صفحه اصلی  »  اعضای ویژه  »  آموزش طراحی دیوار برشی فولادی به همراه بررسی نکات و جزئیات اجرایی آن

آموزش طراحی دیوار برشی فولادی به همراه بررسی نکات و جزئیات اجرایی آن

 • تعداد صفحات: 53
 • آخرین ویرایش: سال 1402
 • ناشر: ایستا سازه قهستان
 • شابک: 2-6-97723-622-978
 • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

میزان مقاومت ساختمان در برابر زلزله به نسبت سختی و شکل پذیری آن است اما آیا سیستم باربر جانبی وجود دارد که این دو را باهم در خود داشته باشد؟ سیستم دیوار برشی فولادی به دلیل استهلاک قابل توجه انرژی و عملکرد فیوز سازه ای آن مورد توجه مهندسین طراح قرار گرفته است. سوال اینجاست رفتار دیوار برشی فولادی در برابر زلزله به چه صورتی است؟ تفاوت بین دیوار برشی فولادی با دیوار برشی بتنی در چه چیزی است؟

ما در این ایبوک جامع به تحلیل و طراحی دیوار برشی فلزی می پردازیم و ریز جزئیات اجرایی آن را نیز بیان خواهیم کرد.

⌛ آخرین به روز رسانی: 3 آبان 1402

📕 تغییرات به روز رسانی: آپدیت بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1401

 

دیوار برشی فولادی چست؟

دیوار برشی فولادی (Steel Plate Shear Wall/SPSW) نوعی سیستم باربر جانبی است که در صورت طراحی و اجرای صحیح، نسبت به سایر سیستم‌های مقاوم در برابر بار جانبی دارای عملکرد لرزه ای بهتری است. در این سیستم، نیروهای جانبی توسط دیافراگم‌های کف طبقات به‌صورت افقی به ورق فولادی، تیر و ستون‌های محیطی این نوع دیوار منتقل می‌شود. به دلیل درجات نامعینی بسیار بالای ورق و شکل پذیری زیاد آن، قابلیت استهلاک انرژی زلزله در این سیستم بسیار بالا است. دیوار برشی فولادی عملگرد فیوز سازه ای در زلزله دارد.

ازنظر اجرائی، دیوار برشی فولادی سیستمی بسیار ساده و بدون پیچیدگی خاص اجرایی است. ازاین‌رو مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران فنی، با داشتن دانش فنی موجود و بدون نیاز به کسب مهارت جدید می‌توانند آن را اجرا نمایند. دقت انجام کار در حد دقت‌های متعارف در اجرای سازه‌های فولادی بوده و با رعایت آن، ضریب اطمینان اجرائی به‌مراتب بالاتر از دیگر انواع سیستم‌ها خواهد بود. هم‌چنین با توجه به امکان ساخت قطعات این سیستم در کارخانه و نصب آن در محل، سرعت اجرای سیستم بالا بوده و هزینه‌های اجرایی را به‌طور محسوس کاهش می دهد.

نتایج حاصل از تحقیقات نشان می دهند که دیوار برشی فولادی جزو یکی از سخت‌ترین سیستم‌های باربر جانبی محسوب می‌شود و سختی برشی بالاتری نسبت به سیستم مهاربندی دارد. در این سیستم، به علت گستردگی مصالح و اتصالات آن در قاب، تنش‌ها بهتر تعدیل (توزیع) میشوند که منتج به رفتار مناسب سیستم در محیط پلاستیک و افزایش قابلیت جذب انرژی آن نسبت به سیستم های قاب خمشی و مهاربندی می‌شود.
به طور کلی عملکرد دیوار برشی فولادی مشابه ورق طره‌ای محصور در بین دو عضو قائم است که در ارتفاع ساختمان امتداد دارد. دیوار برشی فولادی در انواع زیر طراحی و اجرا می گردد:

 • دیوار برشی مرکب
 • دیوار برشی فولادی سخت شده (با سخت‌کننده‌های افقی و قائم)
 • دیوار برشی فولادی جدار نازک (سخت نشده)

 

بررسی ساختار و عملکرد دیوار برشی فولادی

هرچند دیوار برشی فولادی در ویرایش چهارم استاندارد 2800 ارائه نشده اما در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 1401 آمده است و این سیستم باربر جانبی همانند سایر کشورهای پیشرفته در ایران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تحلیل و طراحی سیستم دیوار برشی ‌فولادی در آیین‌نامه AISC341 ضوابطی در نظر گرفته شده است. هم‌چنین آیین‌‌نامه‌ AISC360 نیز به دیوار برشی فولادی اشاره‌ ‌مختصری نموده ‌است.

در این سیستم، اتصال بین تیرها و ستون‌ها می‌تواند به­صورت ساده (در مناطق با لرزه‌خیزی کم) و یا صلب (در مناطق با لرزه‌خیزی بالا) باشد. به‌عبارت‌دیگر جهت استفاده از سیستم قاب ساده ساختمانی+ دیوار برشی فولادی در مناطق با لرزه‌خیزی کم، می‌توان اتصال تیرهای داخل قاب دیوار برشی فولادی را نیز مفصلی در نظر گرفت و برای استفاده از سیستم قاب ساده ساختمانی + دیوار برشی فولادی در مناطق با لرزه‌خیزی بالا، می‌بایست اتصال تیرهای داخل قاب دیوار برشی را حتماً صلب (گیردار) در نظر گرفت. علاوه بر این ورق ممکن است توسط پیچ و یا جوش به قاب محیطی خود متصل شود.  مشخصات لرزه­ای این دو سیستم در آیین­نامه بارگذاری ASCE 7-16 و ASCE 7-22 به صورت زیر است.

 

آیین نامه دیوار برشی فولادی

 

ورق فولادی می‌تواند در صورت نیاز با سخت‌کننده (Stiffened Steel Shear wall) و یا بدون سخت‌کننده (Unstiffened Steel Shear wall) اجرا شود که هریک عملکرد لرزه‌ای خاص خود را دارند.

 

دیوار برشی فولادی چیست

الف) دیوار برشی فولادی با سخت‌کننده  ب) دیوار برشی فولادی بدون سخت‌کننده

 

وظیفه ی اصلی دیوار برشی فولادی، مقاومت در برابر برش صفحه‌ای طبقه و مقابله با لنگر واژگونی ناشی از بارهای جانبی است. پانل دیوار برشی فولادی شامل یک ورق نازک فولادی باضخامت بین 3 الی 10 میلی‌متر، دو ستون کناری و تیرهای افقی کف دیوار است. ورق جان با قابلیت شکل پذیری زیاد خود، نقش فیوز سازه را در برابر بارهای جانبی لرزه ای ایفا می نماید.

اجزای تشکیل ‌دهنده دیوار برشی فولادی عبارتند از:

 • اعضای قائم (ستون‌ها) موسوم به اعضای مرزی قائم( HBE=Horizontal Boundary Element)
 • اعضای افقی (تیرها) موسوم به اعضای مرزی افقی (VBE=Vertical Boundary Element)
 • ورق‌های فولادی مابین تیرها و ستون‌ها در هر پانل موسوم به ورق جان (Web Plate)
 • سخت‌کننده‌های افقی و قائم (در صورت نیاز) (Vertical and Horizontal Stiffeners)

 

جزئیات دیوار برشی فولادی

نمایش اجزاء تشکیل‌دهنده دیوار برشی فولادی بدون سخت‌کننده

 

ورق فولادی دیوار به همراه دو ستون مجاور آن و تیرهای کف از لحاظ شماتیک مانند یک تیرورق قائم (طره) دارای سخت‌کننده است. ولی در عمل متفاوت از آن رفتار می‌نماید. در این تیرورق قائم، ستون‌ها به‌عنوان بال‌های تیرورق و صفحه فولادی به‌مثابه جان آن عمل می‌کند. تیرهای افقی کف اصولاً به‌عنوان سخت‌کننده‌های عرضی در این تیرورق قائم تلقی می‌شوند.

در اکثر مواقع، تولید اعضای اسکلت فلزی در محل کارخانه و با تعبیه المان‌های لازم جهت اتصال ورق‌های فولادی (به‌صورت پیچ یا جوش) صورت می‌پذیرد. پس از حمل به کارگاه، نصب اسکلت فلزی، ورق‌های فولادی توسط جرثقیل در محل خود قرار داده و پس از نصب موقت آن سریعاً اتصال دائم و کامل ورق‌ها به المان‌های مرزی اطراف تأمین می‌شود.

✅ ادامه مطالب این بخش را مطابق فهرست مطالب در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

بررسی مزایا و معایب دیوار برشی فولادی

در این بخش به صورت خلاصه اصلی ترین مزایا و معایب دیواربرشی فولادی بررسی شده و در پایان هم مقایسه ای بین این سیستم سازه‌ای و دیواربرشی بتنی انجام خواهد شد.

مزایای دیواربرشی فولادی

 • اصلی‌ترین مزایا عبارتند از:
 • کاهش وزن فولاد مصرفی
 • عملکرد مؤثر در کنترل تغییر مکان جانبی
 • مقاومت زیاد
 • کاهش سطح اشغال فضای معماری
 • کاهش هزینه
 • اجرای آسان
 • امکان تعبیه ی راحت و آسان‌بازشو (در و پنجره)
 • بهسازی سازه‌های ضعیف
 • سرعت بالای اجرا

 

معایب دیوار برشی فولادی

اتصال پیچی ورق جان دیوار برشی فولادی و راحت‌تر شدن اجرای آن

 

 معایب دیوار برشی فولادی

 • مشکل بودن تأمین تعدادی از الزامات AISC 341
 • مشکل‌تر بودن کنترل تغییر مکان نسبی در ساختمان‌های بلند
 • نیاز به تدابیر ویژه در برابر حریق

مقایسه دیوار برشی فولادی با دیوار برشی بتن‌آرمه

 • 1 . دیوار برشی فولادی در مقایسه با دیوار برشی بتن‌آرمه بسیار سبک‌تر است و درنتیجه باعث کاهش وزن ساختمان می‌شود؛ لذا نیروی کمتری به ستون‌ها و فونداسیون هنگام وقوع زلزله وارد می‌شود.
 • 2 . دیوار برشی فولادی به دلیل ضخامت کم در مقایسه با دیوار برشی بتن‌آرمه از لحاظ معماری فضای کمتری را اشغال می‌کند. به‌خصوص در ساختمان‌های بلند که ضخامت دیوار برشی در طبقات پایین زیاد می‌شود و فضای زیادی را در طبقه پایین اشغال می‌کند.
 • 3 . دیوار برشی فولادی در مقایسه با دیوار برشی بتن‌آرمه، بسیار سریع‌تر و آسان‌تر اجرا می‌شود، به‌خصوص در جاهایی که ساختمان‌ها هرلحظه در معرض خطر زلزله هستند.
 • 4 . استفاده از دیوار برشی فولادی در مقایسه با دیوار برشی بتن‌آرمه در مناطق سردسیر که دمای آن‌ها زیر صفر است و احتمال یخ‌زدگی بتن وجود دارد بسیار مناسب و اقتصادی است.

✅ توضیحات بیشتر هر یک از این مزایا و معایب دیوار برشی فولادی به صورت مفصل در متن اصلی ایبوک بررسی شده است.

مودهای اصلی شکست دیوار برشی فولادی

زمانی‌که برای سازه از سیستم دیوار برشی فولادی استفاده می‌شود، حالات مختلف خرابی دیوار و اعضای سازه‌ای محتمل است. به این حالات خرابی، اصطلاحاً «مودهای شکست» گفته می‌شود. در گزارشات جامعی که در مورد جزئیات رفتار و طراحی دیوار برشی فولادی ارائه شده است، حالات مختلف شکست این نوع دیوار بررسی شده که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. در حالت کلی دو نوع مود شکست برای دیوار مدنظر است:

1) مودهای شکست شکل‌پذیر

2) مودهای شکست تُرد

 

مودهای اصلی شکست دیوار برشی فولادی

 

روش‌های تحلیل دیوار برشی فولادی

تحلیل دیوارهای برشی فولادی در برابر بارهای جانبی با دو هدف عمده زیر انجام می‌شود:

 1. هدف اول از مدل‌سازی دیوارها تعیین نیروها در المان‌های مرزی به‌منظور طراحی این المان‌ها است. در این مرحله نیروهای محوری و خمشی در المان‌های مرزی (تیر و ستون) هم‌چنین تنش در ورق جان، به‌منظور تعیین ابعاد این المان‌ها به دست می‌آید.
 2. هدف دوم از تحلیل دیوارهای برشی فولادی، تخمین تغییر مکان جانبی قاب است.

محققان و پژوهشگران روش های مختلفی را برای تحلیل و طراحی دیوار برشی فولادی، ارائه کرده اند. زمانی نتایج تحلیل یک سازه دقیق می باشد که مدل سازی سازه دقیق و منطقی و در انطباق با نتایج آزمایشگاهی باشد. دیوار برشی فولادی به 4 روش زیر قابل تحلیل است:

 • مدل نواری دیوار برشی فولادی
 • روش غشائی ارتوتروپیک (غیرهمسان)
 • روش اجزای محدود
 • روش غیرخطی

مدل نواری دیوار برشی فولادی (Strip Model)

رفتار دیوار برشی فولادی بر مبنای عمل میدان کششی نخستین بار توسط Thorburn، Kulak و Montogomery در سال ۱۹۸۳ پیشنهاد شد. متعارف‌ترین روش مدل‌سازی برای تحلیل دیوارهای برشی فولادی، مدل کردن ورق جان با استفاده از تعدادی نوار موازی صرفاً کششی (یعنی المان‌هایی که فقط نیروهای محوری کششی را تحمل می‌کنند) بافاصلۀ مساوی مطابق (شکل زیر) است. این روش سازگاری قابل قبولی با نمونه‌های ساخته شده ی آزمایشگاهی دیوارهای برشی فولادی نشان داده است.

 

مدل نواری دیوار برشی فولادی

مدل نواری دیوار برشی فولادی جهت تحلیل

 

مدول الاستیسیته ی نوارها برابر با مدول الاستیسیته ی فولاد است و سطح مقطع هر نوار برابر باضخامت ورق فولادی در فاصلۀ بین نوارها است (که در امتداد وجه عمود بر نوارها اندازه‌گیری می‌شود). آزمایش‌ها نشان داده‌اند که مدل نواری، سختی اولیه ی پیش از تسلیم یک دیوار برشی فولادی و نیروها در اعضای قاب تحت بارهای بهره‌برداری را به‌طور مناسب پیش‌بینی می‌کند. این مدل هم‌چنین در تحلیل غیرخطی (Push over) برای به دست آوردن رابطه ی نیرو تغییر مکان برای دیوار برشی فولادی و نیروهای نهایی در المان‌های سیستم استفاده‌شده است. روش مدل نواری در ضوابط طراحی آیین‌نامه ی کانادا (CSA 2001) برای تحلیل دیوارهای برشی فولادی معتبر شناخته‌شده است. در این روش برای مدل کردن ورق جان و به‌منظور تخمین تأثیرات بار توزیع‌شده روی المان‌های مرزی قاب، اختصاص حداقل 10 نوار (توصیه آیین‌نامه کانادا) با فواصل مساوی و دو انتهای مفصلی لازم و ضروری است.

در این روش، زاویه ی نوارهای کششی تابعی از سطح مقطع ستون‌ها و تیرها، ابعاد و ضخامت ورق فولادی است. محل برخورد نوارهای کششی میانقاب ها در بالا و پایین تیر، لزوماً در یک نقطه اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین اگر زاویه ی دقیق تنش کششی در هر طبقه با دقت مدل شود، تیر به تعداد قطعات زیادی تقسیم می‌شود. طول قطعات موردنیاز تیر برای n نوار (با در نظر گرفتن تنها یک ورق جان) برابر است با:

محاسبات مدل نواری دیوار برشی

محاسبات مدل نواری دیوار برشی

 

x∆ : طول هر قطعه ی ایجادشده روی تیر بین گره‌ها

L: طول پانل پرکننده (فاصله ی محور تا محور ستون‌های طرفین دیوار برشی)
n: تعداد نوارها
h: ارتفاع پانل پرکننده (مرکز به مرکز تیرهای بالا و پائین دیوار)
مساحت هر نوار معادل، در این روش برابر است با:

محاسبه سطح مقطع مدل نواری

محاسبه سطح مقطع مدل نواری

tw: ضخامت ورق جان

زاویه ی تنش کششی در ورق برابر است با:

زاویه ی تنش کششی در ورق

زاویه ی تنش کششی در ورق

 

 

 

 

h: ارتفاع پانل پرکننده
L: طول پانل پرکننده
Ac: سطح مقطع یکی از ستون ها (المان مرزی قائم)
Ab: سطح مقطع یکی از تیرها (المان مرزی افقی)
Ic: ممان اینرسی ستون حول محور عمود بر صفحه ی قاب (المان مرزی قائم)

نکته: به دلیل وابستگی مدل نواری به زاویه ی میدان کششی(α) و تغییر این زاویه با تغییر ابعاد المان های مرزی، چرخه‌های تکراری سعی و خطا برای تعیین پارامترهای طراحی ممکن است طولانی و بعضاً خسته‌کننده باشد. برای فرار از این مشکل، می توان در انتخاب اول، زاویه ی α را برای تمام دیوارهای برشی طبقات، یکسان و مقداری بین 30 تا 55 درجه فرض کرد. توجه شود که اگر در پایان روند محاسبات، اختلاف زاویه ی دقیق با فرض اولیه بیشتر از 5 درجه باشد، دقت نتایج حاصله افت خواهدکرد.

 

✅ مابقی روش های تحلیل دیوار برشی فولادی را به صورت مفصل در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید البته الزامات طراحی دیوار برشی فولادی به روش مدل نواری را هم کاملا مفصل بیان کرده ایم.

مدل‌سازی،تحلیل و طراحی دیوار برشی فولادی در ایتبس

در این ایبوک فقط قصد داریم نحوه ی تعریف دیوار برشی فولادی را به شما آموزش دهیم، به‌طور خلاصه مراحل مدل‌سازی دیوار برشی فولادی عبارت‌اند از:

 1. تعریف مشخصات و اختصاص ورق
 2. معرفی و اختصاص گره‌های پای ستون
 3. تقسیم‌بندی (ایجاد گره) تیرها و ستون‌های قاب
 4. ترسیم المان‌های مورب (نوارهای معادل)
 5. یکپارچه نمودن المان‌های تقسیم‌بندی شده
 6. چرخش محور محلی المان‌های مورب
 7. غیرفعال کردن مقاومت فشاری المان‌های مورب
 8. تحلیل و طراحی سازه
 9. کنترل تنش (Ratio) المان‌های مورب

گام اول: تعریف مشخصات و اختصاص ورق

با توجه به ابعاد تیر و ستون‌های مرزی و ضخامت ورق جان به‌دست‌آمده از مراحل قبل، ابتدا ورق هایی را باضخامت به‌دست‌آمده و عرض تقریباً 50 یا 60 سانتیمتری تعریف می‌کنیم.

طراحی دیوار برشی فولادی در ایتبس

تعریف مشخصات و اختصاص ورق

 

گام دوم: معرفی و اختصاص گره‌های پای ستون

در تراز Base قاب دیوار برشی یک تیر ترسیم می‌کنیم تا میله‌های موربی که ترسیم می‌شوند، دارای تکیه‌گاه باشند.

مدلسازی دیوار برشی در etabs

معرفی و اختصاص گره‌های پای ستون

 

✅ شما می توانید مابقی مراحل طراحی دیوار برشی در ایتبس را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

 مراحل ساخت و اجرای دیوار برشی فولادی

برای ساخت و اجرای این دیوارها در مرحله‌ی اول با توجه به طول دهانه و ارتفاع طبقات، ورق‌ها در کارخانه برش داده می‌شود. سپس لبه‌ها درصورتی‌که نیاز باشد پخ‌زنی شده و درزها را با استفاده از جوش نفوذی کامل پر می‌کنند. در مرحله‌ی بعد سخت‌کننده‌ها و اتصالات درصورتی‌که وجود داشته باشند، طبق نقشه‌های سازه بر روی صفحات نصب‌شده و ورق‌ها به همراه سایر عناصر سازه‌ای شامل تیرها و ستون‌ها به کارگاه نصب منتقل می‌شوند.

اتصال این ورق‌ها به تیرها و ستون‌ها به دو روش جوشی و پیچی قابل انجام است. در روش جوشی معمولاً ورق‌ها با جوش گوشه به تیرها و ستون‌ها جوش می‌شود. در روش پیچی لازم است ورق های اتصال سوراخ‌دار از قبل بر روی تیرها و ستون‌ها جوش شده و در کارگاه با استفاده از پیچ‌های پر مقاومت به ورق‌ها متصل شوند.

نکات اجرایی مهم

 • 1 . در برشکاری و جوش ورق‌های چندتکه بهتر است که خطوط جوش رو به روی یکدیگر قرار نگیرند.
 • 2 . صفحات دیوار برشی باید دقیقاً در آکس تیر و ستون قرار بگیرند و به‌صورت کامل هم شاقول شوند.
 • 3 . در صورت وجود بازشوهای بزرگ در دیوارهای برشی، باید سخت‌کننده‌هایی در اطراف آن‌ها قرار بدهیم.
 • 4 . با توجه به حساسیت جوش‌های نفوذی به‌کاررفته باید همه‌ی جوش‌ها مورد آزمایش و بازرسی قرار گیرند.

✅ مابقی نکات مهم اجرایی را در متن اصلی ایبوک آورده ایم شما می توانید مطابق فهرست مطالب متن ایبوک را دانلود و مطالعه کنید

 

نکات اجرایی دیوار برشی فولادی

جزییات اجرایی دیوار برشی فولادی

 

نتیجه‌گیری

برای مقابله با بارهای جانبی نظیر باد و زلزله، تابه‌حال سیستم‌های باربر جانبی مختلفی پیشنهادشده است. یکی از مناسب‌ترین آن‌ها دیوار برشی فولادی است که در چندین ساختمان بلند و مهم در مناطق لرزه‌خیز جهان مانند آمریکا و ژاپن به کار گرفته‌شده است. دیوار برشی فولادی در مقایسه با سایر سیستم‌های مقاوم در برابر بارهای جانبی مانند مهاربندها و دیوار برشی بتن‌آرمه از مزایای نسبی خوبی برخوردار است. از آزمایش‌های انجام‌شده و مطالعات صورت گرفته چنین برمی‌آید که سیستم دیوار برشی فولادی از سختی، مقاومت و شکل‌پذیری قابل‌توجهی نسبت به سایر سیستم‌های دیگر برخوردار است. پیوستگی محیط این سیستم، سبب شده تا شکل‌پذیری بسیار خوبی از خود نشان دهد که باعث استهلاک انرژی بسیار زیادی می‌شود. در مواردی که این سیستم جایگزین سیستم قاب خمشی شده است، طبق محاسبات اقتصادی متناسب با شرایط پروژه، تقریباً بین 30 تا 35 درصد صرفه‌جویی به‌عمل‌آمده است. از طرفی اجرای آن بسیار راحت و بدون هیچ پیچیدگی خاصی است و با توجه به امکان ایجاد سخت‌کننده در اطراف بازشو جهت جبران کمبود سختی و مقاومت ناشی از آن، تقریباً ایجاد بازشو به هر شکلی وجود خواهد داشت.

سیستم دیوار برشی فولادی در صورت محاسبه و اجرای صحیح می‌تواند جایگزین مناسبی برای سایر سیستم‌های باربر جانبی در سازه‌های فولادی نظیر سیستم مهاربندی و دیوار برشی بتن‌آرمه باشد.

 

 

دریافت رایگان ایبوک طراحی سازه بتنی 
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link

 

 

منابع

 1. مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 1401
 2. نظریه فنی مدیریت خدمات مهندسی و آزمایشگاهی سال 1394
 3. راهنمای طراحی دیوار برشی فولادی Steel Design Guide 20 سال 2010 آمریکا
 4. دیوارهای برشی، دکتر علی خیرالدین و مهندس ابراهیم امامی، 1398
 5. Seismic provisions for structural steel buildings, AISC341-22.
 6. Minimum design loads and associated criteria for buildings and other structures, ASCE7-22.
 1. Specification for structural steel buildings, AISC360-22.
 2. Astaneh, A. A. (2001). Seismic behavior and design of steel shear walls. Structural Tips.
 3. Astaneh-Asl, A. (2002). Seismic behavior and design of composite steel plate shear walls (pp. 7-8). Moraga, CA, USA: Structural Steel Educational Council.

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال 11اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. میلادصولتی

  سلام.
  من ایبوک خریداری کردم.ولی متاسفانه میل نشده.ممنون میشم اگر پیگری کنید

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقت بخیر
  ایبوک ها در پنل کاربری قسمت دانلودهای من قرار میگیره لطفا بررسی کنین
  اگر سوالی داشتین و یا مشکلی بود با پشتیبانی در تلگرام ارتباط بگیرین ۰۹۳۳۶۴۷۴۳۸۵

  پاسخ دهید

 3. Reza mohammadi

  با سلام و خسته نباشید و این مقاله ی بسیار خوب تشکر میکنم
  سوالی که برای من پیش اومده این است که در معایب دیوار برشی فولادی گزینه دوم مشکل بودن کنترل تغییرمکان نسبی در ساختمان های بلند
  خب مگه دیوار برشی برای سازه های بلند کاربرد داره
  چرا این مورد در معایب گفته شده؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما مهندس عزیز
  اگر سوال شما رو درست متوجه شده باشم باید در پاسخ بگم که بله دیوار برشی فولادی در کشور ها و شهرهای پیشرفته نظیر توکیو ژاپن در سازه های بلند مرتبه نیز کاربرد دارد.

  پاسخ دهید

 5. میثم

  سلام خسته نباشید عذر میخوام من وقتی نوارهایی دو‌سر مفصل میکنم برنامه ران میشه بدون مشکل ،اما خب تو دیوار برشی فولادی به روش نواری باید دوسر مفصل کرد وقتی اینکارو انجام میدم این پیام به عنوان warning میاد
  Solving linear stiffness from the end of case p delta
  میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم ؟

  پاسخ دهید

 6. شاهرخ گلپایگانی

  سلام ضمن عرض خسته نباشید و قدردانی از زحمات سایت محترم سبز سازه
  بنده این ایبوک رو خریداری کردم در کل محتوا و ترتیب بیان مطالب خوب و جامع بود اما در برخی موارد مثل به دست آوردن مقدار Vu فقط یه اشاره بهش شده و متاسفانه واضح بیان نشده چجور در دهانه دیوار مقدارش به صورت دستی یا از طریق خروجی های نرم افزار به دست بیاد که همین باعث سردرگمی خواننده شده و باید به اجبار به مراجع دیگر رجوع شود. با پشتیبانی محترم هم که ارتباط برقرار میکنیم کسی برای پشتیبانی علمی در دسترس نیست. ممنون میشم اگر نسبت به پشتیانی علمی محتوای منتشر شده پیگیر تر باشید.
  تشکر از زحمات شما

  پاسخ دهید

 7. بهراد

  سلام مقدار Vu هر طبقه بعد از تحلیل از منوی
  Showtable—structure output—other output Items—story Forces
  که Vu رو بهت میده
  البته Vx و Vy که max رو انتخاب کن

  پاسخ دهید

 8. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با عرض سلام خدمت شما مهندس عزیز، ممنون از نظر و انتقاد سازنده شما در این ایبوک تلاش شده تمام جزئیات بیان شود اما در برخی قسمت‌ها به دلیل اضافه‌تر شدن مطالب و سر فصل های زیاد که باعث سردرگمی مخاطبین می‌شود سعی شده به طور خلاصه و تنها با اشاره نتیجه یک موضوع بیان شود. اما با این حال این نظر شما حتما در آپدیت بعدی این ایبوک لحاظ خواهد شد و فایل آپدیت شده آن در اختیار شما قرار می گیرد.
  باز اگر شما در این زمینه پرسشی دارید بنده و دیگر همکاران در دسترس شما هستیم.

  پاسخ دهید

 9. بهراد

  سلام من میخواستم این ایبوک خریداری کنم
  میخواستم بپرسم که تمام مراحل گفته شده ؟(راجع به مدل سازی و تحلیل اون مدل که آیا مدل که طراحی کردیم درست است یا خیر و یا مثلا نوع ترکیب بار یا تنظیمات مربوط به طراحی و امثال اینها ) ممنون میشم جواب بدین
  با تشکر

  پاسخ دهید

 10. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام و وقت بخیر شما می توانید در بخش سرفصل مطالب شمای کلی مطالب داخل این ایبوک را ملاحظه کنید.

  پاسخ دهید

دریافت رایگان ایبوک طراحی سازه بتنی 
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link
question