صفحه اصلی  »  پروانه محاسبات نظام مهندسی  »  روش صحیح مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی 1400

روش صحیح مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی 1400

 

 

 

دقیقا پس از اتمام هر دوره از آزمون محاسبات نظام مهندسی با بیش از 120 نفر از خریداران آموزش جامع آزمون محاسبات سبزسازه به صورت تلفنی صحبت می کنیم تا مشکلات اصلی داوطلبان را حل کنیم. با بررسی این تماس ها به دو سوال و مشکل زیر رسیدیم:

1. روش صحیح مطالعه برای قبولی در آزمون محاسبات چیست؟
2. چطور بعضی از افراد در اولین باری که در آزمون شرکت می‌کنند قبول می‌شوند؟ و ما این راز را در پکیجی رایگان با عنوان “روش قبولی در آزمون محاسبات برای اولین بار” در اختیار شما قرار داده‌ایم.

در این مقاله فوق العاده به شما خواهیم گفت که با مطالعه درست چگونه در آزمون محاسبات نظام مهندسی قبول شویم و جزو قبول شدگان آزمون محاسبات باشیم. چرا که فرقی نمی کند شما برای مطالعه چه منبعی در دست دارید اگر روش درست مطالعه کردن را ندانید مسلما هیچ منبعی تاثیرگذاری خود را ندارد و نمی تواند منجر به موفقیت شما در آزمون شود.

قابل ذکر است که روش مطالعه برای آزمون نظارت نظام مهندسی با روش های بیان شده در این مقاله متفاوت است.

⌛ آخرین به روز رسانی: 28 فروردین 1400

📕 تغییرات به روز رسانی: آپدیت براساس آزمون اردیبهشت 1400

 

با مطالعه این ویدئو جامع مشاوره ای چه می آموزیم؟

روش صحیح مطالعه برای آزمون نظام مهندسی چگونه است؟

در مقاله قبلی که در صفحه بسته جامع آزمون محاسبات مطرح کردیم، در رابطه با نکات مشاوره ای نزدیک آزمون صحبت کردیم اما چرا اولین مقاله به روزهای پایانی اختصاص داده شد؟

چون همین ابتدای کار باید بدانید روزهای پایانی چه حال و هوایی دارند و در ضمن به چه چیزهایی نیاز پیدا می کنید تا بتوانید از همین الان به فکر روز آزمون باشید و هر آنچه را که برای آن روز نیاز دارید به مرور آماده کنید. اگر بدانید که فرضا مطالب خلاصه نویسی و جمع بندی شده چقدر می تواند به سرعت شما در آزمون کمک کند خب مسلما از همین ابتدا برای تهیه چنین موردی برنامه ریزی می کنید.

برای درجه یک شدن همین امروز شروع کنید تا با کمترین اتلاف وقت و سرمایه، بیشترین بازدهی را داشته باشید و بیشترین بازدهی یعنی قبولی در آزمون محاسبات 1400 ….

آغاز درست

یکی از سوالاتی که برای اکثر شما پیش می آید این است که مطالعه آزمون محاسبات نظام مهندسی را از چه مباحثی شروع کنیم! چگونه برنامه ریزی داشته باشیم که در آزمون محاسبات 1400 قبول شویم؟

 

برای شروع بهتر است، مطالعه خود را از مباحث اصلی و سخت تر شروع کنید تا زمان کافی برای یادگیری آن ها داشته باشید. مباحثی مانند:

 1. مبحث نهم (طراحی سازه های بتنی)
 2. مبحث دهم (طراحی سازه های فولادی)
 3. استاندارد 2800 (زلزله)
 4. مبحث ششم (بارگذاری سازه ها)

این مباحث به همین ترتیبی که بیان شدند، بیشترین سوالات را به خود اختصاص می دهند و شما با حذف یکی از این دروس مسلما تعداد سوال قابل توجهی را از دست خواهید داد. پس این ریسک بزرگ را مرتکب نشوید و از همین شروع کار این موارد را در برنامه مطالعاتی خود جای دهید.

 

اما برای راحتی کار و برای اینکه خسته نشوید می توانید در کنار هر یک از این مباحث اصلی به مطالعه یک مبحث آسان تر هم بپردازید. سایر مباحث باقی مانده به ترتیب اهمیت به شرح زیر هستند:

 1. تحلیل سازه ها
 2. مبحث هفتم (پی و پی سازی)
 3. مبحث هشتم (سازه های بنایی)

بهترین کار این است که در برنامه مطالعاتی روزانه خود یک مبحث اصلی و یکی از مباحث کم اهمیت تر را جای دهید تا ذهن شما کشش لازم را در هنگام مطالعه داشته باشد.

همچنین یکی از خدماتی که سبزسازه برای دارندگان بسته جامع آزمون محاسبات در نظر گرفته بحث مشاوره تخصصی برای مطالعه می باشد. مشاور بر اساس شرایط شما و میزان وقت آزاد تان، برنامه را آماده می کند و در اختیارتان قرار می دهد بنابراین فقط کافی است طبق برنامه ریزی مشاور پیش رفته و بر مباحث تسلط کافی پیدا کنید و در آزمون محاسبات اردیبهشت 1400 قبول شوید.

 

pdf روش صحیح مطالعه آزمون محاسبات نظام مهندسی عمران سال 98

 

مطالعه عمیق و دقیق

مهم ترین اصل در روش مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی، دقیق خواندن است. شما باید مباحث آیین نامه را خیلی عمیق مطالعه کنید و همه بندها و تبصره های آن را حداقل یکبار بخوانید تا آمادگی لازم جهت مطرح شدن سوالات جدید از یک بند را داشته باشید. در جلسه آزمون نظام مهندسی به علت وقت کمی که دارید باید به محض دیدن سوال، محل بند مربوط به آن در آیین نامه به ذهنتان برسد. خیلی ها بعد از خواندن صورت سوال، بخش زیادی از وقت خود را صرف پیدا کردن بند مربوط به آن در آیین نامه می کنند و همین مسئله باعث هدر رفت فرصت زیادی از آن ها می شود. بنابراین باید سعی کنید تا جایی که می توانید بر تمام بندهای آیین نامه اشراف کامل داشته باشید و آن ها را دقیق،  عمیق و مفهومی مطالعه کنید.

مطالعه صرفا برای قبولی در ازمون محاسبات عمران کافی نیست. لازم است شما در رابطه با بند مربوطه فکر کنید و کلیه زوایای پنهان آن را پیدا کنید. تفسیرها و تحلیل های متفاوت را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت به فهم روشنی از بند مربوطه برسید. سوال زیاد بپرسید و خیلی راحت از کنار بندها عبور نکنید مانند مثال زیر:

 

روش های مطالعه موثر برای آزمون محاسبات نظام مهندسی سال 98 رشته مهندسی عمران

 

 • نکات مهم را هایلایت کنید تا با اینکار سرجلسه آزمون نظام مهندسی، متمرکز این مطالب شده و آن ها را از دیگر قسمت ها متمایز کنید.
 • پارامترها، تبصره ها و جملات بسیار مهمی که ممکن است آن ها را نادیده بگیرید و به واسطه آن ها در تله طراح سوال گرفتار شوید را حتما با یک رنگ هشدار دهنده رنگی و هایلایت کنید.
 • در اطراف بند مورد نظر آیین نامه نکات کلیدی را که از مطالعه کتاب ها یا مشاهده فیلم ها به دست می آورید به صورت خلاصه و مرتب بنویسید.

نکته برداری

با توجه به پراکندگی مطالب در آیین نامه شما نیاز به یادداشت برداری و خلاصه نویسی دارید. در واقع خواندن بدون یادداشت برداری و خط کشیدن زیر نکات مهم یک علت مهم فراموشی است. توجه کنید که شخصی سازی آیین نامه ها یعنی نوشتن یادداشت ها و نکاتی از خودتان بسیار حائز اهمیت است و بدون این کار، کار با آیین نامه ها برای شما راحت نخواهد بود. برای شخصی سازی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. هایلایت کردن جملات مهم و کلیدی در آیین نامه (جاهایی که نیاز به توجه و دقت ویژه دارند را با رنگ متمایزی هایلایت کنید).
 2. خط کشیدن زیر کلماتی که در حین حل سوال حتما باید آن ها را در نظر بگیرید.
 3. نوشتن تفسیر، تحلیل و نکاتی کنار بند مربوطه برای عدم پراکندگی مطالب مورد نیاز برای حل یک سوال.
 4. نوشتن ارجاعات به بندهای دیگری به بند مورد نظر، ربط دارند (بندهای ترکیبی مورد نیاز برای حل برخی سوالات).

میانبر سازی

نحوه کار کردن با آیین نامه بسیار مهم است. شما می توانید برای خود میانبر درست کنید و در پیدا کردن بند آیین نامه مورد نظر سرعت عمل خود را بالا ببرید. یک سری کاغذهای باریک و کوچکی را کنار هر صفحه از آیین نامه بچسبانید که عنوان های هر صفحه از آیین نامه روی آن نوشته شده است.  به عنون مثال در مبحث دهم یک صفحه به موضوع اتصالات جوشی اختصاص داده شده و چند صفحه جلوتر درباره پیچ صحبت شده است. اگر شما از قبل کاغذهایی را در لبه صفحات مورد نظر بچسبانید تنها با دیدن واژه جوش و پیچ روی این کاغذهای راهنما، دسترسی شما راحت تر شده و به سرعت به موضوع مورد نظر دست پیدا می کنید.

توجه شود تا آنجا که امکان دارد نیاز خود را به ورق زدن بین متن آیین نامه کم کنید یعنی اگر پارامتری وجود دارد که نیاز است از دیگر بخش ها فرمول آن را برداشت کنید در همان صفحه یادداشت شود زیرا این کار باعث کاهش استرس و صرفه جویی در زمان و عدم خستگی می شود.

 

قبولی در آزمون نظام مهندسی سال 98 با روش مطالعه صحیح

 

 

فلوچارت سازی

یکی از کارهایی که می تواند سرعت شما را در تست زنی و دستیابی به جواب مسئله افزایش دهد تهیه فلوچارت از روند مسئله هایی است که دارای محاسبه طولانی می باشد تا در جلسه آزمون نظام مهندسی سردرگم نشوید بنابراین سعی کنید صفحات مخصوصی را در بین خلاصه نویسی های خود به تهیه فلوچارت اختصاص دهید.

تمرین تست

یکی از مواردی که بسیار مهم است و اکثر داوطلبان به آن توجهی نمی کنند بحث تست زنی و زمان انجام آن می باشد. شما باید بعد از اینکه تعداد مشخصی از مباحث را مطالعه کردید حتما تست بزنید چون اینکار باعث افزایش تسلط بر مباحث مطالعه می شود و همچنین حل تمرین زیاد به شما فرصت اشتباه کردن می دهد و اشتباه کردن هم به شما درسی تازه می دهد.

تست حل کردن شما را از نقاط قوت و چالش خود آگاه می سازد و سبب می شود که تیپ سوالات گوناگونی را ببینید و این خود باعث منظم شدن ذهنتان می شود. همچنین با دیدن سوالات زیاد احتمال دیدن سوالات مشابه، سوالات آزمون محاسبات نظام مهندسی توسط شما بیشتر می شود. اگر زمان کافی برای تست زدن ندارید می توانید از بازه های کوتاه زمانی و زمان های مرده ی خود نیز برای تست حل کردن استفاده کنید.

 

اما سوال اینجاست که در چه بازه ای بعد از مطالعه تست زنی را شروع کنیم؟

اگر بالافاصله بعد از اینکه مبحثی را می خوانید به تست های آن پاسخ دهید مسلما نتیجه حقیقی نمی گیرید چون در آن لحظه شما همه چیز را بلدید و به خاطر دارید. این نوع حل سوال بی فایده است چون به شما شناخت درستی از خودتان نمی دهد. علاوه بر آن به این دلیل که هم مبحث و هم تست هایش را نزدیک به هم مورد بررسی قرار دادید دیگر مطالب در حافظه بلند مدت شما تثبیت نمی شود بنابراین باید حداقل 5 روز از مطالعه شما بگذرد و سپس تست زنی را شروع کنید.

همچنین در این بازه 5 روزه باید به مطالعه مباحث دیگری بپردازید تا ذهن شما از حالت تک بعدی خارج شده و بیش از یک مبحث را در خود جای دهد.

 

حتما سعی کنید شرایط را با آزمون اصلی نظام مهندسی تطبیق بدهید یعنی:

 • ترجیحا روی صندلی دسته دار بنشینید
 • کنار دست خود کلیه موارد مورد نیاز برای روز آزمون را قرار دهید
 • زمان دار آزمون بدهید
 • سوالاتی حل کنید که ترکیبی از همه مباحث را داشته باشد

 

بعد از هر آزمون:

 • آزمون را تحلیل کنید
 • نکات مهم سوالات را بنویسید و همچنین تله های سوالات را یادداشت کنید
 • ضعف های خود را در پاسخ به این آزمون ثبت کنید
 • علت غلط زدن سولات را بررسی کنید.
 • علت نزدن سوالاتی که می توانستید بزنید را بررسی کنید

 

روش مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی در سال 98

 

 

 

⚠️ نگران نباشید! پاسخ تشریحی آزمون های محاسبات عمران را می توانید همین الان به صورت رایگان دانلود کنید. منتظر پاسخ تشریحی آزمون محاسبات اردیبهشت 1400 نیز باشید.

جمع بندی

یک ماه قبل از آزمون نظام مهندسی دیگر زمانی برای مطالعه یک موضوع جدید نیست بلکه شما باید در این بازه آنچه مطالعه کرده اید مرور کنید و به یک جمع بندی مطلوب و درستی از مباحث برسید. در این دوره تست ها را حل کنید و نکات را مرور کنید. ابتدا نگاهی کلی به فصل ها داشته باشید و سپس تست های آن را با لحاظ زمان حل کنید. پس از حل هر تست مطالب مهم آن را مرور کنید.

در این دوره لازم است نکاتی را که از حل تست ها یاد می گیرید به خلاصه نویسی هایتان اضافه نمایید و در هفته آخر مروری بر روی آنها داشته باشید.

خیلی ها جمع بندی کردن را چیز مهمی نمی دانند اما باید با صراحت به شما بگویم جمع بندی درست به اندازه مطالعه کردن اهمیت دارد و اگر این کار را پشت گوش بیندازید خطر جدی ای را به جان خریده اید.

 

pdf روش صحیح مطالعه برای آزمون محاسبات نظام مهندسی عمران سال 98

 

نکته پایانی

موفق نخواهید شد اگر به مطالعه، تمرین تست زنی و مرور مداومت نداشته باشید.

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 74اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. مووون

  باسلام لطفا برنامه هفت ماهه رو میخواستم

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خانم مهندس
  براتون ایمیل شد

  پاسخ دهید

 3. امیر صادقی

  سلام،لطفا برنامه مطالعه آزمون محاسبات عمران رو برام بفرستین.
  سپاسگذارم

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز
  براتون ایمیل شد لطفا ایمیلتون رو چک کنید

  پاسخ دهید

 5. بهروز

  سلام،لطفا برنامه مطالعه آزمون محاسبات عمران رو برام بفرستین.
  سپاسگذارم

  پاسخ دهید

 6. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز
  براتون ایمیل شد

  پاسخ دهید

 7. امید

  لطفاً برنامه محاسبات رو هم برای من ایمیل کنید
  ممنون

  پاسخ دهید

 8. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز
  براتون ایمیل شده لطفا ایمیلتون رو چک کنید

  پاسخ دهید

 9. امیرحسین

  سلام لطفا برنامه ۷ ماهه را برای من ایمیل کنید
  با سپاس

  پاسخ دهید

 10. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز
  براتون ایمیل شد🌹

  پاسخ دهید

 11. حسین سیدی مرغکی

  برنامه مطالعاتی ازمون محاسبات رو برام ارسال کنید ممنون میشم.
  و دیگر اینکه پکیج آموزش محاسبات شما چه برتری دارد و جامعه آماری قبولی شما چقد هست.
  با تشکر

  پاسخ دهید

 12. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  برنامه مطالعاتی رو براتون ایمیل میکنیم
  آموزش تورمحاسبات سبزسازه در قالب ویدئو ارائه میشه و ۵ جلد کتاب چاپی که همراهش هست برای افزایش سرعت عملتون سرجلسه آزمون کاربرد داره. مزیتی که ویدئوی آموزشی داره این هست که هر زمان بخشی از آموزش رو فراموش کنید میتونید مجدد به آموزشتون برگردید و براتون یادآوری بشه.
  دومین مزیتش این هست که از زمان خرید تا ۲ آزمون نظام مهندسی پشتیبانی علمی دارید یعنی داخل گروه های تلگرامی مربوط به تور محاسبات عضو میشید و اگر نیاز به رفع اشکال داشته باشید میتونید سوالتون رو تو گروه بپرسید؛ که اگر بخواید به صورت خودخوان مطالعه داشته باشید ممکنه کسی رو در کنارتون نداشته باشید که براتون رفع اشکال کنه.
  سومین مزیتش این هست که برخی هزینه میکنند و متاسفانه محتوای آموزش رو کنار میذارند و مطالعه نمیکنند و بعضا نیاز دارند که یک نفر پیگیر مطالعشون باشه که ۱۵۰ دقیقه مشاوره رایگان هم خواهید داشت، علاوه بر پیگیری مطالعتون در ابتدا بهتون برنامه مطالعاتی هم داده میشه.
  مورد بعدی هم این هست که از زمان خرید تا ۲ آزمون نظام مهندسی اگر آیین نامه تغییر کنه آموزش ما متناسب با اون تغییرات آپدیت میشه (هم ویدئو و هم کتابها) و به صورت لینک دانلود رایگان براتون ارسال میشه درصورتیکه اگر کتاب تهیه کنید یا در کلاس حضوری و آنلاین شرکت کنید زمان تغییر آیین نامه لازمه که مجدد هزینه پرداخت کنید تا بتونید آموزش آیین نامه جدید رو داشته باشید.

  قبولی های سبزسازه در آزمون مهر ۹۹ ، ۱۸% هست که کارنامه قبول شدگان رو در صفحه مربوط به تور محاسبات میتونید مشاهده کنید.

  پاسخ دهید

 13. سینا استواری

  سلام من موفق به دریافت برنامه مطالعاتی ۷ ماهه نشدم آیا امکان ارسال آن به ایمیل من وجود دارد؟!

  پاسخ دهید

 14. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  مجدد براتون ایمیل شد🌹

  پاسخ دهید

 15. امید فصیحی زاده

  سلام
  لطفا برنامه مطالعاتی ۷ ماهه آزمون محاسبات رو برای من ایمیل کنید.
  از هر طریقی اقدام کردم، موفق به دریافتش نشدم!
  تشکر

  پاسخ دهید

 16. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  ایمیل تون رو چک کنید مجدد ارسال شد

  پاسخ دهید

 17. amin.8285a@gmail.com

  عاقبت به خیر شین…سپاس از شما

  پاسخ دهید

 18. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خدمت شما مهندس عزیز
  سپاس از لطفی که به ما دارید و ما رو با نظرات خوبتون دلگرم می کنید.

  پاسخ دهید

 19. Ramezani.omran@yahoo.com

  توضیحات شما در خصوص ازمون عالی بود

  پاسخ دهید

 20. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خدمت شما مهندس عزیز
  سپاس از نهایت لطفی که به ما دارید و ما رو با نظرات خوبتون دلگرم می کنید.
  ماندگار باشید،یاحق.

  پاسخ دهید

مشاوره رایگان روش قبولی در آزمون محاسبات نظام مهندسی

برنامه مطالعاتی ویژه قبولی در آزمون محاسبات به همراه 40 دقیقه فیلم مشاوره‌ای
در آزمون محاسبات پیش‌رو، نام خود را جزو پذیرفته‌شدگان خواهید دید.
از طریق دکمه زیر، همین الان این پکیج پرطرفدار را دریافت کنید.  
دریافت رایگان پکیج مشاوره‌ای
close-link
question