صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  بررسی اثر پی دلتا در ایتبس: دانلود فیلم رایگان تحلیل، ترکیب بار و تنظیمات پی دلتا در ایتبس و سپ

بررسی اثر پی دلتا در ایتبس: دانلود فیلم رایگان تحلیل، ترکیب بار و تنظیمات پی دلتا در ایتبس و سپ

قطعا شما هم با مفاهیم پی دلتا آشنایی دارید، اما آیا تنها دانستن این مفاهیم کافیست؟
همانطور که می دانید، تحلیل مرتبه دوم سازه در واقع همان در نظر گرفتن اثر پی دلتا در تحلیل می باشد.
نحوه ی اعمال اثر پی دلتا مطابق استاندارد 2800 یک روش تقریبی است آیا روش دقیق تحلیل پی – دلتا را می دانید؟
چه تنظیماتی برای اعمال اثر p-Δ  در ایتبس باید انجام دهیم؟
اعمال اثر پی دلتا در سپ چگونه انجام می گیرد؟
در این مقاله به صورت کاملا ساده و منطقی خواهیم گفت چه ترکیب باری را برای اعمال پی دلتا در سازه های فولادی و بتنی باید استفاده کنیم؟
در ادامه با دیدن یک فیلم آموزشی رایگان  8 دقیقه ای، روش دقیق مدلسازی اثر  پی دلتا در ایتبس را  یاد بگیرید، در این ویدئو،تنظیمات و ضرایب پی دلتا را جزء به جزء بررسی میکنم. اگر هنگام اعمال اثر پی دلتا طبق این مقاله به مشکلی برخوردید، با استفاده از مقاله خطاهای ایتبس می توانید مشکلتان را حل کنید.

 

با مطالعه این مقاله چه می‌اموزیم؟

انتخاب ترکیب بار پی دلتا در سازه های بتنی

برای  طراحی یک ساختمان بتنی مطابق با ترکیب بار های مبحث ششم (ترکیب بار های حالات حدی نهایی ) چه ترکیب باری را به عنوان اثر پی – دلتا در  Etabs  وارد کنیم ؟

 

ترکیب بار پی دلتا در ایتبس

انتخاب ترکیب بار پی دلتا در سازه های بتنی

 

همینطور که در تصویر می بینید 7 نوع ترکیب بار داریم که اگر فرض کنید ساختمان ما یک ساختمان متعارف و متداول بوده و بارهایی از قبیل بار خود کرنشی (T)، بار ناشی از فشار جانبی خاک، فشار آب زیرزمینی و یا فشار مواد انباشته شده (H) و بار ناشی از فشار سیال (F) نداشته باشیم. اگر بیشتر دقت کنید می بینید که ترکیب بارهای شماره ۴ ،۵ ، ۶ ،۷ از روی ترکیب بارهای ۱،۲،۳ ساخته شده و کنترل کننده طرح نیستند بنابراین آن ها را کنار می گذاریم.
همچنین ترکیب بار شماره ۳ نیز علاوه بر اینکه اثر بار زنده را درنظر نگرفته، بار مرده را نیز کاهش داده است. این در حالی است که در P -Δ این بارهای ثقلی هستند که تعیین کننده بوده و باعث افزایش لنگر می شوند. بنابراین این ترکیب بار نیز به درد ما نمی خورد. پس تنها دو ترکیب بار باقی ماند!

 

 

p delta در ایتبس

اعمال اثر پی دلتا در ایتبس

 

همانطور که گفتیم این بار های قائم هستند که باعث تشدید و افزایش لنگر شده و اثر پی – دلتا را به وجود می آورند. پس تنها کافی است قسمت بار های ثقلی ترکیب بار را به عنوان ترکیب بار پی دلتا در etabs  معرفی می کنیم.

برخی از مهندسین بر این باورند که چون ترکیب بار شماره ۱ بار های ثقلی بحرانی تری را ایجاد می کند پس بایستی این ترکیب بار را انتخاب کنیم. اما بایستی به این نکته نیز توجه کرد که این بار جانبی (زلزله) است که باعث تغییر مکان جانبی اولیه شده پس نمی توان ترکیب باری را لحاظ کرد که اثر بار جانبی را در نظر نمی گیرد.
پس با تمام احترامی که برای نظر دوستان قائلیم باید بگوییم که ترکیب بار شماره ۲ را به عنوان ترکیب بار پی – دلتا انتخاب کرده و ترکیب بار شماره ۱ محافظه کارانه است. پس قسمت بار های ثقلی ترکیب بار شماره ۲ را به ایتبس به عنوان ترکیب بار پی – دلتا معرفی می کنیم:

 

(D + 1.2L + 1.2 (Lr or S or R

 

برای اینکه مطمئن شویم ترکیب بار درستی را انتخاب کردیم، راهنمای ایتبس را هم بررسی کردیم؛ مقاله ضرایب انالیز پی دلتا که مربوط به کمپانی CSI  هست این موضوع را بررسی کرده و  فقط بخش بار های ثقلی ترکیب بار شامل بار های جانبی (در اینجا باد) در نظر گرفته است.

 

 

ترکیب بار پی دلتا در ایتبس

 

انتخاب ترکیب بار پی دلتا در سازه فولادی

با منطقی که در سازه های بتنی بیان کردیم، می توان ترکیب بار اثر پی – دلتا را برای طراحی ساختمان های فولادی نیز تعیین کرد که در ادامه مشاهده می نمایید.

1.2D + L + 0.2S

 

 

 نحوه اعمال ترکیب بار پی دلتا در ایتبس

قبلا در ویدئویی مجزا که در  واقع قسمت اول این ویدئو می باشد (این ویدئو مربوط به مقاله مفاهیم پی دلتا می باشد) در مورد اثر پی – دلتا با هم صحبت کردیم و متوجه شدیم که چطور محاسبه می شود و چه زمانی باید به سازه اعمال کنیم؟
خب شما آماده دیدن ویدئو دوم هستید که در این ویدئو علاوه بر نکاتی که در متن مقاله بیان شد، ابتدا تنظیمات پی دلتا را بررسی میکنیم و سپس مراحل اعمال ترکیبات بار پی – دلتا در ایتبس را گام به گام به شما آموزش خواهیم داد، ضرایب پی دلتا را در همین قسمت مورد بررسی قرار می دهیم.

برای تسط کامل بر اعمال اثر  p delta در etabs حداقل یک بار ویدئو آموزشی رایگان زیر را مشاهده کنید.

 

 

 

نحوه اعمال ترکیب بار پی دلتا در sap

برای معرفی و اختصاص اثر پی – دلتا در  sap همین مراحل را باید طی کنیم و چون مراحل اختصاص پی  – دلتا در ایتبس با SAP تفاوتی نداشت از تکرار آن پرهیز کردیم.

هنگام تعریف پی دلتا در نرم افزار ممکن است با خطای تحلیل مواجه شویم که برای رفع آن همان طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، می توانید به مقاله رفع ارورهای پر تکرار طراحی سازه در ایتبس مراجعه کنید.

 

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 137 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 18,596 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال هشتمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. بهمن ابادی

  سلام
  در ترکیب بار فولادی شماره ۵ بار lroof وجود ندارد و فقط بار برف موجود می باشد پس چرا در مورد اثر پی دلتا بار بام هم وارد شده است؟

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  درست میفرمایید. اصلاح صورت گرفت. با تشکر از شما

  پاسخ دهید

 3. بهنام

  با سلام
  در ویدئو ضریب بار زنده قابل کاهش تا ۵۰ رو ۰٫۶ وارد کرد اما در متن ۱/۲ کدام درسته؟
  با تشکر

  پاسخ دهید

 4. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. کاهش بار یک مورد تخفیفی هست و میتونید لحاظ نکنید، در اینجا چون در ترکیب بار موردنظر مجاز به کاهش به اندازه ۵۰ درصد هستیم میتونید از این تخفیف استفاده کرده و اینکار رو انجام بدید.

  پاسخ دهید

 5. آمیر بهجتی

  با سلام،
  در اسکلت فلزی که تحلیل مستقیم(Direct Analyze) صورت میگیرد ، اعمال اثر پی دلتا چه معنایی پیدا می کند؟

  پاسخ دهید

 6. سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. تحلیل مستقیم یک نوع از روش تحلیل است، یعنی این شما هستید که تعیین میکنید این تحلیل با فرض اثر پی دلتا انجام شود یا خیر. اگر به تنظیمات ایتبس در بخش طراحی توجه کنید روش تحلیل مستقیم و نحوه در نظر گرفتن اثر پی دلتا مجزای از یکدیگر قابل تنظیم هستند. در واقع ما به نرم افزار میگیم چطور تحلیل کنه و وقتی تحلیل میکنه چطور اثر پی دلتا رو در نظر بگیره

  پاسخ دهید

 7. عباسعلی صادقی

  سلام
  خیلی خوب بود.ممنونم از شما

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.