صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  کنترل برش یک طرفه در safe به همراه شناخت محل مقطع بحرانی برش یک طرفه

کنترل برش یک طرفه در safe به همراه شناخت محل مقطع بحرانی برش یک طرفه

همانطور که می دانید برای طراحی فونداسیون نیاز به کنترل های متفاوتی داریم که کنترل برش پانچ و کنترل برش یک طرفه از اصلی ترین این کنترل ها می باشد اما این کنترل باید دقیقا در کجا صورت بگیرد؟ در واقع مقطع بحرانی برش یک طرفه مورد سوال است و سوال دیگه اینه که چه ترکیب باری در برش یک طرفه داریم؟

در این مقاله جامع ابتدا مفهوم برش یک طرفه را بررسی کرده و سپس به مباحث مهم تری مانند کنترل برش یک طرفه در safe می پردازیم.

⌛ آخرین به‌روزرسانی: 10 شهریور 1400

📕 تغییرات به‌روزرسانی: آپدیت بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1399

 

در این مقاله چه می آموزید؟

1. فلسفله نام گذاری انواع برش

فسلفه این نام گذاری ها در واقع از عملکرد برشی المان های فونداسیون یا دال نشات می گیرد. همان طور که در برش پانچ نیز اشاره شده است، در برش دوطرفه (پانچینگ) ستون مانند سوزن ِ یک سوراخ کن نیرو را در نوک آن متمرکز کرده و سبب می شود دال یا فونداسیون مانند یک کاغذ سوراخ شود. همین عملکرد سبب انتخاب «برش سوراخ کننده» برای برش دوطرفه گردیده است.

در برش یک طرفه نیز، عکس العمل برشی فونداسیون یا دال در برابر نیروهای وارده (نیروی Vu در شکل زیر)، به نحویست که منجر به بریده شدن فونداسیون یا دال می گردد. این عمل دقیقاً مشابه بریدن یک صفحه کاغذ به وسیله ی یک قیچی است.

 

برش یک طرفه

شکل 1 برش یک‌طرفه

2. برش یک طرفه چیست؟

 برش یک طرفه چیست و مقطع بحرانی برش کجاست؟

تا به اینجا به طور غیر مستقیم با مفهوم برش یک طرفه آشنا شدیم ولی با این حال سعی می کنیم این موضوع را بیشتر باز کرده تا ابهامی باقی نماند.

شاید شما هم با شنیدن کلمه «برش»، دیاگرام برش تیر دو سر مفصلی را که یک بار متمرکز به آن وارد می‌شود، در ذهنتان تصور می‌کنید. به جرات می‌توان گفت این تصویر ذهنی بی‌راه به محاسبات برش یک‌طرفه فونداسیون نیست. به‌طوری‌که می‌توان گفت مبدأ تمامی مفاهیم برش یک‌طرفه در دال‌ها و شالوده‌ها همین مثال ساده است.

برش تیر دو سر ساده

شکل 2 دیاگرام برش تیر دو سر ساده

منظور از «محل بارهای متمرکز و تکیه‌گاه‌های با سطح محدود» چیست؟

در جواب این سؤال می‌توان گفت که منظور از «محل بارهای متمرکز» همان محل اتصال ستون به فونداسیون یا دال است که این نقاط همان محل‌هایی هستند که برش یک‌طرفه در نرم‌افزار برای این نقاط بایستی کنترل شود.

 

محل کنترل برش یک طرفه در safe

شکل 3 محل اتصال ستون به دال و فونداسیون

 

در مورد عبارت «تکیه گاه های با سطح محدود» می توان محل اتصال صفحه پای ستون (Base Plate) و محل اتصال ستونک های دستگاه پله به تیر زیرین جزء آن نقاط دانست.

 

محل کنترل برش یک طرفه در safe

شکل 4 برش یک‌طرفه در فونداسیون

 

کنترل برش یک‌طرفه و دوطرفه در همه مقاطع فونداسیون ضروری نمی‌باشد بلکه آیین‌نامه برحسب نوع برش، یک مقطع بحرانی معرفی می‌کند که برش در آن مقطع بیشترین مقدار خود را داراست و اگر فونداسیون توانایی تحمل برش در این مقاطع را داشته باشد، نیازی به کنترل آن در سایر مقاطع نیست.

مبحث نهم مقررات ملی، محل مقطع بحرانی را در بند 9-15-2-6-2 مشخص کرده است.

 

ضوابط برش یک طرفه

 

مقطع بحرانی برش یک طرفه، به فاصله ی d از محل مقطع بحرانی خمش قرار دارد که d عمق موثر فونداسیون یا دال است

که منظور از d برابر با ارتفاع کل مقطع منهای اندازه ی کاور و منهای نصف قطر آرماتور طولی می باشد.

حتماً با خواندن جمله بالا با خود گفته اید که نه تنها مجهول مسئله(مقطع بحرانی برش یک طرفه) پیدا نشد، بلکه دو مجهول دیگر (مقطع بحرانی خمش و عمق موثر) به آن اضافه شد!

حقیقتاً هر یک از مباحث 8، 9 و 10 مقررات ملی بر حسب به نوع اسکلت سازه  (بنایی، بتن آرمه و فولادی) محل های مختلفی را برای بحرانی ترین مقطع برش پیشنهاد می دهد که موجب سردرگمی مهندسین می شود. از همین رو می توان گفت کامل ترین جمله برای تعیین محل بحرانی برش یک طرفه همان جمله بالاست؛ ساده تر بگوییم، اگر بخواهیم مقطع بحرانی برش یک طرفه را بیابیم، باید مقطع بحرانی خمش را پیدا کرده و از آن به اندازه d به سمت بیروت ستون فاصله بگیریم.

حال سوال اینجاست که مقطع بحرانی خمش کجاست؟

محل این مقطع برحسب نوع اسکلت سازه (بنایی، بتنی و فولادی) متفاوت است. مبحث نهم مقررات ملی در بند 9-15-2-6 در جدول 9-15-1 مقاطع بحرانی خمش برای شالوده ­های سطحی مشخص کرده است.

 

ضوابط کنترل برش یک طرفه

 

برای به خاطر سپاری آسان‌تر این مقاطع، بهتر است محل آن‌ها را از شکل‌های زیر به خاطر بسپارید:

 

 • مقطع بحرانی خمش در ستون بتن آرمه

مقطعی که درست در زیر وجه ستون (بَر ستون) قرار دارد.

 

 

 • مقطع بحرانی خمش در ستون فولادی

مقطعی از پی که به فاصله ی e/2 از وجه ستون قرار دارد که  طول لبه ­ی بیرون زده بیس پلیت است.

 

پیدا کردن مقطع بحرانی برش یکطرفه به کمک مقطع بحرانی خمش

شکل 6 مقطع بحرانی خمش در ستون فولادی

 

 • مقطع بحرانی خمش در ستون بنایی (آجری)

مقطعی از پی که به فاصله ی a/4 از مرکز ستون قرار دارد که a طول ضلع ستون آجری می باشد.

 

مقطع بحرانی خمش در ستون بنایی برای بدست آوردن مقطع بحرانی برش یک طرفه

شکل 7 مقطع بحرانی خمش در ستون بنایی

 

اکنون که محل مقاطع بحرانی خمش برای هر نوع ستون مشخص شد، می توان از این مقطع به اندازه ی d به سمت بیرونِ ستون حرکت کرد تا مقطع بحرانی برش یک طرفه حاصل شود. به عنوان مثال در ستون بتن آرمه برای تعیین محل مقطع بحرانی برش یک طرفه، از بَر ستون به اندازه ی d به سمت بیرون آن حرکت خواهیم کرد که مقدار برش حداکثر (Vu) در این مقطع اتفاق می افتد (مانند شکل زیر).

 

 

مقطع بحرانی برش یک طرفه در ستون بتن آرمه

شکل 8 مقطع بحرانی برش یک‌طرفه در ستون بتن‌آرمه

3. محاسبه آرماتورهای عرضی پی

تا به اینجای کار با مفاهیم اولیه برش یک‌طرفه آشنا شدیم و آموختیم که محاسبه برش یک‌طرفه در مقطع بحرانی برش یک‌طرفه صورت می‌گیرد. اکنون‌که توانایی محاسبه مقدار برش یک‌طرفه را پیداکرده‌ایم، بایستی ببینیم که محاسبه آرماتور برشی برای آن چگونه و تحت چه شرایطی است.

محاسبه میلگردهای برشی برای فونداسیون، دقیقاً مشابه محاسبه خاموت در تیرهای بتن‌آرمه است. در تیرهای بتن‌آرمه بخشی از برش وارده () توسط خود بتن و بخش دیگری توسط میلگردهای برشی (خاموت) تحمل می‌شد. درصورتی‌که بتن به‌تنهایی قادر به تحمل برش وارده بوده، نیازی به خاموت گذاری نبود و صرفاً خاموت حداقلی که در آیین‌نامه مشخص‌شده بود، در تیر استفاده می‌شد. برای آشنایی با طراحی برشی می­توانید به مقاله طراحی تیر بتنی در ایتبس مراجعه کنید.

تعیین آرماتورهای برشی پی نیز مشابه همین روند است با این تفاوت که به‌جای خاموت حداقل، از میلگرد افت و حرارت که آیین‌نامه تعیین کرده است، باید استفاده کرد. سایر توضیحات این بند آیین‌نامه که مربوط محاسبات مقاومت برشی بتن و تعیین میلگرد برشی و … است، به کرّات در درس بتن‌آرمه توضیح داده‌شده است که مرور مجدد آن‌ها را به عهده مهندسین واگذار می­­شود.

4. کنترل برش یک طرفه در safe

همانطور که شما هم می دانید هرجا حرف «کنترل» به میان می آید، لازم است سازه (یا قسمتی از سازه) تحت یک یا چند ترکیب بار قرار گرفته و سازه تحت آن بارگذاری آنالیز شود.

 یک پیشنهاد

همانطور که مطلع هستید، برای طراحی فونداسیون سه کنترل اصلی صورت می گیرد که عبارت اند از :

 1. کنترل برش دو طرفه (برش پانج)
 2. کنترل برش یک طرفه (برش قیچی کننده)
 3. کنترل تنش خاک زیر پی

تجربه طراحی نشان داده است که در بیشتر موارد برش پانچ بسیار تعیین کننده تر از برش یک طرفه است؛ به نحوی که اگر فونداسیون برای برش پانچ زیر ستون ها جواب دهد، به احتمال زیاد برای برش یک طرفه نیز جوابگوست.

از طرفی اگر که فونداسیون تحمل برش یک یا دو طرفه را نداشته باشد و برای جبران این ضعف ضخامت یا ابعاد فونداسیون افزایش داده شود؛ وزن کل فونداسیون افزایش یافته و تنش خاک زیر پی افزایش خواهد یافت.

با توجه به توضیحات ذکر شده، پیشنهاد می شود ترتیب انجام این کنترل ها، به همان ترتیب شماره گذاری شده انجام شود.

گام1: معرفی ترکیبات بار کنترل برش یک طرفه

در این مرحله لازم است ترکیبات بار طراحی فونداسیون که در کنترل برش یک طرفه نیز کاربرد دارد، ساخته شود. در صورتی که سازه بتنی باشد، می توان این ترکیبات بار را از نرم افزار Etabs به نرم افزار Safe منتقل نمود ولی چنان که سازه فولادی باشد، لازم است ترکیبات بار طراحی فونداسیون در نرم افزار Safe مجدداً ساخته شود.

همین طور برای کنترل برش یک طرفه پی لازم است همانند کنترل تنش خاک زیر پی، ترکیب بار پوش ساخته شود برای آموزش نحوه ساخت ترکیب بار پوش، به مقاله کنترل تنش خاک زیر پی مراجعه کنید.

 چرا از ترکیب بار پوش استفاده می شود؟

در اکثر مواقعی که به دنبال محاسبه حداکثر مقدار یک پارامتر (بحرانی ترن مقدار پارامتر) هستیم، لازم است مقدار این پارامتر را برای تک تک ترکیبات بار قرائت کرد و در آخر مقدار حداکثر را از میان آن ها پیدا کنیم. حتماً متوجه شده اید که پیمودن این مراحل وقت گیر بوده و احتمال بروز خطا را افزایش می دهد.

در نرم افزار Safe از ورژن 2012 به بعد امکان معرفی و ساخت ترکیب باری به نام «ترکیب بار پوش» فراهم آمده است. در ساخت ترکیب بار پوش، همه ی ترکیبات بار با ضریب 1 در داخل این ترکیب بار پوش قرار گرفته و خود نرم افزار از میان آن ها بحرانی ترین ترکیب بار برای آن پارامتر را انتخاب کرده و نتایج را نمایش می دهد که در نتیجه نیازی به کنترل تنش برای تک تک ترکیبات بار نمی باشد.

 در نسخه های 2008 این نرم افزار (Safe 8) که امکان ساخت ترکیب بار پوش میسر نبود، مهندسین برای این قبیل کنترل ها چه می کردند؟

مهندسین برحسب تجربه شخصی، اسکلت سازه و نوع سیستم های باربر جانبی سازه؛ ترکیبات بار بحرانی تر را از میان همه ترکیبات شناسایی کرده و کنترل ها را صرفاً برای این چند ترکیبات بار بحران تر انجام می دادند. (کمی رو این مسئله فکر کنید.)

گام2 : آنالیز پی و نمایش دیاگرام برش یک طرفه در هر راستا

توصیه می شود ساخت ترکیباب بار پوش برای کنترل تنش خاک زیر پی و کنترل برش یک طرفه و … قبل از آنالیز پی انجام داده شود تا مجبور به باز کردن قفل و آنالیز مجدد پی نباشید.

پس از ساخت ترکیب بار پوش کنترل برش یک طرفه پی، فونداسیون را آنالیز کرده و پس از اتمام آنالیز، از مسیر زیر برای نمایش برش یک طرفه تحت ترکیب بار پوش اقدام خواهیم نمود.

 

کنترل برش یک طرفه در safe

شکل 9 تحلیل برشی فونداسیون

 

پس از کلیک بر روی دکمه Apply ، دیاگرام برش یک طرفه برای لایه ی A (راستای x) به صورت زیر به نمایش در می آید. مشابه همین روال را می توان برای نمایش دیاگرام برش یک طرفه در راستای y را از طریق انتخاب لایه ی B میسر کرد.

در گوشه پنجره مقادیری تحت عنوان Max و Min به همراه مختصات آن ها نشان داده می شود که به مقادیر حداکثر و حداقل برش یک طرفه در کل فونداسیون می باشد که با حرکت دادن نشانگر موس روی این دیاگرام می توان مقدار برش سایر نقاط را قرائت کرد. دقت کنید که هر چند عدد مقابل Min یک عدد منفی است(چرا؟)، ولی در محاسبات دستی آرماتور برشی بایستی با صرف از علامت منفی، بزرگترین عدد را انتخاب نمود (در واقع برای محاسبات دستی آرماتور برشی بایستی قدرمطلق بزرگترین عدد را انتخاب نمود).

 

کنترل مقادیر برش یک طرفه در نرم افزار سیف

شکل 10 دیاگرام برش در فونداسیون

 

همانطور که از شکل فوق نیز پیداست، مطابق بند 9-15-17-2-1 مبحث نهم حداکثر برش یک طرفه در حوالی بار متمرکز (محل اتصال ستون به فونداسیون) اتفاق افتاده است که همین موضوع حاکی از صحت دیاگرام های ترسیمی توسط نرم افزار می باشد.

گام3 : طراحی آرماتورهای برشی هر راستا توسط نرم افزار

پس از مشاهده دیاگرام های برش یک طرفه پی و اطمینان از صحت محاسبات نرم افزار، از مسیر زیر برای طراحی آرماتورهای برشی توسط نرم افزار در راستاهای x و y استفاده خواهیم نمود:

 

طراحی آرماتور برشی فنداسیون پس از کنترل برش یک طرفه در safe

شکل 11 طراحی برشی فونداسیون

 

پس از کلیک بر روی دکمه Apply ، آرماتورهای برشی برای لایه ی A (راستای x) به صورت زیر به نمایش در می آید. مشابه همین روال را می توان برای محاسبه آرماتورهای برشی در راستای y را از طریق انتخاب لایه ی B میسر کرد.

 

مقادیر آرماتور برشی در فونداسیون بعد از کنترل برش یک طرفه در سیف

شکل 12 نتایج طراحی برشی فونداسیون

 

در نقاطی که مقاومت برشی بتن فونداسیون برای تحمل برش ایجاد شده کافی نبوده است، نرم افزار آرماتور برشی را محاسبه کرده و مقدار آن را در این نقاط به صورت نسبت Av/s نمایش می دهد. (خطوط آبی رنگ محل آرماتور برشی و عدد نمایش داده شده، همان مقدار Av/S در زیر هر ستون است.) در صورتی که موس را روی سایر قسمت های نوار فونداسیون حرکت دهیم، مقدار صفر برای آن ها نمایش داده می شود. پس این سوال مطرح می شود که آیا برای نوارهایی که مقدار Av/S آن ها صفر گزارش شده است، نیازی به محاسبه آرماتور برشی نمی باشد؟

از درس بتن آرمه 1 (بخش خاموت گذاری تیرها) به خاطر داریم که برای تبدیل نسبت  Av/S به سایز و فاصله ی آرماتور در زیر یک ستون مانند ستونی که در محل تقاطع آکس های D و 5 قرار دارد، لازم است به صورت زیر عمل کنیم:

 • برای مقطع فونداسیون زیر این ستون، مقطعی به صورت زیر را فرض می کنیم که یه خاموت بسته نمره 10 در آن تعبیه شده است.

 

خاموت گذاری ستون

شکل 13 خاموت گذاری ستون بتنی

 

 • با توجه به تصویر بالا فقط 2 ساق خاموت درگیر در برش خواهد بود و از این رو مقدار Av به صورت زیر محاسبه می شود:

Av=2x [(3.14 x 1 x 1 ) / 4] = 1.57 cm2

 • با توجه تصویر آرماتور برشی که در نرم افزار نمایش داده شده است، مقدار Av/s قرائت شده از نرم افزار برای این ستون، برابرcm2/cm 0.1536 می باشد.
 • از فرض انجام شده، مقدار Av=1.57 cm2 (یک خاموت نمره 10 با دو ساق درگیر در برش) به دست آمده است که فاصله این خاموت ها به صورت زیر محاسبه می شود:

عدد قرائت شده Av/S

0.1536=1.57/S  بنابراین S=10.22 cm

 • برای تهیه نقشه های اجرایی لازم است فاصله خاموت ها به 10cm تغییر کند تا هم حاشیه ایمنی افزایش یابد و هم آرماتورگذاری آن برای کارگران آسان تر شود.
 • مشابه همین محاسبات برای راستای y نیز قابل انجام است.

 مبحث نهم برای آرماتورگذاری فونداسیون ها ضوابط نسبتاً پیچیده و سخت گیرانه ای دارد. گاهاً نقشه های اجرایی که مهندسین محاسب بدون توجه به این ضوابط ترسیم می کنند، تراکم میلگردهای فونداسیون را تا حد زیادی بالا می برد به طوری حتی عبور سنگدانه های بتن از آن میان میلگردها ممکن نیست! برای حل مساله، می توان از روش های زیر برای کاهش تراکم میلگردهای برشی استفاده نمود:

 1. افزایش تعداد ساق های درگیر در برش با استفاده از دو یا چند حلقه خاموت بسته
 2.  افزایش تعداد ساق های درگیر در برش با جایگذاری سنجاقی
 3. افزایش ابعاد یا ضخامت فونداسیون
 4.  افزایش رده بتن مصرفی

گام4 : محاسبه آرماتورهای عرضی قسمت هایی از نوار پی که Av/S آن ها صفر گزارش شده است

در سه‌گام قبل با محاسبه آرماتورهای برشی در نقاطی که مقاومت برشی بتن برای تحمل برش کافی نبود، آشنا شدیم. همین‌طور دیدیم که برای سایر قسمت‌های نوار پی نسبت برابر صفر گزارش شد که ازنظر تئوریک به این معناست که آرماتور برشی برای این نواحی نیاز نمی‌باشد. ولی آیا در اجرا هم این‌گونه است؟

احتمالاً در کارگاه‌های ساختمانی یا عکس‌های اجرایی فونداسیون نواری دیده‌اید که اجرای آرماتورهای عرضی صرفاً به زیرستون‌ها محدود نشده و آرماتورهای عرضی در کل نواحی پی اجرا می‌شود.

برای نواحی که مقدارآن‌ها برابر صفر است، ازلحاظ تئوریک نیازی به آرماتور عرضی نخواهیم داشت اما برای تأمین حداقل آرماتور حرارت و جمع شدگی بایستی یکسری آرماتور حرارتی استفاده نمود. این حالت معمولاً برای فونداسیون­های نواری با عملکرد یک­طرفه اتفاق می­افتد، زیرا در فونداسیون­های نواری با عرض زیاد یا گسترده به خاطر عملکرد دوطرفه فونداسیون در هر دو جهت عمود بر هم آرماتورهای خمشی استفاده‌شده و نیازی به آرماتور حرارتی نخواهد بود.

بند 9-15-3-1-8 مبحث نهم مقررات ملی، در مورد آرماتور افت و حرارت برای شالوده­ های سطحی بیان می­کند که:

 

ضوابط کنترل برش یک طرفه در سیف

 

برای محاسبه مقدار آرماتور افت و حرارت به بند 9-19-4 مبحث نهم مقررات ملی مراجعه کنید.

نتیجه گیری

 1. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان کنترل برش یک‌طرفه و دوطرفه را برای دال‌ها و شالوده‌ها ضروری دانسته است.
 2. برش یک‌طرفه در فونداسیون دقیقاً مشابه برشی است که در تیرهای بتن‌آرمه نیز رخ می‌دهد.
 3. با توجه به نحوه عملکرد این نوع برش، با نام­های برش معمولی، برش قیچی کننده و … نیز شناخته می‌شود.
 4. محل کنترل این نوع برش عمدتاً محل بارهای متمرکز (محل اتصال ستون به دال یا فونداسیون) می‌باشد.
 5. درصورتی‌که بتن دال یا فونداسیون برای تحمل برش وارده جوابگو نباشد، بایستی آرماتور برشی برای آن محاسبه گردد.
 6. در قسمت‌هایی که مقاومت برشی بتن کفایت کافی را دارد و نیازی به محاسبه آرماتور برشی نیست، لازم است از آرماتور حرارتی به‌عنوان آرماتور عرضی استفاده شود.

منابع

 1. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1399
 2. مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398
 3. What are one way shear and two way shear in footings? – promoted by Onshape
 4. What is the different between one way shear and two way shear? – promoted by Onshape
 5. One-Way Shear Strength of Thick Slabs and Wide Beams – Edward G. Sherwood, Adam S. Lubell, Evan C. Bentz, and Michael P. Collins
خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 25اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. نجوا

  با سلام.
  سپاس گزارم که این مفهوم رو خیلی خوب و موشکافانه بررسی کردید. جزء بهترین منابعی هست که جستجو کرده بودم.

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  نظر لطفتونه
  باعث افتخار ماست همراهی شما

  پاسخ دهید

 3. افشین

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب ارزشمندتون یه سوال داشتم چه موقع برای فونداسیون نواری برش یک طرفه حاکم است و چه موقع برش دوطرفه یا پانچ؟ معیار اینکه کدام کنترل کنیم در کدام بند ایین نامه اشاره شده است ؟
  تشکر

  پاسخ دهید

 4. مهندس علیرضا آران (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  کنترل برش یک‌طرفه و دوطرفه در همه مقاطع فونداسیون ضروری نمی‌باشد بلکه آیین‌نامه برحسب نوع برش، یک مقطع بحرانی معرفی می‌کند که برش در آن مقطع بیشترین مقدار خود را داراست و اگر فونداسیون توانایی تحمل برش در این مقاطع را داشته باشد، نیازی به کنترل آن در سایر مقاطع نیست(بند ۹-۱۵-۲-۶ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان).
  تجربه طراحی نشان داده است که در بیشتر موارد برش پانچ بسیار تعیین کننده تر از برش یک طرفه است؛ به نحوی که اگر فونداسیون برای برش پانچ زیر ستون ها جواب دهد، به احتمال زیاد برای برش یک طرفه نیز جوابگوست.
  در هرصورت کنترل هر دو برش از نظر آیین‌نامه ضروری است.

  پاسخ دهید

 5. arman barikan

  سلام و وقت بخیر
  جسارتا مقاله دانلود نمیشه
  اگر امکانش هست برای ایمیل بنده ایمیل بفرمایید
  باتشکر

  پاسخ دهید

 6. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  لطفا با مرورگر فایرفاکس دانلودتون رو انجام بدین

  پاسخ دهید

 7. حسین صدق

  با سلام
  در بیشتر موارد که مقدار آرماتور حرارت و جمع شدگی از میزان آرماتور برشی بیشتر است به خاطر اینکه اجرای خاموت در فونداسیون به شکلی که در شکل بالا نماش داده شده سخت می باشد آیا امکان این وجود دارد که دو آرماتور u شکل با همپوشانی کامل به جای خاموت استفاده کرد؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس علی پابخش (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  طبق بند ۹-۲۱-۶-۱-۸ مبحث نهم می توانید خاموت بسته را با استفاده از دو خاموت U شکل اجرا کنید. طول وصله ساق های خاموت U شکل باید حداقل ۱٫۳ برابر طول وصله (Ld) باشد. این مورد در تصویر شماره ۱ نمایش داده شده است. همچنین علاوه بر این حالت می توانید مشابه تصویر شماره ۲ نیز مقاومت برشی مقطع را تامین کنید.

  تصویر شماره ۱ :
  https://s29.picofile.com/file/8462201242/2_1.jpg
  تصویر شماره ۲ :
  https://s28.picofile.com/file/8462201250/2_2.jpg

  پاسخ دهید

 9. azad fa

  با سلام و عرض ادب
  با تشکر از مطالب مفید ارائه شده
  لطفا در مورد موارد ذیل نیز ارائه مطلب بفرمایید
  ۱- در صورتی که در کل طول پی نیاز به ارماتور برشی یک طرفه باشد علت چیست و چگونه قابل حل است
  ۲- در مطالب ارائه شده متن مقاله در مورد ترکیب بارهای مورد نیاز برای کنترل برش یکطرفه صحبت شده بود لطفا ترکیب بارها رو اعلام بفرمایید و نحوه کنترل برش یکطرفه تحت این ترکیب بارها رو توضیح دهید
  ۳- در نرم افزار safe 2020 مقدار برش یکطرفه ای بیشتری نسبت به safe 2016 اعلام می شود ( البته اگر آیین نامه Aci 2019 باشد ) آیا بر این اساس استفاده از safe 2016 صحیح است ؟
  با تشکر

  پاسخ دهید

 10. فاطمه آقایی

  ترکیب بارهای کنترل برش یکطرفه همون ترکیب بارهای طراحی فونداسیون هست.

  پاسخ دهید

 11. فاطمه آقایی

  باسلام در رابطه با برش یکطرفه صحبت دکتر سلطان آبادی میفرستم براتون:
  ✍️ کنترل برش یک‌طرفه در پی‌های شبکه‌ای

  🔺 مقاومت برشی بتن در ACI 318-19 تغییرات قابل‌توجهی داشته است به‌طوری‌که در پی‌ها (و دال‌ها) ممکن است این مقاومت تا نصف مقداری که در نسخه‌های قبلی محاسبه می‌شد کاهش یابد. در پی‌ها به دلیل اینکه نیاز به اعمال بارهای لرزه‌ای وجود دارد کاهش مقاومت برشی بسیار حائز اهمیت است.

  🔺 مطابق ACI 318-19 درصورتی‌که حداقل خاموت در اعضا بتنی رعایت نشود، باید از رابطه “c” در شکل ضمیمه استفاده شود. در این رابطه، مقاومت برشی بتن به نسبت آرماتور خمشی اعضای بتنی وابسته است. چنانچه درصد آرماتور خمشی کمتر از ۱٫۷% باشد، رابطه “c” حاکم خواهد شد و مقدار آن به شکل قابل‌توجهی از رابطه “a” که در نسخه‌های قبلی نیز پیشنهاد شده بود کمتر خواهد شد. در شکل ضمیمه نمودار تغییرات مقاومت برشی در پی‌ها برای دو رابطه “a” و “c” نمایش داده شده است.

  🔺 مطابق ACI 318-19 در پی‌ها الزامی به رعایت حداقل خاموت وجود ندارد درحالی‌که به‌طور مثال در تیرها چنانچه Vu>0.5phiVc باشد، باید حداقل خاموت رعایت شود. بنابراین، چنانچه در پی‌های نواری حداقل خاموت رعایت نشود (که معمولاً هم رعایت نمی‌شود)، طرح برشی در نرم‌افزار SAFE2016 با مشکل جدی مواجه است.

  🔹 برای رفع این مشکل، باید در تنظیمات طراحی در نرم‌افزار SAFE، ضریب کاهش مقاومت برشی را به نسبت گفته شده مطابق شکل ضمیمه کاهش داد تا طرح برشی پی‌های نواری به‌درستی و مطابق ضوابط ACI 318-19 طراحی شود.

  ‼️ با توجه به این تغییر قابل‌توجه، نیاز به خاموت در پی‌های نواری به نسبت نسخه‌های قبلی آیین‌نامه به‌مراتب بیشتر خواهد شد و در بسیاری از موارد (خصوصاً در سازه‌های دارای دیوار برشی و مهاربند) پی نواری می‌بایست به خاموت با حجم قابل‌توجه مسلح گردد.

  ❗️ اگر در پی از خاموت حداقل استفاده شود (که اصلاً منطقی نیست) نیازی به مراحل گفته شده در این پست نخواهد بود.

  [@costbook]
  [instagram.com/cost.stru]

  پاسخ دهید

 12. رضا

  سلام. آخر نحوه محاسبه آرماتورهای عرضی فنداسیون مشخص نشد و اینکه آیا الزامی به همپوشانی خم میلگردهای عرضی بالا و پایین می باشد یا نه؟

  پاسخ دهید

 13. فاطمه آقایی

  سلام
  معمولا ارماتورهای برشی توی فنداسیون صفر هست
  و ما مقدارش از مقدار حداقل ایین نامه کمتر هست همون ۰٫۱۶ رایکال ۰٫۶۵Fc تقسیم بر ۰٫۸۵fy توی ورژن ۱۲ به بالا Av/S بهتون میده باز کمتر شد باید حداقل ایین نامه همون ۰٫۱۶ رادیکال فلان بزارید همون ارماتور حرارت و جمع شدگی هست
  وقتی مشکل برش داشته باشید از خاموت بسته یا ارماتور u با همپوشانی استفاده میشود که مشکل برش حل شود همون Av/S که در سیف ورژن های ۱۲ به بالا گزارش میدهد

  پاسخ دهید

 14. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبز سازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد. 🌹

  پاسخ دهید

 15. سجاد

  بسیار عالی توضیح دادید.خدادخیرتون بده.

  پاسخ دهید

 16. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقتتون بخیر جناب مهندس خیلی ممنون از لطفتون
  اگر پیشنهاد یا انتقادی در رابطه با بهتر شدن سایت دارید حتما بفرمایید

  پاسخ دهید

 17. محمدرضا زارعان

  عرض سلام و سپاس بابت آموزشهای مفیدتون
  یه جای آموزش فرموده بودید که “روند طراحی آرماتور برشی برای فنداسیون شبیه تیر هستبا این تفاوت که بجای آرماتور حداقل از آرماتور افت و حرارت استفاده میشه”
  برام سوال پیش اومد که آرماتور افت و حرارت چطور میتونه تو تحمل برش نقش داشته باشه و ربطش به آرماتور برشی چی هست؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی

  پاسخ دهید

 18. عبدالله صفایی

  با سلام
  مقاومت برش یک طرفه فونداسیون های نواری، حاصل جمع مقاومت برشی بتن و آرماتورهای برشی است. در صورتی که بتن بتواند به تنهایی با توجه به ضخامت فونداسیون برش وارده را تحمل کند نیازی به آرماتور برشی نیست ولی با این حال باید آرماتورهای خمشی و افت و حرارت در جهت عمود بر آرماتورهای طولی فونداسیون نواری استفاده شود. که اکثرا به شکل U شکل استفاده می شود.

  پاسخ دهید

 19. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام آقای مهندس
  در مطلبی که گفته شده منظور اینه که اگه بتن به تنهایی قادر به تحمل برش باشه دیگه نیازی به آرماتور برشی نیست و آرماتور که به عنوان حداقل قرار داده میشه همون مقادیری هست که در مبحث ۹ به عنوان آرماتور افت و حرارت لحاظ شده است و چون بتن مقاومت برشی کافی داشته نیاز به آرماتور برشی نیست یعنی آرماتور حرارتی برای تحمل برش نبوده و فقط آرماتور حداقل را تامین میکند
  بازم اگر سوالی هست بفرمایید

  پاسخ دهید

 20. داود داروغه

  سلام
  میخواستم بپرسم که آیا ویدیوهای جمع بندی آزمون محاسبات باتوجه به زمان محدود باقیمانده آزمون، برای قبولی کافی است؟ و آیا جزوه ویدیوها هم همراهشان داده میشود تا دیگر نیازی به نوشتن نباشد؟
  باتشکر

  پاسخ دهید

 21. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز جمع بندی ها مناسب افرادی هست که تسلط کافی دارند و فقط میخواهند یک مرور کلی بکنند در جمعبندی ها ۷۰ درصد مطالب پوشش داده می شود این بستگی به خودتون داره که چقدر تسلط داشته باشید
  بله فایل پی دی اف ارائه هم هست

  پاسخ دهید

 22. پوريا بابائى

  سلام مهندس
  مقطع رسم شده از فونداسیون در کدام جهت است؟ ( برای نوار افقی است و یا نوار عمودى؟)

  پاسخ دهید

 23. پشتیبانی سبزسازه

  سلام مهندس عزیز لطفا سوالات خود را به پشتیبانی تلگرام به شماره ۰۹۳۳۶۴۷۴۳۸۵ ارسال نمایید. با تشکر

  پاسخ دهید

آخرین تخفیفات برروی تعرفه فعلی محصولات
تا 50% تخفیف در جشنواره بهاری!!!
کمتر از 72 ساعت مانده
اینجا کلیک کنید
question