صفحه اصلی  »  پروانه محاسبات نظام مهندسی  »  قبولی در آزمون نظارت و اجرا نظام مهندسی با کمک کلیدواژه و روش صحیح مطالعه

قبولی در آزمون نظارت و اجرا نظام مهندسی با کمک کلیدواژه و روش صحیح مطالعه

 

 

به نظر شما برای قبولی در آزمون نظارت و اجرا چقدر باید زمان بگذاریم؟ نحوه استفاده از کلید واژه نظام مهندسی به چه صورتی است؟ آیا این کلیدواژه در قبولی شما می تواند موثر باشد؟ بودجه بندی آزمون نظارت و اجرا به چه صورتی است؟ و بسیاری از سوالات دیگر که پاسخ به آنها منجر به قبولی شما در آزمون نظارت و اجرا نظام مهندسی می شود.

مهندس زهره حیدری در دو ویدئو فوق العاده به تمامی این سوالات پاسخ خواهند داد البته اگر پس از مشاهده این ویدئو ها سوالی داشتید حتما در کامنت های همین صفحه آن را مطرح کنید تا در کمتر از دو روز کاری به آنها پاسخ دهیم.

 

با مطالعه این مقاله فوق العاه چه می آموزیم؟

روش صحیح مطالعه برای قبولی در آزمون نظارت و اجرا

روش مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی .

افرادی که در آزمون های نظارت و اجرا شرکت می کنند به 3 دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

ا-الف: افرادی که به تازگی، از زمان فارغ التحصیلیشان سه سال گذشته است و این اولین تجربه شرکت در آزمون های نظام مهندسی است.

1-ب: افرادی که با گذشت بیش از سه سال از زمان فارغ التحصیلیشان  و یا حتی بیشتر درگیر کارهای اجرایی شده اند و در آزمون های نظام مهندسی شرکت نکرده اند.

این دو گروه جزو یک دسته، به حساب می آیند چراکه تابحال در آزمون های نظام مهندسی شرکت نکرده اند.

اگر  شما جزو افرادی هستید که در دسته اول قرار می گیرند باید بگویم بعضی از توصیه ها برای شما صدق نمی کند مثلا اینکه می گویند دو ماه مطالعه کنید و در آزمون نظارت و اجرا قبول شوید برای شما صدق نمی کند چون حتی با داشتن پایه علمی قوی در دانشگاه یا سابقه کار اجرایی، شما با جو آزمون آشنا نیستید.

 

2) دسته دوم افرادی هستند که در آزمون های نظارت و اجرا چندین بار شرکت کرده اند  اما نمره آنها همیشه زیر ۴۰ درصد بوده است.

افرادی که در دسته دوم قرار می گیرند افراد پرمشغله ای هستند، آنها هر دوره بدون اینکه وقت کافی برای مطالعه بگذارند در جلسه آزمون حاضر می شوند و با نمره زیر 40 هم رد می شوند. اخیرا آزمون های نظارت و اجرا خصوصا آزمون نظارت به سمت مفهومی شدن رفته است و 1 ماه مطالعه سطحی آیین نامه ها اصلا نمیتواند گزینه خوبی برای شما باشد. در ویدئو ابتدا صفحه با یک مثال به طور دقیق تر این موضوع را بررسی کرده ایم.

 

3) دسته سوم افرادی هستند که در آزمون های نظارت و اجرا چندین بار شرکت کرده اند اما نمره آنها، عددی بین ۴۰ تا 49 بوده است.

دسته سوم افرادی هستند که مفاهیم را درک کرده اند اما به خاطر چند بار شکستِ در آزمون، ترس و استرس عجیبی در جلسه آزمون دارند. این گونه افراد ابتدا باید خودشان را باور کنند سپس یک ماه به صورت جدی مطالعه کنند و تست های تالیفی و مفهومی بزنند تا قطعا در آزمون نظارت و اجرا قبول شوند. این دسته افراد حتی ممکن است در جلسه آزمون با مشکل مدیریت زمان مواجه باشند که باید تکنیک های آن را آموزش ببینند.

 

✅  قابل ذکر است که روش مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی با روش های بیان شده در این قسمت متفاوت است.

 

با توجه به اینکه جزو کدام دسته از افراد هستید برنامه ریزی کنید و طبق روش زیر مطالعه تان را شروع کنید.

1- برای اینکه مطالعه خوبی داشته باشید ابتدا باید متن آیین نامه را یکبار بخوانید به گونه ای که تشخیص دهید تعداد فصل ها و نحوه تقسیم بندی آن به چه صورتی است مثلا شما باید بدانید که مبحث نهم 24 فصل دارد و شامل خمش،پیچش و..سایر موضوعات است.

2- در مرحله دوم باید پس از مطالعه هر مبحث یا هر بخش به سراغ سوالات سه آزمونِ (خرداد93- آبان 93و مرداد 94) بروید و سوالات را به صورت تمرینی حل کنید  تا با سوالاتی که از هر بخش مطرح می شود آشنا شوید.

🔴 شاید بپرسید چرا این 3 آزمون را تمرین کنیم؟ دقیقا از خرداد 1393 سوالات نظام مهندسی زیر نظر سازمان سنجش طراحی شد و سطح سوالات نظام مهندسی تغییر کرد. بررسی این 3 آزمون میتواند دید خوبی نسبت به سوالات نظارت و اجرا به شما بدهد.

مثلا به این تست از آزمون نظارت دقت کنید اگر تنها صورت سوال را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که باید برای حل آن به بخش تغییر شکل و ترک خوردگی بحث تغییر شکل ها مراجعه کنید و زمانی که دست به قلم می شوید متوجه خواهید شد که چه روابطی در بین پارامتر های مختلف وجود دارد و در نهایت نحوه برخورد با سوالات را آموزش خواهید دید. این تست به همراه پاسخ تشریحی آن در پکیج نظارت و اجرا سبزسازه قرار گرفته است.

 

روش قبولی در آزمون نظام مهندسی عمران

 

3- مرحله بعدی

در این مرحله شما متوجه شده اید که از بند های آیین نامه به چه صورتی سوال مطرح می شود. یک بار دیگر متن آیین نامه را دقیق تر و عمیق تر از حالت قبل مطالعه کنید.

4- در این مرحله یعنی مرحله چهارم، باید سه مرحله قبل را برای همه منابع آزمون نظارت و اجرا انجام دهید.

5- در گام پنجم باید به سراغ مابقی تست های آزمون های گذشته بروید (یعنی تمامی تست هایی که از بهمن 94تا آخرین آزمون نظارت اجرا وجود دارد) اما اینبار تست زنی شما متفاوت است. باید مشابه آزمون اصلی، سوالات رو پرینت بگیرید و از خودتان آزمون بگیرید و در نهایت درصدتان را بررسی کنید. این مرحله مختص ارزیابی است نه تمرین کردن.

6- در آخرین مرحله بهتر است برای افزایش یادگیری و بالا بردن شانس قبولیتان در آزمون های نظارت و اجرا خصوصا آزمون نظارت از تست های تالیفی استفاده کنید. در واقع تست های تالیفی به شما کمک می کند تا بندهای آیین نامه را مفهومی بیاموزید.مثلا به این تست از پکیج آزمون نظارت و اجرا سبزسازه دقت کنید.

 

نحوه قبولی در آزمون نظارت و اجرا نظام مهندسی

 

نحوه استفاده از کلید واژه

حتما شما هم بسیار شنیده اید که می گویند اگر فلان کلیدواژه را تهیه کنید قبولی در آزمون نظارت و اجرا را برای خود خریده اید اما کلید واژه دقیقا چیست و چه استفاده ای دارد؟

کلیدواژه صرفا یک ابزار افزایش سرعت است و اینکه بدون هیچ مطالعه ای یا حتی با مطالعه کم بتوانید از آن استفاده کنید و قبولیتان تضمین شده باشد کاملا اشتباه است. اما اینکه چه زمانی می توانیم از کلیدواژه استفاده کنیم و اصلا نحوه استفاده از کلید واژه نظام مهندسی به چه صورت است و برای کدام تست ها بیشترین کاربرد را دارد را با یک مثال برایتان توضیح می دهم. گاهی اوقات برای حل سوالات ممکن است صفحه دقیق بند مورد نظر را فراموش کرده باشید اما می دانید که کلمه کلیدی این بند چیست. دراین مواقع باید کلمه کلیدی را داخل کلیدواژه پیدا کنید و تست را حل کنید.

اما آیا اینکه شما با کمک کلمه کلیدی بند مورد نظر را پیدا کردید کار تمام شده است!؟ خیر، تازه کار اصلی شروع شده است و اگر قبلا بند مورد نظر را مطالعه نکرده باشید و مفهوم آن را درک نکرده باشید؛ نمیتونید تست را به درستی پاسخ دهید.

نحوه استفاده از کلید واژه نظام مهندسی

 

✅ زمانی که با دو نوع سوال روبرو می شویم می توانیم خیلی خوب از کلید واژه استفاده کنیم.

اولین دسته از این سوالات، تست هایی  است که نمی توانید تشخیص دهید از کدام مبحث است. گاهی اوقات در آزمون های نظارت و اجرا از بخش هایی سوال مطرح می شود که از آن موضوع در مباحث دهم، پنجم و دوازدهم توضیحاتی را داریم و به راحتی نمی توانید تشخیص دهید که این سوال را باید از کدام مبحث حل کنم!؟

به طور مثال مبحث دوازدهم نکات مشترک زیادی با همه مباحث دارد و این فصل مشترک ها ممکن است باعث انتخاب گزینه غلط شود.

 

چه زمانی از کلید واژه استفاده کنیم؟

 

دومین دسته از سوالات، تست هایی است که در آزمون اجرا مطرح می شود. این تست ها از مباحثی مانند مبحث 13 ،14 ، 15، 16 ،17  مطرح می شود و چون تعداد صفحات این مباحث زیاد است و از طرفی هم تست زیادی از آنها مطرح نمی شود شاید فرصت مطالعه را نداشته باشید و به جای آن می توانید با یک بار مطالعه از روی آیین نامه و استفاده از کلیدواژه تست های آن را پاسخ دهید.

نحوه تست زنی در آزمون نظارت و اجرا

قبل از هر چیزی پیشنهاد می کنم ویدئو مدیریت زمان در آزمون نظام مهندسی را مشاهده کنید. داخل این ویدئو تاکید زیادی روی این موضوع دارم که اول تست های ساده را جواب دهید تا به اطمینان خاطر برسید بعد به سراغ سوالات متوسط و سخت بروید. معمولا کلیدواژه در دور دوم مطالعه به شما کمک خواهد کرد.

خیلی از سوالات ممکنه است ظاهر سختی داشته باشند اما زمانی که وارد حل آن می شوید، متوجه خواهید شد که چقدر راحت حل می شود بنابراین حواستان باشد که در دور دوم اگر به اینگونه سوالات برخورد کردید از حل کردن آنها نترسید چرا که ممکن است این ظاهر سخت تله طراح سوال باشد و زمانی که وارد حل آن شوید خیلی سریع به جواب برسید. اما اگر احساس کردید که واقعا سخت است رد شوید و در دور سوم به این سوالات مراجعه کنید.

منابع آزمون نظارت و اجرا

 

 

منابعی که برای آزمون نظارت و اجرا باید بخوانید شامل این مباحث هستند اما ازاین بین مطالعه بعضی از فصل ها میتواند اهمیت بیشتری داشته باشد و درصد بیشتری از سوالات را به خود اختصاص دهد. مهندس حیدری در ویدئو بالا این موضوع را به خوبی توضیح داده اند.

 

بودجه بندی آزمون نظارت و اجرا

جدول مباحث مورد نیاز برای آزمون نظارت، اجرا و آزمون محاسبات

 

🔴 چه بخش هایی را بیشتر مطالعه کنیم تا مطمئنا در آزمون نظارت و اجرا قبول شویم؟

مطابق شکل زیر مطالعه فولاد و بتن در آزمون نظارت ضروری است. 8 تست از بخش غیرضروری هست که 13 یا 14 درصد سوالات را شامل می شود.

 

بودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی نظارت عمران

جدول مطالعه به ترتیب اولویت برای آزمون نظارت

 

مطابق جدول زیر 20 درصد سوالات اجرا از بخش های غیر ضروری است که می توانیم آن را حذف کنیم البته مهندس حیدری این موضوع را در ویدئو بالا خیلی خوب توضیح داده اند.

 

بودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی اجرا عمران

جدول مطالعه به ترتیب اولویت برای آزمون اجرا

 

 

🔴 آیا می توانیم با مطالعه مباحث آزمون محاسبات در دو آزمون نظارت و اجرا هم شرکت کنیم؟ 

تعداد 36 تست بین مباحث نظارت و اجرا و محاسبات یکسان است. یعنی اگر برای آزمون محاسبات بخوانید بیش از 50 درصد سوالات نظارت و اجرا راهم پوشش داده اید. البته نوع سوالات باهم متفاوت است.

 

سوالات مشترک آزمون نظارت و اجرا

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 32اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. احسان تقوایی

  سلام , تو ویدیو به این اشاره کردین که هفتاد درصد سوالات مبحث نهم برای آزمون نظارت و اجرا تا ۱۷۷ صفحه اول هست. با توجه به اینکه کتاب مبحث نهم به کل عوض شده , قاعدتا این حرف دیگه نباید درست باشه . به نظرتون فکر میکنین بیشترین سوالات این مبحث از چه بخش/صفحاتی مطرح میشه؟

  پاسخ دهید

 2. مهندس رامین منصوری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  فصل های ۳ و ۴ و ۵ و ۶ و ۷ بتن به علاوه فصل ۱۰ به علاوه ۱۵ به علاوه ۱۸ و ۱۹ و ۲۰و ۲۱و ۲۲ خیلی مهم و ۲۳ از صفحه ۴۹۹ به بعد مرور وار خونده بشه
  فصل های ۱ و ۲ و ۸ و ۹ و ۱۱ و ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ و ۱۶ و ۱۷ مهم نیستن برا نظارت و اجرا

  پاسخ دهید

 3. کیوان سام دلیری

  سلام وقت بخیر یعنی این قسمت هایی که گفتین مهم نیستن رو برای نظارت و اجرای عمران لازم نیست بخونیم یا تست بزنیم؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقت بخیر
  همونطور که جناب دکتر منصوری توی لایو گفتند
  که بیشتر برای آزمون اجرا کلیدواژه موثره
  حتی برای نظارت هم زیاد موثر نیست

  پاسخ دهید

 5. محمدمنصوری

  سلام آیا این کلید واژه بدون مطالعه قبولی تضمین می کنه قیمت های مشخص شده تخفیف داره

  پاسخ دهید

 6. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس ما کلیدواژه نداریم و در این ویدئو تنها نحوه استفاده صحیح از کلیدواژه رو توضیح دادیم.
  و این مورد مدنظرتون باشه که کلیدواژه بدون اینکه مطالعه ای روی مباحث داشته باشید و تست کار کنید هیچ تضمینی برای قبولی نداره و تنها کمک کننده برای قبولی و افزایش سرعت شماست.
  اگر ویدئو مشاوره ای رو کامل مشاهده کنید متوجه میشید که نحوه مطالعه برای قبولی در آزمون نظارت و اجرا و نحوه استفاده از کلیدواژه به چه صورتی است.

  پاسخ دهید

 7. فرهاد مام کریمی

  سلام، وقتتون بخیر ، من لیسانس کارهای عمومی ساختمان دارم میتونم آزمون محاسبات شرکت کنم؟؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  رشته های زیر مرتبط با عمران هست و میتونن آزمون رو شرکت کنن اما چون قوانین همواره تغییر میکنه با کمیسیون هم ارزی تماس بگیرین
  ۰۲۱۸۲۲۴۴۴۲۰-۲۴
  http://inbr.ir/?page_id=182
  رشته های مرتبط با عمران :
  مهندسی عمران دبیری فنی مهندسی عمران مهندسی عمران – عمران آب مهندسی عمران – راه سازی مهندسی عمران – عمران روستایی کاربردی – مهندسی عمران مهندسی عمران – تکنولوژی عمران مهندسی عمران – ساختمان سازی مهندسی عمران – خط و ابنیه مهندسی عمران – عملی مهندسی عمران – ساختمان معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران

  پاسخ دهید

 9. محمدرضا سوری

  سلام خانم مهندس خیلی عالی بود کارتون من کاردان عمران هستم چند بار آزمون شرکت کردم ولی قبول نشدم البته سالهای گذشته میشه یه راهنمایی اما هم بکنید و آیا ای مبحث به من کمک میکنه چطوری؟
  منایع جدید چیه که خلاصه ومفید باشه لطفا
  ممنون از تلاشتون

  پاسخ دهید

 10. مهندس زهره حیدری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر.ممنونم
  طبق ویدئو راهکار قبولی در آزمون نظارت و اجرا بررسی کنید جزو کدوم دسته افراد هستید و برای خودتون برنامه ریزی کنید
  اینکه کدوم فصل ها از اهمیت بالایی برای قبولی در نظارت و اجرا برخوردار هستند هم داخل ویدئوها مشخص شده
  پس براساس اولویت فصل ها مطالعه رو شروع کنید
  ۲ ماه مطالعه میتونه تایم خوبی برای قبولی شما باشه
  برای این دوره از آزمون هیچ منبعی تغییر نکرده

  پاسخ دهید

دریافت رایگان ویدئو راهکار قبولی در آزمون نظارت و اجرا
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link
بالاخره "شروع شد"!🚀
شروع رزرو ثبت‌نام در ترم خرداد تور طراحی سازه

4.723.000 تومان تخفیف + هدیه ویژه با رزرو 
کلیک کنید|فقط تا72ساعت
question