صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  ارورهای ایتبس؛ رفع پرتکرارترین خطاهای طراحی سازه در etabs مانند مشکل آنالیز در ایتبس

ارورهای ایتبس؛ رفع پرتکرارترین خطاهای طراحی سازه در etabs مانند مشکل آنالیز در ایتبس

حتما شما هم در هنگام طراحی سازه حداقل یکبار با ارورهای ایتبس به طور مثال ارور فشردگی مقاطع مواجه شده اید. این ارور ها در حین طراحی همواره بلای جان مهندسین بوده است که در مراحل مختلف نصب ایتبس، مدلسازی، ران کردن و.. می تواند رخ دهد.

در این مقاله جامع گام به گام ارور های پر تکرار ایتبس را رفع خواهیم کرد. البته اگر مشکل شما جواب ندادن تیر های سازه است این مشکل را در مقاله “رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس” بررسی کرده ایم.

⌛ آخرین به روز رسانی: 7 دی 1402

📕 تغییرات به روز رسانی: اضافه شدن ارورهای جدید و تکمیل تر شدن مقاله

 

 

دریافت فوری هدیه 
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link

 

 

توجه: ممکن است پاسخ سوال شما در کامنت‌های پایین صفحه باشد!

برای پیدا کردن مطالب مورد نظر خود از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

سرچ داخلی سایت

در این مقاله چه می‌‌آموزیم؟

1. رفع انواع ارور های درد سر ساز در ایتبس

در سایت سازنده نرم افزار etabs لیستی از خطاها دارای کد عددی، مربوط به مراحل مختلف استفاده از نرم افزار قرار گرفته است که در صورت ایجاد خطای دارای کد در مراحل نصب، اجرا و استفاده از نرم افزار می توان علت آن را متوجه شد.

پرتکرار ترین این خطاها مطابق جدول زیر است :

شماره ارور

توضیح و راهکار

1721 و 1722

این ارور به علت خطای سیستم فعالسازی نرم افزار ایجاد می شود و عمدتا به علت خرابی فایل فعالسازی نرم افزار یا نسخه اشتباه روی سیستم ایجاد می شود.
بهتر است نرم افزار به طور کامل توسط یکی از نرم افزارهای حذف برنامه مثل revo uninstaller حذف و دوباره نسخه مناسب با توجه به 32 بیت بودن یا 64 بیت بودن نرم افزار نصب شده و دوباره از نو فعال شود.

4 و 5 و 112 و 12

بیشتر به علت عدم وجود فضای کافی در درایوی که فایل ایتبس قرار گرفته ایجاد می شود و باید فضای لازم را ایجاد کرد یا فایل را به درایو دیگر منتقل کرد

 

خطاهای نمایش داده شده در منوی Analyze-Check Model عمدتا مربوط به مدلسازی بوده و با اصلاح موارد نشان داده در پنجره مربوطه رفع می شوند اما همه خطاهای نرم افزار در قسمت Check Model قابل مشاهده نیست و برخی به زمان آنالیز و طراحی سازه بر می گردد که در این بخش مهم ترین های آن آمده است.اما علاوه بر این موارد بسته به نوع پروژه ممکن است خطاهایی رخ دهد که در اینجا به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

معمولا نوع این خطاها در پنجره نمایشی دیده می شوند اما می توان آنها را با توضیحات بیشتری در منوی زیر نیز مشاهده کرد. در این فایل هیچ گونه Warning نباید مشاهده شود.

Analyze-Last Analysis Run Log…

 

مشاهده توضیحات ارور ها در ایتبس

شکل  1- مشاهده توضیحات خطاها

 

1.1. خطای همپوشانی (overlapping) در ایتبس

یکی از ارورهای ایتبس در قسمت  Check Model، همپوشانی دو یا چند عضو (overlapping) می باشد. برای رفع خطای overlapping باید با انتخاب اعضای گزارش شده از منوی select-labels-frame labels و انتخاب Show selected objects only در یکی از پنجره های نمایشی نرم افزار، اعضای مدنظر را ویرایش نمود.

 

خطای همپوشانی (overlapping) در etabs

شکل  2- خطای همپوشانی اعضا


2.1. خطای دیافراگم در etabs

درصورتی که برای سقف های تراز بین طبقه ای (refrence plane) از دیافراگم جداگانه استفاده نشده باشد، نرم افزار خطای دیافراگم خواهد داد. باید آنها را انتخاب کرده و یک دیافراگم مجزا به آن اختصاص داد.

اگر می‌خواهید یک بار دیگر گام‌به‌گام طراحی انواع دیافراگم صلب،نیمه‌صلب و انعطاف‌پذیر را در ایتبس چک کنید، می‌توانید مقاله “طراحی دیافراگم سقف” را مطالعه کنید.

3.1. علت ران نشدن ایتبس

 • خطای Unable to write frame loads در هنگام آنالیز و بعد از آن Unable to create model to run گاهی نمایش داده می شود، که علت آن ناشناخته بودن بارهای ثقلی برای تحلیل تحت بارهای  فرضی یا خیالی است.

 

مشکل ران نشدن ایتبس (خطای آنالیز نشدن)

شکل  3- خطای آنالیز نشدن در ایتبس

 

 • برای رفع خطای ران نشدن ایتبس، در برخی ورژن های نرم افزار باید یک یا چند بار خیالی notional را حذف کرده، آنالیز را انجام داد و سپس قفل را باز کرده و مجددا بارهای خیالی را تعریف کرده و فایل را ذخیره کرد، یا ابتدا بارهای فرضی را در بخش load cases به بار other تغییر داده و آنالیز کرد و دوباره بارهای فرضی را به پیش فرض program determined برگرداند.

 

رفع مشکل ران نشدن در ایتبس به همراه علت آن

شکل  4- رفع خطای آنالیز نشدن با کمک الگوها و کیس‌های بارگذاری

 

 • ممکن است به دلیل اشکالات مدلسازی که در Check Model مشاهده نشده اند آنالیز انجام نشود. برای رفع این مورد در یک فایل Save as گرفته شده، تمام مدل را انتخاب نموده و از مسیر Edit – Merge Joints تمام گره‌هایی که با فاصله مثلا کمتر از 1 سانتی متر از یکدیگر قرار دارند را به هم متصل کنید.

 

رفع خطای ران نشدن (اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز)

شکل  5- رفع خطای آنالیز نشدن با کمک رفع اشکال در مدل‌سازی

 

 • عدم تعریف صحیح مصالح فولاد، بتن و میلگرد نیز می تواند مانع از آنالیز شود، باید در قسمت تعریف مصالح به مقدار صحیح مدول الاستیسیته (E)، چگالی و تنش تسلیم توجه نمود.
 • اگر ضریب کاهش سختی برای تیرها، ستون ها و دیوار ها تعریف شده باشد ممکن است عدد ناچیزی وارد شده باشد و موجب جلوگیری از آنالیز شود.
  می توان در یک فایل ذخیره شده جداگانه سختی همه اعضا و سطح ها را از مسیرهای Assign-Frame-Property Modifiers و Assign-Shell-Stiffness Modifiers یک داد و متوجه شد خطا مربوط به سختی است یا خیر.

 

رفع خطای ران نشدن در ایتبس

شکل 6- رفع خطای آنالیز نشدن با کمک اصلاح سختی

 

 • مش بندی سطوح و دیوار ها می تواند گاهی عامل جلوگیری از آنالیز باشد. می توان در یک فایل ذخیره شده، دیوار ها و سطوح را حذف کرده، بدون مش بندی اضافه کرد و دید آیا بدون مش بندی آنالیز انجام می شود و یا خیر و در صورتی که مشکل از مش بندی باشد نسبت به اصلاح مش بندی و تغییر ابعاد آن اقدام نمود.


4.1. گیر کردن آنالیز روی تحلیل P-Delta

 • در این مورد عمدتا یک بار غیر واقعی به سازه وارد شده است مثلا روی سقف ها بار با واحد اشتباه وارد شده است. مثلا به جای 500 kg/m2 مقدار 500 kg/cm2 وارد شده است که مقدار زیادی است و 10000 برابر است و نرم افزار نمی تواند تحلیل پی دلتا را ادامه دهد.
  میتوان از منوی Display menu-Load Assigns مقدار بارهای وارد شده به بخش های مختلف سازه را مشاهده کرده و اصلاح نمود.
 • برای این خطا گاهی ممکن است خطایی در مدل سازی مثلا مش بندی المان های خطی و سطحی وجود باشد یا بخشی از سازه ناپایدار باشد ، مثلا اتصال تیر طره مفصلی باشد، در این موارد بهتر است با حذف و اصلاح المان هایی که امکان خطا در آنها وجود دارد تحلیل را هر بار انجام داد تا خطای دقیق مشخص شود.


5.1. خطاهای شامل Unstable (خطای ناپایداری سازه)

در این موارد باید دید کدام اعضا به درستی مدل نشده‌اند و اتصال آن به بخش‌های دیگر سازه دارای مشکل است. برای این کار می‌توان در بخش Display>>Deformed Shape  تغییرشکل‌های سازه را مشاهده کرد و اگر عضوی تغییر شکل غیر معقول داشت، اتصال آن را بررسی و اصلاح نمود.

 

رفع خطای ناپایداری (خطا Unstable) در ایتبس

شکل 7- حل مشکل ناپایداری سازه

 

6.1. در آنالیز خطایی دیده نمی شود اما تغییر مکان طبقات آن تحت بارهای جانبی صفر است:

امکان دارد در هنگام گیردار کردن یا اختصاص شرایط مفصلی به پای ستون ها، گزینه All Story یا Similar Story فعال بوده باشد و همه گره های مشابه در طبقات نیز گیردار شده باشد. برای رفع این مشکل باید گره های مورد نظر در طبقات را انتخاب کرده و از مسیر Assign-joints-Restraints همه تیک های مربوط به گیرداری را برداشت.

 

رفع WARNING در ایتبس

شکل 8- اصلاح مدل‌سازی به‌دلیل صفر بودن تغییرشکل‌های گره‌های طبقات

 

7.1. طراح خیلی قوی برای مهاربندها و خیلی ضعیف برای ستون‌ها

در این حالت ممکن است در هنگام مفصلی کردن تیرهای سازه، ستون ها نیز مفصلی شده باشند که برای رفع آن باید پس از انتخاب ستون ها از طریق Select-Object type-Columns انتخاب کرده و از مسیر زیر با انتخاب No Releases مفاصل آن ها را حذف کرد.

 Assing-frame-release/partial fixitiy

 

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی در ایتبس

شکل  9- رفع مشکل غیرعادی بودن طرح مهاربندها و ستون‌ها

 

8.1. نام فایل ها

 نام فایل ها و پوشه های پروژه ترحیجا انگلیسی باشد زیرا در فارسی ممکن است دچار خطا شود.

9.1. خطای غیرمعتبر بودن (not a valid)

ERROR opening file , May not a valid ETABS .EDB file

در این مورد احتمالاً فایل با ورژن 9.7.4 ساخته شده است و قصد دارید در ورژن بالا آن را باز کنید.برای رفع این مشکل باید فایل قدیمی را به ورژن جدید تبدیل کرد، بدین منظور فایل ETABSTran2013 را از سایت سازنده نرم افزار دانلود کرده و فایل را از حالت زیپ خارج کنید و سپس فایلی که به اسم ETABSTran2013.exe به دست می آید را داخل فولدری که نرم افزار شما نصب شده است کپی نمایید سپس می توانید با اجرای نرم افزار، فایل قدیمی را باز نمایید.

 

2. پرسش و پاسخ سوالات پرتکرار ارور های ایتبس

اگر پاسخ سوالتان را پیدا نکردید حتما در کامنت های همین مقاله مطرح کنید تا پشتیبان های علمی سبزسازه به آنها پاسخ دهند.

 

1. ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

Error In Performing miStart Steel Design Check of Structure

این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده باشد و قابلیت خواندن اطلاعات برای طراحی وجود ندارد. معمولاً معادل‌سازی مقاطع درست انجام ‌نشده‌اند و اطلاعات فایل xml ناقص واردشده‌اند که برای رفع این خطا بایستی این موارد اصلاح گردند.

2) ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

Error In reading Response Spectrum Data from file ….text

این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که ایتبس قادر به فراخوانی تابع طیف نبوده و بایستی تابع طیف دوباره برای این خاک و منطقه لرزه‌ای متناسب با پروژه تعریف شود. برای جلوگیری از این مشکل در زمان تعریف تابع طیف حتماً باید گزینه Convert to User Defined را انتخاب نمود تا داده‌های فایل تکست در ایتبس ذخیره شود در این صورت فایل ایتبس با ارسال به هر سیستم دیگر بدون این خطا اجرا می‌شود. در غیر این صورت باید حتماً فایل تکست هم همراه فایل ایتبس ارسال گردد تا این خطا رخ ندهد.

3) ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

The EI reduction Factors has been calculated to be less than 0.25 to 1 members,these factors have been set to 0.25 and auto iteration has been stopped……. Do yo want to select theam?

این پیام خطا نیست، چون از تحلیل مستقیم (Direct Analysis) استفاده ‌شده است، این پیغام مبنی بر تغییر سختی اعضاست. می‌توانید گزینه yes را انتخاب کنید و سپس المانی که سختی کمتری داشته باشد را تغییر دهید.

4) ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

Error illegal value

زمانی که نماد اعشار پیش‌فرض ایتبس با نمادی که کاربر وارد می‌کند متفاوت باشد، این خطا نمایش داده می‌شود (اکثراً در نسخه‌های جدید پیش‌فرض نماد اعشار (/) است اما کاربر از نقطه (.) استفاده می‌کند). برای رفع این خطا می‌توان از پیش‌فرض برنامه (/) استفاده نمود و یا مطابق دستور زیر در تنظیمات ویندوز، نماد خود را اعمال نموده و بعد ایتبس را بسته و دوباره بازکنید.
Control panel/regin/additional setting/decimal symbel

5) ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

Warning: Line load L1 from (0 16250) to (9380 16250) At Story1 is not transferred Warning: Line load transfer, Check Story1, L1. Total loss = 47.838. For load pattern Dead

این خطا زمانی رخ می‌دهد که از تیرهای none در پروژه استفاده ‌شده است، برای رفع این خطا می‌توان یک مقطع کوچک 5cm*5cm به‌جای none تعریف کرد عملکرد این مقطع دقیقاً مشابه مقطع none است اما باعث می‌شود این ارور نمایش داده نشود.

6) ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

Warning: Area load transfer, Check Story1, A1. Total loss = 28.14. For load pattern Lred0.5
Warning: Area load transfer, Check Story1, A1. Total loss = 8.8641. For load pattern EZL

این خطا (Area load transfer) زمانی نمایش داده می‌شود که در مدل بازشو وجود داشته باشد و با opening مدل شده و اشتباهاً به این قسمت بار اعمال‌شده باشد.
7) منشأ خطاهای شامل عبارت  Unstable که این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است، کجاست؟

در آزادسازی اعضا باید دقت گردد ﻓﻘﻂ درﺟﻪ آزادی را در یکسر ﻋﻀﻮ انجام داد و بایستی ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷد ﮐﻪ درﺟﺎت آزادی دو ﺳﺮ ﯾﮏ ﻋﻀﻮ ﻗﺎب آزاد ﻧﺸﺪه ﺑﺎﺷﻨﺪ. آزادسازی دو ﺳﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از اﻧﺘﻘﺎل بارشده و ﺑﺎﻋﺚ اﯾﺠﺎد ﺧﻄﺎﻫﺎی ﻋﺪدی در ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت می‌شوند (این اشتباه در آزادسازی تیرهای طره رایج است).


در این موارد فایل سازه‌ای باید بررسی شود؛ بنابراین قبل از تحلیل سازه، گزینه Check model را بزنید تا اگر ایرادی در مدل‌سازی داشتید، گزارش شود و برطرف کنید. اگر بعد از برطرف کردن ایرادات تحلیل انجام نشود، ابتدا تحلیل پی دلتا را غیرفعال کنید (از مسیر Define>>Pedelta Option روی گزینه None قرار بدهید). سپس از منوی Display گزینه Deformed Shape را بزنید. حالت بار را یک‌بار روی حالت بار Dead بزارید و Start animation را بزنید و تغییر شکل را بررسی کنید. اگر تغییر شکل غیرمتعارفی در المان دیدید، بررسی نمایید. همچنین تحت حالت بار لرزه‌ای EX و EY تغییر شکل سازه را بررسی کنید تا اگر المانی رها شده باشد، بتوانید تشخیص دهید و مشکل آن را برطرف کنید. اگر همچنان ایراد پابرجا بود، مشخصات مصالح، بارگذاری وارده و ضرایب سختی اختصاص داده‌شده را بررسی نمایید. علاوه‌بر این، از مسیر  select>>select>>object type>> joints تمام نقاط سازه را انتخاب و سپس دکمه delete روی کیبورد را بزنید تا اگر نقاط اضافه در مدل ترسیم‌شده باشند، حذف گردند.

8) ارور زیر به چه دلیل نمایش داده می‎‌شود؟

the P-M-M interaction surface is not convex

این موضوع ارتباطی به تحلیل تاریخچه زمانی ندارد و به سطح اندرکنش ستون‌ها (فولادی یا بتنی) مربوط می‌شود. درواقع این پیغام اشاره به عدم محدب بودن نمودار دارد. این نمودارها برای آن است که نقطه تسلیم ستون را مشخص نمایند؛ زیرا ستونی که به‌طور هم‌زمان تحت نیروی محوری و لنگر خمشی قرار بگیرد. اینکه کجا و در چه مقدار نیرویی تسلیم می‌شود مشخص نیست. مثلاً در نقطه تسلیم معلوم نیست نیروی محوری چه مقدار است؟ لنگر خمشی چه مقدار است؟ اینکه میگوییم معلوم نیست یعنی از قبل معلوم نیست نه اینکه کلاً مشخص نباشد. مقاومت خمشی یک تیر بتنی را می‌توان قبل از اینکه بارگذاری شود، به دست آورد، اما در یک ستون بستگی به میزان نیروی محوری و لنگر خمشی دارد. بنابراین زمانی که نمودار سطح اندرکنش تعریف می‌شود، در هر مرحله که تحلیل پیش می‌رود(چه تاریخچه زمانی چه تحلیل پوش آور)، پاسخ‌های سازه به‌صورت لحظه‌ای بر روی نمودار ثبت می‌گردد و مختصات نقطه p-m2-m3  روی نمودار ۳ بعدی مشخص می‌شود. هرجایی که این نقطه منحنی‌های اندرکنش را قطع کند، آن لحظه ستون تسلیم خواهد شد. پس این موضوع به نحوه تعریف ستون و نمودار سطح اندرکنش آن برمی‌گردد. بهتر است اجازه دهید که خود نرم‌افزار این مورد را ترسیم کند. اگر خودتان بخواهید به‌صورت   User Define  تعریف کنید، کمی مشکل است و نیازی هم به این کار نیست.

9) در ایتبس دلیل غیرفعال شدن گزینه show mode shape… که برای بررسی اثر مدهای نوسان و کنترل دریفت سازه است چیست؟
سازه باید در حالت آنالیز شده باشد تا این گزینه فعال شود…البته بعضی مواقع پیش می آید که فرآیند آنالیز گوشه سمت راست پایین صفحه ایتبس کامل پر می شود اما سازه به حالت آنالیزشده در نمی آید و همین مسئله باعث غیرفعال بودن این گزینه می شود که در این صورت باید فایل کنترل گردد.
10) دلیل غیرفعال بودن گزینه ETABS Tables to Access چیست؟
احتمالا برنامه Access نصب نباشد بر روی سیستم. مثلاً زمان نصب برنامه‌های Office تیک Access را برداشته باشید که در این صورت میتوانید دوباره آفیس را نصب کنید.
11) در فایل ایتبسی که برای من فرستادند ارور not a valid ظاهر می شود، طبق روش شما انجام دادم اما بازهم فایل باز نشد.
غالبا این ‌ارور به دلیل تفاوت ورژن فایل با ورژن نرم افزار می باشد. ولی طبق گفته شما بررسی این مورد کارساز نبوده است. فایل مورد نظر را جهت چک کردن برای یک طراح سازه ارسال فرمایید.
12) علت ران نشدن ایتبس 2017 چیست؟
کرک ایتبس ورژن ۱۷، کرک مناسبی نیست…بنابراین ترجیحا از این ورژن استفاده نکنید… فقط ایتبس ۱۷٫۰٫۱ اگر با کرک مناسبی استفاده شود، مشکلی در آنالیز نخواهد داشت، بنابراین مشکل شما در نوع تعریف ها، بارگذاری ها و تنظیمات طراحی است. بهتر است در گزارش تحلیل، به دنبال خطای پیش آمده باشید.
13) کار نکردن کلید delete در ایتبس
سازه نباید در حالت آنالیز شده باشد، اگر در حالتی که قفل باز است،‌ باز هم مشکل پابرجاست،‌ المان مورد نظر را انتخاب کنید سپس از منوی EDIT گزینه delete را بزنید، اگر باز هم نتیجه ای حاصل نشد از منوی option گزینه Customize Toolbar و بخش EDIT را انتخاب کنید و سربرگ keybord چک کنید که گزینه undo، یا delete وجود داشته باشد.
14) دلیل وارنینگ دیافراگم در سقف شیبدار چیست؟
در مدلسازی و طراحی سازه با سقف شیبدار چند نکته باید رعایت شود:
۱- قسمت شیبدار سقف را دیافراگم_نیمه_صلب (Semi Rigid) اختصاص دهید تا امکان انتقال نیروی محوری به تیرهای مورب سقف را داشته باشد. مدل در نظر گرفته شده برای المان سقف تا حد امکان باید به شرایط واقعی سقف نزدیک باشد تا بر اساس سختی آن، توزیع نیرو بین المان سقف و تیرهای پیرامونی آن انجام گیرد. در صورت لزوم میتوان با ضرایب اصلاح سختی، مدل سقف را به مدل واقعی نزدیک نمود.
۲- برای مشبندی سقف از حالت Default نرم افزار استفاده نگردد. چون المان سقف به حالت مورب می باشد، نرم افزار آن را به صورت المان Ramp خواهد شناخت و پیش فرض حالت مش بندی نرم افزار برای این المان ها مناسب نیست. در صورتی که توزیع نیرو دوطرفه است (مثلاً سقف به صورت دال دوطرفه عمل نماید) لازم است که مش بندی در هر دو جهت انجام گیرد و اگر سقف علمکرد یکطرفه داشته باشد (انواع سقف های با تیرچه یکطرفه) مش بندی فقط در یک جهت انجام شود (در جهت عمود بر تیرچه ها و توزیع بار) و در جهت دیگر مش بندی انجام نمی‌شود (تعداد قطعات تقسیم برابر یک در نظر گرفته شود).
۳- تیرهای سقف به صورت مورب خواهند بود و طبعاً در آنها نیروی محوری ایجاد می‌شود و عملکرد آنها مشابه یک تیرستون و یا المان PMM (شامل نیروی محوری و لنگر خمشی حول دو محور اصلی مقطع) ایجاد می‌شود. در صورت بتنی بودن تیرها، به آنها المان مشابه ستون اختصاص داده شود.
۴ -در صورت بتنی بودن تیرها، لازم است که ضریب ترک خوردگی مناسب به آنها مشابه تیرها یا ستونها اعمال شود. این ضریب وابسته به این است که مقدار نیروی محوری فشاری ایجاد شده در آنها چقدر می باشد. مرز بین حالت عملکرد تیری و ستونی حالتی است که نیروی فشاری عضو ۱۵ درصد حاصل ضرب سطح مقطع عضو در مقاومت فشاری بتن و ضریب جزئی ایمنی بتن است. نیروی محوری فشاری عضو در حالت ضریبدار محاسبه و کنترل می گردد.
۵- در صورت فلزی بودن تیرها با توجه به مورب بودن آنها، این تیرها به عنوان مهاربند تشخیص داده می شوند. در صورتی که استفاده از این تیرها فقط جهت تحمل بارهای ثقلی باشد، ضوابط لرزه ای در طرح این تیرها غیرفعال شود.
منبع: مهندس جعفری
15) فونت های موجود در قسمت مشخصات مقاطع SECTION PROPERTIES در زمانی که می خواهم مشخصات میلگردهای ستون را معرفی کنم به هم ریخته و قابل خواندن نیست/ اشکال از کجاست؟
می توانید از گزینه options، Graphic preferences در قسمت font گزینه change را انتخاب کنید و از میان فونت ها ArailMT را انتخاب و ok کنید مشکل فونت حل می‌شود.

16) مفهوم پیام زیر چیست؟

 …THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED

این پیام نشان می‌دهد قسمتی از سازه ناپایدار است. چک کنید ببینید چه عضو یا عضوهایی شرایط ناپایداری دارند، سپس رفعشان کنید.

17) چرا گزینه steel frame design وقتی کلیک می‌کنم طراحی انجام نمی‌شود؟
مطمئن شوید که تحلیل به صورت کامل انجام می‌شود و خطایی مشاهده نمی شود. میتوانید از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را ببینید.
18) در تحلیل استاتیکی و دینامیکی ایتبس برای زلزله Ex, Sx تغییر مکان طبقات را در برخی طبقات در جهت Y نیز می دهد که برای کنترل نامنظمی پیچشی ریشیو های زیادی می شود. علت آن چیست و چکار باید کرد؟ مثلا ریشیو برای SX در جهت ایکس ۱٫۰۵ ولی تو جهت Y برابر 1.7 …
برای هر جهت باید زلزله همان جهت را مبنای کار قرار دهیم و به نسبت جهت دیگر کاری نداریم. نسبت زیاد اهمیتی ندارد بلکه مقدار مهم است. ممکن است نسبت جهت دیگر با وجود کم بودن مقادیر،‌ عدد بزرگی شود چراکه این عدد از تقسیم دو عدد به دست می آید و ممکن است هر دو عدد کوچک باشند اما اختلافشان زیاد باشد.

19) مفهوم پیام زیر چیست؟

P_delta iteration faile

ترکیبات باری که برای آنالیز پی دلتا تعریف کردید را چک کنید، ممکن است یکی از ضرایب بارها اشتباه وارد شده باشد. تلورانس را هم عدد کمی بذارید.

20) در هنگام ذخیره کردن فایل با e2k با خطای زیر مواجه می شوم. دلیلش چیست؟

error saving text file separator load cases error no.9 index was outside the bound of the array

این یک باگ ایتبس هست و ارتباطی با نوع کاری که شما می کنید ندارد بنابراین روش های زیر را تست کنید عمدتا درست می شود
۱- نام فایل را تغییر دهید و دوباره باز کنید و ذخیره به عنوان E2k را انجام بدید.
۲- قفل فایل ایتبس را باز کنید بعد خروجی E2K بگیرید.
21) علت باز نشدن فایل ایتبس چه چیزی می تواند باشد؟ زمانی که می خواهم فایل را باز کنم ایتبس ارور می دهد که فایل edb نیست در صورتی که هر روز با همان ورژن کار می کردم.
موارد زیر را انجام بدید:
۱- از گزینه folder option در ویندوز گزینه Hide Extensions for Known File Type راغیر فعال کنید تا پسوند فایل نمایش داده شود.
۲- در پوشه ای که فایل ایتبس قرار دارد، فایل با پسوند ebk را تغییر نام داده و ebk را به edb تغییر دهید و به نام اولیه فایل نیز یک حرف اضافه کنید تا تکراری نباشد، سپس فایل را با ایتبس باز کنید.
۳- در صورتی که فایل ebk حذف شده و فقط edb را دارید، این فایل را با نرم افزار notepad++ باز کنید و همزمان یک فایل سالم را نیز باز کنید، سپس خط اول فایل را از فایل سالم به خراب کپی کرده و ذخیره کنید و با ایتبس باز کنید.
22) من وقتی سازه بتنی را طراحی میکنم عموما تیرها مشکی می شوند. درصورتی که ستون ها به همان رنگ های متداول بنفش یا قرمز و.…هستند مشکل چیست؟
دو مساله مطرح است:
۱- اگر روی تیرها هیچ عددی نمایش داده نمی شود بعد از طراحی، یعنی شما باید از گزینه Overwrite Frame Design Procedure استفاده کنید و تیر را بتنی تعریف کنید.
۲- اگر اعداد نشان داده می شود، یعنی درست هست و تیر از نوع Design تعریف شده و ستون از نوع Check.

23) منظور از پیام زیر چیست؟

Mass source MsSrc1 has both element self-mass and a load pattern with a self-weight multiplier greater than zero. This may result in duplicated self-mass Check Warning File

اگر ترجمه همین توضیحی که فرستادید را بخوانید، متوجه می شوید که: شما در الگوهای بار، بار مرده را با Self weight multipler برابر یک در نظر گرفتید، از طرفی در تنظیمات جرم لرزه ای، جرم المان را فعال کردید، بنابراین فقط در mass source تیک گزینه element self mass را غیر فعال کنید.
24) چرا موقع ران کردن اول ایتبس، ارور no. 9 error cleaning joint arrays می‌دهد، بعد که اوکی می‌کنیم ارور  creating analysis model  می‌دهد؟
این ارور مرتبط با خرابی فایل های نصبی نرم افزار یا ویندوز هست و ارتباطی به مدل ایتبس ندارد. اول در یک سیستم دیگر تست کنید و اگر فایلتان به درستی ران شد، اول ایتبس را در سیستم خودتان یک بار حذف و دوباره نصب کنید، اگر باز هم دیدید که درست نشد به عنوان راه آخر مجبور به تعویض ویندوز خواهید بود. باز هم دوباره تاکید میکنم برای اطمینان از درستی فایل خودتان آن را در یک سیستم دیگر تست کنید و سپس به تعمیر سیستم خودتان بپردازید.
25) چرا در هنگام طراحی دیوار برشی پیغام unable to calculate interaction diagram for section ظاهر می‌شود و دیوار های برشی طراحی نمی‌شود؟
به دو دلیل این خطا ممکن است رخ دهد.
۱- امکان دارد آرماتورهای پیش فرض برنامه حذف شده باشد، از مسیر Define > Section Properties > Reinforcing Bar Sizes روی دکمه Add common Bar Set کلیک و آرماتورهای پیش فرض U.S. customary را اضافه کنید.
۲- امکان دارد شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع آن در Section Designer را انجام نداده باشید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.

26)من با ایتبس ۹.۷.۴ دارم یک فایل اماده سازه بتنی می سازم. مقاطع را که تعریف میکنم از نرم افزار سیو می گیرم. وقتی دوباره میخوام فایل را باز کنم مقاطع باز نمی شوند و ارور زیر را میدند، ویندوز را هم عوض کردم درست نشد

Erorr run-time 9 subscript out of range

این ارور مربوط به نرم افزار ایتبس نبوده و بخشی از فایل های موجود در ویندوز برای اجرای برنامه وجود ندارد. کارهای زیر را انجام بدید و هر مرحله ببینید مشکل حل شده یا خیر:
۱- ویندوز رو آپدیت کنید.
۲- هم نسخه های نرم افزار visual basic را نصب کنید.
۳- یکی از نرم افزارهای تعمیر رجیستری سیستم مثل CCleaner رو نصب کنید و رجیستری ویندوز رو تعمیر کنید.
۴- مکان سیستم رو از مسیر زیر عوض کنید و روی ایران یا آمریکا بذارید.
control panel-region-administrative-change system locale ۵- در پوشه C:\Windows فایلهای با پسوند tb2 را سرچ کرده و حذف کنید. وارد ایتبس شوید، یک مدل از مدلهای آماده بسازید و گزینه Options > Reset Toolbars را انجام دهید و سپس ایتبس را ببندید و مدل خودتان را باز کنید.
27) شماره ارور را از کجا می توانیم ببینیم؟

ارورهای شماره‌دار در موقع ارور دادن، مشخص هستند. بنابراین نیاز به پیدا کردن اون نیست.

هر اروری در ایتبس با یک شماره هشتک دار (#) مشخص می‌شود که در ادامه معنای این ارورها را ارسال می‌کنم؛ مثلاً اگر در پروژه شما ارور 2# داده‌شده، یعنی آرماتور موردنیاز از حداکثر آیین‌نامه بیشتر است. در این حالت باید ابعاد مقطع را افزایش بدهید. همچنین ارور 45# مربوط به این هست که تنش برشی ناشی از نیروی برشی و لنگر پیچشی بیشتر از حد مجاز است. در این حالت احتمالاً لنگر پیچشی از ظرفیت آن بیشتر شده که می‌توانید Tu را با Phi Tcr مقایسه کنید. در صورت تجاوز، ضریب سختی پیچشی را به صورتی کاهش بدهید که Tu برابر با Phi Tcr شود(البته در حالتی که پیچش مقطع از نوع سازگاری باشد). درصورتی‌که پیچش از نوع تعادلی باشد(مثلاً تیرهای متصل به دال کنسول)، باید ابعاد مقطع را افزایش بدهید. اگر با کاهش ضریب سختی پیچشی همچنان مقطع قرمز هست، مشکل از نیروی برشی هست که در این حالت باید ابعاد مقطع افزایش پیدا کند.

error # 1

شکست فشاری مقطع بتنی

error # 2

آرماتور موردنیاز از حداکثر آیین‌نامه بیشتر است.

error # 3

تنش برشی بیش از حداکثر مجاز

error # 4

طراحی خمشی ستون قابل‌محاسبه نیست.

error # 5

عامل بار محوری ستون بیش از نیروی اویلر است.

error # 6

آرماتور موردنیاز ناحیه‌ای از ستون از حد مجاز فراتر رفته است.

error # 7

عدم محاسبه ظرفیت خمشی برای طراحی برشی

error # 11

ظرفیت فشاری محوری برای بتن بیش ‌از حد آیین‌نامه‌ای است.

error # 12

تیرهای قاب به ستون دارای خروج از مرکزیت هستند.

error # 13

پیچش از حد مجاز فراتر رفته است.

error # 14

آرماتور به‌کاررفته از حداقل آیین‌نامه کمتر است.

error # 15

آرماتور به‌کار رفته از حداکثر آیین‌نامه بیشتر است.

error # 16

آرماتور پیچشی به‌کار رفته از حداقل آیین‌نامه کمتر است.

error # 23

هیچ تیری در بالای ستون وجود ندارد. نسبت ظرفیت تیر – ستون اجباری نیست.

error # 24

حداقل یک تیر در بالای ستون بتن ندارد و نسبت ظرفیت تیر – ستون محاسبه نشده است.

error # 25

ستون در بالا بتن ندارد. نسبت ظرفیت تیر/ ستون محاسبه نشده.

error # 26

نسبت ظرفیت تیر – ستون محاسبه نشده است.

error # 27

ستون انعطاف‌پذیر نیست، کنترل برش در ناحیه اتصال اجباری نیست.

error # 28

بار لرزه‌ای نیست، کنترل برش در ناحیه اتصال اجباری نیست.

error # 29

هیچ تیری در بالای ستون وجود ندارد. کنترل برش در ناحیه اتصال اجباری نیست.

error # 30

حداقل یک تیر در بالای ستون بتن ندارد.

error # 31

ستون در بالا بتن ندارد، کنترل برش در ناحیه اتصال اجباری نیست.

error # 32

کنترل برش در ناحیه اتصال اجباری نیست.

error # 33

نسبت ظرفیت تیر – ستون بیشتر از حد مجاز است.

error # 34

برش در ناحیه اتصال بیشتر از حد مجاز است.

error # 35

نسبت ظرفیت بیشتر از حد مجاز است.

error # 36

تمامی تیرهای اطراف اتصال طراحی نشده‌اند و نسبت ظرفیت تیر- ستون محاسبه نشده است.

error # 37

حداقل یکی از تیرهای اطراف اتصال گسیخته شده و نسبت ظرفیت تیر- ستون محاسبه نشده است.

error # 38

ستون بالای اتصال طراحی نشده است و نسبت ظرفیت تیر – ستون محاسبه نشده است.

error # 39

ستون بالای اطراف اتصال گسیخته شده است و نسبت ظرفیت تیر- ستون محاسبه نشده است.

error # 40

تمامی تیرهای اطراف اتصال طراحی نشده‌اند و نسبت ظرفیت برش در ناحیه اتصال محاسبه نشده است.

error # 41

حداقل یکی از تیرهای اطراف اتصال گسیخته شده و نسبت ظرفیت برش در ناحیه اتصال محاسبه نشده است.

error # 42

ستون بالای اتصال طراحی نشده است و نسبت ظرفیت برش در ناحیه اتصال محاسبه نشده است.

error # 43

ستون بالای اطراف اتصال گسیخته شده است و نسبت ظرفیت برش در ناحیه اتصال محاسبه نشده است.

error # 45

تنش برشی ناشی از نیروی برشی و لنگر پیچشی بیشتر از حد مجاز است.

28) زمانی که آنالیز سازه را انجام می‌دهم در قسمت آنالیز ارور روبرو ظاهر می‌شود. دلیل آن چیست؟

 Negative stiffness found during solution for dog if of joint

این ارور ایتبس میتواند ناشی از موارد زیر باشد:
۱- پارامترهای موثر در آنالیز پی دلتا و ترکیب بار آن را به درستی وارد نکردید و ممکن است یکی از ضرایب خیلی زیاد وارد شده باشد
۲- قاب سازه مهار جانبی کافی را ندارد و مثلا برای قاب خمشی خودتان، تیرهای اصلی را مفصلی کردید
۳- ضرایب کاهش سختی را درست وارد نکردید و میزان سختی را خیلی کم در نظر گرفتید، عمدتا موقع اختصاص ضرایب کاهش سختی به دال ها این مشکل پیش می آید
۴- عدم اختصاص دیافراگم به سازه
۵- سختی محوری ستون ها یا مهاربندها را صفر کردید با اختصاص ضرایب کاهش
29) من در تحلیل etabs مشکل دارم زمانی که Run میکنم بدون این که پیغام خطایی بیاد تمام منوهای نرم افزار از کار میفته و تحلیل هم انجام نمیشه حتی دیگه نمیتونم نرم افزار را ببندم میخواستم ببینم مشکل از کجاست؟
این مشکل عمدتا از خرابی پوشه نصب نرم افزار و فایلهای آن است. عمدتا با حذف کامل نرم افزار توسط نرم افزارهای آنیسالر مثل Revo Uninstaller و نصب و فعال سازی دوباره آن، مشکل حل می شود. در نظر داشته باشید که موقع نصب باید نرم افزارهایی مثل net framework یا microsoft visual basic را اگر پیشنهاد نصب داد، نصب کنید.
30) در تیر فرعی پاسیو که بار دیوار داره پیغام عدم انتقال بار میدهد چکار کنم؟
احتمالا مقطع none اختصاص داده شده است
31) مشکل کندی ترسیم المان ها در ایتبس 18.1 چیست؟
در ایتبس پنجره سمت چپ (model explorer) را ببندید مشکل مکث در ترسیم برطرف می‌شود.
32) در ایتبس 2018 در حالتی که نرم افزار قفل نیست زمانی که اعضایی را انتخاب میکنم اعضای انتخابی در پنجره ی اصلی نمایش داده نمی شود ( البته در نوار ابزار پایینی نوشته می شود ) همینطور کیفیت متن ها هم واضح نیستند مشکل چیست؟
مطابق این تصویر عمل کنید (بر روی کلمه تصویر کلیک کنید.)
 33) ارور Unable to find a license در ایتبس مشاهده می کنم دلیلش چیست؟
این پیغام نشان می دهد فایل فعال ساز را هنوز قرار نداده اید در پوشه مدنظر، به صورت کلی مشکل از فایلی که ساخته شده می باشد. میتوانید از مقاله نصب و فعالسازی ایتبس کمک بگیرید.
34) ایتبس run نمی‌شود و هیچ پیغام خطایی هم نمی‌دهد. در چک مدل هم هیچ وارینینگ ندارد. چکار باید بکنم؟
برای عدم انجام آنالیز ممکنه دلایل زیادی وجود داشته باشد. تحلیل سازه به نحوه مدل‌سازی و بارگذاری و آنچه شما در طراحی مدل خود به نرم‌افزار معرفی می‌کنید، بسیار مهم است. گاهی ممکن است طرح شما ناپایدار باشد و برنامه قادر به تحلیل آن نباشد و بنابراین از ادامه آنالیز باز بماند و نمی‌توان نسخه واحدی برای این مشکل پیچید. اما بررسی چند راهکار که در اینجا توصیه می‌کنیم، معمولاً مفید واقع‌شده‌اند: 1- حتماً مدل خود را بعد از اتمام چک کنید و از عدم وجود خطای مدل‌سازی مطمئن شوید. 2- از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را چک کنید. یک حالت هم گاهی رخ می‌دهد که شما بعد از کنترل این موارد نتیجه نمی‌گیرید و درواقع مدل شما سالم است اما ممکن است فضای هارد شما در قسمتی که فایل‌های ایتبس در آن درایو تحلیل می‌شوند، پر باشد و باید فضایی از آن را خالی کنید تا فضای کافی برای تحلیل موجود باشد. یک مورد هم در اجرای برنامه ایتبس 18 است که ممکن است بعد از مدل‌سازی با مشکل روبرو شوید. در این حالت احتمال دارد علت به سبب عدم اجازه ویندوز به برنامه برای تولید فایل‌های جانبی باشد. برای رفع این خطا توصیه‌شده است برنامه را در حالت Run as administrator اجرا کنید.
35) safe 2016 را نصب کردم. پس از کار با برنامه، آن‌را save می‌کنم و بعد دوباره برای وارد شدن به کار save شده دوباره برنامه run as data باز می‌شود و run رو که می‌زنم، برنامه رو از اول باز می‌کند و کارهایی که save کردم را باز نمی‌کند؛ یعنی برنامه از صفر شروع به کار می‌کند. دلیلش چیست؟
شما وقتی از RUN AS DATE استفاده می‌کنید، برای شما یک Shortcut بانامی که انتخاب می‌کنید، می‌سازد که بعدازاین برای اجرای سیف باید از این شورت کات استفاده کنید و برنامه سیف برایتان باز می‌شه. بعد مدلتون رو می‌سازید و بعد ذخیره می‌کنید …برای باز کردن دوباره فایل بازهم باید از طریق همان شورت کاتی که با RUN AS DATE ساختید، برنامه سیف رو بازکنید و دیگر با RUN AS DATE کاری ندارید. این برنامه فقط برای حل مشکل کرک استفاده ‌شده بود. با این روال شما مشکلی نخواهید داشت و لزومی ندارد هر بار RUN AS DATE رو بزنید و run کنید.

36) موقع کرک کردن این خطا نمایش داده می‌شود. دلیل آن چیست؟

windows cannot access the specified device, path, or file

همان‌طور که در خطابه آن اشاره‌ شده، ویندوز مسیر و فایل را پیدا نکرده است. حتماً قبل کرک، آنتی‌ویروس را غیرفعال کنید؛ چون آنتی‌ویروس‌ها کرک رو به‌عنوان ویروس می‌شناسند و گاهاً حذفشان می‌کنند. بنابراین بعد از غیرفعال کردن آنتی‌ویروس دستگاهتان، دوباره فایل کرک را کپی کنید و مراحل کرک را انجام بدهید.

37) خطای زیر در موقع آنالیز به چه معناست؟

 no cases set to run

احتمالاً در این مورد سازه را طراحی کرده بودید و بااینکه سازه در حالت آنالیز شده (قفل تحلیل بسته بود) دکمه Run را زدید که این پیغام ظاهر شد؛ بنابراین قفل مدل را باز کنید و مجدداً دکمه تحلیل را بزنید.

38) خطای زیر به چه دلیل است؟

model to run Unable to create

اگر مدل‌سازی و سایر موارد درسته و همچنان با این پیغام مواجه می‌شوید، یک‌بار فایل را بانام جدید Export کنید و مجدداً این فایل جدید را import کنید تا فراخوانی شود. بعد تحلیل کنید ببینید آیا ارور رفع شده یا خیر.

39) با etabs 16.2.1 یه سازه بتنی مدل کردم. حالا بعد از آنالیز در table مرکز سختی، مقداری نمایش داده نشده است، مشکل چیست؟

در دو حالت این موضوع اتفاق می‌افتد:

1- قبل از تحلیل سازه از منوی Analyze>>Set Load Case T Run گزینه Calculate Diaphragm Center to Rigidity را فعال نکرده باشید؛ بنابراین این گزینه باید فعال باشد تا مختصات مرکز سختی مقدار داشته باشد.

2- اگر دیافراگم سازه نیمه صلب باشد، برخی خروجی‌ها مانند مختصات مرکز سختی توسط نرم‌افزار ارائه نمی‌شود؛ بنابراین باید دیافراگم صلب باشد تا مختصات مرکز سختی مقدار داشته باشد.

40) در ایتبس ۱۸ تیرهای فرعی در مدل که به‌صورت مفصلی مدلشان کردم، بعد از استارت دیزاین این مقاطع طراحی نمی‌شوند. علت چیست؟
معمولاً ایتبس تیرهای دو سر مفصل را در دور اول طراحی لحاظ نمی‌کند و باید ما به ایتبس بگوییم آن‌ها را تیر معمولی طراحی کند یا تیر کامپوزیت! پس در باکس زیر خود ما اعلام می‌کنیم که این نوع تیرها را چه نوعی در نظر بگیرد. Overwrite frame design procedure

41) منظور از پیام زیر چیست؟

section is not seismicallycompact for moderately ductile members

قاعدتاً باید فشردگی لرزه‌ای در شکل‌پذیری متوسط چک شود، ایتبس نمی‌تواند فشردگی لرزه‌ای را بررسی کند.

42) منظور از ارور زیر چیست و باید چکار کرد؟

Error in performing miRun Analysis

یک‌بار از منوی File گزینه Export و مجدداً import را بزنید و فایل را فراخوانی کنید. با این کار گاهاً می‌فهمید ایراد کارتان کجاست. این ارور برای زمانی هست که از یک فایل نمونه استفاده می‌کنید و به خروج از مرکزیت‌هایی که برای حالت بار وارد شده، برمی‌گردد. اگر تحلیل شما استاتیکی باشد و خروج از مرکزیت زلزله‌های دینامیکی را تشدید کرده باشید، آن را Delete کنید و سازه را مجدداً تحلیل نمایید.

43) ارور مربوط به تفاوت در نسخه نرم‌افزارها چیست؟

گاهی با این ارورها مواجه می‌شوید که با کلیک بر روی گزینه OK، پیغام‌های بعدی را مشاهده می‌کنید.

 

این ارور به خاطر تفاوت ورژن ها می‌باشد؛ که ممکن است در تمام نرم‌افزاری‌های سپ، سیف یا ایتبس رخ بدهد. زمانی که یک فایل با نسخه بالاتری طراحی‌شده ولی شما در زمان باز کردن از نسخه پایین‌تری استفاده می‌کنید، چنین خطایی صادر می‌شود. می‌توانید فایل را ایمپورت کنید، اگر با این روش فایل شما باز شود، مشکل حل‌شده ولی در غیر ین صورت باید از ورژنی که فایل طراحی‌شده است، استفاده کنید.

نکته مهم: در نرم‌افزار ایتبس می‌توان با ایمپورت کردن این مشکل را برطرف نمود و با فایل ایمپورت شده کارکرد. اما برای نرم‌افزارهای سیف و سپ اگر از ایمپورت کردن استفاده شود، نرم‌افزار برخی از تغییراتی که کاربر در زمان مدل‌سازی و طراحی انجام داده را به‌پیش فرض‌های خودکار خود باز می‌گرداند. پیدا کردن این تغییرات بر اساس پیش‌فرض‌های اولیه نرم‌افزار کاری وقت‌گیر هست و ممکن است کاربر علی‌رغم زمانی که برای این کار صرف می‌کند، قادر به یافتن همه موارد نباشد؛ لذا بهتر است مدل‌سازی و طراحی در این نرم‌افزارها برای نسخه پایین‌تر دوباره انجام شود.

44) راهکار برای حل ارورهایی که دلیلشان پوشه‌هایی با نام فارسی است، چیست؟

 پوشه و زیرپوشه‌های فایل‌های طراحی نباید فارسی نوشته شود. برای اینکه این پیغام برطرف گردد باید نام تمام پوشه‌ها و فایل‌های طراحی‌تان را انگلیسی کنید.

45) ارور مربوط به فراخوانی طیف چیست و چگونه آن‌را حل کنیم؟

زمانی که در تحلیل، طیف طرح را در ایتبس به‌صورت فایل متنی فراخوانی می‌کنید، این فایل چون روی سیستم شما موجود است، در زمان تحلیل ایتبس این فایل را از سیستم شما فراخوانی می‌کند و مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما وقتی این فایل را برای کسی ارسال می‌کنید، در زمان تحلیل با پیغام فوق مواجه می‌شوید که برای رفع آن دو راهکار دارید: 1- فایل تکست مربوط به طیف طرح را باید همراه فایل ایتبس ارسال کنید تا کسی‌که می‌خواهد فایل شمارا بازبینی کند، فایل متنی را هم داشته باشد و زمان فراخوانی با مشکل روبرو نشود.

2- راه ساده‌تر این است که شما زمان تعریف طیف طرح در ایتبس گزینه (Convert To User Define) را بزنید تا به قولی فایل متنی به جان ایتبس بنشیند و مشکلی در زمان فراخوانی پیش نیاید.

46) اخطار مربوط به اختصاص دیافراگم یکسان به طبقه و نیم‌طبقه چیست و چگونه حلش کنیم؟

اگر در زمان اختصاص دیافراگم به طبقات، تمام طبقات را به همراه نیم‌طبقه‌ها انتخاب کنید و یک دیافراگم یکسان به آن‌ها اختصاص دهید، قطعاً با پیغام فوق مواجه خواهید شد.

برای رفع این مورد باید به دال نیم‌طبقه، دیافراگم جداگانه نسبت به سایر طبقات اختصاص بدهید تا با این پیغام مواجه نشوید؛ مثلاً اگر به کف دیافراگم D1 از نوع نیمه صلب اختصاص دادید، به دال نیم‌طبقه دیافراگم جداگانه D2 اختصاص بدهید.

47) ارور زیر به چه دلیل است؟

Error in creating analysis model

 در زمان مواجه‌شدن با پیغام فوق دو حالت زیر را بررسی کنید:

حالت اول: اگر بلافاصله بعد از آنالیز این پیغام ظاهر می‌شود، کافی است یک‌بار از مسیر زیر فایل را Export و Import کنید.

File >> Export >> Save Model as ETABS.e2k

File >> Import >> ETABS.e2k

حالت دوم: اگر ایتبس آنالیز می‌کند و در قسمتی از آنالیز با این پیغام مواجه می‌شوید، باید مواردی مثل مشخصات مصالح، مشخصات مقاطع و اختصاص آن، حالت بارهای تعریف‌شده، ضریب زلزله و ناپایداری سازه را بررسی کنید.

48) هنگام چک کردن پروژه در سیف با این ارور مواجه شدم. چکار کنم؟

البته پروژه باید بررسی شود؛ اما اگر از المان None در مدل استفاده کردید، آن را به یک مقطع کوچک تغییر بدهید؛ زیرا المان None زمانی که مش‌بندی می‌شود باعث وارنینگ خواهد شد. همچنین اگر بازشو را به‌صورت Opening مدل‌سازی کردید، دقت کنید بارگذاری نکرده باشید(در این خطا کاربر به‌اشتباه openingها را بارگذاری کرده بود که با رفع این مورد، خطای ناشی از آن برطرف شد).

49) بعد از اجرای Check model با پیغام زیر مواجه شدم. دلیل آن چیست؟

برای رفع این خطا باید ایرادات ترسیمی را برطرف کنید. همیشه با تلورانس‌های 001/0 متر، 01/0 متر و 1/0 متر فایل را کنترل نمایید.

شما همواره باید با تلورانس‌های گفته‌شده کار را کنترل کنید. شما وقتی تلورانس را 1 میلی‌متر قرار بدهید، نرم‌افزار اگر فاصله دو نقطه کمتر از 1 میلی‌متر باشد آن را به‌عنوان خطا شناسایی می‌کند؛ اما فرض کنید اشتباه تیر را به مرکز ستون متصل نکرده باشید و فاصله این نرسیدن بیشتر از 1 میلی‌متر باشد، در این صورت باید تلورانس را روی 10 میلی‌متر قرار بدهید تا نرم‌افزار خطا را تشخیص بدهد. درواقع تلورانس واردشده باید محدوده خطا را پوشش بدهد.

50) هنگام تحلیل با خطای زیر مواجه می‌شوم. چکار کنم؟

error in recovering center of rigidity response

این خطا معمولاً بخاطر عدم تعریف دیافراگم صلب است. اگر هدفتان تحلیل غیرخطی است، توجه داشته باشید که سقف شما در مدل سه‌بعدی باید صلب مدل‌سازی شود. درصورتی‌که سقف صلب نیست، از مد دو بعدی استفاده کنید.

51) معنی و مفهوم پیغام‌های O/S، N/A و N/C در ایتبس چیست؟

خطا‌های O/S رایج‌ترین خطاها در طراحی سازه‌ها است. این خطاها از 1 تا 45 شماره‌گذاری می‌شوند که معنی و مفهوم هریک در پرسش 27 بیان شد. در حالت کلی برای رفع این مشکل، واحدها، بارگذاری‌ها، مشخصات مصالح تعریف شده، مشخصات اختصاص داده شده به مقاطع و اتصالات را کنترل کنید. اگر مشکلی در موارد مذکور وجود نداشت، بایستی سراغ ارائه طرح مناسب بروید. درواقع این ارور معمولاً ماهیت تجاوز تقاضا از ظرفیت و محدوده‌های آیین‌نامه دارند. برای مثال درصورتی‌که در دهانه‌ای تیر کوتاه بتنی وجود داشته باشد، آرماتور محاسبه شده از حد آیین‌نامه‌ای ممکن است فراتر برود و پیغام O/S مشاهده شود.

خطاهای N/C در ایتبس به معنای محاسبه نشدن(Not Calculate) هستند. در این حالت نرم‌افزار قادر به محاسبه نیست و بهتر است محاسبات دستی جایگزین محاسبات نرم‌افزاری شود. این خطا در کنترل برش پانچ در نرم‌افزار safe رایج است و در کنترل برش چشمه اتصال به معنای عدم پاسخگویی چشمه اتصال به بارهای وارده است.

خطاهای N/A زمانی نمایش داده می‌شوند که کاربر قصد کنترل ضابطه خاصی برای یک عضو را دارد، اما آن ضابطه برای عضو مدنظر کاربرد ندارد و بی‌معنی است. درواقع N/A مخفف کلمه Not Applicable می‌باشد.

52) علت طراحی نشدن تیرها در ایتبس چیست؟

درصورتی‌که مشخصات سازه و اعضا توسط کاربر تعیین نشده باشند، اعضا مانند تیرها طراحی نخواهند شد. بدین منظور پس از انتخاب اعضای مورد نظر، از مسیر زیر مشخصات طراحی المان‌ها را اختصاص دهید.

Design>>Overwrite Frame Design Procedure…

Design>>Concrete OR Steel Frame Design>>View/Revise Overwrites…

53) دلیل جواب ندادن ستون‌ها چیست؟

جواب ندادن ستون‌ها می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد که ارورهای مرتبط با آن‌ها در پرسش 27 ارائه شده است.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی خطاها و اخطارهایی که ممکن است کاربران نرم‌افزارهای شرکت CSI بخصوص نرم‌افزار Etabs با آن‌ها مواجه شوند، پرداخته شد. برای حل هرکدام از این خطاها و اخطارها راهکارهایی ارائه شده و بطور کامل دلیل بروز خطا یا اخطار توضیح داده شد. همچنین در انتهای مقاله، سؤال‌های متداول مهندسان مورد بررسی قرار گرفت که ممکن است سؤالات شما نیز یکی از این سؤالات باشد.

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 456اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. حسین فهمی

  سلام ارور
  Erorr in calculating center of regidity
  علتش چی هست
  مدل ران میشه ولی خیلی طول می‌کشه و این ارور رو میده

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  پاسخ سوال رو از زبان خانم محمدی پشتیبان دوره طراحی بشنوین.لطفا ویس رو کامل گوش بدین

  پاسخ دهید

 3. و

  سلام
  من روی سیستمم ایتبس ۲۱ نصب هستش و ک رک شده هر نرم افزاری از شرکت csi نصب میکنم بعد نصب و نصب فعال ساز ارور unable to find a licens رو میده مثلا سیف هم که نصب میکنم همین مشکل رو دارم میتئنین راهنماییم کنید؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  موقع نصب حتما انتی ویروس و اینترنت خاموش باشه

  پاسخ دهید

 5. رحمانیان

  درود وقتتون بخیر
  سوالی داشتم ممنون می شوم پاسخ دهید:
  وقتی می خوام واحد اندازه گیری زا در etabs از فوت به متریک تغییر بدهم بعد از ok کردن کلا از برنامه خارج می شود. مشکل چی می تونه باشه

  پاسخ دهید

 6. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  احتمالا برنامه درست نصب نشده است. علاوه بر تغییر واحد که از برنامه خارج می شود سایر قسمت ها درست کار می کند؟

  پاسخ دهید

 7. پریزاد

  سلام وقت بخیر. ممن.ن از سایت مفید و آموزندتون
  من تو تحلیل سوله با وارنینگ زیر مواجه شدم. سازه رو از اول مرحله به مرحله طراحی و آنالیز کردم. مثلا اول تیر و ستون و استرات ها رو رسم و سپس تحلیل کردم، وارنینگ نداد. بعد از ترسیم مهاربند های سقف و وال پست وارنینگ داد. که بعد از حذف و ترسیم دوباره وارنینگ رفع شد. اما حالا بعد از ترسیم میان طبقه داخل سوله این وارنینگ اصلا رفع نمیشه. مشخصات مصالح رو هم بارها چک کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید
  *** Warning Message 2 ***
  Date & Time : 4/11/2024 2:11:55 PM
  Computer : DESKTOP-BSA5D1N
  Run Tag : 0
  Run Serial : 2
  Operation : RUNNING ANALYSIS
  Load Case : Solving Linear Stiffness from Zero (unstressed) initial conditions
  Element Type : N.A.
  Element Name : N.A.
  THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED !! CHECK THE STRUCTURE CAREFULLY FOR: – INADEQUATE SUPPORT CONDITIONS, OR – ONE OR MORE INTERNAL MECHANISMS, OR – ZERO OR NEGATIVE STIFFNESS PROPERTIES, OR – EXTREMELY LARGE STIFFNESS PROPERTIES, OR – BUCKLING DUE TO P-DELTA OR GEOMETRIC NONLINEARITY, OR – A FREQUENCY SHIFT (IF ANY) ONTO A NATURAL FREQUENCY TO OBTAIN FURTHER INFORMATION: – USE THE STANDARD SOLVER, OR – RUN AN EIGEN ANALYSIS USING AUTO FREQUENCY SHIFTING (WITH ADDITIONAL MASS IF NEEDED) AND INVESTIGATE THE MODE SHAPES

  پاسخ دهید

 8. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  یا ابعاد اون سازه میان طبقه خیلی کوچک است مثلا واحد خیلی کوچک بوده وقت تعریف،یا بارها خیلی زیاد هستند مثلا بر حسب تن و خیلی زیاد داده و یا آلمان‌ها به گره ها وصل نیستند

  پاسخ دهید

 9. h r

  سلام وقت بخیر
  نرم افزار را نصب کردم، زمانی که قراره دو صفحه ۳D و پلان رو همزمان نشان بده، کلا ویندوز هنگ می کنه و مجبورم سیستم را خاموش کنم، چند ورژن رو امتحان کردم ولی همگی همین مشکل رو دارند. چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟ سپاسگزارم

  پاسخ دهید

 10. تارخ

  مربوط به کارت گرافیک هستش احتمالا وفتی وارد نرم افزار میشید گرافیک اصلیتون فعال نمیشه

  پاسخ دهید

 11. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام لازمه ویندوزتون رو عوض کنین
  به متخصص مراجعه کنین

  پاسخ دهید

 12. سجاد آفرین

  سلام وقت بخیر
  ممنون میشم اگه تا چن ساعت دیگه پاسخ بدین

  من تقریبا ۷۰ درصد طراحی سازه رو انجام دادم اما الان که میخوام ادامه کار رو برم با این ارور که ((خطا در رفع فشرده سازی فایل)) مواجه میشم و فایلم باز نمیشه
  می دونین باید چیکار کنم؟

  پاسخ دهید

 13. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  این ارور به خاطر تفاوت ورژن هاست.
  فایل رو ایمپورت کنین اگه باز نشد لازمه از ورژنی که فایل طراحی شده استفاده کنین

  پاسخ دهید

 14. سید محمد سبحان حسنی عقدا

  سلام
  وقتی میخام از جداول خروجی اکسل بگیرم بهم ارور شد abnormal condition میده، بعدشم بسته میشه
  چه علتی داره؟؟

  پاسخ دهید

 15. سعید

  سلام و خسته نباشید اگر میشه راهنمایی کنید ممنون میشم
  وقتی سازه رو آنالیز میکنم تمام ستون هام بنفش میشه اشکال از کجاست؟؟

  پاسخ دهید

 16. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،لطفا ایتا رو چک کنین پاسخ به صورت ویس براتون ارسال شد

  پاسخ دهید

 17. محمد

  لطفا به بنده هم بگید همین مشکل رو دارم منم..توی تلگرام یا واتسپ یا همینجا فرق نداره

  پاسخ دهید

 18. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  مهندس جان شماره شما رو نداریم
  لطفا خودتون تلگرام به پشتیبانی پیام بدین
  ۰۹۳۳۶۴۷۴۳۸۵

  پاسخ دهید

 19. داوود

  سلام وقت بخیر
  در قسمت display/show tables/ analysys result/ structure output
  برای کنترل modal وجود نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

 20. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقت بخیر
  لطفا این عکس را بررسی کنید.

  پاسخ دهید

 21. سجاد نوشادی

  سلام وقت بخیر
  من سازه فولادی وقتی می خوام ران بگیرم خطای error in creating analysis model رو میده مشکل از چیه
  ممنون
  ایتبس۲۱

  پاسخ دهید

 22. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  دو حالت زیر را بررسی کنید:
  حالت اول: اگر بلافاصله بعد از آنالیز این پیغام ظاهر می شود کافی است یکبار از مسیر زیر فایل را Export و Import کنید.

  File > Export > Save Model as ETABS .e2k

  File > Import > ETABS .e2k

  حالت دوم: اگر ایتبس آنالیز می کند و در قسمتی از آنالیز با این پیغام مواجه می شوید باید مواردی مثل مشخصات مصالح، مشخصات مقاطع و اختصاص آن، حالت بارهای تعریف شده و ضریب زلزله، ناپایداری سازه را بررسی کنید.

  پاسخ دهید

1 2 3 19

دریافت فوری هدیه 
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link
question