صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  قرمز شدن تیر در ایتبس و اصلاح ضریب سختی پیچشی تیرهای بتنی به همراه فیلم آموزشی رایگان

قرمز شدن تیر در ایتبس و اصلاح ضریب سختی پیچشی تیرهای بتنی به همراه فیلم آموزشی رایگان

همان طور که می دانید در طراحی سازه اکثر ما با مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس رو برو می شویم که باید این مشکل حل شود اما چگونه؟ آیا راه آن افزایش مقطع تیر است؟

در این مقاله کاربردی گام به گام رفع مشکل قرمز شدن تیر ها آشنا می شویم برای رفع خطاهای طراحی به مقاله رفع خطاهای پر تکرار طراحی در ایتبس مراجعه کنید.

در این مقاله چه می‌آموزیم؟

علت قرمز شدن تیر ها در ایتبس:

مورد بسیار متداولی که در ساختمان های بتن آرمه وجود دارد، قرارگیری تیرهای فرعی بر روی تیرهای اصلی است. مشکلی که طراحان در این شرایط با آن روبرو می شوند، قرمز شدن این تیرها به دلیل وجود پیچش زیاد است. در این شرایط چاره­ کار نه افزایش ابعاد مقطع­ بلکه لحاظ نمودن ضرایب اصلاح سختی پیچشی در آنها می­ باشد.

مطابق با فلسفه اعمال ضرایب اصلاح سختی که قبلا در مقاله ” ضرایب سختی تیر و ستون ” بررسی نمودیم، در وضعیت فعلی نیز به­ علت ترک­ های پیچشی، درعمل تیر اصلی دوران کرده و سختی پیچشی آن کاهش می­ یابد. لذا بایست ضریبی برای اصلاح سختی پیچشی این­ تیرها در نظر گرفته شود.

برخلاف ضرایب اصلاح سختی خمشی تیرها و ستون­ ها، مبحث نهم برای ضریب اصلاح سختی پیچشی، عدد مشخصی را بیان نمی­ کند، در عوض به­ صورت واضح اشاره دارد که در تحلیل سازه باید سختی پیچشی اعضای ترک­ خورده به­ نحو مناسب محاسبه و منظور گردد. بنابراین پروسه تشخیص ضریب اصلاح سختی پیچشی برخلاف ضریب اصلاح سختی خمشی، محاسباتی است.

دراین خصوص مبحث نهم درخلال بند ذیل، روش محاسبه ضریب اصلاح سختی پیچشی را بیان می­ کند.

 

رفع مشکل قرمز شدن تیر بر اساس ضوابط مقررات ملی ساختمان

 

رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس

مقدار Tu و ΦTcr از نتایج محاسبات نرم­ افزارهای مهندسی قابل استخراج بوده و به­ راحتی می­ توان ضریب اصلاح سختی پیچشی را با گام­ بندی تصویری زیر بدست آورد.

گام اول برداشت Tu و Tcr

مطابق با پیش­ فرض نرم­ افزار که سختی پیچشی آن عدد یک می­ باشد روند محاسبه را آغاز می­ نماییم. پس از طراحی اولیه مقادیر Tu و ΦTcr را با کلیک راست بر روی عضو تحت پیچش و طی مراحل زیر بدست می­ آوریم.

 

گام به گام رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس

نتایج طراحی تیر در ایتبس

 

بر روی گزینه Envelope کلیک کنید. همانطور که ملاحظه می کنید در این پروژه مقدار Tu=95.2204 kN.m می باشد.

 

لنگر پیچشی نهایی Tu تیر (گام به گام مراحل رفع قرمز شدن تیر در ایتبس)

لنگر پیچشی نهایی Tu

 

سپس به پنجره قبلی بازگردید و این بار گزینه Shear را انتخاب کنید.

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید مقدار ΦTcr=39.2947 kN.m می باشد.

 

ظرفیت پیچشی تیر (گام به گام رفع قرمز شدن مقاطع در ایتبس)

ظرفیت پیچشی تیر

گام دوم اصلاح سختی پیچشی تیرها

اگر Tu<ΦTcr باشد نیازی به اعمال ضریب کاهش سختی پیچشی نیست. ولی اگر Tu>ΦTcr بایستی به­ صورت آزمون و خطا ضریبی (کمتر از 1) را هر بار در قسمت مشخص شده در پنجره زیر وارد کرد تا نهایتاً Tu و ΦTcr تقریباً برابر گردند.

 

اصلاح سختی پیچشی سازه برای رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس

اصلاح سختی پیچشی

 

 آیا در تمام تیرها مجاز به کاهش ضریب سختی پیچشی تیرها هستیم؟

خیر… به طور کلی با دو نوع پیچش روبرو هستیم.

1- پیچش تعادلی – در این نوع پیچش امکان بازتوزیع نیروها فراهم نیست. بنابراین در این اعضا امکان کاهش در لنگر پیچشی وجود نداشته و عضو را برای لنگر Tu طراحی می کنیم.

2- پیچش همسازی- در این نوع پیچش امکان بازتوزیع نیروها فراهم می باشد. بنابراین در این اعضا میتوان عضو را برای لنگر 0.67Tcr طراحی کرد.

با این تفاسیر در جه اعضایی امکان کاهش در لنگر پیچشی وجود ندارد؟

در تیرهای طره پیچش ایجاد شده از نوع تعادلی است. به این معنی که امکان باز توزیع نیرو و کاهش در لنگر پیچشی وجود ندارد. بنابراین در تیرهای طره نمی توان با کاهش ضریب سختی پیچشی این موضوع را حل کرد. در این حالت باید عضو را برای لنگر Tu طراحی کرد.

اصلاح سختی پیچشی در قالب یک ویدئو

در ویدئو آموزشی رایگان زیر که قسمت کوتاهی از ویدئو  طراحی دستی تیر بتنی و تفسیر نتایج آن در Etabs2016 می باشد، مهندس علی زارع ابتدا انواع پیچش را معرفی می کند و سپس نحوه محاسبه دستی آرماتورهای طولی و عرضی پیچشی را آموزش می دهد. این فیلم آموزشی را از دست ندهید.

 

نتیجه­ گیری

 1. نحوه اصلاح سختی خمشی و پیچشی در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آیین­ نامه بتن آمریکا عملاً مشابه با یکدیگر می­ باشند.
 2. اعمال ضریب سختی خمشی و پیچشی در نرم­ افزار بسیار ساده و مشابه با یکدیگر می­ باشد، تنها تفاوت این است که “ضرایب اصلاح خمشی” توسط آیین­ نامه به­ صراحت و به­ صورت عددی بیان شده­ اند ولی برای ضریب اصلاح پیچش فرآیندی آزمون و خطایی نیاز است.
 3. برخلاف اینکه عموماً تصور می­ شود با اعمال ضرایب اصلاح سختی، جواب گرفتن از مقاطع دشوار خواهد شد، درمواردی نظیر پیچش، عکس این تصور برقرار است و با اعمال ضرایب پیچشی مناسب شرایط بهبود می­ یابد.

منابع

 1. Building Code Requirements for Structural Concrete (ACI 318-14)
 2. EFFECTIVE RIGIDITY OF REINFORCED CONCRETE ELEMENTS IN SEISMIC ANALYSIS AND DESIGN, J.R. Pique and M. Burgos
 3. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران، ویرایش 1392
 4. آیین­ نامه طراحی ساختمان­ها دربرابر زلزله، استاندارد 2800، ویرایش 4
پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 14,661 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 17اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. مهدی

  با سلام و عرض تشکر از بابت زحمات گروه سبز سازه

  لطفا بفرمایید چرا وقتی ما با اصلاح ضریب سختی پیچشی تیرها , مقدار Tu را به حدود Tcr میرساندیم , نرم افزار مقدار میلگرد طولی پیچشی را عدد صفر گزارش میدهد .
  مگر نباید همچنان برای Tth , میلگرد طولی پیچشی گزارش کند .

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام…
  در ایتبس ورژن های پایین تر از ۱۸٫۱٫۰ نرم افزار ETABS طراحی آرماتور پیچشی را زمانی که Tu کمتر از ϕTcr بشه انجام نمی دهد و مقدار صفر گزارش میکند…در صورتی که آیین نامه می گوید اگر Tu کمتر از ۰٫۲۵phi Tcr شود نیازی به طراحی آرماتور پیچشی نیست و این نشان از ضعف نرم افزار ایتبس دارد که خوشبختانه این ضعف در ورژن ۱۸٫۱٫۰ برطرف شده و طراحی آرماتور پیچشی در این ورژن به درستی انجام میشود…
  بنابرین اگر در حال حاضر با ورژن های پایین تر از ۱۸٫۱٫۰ کار می کنید پیشنهاد می‌شود ضریب کاهش سختی پیچشی مقطع را در اعضای با پیچش سازگاری به گونه ای وارد نمایید که Tu مقدار کمی بیشتر از ϕTcr باشد و در هیچ حالتی از آن کمتر نباشد در غیر این صورت همانطور که گفته شد هیچ طرح پیچشی انجام نخواهد شد…

  پاسخ دهید

 3. کرامت اله بهزادی

  با سلام فیلم اصلاح ضریب پیچشی تیر را برام ایمیل بفرمایید با تشکر

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  فیلم های بین مقالات رو باید روی صفحه سایت مشاهده کنید امکان ارسال و دانلود اونها وجود نداره

  پاسخ دهید

 5. محمدرضا معتمدی

  سلام وقتی steel frame desine رو میزنم همه تیر و ستون هام قرمز میشه و میزان دیریفت و پیچش خیلی زیاد چیکار باید بکنم ؟ خواهش می‌کنم جواب بدین 🙏🙏🙏🙏

  پاسخ دهید

 6. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  باید فایلتون بررسی شه و نمیشه نظر قطعی داد…اینکه دریفت و پیچش جواب نمیده باید سختی جانبی سازه را کنترل کنید، شاید مقاطع ضعیفی اختصاص داده باشید یا اینکه مشخصات مصالح را اشتباه وارد کرده باشید. بارگذاری سازه را کنترل کنید شاید زمان بارگذاری واحد را درست تنظیم نکرده باشید. نحوه ساخت مقاطع، ضوابط فشردگی و همچنین مهارشدگی تیرها را بررسی کنید موارد دیگه هم شاید دخیل باشه برای همین نمیشه نظر قطعی داد…یک بازنگری کلی داشته باشید و موارد را بررسی کنید تا به نتیجه برسید

  پاسخ دهید

 7. علوی

  با سلام
  در یک مورد لنگر پیچشی Tu معادل ۱۰ برابر Tcr حاصل شده و نرم افزار ظرفیت برشی تیر رو O/S میده در اینحالت باز هم میشه از ضزیب اصلاح پیچشی استفاده کرد؟
  آرماتور گذاری این تیر به چه شکل خواهد بود؟ بر اساس لنگر Tu اولیه (بدون اعمال ضریب اصلاح پیچشی) ؟ یا بر اساس Tu اصلاح شده؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس

  پاسخ دهید

 8. فرزام بداغی

  سلام
  اگر تیر فرعی بر روی تیر قرار گرفته و خروجی های فوق وجود داره بله بازهم میشه کاهش داد…آرماتورگذاری براساس وضعیت اصلاح شده خواهد بود.

  پاسخ دهید

 9. محسن سیدی

  با سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من برای هر تیری Tu و ۰٫۶۷Tcr رو برابر کردم آرماتور پیچشی صفر شد مگه نباید فقط تخفیف داده بشه؟

  پاسخ دهید

 10. فرزام بداغی

  با سلام
  آیا در وضعیتی که تیر فرعی روی تیر اصلی قرار گرفته این کارو انجام دادید؟ و اینکه نوع سقفتون رو هم میشه بفرمایید (shell or membrane)

  پاسخ دهید

 11. محسن

  درست متوجه نشدم. از طرفی میایم به تیر اجازه ی چرخش میدیم که در عوض با ایجاد خمش باز توزیع کنه بین تیرهای داخلی متصل به خودش، از طرفی هم میایم بهش آرماتور پیچشی هم اختصاص میدیم؟ وقتی بهش اجازه ی چرخش میدیم دیگه چه نیازی به آرماتور پیچشی داره؟ مگه قرار نیست به جاش تیرهای داخلی لنگر خمشی تحمل کنن؟

  پاسخ دهید

 12. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  ببینید شما هرچقدر هم که پیچش داشته باشید باید براش آرماتور طرح کنید، حالا یه تخفیفی داده شده که اگر لنگر پیچشی از ۲۵ درصد لنگر ترک خوردگی کمتر بود نیاز به طراحی آرماتور پیچشی ندارید.
  عمده موارد لنگر پیچشی از ۲۵ درصد لنگر ترک خوردگی بیشتره بنابراین باید ما برای پیچش آرماتور طرح کنیم.
  این پیچش برابر با Tu هست که به عضو وارد شده. حالا باز هم تو این حالت یه تخفیفی به ما داده شده که اگر قابلیت باز توزیع فراهم باشه، میتونیم این لنگر رو توی طراحی یه مقدار کمتر در نظر بگیریم و لازم نیست آرماتور رو برای کل Tu طرح کنیم، بلکه کافیه اندازه ۰٫۶۷Tcr طراحی آرماتور پیچشی انجام بدیم.

  پاسخ دهید

 13. jrezapour@gmail.com

  سلام در مورد یک پروژه تیر پاگرد راه پله با اعمال افزایش مقطع و ضریب سختی کماکان قرمز است .راهکار شما در این مورد چیست ؟در تیرهای طره نیز بعضی مواقع افزایش مقطع پاسخگو نیست .چه راهکاری پیشنهاد میکنید.لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دهید

 14. masoudebrahimpour0111@gmail.com

  awliiiiiii

  پاسخ دهید

 15. مسعود حسینی

  با سلام. ضریب ۰٫۶۷ در بحث کاهش سختی پیچشی مبحث ۹ چگونه به دست آمده است؟

  پاسخ دهید

 16. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. این یک درونیابی و بررسی چندین مدل آزمایشگاهی و نرم افزاری هست که بر اساس میزان بازتوزیع لنگرها این مقدار تخمین زده شده است.

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link