صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  قرمز شدن تیر در ایتبس و اصلاح ضریب سختی پیچشی تیرهای بتنی

قرمز شدن تیر در ایتبس و اصلاح ضریب سختی پیچشی تیرهای بتنی

همان طور که می دانید در طراحی سازه اکثر ما با مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس رو برو می شویم که باید این مشکل حل شود اما چگونه؟ آیا راه آن افزایش مقطع تیر است؟

در این مقاله کاربردی گام به گام رفع مشکل قرمز شدن تیر ها آشنا می شویم برای رفع خطاهای طراحی به مقاله رفع خطاهای پر تکرار طراحی در ایتبس مراجعه کنید.

⌛ آخرین به روز رسانی: 6 مرداد 1400

📕 تغییرات به روز رسانی: آپدیت بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1399

 

در این مقاله چه می‌آموزیم؟

1. علت قرمز شدن تیر ها در ایتبس:

مورد بسیار متداولی که در ساختمان‌های بتن آرمه وجود دارد، قرارگیری تیرهای فرعی بر روی تیرهای اصلی است. مشکلی که طراحان در این شرایط با آن روبرو می‌شوند، قرمز شدن این تیرها به دلیل وجود پیچش زیاد است. در این شرایط چاره کار نه افزایش ابعاد مقطع بلکه لحاظ نمودن ضرایب اصلاح سختی پیچشی در آنها می‌باشد.

 

قرمز شدن تیر بتنی در ایتبس

شکل 1قرمز شدن تیر

 

همان‌طور که در شکل مشاهده می­کنید، تیرهای فرعی اتاقک آسانسور، باعث پیچش در تیر اصلی شده، بدین صورت که در تیرهای فرعی لنگر خمشی ایجاد می­شود و از آنجایی که تیرهای فرعی به تیر اصلی متصل می­باشند، باعث ایجاد لنگر پیچشی در تیر اصلی می­شوند. (منظور از پیغام O/S وجود پیچش زیاد می­باشد.)

مطابق با فلسفه اعمال ضرایب اصلاح سختی که قبلاً در مقاله ” ضرایب سختی تیر و ستون ” بررسی نمودیم، در وضعیت فعلی نیز به علت ترک‌های پیچشی، درعمل تیر اصلی دوران کرده و سختی پیچشی آن کاهش می‌یابد؛ لذا بایست ضریبی برای اصلاح سختی پیچشی این تیرها در نظر گرفته شود.

برخلاف ضرایب اصلاح سختی خمشی تیرها و ستون‌ها، مبحث نهم برای ضریب اصلاح سختی پیچشی، عدد مشخصی را بیان نمی‌کند، در عوض به صورت واضح اشاره دارد که در تحلیل سازه باید سختی پیچشی اعضای ترک خورده به نحو مناسب محاسبه و منظور گردد؛ بنابراین پروسه تشخیص ضریب اصلاح سختی پیچشی برخلاف ضریب اصلاح سختی خمشی، محاسباتی است.

دراین خصوص مبحث نهم در خلال بندهای ذیل، روش محاسبه ضریب اصلاح سختی پیچشی را بیان می‌کند.

 

رفع مشکل قرمز شدن تیر بر اساس ضوابط مقررات ملی ساختمان

 

2. رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس

مقدار Tu و ΦTcr از نتایج محاسبات نرم­ افزارهای مهندسی قابل استخراج بوده و به­ راحتی می­ توان ضریب اصلاح سختی پیچشی را با گام­ بندی تصویری زیر بدست آورد.

1.2 گام اول برداشت Tu و Tcr

مطابق با پیش­ فرض نرم­ افزار که سختی پیچشی آن عدد یک می­ باشد روند محاسبه را آغاز می­ نماییم. پس از طراحی اولیه مقادیر Tu و ΦTcr را با کلیک راست بر روی عضو تحت پیچش و طی مراحل زیر بدست می­ آوریم.

 

گام به گام رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس

شکل 2نتایج طراحی تیر در ایتبس

 

بر روی گزینه Envelope کلیک کنید. همانطور که ملاحظه می کنید در این پروژه مقدار Tu=95.2204 kN.m می باشد.

 

لنگر پیچشی نهایی Tu تیر (گام به گام مراحل رفع قرمز شدن تیر در ایتبس)

شکل 3 لنگر پیچشی نهایی Tu

 

سپس به پنجره قبلی بازگردید و این بار گزینه Shear را انتخاب کنید.

همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید مقدار ΦTcr=39.2947 kN.m می باشد.

 

ظرفیت پیچشی تیر (گام به گام رفع قرمز شدن مقاطع در ایتبس)

شکل 4 ظرفیت پیچشی تیر

2.2 گام دوم اصلاح سختی پیچشی تیرها

اگر Tu<ΦTcr باشد نیازی به اعمال ضریب کاهش سختی پیچشی نیست. ولی اگر Tu>ΦTcr بایستی به­ صورت آزمون و خطا ضریبی (کمتر از 1) را هر بار در قسمت مشخص شده در پنجره زیر وارد کرد تا نهایتاً Tu و ΦTcr تقریباً برابر گردند.

 

اصلاح سختی پیچشی سازه برای رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس

شکل 5 اصلاح سختی پیچشی

 

 آیا در تمام تیرها مجاز به کاهش ضریب سختی پیچشی تیرها هستیم؟

خیر … به طور کلی با دو نوع پیچش روبرو هستیم.

پیچش تعادلی: در این نوع پیچش امکان بازتوزیع نیروها فراهم نیست؛ بنابراین در این اعضا امکان کاهش در لنگر پیچشی وجود نداشته و عضو را برای لنگر Tu  طراحی می‌کنیم. به طور مثال زمانی که یک قاب معین یا قسمتی معین از یک سازه معین را داشته باشیم، پیچش از نوع تعادلی می­باشد.

نکته: تیرهای طره پیچش از نوع تعادلی داشته، یعنی امکان باز توزیع نیرو و کاهش در لنگر پیچشی وجود ندارد.

 

پیچش تعادلی (گام به گام رفع قرمز شدن مقاطع در ایتبس)

شکل 6 پیچش تعادلی

 

پیچش همسازی: در این نوع پیچش امکان بازتوزیع نیروها فراهم می‌باشد؛ بنابراین در این اعضا می‌توان عضو را برای لنگر 0.75Tcr طراحی کرد.

 

پیچش همسازی (گام به گام رفع قرمز شدن مقاطع در ایتبس)

شکل 7 پیچش همسازی

 

 

3. معرفی پلاگین ایتبس برای اصلاح خودکار سختی پیچشی تیرها

مطابق با سؤال و جواب کارگاه بتن کمیته ایرانی نرم افزار، در رابطه با پیشنهاد اعمال ضریب ترک خوردگی پیچشی برابر 0.15 که مطابق با توصیه آیین نامه آبا درگذشته بوده است این‌گونه پاسخ‌داده‌شده است:

 

ضریب ترک خوردگی پیچشی

شکل 5 جواب کمیته ایرانی نرم افزار در رابطه با ضریب ترک خوردگی پیچشی

 

ضریب ترک خوردگی پیچشی در آیین نامه (گام به گام رفع قرمز شدن مقاطع در ایتبس)

 

با توجه به این سؤال، اعمال ضریب 0.15 طبق آیین‌نامه آبا درگذشته امکان­ پذیر نیست و در مواقعی که ممان پیچشی اسمی مقطع از لنگر پیچی آستانه بیشتر باشد (Tu>ϕTth) حتماً باید آرماتور حداقل پیچشی در آن­ها لحاظ شود.

 

حداقل آرماتور پیچشی

 

مطابق با مطالب فوق، محاسبه­ ی ضریب کاهش پیچشی تیر­ها به‌صورت جداگانه الزامی است. که درواقع محاسبه­ ی آن‌ها به‌صورت دستی زمان زیادی خواهد برد.

در ادامه با معرفی پلاگین پیچش همسازی در ETABS که توسط مهندس مرتضی باقری برنامه‌نویسی شده است می‌پردازیم که پیچش همسازی تیر­ها را در نرم‌افزار ETABS آسان و سریع‌تر می‌کند.

جهت استفاده از این پلاگین ابتدا متناسب با ورژن نرم‌افزار ETABS خود، پلاگین را از لینک‌های زیر دانلود کرده و مطابق با شکل زیر پلاگین را برای نرم‌افزار تعریف کنید:

 

دانلود پلاگین پیچش همسازی برای ETABSv16 ورژن 1.0.1

 

دانلود پلاگین پیچش همسازی برای ETABSv18&19 ورژن 1.0.1

 

مسیر واردکردن پلاگین به نرم‌افزار ایتبس

شکل 6 مسیر واردکردن پلاگین به نرم‌افزار ETABS

 

پس از اضافه کردن پلاگین به نرم‌افزار، می‌تواند از همان منوی Tools اقدام به باز کردن پلاگین کرده و آن را اجرا کنید. پس از اجرای آن پنجره‌ی زیر بازخواهد شد که مطابق با حساسیت پروژه ­ی خود می‌تواند آن را تنظیم کنید.

 

پلاگین پیچش همسازی در نرم افزار ETABS

شکل 7 پلاگین پیچش همسازی در نرم افزار ETABS

 

در شکل 7،  𝜑T درواقع همان ضریب کاهش مقاومت پیچش برابر با 0.75 است. درقسمت Max Step مقدار تلاش، جهت رسیدن به عدد مورد در آزمون خطا را درخواست می‌کند و Max Tolerance حداکثر میزان نزدیکی اعداد به یکدیگر را درخواست می‌کند.

در مواقعی که تیک T modifier زده باشد؛ مقدار Torsion در قسمت property modifiers یک تیر را برابر با یک قرار می‌دهد و خود از اول آن را محاسبه می‌کند.

 

شکل 8 نمایش مقدار ضریب Torsion در قسمت Property Modifiers

 

در قسمت Load Combination در گزینه دارد که شما می‌توانید با توجه نیاز خود یکی از آِن گزینه‌ها رو انتخاب کنید.

پس از Ran کردن پلاگین نتایج به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید این نتایج را به نرم­ افزار اکسل منتقل کرده و موارد را بررسی کنید.

 

 پلاگین پیچش همسازی

شکل 9 نتایج به دست آماده از پلاگین پیچش همسازی

 

مشاهده می‌کنید که در بسیاری از تیر­ها مقدار ترک­خوردگی پیچش آن‌ها یک شده است. که این نشان‌دهنده آن است که تیر موردنظر نیاز به ضریب ترک­خوردگی پیچشی نیست و عملاً اعمال ضریب ترک­خوردگی پیچشی 0.15 برای تمام تیرها را رد می‌کند.

در ویدیو آموزشی رایگان از مهندس مرتضی باقری، به بررسی پیچش در تیر­های بتنی و معرفی پلاگین مربوط به پیچش همسازی در تیر­های بتنی پرداخته است.

 

 

❓ با این تفاسیر در چه اعضایی امکان کاهش در لنگر پیچشی وجود ندارد؟

در تیرهای طره پیچش ایجاد شده از نوع تعادلی است. به این معنی که امکان باز توزیع نیرو و کاهش در لنگر پیچشی وجود ندارد. بنابراین در تیرهای طره نمی توان با کاهش ضریب سختی پیچشی این موضوع را حل کرد. در این حالت باید عضو را برای لنگر Tu طراحی کرد.

 

4. اصلاح سختی پیچشی در قالب یک ویدئو

در ویدئو آموزشی رایگان زیر که قسمت کوتاهی از ویدئو  طراحی دستی تیر بتنی و تفسیر نتایج آن در Etabs2016 می باشد، مهندس آرزو محمدی ابتدا انواع پیچش را معرفی می کند و سپس نحوه محاسبه دستی آرماتورهای طولی و عرضی پیچشی را آموزش می دهد. این فیلم آموزشی را از دست ندهید.

 

5. خاموت پیچشی لرزه ای

در اعضایی که تحت پیچش خالص و قابل توجهی قرار می گیرند استفاده از ۲ آرماتور U شکل به صورت وصله پوششی مطلوب نیست. دلیل این امر از بین رفتن پوشش بتن در پیچش های بزرگ می باشد که نهایتا منجر به گسیختگی پیچشی زودرس می شود. (R25.7.1.6) همانطور که ملاحظه می کنید مقطع زیر یک تیر کناری بوده که به دال متصل است و اثر پیچش در آن قابل ملاحظه می باشد.

تنگ بسته به صورت وصله پوششی

شکل 8 تنگ بسته به صورت وصله پوششی

 

اضافه می کنیم بنابر آیین نامه ACI استفاده از این شکل خاموت در سایر شرایط محدودیتی نداشته و فقط منظور اعضایی است که تحت پیچش قرار می گیرند (R25.7.1.7)

اما موردی که در اینجا می خواهیم به آن بپردازیم معمولا در مراجع فارسی کمتر به آن پرداخته می شود.

❓ در مقاطعی که تحت پیچش قابل توجهی قرار می گیرند، طراحی تنگ ویژه به چه صورت خواهد بود؟

تنگ ویژه، خاموتی است بسته، که در دو انتها به قلاب ویژه ختم می شود.

قلاب ویژه نیز، قلابی است با خم حداقل ۱۳۵ درجه.

همچنین تنگی که بخواهد در برابر پیچش مقاومت کند حتما بایستی به صورت تنگ بسته باشد. البته بایستی به این نکته اشاره کنیم که منظور از تنگ بسته این نیست که آرماتورهای عرضی به صورت یکسره باشد، می توان از یک آرماتور U به همراه آرماتور تک شاخه استفاده کرد که در هریک از شرایط به توضیحات بیشتری می پردازیم.

در مقطع مستطیلی زیر، با توجه به اینکه از هیچ طرفی محصور شدگی برقرار نیست؛ بنابراین قلاب انتهایی از هر دو سمت بایستی به خم حداقل ۱۳۵ درجه منتهی شود.

 

تنگ بسته

شکل 9تنگ بسته

 

ولی در مقطع زیر، با توجه به اینکه دال از سمت راست به محصور شدگی کمک می کند؛ خم این سمت را می توان ۹۰ درجه گرفت.

تیر محیطی که تحت پیچش قرار می گیرد.

شکل 10تیر محیطی

 

با همین منطق می توان از خم ۹۰ درجه در هر دو انتهای تیر زیر استفاده کرد و لزومی به استفاده از خم ۱۳۵ درجه نیست!

 

مقطع T شکل

نتیجه­ گیری

 1. نحوه اصلاح سختی خمشی و پیچشی در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آیین­ نامه بتن آمریکا عملاً مشابه با یکدیگر می­ باشند.
 2. اعمال ضریب سختی خمشی و پیچشی در نرم­ افزار بسیار ساده و مشابه با یکدیگر می­ باشد، تنها تفاوت این است که “ضرایب اصلاح خمشی” توسط آیین­ نامه به­ صراحت و به­ صورت عددی بیان شده­ اند ولی برای ضریب اصلاح پیچش فرآیندی آزمون و خطایی نیاز است.
 3. برخلاف اینکه عموماً تصور می­ شود با اعمال ضرایب اصلاح سختی، جواب گرفتن از مقاطع دشوار خواهد شد، در مواردی نظیر پیچش، عکس این تصور برقرار است و با اعمال ضرایب پیچشی مناسب شرایط بهبود می­ یابد.

منابع

 1. Building Code Requirements for Structural Concrete (ACI 318-14)
 2. EFFECTIVE RIGIDITY OF REINFORCED CONCRETE ELEMENTS IN SEISMIC ANALYSIS AND DESIGN, J.R. Pique and M. Burgos
 3. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران، ویرایش 1399
 4. آیین­ نامه طراحی ساختمان­ها دربرابر زلزله، استاندارد 2800، ویرایش 4
خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 65اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. مریم

  سلام وقت بخیر
  لینک دانلودتون فکر میکنم مشکل پیدا کرده
  من با دوتا دیوایس مختلف تست کردم موفق به دانلود نشدم!

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  لینک مجدد براتون ایمیل شد لطفا چک کنید
  ترجیحا هم با مرورگر فایرفاکس دانلودتون رو انجام بدین

  پاسخ دهید

 3. پسرباباش

  با سلام اگر در اجرای تیر بتنی خاموتها در عرض کوچکتر اجرا شوند برای تامین ظرفیت پیچشی چه راهکاری وجود دارد؟مثلا ابعاد پشت تا پشت خاموت در نقشه ۴۰*۵۰ باشد و در اجرا ۳۵*۵۰ اجراشود.

  پاسخ دهید

 4. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  نرم افزار فاصله بیرونی ترین تار مقطع تا محور خاموت پیچشی را ۴٫۴۵ سانتی متر در نظر می گیرد و محاسبات پیچشی را انجام می دهد. بنابراین در نرم افزار امکان بررسی نیست و باید به صورت دستی مقاومت پیچشی مقطع را با خاموت ۵۰x35cm محاسبه کنید و سپس با لنگر وارده بر مقطع مقایسه نمایید و ببینید آیا مقطع جوابگوی لنگر وارده می باشد یا خیر.

  پاسخ دهید

 5. پردیس خسروی

  سلام. پلاگین مقدار Tu رو برای همه ی تیرها ۰ و fiTcr رو برابر میده. بعد از استفاده از پلاگین هم وقتی طراحی می کنم فایل not responding میشه

  پاسخ دهید

 6. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  تا حالا با چنین حالتی مواجه نشدم وقتی با پلاگین کار کردم و نباید چنین اتفاقی نیز بیافتد. پارامتر Tcr به مشخصات مقطع بستگی دارد و مقدار آن ثابت می باشد. البته این برای زمانی هست که نیروی محوری در تیر نداشته باشید. بنابراین اگر ابعاد مقاطع شما متفاوت باشد باید پارامتر Tcr فرق کند. بهتر است به صورت دستی پیچش را کنترل و نتایج را بررسی کنید.
  این روش را نیز امتحان کنید شاید جواب بدهد. روی پلاگین کلیک راست کنید. گزینه Properties را و در سربرگ General گزینه Unblock (گزینه پایین سمت چپ) را فعال کنید و سپس ok را بزنید.

  پاسخ دهید

 7. مهرشاد

  سلام خسته نباشید پیرو درسنامه اصلاح ضریب پیچی که فرمودین من با ضریب اصلاحی ۰٫۱ جواب گرفتم میخواستم بدونم خیلی پایین بودن ضریب تاثیری توی طراحی داره؟؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  در اثر ترک خوردن مقطع، سختی پیچشی آن کاهش می یابد و با رسیدن مقدار لنگر پیچشی به Phi Tcr، این مقدار در تیر ثابت مانده و اثر لنگرهای داخلی اضافی (Tu-Phi Tcr) در سایر اعضا بازتوزیع می شوند. منظور از بازتوزیع این است که تلاش های خمشی و برشی در اعضا تغییر کنند. به عبارتی اتصال تیر فرعی به تیر اصلی از ۱۰۰ درصد گیرداری خارج شود و باعث شود میزان لنگر خمشی و نیروی برشی به تناسب سختی معرفی شده در اعضا ایجاد شود. به عنوان مثال اگر سختی پیچشی تیر اصلی صفر باشد، در تکیه گاه تیر فرعی لنگر خمشی بسیار ناچیزی ایجاد می گردد و این عضو تقریبا شبیه یک تیر دو سر مفصل عمل می کند. بنابراین این موضوع در طراحی اعضا تاثیرگذار است.

  در مورد اینکه ضریب سختی پیچشی را تا چه مقدار می توان کاهش داد باید گفت که اگر نظر آیین نامه را بخواهید می توانید از ۰٫۱ نیز کمتر در نظر بگیرید. اما به لحاظ استاتیکی و قوانین تعادل نظر شخصی بنده این است که چنانچه ضریب کاهش سختی پیچشی زیر ۰٫۰۵ بشود ابعاد تیر مناسب نیست و باید در ابعاد آن تجدید نظر شود. چونکه با صفر کردن سختی پیچشی (مثلا ضریب ۰٫۰۰۱ وارد شود) عملا لبه دال در مدل ریاضی مفصلی خواهد بود که در عمل همچین وضعیتی نخواهیم داشت.

  پاسخ دهید

 9. David

  باسلام ممنون وسپاس از سایت بسیار کاربری شما.موفق وپیروز باشید.

  پاسخ دهید

 10. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام ممنون از نظر لطف شما مهندس عزیز🌸

  پاسخ دهید

 11. تقوی

  سلام
  در مورد افتادن تیرهای فرعی روی تیر اصلی اول باید بعد از طراحی بررسی شود که تیر در برش اور استرس شده است یا نه. اگر اور استرس در اثر برش داشته باشند اجاز وارد کردن ضریب کاهش سختی پیچشی تا زمان رفع مشکل برش در تیر اصلی، را نداریم. بعد از این که مشکل برش مرتفع شد اجازه وارد کردن ضریب پیچشی را داریم. وگرنه اول کار ضریب پیچشی رو وارد کنیم حتی برای یه تیر با مقطع ۱۰ در ۱۰ سانتی متر بطول ۷ متر هم رنگ قرمز برطرف می شه. پس اول برش تیر باید حل شود.
  ممنون

  پاسخ دهید

 12. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  🌺🙏

  پاسخ دهید

 13. SH.GH.ESF@GMAEL.COM

  سلام عالی

  پاسخ دهید

 14. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  🌺🙏

  پاسخ دهید

 15. ابوالفضل مهدوی

  سلام. آقای مهندس آیا در تیرهای میانی پیچشی ناشی از قاب های عمود بر آن و یا تیرهای پیرامونی در اثر تیرچه ها ایجاد میشه؟ در فایل ها ایتبس بنده بعد از استفاده از پلاگین مهندس باقری بعضی از تیرهای میانی و پیرامونی با توجه به اینکه نه به دال متصل هستند و نه تیر فرعی دارن گزارش عدد پیچش میدن و در خروجی ها هم ارماتور عرضی و هم طولی گذاشته میشه و سازه به ازای هر متر ۵ کیلوگرم سنگین تر میشه. متوجه نمیشم چه اتفاقی افتاده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  پاسخ دهید

 16. فاطمه آقایی

  احتمالا در اثر باز توزیع پیچش این اتفاق میوفته چون وقتی ضریب پیچشی تیری کاهش میدهیم پیچش باز توزیع میشود و به باقی تیرها هم میرسد.

  پاسخ دهید

 17. امید

  سلام وخسته نباشید به همه ی سبزسازه ای ها ببخشید از کجا تشخیص بدیم که تیر پیچش همسازی است یا پیچش تعادلی؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ؟

  پاسخ دهید

 18. فاطمه آقایی

  پیچش به دو صورت تعادلی و همسازی است.
  پیچش تعادلی در اتصال دال های طره ایی به تیر و پیچش همسازی در سازه های نامعین رخ میدهد مثل اتصال تیر فرعی به تیراصلی که لنگر خمشی انتهای تیر فرعی باعث پیچش در تیراصلی میشود.
  در پیچش سازگاری امکان باز توزیع تنش ها وجود دارد و میتوان سختی پیچشی را کاهش داد. در اعضای معین استاتیکی بار توزیع مفهومی ندارد به منظور حفظ تعادل عصو مقاومت پیچشی کافی باید در چنین اعضایی تامین شود.

  پاسخ دهید

 19. مهندس نوش آفرین کرمی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  پیچش به دو صورت تعادلی و همسازی اتفاق می افتد. پیچش تعادلی را در اتصال دال های طره ای به تیر می توان مشاهده کرد. پیچش تعادلی همانطور که از اسمش پیداست یعنی با نوشتن معادلات تعادل می توانید مقادیر عکس العمل ها را بدست آورید. پیچش همسازی یا سازگاری در سازه های نامعین رخ می دهد. مانند اتصال تیر فرعی به تیر اصلی که لنگر خمشی انتهای تیر فرعی باعث پیچش در تیر اصلی می شود. در این حالت به دلیل درجات بالای نامعینی سازه نمیتوانید از معادلات ساده تعادل مقادیر را به دست آورید. ضریب سختی پیچشی را باید به صورتی کاهش بدهید که Tu برابر با Phi Tcr شود. اگر ضریب را ۰٫۱۵ اعمال کردید و مقدار Tu کمتر از Phi Tcr شده صحیح نیست. زیرا آیین نامه کاهش Tu را فقط تا Phi Tcr مجاز دانسته است.پیچش در تیرهایی که متصل به طره هست از نوع تعادلی می باشد. اما اگر همین طره از سه طرف به تیر متصل باشد پیچش را می توان از نوع همسازی در نظر گرفت و سختی پیچشی را کاهش داد.

  پاسخ دهید

 20. محسني

  برای کنترل و اعمال ضریب ترکخوردگی پیچشی تیرها در Etabs 9.7.4 هم را حل سریع و بدون محاسبات دستی تک تک تیرها وجود داره؟
  مثل پلاگین ارایه شده و …

  پاسخ دهید

 21. مهندس نوش آفرین کرمی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  درست است میشه از پلاگین استفاده کرد

  پاسخ دهید

question