صفحه اصلی  »  اجرای سازه  »  وال پست؛ نحوه اجرای وال پست به همراه ارائه دیتیل های وال پست در سازه های بتنی و فولادی

وال پست؛ نحوه اجرای وال پست به همراه ارائه دیتیل های وال پست در سازه های بتنی و فولادی

 • تعداد صفحات: 33
 • آخرین ویرایش: سال 1397
 • ناشر: ایستا سازه قهستان
 • شابک: 0-03-7589-622-978
 • تولید کنندگان محتوا:
تولید کنندگان آموزش

وال پست چیست؟

حتما خرابی های ساختمان مسکن مهر زلزله کرمانشاه را به یاد دارید، زلزله‌ی آبان ماه سال 1396 در کرمانشاه، سبب ایجاد فضایی برای تحول در رویکرد مهندسین ایرانی در رابطه با اعضای غیر سازه ای و رفتار آنها در حین زلزله گردید. یکی از روش هایی که برای مهار اجزای غیر سازه ای وجود دارد و بیشتر مورد استقبال قرار گرفته، استفاده از وال پست یا کلاف های قائم و افقی است.

ما در این ایبوک تلاش کردیم با رویکردی جدید و بررسی کامل المان  غیرسازه ای به نام وال پست، گامی در کاهش خسارات مالی و جانی برای هموطنانمان برداریم. البته صفرتاصد طراحی و اجرای  وال پست را در آموزش طراحی و اجرای وال پست هم می توانید آموزش ببینید.

 

مطالب این صفحه تنها بخشی از این ایبوک جامع است، متن اصلی این ایبوک را منطبق بر فهرست مطالب، دانلود کنید.

 

وال پست چیست؟

هدف اصلی در اجرای وال پست جلوگیری از تغییر شکل خارج از صفحه‌ی دیوارهای غیر سازه‌ای بوده و wall post هیچ نقشی در تحمل بارهای جانبی ناشی از زلزله ندارد. وال‌پست ها به ‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • وال‌پست عمودی
 • وال‌پست افقی

یک نمونه از اجرای وال ‌پست‌ های افقی و عمودی در شکل زیر مشاهده می‌شود:

 

اجرای وال پست (جزئیات اجرای وال پست)

اجرای وال پست

 

در واقع وال‌ پست یکی از المان‌ های غیر سازه‌ ای می ‌باشد که اجرای درست آن تأثیر فراوانی در کنترل خرابی دیوارها دارد. علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای وال‌ پست در سازه‌ های شهری در ایران پیشینه چندانی نداشته و تقریباً محدود به یک دهه‌ ی اخیر می‌گردد، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند اجرای وال‌ پست یا انجام نمی شود و یا محاسبه و اجرای آن همراه با نقاط ضعف اساسی صورت می‌گیرد.

 اما چرا اجرای درست وال‌پست اهمیت دارد؟

تا قبل از زلزله‌ی کرمانشاه تصور عمومی این بود که در هنگام زلزله، تنها سالم ماندن المان‌ های اصلی سازه یعنی تیر، ستون و سقف‌ها ضامن عملکرد مناسب سازه بوده و در این صورت میزان خسارات ناشی از زلزله بسیار اندک خواهد بود. اما واقعیت در زلزله‌ی سال 96 نمایان گشت و نشان داد که حتی در  شرایطی که سازه پایدار بماند و به اعضای اصلی آن آسیبی وارد نشود آسیب در اعضای غیر سازه ای، (دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها، نماهای ساختمان، تاسیسات و …) ممکن است عملکرد کلی سازه را زیر سؤال برده و آسیب‌های اقتصادی و حتی جانی جبران ناپذیری پدید آورد.

ما یک گفت‌وگو با مهندس حمزه تاش مدرس و طراح سازه که نویسنده این مقاله نیز هستند ترتیب دادیم و ماحصل آن را تحت عنوان سبزگپ منتشر کردیم. در این گفت‌وگو در رابطه با ضرورت اجرای وال پست صحبت و نکات جالبی مطرح می‌شود. اگر تمایل به شنیدن آن دارید، به سبزگپ دوازدهم مراجعه کنید.

ضوابط اجرای وال پست در آیین نامه ها

در آیین‌نامه‌ی 2800 ویرایش چهارم، در بند 7-5-3 ضوابط مربوط به اجرای دیوارهای غیر سازه‌ای مورد بحث واقع شده است. با توجه به این بند در حالتی که حداقل یکی از شروط زیر وجود داشته باشد، نیاز به اجرای وال‌پست قائم خواهیم داشت:

الف- طول دیوار بیشتر از 6 متر باشد (6≤ L). لازم به ذکر است که این فاصله در برخی دستورالعمل‌ها 5 متر ذکر شده است.

ب- طول دیوار بیشتر از 40 برابر ضخامت دیوار باشد (40×t≤ L).

در رابطه با وال‌پست افقی هم در آیین‌نامه‌ی 2800 اشاره شده، درصورتی‌که ارتفاع دیوار از 3.5 متر بیشتر شود، وال‌پست افقی باید اجرا شود (3.5≤ L). در این رابطه هم علاوه بر مورد اول برخی دستورالعمل‌ها محدودیت 30 برابر ضخامت دیوار را منظور کرده‌اند.

آیا ضخامت wall post دارای ضوابط آیین نامه ها دارای محدودیت است؟

 

ضوابط وال پست در آیین نامه

مفهوم طول (L)، ارتفاع (H) و ضخامت (t) در دیوار

 

دیوار غیر سازه‌ای که در تمام ارتفاع طبقه ادامه دارد، باید کاملاً به زیرِ پوشش سقف مهار شود، یعنی رگ آخر تیغه با فشار و ملات کافی در زیر سقف جای داده شود (مُهر شود). رعایت این نکات سبب می‌شود تا حد امکان، از تغییر شکل ‌های دیوار تحت نیروی زلزله جلوگیری شود. روشی که معمولاً به‌ طور مرسوم در سازه ‌ها برای مهر کردن دیوار استفاده می‌شود در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 ضوابط اجرای وال پست در آیین نامه

اجرای وال پست طبق ضوابط آیین نامه ای

 

 اگر با اجرای وال پست سختی سازه دچار تغییر شد چه باید بکنیم؟

جزییات اجرای وال پست در سازه‌های بتنی(دتایل اجرایی)

جزییات اجرایی وال پست در سازه‌ ها‌ی بتنی را با استفاده از دیتیل به شما آموزش خواهیم داد. در تصویر پایین جزئیات اجرایی وال پست بدون بازشو را مشاهده می کنید، جزئیات اجرای وال پست با بازشو را می توانید در ایبوک ملاحظه کنید، علاوه بر اینها، دیتیل های اجرایی wall post را هم در همین ایبوک به صورت جزئی و با ذکر نکات اجرایی بیان کرده ایم.

 

جزئیات اجرای وال پست در سازه های بتنی

جزئیات اجرای وال پست در سازه های بتنی

 

جزییات اجرای وال پست در سازه‌های فولادی(دتایل اجرایی)

جزییات اجرای وال پست در سازه‌ ها‌ی فولادی را در دو شکل‌، مشابه با بخش قبل، یک نمونه wall post بدون بازشو و یک نمونه دارای بازشو نشان داده شده است. دیتیل های اجرایی وال پست را هم در همین ایبوک به صورت جزئی و با ذکر نکات اجرای وال پست در ساختمان های بتنی بیان کرده ایم.

البته در ورکشاپ به صورت کاملا جزئی با تصاویر اجرایی، دیتیل ها را کاملا باز خواهیم کرد.

 

جزئیات اجرایی وال پست در سازه های فولادی

جزئیات اجرایی وال پست در سازه های فولادی

 

اشتباهات اجرایی در اجرای وال پست

دیتیل‌ های وال پست ارائه ‌شده در بخش قبل، برای سازه‌ های فولادی و بتنی از کامل ‌ترین روش‌ های اجرای وال‌پست می‌ باشند. از آنجایی که در این روش، دیوار در تمام جهات داخل نبشی‌های افقی و عمودی اجرا می‌شوند، احتمال تغییر شکل خارج از صفحه‌ی دیوار کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که در بسیاری از اوقات، دیتیل‌ اجرایی وال پست توسط پیمانکار یا کارفرما، به دلایل مختلف از جمله دلایل اقتصادی، دچار تغییراتی می‌شود که عموماً سبب افت عملکرد مطلوب wall post می‌شود. تعدادی از این تغییرات که به ‌اشتباه انجام می‌شود، عبارت‌اند از:

 • استفاده از میلگرد در اجرای کلاف‌های افقی به جای نبشی.
 • عدم اجرای پشت ‌به ‌پشت نبشی‌های افقی و یا قائم که سبب می‌شود دیوار تنها در یک سمت، داخل نبشی‌ها اجرا شود. در شکل زیر این روش از اجرا مشاهده می‌شود.

 

اشتباه در دیتیل اجرایی وال پست

اشتباه اجرایی وال پست

 

ما بقی روش های اجرای نادرست wall post را در متن اصلی ایبوک مطالعه کنید.

 

منابع

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 35,870 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال 49اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. mohmmad.shakiba@gmail.com

  با سلام صفحاتی از فایل pdf سفید هست و در فایل قرارنگرفته است ممنون میشم فایل رو اصلاح کنید

  پاسخ دهید

 2. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با عرض سلام و وقت بخیر
  این نسخه برای چاپ تهیه شده بوده و برای اینکه صفحات اول فصول، در سمت چپ قرار بگیره، برخی صفحات رو خالی گذاشتیم. به همین دلیل تعدادی از صفحات سفید و بدون محتوا هستند.
  ممنون از توجه شما

  پاسخ دهید

 3. سعید فتوحی

  سلام فایل در بعضی صفحه ها خالی است مثل صفحه ۱۸ ۱۹

  پاسخ دهید

 4. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس بله درست میفرمایید مثل اینکه مشکلی پیش آمده
  این فایل به زودی ویرایش و مجددا بارگذاری می شود.

  پاسخ دهید

 5. سعید فتوحی

  ممنون منتظریم
  یک سوال دیگه: دیتیل وال پست در دهانه های بادبندی به چه صورتی است؟ اتصال به بادبند ایرادی ندارد؟

  پاسخ دهید

 6. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  این قسمت در بین طراحان اختلاف سلیقه وجود دارد، بعضی از مهندسین می گویند که وال پست ها نباید هیچ اتصالی با مهاربند داشته باشند(زیرا مهاربند فیوز سازه ای است و در هنگام وقوع زلزله ی شدید با ایجاد مفصل پلاستیک تحت اثر نیروی محوری و کمانش کردن نیروی زلزله را جذب می کند)
  و بعضی از طراحان بر این نظر دارند که در سطوح عملکردی بهره برداری و در شدت زلزله های پایین به دلیل جابه جایی کم این قسمت، می توان وال پست را اجرا کرد.
  در نهایت این بسته به قضاوت مهندسی و درک رفتار سازه بر می گردد .

  پاسخ دهید

 7. رضا

  لینک دانلود خراب می باشد ، در ایمیل لینک دانلود فعال نمی باشد

  پاسخ دهید

 8. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس روزتون بخیر
  مهندس جان لطفا یه عکس از اروری که براتون میاد به آیدی تلگرام زیر ارسال کنید مشکلتون برطرف میشه @sabzsupport

  پاسخ دهید

 9. محمد

  متاسفانه تفسیر شما از اجرای کلاف قائم جهت وال پست اشتباه است دیوار غیر سازه ای بین دو کلاف قائم نباید از شش متر بیشتر باشد در غیر این صورت باید یک کلاف قایم اضافه گردد

  پاسخ دهید

 10. مهندس بهنام حمز‌ه‌تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، اشاره شما نمیدونم به کجا هستش که فرمودین تفسیر ما اشتباه هستش البته توجه کنید که ایبوک در اسفند ۹۷ منتشر شده اما، در متن کتاب ما عدد ۶ متر را برای محدودیت اجرای وال پست قائم ذکر کردیم که این عدد در پیوست ساختمان های بنایی ویرایش چهارم ۲۸۰۰ ذکر شده بود، البته توی متن اشاره هم شده که بعضی مراجع از ۵ متر به عنوان این محدودیت استفاده می کنند.
  اما در کل با توجه به اینکه تا پیش از انتشار پیوست ششم ۲۸۰۰ در سال ۹۸ عدد دقیقی برای محدودی فاصله بین وال پست های قائم نداشتیم، خیلی نمیشد در این رابطه دقیق اظهار نظر کرد.
  اما با انتشار پیوست ششم در دوره وال پست که بر این اساس تهیه شده ما دقیقا محدودیت های ابعای رو بازگو کردیم.

  پاسخ دهید

 11. مونا

  سلام،خیلی ممنون از اطلاعات کاملتون، سوالی دارم که آیا ساختمانی که در نقشه ها فقط وال پست براش طراحی شده اجرای میلگرد بستر هم الزامیست؟ چون وال پست های طراحی شده فقط شاخک هایی در فواصل حدودا ۱ متری به آنها جوش شده و داخل دیوار قرار دارند و به صورت میلگرد بستر در سراسر طول دیوار نیستند.
  سوال من اینه که آیا باید میلگرد بستر هم اجرا بشه؟چون مجری ها خیلی موارد همون شاخک ها رو هم اجرا نمیکنند و فقط نبشی ها نصب میشن و اگر میلگرد بستر اجرا نکردند من به عنوان ناظر باید گزارش بدم؟حتی اگه توی نقشه های مصوب براشون میلگرد بستر طراحی نشده باشه؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  پاسخ دهید

 12. مهندس بهنام حمز‌ه‌تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  با توجه به پیوست ششم، میلگرد بست حتما باید استفاده بشه(به جز در بلوک‌های AAC که از بستهای افقی استفاده می‌کنیم).
  اگر طراحی وال‌پست رو انجام بدین مشاهده میکنید که در بلوک های سفالی و سیمانی، عملا جواب گرفتن از دیوار بدین میلگرد بستر غیرممکنه و شاید مجبور بشیم فاصله وال پست هارو به زیر ۱ متر کاهش بدیم که باز هم تضمینی نیست جواب بگیریم.
  در نتیجه طراح موظف هست که دیتیل‌هارو با توجه به پیوست ششم تهیه کنه و اگر پیشنهاد دیگه‌ای داشته باشه باید بشه با توجه به توضیحات دوره وال‌پست سبزسازه یا نشریه ۷۲۹، طراحی دیتیل جدید کنترل بشه.
  اما در مجموع استفاده از شاخک دیتیل مرسوم گذشته هستش و خیلی فنی نیست.

  پاسخ دهید

 13. آریا

  با درود
  آیا روش اجرای وال پست با نبشی کشی هنوز مورد تایید نظام مهندسی هست؟؟؟ یا باید از روش جدید پیوست ۶ آیین نامه ۲۸۰۰ (میلگرد بستر) استفاده کرد؟؟ با سپاس

  پاسخ دهید

 14. مهندس بهنام حمز‌ه‌تاش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  روش نبشی کشی و روش میلگرد بستر با توجه به پیوست ششم دو تا روش متفاوت نیستند و به نوعی مکمل هم دیگه هستند و با توجه به شرایط باید از هر دوی آنها استفاده شود، به جز در دهانه های کوتاه تر از چهار متر طول که نیازی به وال پست قائم نیست و فقط میشه از میلگرد بستر استفاده کرد در سایر موارد این دو باید در کنار هم مورد استفاده قرار بگیرند تا تاییدیه نظام رو داشته باشیم.

  پاسخ دهید

 15. رضا شهابی

  سلام سوئالی داشتم در ارتباط با وال پست ایا میتوان وال پست را در مقطعستون های بتنی طراحی نمود به عبارتی قالب های ستون را به گونه ای طراحی نمود که وال پست را بصورت بتنی در مقطع ستون داشته باشیم ؟

  پاسخ دهید

 16. مهندس سجاد شایان (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام در طراحی سازه های بتنی میزان پوشش میلگرد ها دارای محدودیت هایی است، یعنی اگر مقدار پوشش میلگرد کمتر از حد مجاز باشد خوردگی میلگردها را در پی خواهد داشت و اگر بیشتر از جد مجاز باشد باعث جداشدگی آن قسمت و در نتیجه ایجاد ترک و سایر ضعف ها خواهد شدکه به هیچ وجه قابل قبول نیست.اگر بخواهیم وال پست ها را طوری طراحی کنیم که بخشی از مقطع باشند منجر به افزایش پوشش بتن می شود که به دلایل بیان شده قابل قبول نیست. بنابراین در سازه های بتنی ابتدا باید المان های سازه ای اصلی مانند تیر و ستون اجرا شود و سپس وال پست ها با استفاده از روش های مورد تایید، به آن ها متصل شود.البته موضوع بیان شده می تواند جنبه تحقیقاتی داشته باشد و به عنوان مثال اگر بتوانیم با استفاده از المان هایی ،اتصالی بین مقطع و آن قسمت که قرار است به عنوان محل نصب وال پست قرار گیرد ایجاد کنیم (مثلا با استفاده از میلگرهایی در آن قسمت از افزایش پوشش بتن جلوگیری کنیم) در نهایت با تایید سازمان های مربوطه می توان از این روش هم بهره جست.

  پاسخ دهید

 17. سید یعقوب صالحی

  سلام
  این آموزش را با عضویت ویژه دریافت کردم ، تعداد صفحات ۸۸ نیست.آیا فرقی میکنه؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 18. مهناز افضلی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام روزتون بخیر، درسته مهندس، تعداد صفحاتش کمتر از۸۸

  پاسخ دهید

 19. محمدرضا دستگیر

  لینک دانلود کار نمیکنه عضویت ویژه ام یکماهش تموم شد ولی نتونستم یه فایل دانلود کنم تنها مزیتی که عضویت ویژه داشت از خرید بقیه آموزش هاتون پشیمون شدم

  پاسخ دهید

 20. شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام روزتون بخیر،همکارم باهاتون تماس میگیرن کامل راهنماییتون میکنند در این زمینه مهندس جان

  پاسخ دهید

 21. محمدرضا دستگیر

  خیلی ممنون از پشتیبانی خوبتون ❤ دوستانی که همین مشکل و دارن از مرورگر دیگه استفاده کنن و فیلتر شکنشون خاموش باشه حل میشه

  پاسخ دهید

 22. mahnazafzali752@gmail.com (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش میکنم موفق باشید مهندس جان

  پاسخ دهید

 23. داداش پور

  سلام، این کتاب رو خریداری کردم، لینک ش درد برام ایمیل کردید ولی دانلود نمیشه، لطفا بگید مشکل رو چطور حل کنم، ممنون

  پاسخ دهید

 24. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  مجددا براتون ایمیل شد، لطف کنید مجدد امتحان کنید.

  پاسخ دهید

با رد کردن این پیشنهاد دیگر آن را نخواهید دید

3 دقیقه است در این صفحه هستید و به نظر می‌رسد به این آموزش علاقه‌مندید
همین الان می‌توانید فیلم آموزش جامع طراحی و اجرای وال پست را 
132,500 تومان ارزان تر
(با 50 درصد تخفیف
)  دریافت کنید.
 استفاده از تخفیف 132,500 تومانی
با رد کردن این پیشنهاد آن را برای همیشه از دست خواهید داد
close-link
question