صفحه اصلی  »  اجرای سازه  »  وال پست؛ نحوه اجرای وال پست به همراه ارائه دیتیل های وال پست در سازه های بتنی و فولادی

وال پست؛ نحوه اجرای وال پست به همراه ارائه دیتیل های وال پست در سازه های بتنی و فولادی

 • تعداد صفحات: 33
 • آخرین ویرایش: سال 1397
 • ناشر: ایستا سازه قهستان
 • شابک: 0-03-7589-622-978
 • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

وال پست چیست؟

حتما خرابی های ساختمان مسکن مهر زلزله کرمانشاه را به یاد دارید، زلزله‌ی آبان ماه سال 1396 در کرمانشاه، سبب ایجاد فضایی برای تحول در رویکرد مهندسین ایرانی در رابطه با اعضای غیر سازه ای و رفتار آنها در حین زلزله گردید. یکی از روش هایی که برای مهار اجزای غیر سازه ای وجود دارد و بیشتر مورد استقبال قرار گرفته، استفاده از وال پست یا کلاف های قائم و افقی است.

ما در این ایبوک تلاش کردیم با رویکردی جدید و بررسی کامل المان  غیرسازه ای به نام وال پست، گامی در کاهش خسارات مالی و جانی برای هموطنانمان برداریم. البته صفرتاصد طراحی و اجرای  وال پست را در آموزش طراحی و اجرای وال پست هم می توانید آموزش ببینید.

 

مطالب این صفحه تنها بخشی از این ایبوک جامع است، متن اصلی این ایبوک را منطبق بر فهرست مطالب، دانلود کنید.

 

وال پست چیست؟

هدف اصلی در اجرای وال پست جلوگیری از تغییر شکل خارج از صفحه‌ی دیوارهای غیر سازه‌ای بوده و wall post هیچ نقشی در تحمل بارهای جانبی ناشی از زلزله ندارد. وال‌پست ها به ‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • وال‌پست عمودی
 • وال‌پست افقی

یک نمونه از اجرای وال ‌پست‌ های افقی و عمودی در شکل زیر مشاهده می‌شود:

 

اجرای وال پست (جزئیات اجرای وال پست)

اجرای وال پست

 

در واقع وال‌ پست یکی از المان‌ های غیر سازه‌ ای می ‌باشد که اجرای درست آن تأثیر فراوانی در کنترل خرابی دیوارها دارد. علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای وال‌ پست در سازه‌ های شهری در ایران پیشینه چندانی نداشته و تقریباً محدود به یک دهه‌ ی اخیر می‌گردد، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند اجرای وال‌ پست یا انجام نمی شود و یا محاسبه و اجرای آن همراه با نقاط ضعف اساسی صورت می‌گیرد.

 اما چرا اجرای درست وال‌پست اهمیت دارد؟

تا قبل از زلزله‌ی کرمانشاه تصور عمومی این بود که در هنگام زلزله، تنها سالم ماندن المان‌ های اصلی سازه یعنی تیر، ستون و سقف‌ها ضامن عملکرد مناسب سازه بوده و در این صورت میزان خسارات ناشی از زلزله بسیار اندک خواهد بود. اما واقعیت در زلزله‌ی سال 96 نمایان گشت و نشان داد که حتی در  شرایطی که سازه پایدار بماند و به اعضای اصلی آن آسیبی وارد نشود آسیب در اعضای غیر سازه ای، (دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها، نماهای ساختمان، تاسیسات و …) ممکن است عملکرد کلی سازه را زیر سؤال برده و آسیب‌های اقتصادی و حتی جانی جبران ناپذیری پدید آورد.

ما یک گفت‌وگو با مهندس حمزه تاش مدرس و طراح سازه که نویسنده این مقاله نیز هستند ترتیب دادیم و ماحصل آن را تحت عنوان سبزگپ منتشر کردیم. در این گفت‌وگو در رابطه با ضرورت اجرای وال پست صحبت و نکات جالبی مطرح می‌شود. اگر تمایل به شنیدن آن دارید، به سبزگپ دوازدهم مراجعه کنید.

ضوابط اجرای وال پست در آیین نامه ها

در آیین‌نامه‌ی 2800 ویرایش چهارم، در بند 7-5-3 ضوابط مربوط به اجرای دیوارهای غیر سازه‌ای مورد بحث واقع شده است. با توجه به این بند در حالتی که حداقل یکی از شروط زیر وجود داشته باشد، نیاز به اجرای وال‌پست قائم خواهیم داشت:

الف- طول دیوار بیشتر از 6 متر باشد (6≤ L). لازم به ذکر است که این فاصله در برخی دستورالعمل‌ها 5 متر ذکر شده است.

ب- طول دیوار بیشتر از 40 برابر ضخامت دیوار باشد (40×t≤ L).

در رابطه با وال‌پست افقی هم در آیین‌نامه‌ی 2800 اشاره شده، درصورتی‌که ارتفاع دیوار از 3.5 متر بیشتر شود، وال‌پست افقی باید اجرا شود (3.5≤ L). در این رابطه هم علاوه بر مورد اول برخی دستورالعمل‌ها محدودیت 30 برابر ضخامت دیوار را منظور کرده‌اند.

آیا ضخامت wall post دارای ضوابط آیین نامه ها دارای محدودیت است؟

 

ضوابط وال پست در آیین نامه

مفهوم طول (L)، ارتفاع (H) و ضخامت (t) در دیوار

 

دیوار غیر سازه‌ای که در تمام ارتفاع طبقه ادامه دارد، باید کاملاً به زیرِ پوشش سقف مهار شود، یعنی رگ آخر تیغه با فشار و ملات کافی در زیر سقف جای داده شود (مُهر شود). رعایت این نکات سبب می‌شود تا حد امکان، از تغییر شکل ‌های دیوار تحت نیروی زلزله جلوگیری شود. روشی که معمولاً به‌ طور مرسوم در سازه ‌ها برای مهر کردن دیوار استفاده می‌شود در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 ضوابط اجرای وال پست در آیین نامه

اجرای وال پست طبق ضوابط آیین نامه ای

 

 اگر با اجرای وال پست سختی سازه دچار تغییر شد چه باید بکنیم؟

جزییات اجرای وال پست در سازه‌های بتنی(دتایل اجرایی)

جزییات اجرایی وال پست در سازه‌ ها‌ی بتنی را با استفاده از دیتیل به شما آموزش خواهیم داد. در تصویر پایین جزئیات اجرایی وال پست بدون بازشو را مشاهده می کنید، جزئیات اجرای وال پست با بازشو را می توانید در ایبوک ملاحظه کنید، علاوه بر اینها، دیتیل های اجرایی wall post را هم در همین ایبوک به صورت جزئی و با ذکر نکات اجرایی بیان کرده ایم.

 

جزئیات اجرای وال پست در سازه های بتنی

جزئیات اجرای وال پست در سازه های بتنی

 

جزییات اجرای وال پست در سازه‌های فولادی(دتایل اجرایی)

جزییات اجرای وال پست در سازه‌ ها‌ی فولادی را در دو شکل‌، مشابه با بخش قبل، یک نمونه wall post بدون بازشو و یک نمونه دارای بازشو نشان داده شده است. دیتیل های اجرایی وال پست را هم در همین ایبوک به صورت جزئی و با ذکر نکات اجرای وال پست در ساختمان های بتنی بیان کرده ایم.

البته در ورکشاپ به صورت کاملا جزئی با تصاویر اجرایی، دیتیل ها را کاملا باز خواهیم کرد.

 

جزئیات اجرایی وال پست در سازه های فولادی

جزئیات اجرایی وال پست در سازه های فولادی

 

اشتباهات اجرایی در اجرای وال پست

دیتیل‌ های وال پست ارائه ‌شده در بخش قبل، برای سازه‌ های فولادی و بتنی از کامل ‌ترین روش‌ های اجرای وال‌پست می‌ باشند. از آنجایی که در این روش، دیوار در تمام جهات داخل نبشی‌های افقی و عمودی اجرا می‌شوند، احتمال تغییر شکل خارج از صفحه‌ی دیوار کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که در بسیاری از اوقات، دیتیل‌ اجرایی وال پست توسط پیمانکار یا کارفرما، به دلایل مختلف از جمله دلایل اقتصادی، دچار تغییراتی می‌شود که عموماً سبب افت عملکرد مطلوب wall post می‌شود. تعدادی از این تغییرات که به ‌اشتباه انجام می‌شود، عبارت‌اند از:

 • استفاده از میلگرد در اجرای کلاف‌های افقی به جای نبشی.
 • عدم اجرای پشت ‌به ‌پشت نبشی‌های افقی و یا قائم که سبب می‌شود دیوار تنها در یک سمت، داخل نبشی‌ها اجرا شود. در شکل زیر این روش از اجرا مشاهده می‌شود.

 

اشتباه در دیتیل اجرایی وال پست

اشتباه اجرایی وال پست

 

ما بقی روش های اجرای نادرست wall post را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

 

 

منابع

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 17,260 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال 47اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. سعید فتوحی

  سلام فایل در بعضی صفحه ها خالی است مثل صفحه ۱۸ ۱۹

  پاسخ دهید

 2. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس بله درست میفرمایید مثل اینکه مشکلی پیش آمده
  این فایل به زودی ویرایش و مجددا بارگذاری می شود.

  پاسخ دهید

 3. سعید فتوحی

  ممنون منتظریم
  یک سوال دیگه: دیتیل وال پست در دهانه های بادبندی به چه صورتی است؟ اتصال به بادبند ایرادی ندارد؟

  پاسخ دهید

 4. Iraj Lotfy

  با سلام
  این قسمت در بین طراحان اختلاف سلیقه وجود دارد، بعضی از مهندسین می گویند که وال پست ها نباید هیچ اتصالی با مهاربند داشته باشند(زیرا مهاربند فیوز سازه ای است و در هنگام وقوع زلزله ی شدید با ایجاد مفصل پلاستیک تحت اثر نیروی محوری و کمانش کردن نیروی زلزله را جذب می کند)
  و بعضی از طراحان بر این نظر دارند که در سطوح عملکردی بهره برداری و در شدت زلزله های پایین به دلیل جابه جایی کم این قسمت، می توان وال پست را اجرا کرد.
  در نهایت این بسته به قضاوت مهندسی و درک رفتار سازه بر می گردد .

  پاسخ دهید

 5. رضا

  لینک دانلود خراب می باشد ، در ایمیل لینک دانلود فعال نمی باشد

  پاسخ دهید

 6. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس روزتون بخیر
  مهندس جان لطفا یه عکس از اروری که براتون میاد به آیدی تلگرام زیر ارسال کنید مشکلتون برطرف میشه @sabzsupport

  پاسخ دهید

 7. محمد

  متاسفانه تفسیر شما از اجرای کلاف قائم جهت وال پست اشتباه است دیوار غیر سازه ای بین دو کلاف قائم نباید از شش متر بیشتر باشد در غیر این صورت باید یک کلاف قایم اضافه گردد

  پاسخ دهید

 8. مهندس بهنام حمز‌ه‌تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، اشاره شما نمیدونم به کجا هستش که فرمودین تفسیر ما اشتباه هستش البته توجه کنید که ایبوک در اسفند ۹۷ منتشر شده اما، در متن کتاب ما عدد ۶ متر را برای محدودیت اجرای وال پست قائم ذکر کردیم که این عدد در پیوست ساختمان های بنایی ویرایش چهارم ۲۸۰۰ ذکر شده بود، البته توی متن اشاره هم شده که بعضی مراجع از ۵ متر به عنوان این محدودیت استفاده می کنند.
  اما در کل با توجه به اینکه تا پیش از انتشار پیوست ششم ۲۸۰۰ در سال ۹۸ عدد دقیقی برای محدودی فاصله بین وال پست های قائم نداشتیم، خیلی نمیشد در این رابطه دقیق اظهار نظر کرد.
  اما با انتشار پیوست ششم در دوره وال پست که بر این اساس تهیه شده ما دقیقا محدودیت های ابعای رو بازگو کردیم.

  پاسخ دهید

 9. مونا

  سلام،خیلی ممنون از اطلاعات کاملتون، سوالی دارم که آیا ساختمانی که در نقشه ها فقط وال پست براش طراحی شده اجرای میلگرد بستر هم الزامیست؟ چون وال پست های طراحی شده فقط شاخک هایی در فواصل حدودا ۱ متری به آنها جوش شده و داخل دیوار قرار دارند و به صورت میلگرد بستر در سراسر طول دیوار نیستند.
  سوال من اینه که آیا باید میلگرد بستر هم اجرا بشه؟چون مجری ها خیلی موارد همون شاخک ها رو هم اجرا نمیکنند و فقط نبشی ها نصب میشن و اگر میلگرد بستر اجرا نکردند من به عنوان ناظر باید گزارش بدم؟حتی اگه توی نقشه های مصوب براشون میلگرد بستر طراحی نشده باشه؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  پاسخ دهید

 10. مهندس بهنام حمز‌ه‌تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  با توجه به پیوست ششم، میلگرد بست حتما باید استفاده بشه(به جز در بلوک‌های AAC که از بستهای افقی استفاده می‌کنیم).
  اگر طراحی وال‌پست رو انجام بدین مشاهده میکنید که در بلوک های سفالی و سیمانی، عملا جواب گرفتن از دیوار بدین میلگرد بستر غیرممکنه و شاید مجبور بشیم فاصله وال پست هارو به زیر ۱ متر کاهش بدیم که باز هم تضمینی نیست جواب بگیریم.
  در نتیجه طراح موظف هست که دیتیل‌هارو با توجه به پیوست ششم تهیه کنه و اگر پیشنهاد دیگه‌ای داشته باشه باید بشه با توجه به توضیحات دوره وال‌پست سبزسازه یا نشریه ۷۲۹، طراحی دیتیل جدید کنترل بشه.
  اما در مجموع استفاده از شاخک دیتیل مرسوم گذشته هستش و خیلی فنی نیست.

  پاسخ دهید

 11. آریا

  با درود
  آیا روش اجرای وال پست با نبشی کشی هنوز مورد تایید نظام مهندسی هست؟؟؟ یا باید از روش جدید پیوست ۶ آیین نامه ۲۸۰۰ (میلگرد بستر) استفاده کرد؟؟ با سپاس

  پاسخ دهید

 12. مهندس بهنام حمز‌ه‌تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  روش نبشی کشی و روش میلگرد بستر با توجه به پیوست ششم دو تا روش متفاوت نیستند و به نوعی مکمل هم دیگه هستند و با توجه به شرایط باید از هر دوی آنها استفاده شود، به جز در دهانه های کوتاه تر از چهار متر طول که نیازی به وال پست قائم نیست و فقط میشه از میلگرد بستر استفاده کرد در سایر موارد این دو باید در کنار هم مورد استفاده قرار بگیرند تا تاییدیه نظام رو داشته باشیم.

  پاسخ دهید

 13. رضا شهابی

  سلام سوئالی داشتم در ارتباط با وال پست ایا میتوان وال پست را در مقطعستون های بتنی طراحی نمود به عبارتی قالب های ستون را به گونه ای طراحی نمود که وال پست را بصورت بتنی در مقطع ستون داشته باشیم ؟

  پاسخ دهید

 14. مهندس سجاد شایان (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام در طراحی سازه های بتنی میزان پوشش میلگرد ها دارای محدودیت هایی است، یعنی اگر مقدار پوشش میلگرد کمتر از حد مجاز باشد خوردگی میلگردها را در پی خواهد داشت و اگر بیشتر از جد مجاز باشد باعث جداشدگی آن قسمت و در نتیجه ایجاد ترک و سایر ضعف ها خواهد شدکه به هیچ وجه قابل قبول نیست.اگر بخواهیم وال پست ها را طوری طراحی کنیم که بخشی از مقطع باشند منجر به افزایش پوشش بتن می شود که به دلایل بیان شده قابل قبول نیست. بنابراین در سازه های بتنی ابتدا باید المان های سازه ای اصلی مانند تیر و ستون اجرا شود و سپس وال پست ها با استفاده از روش های مورد تایید، به آن ها متصل شود.البته موضوع بیان شده می تواند جنبه تحقیقاتی داشته باشد و به عنوان مثال اگر بتوانیم با استفاده از المان هایی ،اتصالی بین مقطع و آن قسمت که قرار است به عنوان محل نصب وال پست قرار گیرد ایجاد کنیم (مثلا با استفاده از میلگرهایی در آن قسمت از افزایش پوشش بتن جلوگیری کنیم) در نهایت با تایید سازمان های مربوطه می توان از این روش هم بهره جست.

  پاسخ دهید

 15. سید یعقوب صالحی

  سلام
  این آموزش را با عضویت ویژه دریافت کردم ، تعداد صفحات ۸۸ نیست.آیا فرقی میکنه؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 16. مهناز افضلی

  سلام روزتون بخیر، درسته مهندس، تعداد صفحاتش کمتر از۸۸

  پاسخ دهید

 17. محمدرضا دستگیر

  لینک دانلود کار نمیکنه عضویت ویژه ام یکماهش تموم شد ولی نتونستم یه فایل دانلود کنم تنها مزیتی که عضویت ویژه داشت از خرید بقیه آموزش هاتون پشیمون شدم

  پاسخ دهید

 18. شکوه شیخ زاده

  سلام روزتون بخیر،همکارم باهاتون تماس میگیرن کامل راهنماییتون میکنند در این زمینه مهندس جان

  پاسخ دهید

 19. محمدرضا دستگیر

  خیلی ممنون از پشتیبانی خوبتون ❤ دوستانی که همین مشکل و دارن از مرورگر دیگه استفاده کنن و فیلتر شکنشون خاموش باشه حل میشه

  پاسخ دهید

 20. mahnazafzali752@gmail.com

  خواهش میکنم موفق باشید مهندس جان

  پاسخ دهید

 21. داداش پور

  سلام، این کتاب رو خریداری کردم، لینک ش درد برام ایمیل کردید ولی دانلود نمیشه، لطفا بگید مشکل رو چطور حل کنم، ممنون

  پاسخ دهید

 22. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  مجددا براتون ایمیل شد، لطف کنید مجدد امتحان کنید.

  پاسخ دهید

 23. محمد شمس الدینی

  سلام مهندس الان حدود یک ماهه این ایبوک رو از لینک دانلود سریع با ۱۹ تومن خریدم ولی به ایمیل ارسال نشد لینک دانلود هم نداد.
  ممنون میشم پیگیری بفرمائید.
  شمس الدینی

  پاسخ دهید

 24. شکوه شیخ زاده

  سلام روزتون بخیر مهندس عزیز تراکنشی از طرف شما برای ما ثبت نشده و همچنین شماره تماسی از شما نداریم لطفا ۴ رقم اخر شماره کارتتون رو به پشتیبانی تلگرام سبزسازه به شماره ۰۹۳۳۶۴۷۴۳۸۵ ارسال کنید تا بررسی بشه.سپاسگزارم

  پاسخ دهید

 25. h.sadrolashrafi@gmail.com

  سلام
  امکان دانلود ندارم با توجه به اینکه عضویت ویژه دارم .در صورت امکان بررسی بفرمایید.
  متشکرم

  پاسخ دهید

 26. شکوه شیخ زاده

  سلام روزتون بخیر عضویت ویژه شما فعال هست باید وارد پنل کاربریتون بشین و از اونجا دانلود کنید.

  پاسخ دهید

 27. علی زاده

  با سلام
  متاسفانه در برخی از سایت‌ها اصطلاح نگه‌دارنده دیوار به اشتباه وال پست در حال رواج است. این اصطلاح بدلیل سادگی بیان بوده و یک اصطلاح اشتباه است که در هیچ یک از آیین نامه های معتبر دنیا مورد استفاده قرار نگرفته است. ترویج این اصطلاح منجر به گسترش اصطلاحات غلط در فرهنگ مهندس عمران خواهد شد. انتظار داریم این گروه آموزشی با اسناد و مدارک قوی نسبت به رواج اصطلاحات اقدام نماید. در منابع اشاره شده جنین اصطلاح نیست. تشکر
  پست (Post) اصطلاحی است که در سازه‌های چوبی مانند خرپاهای چوبی کاربرد فراوانی دارد. این اصطلاح در منابع فنی در برخی از سازه‌های فلزی، بتنی و سنگی هم استفاده‌شده است. پست‌ها یک المان اصلی و اساسی در یک سازه است.
  Retaining Wall Steel (محافظ فلزی دیوار) در این حالت سازه فولادی به صورت ستون بر محوطه نصب شده و سپس بین دو سازه فولادی دیوار آجری، چوبی، بتنی یا سنگی اجراء می‌شود. این نوع سازه ها بیشتر در محوطه سازی یا حصارکشی استفاده می شود.
  اصطلاح wall support یا نگه‌دارنده دیوار، بیشتر در دیوارهای غیر سازه‌ی بکار می‌رود. این نوع نگه‌دارنده دیوار را می توان کلاف احاطه کننده دیوار تلقی کرد که در سطوح‌های مشخص برای یکپارچه عمل کردن دیوار به عنوان اجزاء غیرسازه‌ای بکار می‌رود. در سازه‌های بتنی این نوع نگه‌دارنده دیوار معمولاً به صورت فلزی با پروفیل نبشی‌، ناودانی‌ یا قوطی است. وظیفه این نگه‌دارنده‌های دیوار انتقال نیروهای جانبی نظیر باد و زلزله از دیوار به سازه‌های اصلی مانند تیر و ستون بوده و با بکارگیری آن احتمال فروپاشی دیوار به حداقل می‌رسد.

  پاسخ دهید

 28. بهنام حمزه تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  ممنون از توجه شما به این نکته و حساسیت درستی که نسبت به این تیپ مسائل دارین‌. استفاده از اصطلاحات نادرست که سبب سوتعبیر مباحث می‌شوند قطعا در دراز مدت تاثیرات منفی داشته و اصلاح انها هم دشوار خواهد بود.
  اما در رابطه با نکته‌ای که فرمودین باید توجه فرمایید که استفاده از اصطلاح “مهاردیوار‌های غیرسازه‌ای” کاملا آگاهانه بوده و دلیل آن گستردگی این مبحث میباشد که کلمه‌ی وال‌پست به تنهایی قادر به انتقال مفهوم نمی‌باشد.
  مهاردیوارهای غیرسازه به چند روش صورت میگیرد که یکی از انها استفاده از وال‌پست بوده و استفاده از میلگرد بستر و یا ترکیب این دو هم در بسیاری از حالات اجتناب‌ناپذیر می باشد که این نکته باید با توجه به شرایط مورد بررسی و طراحی قرار گیرد.
  در نتیجه استفاده از واژه وال‌پست در برخی شرایط مفهوم کامل این موضوع را منتقل نکرده زیرا وال‌پست یکی از اجزایی‌ست که در مهاردیوارها مورد استفاده قرار گرفته و سایر اجزا مانند اتصالات و میلگرد بستر هم حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه قرار گیرند.

  پاسخ دهید

 29. علیرضا طیبی

  سلام و عرض ادب

  ما سازنده دیوارهای پیش ساخته با هسته پلی استایرن مسلح شده با رابیتس و روکش شده با گچ پلیمری هستیم با نقوش برجسته قابل سفارش اختصاصی توسط مشتری . جهت نصب در سازه بتن و تیرآهنی احتیاج به نصب وال پستی داریم . نیازمند همکاری با دوستانی هستیم که در خصوص وال پست تخصص دارند .

  پاسخ دهید

 30. حامد

  سلام در عکس اولی که برای وال پست گذاشتید و جدیدا هم این موضوع و شکل اجرا فراگیر شده به نظرم ایراد داره و اون اعمال تغییرات در ناحیه حفاظت شده هست protected zone و این موضوع اشتباه هست چون از حرکت طبیعی سازه جلوگیری میکنه و در آیین نامه ها حرکت و کار اضافه در این ناحیه نهی شده

  پاسخ دهید

 31. بهنام حمزه تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  منظورتون از عکس اول اگر عکسی هست که عنوانش “اجرای وال پست عمودی و افقی با استفاده از نبشی” هست،‌ این عکس تنها به عنوان نمونه گذاشته شده تا مهندسین یه ایده ای از شکل کلی وال پست داشته باشند و دیتیل مناسبی محسوب نمیشه،‌ اما اگر منظورتون عکسی هست که به صورت شماتیک از اجرای وال پست گذاشته شده در ابتدای کار،‌ این عکس از همین کتاب برداشت شده و توی ورکشاپ هم در رابطه با عدم اجرای وال پست در ناحیه ی حفاظت شده یه بحث هایی شده اما خب در حال حاضر توی این کتاب خیلی به عدم اجرای وال پست در ناحیه ی حفاظت شده بها داده نشده که یکی از نقاط ضعف این کتاب محسوب میشه.

  پاسخ دهید

 32. علی زاده

  با سلام خواهشمندیم آدرس دقیق اصطلاح وال پست در منابع مورد مطالعه و آیین نامه ها و منابع لاتین را بفرمایید

  پاسخ دهید

 33. 123456

  سلام لینک دانلود خراب می باشد لطفا بازنگردی درستی بفرمایید. با سپاس

  پاسخ دهید

 34. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام لینک تست شد مشکلی نداره مجدد چک بفرمایید.

  پاسخ دهید

 35. امین

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب بسیار آموزنده وقابل استفتاده تان ، لطفا” چند نمونه دفترچه محاسبات کامل قابل ویرایش و ارائه به نظام مهندسی را برمبنای ویرایش ۴ اگه ممکنه در سایت آپلود بفرمائید برا استفاده . ممنون

  پاسخ دهید

 36. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  عرض سلام و وقت بخیر. در دوره جامع طراحی سازه های فولادی و همچنین سازه های صنعتی نحوه نوشتن و تکمیل دفترچه محاسبات اومده و ما هم بعد از اتمام این دوره ها فایل های کامل رو در اختیار مهندسین قرار میدیم

  پاسخ دهید

 37. احمدی

  سلام مهندس لطفا باهام تماس بگیر .ممنون

  پاسخ دهید

 38. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  لطفا اگر درخواستی دارید با پشتیبانی سبزسازه در ارتباط باشید.
  شماره تماس: ۰۵۶۳۲۰۴۴۴۴۰

  پاسخ دهید

 39. Behroozrad89

  سلام
  لینک دانلود خراب شده

  پاسخ دهید

 40. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  لینک دانلود فایل رو کپی کنید و داخل دانلود منیجر بزنید، چند ثانیه صبر کنید تا حجم فایل رو نشون بده بعد دانلود کنید. گرچه بدون دانلود منیجر هم تست شد درسته فایل

  پاسخ دهید

 41. محمد

  سلام
  ضمن تشکر از ماله خوبتون؛چند تا سوال داشتم؟
  ۱-در وال پست به طور کلی قسمت فوقانی باید ب تیر بالایی برخورد نکند؟یعنی آزاد باشد؟(چه فولادی چه بتنی)
  ۲_ وال پست ک ب ورق بادبند میرسد؛تکلیف چیست؟
  ۳-وال اگر در قسمت فوقانی ب پیچ در ساختمان فولادی پیچ و مهره برخورد کند تکلیف چیست؟
  ۴-اگر دهانه بیشتر از ۷متر باشد و نیاز ب وال پست عمودی در وسط دهانه باشد و در ان دهانه بادبند باشد؛وال پست وسط را چگونه اجرا کنیم؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 42. بهنام حمزه تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  قسمت فوقانی وال پست هم، باید به تیر بالایی اتصال داشته باشد اما همانطور که در دیتیل های ارائه شده در این ایبوک هم مشخص است، این اتصال باید به کمک یک نبشی انجام شود،‌به طوری که اتصال کاملا مفصلی در نظر گرفته شود.
  اجرای وال پست در دهانه های بادبندی دارای اهمیت زیادی می باشد زیر در بادبندها به دلیل اینکه احتمال وارد شدن ورق اتصال به ناحیه غیرالاستیک و در نتیجه به وجود آمدن دوران های غیرالاستیک در آن وجود دارد،‌ وال پست نباید هیچ مزاحمتی برای تغییرشکل ورق اتصال به وجود آورد تا استهلاک انرژی به درستی انجام شود.
  ناحیه های اتصال جزو نواحی حساس بوده و نباید تغییراتی مانند جوشکاری در این ناحیه اعمال شود از این رو تا حد امکان باید با تغییر محل وال پست از این نواحی دور شد، اما در صورتی که اجرای وال پست در این ناحیه اجتناب ناپذیر باشد،‌ باید به کمک تدابیری محل اتصال را از این ناحیه دور کرد (استفاده از نبشی های بلندتر).
  اصولا تغییر محل وال پست به میزان مثلا یک متر معمولا امکان پذیر بوده و حتما لازم نیست در وسط دهانه اجرا شود و تنها کافیست طول دهانه از مقادیر مجاز بیشتر نشود.

  پاسخ دهید

 43. miladahm

  سلام لینک دانلود خراب می باشد

  پاسخ دهید

 44. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با تشکر اصلاح شد

  پاسخ دهید

 45. محمد اعتمادی

  سلام

  متاسفانه لینک دانلود خراب میباشد
  ممنون میشم اگه پیگیری کنید

  پاسخ دهید

 46. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با تشکر اصلاح شد

  پاسخ دهید

؟ زهرا سپاهی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

با رد کردن این پیشنهاد دیگر آن را نخواهید دید

3 دقیقه است در این صفحه هستید و به نظر می‌رسد به این آموزش علاقه‌مندید
همین الان می‌توانید فیلم آموزش جامع طراحی و اجرای وال پست را 
84,500 تومان ارزان تر
(با 50 درصد تخفیف
)  دریافت کنید.
 استفاده از تخفیف 84,500 تومانی
با رد کردن این پیشنهاد آن را برای همیشه از دست خواهید داد
close-link