صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  طراحی سازه های بتنی  »  آموزش تصویری و گام به گام نصب و فعال‌سازی ایتبس،‌ سیف و سپ (آپدیت 1400)

آموزش تصویری و گام به گام نصب و فعال‌سازی ایتبس،‌ سیف و سپ (آپدیت 1400)

علاوه بر مشکلاتی که مهندسین سازه در طراحی و رفع ارورهای ایتبس دارند، مشکل نصب و فعالسازی نرم افزار های طراحی مانند ایتبس، سیف و سپ هم بسیار جدی است اما طریقه نصب ایتبس به چه صورتی است؟ آیا می دانید فعالسازی SAFE 2016 به چه صورتی است؟ کاربرد نرم افزار RUN AS DATE  در نصب و فعالسازی نرم افزار های طراحی چیست؟

در این مقاله جامع به آموزش گام به گام نصب و فعال‌سازی پرکاربردترین نرم‌افزار های etabs ،safe و sap می پردازیم. اگر سوالی در این مورد دارید حتما در کامنت های همین مقاله مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

⌛ آخرین به روز رسانی: 30 تیر 1400

📕 تغییرات به روز رسانی: ارائه لینک دانلود و آموزش فعالساز جامع CSI

 

با مطالعه این مقاله جامع چه می آموزیم؟

دانلود نرم‌افزار های ایتبس، سیف و سپ

برای دانلود فایل های نصبی و فعالسازی نرم افزار های Etabs2019؛ Etabs2016؛ Etabs974؛ Safe2016؛ Safe2012؛ Safe2008؛ SAP22؛ Run As Date و Csi Activator بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دانلود نرم افزار های ایتبس، سیف و سپ

✔ لیست مهمترین تغییرات آخرین ورژن ایتبس 2019 نسبت به ایتبس 2016:

✅ با توجه به الزامی شدن کنترل برش در گره های اتصال تیر به ستون قاب های خمشی متوسط بتن آرمه در آئین نامه ACI318-2019 و با توجه به اینکه مبحث ۹ جدید براساس ACI318-2019 در سال 99 منتشر شده است به نظر می رسد زمان خداحافظی با ETABS 9.7.4 فرا رسیده است.

🔹افزایش سرعت محاسبات در تحلیل تاریخچه زمانی به روش انتگرال گیری مستقیم و همین طور در دیگر نوع بارهای چند مرحله ای با استفاده از حلگر چند رشته ای

🔹تسریع در بازیابی نتایج ترسیمی و جداول مربوط به نوع بارهای استاتیکی غیر خطی و نوع بارهای با انتگرال گیری مستقیم

🔹اضافه شدن آیین نامه طراحی ACI 318-19 برای طراحی سازه های بتنی و دیوار برشی

🔹اضافه شدن آیین نامه طراحی ACI 318-19 و AS 3600-2018 برای طراحی دال بتنی مسلح و پیش تنیده

🔹اضافه شدن آیین نامه طراحی AISC 360-16 برای طراحی ستون های کامپوزیت

🔹 دارای پردازنده طراحی تیرهای فولادی لانه زنبوری با استناد به AISC Design Guide 31
(راهنمای شماره ۳۱ طراحی در aisc ویژه تیرهای فولادی مشبک)

🔹 بارگذاری خودکار باد براساس آیین نامه های بارگذاری ASCE 07-16 و KBC 2016

🔹 بارگذاری طیفی بر اساس آیین نامه های بارگذاری TSC 2018 ترکیه، IS 2016 هند، ASCE07-2016 امریکا

🔹نمایش گرافیکی توزیع بار باد و زلزله در ارتفاع بر اساس ویرایش سال ۲۰۱۵ آیین نامه بارگذاری کانادا NBCC

🔹تعین مدت زمان حرکت شدید زمین به روش توزیع تجمعی انرژی در روش تحلیل تاریخچه زمانی (بند پ از صفحه ۲۲ استاندارد ۲۸۰۰) – (روش رایج “مدت زمان محدود شده” دارای دقت لازم نیست.)

🔹نمایش “گرافیکی-لحظه ای” هم زمان شتاب – تغیرمکان نسبی – برش – لنگر واژگونی طبقات، در تحلیل تاریخچه زمانی و حالات بارگذاری غیرخطی استاتیکی

🔹اضافه شدن المان لینک جدیدی علاوه بر المان لینک دو گره ای، که به وسیله آن می توان اثرات جداسازهای لاستیکی با میرایی زیاد را مدلسازی نمود.

🔹افروده شدن معیار پذیرش pier ها و تیرهای spanderal دیوارهای برشی که می تواند نیروها و تنش ها را به صورت نسبتی از جذر مقاومت فشاری بتن (f’c) اندازه گیری کند.
✅کاربرد این قسمت در طراحی براساس عملکرد می باشد.

🔹تغییر فرمت خروجی ها در مسیر

File>Export>ETABS Database Tables to Access…

از mdb به accdb می باشد.

استفاده از نرم‌افزار ETABS نسخه 9.7.4 یا نسخه‌های 2016 و بالاتر؟

🔺 همان‌طور که مستحضر هستید بحثی در این چند سال اخیر بین مهندسین وجود دارد و آن هم نسخه نرم‌افزار ETABS برای طراحی سازه است. برخی معتقدند که فقط نرم‌افزار ETABS 9.7.4 قابل اعتماد است! برخی نیز این دیدگاه را رد می‌کنند. در اینجا میخواهیم به تفسیر مهندس سلطان آبادی که بسیار جامع است اشاره کنیم. بنا بر مواردی که مهندس ارائه می‌کند، هیچ توجیه فنی برای پافشاری جهت استفاده از نسخه قدیمی ETABS وجود ندارد و صرفاً یک نظر شخصی و یا بعضاً عدم تسلط به نسخه‌های جدید است.

🔴 دلایل اصلی:
1-یکی از مشکلات بزرگ نرم‌افزار ETABS9.7.4 در خطای مدل‌سازی است. به این معنی که چنانچه خطای مدل‌سازی وجود داشته باشد امکان تحلیل پی دلتا در etabs وجود ندارد اما در این نسخه در صورت وجود خطای مدل‌سازی از این تحلیل صرف‌نظر می‌کند! تا بتواند تحلیل را تکمیل کند. در صورتی که در نسخه‌های جدید این وضعیت به‌طور واضح به کاربر گزارش داده می‌شود.
2-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 کنترل تنش‌ها و ترک‌خوردگی دیوارهای برشی تحت ترکیب بارهای دینامیکی با چالش مواجه است در صورتی که این مسئله به‌راحتی در نسخه‌های جدید قابل انجام است.
3-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 امکان معرفی ضریب امگا صفر برای طراحی برشی ستون‌های بتنی وجود ندارد و به‌صورت پیش‌فرض این مقدار برابر 2 اعمال می‌گردد!
4-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 امکان تغییر موقعیت مرکز جرم به‌صورت فیزیکی وجود ندارد (طبق ضوابط ASCE7-16) در صورتی که در نسخه‌های جدید این قابلیت وجود دارد.
5-در نرم‌افزار ETABS9.7.4 امکان برداشت جزئیات دقیق از اندرکنش نیروی محوری- لنگر خمشی برای ترکیب بار بحرانی وجود ندارد. در صورتی که در نسخه‌های جدید این قابلیت وجود دارد و طراح می‌تواند به‌سادگی وضعیت ستون تحت ترکیب بار بحرانی را تشخیص دهد.
6-در بعضی مواقع در نرم‌افزار ETABS9.7.4 چنانچه دال را به‌صورت دستی مش بندی کرد و دیافراگم را به‌صورت نیمه صلب مدل کنید، در حین تحلیل با warning مواجه می‌شوید. در صورتی که این وضعیت در نسخه‌های جدید رفع شده است.
7-باگ‌های طراحی متعددی در نرم‌افزار ETABS در تمامی نسخه‌های وجود داشته است. اما در نسخه‌های جدید رفته‌رفته این باگ‌ها رفع شده‌اند. مثلاً در نسخه 9.7.4 طراحی برای پیچش هنگامی که ضریب ترک‌خوردگی پیچشی را کم وارد کنید اصلاً انجام نمی‌شود!
8-طراحی سقف‌های کامپوزیت در نسخه 9.7.4 بر اساس روش قدیمی انجام می‌شود در صورتی که روش‌های جدید متفاوت‌تر هستند.
9-و …

🔴 و اما دلایل فرعی:
1-مدل‌سازی سازه‌های پیچیده در نسخه 9.7.4 بسیار دشوارتر از نسخه‌ها جدید است.
2-معرفی مقاطع تیر، ستون، دیوارها کف¬ها در نسخه‌های جدید بسیار بسیار ساده‌تر از نسخه 9.7.4 است.
3-مدل‌سازی دال‌های وافل در نسخه 9.7.4 با دشواری‌هایی همراه است. (یک معادل‌سازی برای وزن و یک معادل‌سازی برای سختی). در حالی که در نسخه‌های جدید این مشکل کاملاً برطرف شده است.
4-امکان معرفی حالات بارگذاری متعدد به‌سادگی در نسخه‌های جدید و ترکیب آن‌ها با یکدیگر (مثلاً در هنگام استفاده از ترکیب 30-100 و یا ترکیب بارهای زاویه‌دار)
5-معرفی ترکیب بارهای طراحی از یک فایل دیگر به فایل جدید، امکان ویرایش آنی و به لحظه تمامی مشخصات پروژه در ETABS2018
6-بارگذاری بسیار ساده‌تر در نسخه‌های جدید.
7-ارائه جزئیات طراحی بسیار دقیق‌تر و کامل‌تر برای المان‌های سازه‌ای در نسخه‌های جدید.
8-امکان طراحی هم‌زمان دال‌ها در نسخه‌های جدید.
9-انجام کنترل‌های سازه‌ای در نسخه‌های جدید بسیار بسیار ساده‌تر از نسخه 9.7.4 است.
10-امکان استفاده از افزایش سرعت تحلیل در سازه‌های با حجم بالا در نسخه‌های جدید که یک قابلیت بسیار عالی محسوب می‌شود.
11- چنانچه تغییری در مدل سازی نیاز باشد، اعمال این تغییرات با کمترین زمان و بیشترین دقت در نسخه‏ های جدید امکان پذیر است.
12-و ….

🔹برای هر یک از دلایل اصلی و فرعی می‌توان چندین مورد دیگر بیان کرد. واقعاً مشخص نیست به چه علت هنوز برخی از همکاران اصرار بر استفاده از نسخه 9.7.4 دارند؟!

دلیل استفاده از ورژن ۲۰۱۶ نرم افزار ایتبس در آموزش‌های طراحی سبزسازه چیست؟ آیا صحت دارد که ورژن های جدیدتر، به واسطه کرک شدن، باگهای زیادی در آنها دیده شده که باعث عدم ایجاد خروجی مناسب می شود؟

۱- اصول طراحی کاملا یکسان بوده و ارتباطی به نرم افزار ندارد، چون شما قرار نیست اپراتور نرم افزار شوید، پس با یادگیری طراحی سازه، باید بتوانید خودتان را به راحتی با هر ورژن یا نوعی از نرم افزار طراحی سازه وفق بدهید حتی اگر نرم افزار ایتبس با نرم افزاری دیگر جایگزین شود.

۲- دقت نرم افزار ایتبس ۲۰۱۶ به مراتب از ۹٫۷٫۴ بیشتر هست و تحلیل سازه و کنترل ضوابط طراحی با دقت بیشتری انجام می شود، که اگر اینطور نبود، شرکت CSI هم مبادرت به آپدیت نرم افزار نمیکرد، در خصوص کرک مورد استفاده در ایران، هیچ تفاوتی با نسخه اصلی خریداری شده ندارد، چون شما هسته نرم افزار را تغییر نمیدهید بلکه فقط یک سریال ایجاد میکنید و استفاده میکنید، مساله باگ برای نرم افزارهایی صادق هست که فایل اجرایی نرم افزار دچار تغییر می شود و باید آن را جایگزین فایل اصلی کنید، مثل ایتبس ۲۰۱۷ که مورد استقبال قرار نگرفته است.

۳- در ایتبس ۹٫۷٫۴ آیین نامه های مثل AISC360-10 و ACI318-14 که مطابقت کامل با مباحث نهم و دهم مقررات ملی ساختمان ایران دارد، وجود ندارد و باید به صورت دستی نسبت به تنظیم همه موارد مبادرت کنید که خطای کار را بالا می برد.

۴- در اکثر نظام مهندسی ها مانند تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز، هر دو ورژن ایتبس مورد قبول واقع می شود و به مرور ایتبس ۹٫۷٫۴ با تغییر مباحث ششم، نهم و دهم، مورد قبول نخواهد بود.

آموزش نصب ایتبس، سیف و سپ

در اینجا به‌ عنوان نمونه به آموزش نصب ETABS 2019 می‌پردازیم (در مورد سایر نرم‌افزارهای طراحی نیز روال کار مشابه همین نرم‌افزار است.) بعد از نصب نرم‌افزارهای به فعال‌سازی آن‌ها خواهیم پرداخت.

گام 1- آنتی‌ ویروس سیستم خود را غیرفعال کنید. (برای غیر فعال‌سازی آنتی‌ویروس، کافی است نام آنتی‌ ویروستان را به همراه عبارت ” نحوه غیر فعال‌سازی آنتی‌ویروس” در گوگل سرچ کنید و مطابق آن عمل کنید)

گام 2- روی گزینه setup دابل کلیک کنید، سپس مراحل تکمیل نصب را با دقت و مطابق تصاویر زیر پیش ببرید.

نکات مهمی که در حین نصب باید به آن‌ها توجه کنید:

 • در روند نصب مطابق مرحله ۵ تصویر بایستی تیک نرم‌افزار را از داخل کادر مربعی بردارید.
 • در پاسخ به پیغام License Activation گزینه‌ی No را انتخاب نمایید.

 

اموزش نصب ایتبس

 

 

در پیغام زیر NO را انتخاب کنید.

 

آموزش نصب نرم افزار سیف

 

با فشردن Finish کار نصب در این مرحله به پایان می‌رسد و آیکون ایتبس (یا سیف و سپ) روی صفحه دسکتاپ نمایش داده می‌شود؛ اما اگر در این لحظه روی نرم‌افزار کلیک کنید برنامه به علت عدم اعمال کرک، اجرا نخواهد شد.

قرار دادن نرم‌افزارها در Firewall ویندوز

گاهی مشاهده می‌شود که کرک نرم‌افزارها به دلایل متفاوت غیرفعال می‌شود (که عمدتاً به علت آپدیت خودکار و ناخواسته‌ی نرم‌افزارها در زمان اتصال سیستم به اینترنت رخ می‌دهد.) یکی از پیشنهاد‌ها، مسدود کردن دسترسی اینترنت به نرم‌افزارها و قرار دادن آن‌ها در Firewall ویندوز است. به‌ این‌ ترتیب زمانی که سیستم شما به اینترنت وصل می‌شود، امکان دسترسی به نرم‌افزار داده نشده و نهایتاً از غیرفعال شدن کرک برنامه به علت اتصال به اینترنت جلوگیری می‌شود.

در اینجا این کار برای ETABS آموزش داده‌شده است که برای سایر برنامه‌ها هم می‌توان از همین آموزش استفاده نمود.

گام اول- ابتدا روی آیکون ایتبس از دسکتاپ راست کلیک کرده و روی properties  کلیک نمایید. سپس آدرس نصب نرم‌افزار را مطابق تصویر زیر کپی کنید.

 

آموزش نصب نرم افزار sap

 

گام دوم- Firewall را از قسمت سرچ ویندوز پیدا کنید. سپس روی windows defender firewall کلیک کنید و مطابق تصاویر زیر پیش روید.

 

آموزش کرک نرم افزار ایتبس

 

گام سوم- Inbound rules را انتخاب کنید و طبق تصاویر ادامه دهید.

 

مراحل نصب نرم افزار ایتبس

 

گام چهارم – bound rules Out را مشابه تصویر زیر انتخاب کنید و گام 3 را تکرار کنید.

کرک جدید و دائمی ایتبس، سیف و سپ

 

به‌این‌ترتیب برنامه بلاک می‌شود و فایل کرک در زمان اتصال به اینترنت محفوظ می­ماند.

آموزش غیرفعال کردن آنتی ویروس در ویندوز 10

چنانچه شما از آن دسته کاربرانی هستید که از ویندوز 10، بدون آنتی ویروس استفاده می کنید بایستی ویروس اسکن ویندوز 10را مطابق تصاویر زیر غیرفعال کنید.

ابتدا از قسمت جستجوی ویندوز با تایپ کلمه win، روی قسمت windows security settings کلیک کنید.

 

غیرفعال کردن آنتی ویروس 10

 

روی قسمت virus& threat protection کلیک نمائید و سپس مطابق تصویر عمل نمائید.

 

آموزش غیرفعال کردن آنتی ویروس ویندوز 10

 

به این ترتیب ویروس اسکن ویندوز 10 هم غیرفعال می گردد .

بعد از کرک نمودن نرم افزار همین مراحل را برای فعال سازی مجدد، طی کنید و در تصویر 5 Off  را به On تغییر دهید.

آموزش استفاده از نرم افزار CSI Activator

به کمک این فعال ساز به راحتی میتوان تمامی نرم افزارهای طراحی از جمله ایتبس و سپ و سیف را به راحتی و خیلی ساده فعال کنید.

 

1.برای استفاده از این نرم افزار نکات زیر باید رعایت گردد:

اگر در زمان نصب پیغام زیر داده شود باید گزینه NO انتخاب گردد.

 

نرم افزار CSI Activator

 

2. آنتی ویروس سیستم غیر فعال گردد.اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید از راهنمای مربوط به آموزش غیر فعال کردن آنتی ویروس ویندوز 10 کمک بگیرید.

3. دقت داشته باشد تاریخ و ساعت مربوط به سیستمتان بروز باشد.

4. نرم افزارهایی که میخواهید به کمک این برنامه فعال کنید باید بسته باشند.

5. حداقل ماکروسافت نت فریم ورک 4 روی سیستم نصب داشته باشید.

 

بعد از دانلود از سایت و استخراج نرم افزار از حالت فشرده روی نرم افزار راست کلیک کرده و مطابق شکل run as administrator را بزنید.

 

آموزش نرم افزار CSI Activator

 

با این کار نصب نرم افزار انجام شده و پنجره زیر نمایش داده می شود و شما میتوانید هر یک از نرم افزارهایی که نیاز به فعال سازی دارند را با کلیک بر روی نام آن ها انتخاب کنید تا به صورت خودکار فعال گردد.

 

آموزش گام به گام نرم افزار CSI Activator

 

نکته مهم: اگر با خطای زیر مواجه شدید :

 

آموزش نصب ایتبس

 

علت این است که یکی از نکات 1 تا 5 که در قسمت بالا به آن اشاره شده را رعایت نکردید و بیشترین دلیل بروز  این خطا مربوط به عدم غیرفعال بودن آنتی ویروس و یا باز بودن نرم افزار است …در اینجا به خاطر باز بودن ایتبس 2019 این خطا داده شده و باید ایتبس را ببندیم و دوباره روی فعال سازی کلیک کنیم بعد از این فعال سازی نرم افزار یک شورتکات جدید  در دسکتاپ شما می سازد و شما برای استفاده از برنامه باید از این شورتکات برای شروع کار استفاده نمائید.

همانطور که مشاهده میکنین فعال سازی انجام شد و به راحتی می توانید طراحی را شروع کنید.

آموزش فعال‌سازی ETABS 2019

ابتدا از طریق لینک موجود در جدول بالا نرم افزار را دانلود کنید و نصب ایتبس 2019 را انجام دهید.

گام 1- غیرفعال کردن آنتی ویروس و قطع دسترسی به اینترنت :

یادآوری مهم: چنانچه در نصب نرم افزار هم عنوان شد،حتما دسترسی به اینترنت را قطع نموده و سپس آنتی ویروس و فایروال ویندوز خود را غیر فعال نمائید.

دقت داشته باشید، چنانچه شما از آن دسته کاربرانی هستید که از ویندوز 10، بدون آنتی ویروس استفاده می کنید بایستی ویروس اسکن ویندوز 10را غیر فعال کنید.( مطابق روند ارائه شده در آموزش فعال سازی  ETABS 2016 عمل کنید.)

گام 2-برای شروع به فعالسازی نیاز داریم باید از محیط CMD رجیستری را آغاز کنیم.برای این کار مطابق شکل زیر،  در منوی Start ،عبارت cmd رو تایپ کنید.

 

مراحل نصب 2019 etabs

 

پس از ورود به محیط CMD ،دستور زیر را تایپ کنید:

cd C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319

 

برای ساده تر شدن کار عبات فوق را کپی کرده و در محیط CMD با فشردن ترکیبی کلیدهای Ctrl و V به طور همزمان عبارت فوق رو پیست کنید.

 

آموزش نصب ایتبس

 

سپس عبارت زیر را کپی کنید و  با فشردن ترکیبی کلیدهای Ctrl و V به طور همزمان آن را در محیط پیست کنید:

ngen uninstall ETABS

 

نصب ایتبس

 

پس از انجام این مرحله، پنجره بالایی را ببندید.

گام 3- ایجاد فایل lservrc

در این مرحله، از پوشه کرک فایل Etabs2019.Keygen را مطابق تصویر اجرا کنید.

 

آموزش نصب نرم افزار ایتبس 2019

 

برای ایجاد فایل lservrc  باید پسورد lavteam.org  را مشابه تصویر زیر وارد کنید.

 

نصب و فعالسازی ایتبس 2019

 

گام 4- در این مرحله فایل lservrc متناسب سیستم در کنار فایل Etabs2019.Keygen ایجاد می‌گردد که باید این فایل را به همراه فایل SentinelRMSCore.dll کپی کنید.

 

نصب و فعالسازی ایتبس 2019

 

گام 5-دو فایل قبل را در محل نصب نرم‌افزار  paste نمایید.  (چنانچه ویندوز شما روی درایو C نصب‌شده باشد مسیر نصب نرم‌افزار به صورت پیش‌فرض          “C:\Program Files\Computers and Structures\ETABS 19 ” خواهد بود.)

گام 6 –فایل‌های انتخابی در گام 4 را در پوشه CSiLicensing (موجود در محل نصب نرم‌افزار) مطابق تصویر زیر pasteنمایید.

گام 7-سپس در پیغام نمایش داده‌شده replace  کنید.

 

نصب ایتبس به صورت گام به گام

 

 

گام 8-سپس در پیغام نمایش داده‌شده replace  کنید.

 

نصب و فعالسازی ایتبس 2019

 

گام 9- در همان پوشه نصب  نرم افزار روی فایل زیر، راست کلیک نموده و مطابق تصویر آنرا اجرا نمایید.

 

نصب ایتبس 2019

 

در پنجره ای که باز می شود دوبارکلید F4  را بزنید و سپس پنجره را بسته و ایتبس را باز کنید .

 

فعالسازی ایتبس 2019 به صورت گام به گام

 

با اتمام این کار ایتبس به درستی کرک میشود و می توانید کار را شروع کنید.

آموزش فعال‌سازی ETABS 2016

ابتدا از طریق لینک موجود در جدول بالا، نرم افزار را دانلود کنید و نصب ایتبس را انجام دهید.

گام 1- غیرفعال کردن آنتی ویروس و قطع دسترسی به اینترنت:

یادآوری مهم: چنانچه در نصب نرم افزار هم عنوان شد،حتما دسترسی به اینترنت را قطع نموده و سپس آنتی ویروس و فایروال ویندوز خود را غیر فعال نمائید.

گام 2- استخراج فایل کرک از حالت فشرده (زیپ)

برای این کارحتما باید روی سیستم خود یکی از برنامه های مربوط به باز کردن فایل های فشرده مثل Winrar  یا Zip را نصب داشته باشید.

بعد از دانلود فایل کرک به صورت فشرده از سایت، روی آن راست کلیک کنید؛ Extract Here را انتخاب کنید با این کار فایل فشرده در همان مسیر که فایل قرار دارد استخراج می شود. ( اگر بخواهید فایل در مسیر دیگری  استخراج شود باید روی Extract files کلیک نمائید و سپس مسیر دلخواه را انتخاب کنید.)

 

آموزش فعالسازی ایتبس

 

بعد از استخراج فایل فشرده، فایل کرک به صورت زیر نمایش داده می شود:

 

کرک ایتبس

 

گام 3- اکنون به محل نصب نرم افزار بروید .چنانچه ویندوز شما روی درایو C نصب‌شده باشد مسیر نصب نرم‌افزار به صورت پیش‌فرض زیر خواهد بود:

C:\Program Files\Computers and Structures\ETABS 16

از پوشه CSiLicensing بر روی فایلLicenseRequest.exe   کلیک راست نموده و مطابق تصاویر زیر اجرا کنید.

 

نصب و فعالسازی ایتبس 2016

 

در پنجره باز شده، گزینه اول را مطابق تصویر انتخاب نمائید.

 

نصب ایتبس

 

گام 4 – فایل کرک نرم افزار ((Etabs2016.Keygen_Sabzsaze که در گام 2 از حالت فشرده استخراج کردید را با کلیک راست بر روی فایل، کپی کنید و در محل نصب نرم‌افزار paste نمائید (طبق توضیحات فوق چنانچه ویندوز شما روی درایو C نصب‌شده باشد مسیر نصب نرم‌افزار به صورت پیش‌فرض زیر خواهد بود:

C:\Program Files\Computers and Structures\ETABS 16)

و سپس مطابق تصویر فایل کرک را اجرا کنید.

کرک ایتبس 2016

 

 گام 5 – با مشاهده پیغام زیر کلید اینتر را بزنید .

 

نصب و کرک ایتبس به صورت گام به گام

 

به این ترتیب فعال سازی کرک به صورت کامل انجام می شود و برنامه ایتبس آماده طراحی می گردد.

تذکر مهم: دقت کنید این روش فعال سازی زمانی مفید خواهد بود که اجرای برنامه از طریق اجرای شورتکات ایتبس انجام شود.

به دو روش می توانید از طریق شورتکات برنامه را اجرا کنید:

روش اول: اجرای شورتکات ایتبس از دسکتاپ

شورتکات ایتبس بعد از نصب نرم افزار در دسکتاپ ایجاد می گردد که شما با کلیک بر روی آن می توانید برنامه را اجرا کنید.

ایجاد شورت کات برای اجرای ایتبس 2016

روش دوم: اجرای شورتکات ایتبس از مسیر نصب نرم افزار

اگر بخواهید از مسیر نصب نرم افزار برنامه ایتبس را اجرا کنید باید حتما دقت کنید که با توجه به یکسان بودن آیکون های ایتبس، فایلی را انتخاب کنید که شورتکات ایتبس باشد تا بدون مشکل فایل ایتبس باز شود.

مشابه تصویر زیر برای اجرای ایتبس، اگر فایل اول را انتخاب نمائید نرم افزار بدون مشکل اجرا می شود.

 

اجرای ایتبس 2016

 

حتما از یکی از دو روش فوق برای اجرای برنامه استفاده کنید اگر از منوی استارت برنامه ایتبس را اجرا کنید با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

 

آموزش فعال‌سازی ETABS 9.7.4

پس از آموزش نصب ایتبس باید برویم سراغ آموزش فعالسازی نرم افزار  etabs 9.7.4:

گام 1- فایل کرک را انتخاب کنید و روی فایل Keygen دابل کلیک کنید و در پنجره بازشده، گزینه‌ی Install را انتخاب کنید.

گام 2- پنجره زیر نمایش داده می‌شود و از شما کد خواسته می‌شود. برای اعلام کد مطابق گام 3 عمل کنید.

 

آموزش نصب ETABS 9.7.4

 

گام 3- پس از نصب ایتبس یک آیکون روی دستاپ دارید روی آن راست کلیک کرده و مطابق روال زیر فایل  echoid.exe را اجرا کنید.

می‌توانید مستقیماً به محل نصب نرم‌افزار در مسیر زیر بروید و فایل مورد نظر را پیدا کنید.

C:\Program Files(x86)\Computers and Structures\ETABS 9

 

نحوه نصب نرم افزار ایتبس

 

گام 4- با اجرای فایل echoid.exe مطابق شکل 3 کد موردنظر و شماره ورژن برنامه که در گام 2 از شما خواسته‌شده نمایش داده می‌شود (برای هر کامپیوتر این کد متفاوت است)

 

چگونگی نصب ایتبس

 

گام 5- کد برداشته شده از مرحله قبل را باید در پنجره‌ای که در مرحله ۲ باز شد وارد کنید.

مراحل ساخت فایل Iservrc با تکمیل سؤالات پنجره‌های اشکال 4 تا 7

 

مشکل نصب ایتبس در ویندوز

 

✅ در این مرحله به شمسی یا میلادی بودن تاریخ‌ها دقت داشته باشید.

 

مراحل نصب ایتبس به صورت گام به گام

 

گام 6- از تصویر شماره 3 (سمت چپ کد نرم‌افزار) ورژن نرم‌افزار را هم مطابق تصویر زیر وارد کنید.

 

طریقه نصب ایتبس

 

گام 7- با طی مراحل فوق فایل Iservrc مربوط به نرم‌افزار در مسیر نصب برنامه ساخته‌شده که باید نام آن را تغییر دهیم. برای این کار روی فایل ساخته‌شده کلیک راست کرده و rename را انتخاب می‌کنیم و مطابق شکل 9 نام فایل را عوض می‌کنیم.

 

گام به گام نصب ایتبس در ویندوز

 

✅ باید دقت کنید حجم فایل Iservrc ساخته‌شده نباید صفر باشد اگر چنین بود شما دو راه برای حل این مشکل‌دارید:

راه اول- ساخت Iservrc در حالت Safe mode

حالت Safe mode:

کلید ویندوز+R را باهم بزنید. در پنجره‌ای که بازشده msconfig را تایپ کنید و اینتر بزنید.

 

آموزش نصب و فعال سازی ایتبس، سیف و سپ

 

و تنظیمات زیر را مطابق شکل انجام دهید.

 

تنظیمات فعال سازی ایتبس 9.7.4

 

سپس در پیغامی که ظاهر شده ریستارت را بزنید. به‌ این‌ ترتیب سیستم در حالت Safe mode بالا می‌آید. می‌توانید مراحل فعال‌سازی نرم‌افزار را مطابق قبل انجام دهید.

✅ بعد از ساخت فایل Iservrc تیک حالت  Safe boot را بردارید و سیستم خورد را ریستارت نمایید تا ویندوز شما از حالت Safe mode خارج شده و به حالت استاندارد قبلی بازگردد.

 

راه دوم- چنانچه در حالت Safe boot بازهم حجم فایل Iservrc صفر باشد شما می‌توانید مراحل ساخت فایل Iservrc را در سیستمی که دارای ویندوز هفت است انجام دهید و سپس فایل ساخته شده را به سیستم خود انتقال داده و در محل نصب نرم‌افزار paste نمایید.

آموزش فعال‌سازی SAFE 2016

ابتدا نرم‌افزار و کرک SAFE 2016 را از لینک موجود در جدول ابتدای صفحه دانلود کنید.

گام 1- در این مرحله کار کرک را آغاز می کنیم:

از پوشه کرک فایل SAFE2016.Keygen را مطابق تصویر اجرا کنید.

 

آموزش نصب سیف

گام 2- ایجاد فایل lservrc

 

 

گام 3- در این مرحله فایل lservrc متناسب سیستم در کنار فایل SAFE2016. Keygen ایجاد می‌گردد ، این فایل را مطابق شکل کپی کنید.

 

آموزش نحوه نصب SAFE

 

گام 4- سپس در محل نصب نرم‌افزار  paste نمایید. چنانچه ویندوز شما روی درایو C نصب‌شده باشد مسیر نصب نرم‌افزار به صورت پیش‌فرض زیر خواهد بود

C:\Program Files\Computers and Structures\SAFE 16

گام 5- فایل انتخابی در گام 3 را در پوشه CSiLicensing (موجود در محل نصب نرم‌افزار) نیز paste نمایید

گام 6- سپس در پیغام نمایش داده‌شده  replace کنید.

به‌این‌ترتیب اگر با دقت و مطابق آنچه در آموزش به آن پرداخته شد، مراحل فعال‌سازی را انجام دهید نرم‌افزار به‌راحتی کرک شده و بدون هیچ پیغامی می‌توانید طراحی را شروع کنید. چنانچه بعد از طی مراحل فوق بازهم نرم‌افزار با خطای لایسنس مواجه گردد احتمال دارد تاریخ انقضای کرک مورداستفاده به پایان رسیده باشد؛ در این صورت بایستی از نرم‌افزار RUN AS DATE (که نحوه‌ی کار با آن در انتهای مقاله توضیح داده‌شده است) استفاده نمایید.

آموزش فعال‌سازی SAP 22.0.0

ابتدا نرم‌افزار و کرک SAP 22.0.0  را از لینک موجود در جدول ابتدای صفحه دانلود کنید.

از پوشه کرک فایل های زیر را مطابق تصویر کپی و در محل نصب نرم‌افزار paste  نمایید. (چنانچه ویندوز شما روی درایو C نصب‌شده باشد مسیر نصب نرم‌افزار به صورت پیش فرض در   “C:\Program Files\Computers and Structures\SAP2000 ” خواهد بود )

 

 

گام 2 – فایل های انتخابی در گام 1 را در پوشه CSiLicensing (موجود در محل نصب نرم افزار) paste نمایید.

گام 3 – فایل CSiNativeImageGen.exe  را از مسیر نصب نرم افزار (که  به صورت پیش فرض در “C:\Program Files\Computers and Structures\SAP2000 ” خواهد بود ) اجرا نماییدو بعد کلید  F3را بزنید تا فایل کرک نصب گردد.

 

 

به این ترتیب اگر با دقت و مطابق آنچه در آموزش به آن پرداخته شد، مراحل فعال سازی را انجام دهید نرم افزار به راحتی کرک شده و بدون هیچ پیغامی می توانید طراحی را شروع کنید. چنانچه بعد از طی مراحل فوق باز هم نرم افزار با خطای لایسنس مواجه گردد احتمال دارد تاریخ انقضای کرک مورد استفاده به پایان رسیده باشد؛ در این صورت بایستی از نرم افزار RUN AS DATE (که نحوه ی کار با آن در انتهای مقاله توضیح داده شده است) استفاده نمایید.

آموزش فعال‌سازی  safe 12.3.0

از آنجایی که در حال حاضر کرک مناسب برای SAFE2016 وجود ندارد و باید از نرم‌افزار Run As Date استفاده شود که مشکلاتی را خواهد داشت.

نسخه SAFE12.3.0 اتچ شده بی‌نیاز به کرک است و به‌خوبی می‌تواند اجرا و مورداستفاده قرار گیرد. چون تفاوت قابل‌توجهی بین این نسخه و نسخه 2016 وجود ندارد، می‌توان از آن به‌جای استفاده از SAFE2016 و نرم‌افزار جانبی Run As Date استفاده کرد.

توجه کنید در این نسخه نیازی به هیچ‌گونه کرکی نیست و نرم‌افزار پس از نصب اجرا خواهد شد. اگرچه در About SAFE اعتبار کرک را 120 روز گزارش می‌کند اما تغییری در آن رخ نمی‌دهد.

آموزش فعال‌سازی  safe 8.1.1

ابتدا نرم‌افزار و کرک SAFE 8.1.1  را از لینک موجود در جدول ابتدای صفحه دانلود کنید.

سپس نرم افزار را به کمک فایل setup.exe نصب کنید.

پس از نصب نرم افزار محتویات پوشه Update را در محل نصب نرم افزار کپی کنید. به این صورت نرم افزار کرک می شود و نیاز به اقدامات خاص دیگری نیست. کرک این نرم افزار به صورت دائمی می باشد.

کار با نرم‌افزار Run as Date

گاهی ممکن است با روش‌های ارائه‌شده نرم‌افزار کرک نشود و یا بعد از مدتی با خطای لایسنس مواجه گردد. علت این مشکل این است که کرک‌ها دارای زمان انقضای مشخص (به‌عنوان‌مثال یک‌ساله) می‌باشند و پس از پایان یافتن زمان کرک، نرم‌افزار با اجراشدن خطای لایسنس خواهد داد.

برای رفع این مشکل دو روش وجود دارد:

 • روش اول به عقب برگرداندن تاریخ ویندوز است تا کرک برای ما به‌درستی کار کند اما این روش مشکلات خاص خود را دارد و توصیه نمی‌شود.
 • روش دوم که در این مقاله به آن می‌پردازیم؛ استفاده از نرم‌افزارRun as Date است.

👈 ابتدا نرم‌افزار Run as Date را از لینک موجود در جدول ابتدای صفحه دانلود کنید.

بسته به نوع سیستم می‌توانید از نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی استفاده کنید. ابتدا نسخه 32 بیتی را امتحان می‌کنیم اگر پاسخگو نبود از نسخه 64 بیتی استفاده می‌کنیم.

گام 1- مطابق شکل با نسخه 32 بیتی شروع می‌کنیم و فایل موردنظر را از حالت فشرده خارج کرده و کپی می‌کنیم.

 

راهنمای نرم‌افزار Run as Date

 

در اینجا آموزش کار با نرم‌افزار Run as Date را بر روی نرم‌افزار SAFE2016 توضیح خواهیم داد و برای بقیه نرم‌افزارها دقیقاً همین مراحل را طی خواهیم کرد. به طور مثال برای نرم افزار etabs دقیقا پس از نصب ایتبس می توانید این کارها را انجام دهید.

گام 2- روی آیکون نرم‌افزار موردنظر (نرم‌افزاری که با روش‌های فعال‌سازی کرک مطابق آنچه در قسمت‌های فوقانی آموزش داده‌شده همچنان با خطای لایسنس مواجه است) کلیک راست کرده و محل نصب نرم‌افزار را مطابق شکل پیدا کنید.

 

طریقه کار با نرم‌افزار Run as Date

 

گام 3- فایل انتخابی گام 1 را در مسیر نصب نرم‌افزار موردنظر، مطابق شکل زیر Paste نمایید

 

گام به گام کار با نرم‌افزار Run as Date

 

گام 4- حال برنامه Run as Date را اجرا نموده و تنظیمات لازم برای عقب بردن تاریخ را مطابق شکل و به ترتیب انجام دهید.

 

آموزش نصب نرم‌افزار Run as Date

 

به‌ این‌ ترتیب آیکون جدید نرم‌افزار روی دسکتاپ ایجاد شده و می‌توانید از طریق آن نرم‌افزار را اجرا کنید. برای نرم‌افزارهایی که از نسخه ۶۴ بیت استفاده می‌شود حتماً باید از نسخه ۶۴ بیت نرم‌افزار Run as Date نیز استفاده نمایید. در حال حاضر نرم‌افزار safe فقط نسخه ۳۲ بین (X86) دارد لذا حتی اگر سیستم شما ۶۴ بیت بود، باید از نسخه ۳۲ بیت run as date استفاده نمایید.

 

 

 

مسیر یادگیری برای حرفه ای شدن

مشاهده نقشه یادگیری

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 80 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 2 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 2 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 35,870 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 129اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. هنرآموز

  آموزش هایتان بسیار مفید وکاربردی است
  تشکر فراوان و خسته نباشید🌹

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  موفق باشید مهندس عزیز🌹

  پاسخ دهید

 3. مهرزاد اسدی

  با سلام.ETABS2019را برروی ویندوز۷ بدون هیچ مشکلی نصب کردم اما متاسفانه پاسخهای نرم افزار با پاسخها در ETABS9.7.4یکسان نیست و تفاوت فاحشی دارد.اما وقتی همین نرم افزارها را در سیستمی با ویندوز۱۰ نصب می کنیم جوابها دقیقا با هم یکسان هستند.علت چیست؟تغییر ویندوز هم به دلیل تعداد بالای نرم افزارهای نصب شده روی آن کاری وقت گیر و طاقت فرسا است.لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام متاسفانه با این مورد برنخورد نداشتیم. باید در یک سیستم دیگه اگر ویندوز ۷ دارید این موضوع را بررسی کنید و ببینید آیا نتایج تفاوت دارد یا خیر

  پاسخ دهید

 5. شبنم

  واقعا از لطفتون سپاسگزارم که اطلاعات درست و دقیقی رو در اختیار دیگران قرار میدید. فقط یک دستور کوچک در این توضیحات بود که فوت آخر کوزه گری، برای اجرای نرم افزار به حساب میآمد. متاسفانه در سایتهای دیگر از نوشتن این نکته امتناع کرده بودند.

  پاسخ دهید

 6. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  نظر لطفتونه مهندس جان
  موفق باشید🌹

  پاسخ دهید

 7. ماریا

  سلام
  وقت بخیر
  برا استفاده از سیف ۱۶ از نرم افزار run as date که استفاده میکنیم اون تاریخ باید چه عددی داد؟من هر چی میزنم خطا میده

  پاسخ دهید

 8. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقت بخیر
  معمولا یکسال به عقب ببرین درست میشه

  پاسخ دهید

 9. ماریا

  ممنون از پاسخگوییتون🙏

  پاسخ دهید

 10. محمد

  سلام. من ایتبس ۲۰۱۶ را فعال سازی کردم ولی وقتی نرم افزار را باز می کنم لایسنس ۱۸۴ روز مهلت داره چرا این جوریه؟

  پاسخ دهید

 11. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  مشکلی نداره شما الان ایتبس تون فعال شده میتونید استفاده کنید اگر بعد از ۱۸۴ روزی ک گفته خطا داد و نتونستید استفاده کنید میتونید از روشی ک در مقاله گفته شده برای فعالسازی دوباره کمک بگیرید

  پاسخ دهید

 12. علی

  بعد از نصب و فعال سازی ایتبس ۲۰۱۶ ارور ۱۲۰# مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 13. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  شما فعالسازی کرک رو به درستی انجام ندادید.این همون ارور مربوط به لایسنس هست و بهتون پیشنهاد میکنم مقاله راهنمای نصب ایتبس ۲۰۱۶ رو مطالعه بکنید یک روشی توضیح داده شده که از اون روش میتونید برای فعالسازی کرکتون استفاده کنید

  پاسخ دهید

 14. mohsen

  با سلام. برای فعال سازی ایتبس ۹٫۷٫۴ یک روش جدیدی وجود دارد به نام سازگاری از طریق ویندوز . لطفا آن را به مقاله بالا اضافه کنید. روش جدیدی است. یعنی لازم نیست در یک ویندوز ۷ دیگر فایل lserve ساخته شود می توان در خود ویندوز ۱۰ هم انجام داد ولی در مقاله بالا این روش جدید نیامده است.

  پاسخ دهید

 15. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  بسیار عالی و ممنونم از پیشنهاد عالی تون
  ممنون میشیم اطلاعات بیشتری بدین تا بتونیم با توضیحات کامل در سایت قرار بدهیم

  پاسخ دهید

 16. mohsen

  سلام. یه فیلم آموزشی من دارم. چجوری براتون بفرستمش؟؟؟ .(البته اینم بگم این روش ممکنه بعضی وقتا در بعضی ویندوز ۱۰ ها جواب نده ولی به هر حال امتحانش ضرر نداره روش خوبیه)

  پاسخ دهید

 17. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقتتون بخیر

  به این آدرس ایمیل کنید
  hisabzsaze@gmail.com

  پاسخ دهید

 18. محسن

  سلام. برای نصب ایتبس در بعضی جاها نوشته به اینترنت وصل باشید ولی شما نوشته اید وصل نباشیم. کدومشو انجام بدیم بهتره؟؟

  پاسخ دهید

 19. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقتتون بخیر در زمان نصب ما محدودیتی نداریم و حتی اتصال به اینترنت کمک میکنه بعضی از فایل هایی که در پوشه نرم افزاروجود نداره از اینترنت فراخوانی بشه اما نکته مهم در مورد زمان کرک کردن نرم افزار هست که حتماً بایستی اینترنت قطع باشه و آنتی ویروس را هم غیر فعال کرده باشیم

  پاسخ دهید

 20. سمیرا عزتی

  سلام من حین نصب نرم افزار ایتبس ۲۰۱۶ ازم این سوال رو میپرسه : do you want to activate a standalone license ?
  Yes رو که میزنم ۲ ساعت هم زمان میگذره و همچنان نصب کامل نمیشه ، no رو که میزنم نصب کامل میشه
  کرک هم اجرا میکنم
  موقع باز کردن نرم افزار ارور لایسنس میده
  باید چیکار کنم ؟؟

  پاسخ دهید

 21. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبز سازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد. 🌹

  پاسخ دهید

 22. حبیبی پور

  با عرض سلام
  قیمت ورژن اصلی نرم افزار سپ، ایتبس و سیف در بازارهای جهانی چند دلاره؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 23. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  از قیمت نرم افزار ها اطلاع دقیقی در دسترس نیست
  علتش هم اینه که متاسفانه حتی بعضی مواقع که ما نرم افزار خرید می‌کنیم چون کشور ما در تحریم هست زمانی که میخوایم کد لایسنس رو وارد بکنیم از ما در ابتدای کار نام کشور میپرسه که در لیست پیشنهادی اون سایت کشور ما اسمش وجود نداره

  پاسخ دهید

1 2 3 7

در کمتر از یک دقیقه صاحب 3 تا از پرطرفدارترین ایبوک‌های سبزسازه شوید!

شما می‌توانید هم‌اکنون این پک را رایگان دانلود کرده و هر زمان که فرصت داشتید، باحوصله مطالب آن را مطالعه کنید.
دریافت رایگان 3 ایبوک طراحی بتنی
توجه! با رد این پیشنهاد، آن را برای همیشه از دست می‌دهید.
close-link
question