
  THE END OF THIS NONLINEAR CASE USING AUTO FREQUENCY SHIFTING
  (WITH ADDITIONAL MASS IF NEEDED) AND INVESTIGATE THE MODE SHAPES

  پاسخ دهید

 139. zhilwan1372@gmail.com

  خیلی ممنون

  پاسخ دهید

 140. مریم

  سلام روز بخیر. ببخشید یکی فایل پروژه فولاد برای من فرستاده که کامله منتها من وقتی مراحلشو انجام میدم فقط تا سر طراحی درست کار میکنه یعنی قسمت steel frame design وقتی روش کلیک میکنم طراحی نمی کنه چرا اینجوریه؟

  پاسخ دهید

 141. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. مطمئن بشید که تحلیل به صورت کامل انجام می شود و خطایی مشاهده نمیشود. میتوانید از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را ببینید.

  پاسخ دهید

 142. سعید نیازی

  سلام . تو تحلیل استاتیکی و دینامیکی ایتبس برای زلزله EX , Sx تغییر مکان طبقات را در برخی طبقات در جهت Y نیز میدهد که برای کنترل نامنظمی پیچشی ریشیو های زیادی میشه . علتش چیه و چکار باید کرد ؟ مثلا ریشیو برای SX در جهت ایکس ۱٫۰۵ ولی تو جهت Y برابر ۱/۶ میباشد سپاس از لطفتون

  پاسخ دهید

 143. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. برای هر جهت باید زلزله همون جهت رو مبنای کار قرار بدیم و به نسبت جهت دیگه کاری نداریم. نسبت زیاد اهمیتی نداره بلکه مقدار مهمه. ممکنه نسبت جهت دیگه به با وجود کم بودن مقادیر،‌ عدد زیادی بشه چون این از تقسیم دو عدد به دست میاد و ممکنه هر دو عدد کوچک باشن اما اختلافشون زیاد باشه.

  پاسخ دهید

 144. Romina

  سلام ببخشید راه های برطرف کردن این مورد در آنالیز چیه؟
  P_delta iteration failed!!!

  پاسخ دهید

 145. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ترکیبات باری که برای آنالیز پی دلتا تعریف کردید رو چک کنید، ممکنه یکی از ضرایب بارها اشتباه وارد شده باشه. تلورانس رو هم عدد کمی بذارید

  پاسخ دهید

 146. روح اله

  سلام و وقت بخیر / در هنگام ذخیره کردن فایل باe2k با خطای زیر مواجه می شوم / ممنون می شوم راهنمایی فرمایید
  error saving text file separator load cases error no.9 index was outside the bound of the array

  پاسخ دهید

 147. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این یک باگ ایتبس هست و ارتباطی با نوع کاری که شما میکنید نداره بنابراین روش های زیر رو تست کنید عمدتا درست میشه
  ۱- نام فایل رو تغییر بدید و دوباره باز کنید و ذخیره به عنوان E2k رو انجام بدید
  ۲- قفل فایل ایتبس رو باز کنید بعد خروجی E2K بگیرید.

  پاسخ دهید

 148. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام خسته نباشید ببخشید من سازه رو که تحلیل می کنم دیاگرام لنگر و برش در همه تیرها مثل اینکه در داخل تیر تکیه گاه داریم و دیاگرام برش مثلا ۴ بخش شده و مقدار برش ماکزیمم در تیر رو خیلی کم کرده و عملا تحلیل در تیرها غلط انجام شده ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ دهید

 149. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. فایلتون رو در سایت picofile.com آپلود کنید و لینک رو بفرستین چک کنیم.

  پاسخ دهید

 150. پ

  سلام خسته نباشید. من داشتم روی یک فایل ایتبس ٢٠١۵ کار میکردم بعد برق قطع شد بعد از اون وقتی فایل رو باز میکنم برام ارور میده که فایل edb نیس در صورتی که من هرروز باهمون ورژن روش کار میکردم .لطفا جواب منو بدید خیلی ضروریه.

  پاسخ دهید

 151. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  ۱- از گزینه folder option در ویندوز گزینه Hide Extensions for Known File Type راغیر فعال کنید تا پسوند فایل تمایش داده شود
  ۲- در پوشه ای که فایل ایتبس قرار دارد، فایل با پسوند ebk را تغییر نام داده و ebk را به edb تغییر دهید و به نام اولیه فایل نیز یک حرف اضافه کنید تا تکراری نباشد، سپس فایل را با ایتبس باز کنید.
  ۳- در صورتی که فایل ebk حذف شده و فقط edb را دارید، این فایل را با نرم افزار notepad++ باز کنید و همزمان یک فایل سالم را نیز باز کنید، سپس خط اول فایل را از فایل سالم به خراب کپی کرده و ذخیره کنید و با ایتبس باز کنید.

  پاسخ دهید

 152. Shahryar qazizadeh

  سلام..ببخشید من وقتی سازه بتنیم رو طراحی میکنم عموما تیر های من به رنگ مشکی در میان.درصورتی که ستونا به همون رنگ های متداول بنفش یا قرمز و …هستن…مشکل از کجاس؟

  پاسخ دهید

 153. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. دو مساله مطرحه
  ۱- اگر روی تیرها هیچ عددی نمایش داده نمیشه بعد از طراحی، یعنی شما باید از گزینه Overwrite Frame Design Procedure استفاده کنید و تیر رو بتنی تعریف کنید.
  ۲- اگر اعداد نشون داده میشه، یعنی درست هست و تیر از نوع Design تعریف شده و ستون از نوع Check

  پاسخ دهید

 154. Shahryar qazizadeh

  بله درسته رو حالت design هستن..عدد هم نمایش داده میشه..متشکرم

  پاسخ دهید

 155. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش میکنم. موفق باشید

  پاسخ دهید

 156. امیر

  سلام خسته نباشید
  برای گرفتن خروجی برای سیف فقط اکس و هندسه و ترکیب بار ها وارد میشه اما بار ستون ها منتقل نمیشه. وقتی میخوام خروجی بگیرم تو پنجره ای که میاد بعد از مشخص کردن استوری از بین سه گزینه ای که باید انتخاب کنم فقط گزینه اول فعال هست نمیشه گزینه دیگه ای رو انتخاب کرد. ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ دهید

 157. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. باید حتما سازه رو تحلیل کنید و بعد اقدام به این کار کنید تا مشکل حل بشه

  پاسخ دهید

 158. بهار

  سلام قبل تحلیل و طراحی چک آنالایزو زدم این اررور میده
  Mass source MsSrc1 has both element self-mass and a load pattern with a self-weight multiplier greater than zero. This may result in duplicated self-mass Check Warning File(C:\Users\Win 10\Desktop\ba.WRN).

  چند دور mass رو چک کردم. مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 159. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام اگر ترجمه همین توضیحی که فرستادید رو بخونید، متوجه میشید که:
  هم شما در الگوهای بار، بار مرده رو با Self weight multipler برابر یک در نظر گرفتید، از طرفی در تنظیمات جرم لرزه ای، جرم المان رو فعال کردید، بنابراین کافیه شما فقط در mass source تیک گزینه element self mass رو غیر فعال کنید.

  پاسخ دهید

 160. بهار

  سلام . floors تو نوار ابزار ایتبس کدوم قسمته؟

  پاسخ دهید

 161. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. اگر منظورتون رسم یا تعریف سقفها هست که در نوار ابزار draw و define قرار گرفته.

  پاسخ دهید

 162. matineh

  سلام خسته نباشید
  من پروژه م انالیز میشه ولی موقع تحلیل بهم ارور پایین رو میده و بعد از اون تمامی مقاطع قرمز میشن حتی با تغییر مقاطع باز هم مقاطع قرمز هستن .

  The maximum absolute changes in EI , EA reduction factors is 0.2 .For 602 members the reduction factors decreased by more than the negative tolerance of 0.01 . Do you want to reiterate analysis and desig

  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  پاسخ دهید

 163. Fatib

  سلام وقتتون بخیر من ایتبز ۲۰۱۶ رو دوسال پیش نصب کردم اما الان میخام ازش استفاده کنم این اررور رو میده License not recognized
  Error #30
  Program will terminate چجوری درستش کنم ؟

  پاسخ دهید

 164. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. نرم افزار شما باید فعالسازی (کرک بشه) که شیوه انجام اون رو در کامنتهای پایین تر به همراه لینک دانلود فعالساز قرار دادم.

  پاسخ دهید

 165. علوی

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  منظور از این خطا در چک مدل چی هستش؟
  Story3 f19 &f20 are too close.check at (8175 1200 7200)

  پاسخ دهید

 166. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این خطا مربوط به وقتی هست که دو المان روی همدیگه رسم شدن. به آدرس داده شده برید و اعضا رو کنترل کنید (میتونید یه بار حذف کنید و ببینید باز هم عضوی زیر عضو انتخاب شده وجود داره یا نه)

  پاسخ دهید

 167. مصطفوی

  سلام وقتتون بخیر
  موقع ران کردن اول ارور no. 9 error cleaning joint arrays رو میده بعد که اوکی میکنم ارور creating analysis model میده به نظرتون مشکل از کجاست؟
  هر کار میکنم درست نمیشه
  ممنون

  پاسخ دهید

 168. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این ارور مرتبط با خرابی فایلهای نصبی نرم افزار یا ویندوز هست و ارتباطی به مدل ایتبس نداره.
  اول توی یک سیستم دیگه تست کنید و اگر فایلتون به درستی ران شد، اول ایتبس رو توی سیستم خودتون یک بار حذف و دوباره نصب کنید، اگر باز هم دیدید که درست نشد به عنوان راه آخر مجبور به تعویض ویندوز خواهید بود.
  باز هم دوباره تاکید میکنم برای اطمینان از درستی فایل خودتون اون رو در یک سیستم دیگه تست کنید و سپس به تعمیر سیستم خودتون بپردازید.

  پاسخ دهید

 169. یونس شیرمحمدی

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم.میخواستم بدونم “ارور مرکز جرم” چیست و راه رفعش چجوریه؟

  پاسخ دهید

 170. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. دقیقا اگر عنوان خطا یا نوعش رو شرح بدید ممنون میشم تا بتونم شما رو راهنمایی کنم. میتونید تصویری از خطا رو بگیرید و در سایت picofile.com آپلود کنید و لینکش رو بفرستید همراه پیامتون

  پاسخ دهید

 171. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام خسته نباشید من موقعی که فایل رو تحلیل میکنم (با ایتبس ۲۰۱۶)بدون هیچگونه اروری نرم افزار کار نمیکنه من خیلی از مشکلاتی که گفتید چک کردم ولی جواب نداد حتی با ایتبس ۱۷ هم چک کردم ولی نشد یک فایل که از قبلا داشتم امتحان کردم درست بود ولی این فایلم اصلا ران نمیشه حتی دوباره تا بخشیش رو انجام دادم ولی بازم ران نشد لطفا اگه میشه راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ دهید

 172. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام من حتی نرم افزار کامل با نرم افزار مخصوص پاک کردم نسخه های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رو هم نصب کردم ولی باز هم نتونست ران کنه و هنگ میکنه ودیگه کار نمیکنه

  پاسخ دهید

 173. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. مسلما مشکل از فایلتون هست و یک بخش کار رو به درستی انجام نمیدید، مثلا در بخش مدلسازی و بارگذاری ممکنه کاری میکنید که سازه ناپایدار میشه و تحلیل نمیشه

  پاسخ دهید

 174. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام ممنونم ولی ببینید من الان با یک لب تاب جدید نصب کردم درست بود نرم افزار ران میکرد ولی الان دوباره اصلا ران نمیکنه من اصلا هیچ تغییری روی فایل ندادم نمیدونم مشکل از کجاست من چندین فایل رو امتحان کردم حتی یکی از فایل های آموزشهای خودتون ولی متاسفانه این مشکل دوباره بوجود آمده تا همین چند دقیقه پیش برای من کار میکرد اما دوباره همون مشکلی که در کامپیوترم بوجود آمد اینجا هم بوجود آمد نمیدونم باید چکار کنم.

  پاسخ دهید

 175. محمود ریاسی

  سلام بزرگوار من دقیقا همین مشگل شمارو داشتم و این کاری ک میگم انجام دادم درست شد: فایلتونو کپی کنید رو صفحه دسکتاپ دوباره با نرم افزار باز کنید و RUN بزنید….
  واسه من اینجوری درست شد

  پاسخ دهید

 176. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  کلا مشکلات این شکلی رو باید با سعی و خطا رفع کنید، مشکلاتی که خود نرم افزار گزارش میکنه رو میشه براش راه کار داد و در این مقاله هم تلاش کردیم همه رو بیاریم، اما این مواردی که شما فرمودید به خیلی عوامل میتونه وابسته باشه و باید با سعی و خطا مشکل رو رفع کنید چون ران نشدن مدل به ده ها دلیل میتونه باشه. یک مورد دیگه رو اشاره میکنم بلکه مشکل شما حل شد:
  ۱- یک نسخه دیگه از نرم افزار رو از یک سایت معتبر دانلود کنید.
  ۲- نسخه های قبلی رو با نرم افزار revo uninstaller حذف کنید و همه فایلهایی که از خودش جا میذاره رو حذف کنید.
  ۳- نرم افزار دانلود شده رو در حالت run as administrator اجرا و نصب کنید.
  ۴- برای اجرای خود نرم افزار هم از گزینه run as administrator استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 177. علیرضا

  سلام خسته نباشید من هر نسخه ای از ایتبس مثل۱۶.۰.۲یا.۱۶.۲.۰ یا۱۷‌.۰.۱ رو نصب کردم و امتحان کردم ولی موقع ران شدن برنامه قفل میشه و هیچ عکس العملی نشون نمیده.مشکل چیه؟حتی تو دوتا لب تاب مختلف هم نصب کردم نشد.

  پاسخ دهید

 178. mohammadhossein9776@yahoo.com

  سلام مال من هم دقیقا همچین مشکلی داره و اصلا درست نمیشه

  پاسخ دهید

 179. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. احتمال داره مشکل از فایلی باشه که روی اون کار میکنید. به هر حال اگر روی همه فایلها، این مشکل وجود داره، میتونید روشهای مختلف رفع این مشکل که بارها در این مقاله و کامنتها به اون اشاره کردم رو به کار ببرید.

  پاسخ دهید

 180. پوریا رضایی

  سلام خسته نباشید… عذر میخوام من با ایتبس ۱۷.۰.۱ داریم یه ساختمان بتنی با دیوار برشی را طراحی میکنم در هنگام طراحی دیوار برشی پیغام unable to calculate interaction diagram for section ظاهر میشه و دیوار های برشی طراحی نمیشه. مشکل از کجاست؟ لطف بفرمایید راهنمایی کنید.

  پاسخ دهید

 181. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. به دو دلیل این خطا ممکنه رخ بده.
  ۱- امکان دارد آرماتورهای پیشفرض برنامه حذف شده باشد، از مسیر Define > Section Properties > Reinforcing Bar Sizes روی دکمه Add common Bar Set کلیک و آرماتورهای پیش فرض U.S. customary را اضافه کنید.
  ۲- امکان دارد شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع اون در Section Designer رو انجام نداده باشید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.

  پاسخ دهید

 182. علیرضا حسن زاده

  سلام خسته نباشید…عذر میخوام من با ایتبس ۹.۷.۴ دارم یه فایل اماده سازه بتنی میسازم. مقاطع رو که تعریف میکنم از نرم افزار سیو میگیرم. وقتی دوباره میخوام فایل رو باز کنم مقاطع باز نمیشن و ارور زیر رو میدن، ویندوز رو هم عوض کردم درست نشد. اگر راه حلی ارائه کنید ممنون میشم :
  Erorr run-time 9
  subscript out of range

  پاسخ دهید

 183. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور مربوط به نرم افزار ایتبس نبوده و بخشی از فایلهای موجود در ویدندوز برای اجرای برنامه وجود نداره. کارهای زیر رو انجام بدید و هر مرحله ببینید مشکل حل شده یا خیر
  ۱- ویندوز رو آپدیت کنید
  ۲- هم نسخه های نرم افزار visual basic را نصب کنید
  ۳- یکی از نرم افزارهای تعمیر رجیستری سیستم مثل CCleaner رو نصب کنید و رجیستری ویندوز رو تعمیر کنید.
  ۴- مکان سیستم رو از مسیر زیر عوض کنید و روی ایران یا آمریکا بذارید
  control panel-region-administrative-change system locale
  ۵- در پوشه C:\Windows فایلهای با پسوند tb2 را سرچ کرده و حذف کنید. وارد ایتبس شوید، یک مدل از مدلهای آماده بسازید و گزینه Options > Reset Toolbars را انجام دهید و سپس ایتبس را ببندید و مدل خودتان را باز کنید.

  پاسخ دهید

 184. محمد جواد

  با سلام . وقتی که دیوار برشی دستور طراحی دیوار برشی رو میدم ارور unable calculate interaction diageram for section . با تشکر

  پاسخ دهید

 185. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور به این خاطر است که شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع اون در Section Designer رو انجام ندادید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.

  پاسخ دهید

 186. علیرضا واحدیان

  سلام با تبریک سال جدید و آرزوی توفیق سؤالی داشتم. آیا کرک جدید نرم افزار SAFE V16.02 را دراختیار دارید که در سال ۲۰۱۹ کار کنه؟
  با تشکر

  پاسخ دهید

 187. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ضمن تبریک و آرزوی توفیق متقابل، شما میتونید از سایتهای دانلود نرم افزار، نظیر سافت ۹۸، ورژن مدنظر و کرکش رو دانلود کنید و مطابق راهنمای مربوطه، فعالسازی رو انجام بدید، درصورتی که کرک مربوطه کار نکرد، فقط کافیه از نرم افزار Run As Date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 188. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  سلام و خسته نباشید ، سوال اول بنده اینه که شماره ارور را از کجا میتوانیم ببینیم . سوال دوم : Error in performing miStart Steel Design Check of Structure شماره اش چنده و مشکل از کجاست ؟

  پاسخ دهید

 189. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ارورهای شماره دار در موقع ارور دادن، شماره اون دیده میشه بنابراین نیاز به پیدا کردن اون نیست.

  در خصوص ارور miStart Steel Design Check of Structure هم باید گفت که:
  مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده و قابلیت خواندن اطلاعات رو برای طراحی نداره.
  شما معادلسازی رو درست انجام ندادید و اطلاعات فایل xml ناقص وارد شده

  پاسخ دهید

 190. مجتبی

  با سلام.
  میشه بگید مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده یعنی چی؟
  منظورتون از معادل سازی چیه؟؟و باید چکار کنیم؟؟

  پاسخ دهید

 191. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  مقاطع فولادی را اگر در Sd Section تعریف کنید توسط نرم افزار غیر فشرده شناسایی میشود و نرم افزار ظرفیت خمشی مقطع را بر اساس رابطه Mn=S*Fy تعیین می کند. در صورتی که انتظار داریم در طراحی از تمام ظرفیت مقطع استفاده شود یعنی ظرفیت خمشی مقطع بر اساس رابطه Mn=Z*Fy تعیین شود.
  نرم افزار برای محاسبه ظرفیت فشاری اعضای ساخته شده در SD section، حالت های کمانش خمشی-پیچشی و کمانش پیچشی را کنترل نمی کند و فقط معیار خمشی را در نظر می گیرد. همچنین برای محاسبه ظرفیت خمشی این اعضا، حالت کمانش پیچشی جانبی را بررسی نمی کند.
  از همین رو برای تعریف مقاطع از روش معادلسازی با فایل های XML استفاده میکنیم که این خطاها تا حد قابل قبولی قابل پوشش باشد.
  بنابراین معادلسازی مقاطع (اگر از این روش استفاده کردید) را بررسی کنید که به صورت صحیح انجام شده باشد. احیانا اگر به نتیجه نرسیدید دو مورد زیر را یک بازنگری داشته باشید:

  ۱-تنظیمات طراحی
  ۲- بارگذاری سازه

  پاسخ دهید

 192. داریوش دهقانی

  سلام وقت بخیر
  من هم دقیقا با همین ارور روبرو شدم و در میانه طراحی متوقف میشه و تا انتها نمیره !!!
  راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دهید

 193. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. فایل خودتون و تصویری از ارور مورد نظر رو به آدرس تلگرام @Design_Admins برای من ارسال کنید تا بررسی دقیق انجام بشه. حتما ذکر کنید که در سایت هم سوال فرمودید.

  پاسخ دهید

 194. علیرضا واحدیان

  سلام
  من هنگام تهیه pdf از اتوکد با فونت فارسی mtext مشکل دارم. فونت BNazanin در pdf میشه. همه کارهارو انجام دادم. True Tpye as Text. فونت های فارسی را نیز در آکروبات embed کردم . ولی باز هم نشد. حاصل کار در فونت فارسی بهم ریخته است. لطفاً راهنمایی بفرمایید. با سپاس

  پاسخ دهید

 195. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  هر چند موضوع شما مرتبط با این مقاله نیست اما می توانید با روش زیر تنظیمات پرینت اتوکد را تغییر داده و چاپ را به درستی انجام بدید.
  ۱- پس از اجرای فرمان PLOT در اتوکد، نوع پرینتر را مشخص کنید.
  ۲- روی گزینه Properties در روبروی اسم پرینتر کلیک کنید (برای ذخیره به عنوان پی دی اف بهتر است از پرینتر مجازی foxit reader استفاده کنید)
  ۳- در پنجره Plotter Configuration Editor در تب Devices and Document Settings روی علامت مثبت در کنار عنوان Graphics کلیک کنید.
  ۴- اگر زیرعنوان truetype text وجود داشت روی آن کلیک کنید.
  ۵- در پایین پنجره گزینه Truetype as text را انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

  پاسخ دهید

 196. مهدی میرانی

  سلام وقتی ما در منوی انالیز و check model میاییم و مثلا تلرانس رو یک میلی متر قرار میدیم یعنی به نرم افزار میگیم که بیا خطاهای کمتر از یک میلی متر رو پیدا کن و نشون بده یا خطاهای بیشتر از یک میلی متر رو نشون بده و کمتر از ۱ رو صرفنظر کن ؟؟؟

  یا مثلا وقتی ۱ سانتی متر بزاریم یعنی خطاهای کمتر از ۱ سانتی رو پیدا کن و نشان بده یا بیشتر از ۱ سانتی متر ؟

  کدام عدد برای تلرانس دقیق تر است ؟

  با تشکر

  پاسخ دهید

 197. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. نرم افزار اعداد کمتر از عددی که بهش میدیم رو چک میکنه بنابراین اگر مثلا شما فاصله یک میلیمتری رو دادید، در صورتی که دو نقطه با فاصل کمتر از یک میلیمتر از یکدیگر قرار داشته باشند، نرم افزار آنها را پیدا میکند.

  پاسخ دهید

 198. سیده فرزانه رحمانی فضلی

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ایتبس۲۰۱۶ رو نصب کردم سازه رو طراحی کردم ران رو زدم اصلا ران نمیشه و میمونه
  علت چیه؟

  پاسخ دهید

 199. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام.
  چه اروری رو دریافت میکنید؟ چطور سازه رو طراحی کردید اگر ران نمیشه؟

  پاسخ دهید

 200. علیرضا واحدیان

  سلام آیا فایل کرک SAFE 2016 v رو دارید که جدیداً بروز رسانی رو انجام بده (یعنی مثلا تا اواسط سال ۲۰۱۹ اعتبار داشته باشه)؟

  پاسخ دهید

 201. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. در حال حاضر این کرک وجود داره برای فعالسازی سیف که در کنار اون باید از نرم افزار Run As Date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 202. Amir

  سلام علیکم
  سوال
  زمانی که آنالیز سازه را انجام میدهم در قسمت آنالیز آژور زیر ظاهر می شود
  Negative stiffness found during solution for dog if of joint

  پاسخ دهید

 203. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور ایتبس میتونه ناشی از موارد زیر باشه
  ۱- پارامترهای موثر در آنالیز پی دلتا و ترکیب بار اون رو به درستی وارد نکردید و ممکنه یکی از ضرایب خیلی زیاد وارد شده باشه
  ۲- قاب سازه مهار جانبی کافی رو نداره و مثلا برای قاب خمشی خودتون، تیرهای اصلی رو مفصلی کردید
  ۳- ضرایب کاهش سختی رو درست وارد نکردید و میزان سختی رو خیلی کم در نظر گرفتید، عمدتا موقع اختصاص ضرایب کاهش سختی به دال ها این مشکل پیش میاد
  ۴- عدم اختصاص دیافراگم به سازه
  ۵- سختی محوری ستونها یا مهاربندها رو صفر کردید با اختصاص ضرایب کاهش

  پاسخ دهید

 204. فرزاد

  وقت شما بخیر
  بنده وقتی داخل محیطSD مثلا یک ستون پاباز با ورق تقویتی میسازم و یا هر مقطع استانداردیو وارد این محیط میکنم ضریب J منو صفر میکنه!!!!
  مشکل از کجاست!!!؟؟؟ واقعا گیج شدم
  ورژن برنامه ۲۰۱۷ هست
  ممنون میشم راهنمایی کامل بفرمایید

  پاسخ دهید

 205. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز. فعلا مشکل از فعالساز این نرم افزار هست که باگهای زیادی داره. مثلا گاهی پروژه ران نمیشه و گاهی مشکلاتی در محاسبات ایجاد میشه.
  پیشنهاد میکنم از نسخه ۱۶٫۲٫۱ استفاده کنید تا وقتی که فعالساز مناسب ارائه بشه.

  پاسخ دهید

 206. اعتماد

  سلام مهندس من مشکل توی تحلیل etabs دارم وقتی که Run میکنم بدون این که پیغام خطایی بیاد تمام منوهای نرم افزار از کار میفته و تحلیل هم انجام نمیشه حتی دیگه نمیتونم نرم افزار رو ببندم میخواستم ببینم مشکل از کجاست؟

  پاسخ دهید

 207. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این مشکل عمدتا از خرابی پوشه نصب نرم افزار و فایلهاش هست. عمدتا با حذف کامل نرم افزار توسط نرم افزارهای آنیسالر مثل Revo Uninstaller و نصب و فعال سازی دوباره اون، مشکل حل میشه. در نظر داشته باشید که موقع نصب باید نرم افزارهایی مثل net framework یا microsoft visual basic رو اگر پیشنهاد نصب داد، نصب کنید.

  پاسخ دهید

 208. علیرضا واحدیان

  سلام. من جدیداً نرم افزار etabs 17.0.1 را نصب کردم. مدل تحلیل می شود و هیچ خطایی مشاهده نمی شود. اما برنامه بطور خودکار قفل نمی شود و درنتیجه گزینه هایی از برنامه مانند مشاهده نیروها و تغییر مکانها و طراحی اعضا غیر فعال می باشند. خیلی متشکر می شوم بفرمایید علت چیست؟

  پاسخ دهید

 209. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام و درود
  این ورژن از ایتبس تا این لحظه فعالساز درستی براش ارائه نشده و چون لایسنسش به صورت کلید نیست و باید فایل اجرایی رو جایگزین کنید، مشکل داره و قابل استفاده نیست. تا ارائه فعالساز تایید شده باید از ورژن های پایینتر استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 210. علیرضا واحدیان

  سلام
  پس ممکنه یک نسخه مناسب از etabs رو پیشنهاد بدهید که بخوبی فعال میشه و کار می کنه. چون نسخه های قبلی اکثراً فعال نمیشه
  با سپاس

  پاسخ دهید

 211. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  نسخه ۱۶٫۲٫۱ مناسب هست و میتونید فایل نصبی و فعالسازش رو از سایت های دانلود نرم افزار دریافت کنید.

  پاسخ دهید

 212. علیرضا واحدیان

  سلام از همکاری شما متشکرم. اما نسخه ۱۶٫۲٫۱ مربوط به دو سال پیشه و حداکثر تا تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۱۸ فعال میشه. الان ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ است.

  پاسخ دهید

 213. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  میتونید از نرم افزار Run as date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 214. علیرضا واحدیان

  سلام از همکاری شما سپاسگزارم ول من Run as date رو هم اجرا کردم و تاریخ رو بردم عقبتر اما باز نرم افزار Etabs اجرا نشد و میگه Unable to find a license.

  پاسخ دهید

 215. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  این پیغام نشون میده فایل فعالساز رو هنوز قرار ندادید توی چوشه مدنظر، اگر به درستی ساخته بشه معمولا با جابجایی یک ساله تاریخ مشکل حل میشه

  پاسخ دهید

 216. علیرضا واحدیان

  همه مراحل رو انجام دادم اما دست آخر پیغام error 120 میده و میگه license not found

  پاسخ دهید

 217. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  در هر صورت مشکل از فایلی هست که ساخته شده، یا حجمش صفره، یا کلید قدیمی هست باید از کلیدهای آپدیت استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 218. علیرضا واحدیان

  بسیار سپاسگزارم لینکی که گذاشته اید جواب داد

  پاسخ دهید

 219. پارسا احمدی

  در تیر فرعی پاسیو که بار دیوار داره پیغام عدم انتقال بار میده چکار کنم؟

  پاسخ دهید

 220. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  احتمالا مقطع none اختصاص داده شده.

  پاسخ دهید

 221. samirarezaie73@yahoo.com

  باسلام و وقت بخیر
  من چطوری میتونم فایل مقالات رو ذخیره کنم؟؟؟
  باتشکر

  پاسخ دهید

 222. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام و درود
  بزودی پی دی اف تمام مقالات اضافه خواهد شد.
  موفق باشید.

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

در کمتر از یک دقیقه صاحب 3 تا از پرطرفدارترین ایبوک‌های سبزسازه شوید!

همین الان می‌توانید این پک را رایگان دانلود کنید
و هر زمان که فرصت داشتید، باحوصله مطالب آن را مطالعه کنید.
دریافت رایگان ایبوک به همراه هدیه ویژه
ما هم مثل شما از ارسال ایمیل‌های مزاحم خوشمان نمی‌آید.
close-link