صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  تحلیل سازه  »  همپایه سازی برش پایه در ایتبس با حل یک مثال و به همراه دانلود یک ویدئو آموزشی رایگان

همپایه سازی برش پایه در ایتبس با حل یک مثال و به همراه دانلود یک ویدئو آموزشی رایگان

دلیل همپایه سازی برش پایه در تحلیل دینامیکی طیفی چیست؟
اگر برش پایه دینامیکی مقدار بیشتری نسبت به استاتیکی داشته باشد، چه باید کرد؟
مراحل اعمال ضریب اصلاح برش پایه در سازه به چه صورتی است؟

اگر بخواهید در پروژه خود از تحلیل دینامیکی طیفی استفاده کنید قطعا پاسخ این سوالات برای شما مهم خواهد بود.

در این مقاله جامع علاوه بر پاسخ دادن به این سوالات گام به گام به همپایه سازی برش پایه در ایتبس با حل یک مثال خواهیم پرداخت و در یک ویدئو رایگان با بیانی روان تمامی موضوعات مرتبط با همپایه سازی برش پایه را بررسی خواهیم کرد.

 

با مطالعه این مقاله چه می آموزید؟

بررسی دلیل همپایه سازی برش پایه در تحلیل طیفی

از آنجایی که در تحلیل دینامیکی طیفی، حالت کاملا ایده آلی برای سازه در نظر گرفته می شود که در عمل وجود ندارند؛ (مثلا عدم لحاظ کردن جداگرهای میانقابی و …)و از طرفی برش پایه استاتیکی، به واسطه ­ی وزن سازه برآورد قابل اطمینان تری از برش پایه می­ دهد؛ لذا باید با ضرایبی این مورد را اصلاح کنیم تا در نهایت برش حاصل از تحلیل دینامیکی به برش حاصل از تحلیل استاتیکی نزدیک شود.

به عبارتی با این روش، تحلیل طیفی بر اساس نیروهای سازه مورد نظر کالیبره شده و شرایط ایده آل تحلیل طیفی، به واقعیت نزدیک می شود.

لازم به ذکر است در صورتی که برش حاصل از تحلیل دینامیکی بیشتر از تحلیل استاتیکی شود لازم نیست ضریبی اعمال شود. یعنی در واقع ضریب همپایگی ضریبی افزایشی است نه کاهشی!

برش پایه دینامیکی * ضریب همپایگی = برش پایه اصلاح شده

محاسبات همپایه سازی برش پایه در ایتبس 

در صورتی که برش پایه حاصل از تحلیل طیفی کمتر از برش پایه تحلیل استاتیکی باشد، مقدار برش پایه تحلیل طیفی باید به مقادیر زیر افزایش داده شده و بازتاب­ های سازه متناسب با آنها اصلاح گردد.

 • در سازه های منظم، مقادیر بازتاب­ها باید در 85 درصد نسبت برش پایه استاتیکی به برش پایه بدست آمده از تحلیل دینامیکی طیفی ضرب شود.
 • در سازه­ های نامنظم که نامنظمی در آنها از نوع “طبقه خیلی ضعیف” یا ” طبقه خیلی نرم” یا “پیچشی شدید” نباشد، مقادیر بازتاب ­ها باید در 90 درصد نسبت برش پایه استاتیکی به برش پایه دینامیکی طیفی ضرب شوند.
  ولی در سازه­ های نامنظمی که نامنظمی آنها مشمول موارد ذکر شده باشد، مقادیر بازتاب­ها باید در نسبت برش استاتیکی به برش دینامیکی طیفی ضرب شود.

بنابراین به طور خلاصه ضریب همپایگی به این صورت محاسبه می شود:

 

ضریب همپایه سازی برش پایه در سازه

 

مراحل همپایه سازی برش پایه در etabs

در این بخش به مثالی از روش همپایه سازی برش ­ها در نرم ­افزار پرداخته شده که گام به گام مراحل آن را پی می گیریم.
برای شروع تحلیل طیفی ابتدا بایستی طیف استاندارد آیین نامه 2800 را برای خاک و منطقه خطرپذیری پروژه خود تعریف کنید.

 

معرفی طیف استاندارد 2800 در ایتبس

 

پس از اینکه الگوهای بار طیفی را تعریف کردید مقدار Scale factor را وارد کنید. در این مثال، پروژه در منطقه ای با خطر لرزه خیزی زیاد و سیستم سازه ای قاب خمشی بتن آرمه متوسط + دیوار برشی بتن آرمه متوسط می باشد. بنابراین با توجه به استاندارد 2800:

scale factor = A*g*I / R = 0.3 * 9.81 * 1 /6 = 0.4905

 

وارد کردن Scale factor در ایتبس برای هم پایه سازی برش پایه در ایتبس

 

سپس نیروهای طبقات را از طریق مسیر زیر مشاهده کنید.

display>show tables>Analysis>Results>Structure results>Story forces

 

نیروهای طبقات در ایتبس (مرحله به مرحله هم پایه سازی برش پایه در etabs )

 

از آنجایی که در این پروژه نامنظمی پیچشی شدید وجود داشته است، بنابراین ضریب همپایگی برابر است با:

Vstatic / Vdynamic = 177.2634 / 138.8145 = 1.28

از آنجایی که این ضریب بزرگتر از یک است بایستی مقدار Scale factor را اصلاح کنیم.

Scale factor = 0.4905 * 1.28 = 0.63

 

اصلاح Scale factor در ایتبس به منظور هم پایه سازی برش پایه

 

عملیات همپایه سازی در جهت y را نیز می توان به همین روش انجام داد.

در پروژه من برش پایه دینامیکی مقدار بیشتری نسبت به استاتیکی دارد، باید چکار کنم؟

اگر مقدار برش پایه دینامیکی بیشتر از استاتیکی به دست آمده این به این معنی است که سازه شما از سختی بالایی برخوردار است. در این پروژه احتمالا از تعداد دیوارهای برشی زیادی استفاده شده است.
برای بهینه شدن طرح بهتر است تعداد دیوارهای برشی را کاهش دهید. به هر حال اگر برش پایه طیفی بیشتر از برش پایه دینامیکی باشد نیازی به همپایه سازی نداریم.

فیلم آموزشی نحوه همپایه سازی برش پایه استاتیکی و دینامیکی در ایتبس 

برای درک راحت تر و بهتر شما ویدئو جامعی را در رابطه با همپایه سازی برش پایه در تحلیل دینامیکی طیفی ضبط کرده ایم؛ برای درک کامل همپایه سازی برش پایه حداقل یک بار ویدئو 10 دقیقه ای زیر را  که بخش کوتاهی از دوره جامع طراحی سازه های بتنی می باشد، مشاهده کنید.

 

نتیجه گیری 

 • از آنجایی که برش های به دست آمده از تحلیل استاتیکی معادل برآورد خوبی از نتایج است، بنابراین برش های حاصل از تحلیل طیفی نباید اختلاف زیادی با همین مقادیر در تحلیل استاتیکی داشته باشد.
 • ضریب همپایگی بیشتر از یک است. بنابراین اگر این ضریب کمتر از 1 به دست آمد نیازی به عملیات همپایه سازی نداریم و مقدار Scale factor تغییری نمی کند.

 

منابع:

آیین نامه 2800

 

 

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 39,780 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 50اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. امیر

  با سلام من عملیات همپایه کردن برش را انجام میدم ولی هیچ تغییری در نتایج رخ نمیده مشکل کجاست؟
  برای محاسبه از نتایج EX,EY و SX-base SHEAR و SY-BASE SHEAR استفاده کردم و تغییرات را هم در SX,SY, SXPN,SYPN انجام دادم‌.

  پاسخ دهید

 2. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبز سازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد. 🌹

  پاسخ دهید

 3. علی دهقانی تفتی

  با سلام.برش پایه های یک ساختمان بتنی که در هر دو جهت xوyفرق دارند با این حال که در هر دو راستا قاب خمشی بتن آرمه متوسطه.آیا مشکلی در طراحیم هست؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  برش پایه استاتیکی در هر دو جهت یکسان خواهد بود چون در هر دو راستا قاب خمشی متوسط دارین اما برش پایه دینامیکی برای راستایx, y کمی متفاوت خواهد بود و این به خاطر مشکل شما در طراحی نیست و درست هستش.

  پاسخ دهید

 5. یاسین خوانی

  با سلام.برش پایه ای که از روش استاتیکی برای مقایسه با برش پایه دینامیکی و همپایگی منظور میشود با توجه به مقدار ۱٫۲۵Te بدست آمده؟ یا اینکه باید مقدار زمان تناوب تحلیلی با تجربی مقایسه شده وبعد از اصلاح مقدار CوK(در صورت لزوم)t همپایگی صورت پذیرد؟

  پاسخ دهید

 6. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  در ابتدای طراحی چون هنوز مقاطع مشخص نیستند برش پایه استاتیکی را با فرض ۱٫۲۵ زمان تناوب تجربی به دست می آوریم و در ادامه کار این فرض را کنترل می کنیم. اگر بعد از کنترل همچنان ۱٫۲۵ زمان تناوب تجربی از زمان تناوب تحلیلی کمتر باشد فرض ما صحیح بوده، در غیر این صورت باید برش پایه استاتیکی بر اساس زمان تناوب تحلیلی محاسبه شود و بعد از این کار همپایه سازی انجام بگیرد.

  پاسخ دهید

 7. شیدا فرزانه

  سلام من در قسمت برش صبقات وقتی برش vxرا برای exمی بینم علاوه بر برش vxدر قسمت vy هم برش حداقلی را نشان می دهد مشکل از کجاست

  پاسخ دهید

 8. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  در صورتی که سازه متقارن نباشد مودهای نوسانی لزوماً در امتداد محورهای متعامد سازه نبوده و در جهات دیگر نیز مولفه دارند و این جابجایی مودی در امتداد درجات آزادی دیگر سبب تولید نیروی برشی در امتداد آنها خواهد شد. در صورتی که یک سازه کاملا متقارن مدلسازی کنید، برش پایه فقط در امتداد طیف‌های اعمال شده تولید می‌شوند. هرچه سازه نامنظم‌تر باشد، میزان برش پایه ایجاد شده در امتدادهای دیگر نیز مشارکت بیشتری خواهند داشت. به همین دلیل در تحلیل طیفی برخلاف تحلیل استاتیکی همزمان در راستاهای مختلف، می تواند نیروی برشی ایجاد شود.

  پاسخ دهید

 9. علی احمد احمدی

  با سلام . توی قسمت استوری فورس من هیچ عددی ندارم همه صفر هستند. مشکل از کجاست؟

  پاسخ دهید

 10. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  اینکه تمام اعداد را صفر می دهد یکم عجیبه….چون تمام حالات ممکن را امتحان کردم…با این حال باز پارامترهایی در قسمت Story Forces نمایش داده میشد…فایل مدلتون باید بررسی بشه. در غیر این صورت نمیشه نظر قطعی داد.

  پاسخ دهید

 11. علیم

  سلام روزتون بخیر باشه
  من ۶۸تن نیروی استاتیکی و ۱۸ تن دینامیکی در هر راستا دارم با این حساب ضریب اصلاح من میشه ۳٫۴ و اسکیل فکتور از۰٫۴۲به ۱٫۴۷ ارتقاع پیدا میکنه این یکم غیر معقول نیست فکر میکنید مشکل از کجاست لطفا جواب بدید ممنمون

  پاسخ دهید

 12. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. موارد زیر را بررسی نمایید:
  ۱- در تعریف طیف ها بعضاً ممکن است به واحد برنامه توجهی نشود و مقدار g (شتاب جاذبه) با واحد اشتباهی به برنامه در قسمت scale factor اعمال گردد که ممکن است نتیجه آن برش پایه خیلی زیاد یا خیلی کم گردد.
  ۲- در اختصاص یا اصلاح تکیه گاه ها در تراز فونداسیون (Base) بعضاً به جای انتخاب نقاط این تراز ، این انتخاب در حالت All Story انجام شده و کل نقاط طبقات نیز انتخاب شده و به آنها تکیه گاه اختصاص داده میشود. نتیجه ، این میشود که سازه عملاً فاقد مودهای نوسانی بوده و نیروی اندکی در تکیه گاه ها ایجاد میشود.
  ۳- در معرفی مشخصات مصالح و یا ابعاد مقاطع و یا بارگذاری ممکن است واحد اشتباهی انتخاب شود که منجر به سازه با سختی غیرواقعی خیلی کم یا زیاد یا جرم لرزه ای بسیار کم یا زیاد گردد. طبعاً در این حالت نتایج تحلیل دینامیکی طیفی نیز دارای خطای زیادی خواهد بود.

  – در بررسی این خطا ، نکات زیر را هم بررسی کنید:
  – زمان تناوب سازه در مودهای مختلف را استخراج کنید و مطمئن شوید که این زمان تناوب در رنج معقولی باشد. زمان تناوب منفی نشان از ناپایداری ، زمان تناوب خیلی کم نشان از سختی خیلی زیاد سازه (ناشی از تکیه گاه های اضافه یا مقاطع خیلی بزرگ یا مصالح با مدول الاستیسیته خیلی بالا) و زمان تناوب خیلی زیاد میتواند ناشی از سختی خیلی کم سازه (مثلاً ناشی از مقاطع خیلی کوچک ، مدول الاستیسیته خیلی کم سازه و ضرایب اصلاح سختی خیلی کم اعضا) باشد.
  – جابه جایی سازه تحت بارهای استاتیکی ثقلی و جانبی را مشاهده نمایید و از معقول بودن رنج جابه جایی ها مطمئن شوید. جابه جایی های خیلی زیاد اگر در کل سازه رخ دهد میتواند ناشی از مواردی مثل تعریف بارها ، مشخصات مصالح و مقاطع با واحد نامناسب باشد. اگر فقط برخی نقاط دارای جابه جایی خیلی زیاد هستند این موضوع عمدتاً ناشی از ناپایداری در سازه است. جابه جایی های خیلی کم میتواند ناشی از تعریف تکیه گاه های اضافه ، بارهای خیلی کم یا مقاطع و مصالح خیلی قوی باشد.
  – جرم لرزه ای سازه را کنترل کنید و مطمئن شوید که در رنج معقولی قرار دارد. رنج نامعقول جرم لرزه ای عمدتاً ناشی از اشتباه در تعریف بارها و وزن مخصوص مصالح با واحد مناسب است.
  – برش پایه ناشی از تحلیل استاتیکی را هم کنترل کنید و مطمئن شوید که در رنج معقولی است. برش پایه خیلی کم یا خیلی زیاد میتواند ناشی از خطا در تعریف جرم لرزه ای ، بارها ، وزن مخصوص مصالح و ضرایب ترکیب بار محاسبه لرزه ای باشد.

  منبع: مهندس جعفری

  پاسخ دهید

 13. Mehrave

  سلام وقت شما بخیر، دلیل اختلاف بسیار زیاد بین برش پایه دینامیکی و استاتیکی چیه؟ من برای یک ساختمان با ۵ استوری و یک خرپشته برش پایه ی استاتیکی رو ۲۱۵ تن و دینامیکی رو ۱.۳ تن بدست آوردم! بنظر شما کجای کار رو اشتباه میکنم؟

  پاسخ دهید

 14. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. ضریب همپایه سازی رو اشتباه وارد کردید به احتمال زیاد. واحد نرم افزار با واحدی که ضریب رو حساب کردید در هنگام وارد کردن ضریب باید یکسان باشه.

  پاسخ دهید

 15. هیوا

  سایتت تون عالیه خدایش پر از محتوا های خوبه آدم نمیدونه از کدوم مقاله تون استفاده خیلی تنوع دارید آفرین به شما

  پاسخ دهید

 16. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خیلی ممنون از انرژی که بهمون میدین
  پیشنهاد می کنم حتما یه سر به شهریادگیری سبزسازه بزنید
  اگر پیشنهادی برای بهتر شدن سایتمون دارید حتما بهمون بگید با کمال میل پذیرا هستیم

  پاسخ دهید

 17. Morteza.takabor@gmail.com

  سلام خسنه نباشید ، ببخشید فیلما چرا برامن نشان داده نمی شوند؟

  پاسخ دهید

 18. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام روزتون بخیر
  لینک دانلود بررسی شد مشکلی نداشت.
  اگر لطف کنید مرورگر خودتون رو عوض کنید یا اینکه ctrl+shift+R رو باهم بگیرید و مجددا امتحان کنید.
  مشکل برطرف شد جناب مهندس؟

  پاسخ دهید

 19. سارا ایزدیار

  سلام برای سازه های نامنظم از چرخش ۱۵ یا ۳۰ درجه طیف استفاده میشه در ایتبس ۹.۷ از گزینه
  responce spectrum base reactions استفاده میکردیم برای همپایه سازی
  چون story shear برای زاویه غیر از ۰و۹۰ اعداد درستی برای طیف نمیدهد اما در ایتبس ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اعداد دو گزینه مطرح شده یکی هستند
  برای همپایه کردن طیف زاویه دار چه روشی رو پیشنهاد میکنید؟
  باتشکر

  پاسخ دهید

 20. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. برای همپایه سازی برش پایه دینامیکی در هر کدوم از این زوایا، باید برش پایه استاتیکی همون زاویه رو به دست بیاریم و مشابه روش مقاله همپایه کنیم، – برای به دست آوردن برش پایه دینامیکی در زاویه مدنظر میتونید از Sectioncut استفاده کنید (کل گره های متصل به تراز پایه و المان سطحی یا خطی متصل به اون گره ها رو یک Group بدید و از اون گروه یک Sectioncut بسازید و در راستای زاویه مورد نظر مجموع واکنش ها بعد از تحلیل رو برداشت کنید. این مقدار همون برش پایه دینامیکی در آن راستای مدنظر هست)
  – برای برش استاتیکی در راستای مدنظر میتونید به یکی از این روشها پیش برید:
  ۱- برش پایه استاتیکی هر کدوم از دو راستای اصلی ۰ و ۹۰ درجه رو از نرم افزار برداشت کنید و هر کدام رو در توان دوم کسینوس زاویه راستای اصلی (۰ یا ۹۰ درجه) با راستای مایل مورد نظر ضرب کنید و حاصل رو با هم جمع کنید. این عدد، برش استاتیکی در راستای مورد نظر خواهد بود.
  ۲- میتونید مولفه هر یک از دو برش راستاهای ۰ و ۹۰ درجه در رو در راستای مایل محاسبه کنید و مقدار به دست اومده رو با روش SRSS با هم ترکیب کنید.

  پاسخ دهید

 21. kmrn_samadi@yahoo.com

  با سلام و خسته نباشید
  متاسفانه لینک ویدئو این مطلب مشکل داره و پلی نمیشه

  پاسخ دهید

 22. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  لینک دانلود اصلاح شد، مجددا تست بفرمایید.

  پاسخ دهید

 23. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  یک سوال هم داشتم از خدمت شما : استاندارد ۲۸۰۰ مطابق بند ۳-۲-۲ برای بعضی سازه ها اجازه ی استفاده از تحلیل استاتیکی را نمیدهد (مانند سازه های دارای طبقه نرم)
  با توجه به بند ۳-۴-۱-۴ (بند مربوط به همپایگی) آیا این برش پایه استاتیکی باید از تحلیل استاتیکی غیرخطی(پوش اور) بدست بیاید ، سپس همپایه شود یا خیر میتوان برای همپایگی از تحلیل استاتیکی معادل استفاده کرد سپس با ضریب ۰٫۹ تحلیل دینامیکی را با تحلیل استاتیکی همپایه کرد ؟

  پاسخ دهید

 24. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. مجاز به استفاده از تحلیل استاتیکی معادل برای همپایه سازی هستید، منع استفاده به عنوان تحلیل اصلی داره نه برش همپایه سازی

  پاسخ دهید

 25. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  خب در این صورت وقتی ضریب Vst/Vdy برابر یک هست ، یعنی در واقع داریم سازه را با برش استاتیکی معادل تحلیل میکنیم . که با توجه به بند ۳-۲-۲ مجاز به انجام این کار نیستیم . اگر عرضم اشتباه است ممنون میشوم راهنمایی کنید .

  پاسخ دهید

 26. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مجدد. شما دارید یک موضوع رو اینجا اشتباه تفسیر میکنید، میزان برش پایه نشان دهنده تحلیل نیست بلکه خروجی دو تحلیل باید برش پایه نزدیک به همی داشته باشند.
  تحلیل استاتیکی معادل چون فقط مود اول رو در نظر میگیره محدود شده و ما میایم با همون برش پایه اما از تحلیل طیفی استفاده میکنیم که با در نظر گرفتن اثر مودهای بالاتر، توزیع نیروها به واقعیت نزدیک تره و عمدتا سازه سبکتری هم به ما میده (در تحلیل استاتیکی، نرم افزار نیروی مشخصی رو به طبقات اعمال میکنه و بعد سازه تحلیل میشه اما در تحلیل دینامیکی، کل نیروها به پای سازه وارد میشه “ارتعاش پایه” و بر اساس المانهای سازه نیروی طبقات مشخص میشه، مسیر بر عکس هم هست تقریبا)

  پاسخ دهید

 27. pooyanbehroozikhah@gmail.com

  سلام و خسته نباشید ، فایل اکسلی که در ویدیو اشاره فرمودید ، برای دانلود موجود نمی باشد . ممنون میشوم این فایل را ارائه بدهید تا بتوانیم استفاده نماییم .

  پاسخ دهید

 28. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. فایل اکسل همپایه سازی، در بخش دانلود قرار گرفت.

  پاسخ دهید

 29. نعمت صوفی

  سلام وقت بخیر ، یک سازه دو طبقه با پیچیدگی زیاد که نیروی زلزله در جهت xطبق عکس تقریبا ۱۳۵ برابر نیروی spx است ، وقتی که همپایه سازی میکنم عدد خیلی بیشتر میشه به نظر شما در طراحی مشکلی هست یا درسته یا راهی برای کاهش نیروی Ex وجود داره؟ اخه سازه بعد از اعمال ضریب سنگین میشه

  پاسخ دهید

 30. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. منظورتون از طبق عکس رو متوجه نشدم اما در هر صورت اگر ضرایب رو به درستی اعمال کرده باشید، اختلاف بین دو برش باید معقول باشه

  پاسخ دهید

 31. نعمت صوفی

  ممنون بعد ازبررسی مشکلم حل شد

  پاسخ دهید

 32. ghalyaf

  سلام خسته نباشد یه سوال اعمال قاعده ۱۰۰-۳۰ رو وارد نکردید به نظر شما ایا این روشی که میگم درسته وقتی در spxرو اسکیل فکتورش اصلاح کردیم ایا میتونیم در قسمت sx این ضریب و در .۳ضرب کنین و در اسکیل فکتور sxوارد کنیم ایا درسته?مننون میشم جواب بدید

  پاسخ دهید

 33. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. اصل ۱۰۰-۳۰ فقط برای ترکیب بارهاست و بهتره بعد از همپایه سازی و در بخش طراحی این کار رو انجام بدید، اعمال صدسی در الگوهای بار توصیه نمیشه

  پاسخ دهید

 34. علیرضا زارع

  سلام وقتتون بخیر
  ((به هر حال اگر برش پایه طیفی بیشتر از برش پایه دینامیکی باشد نیازی به همپایه سازی نداریم.))

  فکر میکنم این قسمت در مقاله به جای استاتیکی از کلمه ی دینامیکی استفاده شده که اشتباه است درسته؟؟

  پاسخ دهید

 35. علی زارع

  سلام مهندس جان، وقت شما هم بخیر. بله حق با شماست…

  پاسخ دهید

 36. حمید موثق

  سلام…سازه منظم در پلان ؛اگر ratioسازه بین ۱.۲ و ۱.۴ باشد ایا میتوان از نود درصد برش استاتیکی برای همپایه سازی استفاده کرد.ایین نامه جدید این اجازه را میدهد؟؟؟؟

  پاسخ دهید

 37. علی زارع

  با سلام. بله، طبق این شرایط سازه نامنظمی پیچشی زیاد دارد و همپایه سازی به صورت ۹۰ درصد انجام میشود.

  پاسخ دهید

 38. ali

  سلام من وقتی میخوام تقسیم کنم مقدار نیروی استاتیکی به دینامیکی رو استاتیکی مثلا میشه ۱۵۹٫۸ ولی دینامیکی درجهت ایکس میشه ۱٫۵۷۹ این خیلی بیشتر از یک هست درصورتی که من دو یا سه تا پیچش بالای ۱٫۲ داشتم

  پاسخ دهید

 39. آرش رحمتی

  مود نوسانتون کمه

  پاسخ دهید

 40. علی زارع

  با سلام. احتمالا scale اولیه را اشتباه وارد کرده اید. برای وارد کردن scale به واحد g دقت کنید. به احتمال زیاد واحد g را درست درنظر نگرفته اید. به هر حال عیبی ندارد همین برش پایه ها را همپایه کنید. پس از همپایه سازی برش پایه دینامیکی افزایش یافته و اصلاح خواهد شد.

  پاسخ دهید

 41. riza.cray

  مرسی

  پاسخ دهید

 42. bahman12

  درود من در دوگوشه سازه به صورت قطری دیوار برشی گذاشته ام(از چهار گوشه) یعنی در امتداد طولی در هر طرف مرکز ثقل فقط یک دهانه دیوار برشی دارد. در امتداد عرضی نیز همین کار را کرده ام .پیچش هم خیلی اندک است . ایا اشکال دارد؟ تشکر

  پاسخ دهید

 43. علی زارع

  سلام مهندس جان
  اینطور که من متوجه شدم به طور کلی در ۴ دهانه از دیوار برشی استفاده کرده اید، ۲ دهانه در جهت x و ۲ دهانه در جهت y? درسته؟ به نظر تعداد دیوارها کافی می آید اما نمیتوان نظر قطعی داد چون باید سایر عوامل را نیز در نظر گرفت.
  مثلا آیا تعداد دیوارها با توجه به کل تعداد دهانه ها به اندازه ای هست که قانون ۵۰% سیستم های دوگانه رعایت شود؟
  و یا ضخامت دیوارها به اندازه کافی هست تا دیوارها از نظر برشی مشکلی نداشته باشند و بتوان آرماتورگذاری را به راحتی در آنها انجام داد؟

  پاسخ دهید

 44. davoodsaadati3

  سلام این ویدئو لینک دانلود نداره ؟

  پاسخ دهید

 45. پشتیبانی سبزسازه

  سلام مهندس عزیز
  لینک دانلود ویدیو در پایین صفحه هست اما مطالب رو میتونید کپی کنید
  اگر لینک دانلود رو مشاهده نمیکنید،عضویت در سایت رو انجام بدید تا امکان دانلود ایجاد شود.

  پاسخ دهید

 46. فاطمه

  سلام . بار sx مربوط به چی میشه؟ میشه توضیح بدین . چون نامگذاری بارها در پروژه من متفاوته

  پاسخ دهید

 47. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام خدمت شما مهندس گرانقدر! منظور از SX بار زلزله طیفی در جهت x بدون خروج از مرکزیت است.

  پاسخ دهید

 48. علی سلطانی

  سلام
  ویدیو رو اشتباهی آپلود کردید، این ویدو واسه آزمون محاسبات هستش

  پاسخ دهید

 49. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  مجدد بررسی بفرمایید.
  درباره همپایه سازی در ایتبس است .

  پاسخ دهید

؟ زهرا سپاهی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.