صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  ارورهای ایتبس؛ رفع پرتکرارترین خطاهای طراحی سازه در etabs مانند مشکل آنالیز در ایتبس

ارورهای ایتبس؛ رفع پرتکرارترین خطاهای طراحی سازه در etabs مانند مشکل آنالیز در ایتبس

حتما شما هم در هنگام طراحی سازه حداقل یکبار با ارورهای ایتبس به طور مثال ارور فشردگی مقاطع مواجه شده اید. این ارور ها در حین طراحی همواره بلای جان مهندسین بوده است که در مراحل مختلف نصب ایتبس، مدلسازی، ران کردن و.. می تواند رخ دهد.

در این مقاله جامع گام به گام ارور های پر تکرار ایتبس را رفع خواهیم کرد. البته اگر مشکل شما جواب ندادن تیر های سازه است این مشکل را در مقاله “رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس” بررسی کرده ایم.

توجه: ممکن است پاسخ سوال شما در کامنت‌های پایین صفحه باشد!

برای پیدا کردن مطالب مورد نظر خود از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

سرچ داخلی سایت

در این مقاله چه می‌‌آموزیم؟

رفع انواع ارور های درد سر ساز

در سایت سازنده نرم افزار etabs لیستی از خطاها دارای کد عددی، مربوط به مراحل مختلف استفاده از نرم افزار قرار گرفته است که در صورت ایجاد خطای دارای کد در مراحل نصب، اجرا و استفاده از نرم افزار می توان علت آن را متوجه شد.

پرتکرار ترین این خطاها مطابق جدول زیر است :

شماره ارور

توضیح و راهکار

1721 و 1722

این ارور به علت خطای سیستم فعالسازی نرم افزار ایجاد می شود و عمدتا به علت خرابی فایل فعالسازی نرم افزار یا نسخه اشتباه روی سیستم ایجاد می شود.
بهتر است نرم افزار به طور کامل توسط یکی از نرم افزارهای حذف برنامه مثل revo uninstaller حذف و دوباره نسخه مناسب با توجه به 32 بیت بودن یا 64 بیت بودن نرم افزار نصب شده و دوباره از نو فعال شود.

4 و 5 و 112 و 12

بیشتر به علت عدم وجود فضای کافی در درایوی که فایل ایتبس قرار گرفته ایجاد می شود و باید فضای لازم را ایجاد کرد یا فایل را به درایو دیگر منتقل کرد

 

خطاهای نمایش داده شده در منوی Analyze-Check Model عمدتا مربوط به مدلسازی بوده و با اصلاح موارد نشان داده در پنجره مربوطه رفع می شوند اما همه خطاهای نرم افزار در قسمت Check Model قابل مشاهده نیست و برخی به زمان آنالیز و طراحی سازه بر می گردد که در این بخش مهم ترین های آن آمده است.اما علاوه بر این موارد بسته به نوع پروژه ممکن است خطاهایی رخ دهد که در اینجا به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

معمولا نوع این خطاها در پنجره نمایشی دیده می شوند اما می توان آنها را با توضیحات بیشتری در منوی زیر نیز مشاهده کرد. در این فایل هیچ گونه Warning نباید مشاهده شود.

Analyze-Last Analysis Run Log…

 

مشاهده توضیحات ارور ها در ایتبس

مشاهده توضیحات خطاها

 

1. خطای همپوشانی (overlapping) در ایتبس

یکی از ارورهای ایتبس در قسمت  Check Model، همپوشانی دو یا چند عضو (overlapping) می باشد. برای رفع خطای overlapping باید با انتخاب اعضای گزارش شده از منوی select-labels-frame labels و انتخاب Show selected objects only در یکی از پنجره های نمایشی نرم افزار، اعضای مدنظر را ویرایش نمود.

 

خطای همپوشانی (overlapping) در etabs

خطای همپوشانی (overlapping)


2. خطای دیافراگم در etabs

درصورتی که برای سقف های تراز بین طبقه ای (refrence plane) از دیافراگم جداگانه استفاده نشده باشد، نرم افزار خطای دیافراگم خواهد داد. باید آنها را انتخاب کرده و یک دیافراگم مجزا به آن اختصاص داد.

اگر می‌خواهید یک بار دیگر گام‌به‌گام طراحی انواع دیافراگم صلب،نیمه‌صلب و انعطاف‌پذیر را در ایتبس چک کنید، می‌توانید مقاله “طراحی دیافراگم سقف” را مطالعه کنید.

3. علت ران نشدن ایتبس

 • خطای Unable to write frame loads در هنگام آنالیز و بعد از آن Unable to create model to run گاهی نمایش داده می شود، که علت آن ناشناخته بودن بارهای ثقلی برای تحلیل تحت بارهای  فرضی یا خیالی است.

 

مشکل ران نشدن ایتبس (خطای آنالیز نشدن)

مشکل ران نشدن ایتبس

 

 • برای رفع خطای ران نشدن ایتبس، در برخی ورژن های نرم افزار باید یک یا چند بار خیالی notional را حذف کرده، آنالیز را انجام داد و سپس قفل را باز کرده و مجددا بارهای خیالی را تعریف کرده و فایل را ذخیره کرد، یا ابتدا بارهای فرضی را در بخش load cases به بار other تغییر داده و آنالیز کرد و دوباره بارهای فرضی را به پیش فرض program determined برگرداند.

 

رفع مشکل ران نشدن در ایتبس به همراه علت آن

رفع مشکل ران نشدن ایتبس

 

 • ممکن است به دلیل اشکالات مدلسازی که در Check Model مشاهده نشده اند آنالیز انجام نشود. برای رفع این مورد در یک فایل Save as گرفته شده، تمام مدل را انتخاب نموده و از مسیر Edit – Merge Joints تمام گره‌هایی که با فاصله مثلا کمتر از 1 سانتی متر از یکدیگر قرار دارند را به هم متصل کنید.

 

رفع خطای ران نشدن (اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز)

اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز

 

 • عدم تعریف صحیح مصالح فولاد، بتن و میلگرد نیز می تواند مانع از آنالیز شود، باید در قسمت تعریف مصالح به مقدار صحیح مدول الاستیسیته (E)، چگالی و تنش تسلیم توجه نمود.
 • اگر ضریب کاهش سختی برای تیرها، ستون ها و دیوار ها تعریف شده باشد ممکن است عدد ناچیزی وارد شده باشد و موجب جلوگیری از آنالیز شود.
  می توان در یک فایل ذخیره شده جداگانه سختی همه اعضا و سطح ها را از مسیرهای Assign-Frame-Property Modifiers و Assign-Shell-Stiffness Modifiers یک داد و متوجه شد خطا مربوط به سختی است یا خیر.

 

رفع خطای ران نشدن در ایتبس

 

 • مش بندی سطوح و دیوار ها می تواند گاهی عامل جلوگیری از آنالیز باشد. می توان در یک فایل ذخیره شده، دیوار ها و سطوح را حذف کرده، بدون مش بندی اضافه کرد و دید آیا بدون مش بندی آنالیز انجام می شود و یا خیر و در صورتی که مشکل از مش بندی باشد نسبت به اصلاح مش بندی و تغییر ابعاد آن اقدام نمود.


4.گیر کردن آنالیز روی تحلیل P-Delta

 • در این مورد عمدتا یک بار غیر واقعی به سازه وارد شده است مثلا روی سقف ها بار با واحد اشتباه وارد شده است. مثلا به جای 500 kg/m2 مقدار 500 kg/cm2 وارد شده است که مقدار زیادی است و 10000 برابر است و نرم افزار نمی تواند تحلیل پی دلتا را ادامه دهد.
  میتوان از منوی Display menu-Load Assigns مقدار بارهای وارد شده به بخشهای مختلف سازه را مشاهده کرده و اصلاح نمود.
 • برای این خطا گاهی ممکن است خطایی در مدل سازی مثلا مش بندی المان های خطی و سطحی وجود باشد یا بخشی از سازه ناپایدار باشد ، مثلا اتصال تیر طره مفصلی باشد، در این موارد بهتر است با حذف و اصلاح المان هایی که امکان خطا در آنها وجود دارد تحلیل را هر بار انجام داد تا خطای دقیق مشخص شود.


5. خطاهای شامل Unstable (این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است)

در این موارد باید دید کدام اعضا به درستی مدل نشده اند و اتصال آن به بخش های دیگر سازه دچار مشکل است. برای این کار می توان در بخش Display-Deformed Shape تغییرشکل های سازه را مشاهده کرده و اگر عضوی تغییر شکل غیر معقول داشت اتصال آن را بررسی و اصلاح کرد.

 

رفع خطای ناپایداری (خطا Unstable) در ایتبس

خطای ناپایداری در ایتبس

 

6. در آنالیز خطایی دیده نمی شود اما تغییر مکان طبقات آن تحت بارهای جانبی صفر است:

امکان دارد در هنگام گیردار کردن یا اختصاص شرایط مفصلی به پای ستون ها، گزینه All Story یا Similar Story فعال بوده باشد و همه گره های مشابه در طبقات نیز گیردار شده باشد. برای رفع این مشکل باید گره های مورد نظر در طبقات را انتخاب کرده و از مسیر Assign-joints-Restraints همه تیک های مربوط به گیرداری را برداشت.

 

رفع WARNING در ایتبس

 

7. در هنگام طراحی قاب ساده مفصلی، مهاربندها خیلی قوی و ستون ها خیلی ضعیف طرح می شوند:

در این حالت ممکن است در هنگام مفصلی کردن تیرهای سازه، ستون ها نیز مفصلی شده باشند که برای رفع آن باید پس از انتخاب ستون ها از طریق Select-Object type-Columns انتخاب کرده و از مسیر زیر با انتخاب No Releases مفاصل آن ها را حذف کرد.

 Assing-frame-release/partial fixitiy

 

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی در ایتبس

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی

 

8.نام فایل ها:

 نام فایل ها و پوشه های پروژه ترحیجا انگلیسی باشد زیرا در فارسی ممکن است دچار خطا شود.

9. خطای not a valid :

ERROR opening file , May not a valid ETABS .EDB file

در این مورد احتمالاً فایل با ورژن 9.7.4 ساخته شده است و قصد دارید در ورژن بالا آن را باز کنید.برای رفع این مشکل باید فایل قدیمی را به ورژن جدید تبدیل کرد، بدین منظور فایل ETABSTran2013 را از سایت سازنده نرم افزار دانلود کرده و فایل را از حالت زیپ خارج کنید و سپس فایلی که به اسم ETABSTran2013.exe به دست می آید را داخل فولدری که نرم افزار شما نصب شده است کپی نمایید سپس می توانید با اجرای نرم افزار، فایل قدیمی را باز نمایید.

 

2. سوالات پرتکرار ارور های ایتبس

اگر پاسخ سوالتان را پیدا نکردید حتما در کامنت های همین مقاله مطرح کنید تا پشتیبان های علمی سبزسازه به آنها پاسخ دهند.

 

Error In Performing miStart Steel Design Check of Structure (یک
این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده باشد و قابلیت خواندن اطلاعات برای طراحی وجود ندارد. معمولاً معادل‌سازی مقاطع درست انجام ‌نشده‌اند و اطلاعات فایل xml ناقص واردشده‌اند که برای رفع این خطا بایستی این موارد اصلاح گردند.
Error In reading Response Spectrum Data from file ….text (دو
این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که ایتبس قادر به فراخوانی تابع طیف نبوده و بایستی تابع طیف دوباره برای این خاک و منطقه لرزه‌ای متناسب با پروژه تعریف شود. برای جلوگیری از این مشکل در زمان تعریف تابع طیف حتماً باید گزینه Convert to User Defined را انتخاب نمود تا داده‌های فایل تکست در ایتبس ذخیره شود در این صورت فایل ایتبس با ارسال به هر سیستم دیگر بدون این خطا اجرا می‌شود. در غیر این صورت باید حتماً فایل تکست هم همراه فایل ایتبس ارسال گردد تا این خطا رخ ندهد.
سه) The EI reduction Factors has been calculated to be less than 0.25 to 1 members,these factors have been set to 0.25 and auto iteration has been stopped……. Do yo want to select theam?
این پیام خطا نیست، چون از تحلیل مستقیم (Direct Analysis) استفاده‌شده است، این پیغام مبنی بر تغییر سختی اعضاست. می‌توانید گزینه yes را انتخاب نمود و سپس المانی که سختی کمتری داشته باشد را تغییر دهید.
Error illegal value (چهار
زمانی که نماد اعشار پیش‌فرض ایتبس با نمادی که کاربر وارد می‌کند متفاوت باشد، این خطا نمایش داده می‌شود (اکثراً در نسخه‌های جدید پیش‌فرض نماد اعشار (/) است اما کاربر از نقطه (.) استفاده می‌کند). برای رفع این خطا می‌توان از پیش‌فرض برنامه (/) استفاده نمود و یا مطابق دستور زیر در تنظیمات ویندوز، نماد خود را اعمال نموده و بعد ایتبس را بسته و دوباره بازکنید.
Control panel/regin/additional setting/decimal symbel
Warning: Line load L1 from (0 16250) to (9380 16250) At Story1 is not transferred (پنج
Warning: Line load transfer, Check Story1, L1. Total loss = 47.838. For load pattern Dead
این خطا زمانی رخ می‌دهد که از تیرهای none در پروژه استفاده ‌شده است، برای رفع این خطا می‌توان یک مقطع کوچک 5cm*5cm به‌جای none تعریف کرد عملکرد این مقطع دقیقاً مشابه مقطع none است اما باعث می‌شود این ارور نمایش داده نشود.
Warning: Area load transfer, Check Story1, A1. Total loss = 28.14. For load pattern Lred0.5 (شش
Warning: Area load transfer, Check Story1, A1. Total loss = 8.8641. For load pattern EZL
این خطا (Area load transfer) زمانی نمایش داده می‌شود که در مدل بازشو وجود داشته باشد و با opening مدل شده و اشتباهاً به این قسمت بار اعمال‌شده باشد.
7) خطاهای شامل عبارت Unstable (این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است)
در آزادسازی اعضا باید دقت گردد ﻓﻘﻂ درﺟﻪ آزادی را در یکسر ﻋﻀﻮ انجام داد و بایستی ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷد ﮐﻪ درﺟﺎت آزادی دو ﺳﺮ ﯾﮏ ﻋﻀﻮ ﻗﺎب آزاد ﻧﺸﺪه ﺑﺎﺷﻨﺪ. آزادسازی دو ﺳﺮ ﺑﺎﻋﺚ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از اﻧﺘﻘﺎل بارشده و ﺑﺎﻋﺚ اﯾﺠﺎد ﺧﻄﺎﻫﺎی ﻋﺪدی در ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت می‌شوند (این اشتباه در آزادسازی تیرهای طره رایج است).
8) در تحلیل تاریخچه زمانی the P-M-M interaction surface is not convex
این موضوع ارتباطی به تحلیل تاریخچه زمانی ندارد و به سطح اندرکنش ستون‌ها (فولادی یا بتنی) مربوط می‌شود. درواقع این پیغام اشاره به عدم محدب بودن نمودار دارد. این نمودارها برای آن است که نقطه تسلیم ستون را مشخص نمایند؛ زیرا ستونی که به‌طور هم‌زمان تحت نیروی محوری و لنگر خمشی قرار بگیرد اینکه کجا و در چه مقدار نیرویی تسلیم می‌شود مشخص نیست. مثلاً در نقطه تسلیم معلوم نیست نیروی محوری چه مقدار است؟ لنگر خمشی چه مقدار است؟ اینکه میگوییم معلوم نیست یعنی از قبل معلوم نیست نه اینکه کلاً مشخص نباشد. یک تیر بتنی را می‌توان قبل از اینکه بارگذاری شود Mn آن را به دست آورد و فهمید چه مقدار ظرفیت خمشی آن است؛ اما در یک ستون بستگی به میزان نیروی محوری و لنگر خمشی دارد؛ بنابراین زمانی که نمودار سطح اندرکنش تعریف می‌شود در هر مرحله که تحلیل پیش می‌رود (چه تاریخچه زمانی چه تحلیل پوش آور) پاسخ‌های سازه به‌صورت لحظه‌ای بر روی نمودار ثبت می‌گردد و مختصات نقطه p-m2-m3 روی نمودار ۳ بعدی مشخص می‌شود. هرجایی که این نقطه منحنی‌های اندرکنش را قطع کند آن لحظه ستون تسلیم خواهد شد. پس این موضوع به نحوه تعریف ستون و نمودار سطح اندرکنش آن برمی‌گردد. بهتر است بدهید که خود نرم‌افزار این مورد را ترسیم کند. اگر خودتان بخواهید به‌صورت User Define تعریف کنید مقداری مشکل است و نیازی هم به این کار نیست.
9) در ایتبس دلیل غیرفعال شدن گزینه show mode shape… که برای بررسی اثر مدهای نوسان و کنترل دریفت سازه است چیست؟
سازه باید در حالت آنالیز شده باشد تا این گزینه فعال شود…البته بعضی مواقع پیش می آید که فرآیند آنالیز گوشه سمت راست پایین صفحه ایتبس کامل پر می شود اما سازه به حالت آنالیزشده در نمی آید و همین مسئله باعث غیرفعال بودن این گزینه می شود که در این صورت باید فایل کنترل گردد.
10) گزینهETABS Tables to Access… غیرفعال است
احتمالا برنامه Access نصب نباشد بر روی سیستم. مثلاً زمان نصب برنامه‌های Office تیک Access را برداشته باشید که در این صورت میتوانید دوباره آفیس را نصب کنید.
11) در فایل ایتبسی که برای من فرستادند ارور not a valid ظاهر می شود، طبق روش شما انجام دادم اما بازهم فایل باز نشد.
غالبا این ‌ارور به دلیل تفاوت ورژن فایل با ورژن نرم افزار می باشد. ولی طبق گفته شما بررسی این مورد کارساز نبوده است. فایل مورد نظر را جهت چک کردن برای یک طراح سازه ارسال فرمایید.
12) علت ران نشدن ایتبس 2017 چیست؟
کرک ایتبس ورژن ۱۷، کرک مناسبی نیست…بنابراین ترجیحا از این ورژن استفاده نکنید… فقط ایتبس ۱۷٫۰٫۱ اگر با کرک مناسبی استفاده شود، مشکلی در آنالیز نخواهد داشت، بنابراین مشکل شما در نوع تعریف ها، بارگذاری ها و تنظیمات طراحی است. بهتر است در گزارش تحلیل، به دنبال خطای پیش آمده باشید.
13) کار نکردن کلید delete در ایتبس
سازه نباید در حالت آنالیز شده باشد، اگر در حالتی که قفل باز است،‌ باز هم مشکل پابرجاست،‌ المان مورد نظر را انتخاب کنید سپس از منوی EDIT گزینه delete را بزنید، اگر باز هم نتیجه ای حاصل نشد از منوی option گزینه Customize Toolbar و بخش EDIT را انتخاب کنید و سربرگ keybord چک کنید که گزینه undo، یا delete وجود داشته باشد.
14) وارنینگ دیافراگم در سقف شیبدار
در مدلسازی و طراحی سازه با سقف شیبدار چند نکته باید رعایت شود:
۱- قسمت شیبدار سقف را دیافراگم_نیمه_صلب (Semi Rigid) اختصاص دهید تا امکان انتقال نیروی محوری به تیرهای مورب سقف را داشته باشد. مدل در نظر گرفته شده برای المان سقف تا حد امکان باید به شرایط واقعی سقف نزدیک باشد تا بر اساس سختی آن، توزیع نیرو بین المان سقف و تیرهای پیرامونی آن انجام گیرد. در صورت لزوم میتوان با ضرایب اصلاح سختی، مدل سقف را به مدل واقعی نزدیک نمود.
۲- برای مشبندی سقف از حالت Default نرم افزار استفاده نگردد. چون المان سقف به حالت مورب می باشد، نرم افزار آن را به صورت المان Ramp خواهد شناخت و پیش فرض حالت مش بندی نرم افزار برای این المان ها مناسب نیست. در صورتی که توزیع نیرو دوطرفه است (مثلاً سقف به صورت دال دوطرفه عمل نماید) لازم است که مش بندی در هر دو جهت انجام گیرد و اگر سقف علمکرد یکطرفه داشته باشد (انواع سقف های با تیرچه یکطرفه) مش بندی فقط در یک جهت انجام شود (در جهت عمود بر تیرچه ها و توزیع بار) و در جهت دیگر مش بندی انجام نمی‌شود (تعداد قطعات تقسیم برابر یک در نظر گرفته شود).
۳- تیرهای سقف به صورت مورب خواهند بود و طبعاً در آنها نیروی محوری ایجاد می‌شود و عملکرد آنها مشابه یک تیرستون و یا المان PMM (شامل نیروی محوری و لنگر خمشی حول دو محور اصلی مقطع) ایجاد می‌شود. در صورت بتنی بودن تیرها، به آنها المان مشابه ستون اختصاص داده شود.
۴ -در صورت بتنی بودن تیرها، لازم است که ضریب ترک خوردگی مناسب به آنها مشابه تیرها یا ستونها اعمال شود. این ضریب وابسته به این است که مقدار نیروی محوری فشاری ایجاد شده در آنها چقدر می باشد. مرز بین حالت عملکرد تیری و ستونی حالتی است که نیروی فشاری عضو ۱۵ درصد حاصل ضرب سطح مقطع عضو در مقاومت فشاری بتن و ضریب جزئی ایمنی بتن است. نیروی محوری فشاری عضو در حالت ضریبدار محاسبه و کنترل می گردد.
۵- در صورت فلزی بودن تیرها با توجه به مورب بودن آنها، این تیرها به عنوان مهاربند تشخیص داده می شوند. در صورتی که استفاده از این تیرها فقط جهت تحمل بارهای ثقلی باشد، ضوابط لرزه ای در طرح این تیرها غیرفعال شود.
منبع: مهندس جعفری
15) فونت های موجود در قسمت مشخصات مقاطع SECTION PROPERTIES در زمانی که می خواهم مشخصات میلگردهای ستون را معرفی کنم به هم ریخته و قابل خواندن نیست/ اشکال از کجاست؟
می توانید از گزینه options، Graphic preferences در قسمت font گزینه change را انتخاب کنید و از میان فونت ها ArailMT را انتخاب و ok کنید مشکل فونت حل می‌شود.
شانزده) THE STRUCTURE IS UNSTABLE OR ILL-CONDITIONED….

قسمتی از سازه ناپایدار است – چک کنید ببینید چه عضو یا عضوهایی شرایط ناپایداری دارد و رفعش کنید.

17) گزینه steel frame design وقتی کلیک میکنم طراحی نمی کند
مطمئن شوید که تحلیل به صورت کامل انجام می‌شود و خطایی مشاهده نمی شود. میتوانید از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را ببینید.
18) در تحلیل استاتیکی و دینامیکی ایتبس برای زلزله Ex, Sx تغییر مکان طبقات را در برخی طبقات در جهت Y نیز می دهد که برای کنترل نامنظمی پیچشی ریشیو های زیادی می شود. علت آن چیست و چکار باید کرد؟ مثلا ریشیو برای SX در جهت ایکس ۱٫۰۵ ولی تو جهت Y برابر 1.7 …
برای هر جهت باید زلزله همان جهت را مبنای کار قرار دهیم و به نسبت جهت دیگر کاری نداریم. نسبت زیاد اهمیتی ندارد بلکه مقدار مهم است. ممکن است نسبت جهت دیگر با وجود کم بودن مقادیر،‌ عدد بزرگی شود چراکه این عدد از تقسیم دو عدد به دست می آید و ممکن است هر دو عدد کوچک باشند اما اختلافشان زیاد باشد.
نوزده) P_delta iteration faile
ترکیبات باری که برای آنالیز پی دلتا تعریف کردید را چک کنید، ممکن است یکی از ضرایب بارها اشتباه وارد شده باشد. تلورانس را هم عدد کمی بذارید.
20) در هنگام ذخیره کردن فایل با e2k با خطای زیر مواجه می شوم
error saving text file separator load cases error no.9 index was outside the bound of the array
این یک باگ ایتبس هست و ارتباطی با نوع کاری که شما می کنید ندارد بنابراین روش های زیر را تست کنید عمدتا درست می شود
۱- نام فایل را تغییر دهید و دوباره باز کنید و ذخیره به عنوان E2k را انجام بدید.
۲- قفل فایل ایتبس را باز کنید بعد خروجی E2K بگیرید.
21) علت باز نشدن فایل ایتبس چه چیزی می تواند باشد؟ زمانی که می خواهم فایل را باز کنم ایتبس ارور می دهد که فایل edb نیست در صورتی که هر روز با همان ورژن کار می کردم.
موارد زیر را انجام بدید:
۱- از گزینه folder option در ویندوز گزینه Hide Extensions for Known File Type راغیر فعال کنید تا پسوند فایل نمایش داده شود.
۲- در پوشه ای که فایل ایتبس قرار دارد، فایل با پسوند ebk را تغییر نام داده و ebk را به edb تغییر دهید و به نام اولیه فایل نیز یک حرف اضافه کنید تا تکراری نباشد، سپس فایل را با ایتبس باز کنید.
۳- در صورتی که فایل ebk حذف شده و فقط edb را دارید، این فایل را با نرم افزار notepad++ باز کنید و همزمان یک فایل سالم را نیز باز کنید، سپس خط اول فایل را از فایل سالم به خراب کپی کرده و ذخیره کنید و با ایتبس باز کنید.
22) من وقتی سازه بتنی را طراحی میکنم عموما تیر ها مشکی می شوند. درصورتی که ستون ها به همان رنگ های متداول بنفش یا قرمز و.…هستند مشکل چیست؟
دو مساله مطرح است:
۱- اگر روی تیرها هیچ عددی نمایش داده نمی شود بعد از طراحی، یعنی شما باید از گزینه Overwrite Frame Design Procedure استفاده کنید و تیر را بتنی تعریف کنید.
۲- اگر اعداد نشان داده می شود، یعنی درست هست و تیر از نوع Design تعریف شده و ستون از نوع Check.
بیست و سه) Mass source MsSrc1 has both element self-mass and a load pattern with a self-weight multiplier greater than zero. This may result in duplicated self-mass Check Warning File
اگر ترجمه همین توضیحی که فرستادید را بخوانید، متوجه می شوید که: شما در الگوهای بار، بار مرده را با Self weight multipler برابر یک در نظر گرفتید، از طرفی در تنظیمات جرم لرزه ای، جرم المان را فعال کردید، بنابراین فقط در mass source تیک گزینه element self mass را غیر فعال کنید.
24) موقع ران کردن اول ارور no. 9 error cleaning joint arrays میدهد، بعد که اوکی میکنیم ارور creating analysis model میدهد
این ارور مرتبط با خرابی فایل های نصبی نرم افزار یا ویندوز هست و ارتباطی به مدل ایتبس ندارد. اول در یک سیستم دیگر تست کنید و اگر فایلتان به درستی ران شد، اول ایتبس را در سیستم خودتان یک بار حذف و دوباره نصب کنید، اگر باز هم دیدید که درست نشد به عنوان راه آخر مجبور به تعویض ویندوز خواهید بود. باز هم دوباره تاکید میکنم برای اطمینان از درستی فایل خودتان آن را در یک سیستم دیگر تست کنید و سپس به تعمیر سیستم خودتان بپردازید.
25) در هنگام طراحی دیوار برشی پیغام unable to calculate interaction diagram for section ظاهر میشود و دیوار های برشی طراحی نمیشود
به دو دلیل این خطا ممکن است رخ دهد.
۱- امکان دارد آرماتورهای پیش فرض برنامه حذف شده باشد، از مسیر Define > Section Properties > Reinforcing Bar Sizes روی دکمه Add common Bar Set کلیک و آرماتورهای پیش فرض U.S. customary را اضافه کنید.
۲- امکان دارد شما تعریف های لازم برای طراحی دیوار برشی و تعیین مقطع آن در Section Designer را انجام نداده باشید. در واقع شما سکشن های دیوار برشی را در منوی Design تعریف نکرده و اختصاص ندادید.
26)من با ایتبس ۹.۷.۴ دارم یک فایل اماده سازه بتنی می سازم. مقاطع را که تعریف میکنم از نرم افزار سیو می گیرم. وقتی دوباره میخوام فایل را باز کنم مقاطع باز نمی شوند و ارور روبرو را میدند، ویندوز را هم عوض کردم درست نشد Erorr run-time 9 subscript out of range
این ارور مربوط به نرم افزار ایتبس نبوده و بخشی از فایل های موجود در ویندوز برای اجرای برنامه وجود ندارد. کارهای زیر را انجام بدید و هر مرحله ببینید مشکل حل شده یا خیر:
۱- ویندوز رو آپدیت کنید.
۲- هم نسخه های نرم افزار visual basic را نصب کنید.
۳- یکی از نرم افزارهای تعمیر رجیستری سیستم مثل CCleaner رو نصب کنید و رجیستری ویندوز رو تعمیر کنید.
۴- مکان سیستم رو از مسیر زیر عوض کنید و روی ایران یا آمریکا بذارید.
control panel-region-administrative-change system locale ۵- در پوشه C:\Windows فایلهای با پسوند tb2 را سرچ کرده و حذف کنید. وارد ایتبس شوید، یک مدل از مدلهای آماده بسازید و گزینه Options > Reset Toolbars را انجام دهید و سپس ایتبس را ببندید و مدل خودتان را باز کنید.
27) شماره ارور را از کجا می توانیم ببینیم؟
ارورهای شماره دار در موقع ارور دادن، شماره اون دیده میشه بنابراین نیاز به پیدا کردن اون نیست.
28) زمانی که آنالیز سازه را انجام میدهم در قسمت آنالیز ارور روبرو ظاهر می‌شود Negative stiffness found during solution for dog if of joint
این ارور ایتبس میتواند ناشی از موارد زیر باشد:
۱- پارامترهای موثر در آنالیز پی دلتا و ترکیب بار آن را به درستی وارد نکردید و ممکن است یکی از ضرایب خیلی زیاد وارد شده باشد
۲- قاب سازه مهار جانبی کافی را ندارد و مثلا برای قاب خمشی خودتان، تیرهای اصلی را مفصلی کردید
۳- ضرایب کاهش سختی را درست وارد نکردید و میزان سختی را خیلی کم در نظر گرفتید، عمدتا موقع اختصاص ضرایب کاهش سختی به دال ها این مشکل پیش می آید
۴- عدم اختصاص دیافراگم به سازه
۵- سختی محوری ستون ها یا مهاربندها را صفر کردید با اختصاص ضرایب کاهش
29) من در تحلیل etabs مشکل دارم زمانی که Run میکنم بدون این که پیغام خطایی بیاد تمام منوهای نرم افزار از کار میفته و تحلیل هم انجام نمیشه حتی دیگه نمیتونم نرم افزار را ببندم میخواستم ببینم مشکل از کجاست؟
این مشکل عمدتا از خرابی پوشه نصب نرم افزار و فایلهای آن است. عمدتا با حذف کامل نرم افزار توسط نرم افزارهای آنیسالر مثل Revo Uninstaller و نصب و فعال سازی دوباره آن، مشکل حل می شود. در نظر داشته باشید که موقع نصب باید نرم افزارهایی مثل net framework یا microsoft visual basic را اگر پیشنهاد نصب داد، نصب کنید.
30) در تیر فرعی پاسیو که بار دیوار داره پیغام عدم انتقال بار میدهد چکار کنم؟
احتمالا مقطع none اختصاص داده شده است
31) مشکل کندی ترسیم المان ها در ایتبس 18.1
در ایتبس پنجره سمت چپ (model explorer) را ببندید مشکل مکث در ترسیم برطرف می‌شود.
32) در ایتبس 2018 در حالتی که نرم افزار قفل نیست زمانی که اعضایی را انتخاب میکنم اعضای انتخابی در پنجره ی اصلی نمایش داده نمی شود ( البته در نوار ابزار پایینی نوشته می شود ) همینطور کیفیت متن ها هم واضح نیستند مشکل چیست؟
مطابق این تصویر عمل کنید (بر روی کلمه تصویر کلیک کنید.)
 33) ارور Unable to find a license در ایتبس مشاهده می کنم
این پیغام نشان می دهد فایل فعال ساز را هنوز قرار نداده اید در پوشه مدنظر، به صورت کلی مشکل از فایلی که ساخته شده می باشد. میتوانید از مقاله نصب و فعالسازی ایتبس کمک بگیرید.

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

مشاهده نقشه یادگیری

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 346اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. میرسیدی

  سلام
  دکمه ی start desgin …برام خاموشه
  سازه رو چک کردم هیچ خطایی نداره
  البته وقتی ران میکنم error running analysis process: error running analysis رو میده
  نسخه نرم افزارم هم ۱۹٫۱٫۰ و یبار هم حذفش کردم دوباره نصب کردم

  پاسخ دهید

 2. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  مطمئن بشید که تحلیل به صورت کامل انجام می‌شود و خطایی مشاهده نمیشود. میتوانید از قسمت last analysis log خطاهای احتمالی موجود را ببینید.

  پاسخ دهید

 3. رسول خیابانی

  با سلام و عرض ادب
  یک سوال داشتم در مورد ایتبس ۱۹٫۱٫۰وقتی reportمیگیرم و انتقال میدیم به wordایتبس خطا میده و بسته میشه در ضمن فایل متنی هم باز نمیشه متن خطا اینه
  An abnormal condition has occurred. program needs to terminate.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  پاسخ دهید

 4. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  چیزی که با جستجو می توان بدست آورد این است که این پیغام اشاره به کرک ایتبس دارد که بهتر است مجددا کرک کنید. همچنین از ورژن ۱۷ که یک وژن unstable است استفاده نشود.

  پاسخ دهید

 5. ابوالفضل

  سلام
  من تو منوی دیزاین رو اجرا کردم ولی هیچ نوع مقطعی ک تعریف کردم رو تیر ها یا حتی رنگ اون ها رو مشخص نمیکنع کسی میدنه ایراد کار کجاست

  پاسخ دهید

 6. mostafa

  salam . mibakhshid ye moshkeli daram age komakam konid mamnoon misham .dar etabs moghe farakhan maghate irani eror mide va maghate ro baz nemikone

  پاسخ دهید

 7. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  دقیقا چه اروری میده؟

  پاسخ دهید

 8. ملایی

  درود بر شما خانم مهندس ارور میده که نمیتونه فایل رو باز کنه . این ارور رو میده : pro cannot open file

  پاسخ دهید

 9. رضا منتظری

  ایتبس ۱۹ ارور
  License not recognized ! SentinelLM Error # 18 program will terminate موقع اجرا کردن میده
  چجوری رفعش کنم؟

  پاسخ دهید

 10. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این ارور برای عدم فعال سازی ایتبس هست راه حلش در سایت هست
  یه نرم افزار فعال ساز معرفی کردیم ازش کمک بگیرین
  روی لینک کلیک کنید

  پاسخ دهید

 11. مهيار دباغ منش

  با سلام.
  من در هنگام آنالیز با چنین خطایی مواجه میشم.
  Error saving.edb file.file maybe incompelete.
  index was outside the bounds of array.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با تشکر.

  پاسخ دهید

 12. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبز سازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد. 🌹

  پاسخ دهید

 13. مصطی

  سلام .
  چرا تو ایتبس ۲۰۱۹ تیر ها برای طراحی نمایش داده نمیشن .

  پاسخ دهید

 14. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس به احتمال زیاد در تنظیمات رنگی نرم افزار تغییر دادین …یه عکس یا فایل بدین تا چک کینم

  پاسخ دهید

 15. سعید محرمی

  سلام برنامه ایتیسم ران نمیشه و پیغام میده error in performing mirunAnalysis

  پاسخ دهید

 16. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  اگه سازه فولادی باشه
  علت اینه:
  این خطا وقتی نمایش داده می‌شود که مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده و قابلیت خواندن اطلاعات برای طراحی وجود ندارد. معمولاً معادل‌سازی مقاطع درست انجام ‌نشده‌اند و اطلاعات فایل xml ناقص واردشده‌اند که برای رفع این خطا بایستی این موارد اصلاح گردند.

  پاسخ دهید

 17. نیما

  سلام. ساختمونی رو با سقف تیرچه بلوک و دیوار حائل در زیرزمین در ایتبس ۱۹ مدل کردم. در چند (نَه همه) سقف پیرامونی بالای دیوار حائل خطای مش‌بندی داده؛ در صورتی که من مش نزدم؛ اینفورمیشن سقف‌ها رو نگاه انداختم، مش‌بندی رو Auto Cookie Cut ذکر کرده؛ مش‌بندی خودکار این چند سقف رو در همون اینفورمیشن حذف کردم و اوکی شد. سوالم اینه که وضعیت مش‌بندی سقف‌های تیرچه بلوک به چه صورت باید باشه؟

  پاسخ دهید

 18. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  برای سقف تیرچه بلوک نیازی به مش بندی نیست فقط برای سقف های دال که به صورت shell تعریف میکنم مش میزنیم اونم بری انتقال صحیح نیروها

  پاسخ دهید

 19. نجاتی

  برنامه ایتیسم ران نمیشه و پیغام میده error in performing mirunAnalysis

  پاسخ دهید

 20. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  این خطا وقتی نمایش داده می‌شود که مشخصات مقطع فولادی شناسایی نشده و قابلیت خواندن اطلاعات برای طراحی وجود ندارد. معمولاً معادل‌سازی مقاطع درست انجام ‌نشده‌اند و اطلاعات فایل xml ناقص واردشده‌اند که برای رفع این خطا بایستی این موارد اصلاح گردند.

  پاسخ دهید

1 2 3 14

در کمتر از یک دقیقه صاحب 3 تا از پرطرفدارترین ایبوک‌های سبزسازه شوید!

شما می‌توانید هم‌اکنون این پک را رایگان دانلود کرده و هر زمان که فرصت داشتید، باحوصله مطالب آن را مطالعه کنید.
دریافت رایگان 3 ایبوک طراحی بتنی
توجه! با رد این پیشنهاد، آن را برای همیشه از دست می‌دهید.
close-link
question