صفحه اصلی  »  پروانه محاسبات نظام مهندسی  »  بودجه بندی آزمون محاسبات عمران بر اساس سوالات 10 آزمون اخیر نظام مهندسی

بودجه بندی آزمون محاسبات عمران بر اساس سوالات 10 آزمون اخیر نظام مهندسی

آزمون محاسبات یکی از آزمون‌های دشوار ورود به حرفه برای مهندسین عمران به حساب می‌آید که تنها 3 درصد از شرکت‌کنندگان این آزمون موفق به کسب نمره بالای 50 می‌شوند. اما در عین حال قبولی دور از دسترس نیست و شما می‌توانید با رعایت نکاتی در حین مطالعه و استفاده از تکنیک‌های هوشمندانه سر جلسه آزمون مانند تکنیک های مدیریت زمان و استفاده از جداول افزایش سرعت به موفقیت برسید. در کنار همه این‌ها، دانستن بودجه‌بندی آزمون محاسبات عمران خیلی مهم است و باعث شناخت قسمت‌های مهم از هر مبحث و تمرکز بیشتر روی آن قسمت‌ها می‌شود.

ما در این مقاله جامع تصمیم داریم مهم ترین مباحث آیین نامه ها و بودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی به همراه منابع آزمون محاسبات عمران را مشخص کنیم تا به شما برای قبولی در آزمون محاسبات 1403 کمک کرده باشیم.

⌛ آخرین به روز رسانی: 18 اردیبهشت 1402

📕 تغییرات به روز رسانی: آپدیت بر اساس آخرین آزمون نظام مهندسی


دریافت رایگان مشاوره و برنامه مطالعاتی در ایمیل
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link

 

 

در این مقاله جامع چه می آموزیم؟

1. بودجه بندی آزمون محاسبات عمران

در همین ابتدا باید یک نکته‌ای را یادآور شویم که این بودجه‌بندی و فصل‌های مهم به این معنی نیست که بقیه قسمت‌ها از اهمیت کمتری برخوردار است، چرا که روند سؤالات این چند دوره اخیر نشان داده که انتظار سؤال از هر قسمت از آیین‌نامه را باید داشته باشیم.

هدف از این مقاله آشنایی داوطلبین با قسمت‌های مهم هر مبحث است و شما به عنوان داوطلب می‌بایست تمرکز بیشتری روی این فصل‌ها گذاشته و به تسلط برسید که این تسلط هم تنها با آگاهی از روش صحیح مطالعه برای قبولی در آزمون محاسبات و مطالعه دقیق و مفهومی آیین‌نامه‌ها و تمرین تست زیاد امکان پذیر می‌باشد.

همانطور که می‌دانید، مباحثی که در آزمون محاسبات از آن‌ها سؤال مطرح می‌شود شامل 6 آیین‌نامه و یک درس پایه (تحلیل سازه) می‌باشد که به ترتیب بیشترین تعداد سؤالات در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

حال می‌خواهیم به بودجه بندی سوالات آزمون محاسبات نظام مهندسی و تعداد سؤالاتی که در آزمون‌های گذشته از هر مبحث مطرح شده بپردازیم:

1.1. بودجه بندی مباحث فولاد و بتن در آزمون محاسبات عمران

دو مبحث اصلی و مهم آزمون محاسبات فولاد و بتن هستند که حدود 15 تا  16 سؤال از مبحث فولاد و تعداد 16 تا 17 سؤال از مبحث بتن در آزمون محاسبات سؤال مطرح می‌شود. بیشتر سؤالات مطرح شده از این مباحث، سؤالات به نسبت سختی هستند که برای جواب دادن به آن‌ها نیاز به تسلط زیادی روی بندهای آیین‌نامه مبحث 9 و 10 است. بنابراین برای یادگیری این دو مبحث باید زمان زیادی صرف کنید، برنامه‌ریزی کنید و تست زیادی حل کنید، در غیر اینصورت توانایی حل سؤالات این دو مبحث را در آزمون محاسبات نخواهید داشت.

1.1.1. مبحث فولاد

در آزمون‌های 4 دوره اخیر به طور میانگین از 16 سؤال فولاد تعداد 5 سؤال با سطح ساده و تعداد 9 سؤال با سطح متوسط مطرح شده بود. بنابراین از بین 16 سؤال اگر به خوبی مطالعه کرده باشید، می‌توانید به تعداد 14 سؤال پاسخ دهید.

 

بودجه بندی آزمون محاسبات عمران

 

این آمارها نشان می‌دهند لازم است یک سری از فصل‌ها را با دقت و تمرکز بیشتری بخوانید تا توانایی حل درصد بیشتر سؤالات فولاد و بتن خصوصاً سؤالاتی که سطح آسان و متوسط دارند را داشته باشید.

به عنوان نمونه به سؤال زیر دقت کنید:

 

پاسخ سوالات فولاد آزمون محاسبات 1400

 

این سؤال فولاد با وجود اینکه سطح ساده‌ای دارد، بازهم نیازمند تسلط کافی شما بر روی موضوع و دقت در کارتان است.

خب طبق بودجه‌بندی آزمون محاسبات عمران برای مبحث دهم در 4 آزمون اخیر، بخش‌های زیر جزء پر سؤال‌ترین فصل‌های فولاد بوده‌اند:

 • طراحی لرزه‌ای
 • خمش
 • فشار
 • برش و پیچش
 • جوش و پیچ
 • اعضای مختلط

همان‌طور که گفته شد این  فصل‌ها در این چند دوره مورد سوال طراحان قرار گرفته و خصوصاً طراحی لرزه‌ای و طراحی اعضای خمشی از اهمیت بالایی برخوردار است لذا برای این دو مبحث باید زمان کافی گذاشته شود.

 

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

 

همانطور که متوجه شدید، فصل‌هایی مانند کشش از اهمیت کمتری برخوردار است به صورتی که در این چند دوره یا از آن سؤالی مطرح نشده یا 1 سؤال بوده که البته فصل به نسبت راحتی هم هست و تنها یکبار مطالعه و حل چند تست از آن‌ها می‌تواند کافی باشد.

2.1.1. مبحث بتن

همانطور که در بالا اشاره شد، از این مبحث گاهاً تا 17 سؤال مطرح می‌شود و نیاز است این مبحث را هم مانند فولاد به صورت عمیق و مفهومی مطالعه کنید.

در بین سؤالات 4 آزمون دوره اخیر به طور میانگین از بین 16 سؤال بتن تقریباً تعداد 6 سؤال ساده و 6 سؤال متوسط و 4 سؤال دشوار مطرح می‌شود که البته مانند فولاد برای پاسخگویی به ساده‌ترین سؤال هم باید به اندازه کافی مطالعه و تست حل کرده باشید تا نکته آن را در نگاه اول متوجه شوید و در تله طراح نیافتید.

 

بودجه بندی 4 دوره اخیر مبحث 9

 

مثلاً به سؤال زیر که در آزمون مهر 1402 مطرح شده بود دقت کنید:

 

پاسخ سوالات بتن آزمون محاسبات 1402

 

می‌بینید که در هر سؤال حتی به ظاهر راحت یک نکته مهم نهفته است و شما با پیدا کردن این نکته کلیدی می‌توانستید در زیر 2 دقیقه این سؤال را حل کنید. بنابراین دقت داشته باشید که باید تمامی بندهای آیین‌نامه را حداقل یکبار مطالعه کرده باشید و آشنایی داشته باشید تا در دام طراح نیافتید.

از بین مباحث بتن بخش‌های زیر مهم‌تر هستند:

 • خمش
 • برش و پیچش
 • طول مهاری
 • ضوابط لرزه‌ای
 • دال
 • دیوار و پی

 

بودجه بندی مبحث 9 در آزمون محاسبات

 

همانطور که مشاهده می‌کنید در آزمون اسفند 1402 تعداد 2 سؤال از قسمت پیوست‌ها مطرح شده و این موضوع اثبات می‌کند که مطالعه تمام بخش‌های آیین‌نامه الزامیست.

یکی از دغدغه‌های مهندسین این است که می‌گویند خب درست است که از فولاد و بتن سؤالات زیادی می‌آید و آسان و متوسط هم دارد، اما ما به درس‌های کمک‌کننده برای بالا بردن درصد خودمان نیاز داریم.

2.1. بودجه بندی مباحث استاندارد 2800 و بارگذاری در آزمون محاسبات عمران

مباحث بارگذاری و استاندارد 2800 دقیقاً همین درس‌های کمک‌کننده هستند که با وجود مطرح شدن تعداد زیاد سؤال از آن‌ها و قرار گرفتنشان جزء درس‌های مهم و اصلی، فهم راحت‌تری دارند و چون اکثر مهندسین با این دو مبحث زیاد کار کرده‌اند، مباحث روتین‌تر و راحت‌تری نسبت به فولاد و بتن هستند.

در آزمون‌های 4 دوره اخیر از میانگین تعداد 15 سؤال از مباحث بارگذاری و استاندارد 2800 تنها 4 سؤال سخت وجود داشت و بقیه سؤالات به راحتی با توجه به بندهای آیین‌نامه قابل حل بودند.

 

بودجه بندی سوالات استاندارد 2800 و مبحث 6 در آزمون محاسبات

 

معمولاً تعداد سؤالات مطرح شده از مبحث استاندارد 2800 نسبت به بارگذاری بیشتر است و معمولاً تعداد 8 تا 10 سؤال از استاندارد 2800 و تعداد 5 تا 7 سؤال از مبحث بارگذاری سؤال مطرح می‌شود.

فصولی که در استاندارد 2800 خیلی مهم هستند، بحث سازه‌های ساختمانی یعنی:

 • نیروی جانبی
 • مرکز جرم و سختی
 • پیچش
 • ضریب نامعینی
 • واژگونی
 • نیروی قائم زلزله
 • کل بخش مربوط به سازه ساختمانی
 • برش پایه

 

بودجه بندی آزمون محاسبات نظام مهندسی

 

در این چند دوره اخیر شاهد طرح سؤالات سنگین و مفهومی از 2800 بودیم که نشان می‌دهد تنها با مطالعه آیین‌نامه نمی‌توان پاسخ سؤالات را پیدا کرد و حتماً باید از منبعی استفاده کنیم که به تفسیر بندها بپردازد. حل سؤالات تألیفی و سؤالات سال‌های گذشته نیز می‌تواند به این تسلط کمک کند.

در بین 5 تا 7 سؤال مطرح شده از مبحث بارگذاری بیشتر به موارد زیر توجه می‌شود:

 • بار مرده
 • بار زنده
 • بار برف
 • بار باد

 

بودجه بندی سوالات آزمون محاسبات

 

طبق بودجه‌بندی بالا در این چند آزمون اخیر فصل مورد علاقه طراحان، بار باد است که می‌توانند روی آن مانور بیشتری دهند و سؤالات سنگین‌تری مطرح کنند که در آزمون اسفند برای اولین بار از بحث بار دینامیکی باد در پیوست 4 مبحث 6  سؤال طرح شد. همچنین در آزمون دی 1401 هر 5 سؤال مطرح شده از بار باد بود. ازطرفی ترکیب بعضی سؤالات با تحلیل سازه نشان می‌دهد که شما باید دانش پایه‌ای از تحلیل سازه برای حل سؤالات مبحث 6 داشته باشید. لذا اهمیت تحلیل سازه را در آزمون‌های اخیر جدی بگیرید.

 

3.1. بودجه بندی تحلیل سازه در آزمون محاسبات عمران

درس تحلیل سازه، جزء یکی از درس‌هایی است که اکثر مهندسین آن را حذف می‌کنند و دلیل‌شان هم برای این کار این است که تنها 5 سؤال در آزمون محاسبات از تحلیل سازه آورده می‌شود. پس به جای اینکه تایم خودشان را روی تحلیل سازه بگذارند، همان تایم را روی درس‌هایی که تعداد سؤال بیشتری مطرح می‌شود، می‌گذارند.

 

 

در جواب این دسته از مهندسین باید دو نکته را مطرح کنم:

 1. اول اینکه تا فرصت باقی است شروع به مطالعه تحلیل سازه کنید و این فرصت غیر قابل انکار را از دست ندهید، چرا که بالاخره از بین 5 سؤال شما می‌توانید به 2 یا 3 سؤال پاسخ دهید و همین موضوع روی درصد قبولی شما تأثیر مثبتی دارد. چه بسا شاهد این مورد بودم که افراد با نمرات نزدیک به درصد قبولی رد می‌شوند که یک دلیل آن حذف بعضی از مباحث مطالعاتی کم سؤال است.
 2. تحلیل سازه، پیش‌نیاز سایر مباحث است:

درس تحلیل سازه پیش‌نیاز درک مباحث مهمی مانند بتن، فولاد و بارگذاری است. در ظاهر 5 تست به این درس اختصاص داده شده است، اما در واقع تست‌های بیشتری به آن وابسته است. همچنین در آزمون‌های اخیر شاهد ترکیب سؤالات بتن، فولاد، بارگذاری با تحلیل سازه بوده‌ایم، لذا حذف تحلیل می‌تواند منجر به عدم قبولی شما شود.

اگر مدت زمان زیادی است که تحلیل سازه را مطالعه نکرده‌اید و از آن فاصله گرفته‌اید، قطعاً برای یادآوری مباحث آن باید زمان بیشتری صرف کنید، البته اگر زمان کافی برای این کار را داشته باشید. گاهی اوقات زمان باقی‌مانده تا آزمون محدود می‌باشد، مثلاً تنها دو ماه به آزمون باقی مانده است. در این شرایط تنها کافی است مباحث مقدماتی تحلیل سازه را مطالعه کنید. اما اگر هدفتان قبولی در آزمون محاسبات است، هیچگاه اجازه ندهید برای مطالعه مباحث کمبود زمان داشته باشید و زود شروع کنید.

 

بودجه بندی تحلیل سازه در آزمون محاسبات

 

به این سوالات از آزمون مرداد 1400 دقت کنید

 

سوالات آزمون محاسبات نظام مهندسی

 

همانطورکه می بینید برای پاسخ دادن به این سؤالات تنها نوشتن دو خط راه حل کافی است و تنها با مطالعه درس تحلیل سازه و وقت گذاشتن روی چندین تست، می‌توانید این سؤالات را پاسخ دهید.

یا مثلاً به سؤال زیر دقت کنید، این سؤال از قسمتی مطرح شده است که تا به حال در آزمون محاسبات سال‌های گذشته از آن سؤالی مطرح نشده است، اما با جایگذاری در فرمولی ساده جواب نهایی بدست می آید.

 

قبولی در آزمون محاسبات 1403

 

در تصویر زیر بودجه‌بندی چند دوره آزمون‌های اخیر تحلیل سازه را مشاهده می کنید:

 

بودجه بندی 8 آزمون اخیر محاسبات برای مبحث تحلیل سازه

 

همانطور که در این بودجه‌بندی مشخص است، در دوره‌های اخیر آزمون محاسبات تعداد 5 سؤال از درس تحلیل سازه آورده شده و خب از دست دادن این 5 سؤال بدون هیچ تلاشی برای حل کردنشان می‌تواند زیاد باشد.

طبق این بودجه‌بندی:

 • روش فنر
 • روش تقارن
 • کار مجازی
 • روش سازگاری تغییر‌شکل‌ها

مهم‌ترین بخش‌های مورد توجه طراحان سؤال بوده است، پس حتماً بر روی این قسمت‌ها بیشترین تمرکز را داشته باشید و تست بیشتری حل کنید.

4.1. بودجه بندی مباحث پی‌سازی و سازه‌های بنایی در آزمون محاسبات

مباحث پی‌سازی و بنایی روی هم رفته 8 تا 9 سؤال آزمون را تشکیل می‌دهند و معمولاً سؤالات راحت و بدون چالشی هستند.

بودجه‌بندی آزمون محاسبات عمران برای مبحث هفتم تقریباً تمامی سرفصل‌ها را شامل می‌شود؛ چراکه هر ساله به طور تقریبی از هر 3 فصل تعداد 4 سؤال مطرح می‌شود:

 • مطالعه پی‌های سطحی
 • پی‌های عمیق
 • سازه‌های نگهبان

 

بودجه بندی مبحث هفتم در آزمون محاسبات نظام مهندسی

 

در مورد مبحث هشتم هم بهتر است که کل مبحث هشتم را با دقت مطالعه کنید، اما بخش‌هایی که به طور ثابت از آن‌ها سؤال مطرح شده است، موضوعات زیر است:

 • بنایی مسلح
 • سازه‌های محصور شده با کلاف

 

بودجه بندی مبحث هشتم در آزمون محاسبات نظام مهندسی

2. بودجه بندی کلی آزمون‌های محاسبات سال های اخیر

در انتها می‌خواهیم با استفاده از یک جدول بودجه‌بندی تمامی آزمون‌های اخیر را برای شما به نمایش در بیاوریم.

به خوبی به این جدول دقت کنید. شما می‌توانید با استفاده از این جدول تعداد معمول آزمون بعدی در هر مبحث را پیش‌بینی کرده و بر اساس آن برای مطالعه برنامه‌ریزی کنید.

 

بودجه بندی آزمون های محاسبات سال های اخیر

 

1.2. تحلیل و بررسی سوالات آزمون محاسبات نظام مهندسی سال های اخیر

در این بخش برای شناخت هرچه بیشتر شما با آزمون‌های محاسبات سال‌های اخیر، چند مورد از آزمو‌ن‌ها و نوع سؤالاتشان را برای شما تحلیل کرده‌ایم.

1.1.2. تحلیل سوالات آزمون محاسبات اسفند 1402

این آزمون که جدیدترین و آخرین آزمون محاسبات برگزار شده نظام مهندسی می‌باشد، به گفته برخی از کارشناسان و مهندسینی که در آزمون شرکت کرده بودند، از جمله آزمون‌های استاندارد و نسبتاً با سؤالات متوسط بود که تقریبا 20 درصد سؤالات آن جدید و از مباحث بتن، بارگذاری و تحلیل سازه مطرح شده بود. در بتن و فولاد برای اولین بار شاهد مطرح شدن تعدادی سؤال تشریحی بودیم که به‌راحتی می‌توانستید در کمترین زمان پاسخ دهید. پیش‌بینی کارشناسان ما برای سطح آزمون تیر ماه مشابه اسفند ماه متوسط و مفهومی و همراه با تعدادی سؤال جدید است تا داوطلبانی که در کنار مطالعه عمیق و دقیق مباحث، حل تست را داشته‌اند و همچنین تمام نکات آزمون، مانند دقت و تمرکز در سر جلسه آزمون را رعایت می‌کنند، بتوانند نمره قبولی را کسب کنند.

در ادامه به تفسیر مباحث اصلی این آزمون می‌پردازیم:

▪️ مبحث 9:

✔️ در این آزمون تعداد تست‌های جدید 6 تست در نظر گرفته شده بود که در مقایسه با آزمون‌های قبل بیشتر به نظر می‌رسد.

✔️ در حل تست جدید علاوه بر زمان استاندارد در نظر گرفته شده، داوطلب مجبور به فکر کردن درباره این موضوع می‌شد که همین موضوع زمان زیادی را از داوطلب می‌گرفت.

✔️ اکثر تست‌ها به زمانی بیش از زمان استاندارد نیاز داشتند و داوطلب باید با سرعت و دقت مناسب به این تست‌ها پاسخ می‌داد.

✔️ یک تست از فصل مهار در بتن نیز مطرح شده بود که معمولاً اکثر داوطلبین به مطالعه این فصل نمی‌پردازند.

10 تست باقی‌مانده با مطالعه مناسب مبحث نهم قابل حل بود. در نتیجه سطح کلی سؤالات مبحث نهم، متوسط ارزیابی می‌شود.

 

▪️ مبحث 10:

با توجه به چند دوره اخیر که ویرایش 1401 مبحث دهم مبنا قرار گرفته، شاهد تغییراتی در نوع سؤالات بخش فولاد آزمون محاسبات نظام مهندسی هستیم. طراحان سؤال توجه ویژه‌ای به بخش‌های جدید آیین‌نامه دارند که نیازمند تحلیل عمیق و دقیق متن هستند. این تمرکز بیشتر در بخش لرزه‌ای دیده می‌شود.

تحلیل و بررسی سؤالات نشان می‌دهد که:

 • تعداد سؤالات مفهومی و تحلیلی افزایش یافته است.
 • سؤالات به طور مستقیم از متن آیین‌نامه طرح شده‌اند.
 • تسلط بر ضوابط لرزه‌ای برای پاسخگویی به سؤالات ضروری است.

در ادامه به برخی از نکات کلیدی در سؤالات بخش فولاد می‌پردازیم:

 • دقت در خواندن سؤال و شناسایی موضوع و مفهوم مورد پرسش
 • بررسی دقیق متن آیین‌نامه و یافتن بندهای مرتبط با سؤال
 • تجزیه و تحلیل مفاهیم و ضوابط مرتبط با سؤل
 • انجام محاسبات دقیق و با حوصله
 • بررسی مجدد پاسخ و اطمینان از صحت آن

با توجه به نکات ذکر شده، داوطلبان برای موفقیت در این بخش از آزمون نکات زیر را باید رعایت کنند:

 • مطالعه عمیق و دقیق متن آیین‌نامه، خصوصاً بخش‌های جدید و ضوابط لرزه‌ای
 • حل تست‌های ادوار گذشته برای آشنایی با نوع سؤالات و ارتقای مهارت
 • تمرین پاسخگویی به سؤالات مفهومی و تحلیلی
 • مدیریت زمان در جلسه آزمون

در‌ پایان سطح آزمون اخیر متوسط رو به سخت بود و رعایت نکات گفته شده تا ۷۰ درصد سؤالات در جلسه آزمون قابل پاسخ بودند.

▪️ تحلیل سازه‌ها:

تحلیل سازه‌ها در آزمون اسفند ماه دارای سطح بالایی بود. همراه با سؤال جدید بعد از چند دوره سؤالی از بحث شیب افت مطرح شده بود. در این دوره اکثر سؤالات از بحث تقارن مطرح شده بود و با تسلط متوسط در تحلیل سازه می‌توانستیم به 3 سؤال در این آزمون پاسخ بدهیم.

▪️ استاندارد 2800:

در استاندارد 2800 برخلاف آزمون مهر سطح سؤالات پایین بود و تعداد سؤالات استاندارد 2800 در این آزمون به 7 سؤال کاهش پیدا کرده بود. لذا با تسلط متوسط می‌توان به 6 سؤال پاسخ داد.

▪️ مبحث 6:

سؤالات مبحث 6 به صورت گسترده مطرح شده بود که حتی برای اولین بار از بحث بار دینامیکی باد در پیوست 4 مبحث 6 سؤال طرح شد و در کل برای این آزمون نیازمند تسلط بالا به این مبحث برای حل سؤالات بودیم که می‌توانستیم به 6 سؤال پاسخ بدهیم. همچنین تعداد سؤالات مبحث 6 در این آزمون افزایش پیدا کرده بود.

 

2.1.2. تحلیل سوالات آزمون محاسبات مهر 1402

▪️ مبحث 9:

در این آزمون تعداد 16 تست برای مبحث نهم در نظر گرفته شده بود که تنها دو تست مشابه تست‌های طرح‌شده در آزمون‌های قبلی بود. تعداد 7 تست کاملاً جدید بوده به نحوی که برای اولین بار داوطلب با این تست‌ها برخورد می‌کرد. در نتیجه پاسخ‌دادن به این تست‌ها در جلسه نیاز به تفکر و صرف وقت کافی داشت. تعداد 7 تست باقی‌مانده، تست‌های ترکیبی محسوب می‌شدند به این صورت که در پاسخگویی برای تست طرح‌شده در بحث‌های لرزه‌ای داوطلب باید به این نکته توجه کافی می‌نمود که جهت پاسخگویی دقیق، ضرورت دارد الزامات عمومی بیان‌شده در فصل‌های اول تا نوزدهم را در ذهن داشته باشد. همچنین  اکثر سؤالات بتن چند نکته‌ای بودند. در کل سطح سؤالات بتن متوسط متمایل به سخت ارزیابی می‌شوند.

▪️ مبحث 10:

این ویرایش از مبحث دهم برای نخستین بار بود که به عنوان منبع آزمون مورد سؤال قرار می‌گرفت و با وجود انتظارات، در این دوره، سؤالی از بخش طراحی به روش مقاومت مجاز (ASD) طرح نشده بود. به طور تقریبی حدود 60 درصد سؤالات با ساختاری مشابه ادوار گذشته آزمون طرح شده بودند. بیشترین سؤالات از دو مفهوم خمش در تیرها و نیز الزامات لرزه‌ای طرح شده بود که سهم عمده این سؤالات، مشابه ادوار گذشته آزمون محاسبات بوده است. علیرغم این موضوع، برخی از سؤالات با این که جزء بودجه‌بندی تقریباً ثابت هر دوره از آزمون‌ها محسوب می‌شد، وقت‌گیر بوده و راه‌حل نسبتاً طولانی داشته‌اند.

▪️ تحلیل سازه‌ها:

سؤالات تحلیل به نسبت آزمون‌های گذشته دارای سطح راحت‌تری بودند که با خواندن و تسلط متوسط روی مفاهیم تحلیل سازه، داوطلب می‌توانست 4 سؤال را به راحتی و فقط با روش‌های کار مجازی و روابط حفظی خیز و شیب و سازگاری حل کند. هر چند تحلیل سازه به طور غیرمستقیم روی سؤالات فولاد و بتن و بارگذاری نیز در این آزمون تأثیرگذار بود.

 ▪️ استاندارد 2800:

سؤالات استاندارد 2800 در این آزمون سنگین و نیازمند حل طولانی بودند و تعداد سؤالات استاندارد 2800 در این آزمون به حداکثر مقدار خود رسید و 10 سؤال از این درس طرح شده بود که با توجه به تعداد بالای سؤالات طرح‌شده از این درس، کار برای داوطلب سخت‌تر شد. برای اولین بار سؤالاتی همچون سؤال سازه بر روی شیب و اثر ضریب بزرگنمایی برای محاسبه ضریب زلزله مطرح شده بود که واقعاً در نوع خود جالب و بی‌نظیر بود.

▪️ مبحث 6:

تعداد سؤالات مبحث 6 در این آزمون به 4 سؤال رسید که نسبت به آزمون اردیبهشت ماه یک سؤال کاهش پیدا کرده بود، ولی فصل مورد علاقه طراحان سؤالات آزمون محاسبات یعنی فصل بار باد از این 4 سؤال سهمی نداشت و دو سؤال غیرمستقیم به تحلیل سازه ربط داشتند. سطح سؤالات مبحث 6 در این آزمون متوسط بود و با تسلط کافی روی مبحث 6 می‌توانستیم به 3 سؤال آن پاسخ دهیم. هر چند سؤال طراحی پدستال بتنی یکی از سخت‌ترین سؤالات این آزمون بود.

3.1.2. تحلیل سوالات آزمون محاسبات اردیبهشت 1402

▪️ مبحث فولاد:

این آزمون به نوعی آخرین آزمون محاسباتی نظام مهندسی بود که از ویرایش چهارم مبحث دهم استفاده شده بود و انتظار می‌رود در آزمون بعدی از مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش پنجم (سال 1401) استفاده شود و ممکن است برخی از داوطلبان از این بابت نگرانی‌هایی داشته باشند، اما می‌توانیم به شما بگوییم اگر به ویرایش قبلی تسلط خوبی داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی به مبحث ده جدید مسلط بشوید؛ زیرا در بسیاری از بند‌های آیین‌نامه‌ای ما تفاوت زیادی نداشته‌ایم.

اما برسیم به سؤالات فولاد اردیبهشت 1402، همانطور که در جدول بودجه‌بندی کلی دیدیم، 16 سؤال امسال مطرح شده بود که اکثراً این سؤالات، به نوعی سؤالات متوسط و حتی ساده‌ای بودند، اما در بین آن‌ها سؤالات نکته‌داری نیز مشاهده ‌می‌شود که باعث می‌شود همین سؤالات متوسط به سؤالات دشواری تبدیل شوند. بنابراین می‌توانند شما را در دام طراحی انداخته و باعث شوند یک تست را با ضریب منفی پاسخ دهید.

در مجموع طبق بررسی‌های انجام گرفته فولاد دارای 7 سؤال ساده، 6 سؤال متوسط و 3 سؤال دشوار یا سخت بود.

▪️ تحلیل سازه:

تحلیل سازه در این آزمون ‌هم مانند بقییه منابع آزمون دارای سؤالات استاندارد و نرمالی بود که با کمی تلاش می‌توان آن‌ها را به خوبی حل کرد. اگر دوره تحلیل سازه سبزسازه را مشاهده کرده بودید، می‌دیدید که سؤالات برای شما سؤالاتی تکراری بوده که تنها با کمی تمرکز، دقت و تمرین می‌توانستید به بهترین شکل به آن‌ها پاسخ داده و از این بخش آزمون درصد خوبی را برای قبولی به دست آورید.

در کل می‌توان گفت تحلیل سازه در آزمون دارای 4 سؤال ساده و 2 سؤال متوسط بود.

▪️ مبحث بتن:

سؤالات بتن برخلاف فولاد در آزمون اردیبهشت ماه سال 1402 به نسبت سختی بیشتری را به همراه داشتند و شما باید دقت بیشتری را در این بخش به خرج می‌دادید و نکات سؤالات را به دقت بررسی می‌کردید. در این آزمون از مباحث لرزه‌ای به خوبی استفاده شده بود و در حدود 6 الی 7 سؤال از این بخش مطرح شده بود.

البته شما می‌توانستید در بین سؤالات جدید و نکته‌دار سؤالات تکراری را ببینید که اگر سرفصل آن را به خوبی مطالعه کرده بودید، برای شما سؤالات استاندارد و درصدآوری بودند.

در انتها می‌توان گفت به طور تقریبی در این آزمون شما با 4 سؤال ساده، 7 سؤال متوسط و 5 سؤال دشوار روبه‌رو بودید.

 

3. نتیجه گیری

به عنوان یک مشاور که سال هاست با دواطلبینی که در آزمون محاسبات نمره قبولی را کسب می‌کنند برخورد دارم، توصیه‌ام به افرادی که در آزمون محاسبات شرکت می‌کنند این است که هیچ مبحثی را حذف نکنید. با مطالعه عمیق و مفهومی تک‌تک بندهای آیین‌نامه و تفسیر آن‌ها و همچنین با حل تست‌های متنوع و زیاد(تألیفی و سؤالات سال‌های گذشته) سعی کنید از زوایای مختلف بندهای آیین‌نامه را بررسی کنید و به تسلط برسید.

این مقاله به جهت‌گیری ذهن شما کمک می‌کند و می‌توانید با شناسایی فصول مهم از هر مبحث، وقت بیشتری برای آن بگذارید. پس هر چه سریع‌تر مطالعه را شروع کنید تا فرصت کافی برای عمل به این موارد را داشته باشید.

و در کلام آخر در صورتی که نیاز به کمک و راهنمایی برای آزمون بعدی داشتید می‌توانید از طریق آیدی تلگرام مشاورین سبزسازه پیام دهید و از یک بار مشاوره رایگان استفاده کنید.

با آرزوی موفقیت و کسب بهترین نتیجه در آزمون بعدی همیشه بهترین باشید.

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 13اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. محمود شریف

  لطف کنید تو واتساپ بفرستید ممنونم

  پاسخ دهید

 2. مهندس زهره حیدری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس روزتون بخیر. منظورتون فایل بودجه بندی هست؟ به آیدی زیر از طریق تلگرام پیام بدید تا فایل رو خدمتتون ارسال کنند.
  @sabzsaze_azmo

  پاسخ دهید

 3. آریا

  سلام . وقتتون بخیر
  آیا این آمار درسته که حدود ۵۰ درصد از سوالات آزمون محاسبات در دوره های گذشته , دارای نمونه مشابه بودن ؟
  یعنی آیا فرد با مطالعه تمام آزمون های ادوار گذشته و تسلط به بند های آیین نامه ای اونها میتونه در
  ازمون قبول بشه ؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان وقتتون بخیر
  چنین چیزی واقعیت نداره، سوال داریم مشابه اما همراه با بند جدید و نکات جدید هست و کار رو سخت میکنه برا داوطلب
  تعداد کمی مشابه داشتیم اما همراه بوده با نکته جدید

  پاسخ دهید

 5. سامان فیروزی

  سلام یه سوالی که خیلی نتونستم جواب دقیقی براش پیدا کنم و نظرات خیلی متفاوتی وجود داره اینه که آیا داشتن مجموعه کاملی از فرمول ها داخل ماشین حساب برای آزمون محاسبات ضروریه و اصلا شانس رو بالا میبره یا نه ؟ با توجه به قیمت بالای این فرمول ها نیازی بهشون ست یا ن؟

  پاسخ دهید

 6. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقت شما بخیر
  فرمول نویسی بی تاثیر نیست چون سرعت شما رو در روند حل بعضی مسائل بالا میبرد ولی از سال ۹۶ به این طرف چون بیشتر سوالات ترکیبی شده است و ترکیبی از چند فرمول است کار سخت تر شده ولی این کار در روند بخشی از مسئله خیلی میتونه به شما کمک کند.
  اگر برنامه نویسی مطمئنی دارید و به استفاده از ماشین حساب مسلط هستید این کار میتونه بهتون کمک کند‌.

  پاسخ دهید

 7. کیوان

  ببخشید اصلا آیا اجازه استفاده از ماشین حساب رم خور را داریم یا خیر؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  موردی نداره میتونین هر ماشین حسابی رو ببرین

  پاسخ دهید

 9. پریسا

  سلام بنظرتون اگر تمام وقتمو بزارم روی یادگیری نکات بندهای پرتکرار میتونم توی آزمون محاسبات اسفند امسال قبول بشم؟ راستی قبولیا تو آزمون مهر خیلی پایین بود موسسه شما چن نفر قبولی داشت؟ ندیدم جایی اعلام کنین.

  پاسخ دهید

 10. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خانم مهندس
  چون تایم خیلی کمی تا آزمون محاسبات اسفند ۹۸ مونده باید یک برنامه دقیق و درست داشته باشید البته در کنار مطالعه حل سوالات تالیفی آزمون محاسبات عمران رو هم فراموش نکنید. میتونید از ویدئو های مشاوره ای رایگان آزمون محاسبات نظام مهندسی استفاده کنید که قطعا به شما کمک زیادی خواهد کرد.
  خوشبختانه آمار قبول شدگان آزمون محاسبات مهر ۹۸ که سبزسازه ای هم بودند بیشتر از آزمون محاسبات بهمن ۹۷ بود. در این آزمون ۱۷ نفر قبولی داشتیم که در واقع چیزی حدود ۱۱٫۲ درصد قبولی بود.
  اگر به صفحه تور محاسبات سبزسازه سر بزنید خانم مهندس کارنامه های قبول شدگان رو قرار دادیم.

  پاسخ دهید

 11. احسان

  سلام خسته نباشید
  یک سوال داشتم ایا با خرید پکیچ محاسبات مایی که چند سال از محاسبات فاصله گرفتیم میتونیم به قبولی امیدوار باشیم بعضی موسس ها هستن میگن اره بابا دعوای درد همینه ! نخواستیم اولین بار قبول شیم اصلا همین که بدونم با سطح پایین با وقت گذاشتن میتونیم به سطح خوبی برسیم تا سوالات ۳۰ تاشم بزنیم کافیه

  پاسخ دهید

 12. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  همه چیز بستگی به تلاش و اراده شما دارد
  پکیج آزمون محاسبات سبزسازه از صفر تا صد آموزش داده شده ولی در صورتیکه خیلی ضعیف باشید شاید نیاز شود در کنار استفاده از پکیج ،جزوات و بعضی دروس مقطع کارشناسی مثل مقاومت مصالح ،مرور کلی شود
  ما مهندسینی با شرایط شما داریم که با وجود پایه ضعیف واقعا تلاش کردن و با مطالعه قوی ،در سطح علمی بسیار خوبی قرار گرفتند و کاملا آماده برای شرکت در آزمون محاسبات هستند
  پس اگر فرصتی برای مطالعه مداوم و پشتکاری قوی برای قبولی دارید حتما هرچه زودتر شروع کنید
  در صورتیکه در کنار استفاده از پکیج جامع سبزسازه به نکات مشاوره ای توجه کنید و دقیق طبق برنامه ای که در اختیار شما قرار داده می شود پیش بروید قبولید.

  پاسخ دهید

دریافت رایگان مشاوره و برنامه مطالعاتی در ایمیل
نگران نباشید ایمیل هرز برایتان ارسال نمی کنیم. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.
close-link
آخرین تخفیفات برروی تعرفه فعلی محصولات
تا 50% تخفیف در جشنواره بهاری!!!
کمتر از 48 ساعت تا پایان
اینجا کلیک کنید
question