صفحه اصلی  »  ویدئوهای رایگان  »  طراحی نرم افزاری  »  Etabs  »  مدلسازی بازشو در سقف در نرم‌افزار ایتبس

مدلسازی بازشو در سقف در نرم‌افزار ایتبس

اگر شما هم به تازگی وارد طراحی سازه فولادی شده اید حتما برایتان این سوال پیش آمده که “چه بازشوهایی را باید در نرم‌افزار مدل کنیم و چه بازشوهایی نیاز به مدلسازی در ایتبس ندارند؟”
من در این مقاله اجرا و مدلسازی بازشو در سقف را به شما یاد می دهم و دقیقا به شما می گویم که در چه مواردی نیازی به مدلسازی بازشو ندارید تا دیگر نیازی به طی کردن مراحل اضافی تحلیل و طراحی نباشد. همچنین با توجه به ترسیم و مدلسازی بازشو سقف در ایتبس، حتما ویدئوی این مقاله را حداقل یکبار مشاهده کنید. این ویدئو فقط 13 دقیقه هست و مشاهده آن وقت چندانی از شما نخواهد گرفت.

این را هم بگویم که ویدئویی که در این بخش مشاهده خواهید کرد بخشی از دوره جامع طراحی سازه های فولادی در نرم افزار ایتبس می باشد.

با مطالعه این مقاله چه می آموزید؟

مدلسازی انواع بازشو در سقف های یک‌طرفه

مدلسازی بازشو در سقف تیرچه بلوک:

آیین‌ نامه و نشریه ‌ها ضوابطی را در این خصوص تعیین کرده‌اند. به‌ عنوان‌ مثال نشریه 543 که در مورد سقف های تیرچه ‌بلوک است اشاره کرده است که برای اجرای بازشو در سقف تیرچه بلوک با توجه به ابعاد باز شو سه راه‌حل داریم:

 

  • اگر بازشو کوچک در سقف تیرچه بلوک داشته باشیم یعنی بتوان آن را بین تیر ها قرار داد به‌ عنوان‌ مثال ابعاد بازشو 50×80 سانتی‌متر باشد: همان‌طور که می‌دانید فاصله تیرچه‌ های سقف تیرچه‌ بلوک 50 سانتی‌متر است. اگر بخواهیم این بازشو را داخل سقف قرار دهیم نیازی به تغییر دادن تیرچه‌ های سقف نیست بدین‌ صورت که 50 سانتی‌متر را عرض تیرچه در نظر می‌گیریم و 80 سانتی را عمود بر آن اجرا می‌کنیم (اگر عرض بیشتر عمود بر جهت تیرچه باشد مطابق حالت دوم می‌شود). بنابراین در سقف تیرچه‌ بلوک اگر ابعاد بازشو کوچک باشد اصلاً نیازی به در نظر گرفتن آن در مدل‌ سازی و طراحی نرم‌ افزاری نیست، فقط در اجرا باید این بازشو را هنگام گذاشتن بلوک‌ ها در نظر گرفت.

 

بازشو در سقف تیرچه بلوک

بازشو در سقف تیرچه ‌بلوک : بازشوی کوچک (با عرض کمتر از فاصله تیرچه‌ ها)

 

  • اگر ابعاد بازشو از فاصله تیرچه‌ها بیشتر باشد: در این حالت باید یکی از تیرچه‌ ها برداشته شده و با استفاده از تیرچه دوبل اطراف بازشو ها تقویت شود. بنابراین بازهم نیازی به مدلسازی در نرم‌ افزار نیست اما در اجرا باید تقویت با استفاده از دو تیرچه انجام شود.

 

بازشو کوچک در سقف تیرچه و بلوک

نحوه ایجاد بازشوی کوچک (بیشتر از یک فاصله بین تیرچه) در سقف تیرچه‌ بلوک

 

  • اگر بازشو بزرگ در سقف تیرچه بلوک داشته باشیم به‌ طوری‌ که برای اجرای آن نیاز به جا به‌ جا کردن دو یا سه تیرچه باشد : در این حالت باید با استفاده از یک تیر فرعی اضافه (چه فولادی و چه بتنی) اطراف بازشو را تقویت کنیم، یعنی در این حالت باید بازشو در نرم‌ افزار مدلسازی شود.

 

بازشو بزرگ در سقف تیرچه بلوک

ایجاد بازشوی بزرگ (بیشتر از عرض دو فاصله تیرچه) در سقف تیرچه‌ بلوک

 

ترسیم نورگیر  های کوچک سقف در ایتبس را هم می توانیم داشته باشیم اما مطابق نکات سقف تیرچه‌ بلوک نیاز به مدل‌ سازی همه بازشو ها نیست. اگر بخواهیم رسم بازشو در ایتبس را بدون ایجاد تیرهایی در اطراف آن داشته باشیم فقط کافی است در روی سقف مدنظر، یک سقف دیگر به ابعاد بازشو دقیقاً در محل خودش تعریف کنیم و از قسمت مشخصات سقف opening را به آن اختصاص دهیم.

 

کشیدن بازشو در ایتبس

مراحل ترسیم پاسیو در سقف تیرچه بلوک

 

نکاتی که در مورد بازشو در سقف تیرچه ‌بلوک گفته شد، برای مدلسازی بازشو در سقف ‌های عرشه فولادی، کرومیت، کامپوزیت نیز صادق است، یعنی با توجه به فاصله تیرهای فرعی می‌توان بازشو‌ ها را در نظر گرفت، فقط در سقف عرشه فولادی به علت اینکه فاصله تیرها زیاد بوده و تا 3 متر نیز می‌تواند باشد اگر ابعاد بازشو زیاد باشد به‌ عنوان‌ مثال دو متر در یک متر، در این حالت نیاز است عمود بر تیرهای سقف، تیر فرعی قرار دهیم؛ یعنی یک بعد سقف را محدود نکرده و بعد دیگر را با استفاده از تیرهایی که مدل می‌شود، ایجاد می‌کنیم.

 

ایجاد بازشو در سقف عرشه فولادی

ایجاد بازشو در سقف عرشه فولادی

 

بازشو در دال­ بتنی به همراه نکات اجرایی

در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ضوابط بازشو در دال‌ بتنی قرار گرفته است.

ضوابط بازشو در دال بتنی مطابق مبحث نهم مقررات ملی

 

در این نوع سقف ‌ها ابعاد بازشو باید در هنگام طراحی دال مورد توجه قرار گیرد، این ابعاد وقتی اهمیت پیدا می‌کند که قرار نباشد اطراف بازشو تیری مدل شود، بنابراین بهتر است در این سازه‌ ها بازشو های کوچک را مطابق بند 9-18-3-5-3 و 9-18-3-5-4 مدل نکرد و برای بازشو های بزرگ تیر اطراف آن تعبیه نمود تا نیاز به محاسبات و تحلیل اضافه نباشد.

 

منابع

  1. نشریه 543 دستورالعمل طراحی و اجرای سقف‌های تیرچه‌بلوک
  2. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 1392

 

 

این مقاله به صورت کامل در بالا قرار گرفته است. جهت حمایت از تولیدات رایگان سبزسازه می‌توانید pdf آن را از لینک زیر خریداری کنید.

 

 


 

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 29 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 11,561 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
ارسال نظرات
تخفیف 25% همه دوره ها
30% تخفیف ایتبس فولادی
30% تخفیف سوله
30% تخفیف تکلا استراکچرز
تخفیف 10% همه دوره ها
دانلود رایگان نشست رهبران
تخفیف 45% دوره متره
امروز خوش شانس نبودی
تخفیف 90% قدم اول طراحی سازه
تخفیف 20% ایتبس بتنی
70% تخفیف کنترل های سازه ای
500.000 تومان تخفیف تور طلایی
نزدیک نوروز شانست رو امتحان کن!
ایمیلت رو بزن و گردونه رو برچرخون، شاید یک تخفیف بزرگ برنده شدی!
قواعد بازی:
  • شما یک بار می تونید بازی کنید!
  • فریب دهنده ها رد صلاحیت خواهند شد!
  • جایزه به ایمیل شما ارسال می گردد!

دانلود رایگان 3 ایبوک پر فروش سبزسازه

اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک ساخت مقاطع مرکب فولادی در ایتبس، طراحی کف ستون در ایتبس و تحلیل و طراحی تیر پیوند را در ایمیلتان دانلود کنید.
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link
سال نو مبارک! پاسخ و پشتیبانی سوالات و ارسال های پستی از 6 ام فروردین ماه مجددا آغاز خواهد شد.