صفحه اصلی  »  اجرای سازه  »  وال پست؛ نحوه اجرای وال پست به همراه ارائه دیتیل های وال پست در سازه های بتنی و فولادی

وال پست؛ نحوه اجرای وال پست به همراه ارائه دیتیل های وال پست در سازه های بتنی و فولادی

  • تعداد صفحات: 31
  • آخرین ویرایش: سال 1397
  • ناشر: دپارتمان تحقیقات و توسعه گروه صنعتی سبزسازه
  • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

وال پست چیست؟

حتما خرابی های ساختمان مسکن مهر زلزله کرمانشاه را به یاد دارید، زلزله‌ی آبان ماه سال 1396 در کرمانشاه، سبب ایجاد فضایی برای تحول در رویکرد مهندسین ایرانی در رابطه با اعضای غیر سازه ای و رفتار آنها در حین زلزله گردید. یکی از روش هایی که برای مهار اجزای غیر سازه ای وجود دارد و بیشتر مورد استقبال قرار گرفته، استفاده از وال پست یا کلاف های قائم و افقی است.

ما در این ایبوک تلاش کردیم با رویکردی جدید و بررسی کامل المان  غیرسازه ای به نام وال پست، گامی در کاهش خسارات مالی و جانی برای هموطنانمان برداریم. البته صفرتاصد طراحی و اجرای  وال پست را در آموزش طراحی و اجرای وال پست هم می توانید آموزش ببینید.

 

مطالب این صفحه تنها بخشی از این ایبوک جامع است، متن اصلی این ایبوک را منطبق بر فهرست مطالب، دانلود کنید.

 

وال پست چیست؟

هدف اصلی در اجرای وال پست جلوگیری از تغییر شکل خارج از صفحه‌ی دیوارهای غیر سازه‌ای بوده و wall post هیچ نقشی در تحمل بارهای جانبی ناشی از زلزله ندارد. وال‌پست ها به ‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • وال‌پست عمودی
  • وال‌پست افقی

یک نمونه از اجرای وال ‌پست‌ های افقی و عمودی در شکل زیر مشاهده می‌شود:

 

اجرای وال پست (جزئیات اجرای وال پست)

اجرای وال پست

 

در واقع وال‌ پست یکی از المان‌ های غیر سازه‌ ای می ‌باشد که اجرای درست آن تأثیر فراوانی در کنترل خرابی دیوارها دارد. علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای وال‌ پست در سازه‌ های شهری در ایران پیشینه چندانی نداشته و تقریباً محدود به یک دهه‌ ی اخیر می‌گردد، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند اجرای وال‌ پست یا انجام نمی شود و یا محاسبه و اجرای آن همراه با نقاط ضعف اساسی صورت می‌گیرد.

 اما چرا اجرای درست وال‌پست اهمیت دارد؟

تا قبل از زلزله‌ی کرمانشاه تصور عمومی این بود که در هنگام زلزله، تنها سالم ماندن المان‌ های اصلی سازه یعنی تیر، ستون و سقف‌ها ضامن عملکرد مناسب سازه بوده و در این صورت میزان خسارات ناشی از زلزله بسیار اندک خواهد بود. اما واقعیت در زلزله‌ی سال 96 نمایان گشت و نشان داد که حتی در  شرایطی که سازه پایدار بماند و به اعضای اصلی آن آسیبی وارد نشود آسیب در اعضای غیر سازه ای، (دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها، نماهای ساختمان، تاسیسات و …) ممکن است عملکرد کلی سازه را زیر سؤال برده و آسیب‌های اقتصادی و حتی جانی جبران ناپذیری پدید آورد.

ضوابط اجرای وال پست در آیین نامه ها

در آیین‌نامه‌ی 2800 ویرایش چهارم، در بند 7-5-3 ضوابط مربوط به اجرای دیوارهای غیر سازه‌ای مورد بحث واقع شده است. با توجه به این بند در حالتی که حداقل یکی از شروط زیر وجود داشته باشد، نیاز به اجرای وال‌پست قائم خواهیم داشت:

الف- طول دیوار بیشتر از 6 متر باشد (6≤ L). لازم به ذکر است که این فاصله در برخی دستورالعمل‌ها 5 متر ذکر شده است.

ب- طول دیوار بیشتر از 40 برابر ضخامت دیوار باشد (40×t≤ L).

در رابطه با وال‌پست افقی هم در آیین‌نامه‌ی 2800 اشاره شده، درصورتی‌که ارتفاع دیوار از 3.5 متر بیشتر شود، وال‌پست افقی باید اجرا شود (3.5≤ L). در این رابطه هم علاوه بر مورد اول برخی دستورالعمل‌ها محدودیت 30 برابر ضخامت دیوار را منظور کرده‌اند.

آیا ضخامت wall post دارای ضوابط آیین نامه ها دارای محدودیت است؟

 

ضوابط وال پست در آیین نامه

مفهوم طول (L)، ارتفاع (H) و ضخامت (t) در دیوار

 

دیوار غیر سازه‌ای که در تمام ارتفاع طبقه ادامه دارد، باید کاملاً به زیرِ پوشش سقف مهار شود، یعنی رگ آخر تیغه با فشار و ملات کافی در زیر سقف جای داده شود (مُهر شود). رعایت این نکات سبب می‌شود تا حد امکان، از تغییر شکل ‌های دیوار تحت نیروی زلزله جلوگیری شود. روشی که معمولاً به‌ طور مرسوم در سازه ‌ها برای مهر کردن دیوار استفاده می‌شود در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 ضوابط اجرای وال پست در آیین نامه

اجرای وال پست طبق ضوابط آیین نامه ای

 

 اگر با اجرای وال پست سختی سازه دچار تغییر شد چه باید بکنیم؟

جزییات اجرای وال پست در سازه‌های بتنی(دتایل اجرایی)

جزییات اجرایی وال پست در سازه‌ ها‌ی بتنی را با استفاده از دیتیل به شما آموزش خواهیم داد. در تصویر پایین جزئیات اجرایی وال پست بدون بازشو را مشاهده می کنید، جزئیات اجرای وال پست با بازشو را می توانید در ایبوک ملاحظه کنید، علاوه بر اینها، دیتیل های اجرایی wall post را هم در همین ایبوک به صورت جزئی و با ذکر نکات اجرایی بیان کرده ایم.

 

جزئیات اجرای وال پست در سازه های بتنی

جزئیات اجرای وال پست در سازه های بتنی

 

جزییات اجرای وال پست در سازه‌های فولادی(دتایل اجرایی)

جزییات اجرای وال پست در سازه‌ ها‌ی فولادی را در دو شکل‌، مشابه با بخش قبل، یک نمونه wall post بدون بازشو و یک نمونه دارای بازشو نشان داده شده است. دیتیل های اجرایی وال پست را هم در همین ایبوک به صورت جزئی و با ذکر نکات اجرای وال پست در ساختمان های بتنی بیان کرده ایم.

البته در ورکشاپ به صورت کاملا جزئی با تصاویر اجرایی، دیتیل ها را کاملا باز خواهیم کرد.

 

جزئیات اجرایی وال پست در سازه های فولادی

جزئیات اجرایی وال پست در سازه های فولادی

 

اشتباهات اجرایی در اجرای وال پست

دیتیل‌ های وال پست ارائه ‌شده در بخش قبل، برای سازه‌ های فولادی و بتنی از کامل ‌ترین روش‌ های اجرای وال‌پست می‌ باشند. از آنجایی که در این روش، دیوار در تمام جهات داخل نبشی‌های افقی و عمودی اجرا می‌شوند، احتمال تغییر شکل خارج از صفحه‌ی دیوار کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که در بسیاری از اوقات، دیتیل‌ اجرایی وال پست توسط پیمانکار یا کارفرما، به دلایل مختلف از جمله دلایل اقتصادی، دچار تغییراتی می‌شود که عموماً سبب افت عملکرد مطلوب wall post می‌شود. تعدادی از این تغییرات که به ‌اشتباه انجام می‌شود، عبارت‌اند از:

  • استفاده از میلگرد در اجرای کلاف‌های افقی به جای نبشی.
  • عدم اجرای پشت ‌به ‌پشت نبشی‌های افقی و یا قائم که سبب می‌شود دیوار تنها در یک سمت، داخل نبشی‌ها اجرا شود. در شکل زیر این روش از اجرا مشاهده می‌شود.

 

اشتباه در دیتیل اجرایی وال پست

اشتباه اجرایی وال پست

 

ما بقی روش های اجرای نادرست wall post را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید

 

منابع

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 17,260 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

با رد کردن این پیشنهاد دیگر آن را نخواهید دید

 3 دقیقه است که در این صفحه هستید و  به نظر می‌رسد به این آموزش علاقه مندید
همین الان می‌توانید فیلم آموزش جامع طراحی و اجرای وال پست را 
84,500 تومان ارزان تر
(با 50 درصد تخفیف
)  دریافت کنید.
 استفاده از تخفیف 84,500 تومانی
با رد کردن این پیشنهاد آن را برای همیشه از دست خواهید داد
close-link