صفحه اصلی  »  اعضای ویژه  »  بررسی تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس به همراه 115 دقیقه ویدئو کاربردی

بررسی تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس به همراه 115 دقیقه ویدئو کاربردی

 • تعداد صفحات: 11
 • آخرین ویرایش: سال 1398
 • ناشر: ایستا سازه قهستان
 • شابک: 4-5-97717-622-978
 • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

همانطور که شما هم می دانید به طور کلی سازه را به دو روش تحلیل خطی و غیر خطی می توانیم آنالیز کنیم که از جمله این روش ها می توان به تحلیل دینامیکی طیفی ، تحلیل پوش اور، تحلیل تاریخچه زمانی و … اشاره کنیم.

در این ایبوک جامع به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد و علاوه بر آن در یک ویدئو فوق العاده تمامی مطالب را به صورت روان و ساده بیان می کنیم. شما می توانید این ویدئو را نیز دانلود کنید.

تفاوت تحلیل استاتیکی و دینامیکی

همانطور که قول دادیم میخواهیم به سوال تفاوت تحلیل استاتیکی و دینامیکی پاسخ دهیم، اگر شما هم سوالی در این رابطه دارید در قسمت نظرات همین مقاله مطرح کنید.

استاندارد 2800 زلزله ایران، کاربرد روش استاتیکی معادل را تنها در ساختمان­ های زیر مجاز دانسته:

 1. ساختمان­ های سه­ طبقه و کوتاه­تر از تراز پایه.
 2. ساختمان­ های کاملاً منظم با ارتفاع کمتر از 50 متر از تراز پایه.
 3. ساختمان­ های نامنظم با ارتفاع کمتر از 50 متر از تراز پایه که دارای:
 • نامنظمی زیاد یا شدید پیچشی در پلان نباشد.
 • نامنظمی جرمی، نرم و خیلی نرم در ارتفاع نباشد.

در وضعیتی غیر از آن­چه اشاره شد طراح ناگزیر است از روشی غیر از روش استاتیکی معادل استفاده نماید. انتخاب روش جایگزین، بستگی به نظر طراح و ابعاد پروژه دارد.

لازم به­ ذکر است در اکثر موارد روش تحلیل دینامیکی طیفی ضمن تامین الزامات آیین­ نامه ­ای و دقت کافی در تحلیل، ­در مقایسه با سایر روش­ های تحلیل نسبتا ساده تر می­ باشد.

در ویدئو 10 دقیقه ای زیر تحلیل استاتیکی معادل و تحلیل دینامیکی طیفی را بررسی کرده ایم. این ویدئو بخشی کوتاهی از ویدئو 90 دقیقه ای می باشد برای درک این نوع تحلیل و حل مثال های بیشتر حتما ویدئو کامل 90 دقیقه ای را دانلود کنید.

 

تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟

همانطور که متوجه شدیم روش تحلیل طیفی روشی به نسبت ساده در مقایسه با سایر روش­ های جایگزین می­ باشد. اما این سادگی نسبی است و درک مفاهیم مربوط به تحلیل طیفی نیاز به دقت بسیار دارد. در یک گام­ بندی منسجم قصد داریم مفاهیم این روش تحلیل را بیان کنیم. پیش از ورود به بحث تفصیلی، یک بخش یادآوری مطرح می­ گردد تا تسلط کافی را بر روی مطالب پایه ­ای کسب نماییم.

 

 تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟ تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟

 1. از روش استاتیکی معادل به­ خاطر داریم که ضریب زلزله C، از رابطه ABI/R بدست می­ آید؛ در این رابطه تنها ترم B بصورت تابعی از زمان تناوب می­ باشد و سایر ترم­ ها بسته به نوع سیستم ­باربرجانبی، کاربری ساختمان و منطقه لرزه­ خیزی عددی ثابت خواهند بود.
 2. می دانیم که ضریب زلزله در روش استاتیکی معادل، بر مبنای “دوره تناوب اصلی” محاسبه می­ شد. اما در تحلیل­ دینامیکی طیفی چندین مدِ مختلف در محاسبات وارد می­ شوند؛ که هر مد، زمان تناوب خاص خود را دارد و هر دوره تناوب، ضریب بازتاب(B) متفاوتی خواهد داشت. بنابراین به یک تابع نیاز است که به ­ازای هر زمان تناوب مشخص، ضریب بازتابِ B نظیر را برای ما مشخص نماید. این تابع به­ صورت نمودار زیر خواهد بود که به آن نمودار طیف گفته می­ شود.

 

نمودار طیف برای انجام تحلیل دینامیکی طیفی

شکل (1) نمودار طیف

 

این طیف برای میرایی 5درصد، برای زلزله طرح آیین ­نامه ساخته شده است. در نمودار فوق می ­توان پارامتر  AΙg/R را ضرب نمود و طیف شتاب را برای دوره تناوب های مختلف به ­دست آورد. در این حالت چون یک عدد را در تابع ضرب می­ کنیم، شکل کلی نمودار تغییر نخواهد کرد.

حتما تا به اینجا، مطالب این ایبوک فوق العاده را کاملا درک کرده اید اما چند سوال مطرح می کنم حتما به آنها فکر کنید و پاسخ دقیق را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

سوالات مهم تحلیل دینامیکی طیفی علت ترکیب آماری مدها در روش تحلیل دینامیکی چیست؟ این ترکیب به چه صورت انجام می­ گیرد؟ 

سوالات مهم تحلیل دینامیکی طیفی هدف از محدود کردن تعداد مدهای نوسان چیست؟

سوالات مهم تحلیل دینامیکی طیفی  اگر برش پایه استاتیکی معادل کمتر از برش پایه به­ دست آمده از روش طیفی باشد، آیا امکان کاهش وجود دارد؟

 

کنترل تعداد مدهای نوسان تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس

برای تعریف مشارکت تعداد مدهای نوسان و نوع ترکیب آنها در آنالیز دینامیکی طیفی، کافیست مطابق با شکل 5، تنظیمات مربوطه صورت پذیرد. سازه مورد بررسی ما یک ساختمان پنج طبقه می‏ باشد (با احتساب خرپشته)؛ بنابراین این سازه دارای 15 مد نوسان است. ابتدا تعداد کل مدهای نوسان را در نرم ‏افزار تعریف می ‏کنیم، تا بتوانیم بعد از انجام آنالیز سازه، مشخص کنیم که چه تعداد از این مدهای نوسان تا رسیدن به بیش از 90 درصد جرم کل سازه کافی هستند.

 

تعریف و کنترل تحلیل دینامیکی طیفی در etabs

شکل (5) – تعریف اولیه کلیه مدهای نوسان ساختمان

 

بعد از آنالیز سازه، با استفاده از منوی سمت چپ ایتبس و مسیر زیر، می‏ توان نتایج شکل 6 را مشاهده کرد. همچنین خلاصه این شکل و نحوه محاسبه آن در جدول زیر آورده شده است.

 

Tables – Analysis – Results – Modal Results – Modal Participating Mass Ratios

 

 

گام به گام تعیین تعداد مدهای نوسان هر امتداد در ایتبس

شکل(6) تعیین تعداد مدهای نوسان هر امتداد، که مجموع جرم مؤثر آنها به بیش از 90 درصد رسیده است

 

آنالیز مودال سازه

محاسبات آنالیز مودال سازه مورد بررسی

 

شکل 6 و محاسبات جدول نشان می‏ دهند که در امتداد X، مجموع جرم مؤثر پنج عدد از مدهای نوسان، اولین نقطه‏ ای است که به بیش از 90 درصد رسیده ‏ایم. همچنین برای امتداد Y، مجموع جرم مؤثر نه عدد از مدهای نوسان، اولین نقطه‏ ی دیگری است که به بیش از 90 درصد رسیده ‏ایم. از بین پنج مد نوسان و نه مد نوسان، باید بزرگ‏ترین آنها یعنی تعداد نه مد نوسان در مدل ایتبس، مطابق با شکل 7 تعریف شود، تا با این انتخاب، برای هر دو امتداد X و Y، ضوابط بند 3-4-1-2 استاندارد 2800  که در بالا به آن اشاره کردیم رعایت شود.

 

تحلیل دینامیکی در ایتبس

شکل (7) تعریف نهایی مدهای نوسان ساختمان، برای آنالیز دینامیکی طیفی

 

تحلیل دینامیکی طیفی اگر در رابطه با تعداد مدهای نوسان در تحلیل دینامیکی طیفی سوالی دارید حتما در نظرات همین مقاله مطرح کنید تا در کمتر از دو روز کاری به آن پاسخ دهیم. البته تمامی این موارد را در یک ویدئو فوق العاده بسط داده ایم که می توانید آن را به راحتی دانلود کنید.

 

نتیجه گیری

 1. دربرخی سازه ­ها آیین­ نامه استفاده از تحلیل استاتیکی معادل را مجاز ندانسته و طراح بایست روشی جایگزین انتخاب نماید.
 2. تحلیل دینامیکی طیفی در میان روش ­های جایگزین، روشی با دقت کافی و کارآمدی مناسب می­ باشد.
 3. مطابق آیین ­نامه بایست در هر مد، نیروهای داخلی اعضا، تغییرمکان­ ها، نیروی طبقات و عکس­ العمل پایه­ ها تعیین و سپس با استفاده از روش ­های آماری شناخته شده ترکیب شوند.
 4. استاندارد2800 تصریح می ­کند که اگر برش پایه ­ای که از روش تحلیل طیفی به­ دست می­ آید کمتر از برش پایه بدست­ آمده از روش استاتیکی معادل باشد، مقدار برش پایه طیفی بایست افزایش داده شود و همپایه سازی صورت پذیرد.

منابع:

آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد2800)

 

 

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال 106اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. سید عزت الله عبادی

  سلام
  در پروژه ۶ طبقه که تعداد مودهای نوسان برابر ۱۸ لحاظ شده، زلزله طیفی خیلی کوچکتر از زلزله استاتیکی شده ( حدود هزار مرتبه کوچکتر). لطفا رهنمایی کنید باهاش چه کار کنم.
  ممنون

  پاسخ دهید

 2. مهندس علیرضا آران (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام دوست عزیز
  تعریف زلزله های دینامیکی را بررسی کنید. ضریب Scale Factor در تعریف زلزله های دینامیکی بستگی به واحد انتخابی کاربر دارد. پارامتر g اگر واحد kgf.m انتخاب شود باید ۹٫۸۱ متر بر مجذور ثانیه وارد گردد. همچنین اگر واحد انتخابی kgf.cm باشد پارامتر g باید ۹۸۱ سانتی متر بر مجذور  ثانیه وارد شود. مابقی پارامترها مثل شتاب نسبی طرح (A)، ضریب اهمیت (I) و ضریب رفتار  (Ru) که مقادیرشان مشخص است و می توانید خودتان محاسبه کنید.

  پاسخ دهید

 3. سید عزت الله عبادی

  سلام.
  ممنون از پاسخ تان. مشکل همان واحد تعجیل جاذبه بود.

  پاسخ دهید

 4. جعفر یوسفی

  سلام
  متاسفانه فایل اکسل و ویدئو ۲۵۰ مگابایتی باز نمیشه
  روی لینک کلیک میکنم، یه تب باز میشه و بلافاصله بسته میشه و امکان دانلود نیست.

  پاسخ دهید

 5. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  لطفا با مرورگر فایرفاکس دانلودتون رو انجام بدید
  همچنین اگر پنل کاربری در سایت سبزسازه دارید میتونید وارد پنل کاربری تون بشید و در قسمت دانلودهای من (کتابخانه دانلودی) مقالات و ایبوک هایی که تهیه میکنید رو دانلود کنید

  پاسخ دهید

 6. محمد رضا رفسنجانی

  سلا م خسته نباشید
  چرا در فیلم ضرایب بار زنده در ترکیب بار ۱٫۴۱ و ۰٫۶۹ است در حالی که در مبحث ۶ برابر ۱٫۲ و ۰٫۹ است ؟؟

  پاسخ دهید

 7. مهندس علیرضا آران (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام دوست عزیز
  اضافه شدن و کم شدن عدد ۰٫۲۱ از ضرایب ۱٫۲ و ۰٫۹ بدلیل اعمال اثر زلزله قائم است که در بند ۳-۳-۹-۲ استاندارد ۲۸۰۰ به آن اشاره شده است. در بند ۳-۳-۹-۱ استاندارد ۲۸۰۰ نیز مواردی که بایستی زلزله قائم در آن‌ها لحاظ شود، بیان شده است. برای مثال سازه‌هایی که در پهنه با خطر نسبی خیلی زیاد هستند یا طره‌ها و پیشامدگی‌ها باید برای زلزله قائم طراحی شوند. باتوجه به اینکه در رابطه ۳-۱۰ استاندارد ۲۸۰۰ نیروی زلزله قائم با بار مرده ارتباط مستقیم دارد، این نیرو ضریبی از بار مرده محاسبه شده و برای راحتی محاسبات، در ترکیب بارها مستقیماً وارد میشود. لازم بذکر است در ترکیب بارهای بلندشدگی که ضریب بار مرده ۰٫۹ است، بدترین حالت بدین‌صورت است که زلزله قائم روبه‌بالا اعمال شود.

  پاسخ دهید

 8. abdollahi.civil.h@gmail.com

  سلام و خسته نباشید . روش ساخت سریع ترکیبات بار طراحی سازه فولادی و بتنی رو در دینامیکی و استاتیکی میخواستم .ممنون میشم لینکشو بفرستین من خرید کنم

  پاسخ دهید

 9. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  https://sabzsaze.com/product/retaining-wall/

  پاسخ دهید

 10. Iman

  با عرض سلام و احترام خدمت تیم قدرتمند سبز سازه.امکانش هست فایل اکسل نمودار ضریب بازتاب را برای من بفرستید.ممنونم.sayadiiman4@gmail.com

  پاسخ دهید

 11. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقت بخیر
  متاسفانه به این فایل در حال حاضر دسترسی نداریم
  ولی در صورت امکان حتما براتون ارسال میشه.

  پاسخ دهید

 12. سیف نجفی

  ممنون عالی

  پاسخ دهید

 13. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  موفق باشین مهندس نجفی عزیز

  پاسخ دهید

 14. احسان مالکی

  با سلام
  بنده عضو سایت محبوب شما هستم
  در ۱۵ نوامبر مقاله طراحی سقف کامپوزیت رو خریداری کردم که لینک به ایمبل بنده ارسال شد . اما با زدن روی لینک اخطار ۴۰۳ میده در صورتیکه در خصوص تحلیل دینامیکی خرید بدرستی بدستم رسید
  ممنون میشم رسیگی فرمایید.
  درود

  پاسخ دهید

 15. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  مجدد ایمیل تون رو چک کنید براتون ارسال شد

  پاسخ دهید

 16. divsalar@gmail.com

  سلام
  لینک دانلود غایل اکسل خراب است و دانلود نمیشود

  پاسخ دهید

 17. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر
  لطفا با مرورگر فایرفاکس دانلودتون رو انجام بدید
  همچنین اگر پنل کاربری در سایت سبزسازه دارید میتونید وارد پنل کاربری تون بشید و در قسمت دانلودهای من (کتابخانه دانلودی) مقالات و ایبوک هایی که تهیه میکنید رو دانلود کنید

  پاسخ دهید

 18. رضا منطقی

  سلام
  لینک دانلود غایل اکسل خراب است و دانلود نمیشود

  پاسخ دهید

 19. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان لینک دانلود بررسی شد مشکلی پیدا نشد لطفا مرورگرتون رو تغییر بدید و بازم اگر مشکلی بود حتما به پشتیبانی @sabzsupport در تلگرام اطلاع بدید🌺

  پاسخ دهید

 20. شاهرخ گلپایگانی

  با عرض سلام و خسته نباشید و ضمن تشکر از اساتید محترم سبزسازه در جهت بهبود بخشیدن به سطح علمی مهندسین عمران
  این آموزش از بهترین آموزش هایی میباشد که اینجانب تا به حال از این سایت خریداری نمودم. لذا با عنایت به کار زیادی که در این آموزش صورت گرفته است از پی دی اف و فایل اکسل آماده گرفته تا ویدیوهای کامل تحلیل طیفی خرید این آموزش را توصیه میکنم. تسلط جناب مهندس زارع نیز بسیار عالی بوده و به صورتی کامل و جامع تمام موارد شرح داده شده است.
  با تشکر.

  پاسخ دهید

 21. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خیلی ممنونیم مهندس جان از همراهی بی نظیر شما
  سلامت و تندرست باشید 🙏🌺

  پاسخ دهید

 22. P

  سلام
  چرا در ایتپس ۲۰۱۹ گزینه modal cases وجود نداره
  اگه پاسخ بدید ممنون میشم

  پاسخ دهید

 23. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  برای دسترسی به این بخش در ایتبس ۲۰۱۹ میتونید از سربرگ Define و بخش Load cases استفاده کنید

  پاسخ دهید

 24. م

  سلام
  من نتونستم پیدا کنم، میشه لطفا بیشتر توضیح بدید. در Load Pattern هم نیست که بتونم اضافه کنم. سپاسگزارم

  پاسخ دهید

1 2 3 5
بالاخره "شروع شد"!🚀
شروع رزرو ثبت‌نام در ترم خرداد تور طراحی سازه

4.723.000 تومان تخفیف + هدیه ویژه با رزرو 
کلیک کنید|فقط تا72ساعت
question