صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  طراحی سازه های بتنی  »  طراحی تیر بتنی؛ محاسبه تعداد میلگرد تیر بتنی در ایتبس به همراه ویدئو طراحی دستی

طراحی تیر بتنی؛ محاسبه تعداد میلگرد تیر بتنی در ایتبس به همراه ویدئو طراحی دستی

قطعا شما هم میدانید که طراحی تیر بتنی به دو صورت دستی و نرم افزاری انجام می شود اما شاید بگویید چرا دستی؟! نرم افزار ها همیشه کمی خطا دارند و ما به عنوان یک طراح باید محاسبات و تیپ بندی که در ایتبس صورت می گیرد را کنترل کنیم.

در این مقاله جامع به طراحی تیر بتنی و محاسبه تعداد میلگرد در تیر می پردازیم و با کمک چندین ویدئو مفاهیم را دقیق تر برای شما بیان خواهیم کرد. شما می توانید ویدئو طراحی دستی تیر بتنی که حدودا 2 ساعت است را در انتهای همین مقاله به همراه توضیحات مقاله دانلود کنید.

 

در این مقاله چه می‌آموزید؟

طراحی تیر بتنی

پیش از شروع این بخش لازم است یادآوری شود در ساخت و سازهای رایج کشورمان، از اسکلت بتن آرمه به صورت سیستم قاب خمشی با شکل پذیری متوسط استفاده می شود. ما نیز در این مقاله با توجه به این موضوع، ضوابط محاسبه آرماتورهای قاب خمشی بتنی با شکل پذیری متوسط را مدنظر قرار داده ایم.

در این بخش از مقاله سعی خواهد شد ضمن تشریح کامل بندهای آیین نامه، به شفاف سازی قسمت های مبهم آن پرداخته شود. همین طور پس از تشریح بندهایی از آیین نامه را که مربوط به محاسبات آرماتورهای طولی و عرضی در تیرهاست، نمونه ای از اعمال این ضوابط در قالب یک مثال آشنا خواهیم شد.

حداقل ابعاد تیر بتنی

ابتدا به بررسی محدودیت های هندسی المان های خمشی (تیرها) پرداخته و سپس ضوابط میلگرد گذاری تیر ها را بررسی خواهیم نمود. هرچند ابعاد انتخابی تیرها توسط مهندسین طراح به نحوی است که محدودیت های هندسی بند 9-23-3-1-1 را در حین مدلسازی اولیه در نرم افزار Etabs، در بر می گیرد ولی آشنایی مهندسین با آن ها می تواند در ترسیم نقشه های اجرایی موثر واقع شود.

 

حداقل ابعاد تیر بتنی

 

هر چند محدودیت های هندسی در نگاه اول بسیار ساده به نظر می رسند ولی لازم است توضیحات مختصری برای برخی از آن ها داده شود: (همه ی توضیحات ارائه شده به همان ترتیب و نام گذاری ای می باشد که در مبحث نهم آمده است.)

الف- هدف این بند از اعمال محدودیت ارتفاعی برای تیرها، جلوگیری از به کار بردن تیرهای عمیق در دهانه های کوچک (مثلاً 2 یا 3 متری) است؛ زیرا استفاده از این تیرها سبب تسلیم برشی تیر بتنی شده و رفتار آن مطابق انتظار آیین نامه نخواهد بود.

ب- این بند حداقل هایی را برای عرض تیر بیان می کند تا از ایجاد ضعف برشی در تیرهایی که مهندس طراح مجبور به کاهش عرض است، جلوگیری کند. برای مثال برخی از مهندسین برای جلوگیری از کاهش فضای مفید باکس راه پله (به نحوی که تیرهای باکس راه پله سرگیر یا شانه گیر نشوند)، عرض تیرها به قدری کاهش می دهند که تیرها در داخل دیوار پیرامونی پنهان شود. این کاهش عرض نباید ضوابط این بند را نقض نماید.

پ- بر اساس این بند می توان تیرهایی با عرض بیشتر از عرض ستون را طراحی نمود. ولی اغلب توصیه می شود عرض تیر برابر یا کوچکتر از عرض ستون باشد (لبه های تیر از ستون بیرون نزند) تا آرماتورگذاری و قالب بندی آن ها برای تیم اجرایی دشوار نگردد.

آخرین بند این قسمت، بند 9-23-3-1-1-2، را می توان مهم ترین بندی دانست که گاهاً در ترسیم نقشه ها یا در حین اجرا رعایت نمی شود! این اتفاق عموماً در تیرهای پیرامونی ساختمان که بر یک لبه ی ستون مماس می شوند، قابل مشاهده است. به عبارت دیگر شیفت دادن تیر به سمت بیرون مِلک برای افزایش مساحت مفید ساختمان (آکس کردن تیر)، نمی تواند به هر اندازه دلخواه باشد؛ بلکه مقدار برون محوری آکس تیر نسبت به آکس ستون بایستی کمتر از یک چهارم بعد ستون در همان راستایِ برون محوری تیر باشد. به عنوان مثال اگر ابعاد ستون 40×40 سانتی متر باشد، حداکثر خروج از مرکزیت می‌تواند 10 سانتی متر باشد.

 

محدودیت ابعاد تیر بتنی

حداکثر فاصله مجاز آکس تیر نسبت به آکس ستون

 

 

 چگونه اثر خروج از مرکزیت تیر نسبت به ستون را در نرم افزار Etabs اعمال نماییم؟

مسلماً قبول دارید که هدف از مدلسازی سازه در نرم افزار نزدیک تر کردن مدل به واقعیت اجرایی پروژه است. پس چرا این قبیل مسائل (مانند مدلسازی برون محوری تیرها) در مدلسازی دیده نمی شود؟ متاسفانه یا خوشبختانه کنترلر های نظام مهندسی های برخی استان ها با استناد به اینکه اعمال یا عدم اعمال این قبیل مسائل جزئی تاثیر چندانی در تحلیل سازه ندارد، اعمال این قبیل برون محوری ها در تیرها، دیوارهای برشی و دیوارهای حائل و … برای ساختمان های تا 8 طبقه ضروری ندانسته و از آن چشم پوشی می کنند.

حقیقتاً پذیرفتن چنین استدالالی بیشتر شبیه پاک کردن صورت مسئله است تا ارائه یک راه حل منطقی! پس بهتر است با نحوه اعمال گام به گام این برون محوری ها در نرم افزار Etabs به صورت خلاصه آشنا شویم:

– انتخاب المان (تیر) مورد نظر

– استفاده از مسیر Assign menu > Frame > Insertion Point

– بعد از اجرای دستور، در کادر ظاهر شده و در بخش Cardinal Point،  نقطه‌ای از تیر که قرار است خروج از مرکزیت نسبت به آن سنجیده شود، انتخاب کنید.

– در بخش Frame Joint Offsets from Cardinal Point، مقدار خروج از مرکزیت را نسبت به محورهای اصلی یا محلی تعیین و مقدار آن را وارد نمایید.

– تیک Do not transform frame stiffness for offsets from centroid for non P/T floors را بردارید تا سختی قاب متناسب با حالتی تیر دارای خروج از مرکزیت است، اصلاح شود. (در صورت تیک خوردن این گزینه خروج از مرکزیت اثری بر تحلیل نداشته و تنها بصورت گرافیکی نمایش داده می‌شود.)

 

 آیا در ایتبس این امکان وجود داره که سازه ای که کامل مدل سازی و طراحی شده، بتوانیم اندازه یک آکس را کم یا زیاد کنیم. چون اگر آکس را تغییر بدیم المان ها سر جای خودشون باقی می مانند. ولی ما می خواهیم که ستون ها, تیر ها و سقف هم همراه اکس جابه جاشود.

در برنامه ETABS 2016  برای آنکه در حین تغییر ابعاد خطوط شبکه (آکس ها) المان های مدلسازی شده بر روی آن خطوط شبکه نیز جابجا شوند بایستی گزینه چسباندن المان ها به خطوط شبکه قبل از تغییر فاصله بین آنها فعال شده باشد. برای این منظور از مسیر Edit menu > Grid Options > Glue Joints to Grids اقدام نموده تا این گزینه فعال شود. با راست کلیک بر روی یک فضای خالی در پنجره مدلسازی نیز می توان به این دستور دسترسی پیدا نمود. بعد از اجرای این دستور از مسیر Edit menu > Grid Options اقدام به تغییر فاصله بین آکس ها نمایید.

آرماتور گذاری تیر بتنی 

قبل از این در مقالات متفاوت مانند مقاله میلگرد گذاری دال بتنی، با نحوه آرماتور گذاری آشنا شدیم اما در این مقاله قصد دراریم در رابطه با میلگرد گذاری تیر بتنی صحبت کنیم. می دانیم که آرماتورهای تیرها به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 • میلگرد های طولی (اصلی)
 • میلگردهای عرضی (خاموت)
 • میلگردهای پیچشی (طولی و عرضی)

در این بخش ابتدا بندهای مربوط به آرماتورهای طولی را بررسی کرده و سپس به تشریح بندهای مرتبط با آرماتورهای عرضی خواهیم پرداخت. به دلیل عدم نیاز به طراحی نه چندان زیاد میلگردهای پیچشی در طراحی های رایج، از بررسی بندهای آیین نامه ای آن صرف نظر کرده ایم.

حداقل و حداکثر درصد آرماتور در تیر بتنی

 

ضوابط حداقل و حداکثر درصد آرماتور تیر بتنی در طراحی آن

 

  بند 9-23-3-1-2-1 که ضوابطی از طراحی آرماتورهای طولی تیر بتنی را بیان می کند که جزء مهم ترین بندهای آیین نامه است که بایستی در تهیه دیتیل های اجرایی مدنظر مهندس طراح قرار گیرد.

جمله اول بند 9-23-3-1-2-1 مقدار حداقل و حداکثر آرماتورهای طولی در بالا و پایین مقطع تیر بتنی را مشخص کرده است که می توان آن ها را به شرح زیر در نظر گرفت:

 

طراحی گام به گام تیر بتنی

 

 

 

اگر مشخصات مصالح بر اساس طراحی های رایج به این صورت در نظر گرفته شود که رده بتن مصرفی  برابر  fc=21 MPa و آرماتور طولی را از نوع میلگرد AIII با fy=400 MPa باشد؛ مقدار آرماتور طولی حداقل تیر به صورت زیر قابل محاسبه خواهد بود:

 

حداقل ابعاد تیر بتنی

 

 

 

پس اگر این موارد را جمع بندی نماییم، می توان گفت در یک تیر بتن آرمه با مطالح رایج، «حداقل درصد آرماتور تیرها 0.3 % و حداکثر درصد آرماتور در تیر  2.5 % در بالا و پایین مقطع می باشد.» در صورتی که مقدار آرماتور تیر از 2.5% بیشتر شود (حتی در یک ایستگاه)، نرم افزار ایتبس پیغام O/S را روی آن تیر نمایش خواهد داد و لازم است ابعاد تیر افزایش داده شود تا مقدار ρ کاهش یابد.تجربه مهندسی نشان داده است که در طراحی تیر بتنی برای جایگذاری راحت تر آرماتور ها، بهتر است درصد مجاز آرماتورهای طولی تیر بین 0.8% و 1.2% محدود شود.

پس از اینکه با مقادیر حداقل و حداکثر درصد آرماتور در تیر در جمله اول این بند آشنا شدیم؛ لازم است برای تبدیل این مقادیر به سایز و تعداد میلگرد جمله دوم بند 9-23-3-1-2-1 را هم مد نظر قرار دهیم. در این جمله « حداقل سایز آرماتور طولی در بالا و پایین مقطع تیرها برابر 12 میلی متر (Φ12) و حداقل تعداد آن برابر دو میلگرد معرفی شده است. »

جمله سوم بند 9-23-3-1-2-1 که در آن به ضابطه ی بند 9-14-5-2-3 اشاره دارد، بیانگر این موضوع است که اگر « آرماتورهای طولی محاسبه شده برای تیر کمتر از ρmin باشد، می توان مقدار محاسبه شده را در 33/1 ( 4/3  ) ضرب کرده و آن را به عنوان ρmin در نظر گرفت. » نرم افزار Etabs نیز این موضوع را در محاسبات اعمال کرده و نیازی به کنترل دستی آن توسط مهندس طراح نمی باشد.

بند 9-23-3-1-2-2 مربوط به ضوابط محاسبه لنگرهای خمشی مثبت و منفی تیرهاست که خود نرم افزار آن ها را در نظر گرفته و تحلیل سازه را بر اساس آن انجام خواهد داد؛ لذا نیازی به بررسی آن در این مقاله نمی باشد.

بند 9-23-3-1-2-3 به انتخاب میلگرد سراسری در بالا و پایین مقطع تیر می پردازد که در حل مثال نرم افزاری این بند را توضیح خواهیم داد.

آرماتور گذاری طولی تیر بتنی

 

ضوابط میلگرد گذاری عرضی در تیر بتنی

 

برای تشریح این بندها بهتر است شکل زیر را که مربوط به یک تیر سراسری دو دهانه است، مدنظر قرار دهیم که ضوابط بندهای فوق خلاصه وار در این تصویر آمده است (توصیه می شود شکل زیر را به صورت کلی به خاطر بسپارید.)

 

 

ضوابط نحوه خاموت گذاری در تیر بتنی

نحوه خاموت گذاری در تیر

 

آیین نامه در نواحی نزدیک به تکیه گاه که مقدار برش به حداکثر خود، ضوابط سخت گیرانه ترانه برای محاسبه خاموت ها در نظر می گیرد. بند 9-23-3-1-2-4 ضوابط مربوط به تعیین طول ناحیه بحرانی را بیان می کند که مطابق بند الف و ب قابل تعیین است:

« از بَرِ ستون حداکثر به اندازه 5 سانتی متر فاصله گرفته و از آن نقطه به اندازه ی دو برابر ارتفاع مقطع تیر به سمت وسط تیر حرکت خواهیم نمود تا به انتهای ناحیه بحرانی برسیم. » این ناحیه همان ناحیه ای از تصویر که تراکم خاموت ها در آن بیشتر است.

با استناد به تصویر آورده شده، برای تعیین طول ناحیه غیربحرانی می توان گفت «اگر از کل طول آزاد تیر، مجموع طول نواحی بحرانی ابتدایی و انتهایی تیر را کم کنیم؛ طول ناحیه غیربحرانی تیر به دست خواهد آمد». در مواردی که طول تیر کم و ارتفاع مقطع آن زیاد باشد، احتمال حذف ناحیه غیربحرانی وجود دارد. در این مواقع کل طول تیر ناحیه بحرانی محسوب خواهد شد.

در بند  9-23-3-1-2-5 ضوابط مربوط به سایز و فاصله ی خاموت ها بیان گردیده است که براساس آن می توان گفت:

الف- در طراحی تیر بتنی قاب های خمشی متوسط، قطر خاموت ها بایستی حداقل 8 میلی متر (Φ8) انتخاب شود. لازم به ذکر است که رده میلگردهای عرضی (خاموت) معمولاً AII انتخاب می شود (چرا؟).

ب- همانطور که مشاهده می شود ضوابط مربوط به فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی در همین بند بیان گردیده است. برای انسجام بیشتر، ضوابط مربوط به فاصله خاموت ها در ناحیه غیر بحرانی (که در بند 9-23-3-1-2-6 آورده شده است) را نیز در اینجا بیان خواهیم کرد:

 

S1 ≤ min {d/4 , 8db min , 24db trans  , 30 cm}

S2 ≤  d/2

 

پ- این بند به بیان فاصله اولین خاموت از بَر ستون پرداخته است که براین اساس «فاصله اولین خاموت از بَرستون بایستی کمتر مساوی 5 سانتی متر باشد». با توجه به شرایط اجرایی در کارگاه، عموماً عدد 5 سانتی متر رایج ترین انتخاب بین مهندسین در ترسیم نقشه های اجراییست.

 

محاسبه تعداد میلگرد تیر در 4 گام

گام1: نحوه محاسبه تعداد میلگرد طولی تیر در Etabs

اصولا طراحی تیر بتنی باید به صورت مجزا برای تلاش های خمشی، برشی و پیچشی باشند. در واقع ابعاد مقطع تیر برای بحرانی ترین حالت این تلاش ها و مقدار آرماتور آن از مجموع آرماتورهای مورد نیاز هر یک از تلاش ها تعیین خواهد شد. نرم افزار Etabs مقدار میلگردهای طولی تیرها را به صورت مساحت آرماتور در سه ایستگاه در طول تیر که در بالا و پایین مقطع قرار دارند، گزارش می کند. به عنوان مثال اگر تیر سه دهانه زیر را که دو دهانه ی سراسری و یک دهانه کنسولی دارد، در نظر بگیریم؛ مقدار آرماتور طولی برحسب cm2 به صورت زیر گزارش خواهد شد:

 

محاسبه تعداد میلگرد طولی تیر بتنی

میلگرد طولی تیر

  محل و تعداد ایستگاه های طراحی آرماتور طولی تیرها چگونه تعیین شده است؟

اگر دیاگرام لنگرخمشی یک تیر سراسری تحت بار های ثقلی را ترسیم کنیم، خواهیم دید در وسط دهانه لنگرخمشی مثبت و در دو انتهای دهانه دارای لنگرخمشی منفی می باشد؛ لذا حداقل 3 ایستگاه برای گزارش مقدار آرماتورهای طولی تیر مورد نیاز است. از طرفی در طراحی تیرهای بتن آرمه برای تحمل خمش های حاصله، بایستی از آرماتورهای کششی و فشاری استفاده شود. محل این آرماتورها بسته به دیاگرام لنگرخمشی می تواند در بالا یا پایین مقطع واقع شود که در نهایت بایستی علاوه بر 3 ایستگاهی که در طول تیر واقع شده اند؛ در بالا و پایین مقطع نیز مقدار آرماتورهای طولی تیر گزارش داده شود.

 

طراحی گام به گام تیر بتنی

 

با توجه به توضیحات ارائه شده به راحتی می توان گفت که چرا نرم افزار برای تیر کنسول در ایستگاه آخر، مقدار آرماتور طولی بالا و پایین مقطع را صفر گزارش کرده است (کمی روی این مسئله فکر کنید).

 

گام2: قرائت میلگرد های طولی تیر در ایتبس

از آنجایی که محاسبه و طراحی میلگردهای طولی (تیپ بندی، مقدار و سایز آرماتورهای اصلی و تقویتی و …) تیر در یک دهانه، به آرماتورهای طولی دهانه ی مجاورش نیز وابسته است، توصیه می شود ابتدا با انتخاب گزینه ی پنجره نمایش را در حالت نما قرار داده و سپس مسیر زیر را برای مشاهده مقدار آرماتورهای طولی تیرها می توان مسیر زیر را پیمود:

 

ابعاد میلگردهای طولی تیر بتنی

 

پس از زدن دکمه ok، مساحت آرماتورهای طولی تیرها بر حسب واحد نرم افزار روی هر دهانه از تیر مشخص خواهد شد (در این مقاله واحد ها بر برحسب cm خواهند بود).

 

طراحی گام به گام تیر بتنی در etabs

آرماتورهای طولی تیر

گام3: نکات اجرایی آرماتورهای طولی در طراحی تیر بتنی

پیش از شروع گام سوم که مهم ترین گام در محاسبه تعداد میلگرد در تیر است، لازم است به ضوابط بند 9-23-3-1-2 که مربوط به آرماتورهای طولی تیرهاست، تسلط یافت. این ضوابط در اوایل همین مقاله تشریح و بررسی گردید و برخی نکات اجرایی آن اشاره شد.

در این گام مهندس طراح علاوه بر ضوابط ذکر شده، بایستی به برخی مطالب تئوریک و سایر ضوابط میلگرد گذاری (نظیر محل قطع میلگردها، طول مهاری میلگرد، نحوه تعیین آرماتوهای اصلی و تقویتی و …) نیز تسلط داشته باشد. عمده این مطالب در درس سازه های بتن آرمه بررسی شده و در این مقاله برخی از موارد مهم آن به صورت خلاصه یادآوری خواهد شد.

نکات مهم در انتخاب ابعاد تیر بتنی:

مقطع تیرها می تواند عمیق (با ارتفاع بیشتر نسبت به عرض)، عریض (با عرض بیشتر از ارتفاع) و یا مربعی باشد. انتخاب مقطع مناسب تا حد زیادی به طول تیر وابسته است. به نحوی که:

 • تیرهای بلند (طول > 6 متر) تحت لنگرهای خمشی عملکرد بحرانی تر داشته و برای تامین مقاومت خمشی بهتر است از مقاطع عمیق استفاده شود، زیرا که سختی خمشی تیر با توان سوم ارتفاع مقطع رابطه مستقیم دارد. همین طور توصیه می شود برای جلوگیری از افزایش بیش از حد عمق، تیرچه ریزی سقف ها به نحوی انجام شود که این قبیل تیرها در باربری ثقلی شرکت نکنند (تیرچه ها روی این تیرها ننشینند.)
 • تیرهای کوتاه (طول < 4 متر ) به دلیل طول کوتاهشان سختی بیشتر داشته و نیروی بیشتری از زلزله را جذب می کنند که نتیجتاً تلاش های برشی برای این تیرها بحرانی تر می شود. هرچند مقاومت برشی مقطع تیر با عرض و ارتفاع تیر رابطه یکسانی دارد ولی توصیه می شود حداقل الامکان برای جواب گرفتن تیرهای کوتاه که تلاش برشی آن ها بحرانی می باشد، عرض آن ها را افزایش دهیم تا از ارتفاع مفید طبقات کاسته نشود. از طرفی افزایش غیر ضروری ارتفاع مقطع تیر، مقدار آویز آن ها نیز را افزایش داده و معماری فضا را تحت الشعاع قرار می دهد که برای رفع این مسئله بایستی به استفاده از سقف کاذب روی آورد که کارفرما را متحمل هزینه می کند. (توجه شود برای افزایش عرض تیرها بایستی محدودیت های هندسی بند 9-23-3-1-1-2 مدنظر قرار گیرد.)

نکات مهم در محاسبه تعداد میلگرد سراسری تیر بتنی :

 

 

"گام

 

 

 • در تیرهای سراسری (که بین چندین دهانه ی یک قاب امتداد دارند)، در صورتی که طول آن بیشتر از طول یک شاخه میلگرد (12متر) شود، بایستی آن را در داخل تیر وصله کرد.
 • توصیه می شود محل وصله آرماتورهای تیر در ناحیه بحرانی تیر قرار نگیرد و همین طور محل وصله به گونه انتخاب شود که مقدار لنگرخمشی در آن حد الامکان کم باشد. (پس بهتر است وصله میلگردهای فوقانی در یک سوم میانی طول دهانه و وصله میلگردهای تحتانی در فاصله ی یک چهارم یا دو برابر ارتفاع مقطع تیر، از بَر ستون واقع شود.)

 

وصله تیر بتنی

بهترین محل برای وصله آرماتور های تیر بتنی

 

 • در طراحی تیر بتنی، برای سهولت آرماتورگذاری قویاً توصیه می شود که ارتفاع مقطع تیرها از دهانه ای به دهانه ی دیگر تغییر نکند. (تغییر عرض در حد مجاز مشکلی نخواهد داشت. (چرا؟)). در صورتی که این امر رعایت نگردد، بایستی دیتیل های خاصی برای اجرای آرماتورهای طولی این تیرها ارائه شود که یکی از آن ها به صورت شکل زیر می باشد (مشابه دیتیل اتصال رمپ پله به پاگرد).

 

 

آرماتور گذاری تیر بتنی

تغییر در ارتفاع مقطع تیر باعث صعوبت در آرماتورگذاری می شود.

 

 

 • بهتر است تنوع سایز میلگردهای خیلی زیاد نباشد و همین طور سایز آن ها حداقل 2 شماره اختلاف داشته باشند. مثلاً استفاده از میلگردهای Φ20 ، Φ16 و Φ25 برای یک سازه کوتاه مرتبه مناسب است.

 

نکات مهم در طراحی میلگردهای تقویتی تیر بتنی :

 • برای اینکه طرح اقتصادی باشد، لازم است تعدادی آرماتور به صورت سراسری اجرا شده و در ایستگاه هایی که مقدار مساحت آرماتور از مساحت آرماتورهای طولی بیشتر شده است، از آرماتور تقویتی استفاده شود. (در گام بعد با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم شد.)
 • معمولاً در طراحی برای قاب خمشی بتنی با شکل پذیری متوسط برای دهانه های رایج، محل آرماتورهای تقویتی فوقاتی در ابتدا و انتهای دهانه و آرماتورهای تقویتی تحتانی در وسط دهانه واقع می شود. (دقت کنید که این مورد همیشه صادق نبوده و ممکن برخی از میلگردهای تقویتی مورد نیاز نباشند.)

 

 

طراحی میلگرد های تیر بتنی

هرکجا که آرماتور سراسری کافی نباشد از میلگرد تقویتی استفاده می کنیم.

 

 • توصیه می شود برای کاهش اشتباهات اجرایی اکیپ آرماتوربندی و کنترل راحت تر آرماتورگذاری توسط مهندس ناظر، قطر میلگردهای سراسری و تقویتی حداقل 2 شماره اختلاف داشته و قطر بزرگتر برای میلگرد تقویتی مورد استفاده قرار گیرد(چرا؟). به عنوان مثال از Φ16 برای آرماتورهای سراسری و از Φ20 برای آرماتور تقویتی استفاده شود.

نکات مهم قطع میلگردهای تقویتی تیر :

 • محل دقیق قطع آرماتورهای تقویتی از روی دیاگرام پوش لنگرخمشی تیر انتخاب می شود. هر چند ترسیم این دیاگرام با استفاده از نرم افزار چندان مشکل نخواهد بود ولی با توجه به تعداد زیاد قاب و دهانه ها، انجام آن وقت گیر می باشد.
 • اغلب مهندسین برای تعیین محل قطع میلگردهای تقویتی، به جای استفاده از روش دقیق (ترسیم دیاگرام پوش) از یک روش تجربی که از روش دقیق مشتق شده است، استفاده می کنند. در این روش طول و محل قطع هر یک از آرماتورهای تقویتی تیر را می توان به صورت زیر نشان داد:

 

 

محل قطع میلگردهای تقویتی تیر بتنی

محل قطع میلگردهای تقویتی را حدودا در فاصله یک سوم طول دهانه می توان در نظر گرفت.

 

 • توصیه می شود میلگردهای تقویتی با طول هایی قطع شوند که پرت میلگرد کمتری را حاصل کنند. لذا بهتر است طول آن ها اعدادی رُندی باشند که بتوان 12 را بر آن ها تقسیم نمود. به عنوان مثال طول هایی مثل 2/1 ، 5/1، 2، 4/2 ، 3، 4 و … بسیار مطلوب خواهد بود و یا اگر میلگردی به طول 8/2 متر مورد نیاز باشد، می توان با رند کردنِ رو به بالای آن (انتخاب طول 3 متر) این نقیصه را برطرف نمود.
 • بهتر است حدالامکان طول میلگردهای تقویتی به سمت بالا گرد شوند؛ زیرا در اغلب موارد مهندسین در حین تهیه دستور برش، برای کاهش پرتی میلگرد طول میلگردها را کمتر از مقدار قید شده در نقشه در نظر می گیرند.

نکات مهم مهار میلگردها در طراحی تیر بتنی:

 • ابعاد ستون های انتهایی و کناری قاب بایستی به گونه ای انتخاب شود که طول مهارکششی میلگرد (dh) در داخل ستون تامین شود. این موضوع بسیار مهم در اغلب موارد کنترل شده و احتمال در رفتن یا قلوه کَن کردن بتن توسط میلگردهای تیر وجود دارد.

 

نکات اجرایی میلگرد گذاری تیر بتنی

میلگردهای تیر بایستی به اندازه کافی در داخل ستون ادامه پیدا کنند.

 

 • در صورتی ابعاد ستون برای تامین طول مهاری میلگردهای طولی تیر کافی نباشد، بایستی قطر آرماتورهای طولی تیر کوچکتر انتخاب شود؛ زیرا اندازه طول مهاری میلگرد با قطر آن رابطه ی مستقیم دارد (این بند یکی از دلایلی است که بایستی قطر میلگردهای سراسری را کوچکتر از قطر میلگردهای اصلی انتخاب نماییم).

  در صورتی که با توجه به ضوابط بالا طول مهاری میلگرد های طولی میسر نباشد چه باید بکنیم؟

به عنوان راه حل نهایی می توان از دو روش زیر استفاده نمود:

1- تعبیه صفحه نصبی (Insert Plate) در انتهای در وجه انتهایی ستون و اتصال میلگردهای طولی تیر به وسیله ی «کوپلر جوشی انتهایی» در این روش به جای جوش مستقیم میلگرد (که آیین نامه آن را جایز نمی داند) به صفحه نصبی، از یک رابط به نام «کوپلر جوشی انتهایی» استفاده می شود. بدین ترتیب که پس از جوش این کوپلر به صفحه ی نصبی، انتهای میلگردها در دستگاه مخصوصی رِزوه (دندانه دار) شده و پیچاندن آن در داخل کوپلر قرار می گیرد.

از آنجایی که فیکس کردن صفحه نصبی در لابه لای آرماتورهای ستون چندان آسان نیست، توصیه می شود از این نوع اتصال برای اجرای آرماتوربندی دیوارهای حائل و برشی در اسلکت فولادی استفاده شود.

 

کوپلر جوشی انتهایی

کوپلر جوشی انتهایی

 

2- استفاده از «کوپلر انتهایی»

این روش حالت پیشرفته تری از روش اول می باشد. در این روش نیازی به تعبیه صفحه نصبی در وجه ستون نمی باشد. در عوض انتهای کوپلر ها به گونه ایست که هر کوپلر صفحه نصبی مربوط خودش را به صورت مستقل دارد.

 

کوپلر انتهایی

کوپلر انتهایی

 

نکات مهم قلاب و خم میلگرد ها در تیر :

 • اجرای خم 90 درجه استاندارد (گونیا) در انتهای میلگردهای طولی تیر الزامیست. براساس بند 9-21-2-2 مبحث نهم مقررات ملی، طول مستقیم بعد از خم بایستی بزرگتر از 12db باشد که db قطر میلگرد میلگرد طولی است.

 

طراحی گام به گام تیر بتنی

در خم 90 درجه طول مستقیم بعد از خم بایستی بزرگتر از 12db باشد

 

 • بر اساس بند 9-21-2-3، حداقل قطر داخلی خم برای میلگردهای با قطر کمتر از 28 میلی متر، برابر 6db می باشد.
 • مطابق بند 9-21-2-7، حداقل مقدار طول مهاری Ldh از رابطه ای با پارامترهای زیاد قابل محاسبه است. به دلیل وقت گیر محاسبه این رابطه برای هر میلگرد، که اغلب مهندسین روشی دیگری که به شرح است، مورد استفاده قرار می دهند:

 

طول مهاری میلگردهای قلابدار تحت کشش

طول مهاری میلگردهای قلابدار تحت کشش

 

 

Ldh = قطر میلگرد طولی + شعاع قلاب + طول مستقیم قبل از خم

 

 • پس اینکه مقدار طول مهاری Ldh از روش فوق محاسبه شد، می توان طول میلگرد در داخل ستون را به صورت زیر محاسبه کرد (برای درک راحت تر تصور کنید میلگرد خم شده را راست کرده و می خواهیم آن را اندازه بگیریم):

 

12db + Ldh  = طول میلگرد در داخل ستون

 • بر اساس تصویر زیر می توان دریافت که حداقل بُعد مورد نیاز ستون به صورت زیر قابل محاسبه است:

 

حداقل ابعاد تیر بتنی

 

 

ضخامت کاور ستون + قطر خاموت ستون + Ldh = بعد حداقل ستون

 

گام4: تبدیل مساحت آرماتورهای طولی تیر به تعداد و سایز آرماتور

گام آخر را در قالب مثالی به صورت زیر بررسی خواهیم کرد تا عملاً با نحوه محاسبه تعداد میلگرد طولی در تیر و همینطور سایز آنها آشنا شوید. در تیپ بندی اولیه براساس نکات مطرح شده در گام سوم، ابعاد این تیر در همه ی دهانه 40*50 سانتی متر انتخاب شده است. توجه داشته باشید که مساحت های گزارش شده در هر یک از ایستگاه ها در Etabs، حداقل مقدار آرماتور محاسباتی می باشد؛ بنابراین استفاده از مقدار آرماتور کمتر از مقدار گزارش شده مجاز نخواهد بود.

 

محاسبه تعداد میلگرد در تیر بتنی

محاسبه تعداد میلگرد در تیر بتنی

 

اغلب مهندسین برای تعیین تعداد و سایز میلگردهای سراسری، یک تیر یکسره (با چند دهانه) را انتخاب کرده و کوچک ترین عدد در بالا و پایین مقطع را به عنوان مساحت میلگرد سراسری در نظر گرفته و مابقی اختلاف مساحت باقی مانده را با آرماتورهای تقویتی جبران می نمایند. هر چند این روش در اکثر موارد صحیح و کاربردی است ولی نمی توان انتخاب میلگرد سراسری را صرفاً به انتخاب کوچکترین عدد دهانه ها محدود کرد؛ زیرا مهندس طراح بایستی موارد اجرایی و آیین نامه ای را نیز مد نظر قرار دهد.

به عنوان مثال در شکل بالا، بهتر است برای محاسبه میلگردهای سراسری از عدد 41/4 به جای 32/3 استفاده شود زیرا در این حالت لزومی به استفاده از میلگرد تقویتی در وسط دهانه تیر سمت راست نخواهد بود و همین طور در پایین مقطع باتوجه به اختلاف بسیار کم اعداد، بهتر است بزرگترین عدد (عدد 99/6) را به عنوان میلگرد سراسری انتخاب شود تا هیج میلگرد تقویتی در پایین مقطع مصرف نشود. (توجه به این نکته هم ضروری است که در اغلب موارد مقدار آرماتورهای تیرهای کنسول بسیار کم خواهد شد و استفاده از اعداد گزارش شده برای آن در محاسبه میگرد سراسری چندان توصیه نمی شود.)

 

حداقل آرماتور تیر بتنی

حداقل سطح مقطع آرماتور گزارش شده را به عنوان آرماتور سراسری انتخاب می کنیم.

 

تاکنون مشخص شد که مساحت میلگردهای سراسری در بالا و پایین مقطع به ترتیب برابر 4.41 و 6.99 سانتی متر مربع است. برای تبدیل این مساحت ها به تعداد میلگرد و سایز آن، بهتر است با مساحت تعدادی میلگرد آشنا شویم:

 

مساحت میلگرد (cm2)قطر میلگرد
13/1Φ12
5/1Φ14
2Φ16
5/2Φ18
14/3Φ20
8/3Φ22
9/4Φ25

 

با توجه به جدول فوق و یاد آوری این مطلب که نرم افزار Etabs حداقل مساحت لازم را گزارش می کند؛ می توان آرماتورهای سراسری بالا و پایین مقطع را به صورت زیر محاسبه کرد:

 

Top: As report = 4.41 cm2   → if use: 2 Φ18 → As calc=2×2.5=5 cm2 > 4.41 cm2 → OK

Bot:  As report = 6.99 cm2   → if use: 3 Φ18 → As calc=3×2.5=7.5 cm2 > 6.99 cm2 → OK

 

پس برای بالای مقطع از 2 میگلرد نمره 18 با مساحت 5 سانتی متر مربع و برای پایین آن از 3 میلگرد نمره 18 با مساحت 7.5 سانتی متر مربع به صورت سراسری استفاده شد.

 

طراحی گام به گام تیر بتنی در ایتبس

تعیین تعداد میلگرد سراسری از روی سطح مقطع آرماتور مورد نیاز

 

برای محاسبه مقدار آرماتورهای تقویتی لازم است اختلاف اعداد گزارش شده در هر یک ایستگاه ها را با مساحت آرماتورهای سراسری محاسبه شده به دست آوریم. به عنوان مثال برای ایستگاهی که مقدار آرماتور کل آن 18.07 گزارش شده است، مقدار آرماتور تقویتی به صورتی که در شکل زیر می بینید محاسبه خواهد شد. (مقدار آرماتورهای تقویتی سایر ایستگاه ها با رنگ قرمز روی آن ها درج شده است.)

 

"محاسبه

 

همانند روش قبل نسبت تبدیل این مساحت به تعداد و سایز اقدام خواهیم نمود. البته به خاطر دارید که پیش تر گفته شد بهتر است سایز میلگرد تقویتی حداقل 2 شماره از سایز میلگرد سراسری بزرگتر باشد. لذا برای همین ایستگاهی که مقدار آرماتور تقویتی آن 13.07 محاسبه شد، خواهیم داشت:

 

محاسبه تعداد میلگرد در تیر بتنی

 

 

 

توصیه می شود در صورتی که اختلاف مساحت استفاده شده و مساحت گزارش شده از 2 سانتی متر مربع تجاوز نماید، حداکثر درصد آرماتور طولی تیر محاسبه و از قرار دادن آن در بازه مجاز اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که مقدار آرماتور استفاده شده از مقدار آرماتور حداکثر، بیشتر باشد  بایستی ابعاد مقطع تیر افزایش یابد تا درصد آرماتور کاهش یابد.

برای محاسبه آرماتورهای تقویتی سایر ایستگاه ها نیز مشابه همین روال را پیش خواهیم گرفت. در نهایت نیز با استفاده از محاسبه طول مهاری و محل قطع این آرماتورها که پیش تر توضیح داده شد، اقدام به ترسیم نقشه های اجرایی خواهیم نمود.

در فیلم آموزشی زیر مهندس علی زارع در مورد تعیین تعداد میلگرد های سراسری و تقویتی نکات قابل توجهی را بیان می کند. این ویدئو 8 دقیقه ای بخشی از فیلم آموزشی تیپ بندی تیر و ستون  می باشد. برای درک راحت تر مطالب حداقل یک بار ویدئو زیر را مشاهده کنید.

 

 

چند توصیه اجرایی در محاسبات میلگردهای اصلی و تقویتی تیر:

 • علاوه بر ضوابط آرماتور گذاری تیر بتنی، حتماً محدودیت های هندسی تیر را در بند 9-23-3-1-1 مطالعه کرده و در ترسیم نقشه های اجرایی مدنظر قرار دهید.
 • حتی الامکان سعی شود آرماتورهای سراسری بالا و پایین مقطع هم سایز باشند.
 • توصیه می شود آرماتورهای تقویتی طرفین یک ستون هم سایز و هم تعداد باشند.
 • بهتر است برای میلگردهای سراسری از سایزهای خیلی بزرگ (Φ28 یا Φ32) استفاده نشود تا امکان تامین طول مهاری آن در داخل ستون انتهایی قاب میسر باشد.
 • سعی شود تنوع سایز میلگردهای مصرفی در کل پروژه را محدود شود تا اشتباهات اجرایی کاهش یابد.
 • سایز میلگرد تیرها به نحوی انتخاب شود که از همان سایز میلگرد در ستون ها نیز بتوان استفاده نمود. این کار کمک بسیاری به کاهش پرتی مصالح و اقتصاد پروژه خواهد کرد.

 

محاسبه تعداد میلگرد عرضی تیر در 4 گام

گام1: محاسبه آرماتور عرضی تیرها در Etabs

نرم افزار Etabs مقدار میلگردهای عرضی (خاموت ها) تیرها را به صورت نسبت Av/s در سه ایستگاه در طول تیر گزارش می کند. با فرض خوبی می توان  ایستگاه های ابتدایی و انتهایی را به عتوان خاموت گذاری ناحیه بحرانی و ایستگاه وسط دهانه را به عنوان خاموت گذاری ناحیه غیربحرانی در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر تیر سه دهانه زیر را که دو دهانه ی سراسری و یک دهانه کنسولی دارد، در نظر بگیریم؛ مقدار خاموت ها برحسب cm2/cm به صورت زیر گزارش خواهد شده است:

 

"<yoastmark

گام2: قرائت مقدار میلگردهای عرضی تیر در  Etabs

برای نمایش مقدار میلگردهای عرضی تیرها، پس از آنالیز و طراحی سازه، می توان از مسیر زیر برای قرائت نسبت Av/s تیرها اقدام کرد:

 

محاسبه تعداد میلگرد عرضی در تیر بتنی

آرماتور برشی مورد نیاز در طراحی تیر بتنی

 

پس از زدن دکمه ok، نسبت مساحت میلگرد عرضی به فاصله خاموت ها (Av/s) بر حسب واحد نرم افزار روی هر دهانه از تیر مشخص خواهد شد. (در این مقاله واحد ها بر برحسب cm خواهند بود)

 

محاسبه تعداد میلگرد در تیر بتنی

آرماتور برشی مورد نیاز

 

 چرا تیر رابط راه پله قرمز رنگ شده و پیغام O/S برروی آن ظاهر شده است؟

برخلاف تصور رایج، نمی توان مقاومت برشی تیر را با استفاده از خاموت به هر اندازه ای افزایش داد؛ زیرا آزمایشات انجام شده برروی مقاطع پرخاموت نشان داده است که در این مقاطع عرض ترک های برشی بیش از اندازه افزایش یافته و حتی در بعضی موارد بتن مابین خاموت ها خرد شده است. این موضوع توسط نرم افزار Etabs کنترل شده و در مواردی که امکان تامین مقاومت برشی از طریق خاموتِ حداکثر ممکن نباشد (مانند تیر رابط راه پله در تصویر بالا)، عضو قرمز رنگ شده و پیغام O/S برروی آن ظاهر می شود و لازم است ابعاد مقطع آن را بزرگتر شود تا تیر برای برش ایجاد شده جوابگو باشد.

 

در بعضی تیرها هرچقدر ابعاد مقطع را زیاد میکنم باز هم تیر قرمز است! باید چکار کنم؟

در چنین تیرهایی احتمالا مشکل پیچش دارید. در این شرایط نباید ابعاد مقطع را افزایش دهید بلکه باید اصلاح سختی پیچشی تیر را در پیش بگیرید.

نحوه آرماتورگذاری تیرهای مدفون در داخل دیوار برشی چگونه است؟

این موضوع یکی از مسائلی است که سبب اختلاف نظر بسیاری از مهندسین شده است و دو نظر عمده از این قرار است:

 • عده ای از مهندسین تیرهای داخل دیوار برشی را جزئی از خود دیوار در نظر می گیرند (مانند ستون ها کناری دیوار برشی که به عنوان المان های مرزی دیوار (نه ستون) شناخته می شوند). از همین رو طراحی مجزای این تیر ها را لازم ندانسته و همان آرماتورهای طولی و عرضی دیوار برشی برای این تیرها در نظر گرفته می شود.
 • دسته دیگری از مهندسین طراحی مجزای تیرهای مدفون در دیوار برشی را لازم ندانسته و برای کاهش مشکلات آرماتوربندی و سهولت تیرچه ریزی سقف ها، ترجیح می دهند که آرماتورهای طولی و عرضی تیرهای مدفون در دیوار برشی همانند آرماتورهای طولی و عرضی تیری که در ادامه ی آن قرار دارد، در نظر گرفته شود. در این روش میلگردهای طولی تیر در داخل المان های مرزی قلاب خواهد شد.
  با مدنظر قرار دادن شرایط اجرایی و نظر اکثر اساتید و مهندسین، روش دوم مقبول تر می باشد.

 

گام3: نکات اجرایی خاموت تیرهای بتنی

پیش از شروع گام سوم لازم است به ضوابط بند 9-23-3-1-2 که مربوط به آرماتورهای عرضی تیرهاست، تسلط یافت. برخلاف آرماتورهای طولی تیرها، خاموت گذاری آن ها نکات اجرایی چندان زیادی نداشته و عمدتاً براساس ضوابط خاموت گذاری محاسبه خواهند شد. این ضوابط به طور کامل در اوایل این مقاله تشریح شده است.

نکات مهم خاموت گذاری در طراحی تیر بتنی :

 • برخلاف آرماتورهای طولی تیرها، تنوع سایز خاموت تیر بسیار کم بوده و معمولاً از آرماتور با سایز کوچک( مانند Φ8 یا Φ10 ) استفاده می شود.
 • توصیه می شود سایز خاموت ها در ناحیه بحرانی و غیربحرانی یکسان بوده و فقط فاصله آن ها متغیر باشد تا از میزان خطاهای اجرایی کاهش یابد.
 • همانند آرماتورهای طولی، مقدار گزارش شده برای خاموت ها، حداقلِ مورد نیاز است و نباید مقداری کمتر از آن را استفاده کرد.
 • توصیه می شود برای سهولت خمکاری خاموت ها، رده میلگردها آن ها AII انتخاب شوند.
 • حدالامکان فاصله خاموت ها از یکدیگر (در ناحیه بحرانی و غیربحرانی) اعداد صحیح و ترجیحاً مضربی از عدد 5 یا 5/2 باشد.

گام4: به دست آوردن سایز و فاصله ی خاموت ها در تیر

گام آخر را در قالب مثالی به صورت زیر بررسی خواهیم تا عملاً با نحوه محاسبه خاموت های تیر آشنا شوید. نسبت Av/S گزارش شده توسط نرم افزار، حداقل مقدار آرماتور محاسباتی می باشد؛ بنابراین استفاده از مقدار آرماتور کمتر از مقدارآرماتور گزارش شده مجاز نخواهد بود.

 

آرماتور گذاری تیر بتنی

محاسبه خاموت مورد نیاز در تیر بتنی

 

برای محاسبه خاموت ها لازم است مراحل زیر را به ترتیب طی گردد. برای یادآوری ضوابط خاموت گذاری تیر از تصویر زیر که ضوابط خاموت گذاری به صورت خلاصه در آن اعمال گردیده است، استفاده خواهیم نمود:

 

نحوه آرماتور گذاری عرضی تیر بتنی

ضوابط فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی و غیر بحرانی

 

 

مرحله 1 (تعیین طول ناحیه بحرانی): از تصویر فوق مشخص است که طول این ناحیه دو برابر ارتفاع مقطع تیر خواهد؛ لذا:

 

 

L0=2×40=80 cm

 

مرحله 2 (تعیین قطر خاموت ها در ناحیه بحرانی و غیربحرانی): پیش تر گفته شد که حداقل قطر خاموت در قاب خمشی با شکل پذیری متوسط برابر 8 میلی متر است و ما نیز همین میلگرد (Φ8) را به عنوان خاموت در ناحیه بحرانی و غیربحرانی انتخاب خواهیم کرد.

مرحله 3 (تعیین فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی): قبلا گفته شد که فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی از رابطه ی زیر قابل محاسبه است:

 

S1 ≤ min {d/4 , 8db min , 24db trans  , 30 cm}

S1 ≤ min {(50-5)/4 , 8 x 1.8 ,  24 x 0.8  , 30 } = min {11.25 , 14.4  ,  19.2  , 30 } = 11.25 cm → use: 10 cm

 

مرحله 4 (تعیین فاصله خاموت ها در ناحیه غیربحرانی): قبلا گفته شد که فاصله خاموت ها در ناحیه غیربحرانی از رابطه ی زیر قابل محاسبه است:

 

S2 ≤  d/2 → S2 ≤ (50-5)/2 = 22.5 cm → use: 20 cm

 

مرحله 5 (کنترل Av/S گزارش شده): در تصویر تیر سراسری دو دهانه و یا دهانه کنسول را با مقطع 40 x 50 مشاهده می کنید که نسبت Av/S گزارش شده توسط نرم افزار به صورت زیر می باشد:

 

طراحی گام به گام تیر بتنی

نسبت Av/S گزارش شده توسط نرم افزار

 

دراین مرحله بایستی مقدار Av/S گزارش شده توسط نرم افزار را با مقدار Av/S محاسبه در مراحل قبل مقایسه کنیم:

محاسبه آرماتور عرضی مورد نیاز در تیر

 

 

 

 

مرحله 6 (نهایی کردن سایز و فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی و غیربحرانی): همانطور که مشاهده می شود، اعداد گزارش شده توسط نرم افزار کوچکتر از اعداد خروجی آیین نامه می باشد و نیازی به اعمال تغییر در سایز یا فاصله خاموت ها نمی باشد. لذا برای ناحیه بحرانی از خاموت نمره 8 با فاصله ی 10 سانتی متر ازهم و برای ناحی غیر بحرانی از خاموت نمره 8 با فاصله 20 سانتی متر از هم استفاده خواهیم کرد.

در ویدئو زیر که بخشی از فیلم آموزشی تیپ بندی تیر و ستون می باشد مهندس علی زارع نکات قابل توجهی را در مورد تعیین فاصله خاموت ها بر اساس دو معیار محاسباتی و آیین نامه ای بیان میکند. مشاهده این ویدئو کوتاه خالی از لطف نیست.

 

 

طراحی تیر بتنی برای برش

با توجه به نیروی برشی که به تیر بتنی وارد می شود چگونه باید آرماتور های عرضی تیر خود را طراحی کنیم؟  در قالب یک ویدئو 11 دقیقه فوق العاده این موضوع را بررسی خواهیم کرد. حتما بک بار ویدئو فوق العاده زیر را که تنها قسمتی از طراحی دستی تیر بتنی است را مشاهده کنید.

 

 

 

شما میتوانید ادامه این ویدئو را در انتها همین صفحه دانلود کنید.

آسیب های لرزه ای وارد بر تیر بتنی

به طور کلی آسیب های وارده بر تیرهای بتنی پس از زلزله ۶ عامل داشته است:

 1. ضعف در آرماتورهای طولی
 2. ضعف در آرماتورهای عرضی
 3. مهار و وصله ناکافی
 4. اثر میانقاب ها
 5. تیر کوتاه
 6. ضعف های اجرایی

اما راهکار های جلوگیری از این آسیب ها چیست؟ کدام یک خطر ناک تر است؟ علت این آسیب ها چیست؟ در ویدئو کوتاهی که در زیر قرار دارد به تمامی سوالات شما پاسخ می دهد. حداقل یک بار این ویدئو عالی را مشاهده کنید.

 

 

 

نتیجه گیری

 1. آیین نامه برای اجرای انواع المان های سازه ای، در بندهای مختلف محدودیت ها و ضوابطی را در نظر گرفته است.
 2. مهندس طراح علاوه بر تسلط و اعمال این بندها در ترسیم نقش های اجرایی، بایستی از تجربه کارگاهی و دید اجرایی خوبی برخوردار باشد تا نقشه های ترسیمی او کمترین ابهام و دشواری را در اجرا داشته باشد.
 3. نقشه های اجرایی مورد استفاده در کارگاه های ساختمانی نقش زبان مهندس طراح پروژه را بازی می کند. لذا لازم است این نقشه تا حد امکان شفاف و عاری از هر گونه ابهام باشند.
 4. در کنار رعایت این بندها توسط محاسب سازه، لازم است مقاطع مورد استفاده در نقشه ها دارای نظم مخصوص به خود باشند که اصطلاحاً آن را «تیپ بندی مقاطع» می نامند.
 5. در تیپ بندی مقاطع سعی می شود تنوع ابعاد، تعداد و سایز و طول آرماتورها و … در پلان و ارتفاع در حد معقولی باشد تا خطاهای اجرایی به حداقل برسند.

 

منابع :

 1. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان
 2. Standard Method of Detailing Structural Concrete- Third Edition
 3. Manual For Detailing Reinforced Concrete Structure To EC2 – by Josa Calavera
 4. Seismic Detailing of Concrete Buildings – by David A.Fanella

 

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 57 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 10 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 10 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 33,720 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 63اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. حسن احتشام فر

  سلام
  من یک سازه ۷ طبقه رو با قاب خمشی ویژه طراحی کردم .و نکات تیر ضعیف و قوی هم کنترل کردم
  چون ضریب زلزله نسبت به قاب خمشی متوسط کمتر هست و خاموت ها هم رعایت شده.
  دوستان نظری دارند برای این قسمت…دریفت و بقیه مراحل نیز کنترل کردم.در ضمن چون ما تو اجرا قاب خمشی متوسط تمام خاموت ها را ویژه اجرا میکنیم ویکم مصرف خاموت بیشتر میشه بهتر نیست قاب خمشی ویژه استفاده کنیم

  پاسخ دهید

 2. نوش آفرین کرمی

  با سلام
  اگر اکیپ اجرا خیلی خبره باشند و ضوابط تیر ضعیف_ ستون قوی و ضوابط چشمه اتصال و ضوابط خاموت گذاری ویژه و دریفت چک شود مشکلی پیش نمی آید
  ما محاسبه دقیق انجام میدهیم و همه نکات در نقشه های دقیقا ذکر میشود اما مهم این است که اکیپ اجرایی درست کارش را انجام دهد و اگر داد که مشکلی پیش نمی آید ولی معمولا در اجرا اینطور نمیشود.

  پاسخ دهید

 3. داريوش

  سلام تعداد خاموت در تیر درناحیه بحرانی وغیر بحرانی به چه صورت حساب میشه؟ وهمچنین ستون ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دهید

 4. نوش آفرین کرمی

  با سلام
  برای قاب خمشی متوسط و ویژه متفاوت است و در جزوه دکتر حسین زاده که در زیر آورده میشود به طور کامل با شکل توضیح داده شده است.
  https://s17.picofile.com/file/8420821600/ETABS_Hoseinzadeh_99_4_TIR.pdf.html
  https://s17.picofile.com/file/8420821668/ETABS_Hoseinzadeh_99_4_SOTON.pdf.html

  پاسخ دهید

 5. شایان

  با سلام
  می خواستم بدانم در هنگام تیرچه ریزی، تیرچه را باید به تیر بتنی بچسبانیم؟ یا چون باعث افزایش سختی تیر بتنی می شود نباید چسبانده شود. بعضی ها می گویند چسبانده شود و بعضی دیگر می گویند نباید چسباند.
  آیین نامه ها یا مقررات ملی ساختمان در این مورد چیزی گفته است؟ اگر هست لطفا بند آیین نامه را ذکر کنید.
  ممنون

  پاسخ دهید

 6. Iraj Lotfy

  سلام
  با توجه به اینکه در هنگام مدلسازی، سختی تیرچه چسبیده به تیر بتنی را در نظر نگرفته اید، باید در اجرا تیرچه در کنار تیر اصلی اجرا نشود(چون باعث افزایش سختی تیر می شود)

  پاسخ دهید

 7. علی کریمی

  https://s17.picofile.com/file/8415615234/1.jpg

  پاسخ دهید

 8. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس حل کردن این سوال بسیار زمان بر هست لطفا خودتون حل بفرمایید و اگر در بخشی از سوال مشکلی داشتید در خدمتتون هستیم.

  پاسخ دهید

 9. کیوان سعیدی

  باسلام
  یه سوال داشتم دررابطه بانیروی برش طراحی که ضریب زلزله اون دوبرابر میشه.
  برای من درایتبس وقتی تحلیل دینامیکی میکنم به صورت*vنشون میده ولی درتحلیل استاتیکی نشون نمیده میخواستم بدونم درتحلیل استاتیکی درقسمت دیگه هست یاباید کارخاصی انجام بدیم باتشکر

  پاسخ دهید

 10. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  بعد از طراحی سازه جزییات طراحی را ببینید. در سربرگ Shear Detail و بخش Design Forces پارامتر *Vu گزارش شده است. دقت کنید این پارامتر را در شکل پذیری ویژه نداریم.

  پاسخ دهید

 11. کیوان سعیدی

  بله متوجه شدم مشکل ازکجا بودممنون ازراهنمایی دقیقتون

  پاسخ دهید

 12. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  ممنون از شما، موفق باشید.

  پاسخ دهید

 13. ZAREI

  با عرض سلام و وقت بخیر
  لطفا مطالبی راجع به نحوه کنترل بند ۹-۲۳-۳-۱ و ۹-۲۳-۳-۲ ( رابطه Nu ) در ایتبس ارائه بفرمایید .
  با تشکر

  پاسخ دهید

 14. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  کنترل این دو بند گفته شده از مبحث نهم به راحتی قابل انجام است. کافی است مقدار نیروی محوری را از ایتبس برداشت و در رابطه گفته شده در مبحث نهم قرار دهید و مقایسه را انجام دهید.

  پاسخ دهید

 15. اکبر نوروزجم

  سلام دوستان یه سوال خیلی ابتدایی!
  برای ساخت یک ویلای دوبلکس آیا میتونم فاصله ستون هام رو ۷ متر در نظر بگیرم و اگر ممکنه بفرمایید چکار باید بکنم؟
  با سپاس

  پاسخ دهید

 16. مهندس حسام محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  بله امکانش هست. هم می تونید از سقف تیرچه بلوک استفاده کنید و هم از دال های بتنی مجوف. با دال های مجوف شما حتی می تونید دهانه های بلند تر از ۷ متر رو اجرا کنید. همچنین در دال های مجوف نمای زیر سقف می تونه کاملا تخت باشه و حتی به هزینه برای سقف کاذب نیازی نباشه.

  پاسخ دهید

 17. مهیاد

  سلام و عرض ادب . وقت بخیر.
  میخواستم بدونم دلیل عوض شدن جای میلگرد بالا و پایین در محل پاگرد پله چیست؟

  پاسخ دهید

 18. مهندس رامین منصوری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  اگر ارماتور سفره پایینی دال در همان قسمت پایین خم بخوره و وارد پاگرد بشه با کوچکترین کشش میلگرد تحت اثر خمش ، کاور زیر دال پله متلاشی میشه.

  حالا چرا متلاشی میشه؟
  این مفهوم انتزاعی قضیه است، واقعیت امر اینه که تحت کشش ، خم ارماتور می خواهد باز بشه و باعث می شه یه نیروی رو کاور بتن که تو راه پله ها عدد کمی هست وارد بشه و باعث گسیختگی بشه.
  بعد وقتی این ارماتور بالایی میاد سمت ارماتور پایین خم میشه این اتفاق نمیافته؟
  مقدار بتن بیشتر میشه تازه یه مش میلگرد میاد زیرش.
  البته یه دلیل مهم دیگه هم داره برای تامین طول مهاری میلگرد هم میتونه موثر باشه 🙏
  یکی از دلایل مهم دیگه این کار برای تامین طول مهاری میلگردها میتونه باشه

  پاسخ دهید

 19. محمود نکویی

  سلام.
  ۱-در طراحی ارماتور عرضی تیرها و همچنین کنترل “طول مهاری میلگردهای قلاب دار در کشش “چرا بند ۹-۲۱-۲-۷-۲ مبحث۹ کنترل نمیشود؟
  ۲-در رابطه مربوط به محاسبه Ldh(طول مهاری میلگردهای قلابدار در کشش)دو ضریب k1وk2 وجود دارد منظور از “ضریب کاهش طول گیرایی” کدام یک از دو ضریب یاد شده است؟

  پاسخ دهید

 20. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  به نظر بنده اگر خم برای مهار آرماتور لازم باشد این بند موضوعیت پیدا میکند. عموما تیرهای کنسول طولشون به قدری هست که طول مهاری آرماتور بدون خم تامین می شود.
  این بند ۹-۲۱-۲-۷-۲ در اعضای غیر ممتد باید رعایت شود و در رابطه طول مهاری میلگرد قلاب دار ضریبی ندارد که بخواهد در رابطه تاثیر گذار باشد و کنترل شود.

  ضرایب K1 و K2 در مبحث نهم تشریح شده اما اینکه گفتید ضریب کاهش طول گیرایی! این عنوان دقیقا در کدام منبع یا مرجع ذکر شده؟شاید بتوان با دونستنش راهنماییتون کرد.

  پاسخ دهید

 21. Shahryar

  سلام.وقتتون بخیر
  خواستم بدونم اگر در بعضی نواحی تیر آرماتور بیشتری نسبت به مقدار ایتبس قرار دهیم آیا آرماتور بیشتر بر روی برش وارده به مقطع اثر گذار بوده و آن را افزایش می دهد؟تا چه میزان حدودا میتوان این افزایش آرماتور طولی را داشته باشیم؟

  پاسخ دهید

 22. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  حداقل و حداکثر آرمارتور طولی در تیرها در آیین نامه بیان شده است که حداکثر آرماتور ۲٫۵ درصد می باشد. یکی از دلایل این محدودیت حداکثری، محدود کردن تنش برشی وارد بر اتصالات تیر به ستون می باشد. زیرا با افزایش مقدار آرماتور طولی تیرها، لنگر خمشی مقاوم مقطع افزایش می یابد که در هنگام زلزله برش زیادی به محل اتصال تیر به ستون می شود و ممکن است باعث تخریب این ناحیه حساس شود. همچنین آرماتور محاسباتی (یا اجرایی) نباید از آرماتور بالانس مقطع بیشتر شود که در این صورت شکست مقطع ترد می باشد و از نظر آیین نامه ای مجاز نیست.

  مطابق بند ۹-۲۳-۳-۵-۱ الف) مبحث نهم (شکل پذیری متوسط)، نیروی برشی برای محاسبه طراحی برشی تیر ناشی از ظرفیت خمشی اسمی دو انتهای تیر با فرض تشکیل مفصل پلاستیک می باشد که این یعنی افزایش آرماتور در تیرها سبب افزایش نیروی برشی می شود. همچنین مطابق بند ۹-۲۳-۴-۵-۱-۳ ب) مبحث نهم (شکل پذیری ویژه)، نیروی برشی برای محاسبه طراحی برشی ستون، بر مبنای ظرفیت خمشی اسمی تیرهای متصل به می باشد که این یعنی آرماتور تیرها در طراحی برشی ستون ها نیز تاثیرگذار است.

  بنابراین طبق نکات گفته شده باید سعی کنید این اختلاف محاسباتی و اجرایی در آرماتور تیرها را به حداقل برسانید.

  پاسخ دهید

 23. حسنیه توکلی

  سلام صفحه ۱۷ فایل پی دی آف بند ۹_۲۳_… اشتباه هست باید ۹_۲۱_.. اصلاح شود.
  صفحه ۱۸ حداقل بعد ستون علایم ریاضی استفاده شده نیاز به اصلاح دارد

  پاسخ دهید

 24. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خیلی ممنون از توجه شما بله حتما پیگیری میکنم

  پاسخ دهید

 25. علیرضا قمری

  سلام و عرض ادب خدمت همه مهندسین .
  سوال من اینه که من توی بعضی از پروژه های ایتبس برای طراحی تیر از هر سایزی که استفاده میکنم باز هم نه تنها تیر قرمز نمیشه بلکه مساحت مورد نیاز آرماتور هم کاهش پیدا میکنه ،
  بر فرض من برای یه سازه ۷ طبقه تمام تیرها هم ۲۰در ۲۰ قرار دادم باز هم هیچکدوم قرمز نشد و حتی مساحت مورد نیاز خیلیاش به حدود ۲۵۰ میلیمتر مربع میرسید .
  میشه لطف کنید راهنمایی کنید مشکل از کجاست .
  بارهای وارده هم چک کردم ورست بودند
  در کل میخواستم بدونم تا چه اندازه مجاز و امکانش هست که ابعاد تیر رو کاهش یا افزایش داد، مثلا توی یک مقطع شاید ۱۰ شکل ابعاد از نظر ایتبس جوابگو باشند ، من باید از کدوم استفاده کنم برای اجرا .
  پیشاپیش از مساعدت شما هم تشکر میکنم

  پاسخ دهید

 26. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  اینکه برای یک سازه ۷ طبقه ابعاد تیر ۲۰ در ۲۰ به دست آمده است قطعا یک جای کارتان ایراد دارد. گفتید بارگذاری را کنترل کردید و درست بود. با این حال تعریف مصالح و مقاطع، تعریف Mass Source، تعریف ضریب زلزله و سایر موارد را بازنگری مجدد داشته باشید تا به ایراد کار پی ببرید.

  طبق بند ۹-۲۳-۳-۱-۱-۱ محبث نهم باید محدودیت های هندسی گفته شده در شکل پذیری متوسط را رعایت کنید.

  الف) ارتفاع موثر مقطع نباید بیشتر از یک چهارم طول دهانه آزاد باشد.

  ب) عرض مقطع نباید کمتر از یک چهارم ارتفاع آن و ۲۵۰ میلی متر باشد. یعنی حداقل عرض مقطع بتنی باید ۲۵۰ میلی متر باشد که در پروژه شما این مورد رعایت نشده است. البته به دلایل اجرایی بهتر است عرض مقطع را کمتر از ۳۰۰ میلی متر در نظر نگیرید.

  همچنین در بند پ از بند ۹-۲۳-۳-۱-۱-۱ گفته شده که عرض مقطع تیر می تواند تا یک اندازه مشخص از بعد ستون بیشتر اختیار شود. ولی توصیه می شود عرض تیر برابر یا کوچکتر از عرض ستون باشد (لبه های تیر از ستون بیرون نزند) تا آرماتورگذاری و قالب بندی آن ها برای تیم اجرایی دشوار نگردد.

  از نظر تیپ بندی سعی کنید تنوع مقاطع تیر از نظر ابعاد و آرماتورگذاری بیش از اندازه نشود تا کار را برای تیم اجرایی مشکل نسازد و احتمال اشتباه کاهش یابد.
  همچنین برای سهولت آرماتورگذاری قویاً توصیه می شود که ارتفاع مقطع تیرها از دهانه ای به دهانه ی دیگر تغییر نکند (تغییر عرض در حد مجاز مشکلی نخواهد داشت ولی در صورتی که این امر رعایت نگردد، بایستی دیتیل های خاصی برای اجرای آرماتورهای طولی این تیرها ارائه شود.

  پاسخ دهید

 27. علیرضا قمری

  سلام . ممنون از راهنمایی و توضیحات کافی شما مهندس . بزرگواری کردید . بازم تشکر و قدر دانی میکنم از گردآوری همچین سایت خوبی

  پاسخ دهید

 28. محمدرضا جواهری

  با سلام
  میشه توی یه تیر چند دهانه ای، فاصله خاموت ها توی هر دهانه متفاوت باشه؟
  مثلا من توی دهانه اول و سوم فاصله خاموت ها رو در ناحیه غیربحرانی ۱۵ و در ناحیه بحرانی ۱۰ و توی دهانه دوم که طول خیلی کمتری نسبت به دو دهانه دیگه داره ، فاصله خاموت هم در ناحیه بحرانی و هم غیربحرانی رو ۱۰ سانتی متر به دست اوردم، حالا باید فاصله خاموت تو هر سه تا دهانه ۱۰ بگیرم یا میتونم هر دهانه رو جدا در نظر بگیرم؟

  پاسخ دهید

 29. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام زمانی که تیرها طول کم و ارتفاع مقطع آن زیاد باشد، احتمال حذف ناحیه غیربحرانی وجود دارد. در این مواقع کل طول تیر ناحیه بحرانی محسوب خواهد شد (مثل همین تیر دوم در طرح شما)
  معمولا برای جلوگیری از خطاهای اجرایی بهتره تغییرات زیادی در فواصل خاموت در دهانه نباشد اما وقتی تیر کوتاه داریم مجبوریم که خاموت ها رو در تمام دهانه تیر کوتاه مثل ناحیه بحرانی طراحی کنیم … بنابراین در دو دهانه کناری همون فاصله ۱۵ سانتی رو برای ناحیه غیر بحرانی و ۱۰سانتیبرای ناحیه بحرانی داشته باشین و در تیر کوتاه هم همون ۱۰سانت در کل تیر.

  پاسخ دهید

 30. saeed.massomi

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون …. سوالی داشتم در مورد میلگرد های پیچشی تیر … اگر فرض بر حسب خروجی ایتبس میلگرد پیچشی داشتی … در ترسیم مقطع تیر انرا در قسمت میانی تیر قرار میدهیم … سوالم این هستش که ما باید میلگرد های پیچشی رو در نظر بگیریم یا به همان تعداد به میلگرد های طولی اضافه کنیم … کدام از نظر مهندسی درست است در هر دو حالت واکنش تیر کدام بهتر است ….

  پاسخ دهید

 31. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  در اعضای بتن آرمه طراحی مقاطع تحت عوامل مختلف از قبیل خمش، برش و پیچش به صورت جداگانه انجام شده و در نهایت مقدار آرماتورهای به کار رفته در مقطع مجموع آرماتورهای به دست آمده از هر یک از عوامل فوق است. یعنی آرماتورهای طولی خمشی و پیچشی به دست آمده از نرم افزار ایتبس را باید با هم جمع کنید. به همین ترتیب آرماتورهای برشی و پیچشی به دست آمده از نرم افزار با هم جمع می شود. دقت شود آرمارتورهای پیچشی به آماتورهای طولی و عرضی پیچشی تقسیم می شود که روابط آن در مبحث نهم اشاره شده است.

  پاسخ دهید

 32. نادر

  با سلام
  عالی بود ممنون از لطفتون خیلی کمکم کرد

  پاسخ دهید

 33. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خیلی خوشحالیم که مطالب سایت برای شما مفید بوده
  پیشنهاد می کنم یک سر به شهریادگیری سبزسازه بزنید حتما
  موفق باشید

  پاسخ دهید

 34. احسان

  سلام از مهندسان گرامی یک سوال داشتم
  آیا جوش فورجینگ برای جوش نوک به نوک میلگردها در ستون ها در هر ناحیه از ستون امکان پذیر هست؟ یا در ناحبه غیر بحرانی باید انجام بشن؟؟

  پاسخ دهید

 35. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  طبق بند ۱۲ الزامات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برای روش جوشکاری سر به سر میلگرد (فورجینگ) ذکر گردیده که تا زمان استقرار استاندارد ملی ایران، از استاندارد JIS ژاپن به عنوان مرجعی برای ارزیابی و اجرای این فرآیند استفاده گردد.از نکات مهمی که با استناد به استاندارد JIS ژاپن در خصوص این فرآیند استخراج میگردد میتوان به قابلیت اجرای این اتصال در هر قسمت از عضو اشاره کرد ؛حتی محل اتصالات تیر به ستون و سایر نقاط بحرانی که توسط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان برای اتصال اورلپ غیر مجاز بودند.

  پاسخ دهید

 36. ابوذر حاج بابائی شاهرخ آباد

  سلام خداقوت

  پاسخ دهید

 37. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  سلامت باشید مهندس

  پاسخ دهید

 38. محسن

  سلام و عرض ادب،
  در خصوص دتایل تیرهای با اختلاف ارتفاع خواستم ببینم این دتایل دقیقا مستند به چه منبعی هست؟ آیا در مباحث مقررات ملی هیچگونه اشاره ای به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به لزوم اجرا و ارائه چنین دتایلی شده؟ بیشتر مقصودم آرماتوری است که از ناحیه تحتانی تیر با ارتفاع بیشتر با زاویه ۴۵ درجه خم شده و به قسمت فوقانی تیر با ارتفاع کمتر ادامه پیدا کرده.
  قبلا از پاسختون سپاسگزارم

  پاسخ دهید

 39. shahryar

  سلام.ببخشید تو یک پروژه ساختمان ۵طبقه بتنی(قاب خمشی) که در ایتبس مدلش کردم،عددای عجیبی برای برش تیر ها نشون میده.نه فقط یک تیر بلکه تمامی تیر ها.در حد بین ۸ تا ۱۵ (cm2/m)…چندین پروژه ی دیگه هم بررسی کردم ولی اصلا چنین اعدادی رو تو هیشکدوم ندیدم…میخواستم بدونم علت یا علل این برش زیاد چه چیزی میتونه باشه؟

  پاسخ دهید

 40. sas342227@gmail.com

  سلام در خصوص درز اجرایی در تیر توضیح بدید.
  چون بعضی میگن در ثلث دهانه که لنگر ثقلی صفر میشه بعضی میگن وسط دهانه چون برش صفره

  پاسخ دهید

 41. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  درز اجرایی نکات محاسباتی و اجرایی زیادی داره که چند مورد از مبحث نهم ذکر میشه

  ۱- قطع بتن باید در محدوده یک سوم میانی دهانه تیرها و دال ها انجام گیرد.
  ۲- اگر تیر فرعی به تیر اصلی متصل است. محل قطع بتن باید حداقل به اندازه دو برابر عرض تیر فرعی، از تیر فرعی فاصله داشته باشد.
  ۳- در فونداسیون ها با استفاده از رابیتس محل قطع بتن بسته شود و قطع بتن به صورت قائم صورت گیرد.
  ۴- محل قطع زبر و مضرس باشد (رابیتس این خاصیت را ایجاد می کند).
  ۵- دوغاب اضافه از روی بتن قدیمی زدوده شود.
  ۶- قبل از بتن ریزی جدید بتن قدیمی تا حد اشباع آب داده شود و سپس آب اضافی از روی آن خشک شود.

  حالا یک تیر رو در نظر بگیرید:
  ۱- اگر درز سرد در محل برش زیاد باشه (یعنی نزدیگ تکیه گاه ها) باید به خوبی زبر باشه تا بتونه برش رو تحمل کنه، ما از اجرای سازه مطمئن نیستیم و ممکنه درز سرد رو به خوبی زبر نکنن پس بهتره درز نزدیک تکیه گاه نباشه
  ۲- در وسط دهانه لنگر زیاد داریم و این لنگر کشش و فشار در مقطع ایجاد میکنه، فشار که مشکلی نداره چون مقاومت فشاری بتن در محل درز زیاده باز هم اما کشش بتن در محل درز ناچیزه، ما میلگرد بالا و پایین مقطع در نظر میگیریم پس مشکل کشش با میلگرد حل میشه

  پس به طور کلی با این دو استدلال میتونیم نتیجه بگیریم اگر درز سرد نزدیک به وسط دهانه باشه بهتره، اما این نکته وجود داره که درز وسط ممکنه باعث ایجاد ترک های سرویس بشه پس بهترین مکان یک سوم دهانه میشه.

  پاسخ دهید

 42. Amir.rezaei112@yahoo.com

  سلام ممنون از اموزش خوبتون.
  لطفا آموزش طراحی دستی اعضای فولادی(تیر و ستون و مهاربند) با استفاده از خروجی ایتبس هم قرار بدین.

  پاسخ دهید

 43. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  من پیشنهاد شما رو به گوش دوستان میرسونم
  اما اگر دقت کنید در انتهای تمامی مقالات ما یک کادر سبز رنگی قرار داره که شما می تونید اونجا مقاله رایگانی که بهش نیاز دارید و داخل محتواهای سایت ما نیست رو پیشنهاد بدید.

  پاسخ دهید

 44. مهیار س

  سلام ایبوک ها رو به صورت هدیه دریافت کردم واقعا عالی بودن از زحمات شما عزیزان سپاسگذارم.

  پاسخ دهید

 45. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خیلی خوشحالیم که شما راضی هستید.
  اگر انتقاد یا پیشنهادی برای بهتر شدن سایت دارید حتما مارو در جریان قرار بدید ممنون

  پاسخ دهید

 46. رضا حسینی

  استفاده از تیر های عمیق در دهانه های کوچک چه اشکالی دارد؟ و اینکه طبق گفته ی شما، استفاده از این تیر ها مانع تسلیم برشی تیر بتنی میشود ، منظور چیست؟

  پاسخ دهید

 47. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس جان؛
  تیرهای عمیق به دلیل مقطع (ارتفاع یا عمق) بیشتر نسبت به تیرها معمولی، ممان اینرسی بیشتری دارند که سبب می شود سختی این تیرها در قیاس با تیرهی معمولی بیشتر شود. از آنجایی که افزایش سختی المان در یک سازه به معنی جذب انرژی و نیروی بیشتری از زلزله ی وارده به سازه است؛ لذا تیرهای عمیق نیروی بیشتری از زلزله رو به نسبت تیرهای معمولی جذب می کنند.
  نوع شکست این تیرها عموما به صورت برشی است که البته احتمال شکست نوع خمشی، برشی، کمانشی و موضعی نیز وجود دارد ولی عموما بررسی رفتار مربوط به گسیختگی نوع برشی است. نسبت زیاد ارتفاع به دهانه در این تیرها موجب می شود که رفتار خطی (که برای تیرهای معمولی فرض می شود) در این تیرها صادق نبوده و رفتار آنها به صورت غیرخطی بررسی شود.

  با توجه به توضیحات فوق، در جمله ای که اشاره کردین، بایستی به جای کلمه «مانع» از کلمه «سبب» استفاده شود که بابت این دقت نظر شما ممنونم 🙂

  پاسخ دهید

 48. saeed

  سلام لطف کنید برای مبتدی ها کمی بیشتر حروف لاتین را مشخص نمایید.
  مثلا در اینجا منظور از d و dbmin و dbtrans چیست؟

  پاسخ دهید

 49. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس جان.
  علت عدم معرفی برخی پارامترها اینکه در داخل متن به بعضی از اونا اشاره شده و همین طور باقی پارامترهای بیان نشده در بین غالب کتب طراحی سازه های بتنی مشترک هستن و از تعریف اونا صرف نظر کرده بودیم.
  بازم با این وجود من پارامترهایی که سوال پرسیدید رو اینجا مجدد معرفی میکنم:
  d= قطر میلگرد (طولی یا عرضی) بسته به محل و نوع میلگرد
  db min= کوچکترین قطر میلگرد طولی (برای حالتی که سایز میلگردهای طولی ستون متفاوت باشد)
  db trans= قطر میلگردهای عرضی در المان مورد نظر

  بازم اگر پارامتر(هایی) هست که نیاز معرفی داره، بفرمایید که توضیح بدم 🙂

  پاسخ دهید

 50. محمد مهدی

  با عرض سلام
  ی سوال داشتم و اون اینکه وقتی نقشه معماری میاد ب طور شماتیک و اولیه ابعاد ستون ها رو ۴۰×۴۰ د نظر میگیرن .حال اینکه مثلا ابعاد ما ۵۰×۵۰ درومده و ما اگ بخواهیم با دستور glow فاصله ستونها رو جمع کنیم فقط روی ی دهنه کم میشه فاصله نمیشه ی کاری کرد ب طور خودکار روی همه دهنه ها کم کنه تا ب فاصله اکس کلی مورد نظر برسیم ؟

  پاسخ دهید

 51. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. باید ستونها رو بلوک کنید و تغییر رو روی اون اعمال میکرده باشید.

  پاسخ دهید

 52. محمد مهدی

  چگونه باید بلوک کنم ستون هارو ؟

  پاسخ دهید

 53. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  بخشی که قصد بلوک کردن اون رو دارید انتخاب کنید و دستور b رو تایپ کنید و اینتر بزنید.

  پاسخ دهید

 54. morxarekabi@gmail.com

  “زیرا اندازه طول مهاری میلگرد با قطر آن رابطه ی عکس دارد”

  جایی توی رفرنسهای هندی خونده بودم که رابطه مستقیم داره. یعنی قطر بالاتر میلگرد کششی، طول مهاری بیشتری نیاز داره. تصحیح کنید اگر اشتباه میکنم.

  مرسی

  پاسخ دهید

 55. علی زارع

  با سلام. ممنون از تذکرتون. متن مقاله اصلاح شد. اندازه طول مهاری با قطر آن رابطه مستقیم دارد. به این دلیل که در قطر بزرگتر آرماتور چون تنش پیوستگی بیشتر است برای انتقال این تنش بین بتن و فولاد به طول مهاری بیشتری مورد نیاز است.

  پاسخ دهید

 56. morxarekabi@gmail.com

  اینجور خوندم که میلگرد با قطرهای کوچیک استرس کمتری وارد میکنه و بالطبع طور مهاری کمتری میخواد چون نیاز به اون مقدار بالای Bond بین استیل و بتن نیست. قطر میلگرد بالاتر مقدار استرس بیشتری رو وارد میکنه و برای اینکه میلگرد جدا نشه از جای خودش طول مهاری بیشتر و Bond بیشتری نیاز داره.

  من به عنوان مثال دو میلگرد شماره ۱۸ و ۲۲ رو بررسی میکنم. به فرض برای هر دو میلگرد طول مهاری رو ۱۲d در نظر میگیرم.

  – سطح تماس (Bonding Area) میلگرد شماره ۱۸ با طول مهاری ۱۲d تقریبا برابر است با ۱۲۲۱۵ میلی متر مربع به عبارتی ۰٫۰۱۲ متر مربع
  – سطح تماس (Bonding Area) میلگرد شماره ۲۲ با طول مهاری ۱۲d تقریبا برابر است با ۱۸۲۴۶ میلی متر مربع به عبارتی ۰٫۰۱۸ متر مربع

  اختلاف سطح تماس دو میلگرد ۶۰۰۰ میلی متر مربع یا به عبارتی ۰٫۰۰۶ متر مربع میباشد. حال آیا این مقدار افزایش سطح تماس ناشی از افزایش قطر میلگرد، پاسخگوی اون اختلاف مقدار استرس و تنش هست یا نه؟

  پاسخ دهید

 57. مرتضی قدرتی

  ببخشید من یه سوال دیگه هم دارم.
  در یک فیلم آموزشی قدیمی دیدم که مدرس دوره گفتند ما باید تیرهای میانی بتنی رو به صورت تی‌شکل مدل کنیم. چون در اجرا؛ تیر مستطیلی شکل با دال بتنی عملکرد تیر تی‌شکل رو دارند.
  سیستم سقف من تیرچه بلوک هست، آیا منم باید این کار رو انجام بدم؟
  سپاس گزارم

  پاسخ دهید

 58. مرتضی قدرتی

  سلام
  با تسکر از شما بابت سایت خوبتون، خیلی استفاده کردم.
  من به یه مشکلی در پروژه بتنم بر خوردم.
  این پروژه رو با آئین‌نامه CSA طراحی می‌کنم، وقتی که آرماتور برشی رو نرم‌افزار نمایش می‌ده، بسیاری از تیرها آرماتور برشی ندارند و نرم‌افزار مقدار ۰٫۰۰ رو قرار داده. این یعنی چی؟ من باید مقدار حداقل مبحث نهم رو بذارم یا یجای کار اشکال داره؟

  پاسخ دهید

 59. معین

  به آرماتور پیچشی هیچ اشاره ای نشد!

  پاسخ دهید

 60. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام. به ویدئو طراحی دستی تیر بتنی و تفسیر نتایج آن در Etabs2016 مراجعه کنید.

  پاسخ دهید

 61. alighomi46

  سپاس از اشتراک گذاری مطالب مفید و زحماتی که می کشید.
  لطفا لینک دانلود پی دی اف این مطلب رو قرار بدید.

  پاسخ دهید

 62. babak1330

  Besyar ali bud.lotfan linke downloadesh ra bezarid

  پاسخ دهید

؟ زهرا سپاهی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

در کمتر از یک دقیقه صاحب 3 تا از پرطرفدارترین ایبوک‌های سبزسازه شوید!

شما می‌توانید هم‌اکنون این پک را رایگان دانلود کرده و هر زمان که فرصت داشتید، باحوصله مطالب آن را مطالعه کنید.
دریافت رایگان 3 ایبوک + هدیه ویژه
توجه! با رد این پیشنهاد، آن را برای همیشه از دست می‌دهید.
close-link