صفحه اصلی  »  اعضای ویژه  »  بررسی تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس به همراه یک ویدئو فوق العاده

بررسی تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس به همراه یک ویدئو فوق العاده

همانطور که شما هم می دانید به طور کلی سازه را به دو روش تحلیل خطی و غیر خطی می توانیم آنالیز کنیم که از جمله این روش ها می توان به تحلیل دینامیکی طیفی ، تحلیل پوش اور، تحلیل تاریخچه زمانی و … اشاره کنیم.

در این مقاله جامع به سوالات شما پاسخ خواهیم داد و علاوه بر آن در یک ویدئو فوق العاده تمامی مطالب را به صورت روان و ساده بیان می کنیم. شما می توانید این ویدئو را در انتهای همین صفحه دانلود کنید.

 

هدیه ویژه سبزسازه

برای دریافت 3 کتاب طراحی سازه بتنی شامل میلگردگذاری فونداسیون، طراحی ستون بتنی در ایتبس و طراحی تیر بتنی در ایتبس کلیک کنید.

با مطالعه این مقاله جامع چه می آموزیم؟

تفاوت تحلیل استاتیکی و دینامیکی

همانطور که قول دادیم میخواهیم به سوال تفاوت تحلیل استاتیکی و دینامیکی پاسخ دهیم، اگر شما هم سوالی در این رابطه دارید در قسمت نظرات همین مقاله مطرح کنید.

استاندارد 2800 زلزله ایران، کاربرد روش استاتیکی معادل را تنها در ساختمان­ های زیر مجاز دانسته:

 1. ساختمان­ های سه­ طبقه و کوتاه­تر از تراز پایه.
 2. ساختمان­ های کاملاً منظم با ارتفاع کمتر از 50 متر از تراز پایه.
 3. ساختمان­ های نامنظم با ارتفاع کمتر از 50 متر از تراز پایه که دارای:
 • نامنظمی زیاد یا شدید پیچشی در پلان نباشد.
 • نامنظمی جرمی، نرم و خیلی نرم در ارتفاع نباشد.

در وضعیتی غیر از آن­چه اشاره شد طراح ناگزیر است از روشی غیر از روش استاتیکی معادل استفاده نماید. انتخاب روش جایگزین، بستگی به نظر طراح و ابعاد پروژه دارد.

لازم به­ ذکر است در اکثر موارد روش تحلیل دینامیکی طیفی ضمن تامین الزامات آیین­ نامه ­ای و دقت کافی در تحلیل، ­در مقایسه با سایر روش­ های تحلیل نسبتا ساده تر می­ باشد.

در ویدئو 10 دقیقه ای زیر تحلیل استاتیکی معادل و تحلیل دینامیکی طیفی را بررسی کرده ایم که این ویدئو بخشی کوتاهی از کامل می باشد برای درک این نوع تحلیل و حل مثال های بیشتر حتما ویدئو کامل را در پایین دانلود کنید.

 

تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟

همانطور که متوجه شدیم روش تحلیل طیفی روشی به نسبت ساده در مقایسه با سایر روش­ های جایگزین می­ باشد. اما این سادگی نسبی است و درک مفاهیم مربوط به تحلیل طیفی نیاز به دقت بسیار دارد. در یک گام­ بندی منسجم قصد داریم مفاهیم این روش تحلیل را بیان کنیم. پیش از ورود به بحث تفصیلی، یک بخش یادآوری مطرح می­ گردد تا تسلط کافی را بر روی مطالب پایه ­ای کسب نماییم.

 

 تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟ تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟

 1. از روش استاتیکی معادل به­ خاطر داریم که ضریب زلزله C، از رابطه ABI/R بدست می­ آید؛ در این رابطه تنها ترم B بصورت تابعی از زمان تناوب می­ باشد و سایر ترم­ ها بسته به نوع سیستم ­باربرجانبی، کاربری ساختمان و منطقه لرزه­ خیزی عددی ثابت خواهند بود.
 2. می دانیم که ضریب زلزله در روش استاتیکی معادل، بر مبنای “دوره تناوب اصلی” محاسبه می­ شد. اما در تحلیل­ دینامیکی طیفی چندین مدِ مختلف در محاسبات وارد می­ شوند؛ که هر مد، زمان تناوب خاص خود را دارد و هر دوره تناوب، ضریب بازتاب(B) متفاوتی خواهد داشت. بنابراین به یک تابع نیاز است که به ­ازای هر زمان تناوب مشخص، ضریب بازتابِ B نظیر را برای ما مشخص نماید. این تابع به­ صورت نمودار زیر خواهد بود که به آن نمودار طیف گفته می­ شود.

 

نمودار طیف برای انجام تحلیل دینامیکی طیفی

شکل (1) نمودار طیف

 

این طیف برای میرایی 5درصد، برای زلزله طرح آیین ­نامه ساخته شده است.

در نمودار فوق می ­توان پارامتر  AΙg/R را ضرب نمود و طیف شتاب را برای دوره تناوب های مختلف به ­دست آورد. در این حالت چون یک عدد را در تابع ضرب می­ کنیم، شکل کلی نمودار تغییر نخواهد کرد.

تحلیل دینامیکی طیفی در استاندارد 2800

با پیش زمینه اطلاعاتی به­ دست آمده به سراغ تفسیر بندهایی از استاندارد 2800 می­ رویم.

 

تحلیل دینامیکی طیفی در استاندارد 2800
برای درک بهتر مفاهیم می ­توان از نمودار درختی زیر کمک گرفت:

روابط و فرمول های تحلیل دینامیکی طیفی

 

 

نکات تحلیل دینامیکی طیفی  علت ترکیب آماری مدها در روش تحلیل دینامیکی چیست؟ این ترکیب به چه صورت انجام می­ گیرد؟

باتوجه به اینکه پاسخ حداکثر سازه در هر مود، در زمان های مختلفی اتفاق می افتد؛ جمع جبری حداکثر پاسخ مودها به منظور یافتن حداکثرِ پاسخ سازه کار درستی نخواهد بود. لذا مطابق آیین­ نامه می بایست در هر مد، نیروهای داخلی اعضا، تغییرمکان­ ها، نیروی طبقات و عکس ­العمل پایه­ ها تعیین و سپس با استفاده از روش ­های آماری شناخته شده ترکیب شوند.

روش­ های ترکیب اثر مدها صرفاً آماری بوده و مبنای استدلال مهندسی ندارند. همین موضوع سبب شده، برخی مهندسین، به این روش خُرده بگیرند. در این مورد مطالعه ی یادداشتِ ” پایان روش طیف پاسخ RSM از زبان یکی از مخترعین آن ” خالی از لطف نیست. ولی این را هم باید در نظر بگیریم که این روش، نسبت به روش تحلیل استاتیکی معادل خطی، دقیق تر است.

دو روش پرکاربردِ ترکیب مود ها که در استاندارد 2800 نیز به آن پرداخته شده، عبارتند از :

 1. روش جذر مربعات (SRSS)
 2. روش ترکیب مربعی کامل (CQC).

طراح برای ترکیب اثر مدها بسته به شرایط، یکی از روش­ های نام­برده را برمی­ گزیند.

استاندارد 2800 در ذیل بندی اشاره دارد که در ساختمان­ های نامنظم در پلان و یا ساختمان­ هایی که پیچش در آن­ها حائز اهمیت است، روش ترکیب مدها بایست در برگیرنده اندرکنش مدهای ارتعاشی نیز باشد. در این موارد می­ توان از روش ترکیب مربعی کامل(CQC) استفاده نمود.

در واقع بین دو روش فوق، CQC دقت بیشتر و در عین حال حجم محاسبات بیشتری دارد. امروزه که کاربرد نرم­ افزارهای مهندسی بیشتر است و عملاً محاسبات بر عهده طراح نیست؛ مناسب به­ نظر می­ رسد که حتی در وضعیت منظم سازه ­ها نیز سراغ روش CQC برویم.

ترکیب مد های نوسان در تحلیل دینامیکی طیفی

مطابق با بند 3-4-1-2 استاندارد 2800 (ویرایش چهارم)، در هر یک از دو امتداد متعامد ساختمان، باید تمام مدهای نوسان که مجموع جرم‏ های مؤثر در آنها بیشتر از 90 درصد جرم کل سازه می ‏باشد، در نظر گرفته شوند.

 

تعداد مود های نوسان در تحلیل دینامیکی طیفی

 

در مدل‏ های متعارف ساختمان، هر طبقه از آن، داری سه درجه آزادی یا به عبارتی سه مد نوسان می‏ باشد؛ که شامل دو عدد درجه آزادی انتقالی، به موازات محورها اصلی ساختمان (محورهای X و Y) و یک عدد درجه آزادی پیچشی، حول محور قائم (محور z) می ‏باشد. برای مثال، یک ساختمان هشت طبقه، دارای 24 مد نوسان است؛ که 16 عدد از آنها انتقالی و هشت عدد از آنها پیچشی می ‏باشد. با توجه به توضیحات ارائه ‏شده و متن بند 3-4-1-2، می ‏توان برداشت کرد که فقط لازم است مجموع جرم‏ های مؤثر مدهای انتقالی به بیش از 90 درصد برسد؛ لذا برای در نظر گرفتن مدهای انتقالی در امتداد محورهای X و Y، لازم است در تنظیمات مربوط به تعریف جرم مؤثر لرزه‏ ای، گزینه Include Lateral Mass فعال باشد (شکل 2). فعال کردن این گزینه، زمینه لازم برای در نظر گرفتن اثرات انتقالی جرم سازه برای راستاهای X و Y و گشتاور اینرسی جرم ناشی از دوران حول محور z را در فرآیند تحلیل سازه فراهم می ‏کند (شکل 3). البته در کنار این گزینه، گزینه ‏ی دیگری با عنوان Include Vertical Mass نیز وجود دارد، که کاربر می ‏تواند در صورت تمایل آن را هم فعال کند، تا در فرآیند آنالیز ساختمان، اثر انتقالی جرم سازه برای راستای z و گشتاور اینرسی جرم ناشی از دوران حول محور X و Y هم دیده شوند (شکل 4)؛ اما در ساختمان‏ های متعارف نیازی به فعال کردن این گزینه (Include Vertical Mass) نیست.

 

تنظیمات مد های انتقالی تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس

شکل (2) در نظر گرفتن مدهای انتقالی در امتداد محورهای X و Y

 

بررسی تنظیمات مدهای نوسانی انتقالی در راهنمای etabs

شکل (3) متن اصلی توضیحات گزینه Include Lateral Mass در راهنمای ایتبس

 

بررسی مدهای نوسانی دورانی تحلیل دینامیکی طیفی در راهنمای ایتبس

شکل (4) متن اصلی توضیحات گزینه Include Vertical Mass در راهنمای ایتبس

 

سوالات مهم تحلیل دینامیکی طیفی هدف از محدود کردن تعداد مدهای نوسان چیست؟

در جواب می ‏توان اشاره کرد که با این کار، هم حجم محاسبات را کاهش داده ‏ایم و هم از زمان‏ بر شدن آنالیز جلوگیری کرده ‏ایم؛ چون مدهای بالاتر سازه (دارای زمان تناوب کم)، در مقایسه با جرم کل سازه، سهم ناچیزی در جرم مؤثر لرزه‏ ای دارند. از طرفی دیگر، ترکیب کردن مدهای بیشتر از تعداد مورد نیاز، ممکن است طراحی سازه را سنگین ‏تر کند.

کنترل تعداد مدهای نوسان تحلیل دینامیکی طیفی در ایتبس

برای تعریف مشارکت تعداد مدهای نوسان و نوع ترکیب آنها در آنالیز دینامیکی طیفی، کافیست مطابق با شکل 5، تنظیمات مربوطه صورت پذیرد. سازه مورد بررسی ما یک ساختمان پنج طبقه می‏ باشد (با احتساب خرپشته)؛ بنابراین این سازه دارای 15 مد نوسان است. ابتدا تعداد کل مدهای نوسان را در نرم ‏افزار تعریف می ‏کنیم، تا بتوانیم بعد از انجام آنالیز سازه، مشخص کنیم که چه تعداد از این مدهای نوسان تا رسیدن به بیش از 90 درصد جرم کل سازه کافی هستند.

 

تعریف و کنترل تحلیل دینامیکی طیفی در etabs

شکل (5) – تعریف اولیه کلیه مدهای نوسان ساختمان

 

بعد از آنالیز سازه، با استفاده از منوی سمت چپ ایتبس و مسیر زیر، می‏ توان نتایج شکل 6 را مشاهده کرد. همچنین خلاصه این شکل و نحوه محاسبه آن در جدول زیر آورده شده است.

 

Tables – Analysis – Results – Modal Results – Modal Participating Mass Ratios

 

 

گام به گام تعیین تعداد مدهای نوسان هر امتداد در ایتبس

شکل(6) تعیین تعداد مدهای نوسان هر امتداد، که مجموع جرم مؤثر آنها به بیش از 90 درصد رسیده است

 

آنالیز مودال سازه

محاسبات آنالیز مودال سازه مورد بررسی

 

شکل 6 و محاسبات جدول نشان می‏ دهند که در امتداد X، مجموع جرم مؤثر پنج عدد از مدهای نوسان، اولین نقطه‏ ای است که به بیش از 90 درصد رسیده ‏ایم. همچنین برای امتداد Y، مجموع جرم مؤثر نه عدد از مدهای نوسان، اولین نقطه‏ ی دیگری است که به بیش از 90 درصد رسیده ‏ایم. از بین پنج مد نوسان و نه مد نوسان، باید بزرگ‏ترین آنها یعنی تعداد نه مد نوسان در مدل ایتبس، مطابق با شکل 7 تعریف شود، تا با این انتخاب، برای هر دو امتداد X و Y، ضوابط بند 3-4-1-2 استاندارد 2800  که در بالا به آن اشاره کردیم رعایت شود.

 

تحلیل دینامیکی در ایتبس

شکل (7) تعریف نهایی مدهای نوسان ساختمان، برای آنالیز دینامیکی طیفی

 

تحلیل دینامیکی طیفی اگر در رابطه با تعداد مدهای نوسان در تحلیل دینامیکی طیفی سوالی دارید حتما در نظرات همین مقاله مطرح کنید تا در کمتر از دو روز کاری به آن پاسخ دهیم. البته تمامی این موارد را در یک ویدئو فوق العاده بسط داده ایم که می توانید آن را به راحتی دانلود کنید.

 الزامات تحلیل دینامیکی طیفی

این تحلیل الزامات دیگری نیز دارد که در زیر به آن­ ها خواهیم پرداخت:

استاندارد 2800 تصریح می ­کند که اگر برش پایه­ ای که از روش تحلیل دینامیکی سازه به ­دست می ­آید کمتر از برش پایه بدست­ آمده از روش استاتیکی معادل باشد، مقدار برش پایه دینامیکی طیفی بایست افزایش داده شود.(چرا؟) و اصطلاحا همپایه سازی برش پایه صورت گیرد.

مقدار این افزایش بسته به وضعیت منظمی و نامنظمی سازه دارد، به گونه ­ای که اگر سازه:

 • کاملاً منظم باشد، مقادیر بازتاب­ ها را در 85 درصد نسبت برش پایه استاتیکی معادل به برش پایه به ­دست آمده از روش طیفی ضرب می ­کنیم.
 • در سازه­ های نامنظم که شامل نامنظمی­ های طبقه خیلی ضعیف، طبقه خیلی نرم و پیچشی شدید نمی ­باشند. مقادیر بازتاب ­ها در 90 درصد نسبت برش پایه استاتیکی معادل به برش پایه به­ دست آمده از روش طیفی ضرب می­ کنیم.
 • در سازه ­های نامنظم از نوع طبقه خیلی ضعیف، طبقه خیلی نرم و پیچشی شدید مقادیر بازتاب­ ها در 100 درصد نسبت برش پایه استاتیکی معادل به برش پایه به ­دست آمده از روش تحلیل طیفی ضرب می­ کنیم.

در تبصره ­ای از استاندارد 2800 اشاره شده است که مقادیر برش پایه پس از تعدیل بر مبنای بندهای فوق نباید از برش پایه حاصل از تحلیل طیفی کمتر باشند.

 

نکات تحلیل دینامیکی طیفی  اگر برش پایه استاتیکی معادل کمتر از برش پایه به­ دست آمده از روش طیفی باشد، آیا امکان کاهش وجود دارد؟

عموماً برش پایه حاصل از تحلیل طیفی با اختلاف زیادی از برش پایه ناشی از تحلیل استاتیکی معادل کمتر است اما در سازه ­هایی که به­ صورت بسیار محافظه­ کارانه (over design) طرح شده باشند یا مانند ساختمان­ های دارای دیوار برشی سختی زیادی داشته باشند، محتمل است که برش پایه تحلیل طیفی بیشتر از برش پایه استاتیکی معادل باشد. در چنین مواردی امکان کاهش برش پایه وجود ندارد.

ترکیب بار تحلیل دینامیکی طیفی

 

1.4D

1.2D + 1.6 (Lr1.0 + Lr0.5 + LPart) + 0.5 Lroof

1.2D + 1.6 (Lr1.0 + Lr0.5 + LPart) + 0.5 S

1.2D + (Lr1.0 + 0.5 Lr0.5 + LPart) + 1.6 Lroof

1.2D + (Lr1.0 + 0.5 Lr0.5 + LPart) + 1.6 S

1.2D + (Lr1.0 + 0.5 Lr0.5 + LPart) + 0.2 S + SXPN + 0.3 SY

1.2D + (Lr1.0 + 0.5 Lr0.5 + LPart) + 0.2 S + SYPN + 0.3 SX

0.9D + SXPN + 0.3 SY

0.9D + SYPN + 0.3 SX

 

در ویدئو 24 دقیقه ای رایگان زیر در مورد همپایه سازی برش پایه ها در تحلیل دینامیکی طیفی توضیح داده می شود اما چرا باید نمودار ضریب بازتاب را در ایتبس تعریف کنیم؟ الگو های بار طیفی چگونه تعیین می شوند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات و  بسیاری از سوالات دیگر این ویدئو رایگان و کامل را حداقل یک بار مشاهده کنید.

 

 

نتیجه گیری

 1. دربرخی سازه ­ها آیین­ نامه استفاده از تحلیل استاتیکی معادل را مجاز ندانسته و طراح بایست روشی جایگزین انتخاب نماید.
 2. تحلیل دینامیکی طیفی در میان روش ­های جایگزین، روشی با دقت کافی و کارآمدی مناسب می­ باشد.
 3. مطابق آیین ­نامه بایست در هر مد، نیروهای داخلی اعضا، تغییرمکان­ ها، نیروی طبقات و عکس­ العمل پایه­ ها تعیین و سپس با استفاده از روش ­های آماری شناخته شده ترکیب شوند.
 4. استاندارد2800 تصریح می ­کند که اگر برش پایه ­ای که از روش تحلیل طیفی به­ دست می­ آید کمتر از برش پایه بدست­ آمده از روش استاتیکی معادل باشد، مقدار برش پایه طیفی بایست افزایش داده شود و همپایه سازی صورت پذیرد.

منابع:

آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد2800)

 

 

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 29 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 15 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 15 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 14,661 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 32اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. vahidjahangiri313@gmail.com

  سلام. من یک سازه مدل کردم و به روش طیفی تحلیل کردم. ولی مشکلی که هست اینه که زمان پریود را خیلی زیاد محاسبه کرده و برش پایه برای ترکیبات طیفی را صفر محاسبه کرده. همه اطلاعات هم چک کردم درست بود. بنظر شما مشکل از کجاست؟

  پاسخ دهید

 2. مهندس وحید صدرا (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  علل مختلفی میتونه داشته باشید. باید حتما فایل را بررسی کنیم

  پاسخ دهید

 3. Saiidniazi@gmail.com

  میشه لطفاً جواب سوالمو بدید

  پاسخ دهید

 4. وحید صدرا

  سلام و وقت بخیر
  برای کنترل نامنظمی، کافیست که ریشیوئه هر راستا رو برای زلزله همون راستا چک کنید، و به هیچ وجه نیازی نیست (یا بهتره بگم درست نیست) که مثلا ریشوئه راستای y رو برای Sx چک کنید، چون اگه نتایج رو مشاهده کنید، برای مثالی که زدم می‌بینید که به دلیل پیچش ساختمان, مقدار جابجایی ماکزیمم در راستای y عددی ناچیز است و حتی مقدار متوسط آن مقداری ناچیز‌تر، که نتیجه آن به ریشوئه زیاد ختم میشه که از نظر تئوری کاملا اعداد صحیحی هستند ولی این کار صحیح نیست که این موارد ملاک قرار بدیم
  در ضمن توجه داشته باشید که برای هم‌پایه کردن، صحیح اینه که از روش جذر مجموع مربعات استفاده نکنید و مطابق با نظام مهندسی تهران می‌بایست مثلا Sx رو به تنهایی با Ex هم‌پایه کنید
  پیروز باشید سبزسازه‌ایه عزیز

  پاسخ دهید

 5. سعید نیازی

  سپاس از لطفتون

  پاسخ دهید

 6. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  بله حتما سوالتون پاسخ داده میشه. منتها چون سوالات علمی رو ما برای مدرسین ارسال میکنیم و یا دوستان در واحد آموزش پاسخ میدن یکمی بیشتر طول میکشه.
  من مجدد به دوستان یادآوری میکنم پاسخ سوال شما رو یادشون نره.
  خیلی ممنون از صبر و شکیبایی شما

  پاسخ دهید

 7. Saiidniazi@gmail.com

  سلام تو تحلیل دینامیکی، برای بدست آوردن ضریب همپایگی اول ریشیو نامنظمی پیچشی از دریفت چک میکنم ، ولی تو یه پلان کاملا منظم متوجه شدم ریشیو بالای ۵۰ درصده ، چک کردم دیدم تو زلزله sx برای دوجهت x,y تغییر مکان داده که برای جهت xریشیو مناسب ولی برای y نامناسب و خیلی زیاده البته توزلزله sy برای یه جهت yریشیو داده و مناسبه، ممنونم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ دهید

 8. محسن مصلی نژاد

  ضمن عرض سلام و تشکر از اموزشهای بسیار خوب تیم سبز سازه
  سوالی در رابطه با کنترل تعداد مود نوسان دارم.آیا همزمان با کنترل sumux ,sumuy نیاز به کنترل SUM RX , SUM RY هم هست؟برخی منابع توصیه می کنند

  متشکرم

  پاسخ دهید

 9. وحید صدرا

  با سلام و درود
  خیر، نیازی به در نظر گرفتن چنین پارامتر‌هایی نیست، چون موضوع زلزله یعنی راستاهای X و Y، نه دوران
  این پارامترها برای تشخیص امتداد مودهای اصلی سازه کاربرد دارد، چون در برخی موارد ممکن است هم Ux و هم Uy دارای درصد بالایی باشد که برای تشخیص اینکه این مود اصلی کدوم راستا است از Rx و Ry استفاده میکنیم، به این صورت که اگر Ry مقدار بالایی داشته باشد یعنی مود اصلی راستای X می‌باشد و برعکس
  امیدوارم توضیحاتم مورد توجه قرار گرفته باشه

  پاسخ دهید

 10. Mehrave

  سلام وقت شما بخیر
  در مورد تحلیل طیفی سازه یک سوال داشتم، من دقیقا طبق ویدیو اموزشی شما پیش رفتم ولی تفاوتی زیادی بین برش دینامیکی و استاتیکی سازه م وجود داشت. مثلا برش بایه استاتیک شده ۲۱۵ تن و برش دینامیکی شد ۰٫۱۳ تن! به نظر شما مشکل از کجاست؟ من همه موراد رو طبق ویدیو اموزشی پیش رفتم
  لطفا راهنماییم کنید، با تشکر

  پاسخ دهید

 11. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. شما ضریب همپایه سازی رو اشتباه وارد کردید. در این ضریب از g استفاده شده که باید حتما واحد محاسباتی با واحد نرم افزار در هنگام وارد کردن ضریب یکی باشد.

  پاسخ دهید

 12. Mehrave

  متشکرم از پاسختون، بله حل شد مشکلم.

  پاسخ دهید

 13. محمد حیدری

  سلام
  تعدا مد تو ایتبس ۹٫۷ چگونه باید وارد کنیم
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ دهید

 14. علی باباخانی

  سلام، واقعا عالی بود، خیلی ساده و روان در عین حال کارآمد تحلیل طیفی رو بیان کردید، واقعا لذت بردم و یاد گرفتم ، خسته نباشید، درود برشما

  پاسخ دهید

 15. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام ممنون جناب مهندس، خوشحالیم که مقالات ما برای شما مفید بوده

  پاسخ دهید

 16. فریبرز

  با سلام و خسته نباشید از تیم بسیار خوب و ارزشمند سبز سازه ، به راستی سنجش ارزش کارهای شما عزیزان با معیار مادی اصلا صحیح نیست ولی خواهشی که از دوستان دارم مقالاتی را که استفاده می کنید و می خونید حتما خرید کنید تا مایه دلگرمی برای عزیزان تیم سبز سازه بشه و بتونن با انگیزه بیشتری به ارائه دانش عمرانی ادامه بدهند چون واقعا هزینه ای که برای مقالات گرانبها گذاشته اند پول یه چیپس هم نیست و اخلاق حکم میکنه که پس از استفاده از مقاله ها ، آنها را خرید کنیم این حداقل کاریست که میتوانیم در جواب کارهای بدون چشمداشت این عزیزان انجام دهیم….ممنون تیم خوب وعالی سبز سازه

  پاسخ دهید

 17. شکوه شیخ زاده

  ممنون از بزرگواری و لطفتون جناب مهندس، ما تموم تلاشمون رو میکنیم تا بتونیم به جامعه مهندسین عمران در این زمینه کمک کنیم امیدوارم از مطالبی که روی سایت قرار میگیره بهره کافی رو ببرید.بسیار سپاسگزارم از شما دوست عزیز موفق باشید.

  پاسخ دهید

 18. موسی معلم

  سلام. آیا دربرنامه sap می توان ار تحلیل خطی تاریخه زمانی استفاده کرد؟ اگر میشه چظوری نیروی زلزله را معرفی می کنند. ممنون

  پاسخ دهید

 19. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام. بله کاملا. از نسخه ۱۹ به بعد هم سرعت و همگرایی تحلیل های غیرخطی بهتر هم شده. SAP حتی قابلیت تحلیل های حوزه فرکانس (غیر از حوزه زمان) را هم داراست‌.
  برای مراحل کامل این نوع تحلیل مقاله تحلیل تاریخچه زمانی خطی یا دوره تحلیل تاریخچه زمانی غیر خطی رو مشاهده کنید.

  پاسخ دهید

 20. كيميا

  با سلام، من برش پایه دینامیکی رو حدودا سه برابر استاتیکی به دست آوردم.میتونین راهنمایی کنین مشکل از چی می تونه باشه؟

  پاسخ دهید

 21. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. اولین چیزی که به نظر میاد اینه که ضرایب رو به درستی تعریف نکردید یا طیف شما درست تعریف نشده

  پاسخ دهید

 22. SHAHBAZ2447@YAHOO.COM

  سلام کارتون در خصوص ارتقاع علوم مهندسی عالیه مرسی

  پاسخ دهید

 23. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خیلی ممنون از لطف شما
  به امید پیشرفت بیشتر جامعه مهندسی

  پاسخ دهید

 24. mohsensaz116@gmail.com

  سلام عالی بود به خصوص اون اول که تفاوت تحلیل استاتیکی و دینامیکی رو مهندس زارع میگن فوق العاده است

  پاسخ دهید

 25. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  درود مهندس عزیز
  پایدار باشید و بسیار خوشحال هستیم که شما برای ما دیدگاهتان را ارسال می کنید.
  متشکرم

  پاسخ دهید

 26. رضا

  سلام
  در تحلیل دینامیکی مرحله اول بعد از تحلیل ک همپایه سازی انجام می دهیم مقدار ضریب همپایگی را در رابطه A*I/R*gضرب می کنیم و به عنوان scale factor می دهیم در مراحل بعدی مثل بعد از طراحی ک تغییراتی در سایز المان ها انجام می شود یا در مرحله کنترل دریفت همپایه سازی مقدار ضریبش در همان رابطه A*I/R*g ضرب می شود یا عدد قبل ک در مراحل ابتدایی به دست آمد منظور این ک برای همپایه سازی در طی چندین مرحله همیشه این رابطه A*I/R*g ثابت است همانی ک مرحله اول محاسبه کردیم؟

  پاسخ دهید

 27. علی زارع

  با سلام. ضریب AgI/Ru همیشه ثابت است. چون تمامی پارامترهای آن مثل A,g,I,Ru ثابت است. ولی همانطور که در فیلم آموزشی همپایه سازی توضیح دادیم بعد از آنالیز باید بازتاب ها را بر اساس بند ۳-۴-۱-۴ اصلاح نمود. همانطور که میدانید اصلاح مقادیر بازتاب ها کاملا وابسته به برش پایه استاتیکی و دینامیکی است. برش پایه استاتیکی که ثابت است. ولی با تغییر در سایز المان ها سختی سازه تغییر می کند. تغییر در سختی سازه موجب تغییر در برش پایه دینامیکی می شود. بنابراین باید مجددا عملیات همپایه سازی و اصلاح مقادیر بازتاب ها را انجام داد… در فیلم آموزشی رایگان همپایه سازی این موضوع را توضیح داده ایم.
  http://sabzsaze.com/hampayesazi/

  پاسخ دهید

 28. رضا

  در تحلیل دینامیکی
  میتوان از نتایج تحلیل استاتیکی یعنی بارهای خروج از مرکزیت دار زلزله exp ,…
  استفاده کرد
  دریفت مرکز جرم منظورمه
  البته با محاسبه ضریب زلزله جدید ک زمان تناوب رو از ایتبس دریافت می کنیم

  پاسخ دهید

 29. علی زارع

  با سلام. بله مشکلی ندارد از آنجایی که کنترل دریفت با زلزله های طیفی کمی وقت گیر تر است برخی معمولا از زلزله های استاتیکی برای کنترل دریفت استفاده می کنند. ولی اگر از زلزله های طیفی استفاده کنید از آنجایی که در پروژه شما همپایه سازی به صورت ۸۵ درصد انجام میشود قطعا به نتایج بهینه تری خواهید رسید.

  پاسخ دهید

 30. رضا

  کنترل دریفت با استفاده از زلزله طیف به چ صورت می باشد/

  پاسخ دهید

 31. علی زارع

  ۱- ابتدا الگوهای بار زلزله دریفت طیفی را از قسمت load cases بسازید. منظورمان SXDRIFT و SYDRIFT می باشد. توجه کنید scale factor اولیه یعنی AgI/Ru را برای تعریف این ۲ الگوی بار وارد کنید.
  ۲- سپس سازه را آنالیز کنید.
  ۳- با توجه به منظمی یا نامنظمی پروژه، SXDRIFT را با EXDRIFT و SYDRIFT را با EYDRIFT همپایه کنید.
  ۴- حال میتوانید دریفت را تحت الگوهای بار SXDRIFT و SYDRIFT بخوانید.

  پاسخ دهید

؟

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link