صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  محاسبه میلگرد فونداسیون؛ نحوه میلگرد گذاری فونداسیون و آموزش نکات اجرایی آرماتوربندی پی

محاسبه میلگرد فونداسیون؛ نحوه میلگرد گذاری فونداسیون و آموزش نکات اجرایی آرماتوربندی پی

میلگرد گذاری فونداسیون به چه صورتی انجام می گیرد؟

قطعا شما هم می دانید که میلگردگذاری در طراحی سازه های بتنی دارای اهمیت ویژه ای است که قبلا هم در مقالاتی مانند آرماتور گذاری دال بتنی و آرماتور گذاری دیوار برشی به آن اشاره کردیم اما یکی از مراحل مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم میلگردگذاری فونداسیون است.

ما در این مقاله جامع به آرماتور گذاری در فونداسیون نواری و گسترده اشاره خواهیم کرد و به محاسبه میلگرد های فونداسیون را به شما آموزش خواهیم داد و در ادامه به مباحثی همچون فاصله خاموتها در فونداسیون نواری، خرک در فونداسیون، شناژبندی، آرماتوربندی فونداسیون و … خواهیم پرداخت.

در این مقاله چه می‌آموزیم؟

پی گسترده

این نوع از پی سطحی، شامل یک دال ضخیم بتن مسلح بوده که تمام مساحت مورد نظر را می پوشاند. تصویر زیر نمونه ای از پی های گسترده می­ باشد.

 

میلگرد گذاری فونداسیون گسترده

پی گسترده

 

پی گسترده، یکی از انواع بسیار پرکاربرد پی می ­باشد. خصوصاً در مواردی که ضعف خاک بستر و یا شرایط بارگذاری به گونه­ ای باشد که احتمال نشست نامتقارن وجود داشته باشد. در این وضعیت پی گسترده راه ­حل مناسبی است. از دیگر مواردی که کاربرد فونداسیون گسترده نتایج مثبتی را به دنبال دارد:

 1. برای ساختمان­ هایی با لنگر واژگونی بزرگ.
 2. زمانی ­که اسکلت سازه دارای نامنظمی هندسی در پلان می­ باشد، به منظور توزیع بارهای وارده در سطح بزرگ­تر.
 3. برای جلوگیری از Uplift .
 4. برای طبقات زیرزمین که زیر سطح آب ­های زیرزمینی قرار دارند، به منظور مقابله با فشار هیدرولیکی آب زیرزمینی و خشک نگه داشتن طبقه زیرزمین.

یکی دیگر از موارد کاربرد پی های گسترده، زمانی است که اگر از فونداسیون نواری و یا منفرد استفاده کنیم، ابعاد آن­ها بزرگ و نزدیک به هم خواهد بود. در نتیجه از نظر اقتصادی به­ صرفه نخواهند بود. به عبارت دیگر، اگر زمین زیر پی آنقدر سست باشد و بار وارده از طرف سازه آنقدر زیاد باشد که سطح پوشیده شده توسط پی های منفرد بیش از نصف سطح زیربنا گردد، در این صورت اقتصادی است که از پی گسترده استفاده شود.

با کسب شناخت از موارد کاربرد پی های گسترده به سراغ اصول طراحی و اجرای این نوع از پی ­ها می­رویم.

نحوه میلگرد گذاری فونداسیون گسترده

نحوه محاسبه میلگرد های خمشی و افت و حرارت در فونداسیون

رفتار پی گسترده را می­ توان مشابه با یک دال دو طرفه بتن­ آرمه که آن را سر و ته کرده ­ایم، در نظر گرفت. توزیع فشار ناشی از خاک زیر پی همانند توزیع بارهای موجود روی دال دو طرفه می­ باشد. بنابراین قابل توجیه است که روش ­های تحلیل و طراحی حاکم بر دال­ های دوطرفه را برای پی های گسترده­ نیز به ­کار گیریم.

طراحی آرماتور های پی،­ برای جلوگیری از گسیختگی خمشی و برشی خواهد بود. به طوری­که پس از تعیین ابعاد پی، فولادهای مورد نیاز در مقاطع مختلف نیز مشخص خواهند شد.

تعداد میلگرد در فونداسیون

همانطور که میدانید میلگردهای فونداسیون به دو دسته میلگرد سراسری و میلگرد تقویتی فونداسیون تقسیم می شوند. در تصویر زیر تنظیمات نرم افزاری میلگردهای سراسری و میلگردهای تقویتی در فونداسیون نشان داده شده است.

 

میلگرد های تقویتی و سراسری فونداسیون در safe

میلگرد های تقویتی و سراسری فونداسیون در safe

میلگرد سراسری فونداسیون

مطابق آیین نامه ACI318-14 حداکثر فاصله بین میلگردهای سراسری در فونداسیون به 45 سانتی متر محدود می شود که این مقدار نباید بیشتر از 2 برابر ضخامت پی در نظر گرفته شود.

در تصویر فوق، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون شبکه آرماتور فوقانی را در جهت Y مشاهده می­ کنید. اگر در هر 15 سانتی­ متر یک میلگرد نمره 18 به عنوان آرماتور سراسری قرار دهیم، به آرماتورهای تقویتی سمت راست تصویر نیاز خواهد بود. توجه داشته باشید که آرماتور های تقویتی را نمره 22 در نظر گرفته­ ایم. با این صورت مسئله، در ادامه نکات مربوط به میلگرد گذاری فونداسیون را بررسی خواهیم کرد.

بخشی از خروجی نرم افزار را به صورت بزرگ نمایی شده در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

میلگرد تقویتی فونداسیون در safe

میلگرد تقویتی مورد نیاز فونداسیون در safe

 

به قسمت های مشخص شده در تصویر بالا توجه کنید. تعداد میلگردهای تقویتی مورد نیاز در این نواحی بسیار زیاد است. این مسئله همانطور که قبلا در مقاله ” جانمایی دیوار برشی ” گفته شد به دلیل وجود دیوار برشی می­ باشد.

 

نکاتی در مورد میلگرد تقویتی فونداسیون

  مشاهده کردید که در صورت وجود دیوار برشی در سازه، تعداد آرماتورهای تقویتی بسیار زیاد می شود. این امر در فرآیند اجرایی و بتن ریزی ما را دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین توصیه می­ شود در چنین وضعیتی با افزایش شماره میلگرد سراسری و نزدیک کردن فاصله آن ها، از تعداد میلگرد تقویتی فونداسیون کاسته شود. همچنین افزایش نمره میلگردهای تقویتی نیز در قدم اول راهکار مناسبی خواهد بود.

نرم ­افزار تعداد آرماتورهای تقویتی و طول مورد نیاز آن را به صورت خروجی در اختیار کاربر قرار می دهد. توجه داشته باشید که این طول، طول تئوریک می باشد، لذا باید به صورت زیر طول عملی را محاسبه نمود.

 

نحوه محاسبه میلگردهای فونداسیون

بر اساس بند 9-21-2-1-1 از مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، در تمامی قطعات بتن آرمه نیرو های کششی یا فشاری موجود در میلگردها در هر مقطع باید به وسیله مهار میلگرد ها در دو سمت آن مقطع به بتن منتقل گردد. مهار میلگرد ها در بتن به یکی از سه روش زیر یا ترکیبی از آن ها امکان پذیر است:

 1. پیوستگی موجود بین بتن و آرماتور در سطح جانبی آرماتور
 2. ایجاد قلاب استاندارد در انتهای میلگرد
 3. به کارگیری وسایل مکانیکی در طول میلگرد.

روش اول و دوم به دلیل اهمیت و کاربرد بیشتر در این بخش توضیح داده خواهد شد.

روش اول- پیوستگی موجود بین بتن و آرماتور در سطح جانبی آرماتور

در این روش با استفاده از فرمول زیر که از آیین نامه بتن آمریکا استخراج شده است، طول گیرایی میلگردهای کششی را به دست می آوریم. سپس طول به دست آمده را در هر سمت میلگرد محاسباتی اضافه می کنیم. به این طریق طول عملی میلگرد پی محاسبه خواهد شد.

 

 

فرمول طول مهاری آرماتور مطابق ACI318-14

فرمول طول مهاری آرماتور

 

رابطه فوق کلیه پارامترهای دخیل در محاسبه طول مهاری را در نظر گرفته است و از این نظر رابطه دقیقی است.

Cd:  ضریب فاصله میلگردها از یکدیگر و از رویه قطعه، برابر با کوچکترین مقدار فاصله مرکز میلگرد از نزدیک ترین رویه بتن و نصف فاصله مرکز تا مرکز میلگردهایی است که در یک محل قطع یا وصله می شوند. تصویر زیر مطلب را روشن تر می کند.

 

نحوه محاسبه پارامتر Cb در فرمول طول مهاری آرماتور

نحوه محاسبه پارامتر Cb در فرمول طول مهاری آرماتور

 

Ktr:  این ضریب اثر میلگردهای عرضی را در طول مهاری بیان می کند. چون در پی عموماً از آرماتور عرضی استفاده نمی شود. مقدار این ضریب در محاسبه طول مهار میلگردهای پی، صفر خواهد بود.

Ψt: ضریب موقعیت میلگردها، برای میلگردهایی که حداقل 300 میلی متر بتن تازه در زیر آنها ریخته می شود برابر 1.3 می باشد. درواقع در میلگردهای لایه فوقانی پی این ضریب 1.3 و برای میلگردهای تحتانی یک خواهد بود.

Ψs: ضریب قطر میلگرد که برای میلگردهای با قطر کمتر یا مساوی 20 میلی متر برابر با 0.8 و برای میلگردهای با قطر بیش از 20 میلی متر برابر با یک است.

Ψe: ضریب اندود میلگرد که برای میلگردهایی که اندود اپوکسی نشده اند برابر با یک است. برای حالات دیگر می توان از جدول زیر استفاده نمود.

 

 

جدول ضریب اندود میلگرد های اپوکسی

جدول ضریب اندود میلگرد های اپوکسی

 

 در رابطه ارائه شده باید مقاومت کششی فولاد و بتن برحسب واحدهای آمریکایی (psi) وارد شوند. در صورتی که بخواهیم از واحد مگاپاسکال استفاده کنیم باید به جای کسر  3/40، از کسر  1/1.1، استفاده شود.

 رابطه مشابه ای نیز از سوی مبحث نهم مقررات ملی بیان شده که تفاوت خاصی در نتایج به دست آمده از دو آیین نامه وجود ندارد. دلیل استفاده از آیین نامه آمریکا در این مقاله آشنایی هرچه بیشتر مخاطب با آیین نامه های بین المللی می باشد.

روش دوم- ایجاد قلاب استاندارد در انتهای میلگرد

گاهاً ممکن است فضای کافی برای تامین طول مهار مستقیم میلگرد وجود نداشته باشد. به طور مثال در کناره های پی چنین مشکلی وجود دارد.

در چنین شرایطی به سراغ ایجاد قلاب در انتهای میلگرد می رویم. فرم رایج برای قلاب، عموماً 90 درجه است.

 

 

قلاب 90 درجه

قلاب 90 درجه

 

 

قلاب 180 درجه

قلاب 180 درجه

 

 

طول مهاری آرماتور کششی قلاب دار

طول مهاری آرماتور کششی قلاب دار

 

طول مهاری میلگرد قلابدار فونداسیون

همانطور که میدانید برای مهار میلگردهای کششی به وسیله قلاب، انتهای میلگردها خم شده و به صورت قلاب درآورده می شود. برای انتقال نیرو از میلگرد به بتن ایجاد قلاب به تنهایی کافی نبوده و باید علاوه بر آن طول اضافی مستقیم میلگرد از انتهای آزاد میلگرد تا شروع قلاب در بتن وجود داشته باشد. حداقل این طول اضافی بعلاوه شعاع قلاب انتهایی آن بعلاوه قطر میلگرد که برای انتقال نیرو از میلگرد به بتن لازم است طول مهاری میلگرد قلابدار نامیده می شود.

 

فرمول محاسبه طول Ldh

فرمول محاسبه طول Ldh

 

 

برای محاسبه طول Lhd از رابطه زیر استفاده می کنیم. توجه داشته باشید که در این رابطه می توان از واحد مگاپاسکال استفاده نمود. پارامترهای رابطه فوق مشابه با طول مهار مستقیم میلگرد بوده و نیازی به توضیح مجدد وجود ندارد. مقادیر طول مهاری برای میلگردهای مختلف از نوع S400 و رده بتن C25 را در جدول زیر مشاهده می کنید. به راحتی می توانید با یک برنامه اکسل این جدول را برای رده های بتن مختلف تعمیم دهید.

طول خم میلگرد در فونداسیون

 

ردیفقطر میلگردطول مهار مستقیم (cm)
طول مهار دارای قلاب (cm)
سفره تحتانیسفره فوقانی
1Φ835
4515
2Φ10456015
3Φ12557020
4Φ14608025
5Φ16709525
6Φ188010030
7Φ208511035
8Φ2212015535
9Φ2513518040
10Φ2815520045
11Φ3217523050

 

با توجه به مطالب بیان شده، می توانیم با استفاده از خروجی های نرم افزار به راحتی و تنها با استفاده از دو فرمول طول مهار را محاسبه کنیم. به این طریق آرماتور گذاری خمشی پی انجام شده است. در ادامه به بررسی آرماتورهای حرارت و جمع شدگی در پی خواهیم پرداخت.

آرماتورهای حرارت و جمع شدگی در پی های گسترده

آرماتور های لازم برای مقاطع شالوده بایستی بر اساس نیروهای وارد بر آن در حالت حد نهایی محاسبه شود. گاهاً نیروهای وارد بر شالوده کوچک هستند و یا شالوده ابعاد بزرگی دارد، در چنین شرایطی آرماتورهای خمشی لازم برای شالوده بسیار کم خواهد بود. در چنین شرایطی آیین نامه محدودیتی را قرار داده است تا هرگز نسبت آرماتور به کار رفته از حد مشخصی کمتر نشود.

 

 چرا با وجود اینکه طرح خمشی پی نیاز به آرماتور های کمتری را نشان می دهد، آیین نامه اجازه نمی دهد نسبت آرماتور به کار رفته از حد مشخصی کمتر شود؟

در ساعات اولیه گیرش تمایل بتن به انبساط و سپس انقباض باعث ایجاد ترک های عریض در بتن خواهد شد. این مسئله نیاز به آرماتورهایی را نشان می دهد که با بتن درگیر شده و از انبساط و انقباض بیش از حد جلوگیری نمایند. این آرماتورها را در اصطلاح آرماتورهای حرارتی گوییم.

 

محدودیت های مربوط به آرماتور افت و حرارت در فونداسیون برای شالوده های با ضخامت کمتر از 1 متر

محدودیت های مربوط به آرماتور افت و حرارت در پی ها

 

مثال. اگر Φ22 @20 cm  در یک پی با ارتفاع 90 سانتی متر به کار برود، کنترل به صورت زیر خواهد بود.

میلگرد از رده S400 می باشد و حداقل نسبت سطح مقطع باید 0.0018 باشد.

از 0.0018 بیشتر است و نیازی به قرار دادن آرماتورهای حرارتی نیست.

(π*11^2*2)/(200*900)=0.0042

به همین شکل آیین نامه برای ارتفاع های مختلف شالوده، روابطی را برای محاسبه حداقل آرماتورها قرار داده است.

 

حداقل میلگرد افت و حرارت در فونداسیون

 

توجه داشته باشید که در نرم­ افزار SAFE با انتخاب گزینه Impose Minimum، نرم افزار به صورت اتوماتیک کنترل فوق را انجام می دهد.

 

کنترل آرماتور حرارت بصورت اتوماتیک با safe

انتخاب گزینه Impose Minimum، به منظور کنترل آرماتور حرارت بصورت اتوماتیک

 

نحوه محاسبه میلگرد های خمشی و افت و حرارت در فونداسیون نواری

مطابق تعریف آیین نامه، فونداسیون نواری به شالوده یکسره ای اطلاق می شود که بار دیوار و یا چند ستون را، که در یک ردیف قرار دارند به زمین منتقل می نماید. تصویر زیر مدل نرم افزاری از یک پی نواری را نشان می دهد. زمانی که ساختمان بیشتر از 8 طبقه نباشد، ممکن است فونداسیون نواری نتایج اقتصادی تری نسبت به پی گسترده داشته باشند.

در هر حال برای مقایسه دقیق نیاز به آنالیز دقیق دستی و نرم افزاری می باشد.

 

مدلسازی پی نواری در safe

مدلسازی فونداسیون نواری در سیف

 

در تصویر زیر خروجی طراحی یک پی نواری در نرم افزار Safe را مشاهده می­ کنید.

 

آرماتور گذاری پی نواری

خروجی طراحی یک فونداسیون نواری در نرم افزار Safe

 

نحوه قرار دادن میلگردهای خمشی بر اساس خروجی های نرم افزار، محاسبه طول های مهاری و عمده نکات محاسبه میلگرد گذاری فونداسیون های نواری مشابه با پی های گسترده می باشد. از این نظر نیازی به توضیح مجدد وجود ندارد.

حداقل میلگرد فونداسیون نواری

در این بخش نکات مربوط به حداقل میلگرد فونداسیون نواری می پردازیم. مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان:

 

حداقل آرماتور در پی نواری مطابق آیین نامه

 

برای کنترل شرط فوق یک مثال را بررسی می کنیم. در فونداسیون نواری زیر می خواهیم میلگرد گذاری حداقل را مشخص نماییم. ابتدا با محاسبات دستی دو مقدار حداقل 0.25 و 0.15 درصد را به دست می آوریم.

 

کنترل حداقل میلگرد فونداسیون نواری

کنترل حداقل میلگرد فونداسیون نواری

 

همانطور که مشاهده کردید اگر از مقدار حداقل دوم استفاده کنیم به نفع اقتصاد پروژه است. ولی آیین نامه برای استفاده از مقدار حداقل دوم یک شرط جدی قرار داده است. باید مقدار آرماتور بکار رفته 33% بیشتر از آرماتور مورد نیاز در محاسبات باشد.

برای کنترل شرط فوق ابتدا گزینه Impose Minimum را در نرم افزار غیر فعال می کنیم. سپس تعداد و نمره میلگردهای لازم را از محاسبات نرم افزار به دست می آوریم. کافیست تعداد میلگردهای لازم را در (4/3) ضرب کنیم. 4/3 به معنی 33% آرماتور بیشتر از مقدار محاسباتی است. در این حالت می توان مقدار حداقل را با 0.0015 مقایسه کرد. مثالی که بررسی کردیم در اقتصادی شدن طرح پی های نواری بسیار تاثیر گذار می باشد. خصوصاً زمانی که ضخامت پی زیاد می باشد.

فاصله خاموتها در فونداسیون نواری

یکی از مباحث مهم در پی های نواری که در نحوه میلگرد گذاری فونداسیون بسیار تاثیر گذار است، کنترل برش می باشد.

اصولاً ضخامت پی نواری در بین طراحان کشورمان به گونه ای انتخاب می شود تا نیازی به آرماتور برشی وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر کل نیروی برشی توسط بتن پی تحمل گردد.

در این حالت حتی آیین نامه هم هیچ الزامی مبنی بر استفاده از آرماتور برشی حداقل ندارد. ولی آیین نامه نوع دیگری از آرماتورهای عرضی را برای پی ها الزامی می داند. آرماتورهایی موسوم به افت و حرارت که وظیفه آن ها مقاومت در برابر تنش های انقباضی بتن می باشد.

برای پی های نواری در جهت عرضی، آرماتورهای افت و حرارت مطابق با بند 9-20-8-1 که در زیر بیان شده است، محاسبه می شود.

مثال. ضخامت پی نواری 60 سانتی متر و آرماتورها از نوع S400 می باشند. برای یک متر طول پی آرماتورهای افت و حرارت به صورت زیر محاسبه می شود.

 

محدودیت حداقل آرماتور حرارت و جمع شدگی برای شالوده با ضخامت کمتر مساوی 1000 میلیمتر و رده S400

 

در بخش قبل با آرماتورهای حداقل در پی های نواری آشنا شدیم. چه تفاوتی بین آرماتور های حداقل و افت و حرارت در پی وجود دارد؟

در پی های نواری با دو راستای طولی و عرضی مواجهیم.

آرماتورهای خمشی در جهت طولی قرار می گیرند و مقدار آنها باید همواره از حداقل آرماتور اشاره شده در بند 9-20-5-2 بیشتر باشد.

آرماتور های برشی در صورت نیاز در جهت عرضی قرار می گیرند. اگر نیازی به آرماتور برشی در پی نداشته باشیم، از آرماتور های افت و حرارت در جهت عرضی استفاده خواهد شد.

توجه داشته باشید که این دو مورد با یکدیگر اشتباه نشود.

تذکر مهم در مورد خاموتها در فونداسیون نواری :

همانطور که گفته شد در طرح های موجود، ضخامت پی برای کنترل برش کافی بوده و نیازی به آرماتور برشی نخواهد بود. در چنین شرایطی خاموتها در فونداسیون می تواند به صورت زیر باشد. در واقع اگر نقش خاموتها کنترل برش نباشد، نیازی به اورلب خاموتها در فونداسیون نخواهد بود. و تنها کافیست طول قلاب مهاری تامین شود.

 

عدم نیاز به اور لب (زمانی که خاموتها کنترل برش را برعهده نداشته باشند)

 

اگر چنانچه از  خاموتها در فونداسیون انتظار مقاومت برشی داشته باشیم بایستی حتماً اورلب (همپوشانی) کافی بین آرماتور بالا و پایین به صورت زیر ایجاد شود.

 

 

اور لب خاموتها در فونداسیون (نقش میلگرد های برشی را دارند)

خرک در فونداسیون چیست ؟

در سفره فوقانی، برای قرار دادن میلگردها در تراز دقیق و حفظ ایستایی آن­ها نیاز به تکیه­ گاه­ هایی است. این تکیه­ گاه­ ها را در اصطلاح خرک گویند. در تصویر زیر خرک ­ها را به صورت آرماتور های قائم مشاهده می ­کنید.

 

خرک در فونداسیون گسترده

خرک­ ها به صورت آرماتور های قائم در فونداسیون

 

کارکرد خرک ­ها صرفاً حفظ پایداری موقت آرماتورهای فوقانی می­ باشد و اهمیت محاسباتی ندارند. گاهاً به اشتباه برای این آرماتورها کارکرد برشی لحاظ می­ شود که به هیچ وجه قابل قبول نیست. شکل کلی یک خرک به صورت زیر می ­باشد.

 

خرک در فونداسیون

خرک در فونداسیون

 

فاصله خرک ها در فونداسیون:

نحوه محاسبه خرک در فونداسیون و فواصل خرک ­ها عمدتاً تجربی است ولی پیشنهاد می­ شود که این فاصله از 1.5 متر در هر جهت تجاوز نکند.

هم چنین به نکات زیر در خصوص میلگرد خرک در پی توجه داشته باشید:

 1. ابعاد پاشنه خرک بایست حداقل 50 سانتی­ متر در نظر گرفته شود.
 2. شماره آرماتور خرک به عمق پی و آرماتور های خمشی پی بستگی دارد، در هر حال قطر آرماتور خرک نباید از 14 میلی­ متر کمتر باشد.
 3. در نواحی نزدیک دیوار برشی که آرماتورهای تقویتی به شدت افزایش می­ یابند، بهتر است تعداد خرک­ ها نیز افزایش یابد.

آرماتور های انتظار در پی ها

آرماتورهای انتظار در پی ها به دو شکل اجرا می شوند. که در تصویر زیر هر دو شکل را مشاهده می نمایید.

 

دیتیل آرماتورهای انتظار در پی

دیتیل آرماتور های انتظار در پی

 

دیتیل آرماتورهای انتظار در پی

دیتیل آرماتورهای انتظار در پی

 

در تصویر بالا، شاخه های نسبتاً بلندتری از میلگرد های ستون در پی به عنوان ریشه قرار می گیرند. در این شرایط وصله آرماتور های ستون در طبقه بعدی لازم خواهد بود.

اما در تصویر پایین، شاخه های میلگردهای ستون کوتاه بوده و باید در همان طبقه همکف وصله شوند.

از نظر اجرایی، روش دوم ساده تر است، چرا که لازم نیست میلگردهای چند متری ستون را مهار کرد.

اما از نظر اقتصادی و خصوصاً در پروژه های با تعداد ستون زیاد روش اول بسیار اقتصادی تر است. حتی از نظر فنی به علت ضعف ذاتی وصله ها، روش اول پیشنهاد می شود.

ضوابط خاموت گذاری آرماتورهای ریشه ستون در پی، متاسفانه با ضعف دستگاه نظارت، با اهمال همراه است. ولی باید توجه داشت که نبود خاموت در آرماتورهای ریشه ستون بسیار خطرناک خواهد بود.

در این خصوص نظر آیین نامه به شرح زیر است:

 

ضوابط خاموت در فونداسیون

 

به طور معمول 3Φ10@10  و یا با محافظه کاری بیشتر 4Φ10@7 به عنوان خاموت در ریشه ستون ها استفاده می شود.

بررسی تاثیر بازشو در پی و ارائه راهکار های مناسب و اجرایی

اثر چاله آسانسور در فرضیات طراحی پی های گسترده بایست در نظر گرفته شود. این در حالی است که برای پی های نواری محل چاله آسانسور در هنگام ترسیم منظور شده و نیاز به الزامات خاص دیگری نمی باشد.

در پی های گسترده زمانی که عمق چاله آسانسور از ضخامت پی کمتر باشد، بایست در ناحیه مذکور یک  پی با ضخامت کمتر ترسیم گردد. تصویر زیر بیانگر این وضعیت است.

 

مدل سازی چاله آسانسور در پی های ضخیم

مدل سازی چاله آسانسور، زمانیکه عمق چاله آسانسور از ضخامت پی کمتر باشد.

 

وضعیت فوق در حالتی به وجود می آید که پی ساختمان ما نسبتاً ضخیم باشد.

در پی های معمول ساختمان های متعارف با شرایط دیگری روبرو هستیم. چاله آسانسور در این حالت مانند تصویر زیر پایین تر از پی قرار می گیرد.

 

مدل سازی چاله آسانسور در تراز پایین تر از پی

مدل سازی چاله آسانسور، زمانیکه عمق چاله آسانسور از ضخامت پی بیشتر باشد.

 

تحلیل دقیق پی در حالت دوم اندکی پیچیده تر از حالت اول می باشد. در این حالت باید ترکیبی از کاهش ضخامت پی و عملکرد خمشی دیوارک های پیرامون چاله آسانسور مد نظر قرار گیرد. متاسفانه نرم افزار SAFE که برای طراحی پی استفاده می شود قادر به آنالیز و طراحی تصویر بالا نیست. به همین دلیل برای رها شدن از محاسبات پیچیده دستی و در جهت محافظه کارانه دیتایل اجرایی زیر توصیه می شود. در این حالت نیاز به تعریف Opening در نرم افزار نمی باشد و می توان کل پی را با ضخامت اصلی مدل کرد. چرا که دیوارک های بتنی اطراف چاله آسانسور و نیز بخشی از پی که زیر چاله آسانسور قرار دارد تماماً با ضخامت پی اصلی اجرا خواهند شد.

 

دیتیل مناسب اجرای چاله آسانسور

دیتیل مناسب اجرای چاله آسانسور وقتی که در تراز پایین تر از پی است.

 

  در تصویر بالا اگر ضخامت اطراف چاله آسانسور و زیر آن کمتر از 80 سانتی متر می شد، بایستی از  Opening در مدل نرم افزاری استفاده می کردیم. در هر حال، توصیه بیشتر به استفاده از این روش به جای ترسیم Opening می باشد.

شناژ بندی فونداسیون:

در سازه­ هایی همچون سوله های صنعتی که فاصله ستون ها در یک جهت از یکدیگر زیاد است کاربرد پی های نواری و گسترده اقتصادی نخواهد بود. تصویر زیر گویای این مسئله می باشد.

 

شناژ بندی فونداسیون

فاصله ی زیاد ستون ها از یکدیگر در سوله های صنعتی

 

در چنین مواردی از پی های منفرد در زیر هر ستون یا پی های مرکب در جهتی که ستون ها به هم نزدیک هستند استفاده می شود. اما برای عملکرد یکپارچه کل سازه لازم است که پی های جدا از هم به یکدیگر متصل شوند. اعضایی که چنین اتصالی را برقرار می کنند را شنارژ گویند. اساساً معنی لغوی شنارژ نیز زنجیر کردن و قفل و بست کردن می باشد. در ادامه مطالب مندرج در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان را بررسی می کنیم. مبحث نهم از واژه کلاف به جای شنارژ استفاده نموده است.

 

لزوم استفاده از شناژ در فونداسیون طبق آیین نامه

 

شناژ یک المان محوری بوده و برای تحمل نیرو های کششی طرح و اجرا می شود. اما توجه داشته باشید که شناژها نباید در مدل نرم افزاری ترسیم شوند. نحوه محاسبه شناژ به صورت دستی و جدا از مدل نرم افزاری خواهد بود.

 

نیروی طراحی شناژ های فونداسیون

 

برای این منظور پس از تحلیل سازه اصلی نیروی محوری ستون را از نرم افزار استخراج می کنیم.

 

محدودیت های ابعادی و میلگرد های شناژ فونداسیون

 

در بسیاری از موارد برای سرعت بخشیدن به عملیات اجرای پی، کل سطح خاکبرداری می شود و سپس قالب بندی روی زمین اجرا می شود. از آنجایی که آیین نامه تاکید دارد سطح فوقانی کلاف و شالوده یکسان باشد محاسبین یا ارتفاع کلاف را برابر با ارتفاع شالوده در نظر می گیرند و یا باید زیر کلاف بستر سازی صورت گیرد.

اجرای پی های کم عمق

مبحث هفتم از مقررات ملی ساختمان ملاحظاتی را برای اجرای پی های سطحی در نظر گرفته که در ادامه به بررسی آن می ­پردازیم.

 • عمق پی، بایست حداقل 0.5 متر باشد.
 • همواره باید به عمق یخبندان در اجرای پی توجه داشته باشیم. عمق یخبندان درواقع پایین­ ترین عمقی است که در آن آب و رطوبت موجود در خاک در سرد ترین روز سال منجمد می­ شود. از آنجائیکه با یخ زدن آب شاهد انبساط خواهیم بود به پی تنش ­های اضافی وارد می ­شود. به همین دلیل عمق استقرار پی را پایین ­تر از عمق یخبندان در نظر می­ گیرند.

 

عمق یخبندان در اجرای پی

 

 • پی باید در ترازی اجرا شود که در آن ریشه درختان و بوته ­ها موجب تغییرمکان بیشتر از حد مجاز نگردد. بنابر تجربه پیشنهاد می ­شود که ریشه کل گیاهان با مواد شیمیایی مناسب نظیر گازوئیل از بین برده شوند.
 • هرگز نباید پی را روی خاک دستی یا نباتی(دارای پوشش گیاهی) اجرا نمود. در واقع پی باید روی لایه باربر مناسب طبیعی یا بهسازی شده اجرا شود.

مواردی که اشاره شد عمدتاً مباحث ژئوتکنیکی را در بر می ­گرفت. در ادامه به بررسی نکات سازه ­ای پی خواهیم پرداخت:

 1. در شالوده ها قطر میلگردها نباید کمتر از 10 میلی متر و فاصله محور تا محور آنها از یکدیگر، نباید کمتر از 100 میلی متر و بیشتر از 350 میلی متر در نظر گرفته شود.
 2. هنگام طرح آرماتورهای یک پی گسترده ملاحظات بسیاری برای رسیدن به یک طرح اجرایی و اقتصادی وجود دارد.
  برای نمونه فاصله میان آرماتور های خمشی را درنظر بگیرید.
  این فاصله بایست به حدی باشد که عملیات بتن­ ریزی با دشواری همراه نشود.
  همچنین سر ویبراتور بتواند از لابه­ لای آرماتورها گذشته و به عمق پی برسد. فاصله 15 تا 20 سانتی متر از نظر طرح و اجرا بسیار مناسب است.
 3. در بسیاری از پروژه ها، اجرای پی های گسترده را می توان از نوع بتن ریزی حجیم دسته بندی کرد. چرا که حرارت ناشی از هیدراتاسیون بتن بالا بوده و بایست مدنظر قرار گیرد.
  در بتن ریزی های حجیم اختلاف دمای زیادی بین هسته بتن و بخش های بیرونی وجود دارد. این امر ممکن است باعث ایجاد ترک هایی در بتن گردد که مطلوب نیست.
  در چنین شرایطی اولین گام اجرایی، تغییر در طرح اختلاط بتن می باشد. با کاهش سیمان مصرفی و استفاده از پوزولان ها و سرباره کوره می توان تا حد بسیار زیادی از حررات هیدراتاسیون بتن کاست.
  راهکارهای دیگر بتن ریزی در ساعات اولیه صبح به دلیل دمای کمتر هوا و نیز استفاده از یخ به جای آب در بتن است.
 4. برای پی هایی که مانند تصویر زیر ضخیم هستند و یا سطح بزرگی را پوشش می­ دهند، ممکن است بتن ­ریزی یکپارچه و همزمان کل پی مقدور نباشد.
  در چنین شرایطی، باید از درز­های اجرایی قائم استفاده نمود.
  تا حد امکان، محل این درز بایست به گونه ­ای انتخاب شود که کمترین تنش­ های خمشی و برشی را در آن­جا داشته باشیم.

 

پی گسترده عمیق

لزوم استفاده از درز ­های اجرایی قائم در پی های عمیق با سطح گسترده

 

به عنوان یک مهندس طراح همواره محل درزهای اجرایی را در نقشه ها قید کنید.

 1. آیین نامه، اعمال درز انقطاع در پی را الزامی ندانسته است. اما اساتید و مهندسین بر مبنای تجربیات اجرایی سال های اخیر پیشنهاد می کنند که درز انقطاع در پی اعمال شود. علت این امر برخورد ساختمان ها به یکدیگر نیست بلکه مسئله نشست نامتقارن ساختمان همسایه است.
  به تصویر زیر که برای درک بیشتر با اغراق ترسیم شده توجه نمایید.

 

 درز انقطاع در پی

دلیل اعمال درز انقطاع در پی

 

خاک زیر ساختمان تازه ساخته شده تحت بارهای وارده قطعاً نشست بیشتری نسبت به خاک مجاور خود خواهد داشت. اگر ساختمان تازه ساز بلند باشد، میزان نشست ایجاد شده در خاک زیر آن نیز بیشتر خواهد بود. درصورتی که بین پی دو ساختمان درز انقطاع وجود نداشته باشد، بخشی از این نشست ساختمان قدیمی مجاور را نیز شامل خواهد شد. در اثر چنین وضعیتی، ساختمان قدیمی دچار نشست نامتقارن شده و تنش های اضافی در اعضای آن به وجود خواهد آمد.

لذا توصیه بر این است که فاصله ای در حدود 5 سانتی متر بین پی ها نیز قرار داده شود. وجود این فاصله باعث می شود تا اصطکاک بین دو پی مجاور ایجاد نشود و خطر دیفرانسیل نشست تا حد زیادی از بین برود.

 1. یکی از راهکارهایی که در شرایط خاص کاربرد دارد استفاده از آرماتورگذاری سراسری متفاوت در بالا و پایین پی می باشد.
  اگر تراکم آرماتور به حدی بالا بود که امکان بتن ریزی و تراکم صحیح فراهم نبود یک روش پیشنهادی، بیشتر کردن آرماتورهای سفره پایین برای کاهش تراکم در سفره بالایی است.
  توجه داشته باشید که این روش چندان کارآمد نیست و صرفاً در شرایط خاص و با بررسی های دقیق توصیه می شود.

نکات اجرایی آرماتور بندی فونداسیون

محاسبه و طراحی آرماتور های افت و حرارت بسیار ساده بوده و در اکثر کتب و جزوات به طور کامل توضیح داده شده است. ولی ترسیم نقشه های اجرایی آن لازمه رعایت یک سری نکات و در نظر گرفتن ظرافت های اجرایی است. در اصل، چیزی که یک مهندس با تجربه را از یک مهندس تازه کار تمییز می دهد، ارائه یک طرح اقتصادی با حداقل مصرف مصالح ولی بدون به خطر انداختن ایمنی سازه است.

در این بخش سعی می کنیم نکاتی را به طور اجمالی بررسی کنیم و دلایل پاره ای از آن ها توضیح دهیم:

 • آرماتوربندی آرماتورهای حرارتی پی به دو شکل قابل اجرا هستند:

الف- به صورت شبکه (مِش) عمود بر راستای میلگرد های اصلی

ب- به صورت خاموت های بسته یا u شکل

توصیه می شود این آرماتور ها به صورت خاموت بسته(حالت ب) اجرا شوند؛ زیرا که این کار ضمن اینکه از ایجاد ترک در بتن جلوگیری می کند، ساق های قائم این آرماتور در تحمل برش مشارکت کرده و ظرفیت برشی فونداسیون افزایش می یابد.

 • استفاده از آرماتور حرارتی به صورت خاموت بسته یا u شکل، می تواند به عنوان جایگزینی برای خرک شبکه آرماتور فوقانی مورد استفاده قرار گیرد.

 

آرماتور حرارتی به شکل خاموت بسته در فونداسیون

آرماتور حرارتی به شکل خاموت بسته در فونداسیون

 

آرماتور حرارتی به فرم U شکل در فونداسیون

آرماتور حرارتی به فرم U شکل در فونداسیون

 • در صورتی که آرماتورهای حرارتی به گونه اجرا شوند که جایگزین خرک نیز باشند، توصیه می شود سایز این میلگردها و فاصله ی آن ها به نحوی محاسبه شود که میلگردهای اصلی متصل به آن تحت اثر وزن خود یا حرکت پرسنل اجرایی دچار تغییر شکل (شکم دادن) نشوند.

 

خرک در اجرای فونداسیون

خرک در اجرای فونداسیون

 

 • پیش تر گفته شد که برای کاهش تراکم میلگرد برشی می توان سایز تعدادی از آن ها را افزایش داد. این افزایش سایز باید به قدری باشد که امکان خم کاری و جایگذاری خاموت ها برای کارگران میسر باشد (سایز خاموت از نمره 12 تجاوز نکند).

مشابه همین موضوع برای پی های نواری که عرض نوار آن ها زیاد است، می توان در نظر گرفت.

در شرایطی که نوار پی عریض هستند، بهتر است به جای یک خاموت سایز بزرگ و سنگین، از دو یا چند خاموت سایز کوچک و سبک استفاده نمود تا حمل و جایگذاری آن ها برای کارگران مشکل نباشد.

دقت شود که در صورت استفاده از چند خاموت، این خاموت ها باید اورلب داشته باشند(چرا؟)

آرماتور حرارتی به فرم U شکل در میلگرد گذاری فونداسیون

آرماتور حرارتی به فرم U شکل در میلگرد گذاری فونداسیون

نتیجه گیری

 1. در مواردی که ضعف خاک بستر و یا شرایط بارگذاری به گونه ­ای باشد که احتمال نشست نامتقارن وجود داشته باشد، پی گسترده راه ­حل مناسبی است.
 2. در صورت وجود دیوار برشی در سازه، تعداد آرماتورهای تقویتی بسیار زیاد می شود. این امر در فرآیند اجرایی و بتن ریزی ما را دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین توصیه می­ شود در چنین وضعیتی با افزایش شماره میلگرد سراسری و نزدیک کردن فاصله آن ها از تعداد آرماتورهای تقویتی کاسته شود.
 3. نرم ­افزار تعداد آرماتور های تقویتی و طول مورد نیاز آن را به صورت خروجی در اختیار کاربر قرار می دهد. توجه داشته باشید که این طول تئوریک می باشد، لذا باید آن را به صورت طول عملی محاسبه نمود.
 4. گاهاً ممکن است فضای کافی برای تامین طول مهار مستقیم میلگرد وجود نداشته باشد. به طور مثال در کناره های پی چنین مشکلی وجود دارد. در چنین شرایطی به سراغ ایجاد قلاب در انتهای میلگرد می رویم. فرم رایج برای قلاب، عموماً 90 درجه است.
 5. در ساعات اولیه گیرش تمایل بتن به انبساط و سپس انقباض باعث ایجاد ترک های عریض در بتن خواهد شد. این مسئله نیاز به آرماتور هایی را نشان می دهد که با بتن درگیر شده و از انبساط و انقباض بیش از حد جلوگیری نمایند. این آرماتور ها را در اصطلاح آرماتور های حرارتی گوییم.
 6. . اصولاً ضخامت پی در بین طراحان کشورمان به گونه ای انتخاب می شود تا نیازی به آرماتور برشی وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر کل نیروی برشی توسط بتن پی تحمل گردد. در این حالت حتی آیین نامه هم هیچ الزامی مبنی بر استفاده از آرماتور برشی حداقل ندارد.
 7. اگر چنانچه از آرماتور های عرضی پی انتظار مقاومت برشی داشته باشیم بایستی حتماً همپوشانی کافی بین آرماتور بالا و پایین به صورت زیر ایجاد شود.
 8. در سازه­ هایی همچون سوله های صنعتی که فاصله ستون ها در یک جهت از یکدیگر زیاد است کاربرد پی های نواری و گسترده اقتصادی نخواهد بود. در چنین مواردی از پی های منفرد در زیر هر ستون یا پی های مرکب در جهتی که ستون ها به هم نزدیک هستند استفاده می شود.
 9. به طور معمول و یا با محافظه کاری بیشتر به عنوان خاموت در ریشه ستون ها استفاده می شود.
 10. آیین نامه، اعمال درز انقطاع در آرماتور گذاری پی را الزامی ندانسته است. اما اساتید و مهندسین بر مبنای تجربیات اجرایی سال های اخیر پیشنهاد می کنند که درز انقطاع در پی اعمال شود.

منابع:

 1. Seismic design of reinforced concrete mat foundation.
 2. (Building Code Requirements for Structural Concrete (ACI 318-14
 3. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران، ویرایش 1392.
 4. مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ایران، ویرایش 1392

 

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 35,870 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 55اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. مهدی

  سلام.درنقشه فونداسیون عرض شناژ۱۵۰سانتی متراست وآرماتورهای عرضی به فاصله ۲۰سانتی متروطولی نیزبه فاصله۱۵سانتیمترمیباشد.باتوجه به کاورازدوطرف وضخامت آرماتورعرضی تعداد۹عددتوانسته ایم آرماتورطولی رانصب نماییم.ولی متاسفانه ناظرمیگویدباید۱۰عددباشددرصورتی که عملافاصله آرماتورهابطورمتوسط۱۴/۸الی۱۴/۵هست واگر۱۰عددبگذاریم فاصله از۱۴/۸به۱۳/۸میرسدآیاحق باناظراست؟

  پاسخ دهید

 2. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  باسلام
  باید از طراح نقشه پرسیدو دید که طراح در محاسبات کاور را در نظر گرفته است و یا در نظر نگرفته است.

  پاسخ دهید

 3. رامین قادری

  سلام. در پی های نواری برای بستن میلگردهای شبکه فوقانی یا شبکه زیرین فونداسیون، در خصوص شبکه بالایی آیا میلگرد عرضی بالا قرار بگیرد یا طولی فرقی می‌کند؟ یا برای بستن میلگردهای دیوارهای برشی، کمرکش بیرون بیفتد یا داخل فرقی می‌کند؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  باسلام
  ۱- میلگردهای عرضی که میتوانند نقش آرماتور افت و حرارت یا برشی داشته باشند در وجه فوقانی، بالای آرماتور طولی قرار می گیرد و در وجه تحتانی بالعکس می باشد.

  ۲- اگر آرماتورهای افقی بیرون بیفتند بهتر است تا اینکه داخل قرار گیرند. البته الزامی برای اینکار نیست و صرفا توصیه است. چون معمولا فشار قابل توجه در جان دیوارهای برشی وجود ندارد که خیلی نگران کمانش آرماتورهای طولی جان دیوار باشیم. آیین نامه گفته چنانچه درصد آرماتور بیشتر از یک درصد باشد و میلگردهای جان در فشار کار کنند باید همه آرماتورهای طولی جان با سنجاقی مهار شوند. بنابراین نمی توان روی آرماتورهای عرضی به عنوان مهار آرماتورهای قائم جان حساب باز کرد. اگر درصد آرماتور زیر یک درصد باشد یا کلا جان تحت فشار نباشد، خیلی فرقی نمی کند آرماتور عرضی داخل باشد یا خارج. اگر آرماتور عرضی داخل قرار گیرد، عبور آن به داخل هسته مرکزی المان مرزی راحت تر است. میتوانید برای توضیحات بیشتر کتاب پروفسور جک میلی را مطالعه بفرمایید.

  پاسخ دهید

 5. فتح اله طالبی

  سلام
  مطالب ارائه شده بسیار آموزنده است و نشان از حوصله زیاد شماست که درخور تقدیر و تشکر است. ممنون

  پاسخ دهید

 6. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  ممنون از ابراز محبتتون 🙏🙏
  خوش حالیم که مطالب براتون کاربرد داشته 😊

  پاسخ دهید

 7. اسماعیل سعیدی

  سلام مطالب عالی وخوب بود ممنون

  پاسخ دهید

 8. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  ممنون از ابراز محبتتون 🙏🙏
  خوش حالیم که مطالب براتون کاربرد داشته

  پاسخ دهید

 9. حمید نوراله پور

  سلام مهندس ،بارانداز تخلیه بار از کامیونهای مختلف داریم که تصمیم به بتن ریزی درمحل قرار گیری کامیونها در سایت تخلیه بار( سکو)میباشد در حال حاضر زمین خاکی بوده وتوسط همین کامیونها کوبیده شده پس ابعاد۱۲*۲۸متر محل جاگیری کامیونهای تخلیه بار میباشد لطفانوع عملکرد ما جهت زیر سازی آرماتور سایز میلگرد وضخامت بتن راهنمایی فرمایید متشکرم

  پاسخ دهید

 10. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با عرض سلام و خسته نباشید
  تحکیم زمین توسط ماشین آلات باعث بهبود رفتار خاک و افزایش ضریب مدول الاستیسیته خاک می گردد، و در نهایت پروسه ی طراحی باید روال معمول را طی کند و با توجه به نوع خاک و بار ترافیکی و سایر پارامترها، دال طراحی گردد

  پاسخ دهید

 11. سمیرا

  با سلام
  لطفا در مورد استفاده از سنجاق یا خاموت برای مقابله با برش پانچ هم توضیح بدید خصوصا در پی های منفرد…اینکه تا چه محدوده ای از ستون این سنجاق ها بایداستفاده شن..و اینکه در صورت استفاده از خاموت یا سنجاق لزومی هست تا میلگردهای هر دو سفره وجود داشته باشن.مثلا در حالتی که لنگرخمشی منفی نداشتیم و فقط سفره ی پایین میلگرد داشت استفاده از سنجاق درسته یا کاربردی نخواهد داشت.

  پاسخ دهید

 12. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام. طبق آیین نامه aci318-14 استفاده از آرماتورهای برشی در صورتی مجاز است که عمق موثر پی برابر رابطه زیر باشد:
  d=>max(15 cm, 16T)

  T=قطر آرماتور برشی

  همچنین طبق این آیین نامه زمانی که رابطه Vn<=۳Vc یا Vn<=۲Vc‌برقرار باشد اجازه استفاده از آرماتور برشی داده شده است. در غیر این صورت باید از افزایش عمق پی برای رفع مشکل برش پانچ استفاده شود.

  مقدار آرماتور برشی را تا جایی می توان ادامه داد که نیازی به مقاومت برشی آرماتورها (Vs) نباشد.

  میلگردهای هر دو سفره به علت رفت و برگشتی بودن زلزله باید وجود داشته باشد و این مورد را باید در نقشه های اجرایی در نظر داشته باشیم.

  پاسخ دهید

 13. مجید کشاورز

  با سلام
  ممنون از سایت خوبتون.
  در صفحه ۲۸۸ مبحث ۹ ویرایش ۹۲ نسبت سطح مقطع آرماتور حرارتی لازم را به رابطه ۹-۱۸-۲ ارجاع داده است . در صورت امکان در این مورد بیشتر توضیح دهید ممنون

  پاسخ دهید

 14. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  طبق رابطه ۲۰-۹-۸-۱ مبحث نهم نسبت سطح مقطع آرماتور حرارت و جمع شدگی لازم به کل سطح مقطع بتن برای شالوده های با ضخامت کمتر یا مساوی ۱۰۰۰ میلی متر نباید از رابطه ی ۹-۱۸-۲ کمتر اختیار شود. اگر مقاومت مشخصه فشاری بتن ۲۵ مگاپاسکال و تنش تسلیم آرماتور ۴۰۰ مگاپاسکال باشد این رابطه ۰٫۰۰۲bh می شود. پارامتر b را ۱۰۰ سانتی متر در نظر می گیریم. یعنی در عرض ۱ متر محاسبات را انجام میدهیم سپس بر اساس این رابطه یک مساحت آرماتوری به دست می آید و بر اساس قطری که قرار است در پروژه به کار ببریم فاصله آرماتور را بدست می آوریم. از آنجا که در راستای عرضی پی نواری لنگر خمشی وارده مقدار کمی می باشد آرماتورهای افت و حرارت به دست آمده را تقسیم بر ۲ میکنیم و در بالا و پایین مقطع قرار می دهیم.
  فرض می کنیم ارتفاع فونداسیون ۸۰ سانتی متر باشد در این صورت داریم:
  AS=0.002*100*80=16cm^2/m
  تقسیم بر ۲ می کنیم:
  AS=8cm^2/m

  فرض می کنیم از قطر ۱۴ قرار است استفاده شود:
  ۷٫۶/۱٫۵۴=۴٫۹۳ number

  این تعداد آرماتور در عرض ۱۰۰ سانتی متر به دست آمده است. بنابراین داریم:
  ۱۰۰/۴٫۹۳=۲۰٫۳ cm

  در نهایت آرماتور افت و حرارت پروژه می شود:
  USE: 14@20cm

  باید دقت داشته باشید طبق بند ۹-۲۰-۵-۳ در شالوده ها قطر میلگردها نباید کمتر از ۱۰ میلی متر و فاصله محور تا محور آن ها با یکدیگر، نباید کمتر از ۱۰۰ میلی متر و بیشتر از ۳۵۰ میلی متر در نظر گرفته شود.

  پاسخ دهید

 15. آرش طاهری

  سلام.تشکر از تیم خوب سبز سازه.
  سوالم در مورد طول میلگردهای تقویتی فونداسیون هست.آیا طولی که نرم افزار گزارش میکنه طول قطع تئوری است یا طول قطع عملی؟

  پاسخ دهید

 16. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، طول قطع تئوری توسط نرم افزار گزارش میشود. برای اینکه طول قطع عملی را بدست آوردید باید از هر سمت max(12db, d) به طول آرماتور اضافه کنید. db قطر آرماتور و d عمق موثر فونداسیون می باشد. برای برداشت طول آرماتور تقویتی میتوان با قرار دادن موس در ابتدا و انتهای آرماتور تقویتی و برداشت مختصات آنها طول آرماتورهای تقویتی را برداشت کرد. این نقاط برداشت شده همان نقاط قطع تئوری میباشد که برای قطع عملی باید مقداری به طول تئوری اضافه شود.اگر یکی از دو سمت این آرماتور در انتهای نوار پی بوده و قابلیت ادامه مستقیم را نداشته باشد باید مهار آرماتور را با استفاده از قلابهای استاندارد برای آرماتورهای طولی انجام شود.

  پاسخ دهید

 17. خراطی

  سلام
  اگر ممکنه در خصوص قرار دادن دو شبکه آرماتور در دال های با ضخامت کم توضیح بفرمایید.

  پاسخ دهید

 18. مهندس سجاد شایان (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام نکاتی که در این حالت باید مد نظر قرار گیرد عبارتست از:
  الف) مطابق جدول ۹-۶-۶ حداقل پوشش بتن در دال ها ۳۰ میلی متر است که باید رعایت گردد.
  ب) بر اساس مقدار لنگر موجود در هر قسمت (لنگرهای منفی در تکیه گاه ها و لنگر های مثبت در وسط دهانه ها) میلگرد گذاری خمشی در هر سمت قرار داده می شود و با میلگرد حداقل که دراینجا میلگرد حرارتی است مقایسه می شود که کمتر از آن نباشد.
  پ) در دال های یک طرفه در جهت فرعی حداقل آرماتور افت و حرارت باید قرار داده شود.
  ت) فاصله آرماتور های خمشی از بند ۹-۱۸-۴ بدست می آید.
  ث) میلگرد حرارتی می تواند در یک یا دو سمت قرار گیرد(معمولا در هر دو سمت مقطع قرار داده می شود).

  پاسخ دهید

 19. محمدحسین ره گشا

  اگه امکانش هست یه مقاله یا جزوه تصویری از مقدار ارماتور پی های مخصوصا نواری که میلگرد گذاری در دو وجه و … کامل مشخص باشه برای امثال مایی که واسه محاسبات میخونیم روشن باشه

  پاسخ دهید

 20. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  می تونید از کتاب نقشه کشی اسکلت بتنی که فایل آن را به صورت رایگان می تونید دانلود کنید را دریافت کنید.(بر روی نام کتاب کلیک کنید)

  پاسخ دهید

در کمتر از یک دقیقه صاحب 3 تا از پرطرفدارترین ایبوک‌های سبزسازه شوید!

شما می‌توانید هم‌اکنون این پک را رایگان دانلود کرده و هر زمان که فرصت داشتید، باحوصله مطالب آن را مطالعه کنید.
دریافت رایگان 3 ایبوک + هدیه ویژه
توجه! با رد این پیشنهاد، آن را برای همیشه از دست می‌دهید.
close-link
question