صفحه اصلی  »  اعضای ویژه  »  بررسی تحلیل تاریخچه زمانی خطی در ایتبس به همراه یک ویدئو جامع

بررسی تحلیل تاریخچه زمانی خطی در ایتبس به همراه یک ویدئو جامع

 • تعداد صفحات: 18
 • سطح لازم برای درک مطلب: ترم 7 کارشناسی
 • آخرین ویرایش: سال 1398
 • ناشر: ایستا سازه قهستان
 • شابک: 1-3-97723-622-978
 • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

تحلیل تاریخچه زمانی چیست؟
همانطور که می دانید برای برآورد نیرو های داخلی و تغییر شکل های اجزای سازه در اثر زلزله، لازم است سازه به یکی از روش های مورد تایید آیین نامه تحلیل شود اما کدام روش تحلیل؟ تحلیل دینامیکی خطی تاریخچه زمانی چه تفاوتی با تحلیل دینامیکی طیفی دارد؟بارگذاری تحلیل تاریخچه زمانی خطی در ایتبس به چه صورتی است؟

در این مقاله جامع ابتدا مفهوم تحلیل تاریخچه زمانی را بیان می کنیم و  تحلیل تاریخچه زمانی در ETABS را با کمک نرم افزارهای seismosignal و exel بررسی می کنیم.

این صفحه تنها بخش کوتاهی از این ایبوک جامع می باشد متن اصلی این ایبوک را منطبق بر فهرست مطالب، دانلود کنید. در کنار ایبوک یک ویدئو جامع 2 ساعتی که مخصوص این مقاله فوق العاده ضبط شده است را هم دانلود خواهید کرد البته قسمت کوتاهی از این ویدئو را در همین صفحه می توانید مشاهده کنید.

موارد کاربرد تحلیل تاریخچه زمانی 

روش های تحلیل سازه که در بند 2-3 از استاندارد 2800 بیان شده اند به شرح زیر می باشد:

روش های خطی:

 1. تحلیل استاتیکی معادل
 2. تحلیل دینامیکی طیفی
 3. تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی

روش های غیر خطی:

 1. تحلیل استاتیکی غیر خطی
 2. تحلیل تاریخچه زمانی غیر خطی

 

برای بیان تفاوت تحلیل تاریخچه زمانی خطی با سایر روش های تحلیل سازه بهتر است ابتدا شناختی از دامنه کاربرد هریک از انواع تحلیل داشته باشیم:

 • منظور از تحلیل خطی سازه با در نظر گرفتن رفتار ارتجاعی خطی برای اجزاء آن می باشد. چنانچه اثر پی- دلتا با ترک خوردگی تیر و ستون بتنی، دیوار برشی، دال و … نیز لحاظ شود این آثار به صورت ساده شده در تحلیل خطی وارد می گردد. مثلا اثر پی – دلتا در تحلیل استاتیکی خطی به صورت اضافه بار جانبی و اثر ترک خوردگی صرفا با کاهش سختی مقاطع در مدل وارد می شود.به طور کلی روش های تحلیل خطی هنگامی مناسب است که هنگام زلزله رفتار اجزاء سازه در محدوده خطی قرار داشته باشد و یا تعداد کمی از اجزاء از حد خطی خارج شوند.
 • منظور از تحلیل غیر خطی، تحلیل سازه با در نظر گرفتن رفتار غیر خطی اجزاء آن به دلیل رفتار غیر خطی مصالح، ترک خوردگی واثرات غیر خطی هندسی می باشد.

به صورت کلی می توان چنین بیان داشت که روش تحلیل تاریخچه زمانی جزء روش های بسیار دقیق می باشد. هرگاه نیاز به ارزیابی های خاص در سازه ها داشته باشیم روش تاریخچه زمانی انتخاب بسیار مناسبی است. اما همین بالا بودن دقت موجب شده که عملیات محاسباتی بر اساس این روش پیچیده بوده و نیاز به تجربه بالایی در تفسیر نتایج داشته باشیم. با توجه به دشواری های انجام تحلیل تاریخچه زمانی برای ارزیابی دقیق سازه ها و نیاز به تجربه بالا جهت تفسیر نتایج، امروزه تحلیل استاتیکی غیر خطی موسوم به تحلیل پوش اور به سرعت در حال توسعه و گسترش است. با توجه به سادگی این روش و دقت مناسب آن، به نظر می رسد می تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای تحلیل تاریخچه زمانی خصوصا در ساختمان های کوتاه و میان مرتبه باشد.

شتاب نگاشت چیست؟ شتاب نگار چه چیزی است؟

پیش از ورود به بحث اصلی بهتر است با تعاریف پایه زیر آشنا شویم.

شتاب نگاشت: گراف خروجی از یک شتاب نگار می­باشد. شتاب نگاشت رکوردی از حرکت زمین در یک ایستگاه اندازه­گیری است و به صورت تابعی از زمان می­باشد.

شتاب نگار: شتاب زمین را به­عنوان تابعی از زمان ثبت می­کند. آنها به گونه­ای تنظیم شده­اند که هرگاه شتاب حرکت زمین از یک حد شتاب معین تجاوز کند، شروع به کار کنند.

در شکل زیر یک شتاب نگاشت تصحیح نشده را مشاهده می­کنید.

 

کاربرد شتاب نگاشت در تحلیل تاریخچه زمانی

 

در گراف فوق L,T و V که با فلش نشان داده شده­اند بیانگر چه هستند؟

 

گام بندی تنظیمات تحلیل تاریخچه زمانی در ایتبس

در این بخش در نظر داریم تا مراحل مختلف تنظیمات را در نرم افزار etabs به صورت گام بندی شده بررسی نماییم . اما قبل از آن باید کار های محاسباتی در نرم افزار seismosingnal و exel انجام شود که گام بندی این مراحل، از قرار زیر است:

 • نحوه انتخاب شتاب نگاشت
 • استفاده از نرم افزار seismosignal
 • ترسیم طیف پاسخ
 • ضریب مقیاس در تحلیل تاریخچه زمانی
 • و نهایتا تحلیل تاریخچه زمانی در etabs

نحوه انتخاب شتاب نگاشت

برای انجام تحلیل تاریخچه زمانی نیاز داریم تا از مراجع معتبر داده ­های عددی زلزله ­های گذشته را به ­دست آوریم. در ایران، سایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین در سطح جهانی وبسایت PEER برای اخذ رکورد زلزله­ های مربوطه به کار می­رود. توجه داشته باشیم که باید نزدیک­ترین رکودهای شهر­ها به کانون زلزله را انتخاب کنیم.

رکوردهای دریافتی از وبسایت ­ها داده ­های خام هستند. برای فراخوانی رکوردها باید محاسباتی انجام داد و پس از تعیین ضریب مقیاس و ضریب نهایی، فایل نرمالیز شده توسط نرم ­افزار Seismosignal را به نرم­ افزار ETABS  فراخوانی کرد.

استفاده از نرم افزار seismosignal

رکوردهای دریافتی به­ صورت فایل ­های Note Pad می ­باشند. پیش­تر هم گفته شد که ما تنها به مولفه ­های L و T نیاز داریم، پس تنها همین دو مولفه را جداگانه در دو فایل ذخیره می کنیم. (مثلاً Earthquake-T و  Earthquake-L )

فایل ­های Note Pad چند ستونی را بهتر است با استفاده از برنامه row2col بصورت تک ستونی درآورد.

 

آنالیز تحلیل تاریخچه زمانی

 

ادامه کار را در نرم ­افزار Seismosignal پی ­می­گیریم. فایل Note Pad تک ستونی شده را از منوی open  فراخوانی می­کنیم.

 

تحلیلدینامیکی خطی تاریخچه زمانی با کمک Seismosignal

 

پیش ­فرض­ های Seismosignal در اغلب موارد صحیح هستند. ولی برای درک بهتر گزینه ­ها و جلوگیری از خطر اشتباه بهتر است بر اساس شماره بندی در شکل فوق به یک سری نکات توجه کنید. این نکات را به همراه مراحل انجام تنظیمات را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

ویدئو زیر تنها بخش کوتاهی از ویدئو جامع دوساعتی است که می توانید آن را در بخش دانلود های همین صفحه، دانلود کنید.

 

 

تحلیل تاریخچه زمانی در etabs

تعریف نمودار شتاب زمان برای نرم ­افزار بصورت زیر می­ باشد.

 

تحلیل خطی تاریخچه زمانی به عنوان یکی از روش های تحلیل سازه در ایتبس

 

در این قسمت باید از طریق گزینه BROWSE فایل مورد نظر را که اصلاح نموده ­ایم فراخوانی کنیم. در واقع در این قسمت فایل نرمالیز شده توسط نرم­ افزار Sismosignal را به ETABS معرفی می­ کنیم. سایر تنظیمات مطابق پیش­فرض برنامه بودن و نیازی به تغییر ندارد.

 

 

ذخیره سازی اطلاعات با تحلیل تاریخچه زمانی در ایتبس به عنوان یکی از روش های تحلیل سازه

 

هنگامی که با این روش رکوردها برای نرم ­افزار معرفی می­ شوند، بهتر است با کلیک بر روی گزینه Convert to User Defined برای همیشه فایل را به حافظه ETABS منتقل کنیم. در غیر این صورت زمانی که لازم باشد فایل از یک سیستم رایانه­ ای به سیستم دیگری انتقال یابد بایست حتماً فایل ­های Note Pad  نیز همراه آن منتقل شود. با کلیک بر گزینه Convert to User Defined پنجره زیر ظاهر می­شود. پس از کنترل مجدد اطلاعات و تایید آن، اطلاعات رکورد در حافظه نرم ­افزار ذخیره خواهد شد.

 

مرحله به مرحله تحلیل دینامیکی خطی تاریخچه زمانی در ETABS

 

 

همپایه سازی تحلیل تاریخچه زمانی( اصلاح مقادیر بازتاب­ ها)

روند همپایه سازی در تحلیل تاریخچه زمانی مشابه با همپایه سازی تحلیل دینامیکی طیفی می­ باشد. به ­طوری که پس از آنالیز و به­ دست آمدن نیروهای برش پایه دینامیکی، برش پایه حاصل از تحلیل استاتیکی معادل را به آن تقسیم می­ کنیم و ضریب همپایه سازی به دست می­ آید.

آیا امکان انجام تحلیل تاریخچه زمانی غیر خطی در نرم ­افزار ETABS وجود دارد؟

 

نتیجه گیری

 1. بر اساس استاندارد 2800، آثار حرکت زمین به یکی از صورت ­های “طیف بازتاب شتاب” و یا “تاریخچه زمانی شتاب” مشخص می­ شود.
 2. مفاهیم و اصول حاکم بر تحلیل تاریخچه زمانی نسبت به سایر روش­ ها پیچیده ­تر است و نیاز به تجربه بالا جهت تفسیر نتایج دارد.
 3. مطابق نظر آیین­ نامه، روش تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی را می توان در مورد کلیه ساختمان ­ها به کار برد.
 4. قطعاً کاربرد روش تحلیل تاریخچه زمانی برای سازه ­های معمول فاقد توجیه است. حتی برای سازه­ هایی که آیین ­نامه ما را از کاربرد تحلیل استاتیکی معادل منع می­ کند، روش تحلیل دینامیکی طیفی روش بهینه ­تری خواهد بود.
 5. بازتاب نهایی سازه برابر با حداکثر بازتاب ­های به ­دست آمده از تحلیل با سه زوج شتاب ­نگاشت مورد نظر می ­باشد.
 6. حداقل باید سه شتاب­ نگاشت را انتخاب کنیم، در هر کدام از این شتاب ­نگاشت ها مولفه ­هایL, T را برای انجام تحلیل لازم خواهیم داشت.
 7. محلی که اطلاعات شتاب­ نگاشت را از آن برمی­داریم باید تا حد امکان با محلی که ساختمان قرار است بنا شود مشابهت داشته باشد. این مشابهت ­ها عبارتند از نظر زمین شناختی، لرزه شناسی و بخصوص مشخصات لایه های خاک.
 8. در ایران سایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین در سطح جهانی وبسایت PEER برای اخذ رکورد زلزله­ های مربوطه به کار می­ رود.
 9. با توجه به دشواری‌های انجام تحلیل تاریخچه زمانی برای ارزیابی دقیق سازه‌ها و نیاز به تجربه بالا جهت تفسیر نتایج، امروزه تحلیل استاتیکی غیرخطی موسوم به تحلیل پوش‌آور به سرعت در حال گسترش است.

در نهایت می­توان چنین بیان داشت که مخاطب با مطالعه این مقاله تا حد بسیار زیادی با مفاهیم پایه تحلیل تاریخچه زمانی آشنا خواهد شد. همچنین با توجه به گام ­بندی منسجم تنظیمات نرم­ افزاری امید است که مخاطب بتواند دانش به دست آمده از این مقاله را در نرم­ افزارهای مرتبط اجرا نماید.

منابع

 1. آیین­نامه طراحی ساختمان­ها در برابر زلزله (استاندارد 2800)، ویرایش 4.
 2. مبحث ششم مقررات ملی ساختمان، ویرایش سوم، 1392.
 3. آماده­سازی شتاب­نگاشت­ها برای تحلیل دینامیکی غیر خطی روشها و چالشها، محسن غفوری آشتیانی، استاد پژوهشگاه بین­المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، دومین همایش ملی مهندسی سازه ایران، اسفند 94.
 4. مدلسازی لرزه­ای و تحلیل عددی سازه­ها در ETABS، مهندس مهدی ترابی، انتشارات نوآور، 1392.

 

 

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 17,260 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال 61اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. hamiddindarivahid@gmail.com

  سلام من این محتوا رو خریدم
  هرچی میزنم رو لینک دانلود نمیشه

  خواهش میکنم کمک کنید چون خیلی عجله دارم

  پاسخ دهید

 2. ریحانه وفائی راد (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  لطفا به آیدی پشتیبان فنی داخل تلگرام پیام بدین بررسی میشه و مشکلتون برطرف میشه.😊 @sabzsupport

  پاسخ دهید

 3. مهتاب راد

  یه موضوع دیگه اینکه تو لود کیس ها شما هر دوجهت شتاب را تو یک لود کیس قرار دادین و تا اینجاش طبق آیین نامه درسته. ولی چرا تو ترکیب بارها تو ویدیوی آخر با ۱۰۰-۳۰ ترکیب کردین؟
  تو تاریخچه زمانی وقتی هر دوجهت همزمان اعمال میشه دیگه ۱۰۰-۳۰ چه معنی داره؟

  پاسخ دهید

 4. Iraj Lotfy

  سلام
  دقیقا بر اساس همون فلسفه ۱۰۰-۳۰ که عدم قطعیت جهت ورودی شتابنگاشتهاست، برای این کار باید یا رکوردهای زلزله را در راستاهای مختلف (زاویه های متفاوت) بر سازه اعمال کرد یا اینکه از قاعده ۱۰۰-۳۰ استفاده کرد

  پاسخ دهید

 5. Iraj Lotfy

  با عرض سلام
  اعمال قاعده ی ۱۰۰-۳۰ در حالت اعمال بار دینامیکی همانند حالتی است که بار زلزله به صورت شبه استاتیکی است

  پاسخ دهید

 6. مهتاب راد

  سلام
  چرا با وجود اینکه شتاب رو به سازه وارد میکنید دوباره تو scale factor ضریب شتاب مبنای طرح رو اعمال میکنید؟ مگه نه اینکه تو تحلیل طیفی تو فانکشن مقدار B وارد میشه و تو اسکیل فکتور باقیمونده ی ضریب زلزله((A*I*g/Ru))؟
  پس تو تاریخچه زمانی که به شیوه ی شما مقدار شتاب و B رو تو فانکشن اعمال کردین باید تو اسکیل فکتور مقدار I*g/Ru وارد بشه.

  پاسخ دهید

 7. Iraj Lotfy

  با سلام
  مقدار اصلاح با توجه به برش ایجاد شده، انجام میگیرد، شما یک ورودی به نرم افزار دادید و گفتید که برش را محاسبه کند(طیفی) در نهایت با اعمال ضریبی، این برش را همپایه سازی می کنید

  پاسخ دهید

 8. رضا فمی تفرشی

  سلام
  متاسفانه آموزش ویدیویی به طور کامل حق مطلب رو ادا نمیکنه. پیشنهاو میکنم بازبینی صورت بگیره و فیلم ویدیویی کامل تری برای این موضوع تهیه بشه تا فلسفه و مفاهیم پرداخته بشه نه اینکه سطحی عبور بشه و عملا یک سری جملات روخوانی بشن چون به نظر تسلط ایشان روی موضوع کافی نیست.
  ممنون از گروه فوق العاده سبز سازه

  پاسخ دهید

 9. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس. این موضوع رو به مسئولین آموزش انتقال میدم و مجددا بازبینی خواهد شد و در صورت نیاز موارد تکمیلی اضافه می گردد.

  پاسخ دهید

 10. حمید ابراهیمی

  سلام
  ترکیب بارهای طراحی چگونه است؟همانند همان ترکیب بارهای مربوط به تحلیل طیفی می باشد؟

  پاسخ دهید

 11. Iraj Lotfy

  با سلام
  بله
  ترکیب بارها به همان صورت است البته باید قبل از تحلیل پیوست دوم نشریه ۲۸۰۰ را مطالعه نمایید

  پاسخ دهید

 12. عرفان سهرابی

  سلام وقت بخیر لطفا فایل اکسل رو برای من ارسال کنید.باتشکر از شما

  پاسخ دهید

 13. مهندس مهناز افضلی

  سلام مهندس، براتون ارسال شد🌹

  پاسخ دهید

 14. مژگان یحیایی

  سلام
  چجوری میشه از رکورد های زلزله الگوی بار تعریف کرد

  پاسخ دهید

 15. Iraj Lotfy

  با سلام
  بعد از تعریف زلزله از منوی function>time history کافی است که از قسمت Define>Load case بر روی Add new case کلیک نمایید و از منوی کشویی Load Case Type بسته به آنالیز مورد نظر Time History را انتخاب نموده و تنظیمات مربوطه را انجام دهید

  پاسخ دهید

 16. مژگان یحیایی

  با سلام
  من یه سازه بلند رو طراحی کردم (۶۰ طبقه دیاگرید)
  ولی در شماره مود۳۸۷ به درصد مشارکت جرمی ۹۰ % میرسم
  برای اینکه درصد مشارکت جرمی رو در موذ های پایین تر بدست بیارم باید چی کار کنم؟
  ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ دهید

 17. رامین منصوری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  تعداد مودها را بالا بگیرید فرضا ۱۸۰ تا مود به مشارکت نود درصدی میرسه مودهای بالاتر درصد مشارکت بالایی ندارند یعنی دیافراگم اگر صلب باشه به ازای هر طبقه سه مود رو در نظر میگیریم
  البته برای اینکه جواب کاملتری به این سوال بدم باید فایلتون بررسی بشه

  پاسخ دهید

 18. فرانک‌فخار

  سلام
  دو سوال داشتم
  ۱- طبق ASCE نیاز هست شتاب بر حداکثر مقدار خود تقسیم شود؟
  ۲-در صورتی که طیف SRSS میانگین تماما بالاتر از طیف ایین نامه باشه ضریب مقیاس بازهم با همین فرمول حساب میشود؟

  پاسخ دهید

 19. دکتر سالار منیعی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  خیر در ASCE لازم نیست.
  درمورد سوال ۲ بله همین ضریب هست. در اینحالت کاهنده می شود.

  پاسخ دهید

 20. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبزسازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد.

  پاسخ دهید

 21. مهدی

  سلام این فیلم دو ساعته که میگین کجاست

  پاسخ دهید

 22. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  انتهای مقاله یک کادری هست که میتونید ویدئو و pdf مقاله رو باهم دانلود کنید.

  پاسخ دهید

 23. محمد رضا بزرگ

  با سلام
  آیا منظور از SCALE FACTOR در قسمت LOAD CASE DATA همان مقدار A*I*g/R هست؟

  پاسخ دهید

 24. فرزام بداغی

  سلام، خیر ضریب مقیاس شتابنگاشت به طیف طرح میباشد.

  پاسخ دهید

 25. رضا نور

  سلام
  ضمن تشکر از حل مشکل بنده که با سعه صدر سرکار خانم شیخ زاده حل شد
  یک سوال دارم
  در ویرایش ۴ ایین نامه ۲۸۰۰ برای مقیاس کردن مولفه هر رکورد بیان شده که مقدار شتابهای دو مولفه افقی بر(max PGA(L,T تقسیم شود اما در مثال هر مولفه افقی بر PGA خودش تقسیم شده است چرا؟

  پاسخ دهید

 26. فرزام بداغی

  تفاوت نظر آیین نامه هاست که در این مقاله از ASCE استفاده شده است

  پاسخ دهید

 27. رضا نور

  استاد بزرگوارم در متن ویدیو اشاره شده به ۲۸۰۰ ویرابش ۴
  البته در ویرایش ۳ همان روش شماست فکر کنم همان ویرایش ۳ انجام شده

  پاسخ دهید

 28. فرزام بداغی

  در ASCE-7-10 تفاوت در مرحله اول همپایه سازی با استاندارد ۲۸۰۰ وجود دارد…که در استاندارد ۲۸۰۰ شتابنگاشت ها به مقدار حداکثر زوج شتابنگاشت مقیاس میشوند در حالی که در ASCE-7-10 نیازی به این کار نیست.

  پاسخ دهید

 29. رضا نور

  سلام
  به ایمیلم نرسیده اگر امکان داره یه بار دیگه زحمت بکشید

  پاسخ دهید

 30. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام بله جناب مهندس مجددا ارسال می کنیم براتون
  اگر بازهم مشکلی داشتید و پیدا نکردید داخل ایمیلتون با پیشتیبان فنی خانم شکوه شیخ زاده صحبت بفرمایید حتما راهنماییتون می کنند.
  شماره تماس:۰۵۶۳۲۴۳۴۴۴۰

  پاسخ دهید

 31. رضا نور

  سلام
  شب گذشته ۱۷ تومن را پرداخت کردم اما چطور باید دانلود کنم؟

  پاسخ دهید

 32. شکوه شیخ زاده

  سلام روزتون بخیر مهندس فایل پی دی اف و ویدئو به ایمیلتون ارسال شد.

  پاسخ دهید

 33. mojtabaahmadi

  سلام لینک های دانلود خراب میباشند

  پاسخ دهید

 34. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  لینک های دانلود تست شدن مشکلی ندارن
  لطف کنید مرورگرتون رو عوض کنید و یا کلید های ctrl+shift+R رو باهم بگیرید و مجدد امتحان کنید.

  پاسخ دهید

 35. afarinesh.smaily@gmail.com

  در هنگام تعریف فایل تکس در ایتبس فایلی که از سایت پییر گرفته شده و خام است را تعریف کنیم در ایتبس یا ایا باید فایل تکس مقیاس شده رو وارد کنم ؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دهید

 36. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. باید مقیاس کنید سپس استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 37. afarinesh.smaily@gmail.com

  سلام چرا در قسمت ترکیب بار، معرفی ترکیب بار ها برای تایم هیستوری گفته نشده تو آموزش؟

  پاسخ دهید

 38. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام ما به ترکیب بار ثقلی قبل از تاریخچه زمانی نیاز داریم که به طور کامل در این آموزش گفته شده و در بخش S03-E06 قرار دارد.

  پاسخ دهید

 39. baran.ahmadi368@gmail.com

  این الان ایبوکه؟ یعنی ادامه متن تحلیل تاریخچه زمانی بعد از دانلود؟ ویدئو که کاملش بعد از دانلود !؟

  پاسخ دهید

 40. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. متن مقاله کامله و میتونید مطالعه کنید. برای دریافت ویدئوی کامل مراحل تحلیل در ایتبس و پی دی اف متن مقاله میتونید از بخش دانلود اقدام کنید.

  پاسخ دهید

 41. kmrn_samadi@yahoo.com

  با سلام
  در بخش لود کیس فقط یک تایم هیستوری تعریف کردیم. در ادامه که میخواهیم ترکیبات بار را تعریف کنیم چطور برای تایم هیستوری در هر دو جهت اصلی مولفه بسازیم؟ یعنی THX و THY چطور بسازیم؟
  سپاس

  پاسخ دهید

 42. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. در آموزش قصد ساخت ترکیب بار نیست، بلکه میخوایم ماکزیمم اثر رو تحت اون الگوی تاریخچه زمانی به دست بیاریم.

  پاسخ دهید

 43. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  سلام خسته نباشید متاسفانه پس از دانلود چندین باره نرم افزار row2col از سایت های مختلف و جست و جو برای پیدا کردن نسخه سالم این نرم افزار ، قادر به انجام این کار نشدم . ممنون میشوم در صورت امکان یا لینک دانلود سالمی قرار دهید یا راه حل دیگری معرفی نمایید. با سپاس

  پاسخ دهید

 44. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام این کار رو به صورت دستی و توی اکسل هم میتونید انجام بدید! فقط کافیه نحوه تبدیل ردیف به ستون در اکسل رو در گوگل سرچ کنید. از طریق این لینک هم میتونید نرم افزار رو دانلود کنید.

  پاسخ دهید

 45. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  ممنون از پاسخگویی جنابعالی . فقط یک سوال داشتم : اگر در برنامه seismosignal از ابتدا از گزینه multiple Acceleration values استفاده کنیم چه تفاوتی با روشی که شما فرمودید خواهد داشت ؟(ابتدا فایل های چند ستونی خارج از برنامه تک خطی شود و سپس به Seismo انتقال داده شود)

  پاسخ دهید

 46. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  شما از این روش هم میتونید استفاده کنید، فقط باید مقدار initial value skipped رو صفر قرار بدید.
  به زودی ویدئوی آموزشی برای این ایبوک هم ارائه میشه که راحتتر بتونید استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 47. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  سپاس

  پاسخ دهید

 48. pedram.mcvandi@yahoo.com

  سلام
  من این فایل رو بدون ثبت نام خریداری کردم
  بعد از تکمیل خرید و ارجاع به سایت پذیرنده ارور ۴۰۳ رو دریافت کردم
  لطفا بررسی کنید.
  ساعت ۱۴٫۴۴

  پاسخ دهید

 49. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با درود در حال بررسی و رفع مشکل هستیم، اگر در وبسایت سبزسازه حساب کاربری دارید، وارد بشین و تیک بزنید تا حسابتون رو شارژ کنیم و مجدد اقدام کنید.

  پاسخ دهید

 50. amin.janaghaei@gmail.com

  من پول واریز کردم از حسابمم کسر شد اما زد تراکنش نا معتبر !!!!!!!!!

  پاسخ دهید

 51. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  اکانتتون شارژ شد به همون میزان
  متشکرم

  پاسخ دهید

 52. karimireza6666@gmail.com

  توضیحی در خصوص تحلیل تاریخچه زمانی میخواستم

  پاسخ دهید

 53. علی زارع

  کاربرد روش تحلیل تاریخچه زمانی برای سازه های معمول فاقد توجیه است. حتی برای سازه هایی که آیین نامه ما را از کاربرد تحلیل استاتیکی معادل منع میکند، روش تحلیل دینامیکی طیفی روش بهینه تری خواهد بود. روش تاریخچه زمانی بیشتر برای پروژه های خاص و کارهای پژوهشی و صحت سنجی های آزمایشگاهی کاربرد دارد.
  در تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی، شتاب زمین براساس تابعی از زمان در تراز پایه اعمال میشود. این شتاب را براساس شتابنگاشتها تعیین میکنیم. شتاب نگاشت رکوردی از حرکت زمین در یک ایستگاه اندازه گیری است و به صورت تابعی از زمان میباشد. محلی که اطلاعات شتابگاشت را از آن برمیداریم باید تا حد امکان با محلی که ساختمان قرار است بنا شود مشابهت داشته باشد. این مشابهت ها عبارتند از نظر زمین شناختی، لرزه شناسی و بخصوص مشخصات لایه های خاک.
  در ایران سایت مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین در سطح جهانی وبسایت PEER برای اخذ رکورد زلزله های مربوطه به کار میرود.
  در نهایت پس از اثر دادن شتاب ها در دو جهت عمود بریکدیگر بازتابهای سازه به صورت تابعی از زمان تعیین میگردند.

  پاسخ دهید

 54. nadergolshanara@gmail.com

  سلام لینک دانلود ارایه شده به ارور ۴۰۳ ختم میشه لطفاً رسیدگی کنید

  پاسخ دهید

 55. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با درود و تشکر از بیان خطا!
  بزودی مشکل پیگیری و رفع می گردد.
  متشکرم

  پاسخ دهید

 56. ناصردرستی

  سلام
  همش میگه ایمیل فاقد اعتبار می خوام عضو بشم و از مقالات استفاده کنم چه باید کرد؟

  پاسخ دهید

 57. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  مشکل عضویت سایت در حال رفع است
  صبور باشید
  متشکرم

  پاسخ دهید

 58. ناصر درستی

  سلام
  چگونه میتونم تحلیل غیر خطی در ایتبس رو دانلود کنم؟

  پاسخ دهید

 59. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام و درود
  در وبسایت عضو شوید و سپس می توانید در پنل کاربری از بخش تغییر عضویت ویژه با تغییر نوع اکانت خود علاوه بر این فایل ، فایلهای دیگری را نیز دانلود کنید.
  همچنین می توانید حسابتان را شارژ نمایید و با شارژ حسابتان خریدتان را تکمیل کنید.
  موفق باشید

  پاسخ دهید

 60. عادل محمودی

  سلام …شماره تلگرام بده من ریپورتم نمیتونم پیام بده یا در پیام رسان ها ی ایرانی پیام بده

  پاسخ دهید

؟ زهرا سپاهی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.