صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  کنترل برش پانچ در safe به صورت تصویری و گام به گام به همراه رفع مشکل برش پانچ

کنترل برش پانچ در safe به صورت تصویری و گام به گام به همراه رفع مشکل برش پانچ

برش پانچ چیست؟

همانطور که شما هم می دانید پس از طراحی سازه باید کنترل های سازه ای صورت بگیرد که دو تا ازین کنترل ها کنترل برش یک طرفه و کنترل برش پانچ (برش دو طرفه) است که این کنترل را می توانیم در نرم افزار safe انجام دهیم اما چه چیزی باید در این کنترل ها رعایت کنیم؟ اگر در روند این کنترل متوجه شدیم که پی جواب نمی دهد چه باید کرد؟

در این مقاله جامع رایگان به بررسی کنترل برش پانچ در safe می پردازیم و سپس راهکار هایی ارائه خواهیم داد تا میزان ریشو در فونداسیون کاهش پیدا کند.

در این مقاله چه می آموزیم؟

برش پانچ چیست ؟

وزن سقف قرار گرفته روی ستون ها سبب ایجاد تنش های برشی در دال آن می شود. تمرکز این تنش ها در یک مساحت کوچک، نیروی متمرکز بسیار زیادی را در محل اتصال ستون به دال به وجود می آورد. در صورتی که تدابیر مناسبی (مثل تعبیه آرماتورهای برشی تقویتی) برای مهار و کاهش این تنش ها در دال به کار برده نشده باشد، دال توسط ستون سوراخ شده و سقف بر سر ساکنین آن آوار خواهد شد. به این پدیده «برش پانچ» یا «برش سوراخ کننده(منگنه ای) یا برش دو طرفه» گفته می شود.

این موضوع در دال های تخت که فاقد تیرهای میانی هستند، از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است. مشابه همین اتفاق در نقاط اتصال ستون با فونداسیون نیز ممکن است رخ دهد به طوری که وزن طبقاتِ روی یک ستون، باعث تمرکز نیرو در یک ناحیه کوچک از فونداسیون می گردد.

برای درک بهتر این اتفاق، سوراخ کردن کاغذ به وسیله ی یک سوراخ کن را تصور کنید که نیروی وارده با تمرکز در نوک سوزن سبب سوراخ شدن کاغذ می شود که دقیقاً مشابه کاریست که ستون با دال می کند. همین شباهت عملکردی منجر شده است که نام این دو پدیده یکسان باشد.

 

کنترل برش پانچ در فونداسیون

 

بدیهی است که هر چه مقدار نیروی عکس العمل وارده از طرف ستون به دال، بیشتر و محیط و ضخامت ناحیه ی اعمال این نیروی متمرکز کوچکتر باشد؛ وضعیت بحرانی تری حاکم خواهد بود. لذا اکثر روش هایی که برای کاهش و کنترل برش پانچ ارائه می گردد، بر پایه همین دو موضوع پایه ریزی شده اند. که در پایان این مقاله، نمونه های اجرایی از روش های پیشنهادی برای کنترل برش پانچ در فونداسیون و سقف ارائه گردیده است.

حالا که با مفهوم برش دو طرفه آشنا شدیم، در ادامه قصد داریم نحوه کنترل آن در safe و همچنین محاسبات دستی این کنترل را به شما آموزش دهیم.

قبل از شروع کنترل برش پانچ در Safe لازم است به موارد زیر توجه کنید:

 • همان طور که مطّلع هستید برای طراحی فونداسیون و سقف های بتن آرمه از نرم افزار Safe استفاده می شود. البته در ورژن جدید (2016) نرم افزار Etabs امکان کنترل برش دو طرفه دال نیز افزوده شده است. از آنجایی که اکثر مهندسین طراح مسائل مربوط به کنترل و طراحی سقف های دال بتنی و فونداسیون را در نرم افزار Safe انجام می دهند، ما نیز در این یادداشت بر این روند پایند بوده و از آن استفاده خواهیم نمود.

 

 • کنترل تامین مقاومت در برابر برش پانچ معمولاً اولین مرحله پس از تحلیل فونداسیون را به خود اختصاص می دهد. زیرا این کنترل از مهم ترین مواردی است که ضخامت فونداسیون را تحت تاثیر خود قرار می دهد. از همین رو توصیه می شود محاسبه آرماتورهای اصلی (خمشی) فونداسیون و ترسیم نقشه های سازه ای بعد از انجام این کنترل صورت گیرد.

 

 • نرم افزار Safe برای نمایش برش پانچ پای ستون ها به جای نمایش مستقیم مقدار آن، این مقدار را بر مقاومت برشی پانچینگ دال تقسیم کرده و حاصل این کسر را به صورت یک عدد نشان می دهد (که اصطلاحاً به آن رِشیو (Ratio) گفته می شود).

 

 • برای حالتی که نسبت برابر 1 باشد، مقدار برش مقاوم در برابر پانچینگ با برش پانچ ایجاد شده در آن نقطه برابر بوده و پی در آستانه سوراخ شدن است. لذا طراح بایستی با اعمال تغییراتی (که در ادامه خواهیم خواند) در فونداسیون تلاش کند مقدار آن را به کمتر از 1 برساند.

 

 • از آنجایی که معمولاً برش پانچ در گوشه های فونداسیون به نسبت سایر نقاط آن بحرانی تر است، برخی از کنترلرهای سازمان نظام مهندسی در شهرهای مختلف، نسبت هایی که 5% الی 10% بزرگتر از یک باشند (یعنی اعدادی بین 1 تا 1.05 و یا 1 تا 1.1) را نیز برای برش پانچ این نقاط قابل قبول می دانند.

 

 • یکی از پارامترهای مهم در محاسبه مقاومت برشی فونداسیون، تعیین محیط پانچ هر ستون است. تعیین این پارامتر کاملاً به موقعیت قرارگیری ستون در فونداسیون وابسته است. (چرا؟ جواب را در یادآوری زیر بیابید) از آنجایی که ورژن های مختلف نرم افزار Safe گاهاً (و نه همیشه) در تشخیص موقعیت ستون ها (گوشه، کناری و میانی) دچار خطا می شوند؛ لذا بایستی موقعیت ستون ها را به صورت دستی به نرم افزار معرفی گردد.

 

  چرا تعیین موقیعت ستون در نرم افزار برای برش پانچ مهم است؟

از مباحث تئوریک برش پانچ به خاطر داریم که مقطع بحرانی برش دوطرفه (پانچ) برای یک ستون بتن آرمه در فاصله ی d/2 از بَر ستون قرار دارد؛ بنابراین محیط پانچ هر ستون را می توان به صورت یک خط چین در شکل سمت چپ زیر در نظر گرفت.

مقاومت در برابر برش پانچ از طریق نیروی برشی (v) ایجاد شده در روی محیط پانچ (ناحیه هاشور خورده) تامین می گردد؛ لذا هر چه محیط پانچینگ بزرگتر باشد، مقداری بیشتری از نیروی پانج P توسط نیروی مقاوم V خنثی شده و مقاومت در برابر پانچ بیشتر خواهد شد.

از این دو موضوع می توان نتیجه گرفت که موقعیت ستون در فونداسیون نقش مهمی در مقدار محیط پانچینگ آن ایفا می کند. به عنوان مثال در شکل سمت چپ، ستونِ میانی شماره3 با بزرگترین محیط پانچ در میان سایر ستون ها، بهترین وضعیت را از نظر مقاومت در برابر برش پانچ دارد و در عوض ستون ِگوشه شماره 1 که کمترین محیط پانج را در میان سایر ستون ها دارد، بحرانی ترین ستون برای برش پانچ خواهد بود.

تعیین موقعیت ستون ها برای کنترل برش پانچ

تعیین موقعیت ستون ها

کنترل برش پانچ فونداسیون در سیف به صورت گام به گام

حال برای شروع کنترل برش پانچ در Safe، بایستی نوع هر ستون را بر حسب موقعیت آن در فونداسیون (گوشه، کناری و میانی) مشخص شده و به آن ستون اختصاص داده شود. به عنوان مثال ستونی که در محل تلاقی آکس های F و 1 قرار دارد انتخاب و مطابق مسیر زیر پیش می رویم. بنابراین:

 • گام اول- تعیین موقعیت ستون ها :

پس از ظاهر شدن پنجره در  قسمت Location Type می توان نوع ستون انتخابی را از نظر موقعیت آن به نرم افزار معرفی کرد. برای این کار با باز کردن منوی آبشاری ِ مقابل Location Type لیستی از موقعیت های قابل اختصاص به ستون مورد نظر نمایان خواهد شد.

 

تعیین موقعیت ستون ها در safe

تعیین موقعیت ستون ها در safe

 هر از یک از گزینه های Interior (ستون میانی)، Edge (ستون کناری) و Corner (ستون گوشه) معرّف چه موقعیت هایی هستند؟

 هر یک از اعداد 1 تا 4 جلوی هر یک موقعیت ها قرار دارد، بیانگر چیست؟

برای پاسخ به این سوالات می توان موقعیت هر ستون را براساس شکل زیر مشخص و در برنامه معرفی نمود:

 

راهنمای تعیین موقعیت ستون ها در safe (گام به گام کنترل برش پانچ در SAFE)

راهنمای تعیین موقعیت ستون ها در safe

 

براساس همین شکل که از راهنمای نرم افزار استخراج شده است، اگر شکل کلّی فونداسیون را به صورت مستطیل خاکستری بالا متصور شویم، می توان موارد زیر را از آن استنباط نمود:

 • منظور از Corner ستون هایی هستند که در چهار گوشه فونداسیون قرار می گیرند که دو وجه از این ستون ها بر دو ضلع از فوندسیون منطبق است. ( این ستون ها معمولاً از یک طرف به زمین همسایه و از طرف دیگر به خیابان یا همسایه دیگر مماس هستند.)
 • منظور از Edge ستون هایی هستند که در لبه های فونداسیون قرار داشته به طوری یک وجه این ستون ها بر یک وجه فونداسیون منطبق است. (این قبیل ستون ها معمولاً در امتداد زمین همسایه اجرا می شوند.)
 • در نهایت Interior به ستون هایی اطلاق می شود که همه وجود ستون در داخل فونداسیون قرار داشته و هیچ وجهی از آن بر هیچ یک از  اضلاع فونداسیون منطبق نیست.
 • هر چند که در قسمت پایین شکل عنوان شده است که هر یک از اعداد 1 تا 4 براساس محور محلی ستون ها مشخص می شوند؛ ولی برای راحتی کار می توان این گونه عنوان کرد که شماره گذاری را از گوشه ی پایین ِ سمت چپ فونداسیون شروع کرده و با چرخش در جهت مثلثاتی (پادساعتگرد) اعداد را افزایش می دهیم.

حال که با فلسفله نام گذاری هر ستون بر اساس موقعیت آن آشنا شدیم، برای ستون روی آکس F و 1 (همان ستون انتخابی در عکس) بایستی نوع آن را Corner1 در نظر گرفت. مطابق همین روال، نام گذاری را برای سایر ستون های فونداسیون انجام می دهیم.

 چرا با انتخاب گزینه ی Auto در منوی آبشاری، انتخاب موقعیت ستون ها را به خود نرم افزار محوّل نکنیم؟

همان طور که قبلاً هم اشاره شد، ورژن های مختلف نرم افزار Safe در بعضی حالات (نظیر ترسیم پی نواری با ایجاد دستور Opening ، اختصاص بازشوی دستگاه راه پله و چاهک آسانسور در پی، وارد کردن ابعاد صفحات پای ستون و …) دچار خطا در موقعیت یابی ستون ها می شوند و همین موضوع سبب گزارش مقادیر اشتباه در نسبت توسط نرم افزار می شود.

 • گام دوم- محاسبه عمق موثر در زیر هر ستون بصورت دستی و اعمال آن به نرم افزار:

پس از تعیین موقعیت ستون ها که نقش مهمی در محاسبه برش پانچ آن داشت، اکنون نوبت به محاسبه ضخامت موثر در زیر هر ستون رسیده است. برای این کار کافیست مقدار کاور فونداسیون و نصف قطر میلگردهای خمشی تحتانی را از ضخامت کل فونداسیون کم کنیم. به عنوان مثال اگر ضخامت فونداسیون 100 سانتی متر در نظر گرفته باشیم و مقدار کاور (با توجه به شرایط محیطی) برابر 6 سانتی تر باشد و از میلگرد نمره 20 به عنوان آرماتور خمشی استفاده شده باشد؛ مقدار ضخامت موثر در پانچ برابر می شود با:

سانتی متر 93= 1 – 6 – 100

تعیین عمق موثر پی در کنترل برش پانچ

تعیین عمق موثر پی

 

برای وارد کردن مقدار محاسبه شده، با انتخاب Punching Check Overwrite از منوی Desing، پنجره ای ظاهر خواهد شد که منوی آبشاری مقابل Effective Depth را باز کرده و گزینه ی Specified را انتخاب می کنیم. با انتخاب این گزینه، سلول زیر آن فعال شده که مقدار عمق موثر محاسبه شده در مرحله قبل را در آن سلول وارد خواهیم نمود.

 

وارد کردن عمق موثر پی در نرم افزار (مرحله به مرحله کنترل برش پانچ در safe)

وارد کردن عمق موثر پی در نرم افزار

 

بعد از اینکه مقدار عمق موثر هر یک از ستون ها اختصاص داده شد، برای مشاهده ی نسبتی پانچینگ هر ستون، بایستی ابتدا فونداسیون را آنالیز کنیم. بر همین اساس پس از اطمینان از موقعیت دهی و تعیین عمق موثر پانچینگ هر یک از ستون ها، دکمه ی آنالیز پی را می زنیم. این کار بسته به قدرت سیستم و مقدار پیچیدگی طراحی، کمی زمانبر خواهد خواهد بود.

 

آنالیز پی در سیف (گام به گام کنترل برش پانچ در سیف)

آنالیز پی در سیف

 

 • گام سوم- مشاهده ی مقادیر نسبت پانچینگ

پس از اتمام آنالیز پی، برای مشاهده ی مقادیر نسبت پانچینگ هر ستون از طریق مسیر زیر اقدام خواهیم کرد. به عنوان روش میانبر، همین کار را می توان با زدن دکمه ی F10 نیز انجام داد.

 

نمایش نسبت تنش ها در کنترل برش پانچ در safe

نمایش نسبت تنش ها در کنترل برش پانچ

 

با انتخاب گزینه ی Show Punching Shear Design (یا زدن دکمه F10) مقدار نسبت هر یک از ستون های در کنار آن به نمایش درخواهد آمد. به عنوان مثال، همان طور که در شکل زیر دیده می شود همگی ستون ها برای برش پانچ جوابگو هستند. (مقدار نسبت ستون قرار گرفته در محل تقاطع آکس D و 3 را توجه به ارقام معنی دار نرم افزار Safe می توان قابل قبول دانست).

اگر برای تعدادی از ستون ها مقدار نسبت بزرگتر از 1 می بود، می بایست با اعمال تغییراتی در فونداسیون این نسبت را به زیر 1 برسانیم.

 

مشاهده ratio ( گام به گام کنترل برش پانچ در safe)

مشاهده ratio

 

رفع مشکل برش پانچ (کاهش Ratio پانچ در safe)

قبلاً در ابتدای مقاله اشاره شد که اکثر روش هایی که برای افزایش مقاومت برشی پانچ فونداسیون یا دال بتنی، ارائه می شود، بر دو پایه استوار است:

 1. افزایش محیط پانچینگ
 2. افزایش ضخامت ناحیه وقوع پانچ

مواردی پیشنهادی توسط آیین نامه ها و همچنین تجربه مهندسین طراح برای کاهش برش پانچ را می توان به دو دسته تغییرات کلّی و  تغییرات موضعی تقسیم کرد. بدین معنی که بعضی روش ها صرفاً قابل اعمال به کل (یا قسمت اعظمی از) فونداسیون هستند. (نظیر افزایش عرض در فونداسیون نواری) و برخی دیگر به صورت موضعی و صرفاً در ناحیه پانچینگ قابل اعمال اند. ( مثل تعریف دراپ یا طراحی آرماتورهای صلیبی).

همان طور که حدس زده اید، اعمال روش های کلی در نرم افزار سریع تر ولی در اجرا هزینه بر تر است. (همین طور موجب دفنِ غیر ضروری سرمایه های ملی مثل بتن و میلگرد در خاک می شود!) و استفاده از روش های موضعی کمی زمان بر ولی در عوض صرفه ی اقتصادی قابل توجهی (به خصوص در پروژه های بزرگ) به همراه خواهد داشت.

روش های کلی کاهش نسبت برش پانچ

در صورتی که تعداد زیادی از ستون های فونداسیون نسبت های بزرگتر از 1 داشته باشد، بهتر است روش های زیر اعمال گردد:

 • افزایش عرض در پی های نواری
 • افزایش عمق فونداسیون

روش های موضعی کاهش نسبت برش پانچ

در صورتی که صرفاً تعداد محدودی از ستون های فونداسیون دارای نسبت های بزرگتر از 1 باشند؛ استفاده از روش های زیر به صرفه تر است:

 • افزایش مقاومت بتن مصرفی (fc)

 • پخ کردن (مایل و قائم) محل اتصال ستون به فونداسیون

 

رفع مشکل برش پانچ

پخ کردن محل اتصال ستون به فونداسیون

 • تعبیه دراپ پانل (کتبیه) و سرستون

 

رفع مشکل برش پانچ با تعبیه کردن کتیبه و سرستون

کتیبه

 

 • تعبیه میلگرد های برشی تقویتی (خاموت یا اتکا)

 

 

رفع مشکل برش پانچ با تعبیه کردن آرماتور های برشی

آرماتورهای برشی برای کنترل برش پانچ پی

 

رفع مشکل برش پانچ با تعبیه کردن آرماتور های برشی

آرماتورگذاری برشی

 

 • اجرای کلاهک برشی از جنس بتن آرمه و فولاد

 

رفع مشکل برش پانچ با اجرای کلاهک برشی

کلاهک برشی

 

رفع مشکل برش پانچ با اجاری کلاهک برشی

کلاهک برشی

 

 • استفاده از برشگیر (اِستاد گذاری) و میلگردگذاری خاص (نظیر آرماتورهای صلیبی)

 

استفاده از سیستم ریلی برشگیر خاص (stud rail) برای رفع مشکل کنترل برش پانچ

استفاده از سیستم ریلی برشگیر خاص (stud rail) برای کنترل برش پانچ

 

نتیجه گیری در قالب 3 نکته جامع

 • احتمال وقوع برش پانچ در دال ها از رایج ترین چالش های طراحی آن هاست، به طوری که می توان گفت علاوه بر کنترل خیز دال، کنترل برش پانچ نیز در تعیین ضخامت دال نقش مهمی ایفا می کند.
 • کنترل کفایت دال برای برش پانچ معمولاً در نرم افزار Safe انجام می گیرد که این نرم افزار مقدار برش پانچ به مقاومت برشی دال را نمایش می دهد (نسبت پانچینگ) که بایستی این مقدار همواره کوچکتر مساوی 1 باشد.
 • در صورتی مقدار خروجی نرم افزار برای برش پانچ (نسبت) از 1 تجاوز کند، می توان با اعمال تغییراتی (نظیر افزایش عمق، افزایش عرض، تعبیه کتبیه، افزودن میلگرد برشی تقویتی و …) نسبت به کاهش آن اقدام نمود.

منابع:

 1. American Concrete Institute (ACI). (2014). Building Code Requirements for Structural Concrete (ACI 318-14) and Commentary (ACI 318R-14). Farmington Hills, MI.
 2. Punching-shear FAQ – by WiliCsi
 3. Punching Reinforcement in SAFE  – by Rana Waseem . – February 11, 2015
 4. How to Design Concrete Structures to Eurocode 2– by MPA The Concrete Centre
 5. Punching strength of reinforced concrete flat slabs without shear reinforcement – by P. V. P. Sacramento; M. P. Ferreira; D. R. C. Oliveira; G. S. S. A. Melo
 6. Punching Shear – Design – by risa.com

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 18,596 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 29اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. MJM7

  سلام و عرض ادب
  مشکل نشان ندادن عدد برش برش پانچ چیست؟
  ورژن نرم افزار ۲۰۱۶ است.
  خیلی از دوستان این مشکل رو داشتن و نتیجه ای نگرفتن

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  در سازه های فولادی در ورژن های بالا اگر ابعاد Size of Load را برای یک حالت بار فقط وارد کنید برش پانچ نمایش داده نمی شود. در صورتی که در سیف ورژن ۸ اگر تنها برای حالت بار DL اینکار انجام میشد کافی بود. به همین دلیل باید تمام ستون ها رو انتخاب کنید و ابعاد Size of load را برای تمام حالت بارها وارد کنید تا برش پانچ نمایش داده شود. اگر بخواهید برای تک تک حالت بارها اینکارو انجام بدهید زمان بر می شود. می توانید مطابق تصویری که براتون ایمیل میشه عمل کنید.

  پاسخ دهید

 3. sanchouli

  سلام و عرض ادب خدمت مهندسین سبز سازه.
  بنده با توجه به روشی که توضیح داده بودین اقدام به معرفی مکان ستون ها کردم .اما باز هم مشکلم حل نشد و برای ستون های میانی مخصوصا نسبت برش پانج عددی بالای ۵ زده بود !!!!!!! ساختمان بنده ۳ طبقه و اسکلت بتن با سیستم دیوار برشی و عمق پی هم ۸۰ سانت در نظر گرفتم که با این مشخصات نباید برش پانچ بالای ۱ میشد. لطفا بیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم یا محاسبات دستی برش پانچ قرار بدین تا به صورت دستی کنترل کنم.سپاس

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، باید فایلتون بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد. اینکه برای همچنین سازه ای نسبت برش پانچ ۵ گزارش شده نشان می دهد جایی از کار را اشتباه کرده اید. برش پانچ به تلاش های وارده برشی و لنگرهای نامتعادل کننده خمشی بستگی دارد. بنابراین مقادیر نیروهای ستون را بررسی کنید که به صورت صحیح از ایتبس به سیف منتقل شده باشد. همچنین اگر در سیف بارگذاری انجام داده اید مجددا بررسی کنید. زیرا ممکن زمان بارگذاری واحد نرم افزار درست انتخاب نشده باشد. ترکیبات بارگذاری را هم یک بررسی داشته باشید.

  برای کنترل برش پانچ به صورت دستی میتونید از منوال نرم افزار سیف استفاده کنید که به صورت کامل توضیح داده شده است. یا اینکه از کتاب بتن مستوفی نژاد استفاده کنید. یا می توانید از فایل اکسل نظام مهندسی تهران استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 5. علی کماسی

  با سلام
  در نرم افزار SAFE، ستون ها و دیوارهای برشی رو باید مدل کنیم؟ چه تاثیری در نتایج طراحی داره؟ باتشکر

  پاسخ دهید

 6. مهندس حسام محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام بله باید مدلسازی شوند.
  سختی این اعضا و اثر آن ها در طراحی بایستی دیده شوند. در غیر اینصورت طرح به درستی انجام نشده و نتایج غیر واقعی خواهند بود.

  پاسخ دهید

 7. مجتبی

  با سلام.
  من یه مشکلی دارم اونم اینه که وقتی ران میکنم،ران انجام میشه ولی قفل بسته نمیشه.(نتیجتا طراحی هم انجام نمیشه)
  چندبار هم از اول مدلسازی کردم ولی بازم همین مشکل رو دارم.
  مشکل از نرم افزار نیست،چون فایل های دیگه رو ران میکنه.
  میشه راهنمایی کنید.
  ممنون

  پاسخ دهید

 8. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  نمی توان نظر خاصی داد ولی در کل احتمال می دهم فایل را با نام فارسی ذخیره کرده باشید. در ایتبس ۲۰۱۶ اگر فایل با نام فارسی ذخیره شده باشد روی آیکون تحلیل که بزنید هیج اتفاق خاصی نمی افتد. البته در ورژن ۹٫۷٫۴ اگر فایل با نام فارسی ذخیره شده باشد هنگام فراخوانی با علامت سوال هایی نمایش داده میشود. در ایتبس ۲۰۱۸ هم هنگام فراخوانی با یک پیغام این مورد را نشان می دهد. اما در ایتبس ۲۰۱۶ هیچ پیغامی ظاهر نمی شود.
  در سیف ۲۰۱۶ اما فرآیند تحلیل انجام می شود ولی در نهایت قفل نرم افزار بسته نمی شود و به تبع نتایج تحلیل و طراحی هم نمایش داده نمی شود.

  پاسخ دهید

 9. مجتبی

  با سلام.
  نه اسم فایل انگلیسی هست.
  نتایج تحلیل رو هم ارائه میده ولی هیچ خطایی توش نیست…
  ظرف مدت ۲ دقیقه هم تحلیل میکنه…

  پاسخ دهید

 10. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد. چون گفتید مشکل از نرم افزار نیست و نتایج تحلیل را هم ایتبس ارائه می دهد. بنابراین در این مورد باید فایل بررسی شود.

  پاسخ دهید

 11. بیات

  سلام. لطفا اگه مشکلتون حل شده به ما هم آموزش دهید. ممنونم

  پاسخ دهید

 12. مهسا

  واقعا مقاله بسیار عالی بود ، مطالب خیلی واضح و با زبان ساده بیان شده بود
  با تشکر از سایت خیلی خوبتون

  پاسخ دهید

 13. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خانم مهندس
  خیلی ممنون از لطفتون
  سبزسازه همیشه سعی بر ارائه بهترین آموزش ها رو داشته، خوشحال میشیم اگر نظر دیگه ای در رابطه با مقالات و سایت دارین مطرح کنید

  پاسخ دهید

 14. dehghan

  سلام واسه فونداسیون سازه فولادیم همه این کارها رو انجام میدم منتها موقعی که نتایج برش پانچینگ رو میزنم هیچ عددی رو به عنوان ratio نشون نمیده؟

  پاسخ دهید

 15. Rezaei

  منم دقیقا همین مشکل شما رو دارم سازه فولادی هستش و هیچ عددی برای برش پانچ نشون نمیده اگر کسی راهنمایی کنه یا مهندسین سبزسازه فیلمی یا مقاله ای در این مورد تهیه کنن ممنون میشم

  پاسخ دهید

 16. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس عزیز
  ای کاش اطلاعات بیشتری از شرایط پروژه و ورژن نرم افزارتون می دادید تا بهتر می تونستم کمک کنم. در هر حال دو راه حل کلی به ذهنم می رسه:
  ۱- قفل نرم افزار رو باز کنید و مجدد موقعیت همه ستون ها رو برحسب نوع (گوشه، لبه و داخلی) تعیین و مجددا سازه رو آنالیز کنید.
  ۲- اگر روش ۱ جواب نداد، قفل نرم افزار رو باز کنید و فایل SAFE رو Export کنید و بعد نرم افزار SAFE رو مجددا باز کنید فایل قبلی رو Import کنید (دقت کنید که Open نکنید و از طریق منوی File از Import واسه باز کردن مدل پی در SAFE استفاده کنید). در نهایت سازه رو آنالیز کنید.

  پاسخ دهید

 17. Rezaei

  ورژن نرم افزار ۲۰۱۶ هستش المان stiff هم برای سازه فولادی در نظر گرفتم و size load 50*50 به اندازه ی بیس پلیت ها

  پاسخ دهید

 18. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  در سازه های فولادی چون سختی مورد نظر ما در پایه اتصال متفاوت با سازه بتنی است المان Stiff مدلسازی نمیکنیم. چون کف ستون یک عضو انعطاف پذیر است و نمی توانید آن را مثل یک عضو صلب ببینید. در واقع در این اعضا متوسط ابعادی را فرض میکنند که رفتاری صلب خواهد داشت. اما برخی معتقدند که در سازه های فولادی می توانید از المان Stiff به ابعاد همان ابعاد توزیع بار هم مدل کرد. بنابراین مدل کردن آن نمی تواند غلط باشد.

  بنابراین در سازه های فولادی میتوانید ابعاد توزیع بار (Size of load) را مطابق بند ۹-۲۰-۴-۴ ب) مبحث نهم، متوسط ابعادی ستون و کف ستون در نظر بگیرید.

  پاسخ دهید

 19. محمد حسن افتخار

  سلام جناب مهندس روزتون بخیر
  جسارتا بنده هر دو روش رو امتحان کردم و جواب نگرفتم
  سازه هم فولادی هست جایی دیدم که باید محیط تعریف کنیم برای load ها یا همون ستون هایی که ایمپورت شده
  اگر براتون مقدور هست این محیط تعریف کردن یا size load رو توضیح بدید
  و یا بنده یه جوری فایلم رو برسونم به دستتون ایراد یابی کنید با تشکر فراوان

  پاسخ دهید

 20. saeed5060

  با سلام و خسته نباشید لطفا یک نمونه کلاهک برشی از نوع ناودانی یا دیگر مقاطع رو در ایبوک های اعضای ویژه قرار دهید با تشکر

  پاسخ دهید

 21. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس عزیز
  انشالله سعی میشه این مورد هم به مقاله اضافه شه. ممنون از پیشنهادتون که باعث غنای هرچه بیشتر محتوای ما میشه.

  پاسخ دهید

 22. هادی

  با سلام و تشکر از مطالب مفید و سازنده شما
  در گام دوم برای محاسبه عمق موثر با توجه به اینکه مقدار کاور از زیر آرماتورعرضی محاسبه می شود با فرض آرماتور عرضی با قطر ۱۶ ، مقدار عمق موثر ۹۱٫۴ =۱ – ۱٫۶ – ۶ – ۱۰۰ صحیح تر می باشد.

  پاسخ دهید

 23. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس جان 🙂
  در این مقاله مقدار کاور از سطح میلگردهای خمشی (اصلی) حساب شده و در محاسبات قرار گرفته است. در صورتی که این مقدار از سطح میلگردهای عرضی فونداسیون حساب می شد، گفته ی شما کاملاً به جا و صحیح بود.

  پاسخ دهید

 24. مهدی بیات

  سلام
  ممنون از این مطالب سازنده
  در جهت تکمیل مطلب
  پیشنهاد می کنم لطفا نحوه محاسبه آرماتورهای برشی فنداسیون را نیز به انتهای مطلب اضافه بفرمایید

  سپاس

  پاسخ دهید

 25. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس عزیز؛
  ممنون از توجه و وقتی که صرف مطالعه ی مقاله کردید.
  بابت پیشنهاد خوبتون هم تشکر میکنم. انشالله سعی خواهد شد این موضوع در همین مقاله یا در مقاله ای مجزا بهش پرداخته شه.

  پاسخ دهید

 26. ابوالفضل

  ممنونم دست مریضاد

  پاسخ دهید

 27. محسن

  عالی بود
  با تشکر

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.