صفحه اصلی  »  پروانه محاسبات نظام مهندسی  »  شرایط و ضوابط آزمون های محاسبات، نظارت و اجرا نظام مهندسی

شرایط و ضوابط آزمون های محاسبات، نظارت و اجرا نظام مهندسی

قطعا شما هم می دانید که برای دریافت پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی باید در آزمون نظام مهندسی قبول شوید اما آیا تنها قبولی در آزمون نظام مهندسی کافی است؟ آیا شرایط و ضوابط آزمون نظام مهندسی را می دانید؟

در این مقاله فوق العاده سعی کرده ایم به تمامی سوالات رایج آزمون نظام مهندسی پاسخ دهیم. اگر پاسخ سوالتان را در این مقاله پیدا نکردید حتما در کامنت های همین مقاله مطرح کنید تا کارشناسان سبزسازه به آن ها پاسخ دهند.

 

در این مقاله به چه سوالاتی پاسخ داده خواهد شد؟

شرایط و ضوابط  شرکت در آزمون نظام مهندسی

برای شرکت در آزمون های نظارت، اجر و محاسبات نظام مهندسی شما علاوه بر آمادگی آزمون محاسبات نظام مهندسی و همینطور آمادگی آزمون نظارت و اجرا نظام مهندسی ملزم به رعایت شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی هستید. اکثر ضوابط و شرایط آزمون نظام مهندسی منتهی به مدرک تحصیلی و سابقه کار حرفه ای می شود که به صورت سوال و جواب به آنها خواهیم پرداخت.

 

1. برای شرکت در آزمون محاسبات آیا ملاک، تاریخ فارغ التحصیلی مدرک کاردانی است یا کارشناسی؟
ملاک مدرک کارشناسی است و باید از مدرک کارشناسی ۳ سال بگذرد.
2. شرایط عضویت در نظام مهندسی یک شهر چیست؟ شخصی که ساکن شهر A است می تواند در نظام مهندسی شهر B عضو شود؟
عضویت در نظام مهندسی یک استان با یکی از شرایط زیر مقدور است :
1- باید متولد آن استان باشد
2- از 6 ماه قبل از تسلیم درخواست عضویت، مقیم آن استان باشد.
3. در صورتی که عضو نظام مهندسی شهر A باشیم آیا باید حتما حوزه آزمون در شهر A انتخاب شود؟ اگربه خاطر شرایط کاری حوزه آزمون را در شهر B انتخاب کنیم مشکلی ایجاد می شود!
برای ثبت نام، می توان محل آزمون را جای دیگری انتخاب کرد. زمان شرکت در آزمون نیازی به اعلام اینکه عضو نظام مهندسی کجا هستید وجود ندارد و فقط محل آزمون را شهر B انتخاب کنید کفایت می کند.
4. شخصی که کاردانی ناپیوسته ی اجرای ساختمان های بتنی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان داشته باشد، وضعیت صلاحیت (نظارت یا محاسبات) چگونه است؟
فارغ التحصیلان رشته کارشناسی ناپیوسته عمران (تکنولوژی، علمی کاربردی و…) درخصوص نظارت مشکلی نیست و می توانند همه پایه ها را بگیرند اما درخصوص محاسبات و اجرا فقط می توانند تا پایه 2 صلاحیت را دریافت کنند.
جهت پیگیری دقیق از وضعیت مجاز بودن شرکت در آزمون های نظام مهندسی بهتر است به همراه مدارک دانشگاهی به نظام مهندسی استان مورد نظر مراجعه شود.
5.شخصی از مدرک لیسانسش 3 سال گذشته است اما ادامه تحصیل داده و کارشناسی ارشد گرفته است، آیا برای شرکت در آزمون محاسبات، آخرین مدرک تحصیلی ملاک است یا براساس کارشناسی که 3 سال گذشته است می توان در آزمون های نظام مهندسی شرکت کرد!؟
 بر اساس همان کارشناسی می توان اقدام کرد و مشکلی ایجاد نمی¬شود.
6. جهت شرکت در آزمون های نظام مهندسی، 3 سال فاصله از مدرک فارغ التحصیلی تا زمان ثبت نام آزمون ملاک است یا تا زمان شروع آزمون؟
تا زمان شروع آزمون ملاک است و این موضوع داخل دفترچه دستورالعمل ثبت نام آزمون های ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی ساختمان ذکر شده است و پیشنهاد می شود حتما قبل از شرکت در آزمون های نظام مهندسی این دفترچه مطالعه شود.
7. شخصی که علاوه بر مدرک کارشناسی، مدرک ارشد هم دارد که تنها یک سال از آن گذشته است.در هنگام ثبت نام باید مدرک ارشد هم با این شرایط ارسال شود یا خیر؟ اگر کسی همراه با مدرک کارشناسی، مدرک ارشد را هم ارسال کند مشکلی ایجاد می شود؟
با توجه به این که مدرک کارشناسی ملاک است، مبنا همان کارشناسی خواهد بود و نیازی به ارسال مدرک ارشد نیست و درصورت ارسال هم مشکلی ایجاد نمی شود.
8.برای آزمون های نظام مهندسی (نظارت، اجرا، محاسبات) آیا باید درس های بارگذاری و اصول مهندسی زلزله و باد را گذرانده باشیم؟
به لحاظ قانونی در صورتی که کارشناسی پیوسته عمران باشید مشکلی ایجاد نمی شود.
9. آیا این قانون صحت دارد که اول باید پایه 2 نظارت گرفته شود و سپس، مجاز به گرفتن پایه محاسبات هستیم؟
خیر محاسبات کاملا مستقل از نظارت است و می توان برای آزمون محاسبات اقدام کرد.

شرایط و ضوابط مربوط به سرجلسه آزمون نظام مهندسی

پیشنهاد می کنم قبل از تجربه آزمون اصلی نظام مهندسی، حتما شرایط آزمون را برای خود شبیه سازی کنید و چندین بار خودتان را به صورت جدی محک بزنید. همه ما می دانیم که آزمون های نظام مهندسی به صورت جزوه باز برگزار می شود و بردن ماشین حساب مجاز است اما تمام این امکانات مبنی بر ساده بودن یا قبولی در آزمون نظام مهندسی نیست. شما برای رسیدن به هدفتان باید دقیقا بدانید در روز آزمون چه اتفاقی می افتد؟ البته اگر تنها یک بار در آزمون های نظام مهندسی شرکت کرده باشید به اهمیت تکنیک های مدیریت زمان، روش صحیح مطالعه و بسیاری از تکنیک های دیگر پی برده اید و قطعا در کنار شبیه سازی روز آزمون این موارد را نیز تحت کنترل خواهید داشت.

 

1. آیا جهت بردن ماشین حساب سرجلسه آزمون های نظام مهندسی محدودیتی وجود دارد یا هرنوع ماشین حسابی مجاز است؟
دراین خصوص تنها باید به این موضوع توجه شود که ماشین حساب مورد نظر نباید حافظه داخلی و رم داشته باشد و حتی اگرهم رم، داخل ماشین حساب قرار داده نشود بهتر است آن را به سرجلسه نبرید و از ماشین حساب دیگری استفاده کنید چون در صورتی که مراقبان آن را مشاهده کنند، بازرسی دقیق موجب حواس پرتی سرجلسه خواهد شد. به جز مورد ذکر شده، محدودیتی جهت بردن ماشین حساب وجود ندارد چون آزمون های نظام کتاب باز است و در این خصوص مشکلی نیست. استفاده از ماشین حساب 5800 برای آزمون های نظام کفایت میکند.

نحوه اعتراض به سوالات آزمون نظام مهندسی

پس از هر آزمونی معمولا افرادی هستند که به نتیجه آزمون خود معترض هستند و این احتمال را می دهند که در بررسی پاسخ نامه ها و یا کلید سوالات اشتباهی رخ داده است. در آزمون نظام مهندسی نیز به این گروه از افراد ، فرصت اعتراض داده می شود تا هرگونه نقص و یا اشتباه احتمالی در تصحیح و اعلام نتایج برطرف شود. گاهی این اشتباه از سمت خود سازمان مربوطه رخ می دهد و سوالاتی با صورت سوال یا پاسخ اشتباه مطرح می شود. گروه مهندسی سبزسازه پس از هر آزمون بلافاصله به صورت رایگان پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی را منتشر می کند و در همان پاسخ نامه ها سوالات اشتباه را با دلایل منطقی بررسی می کند.

 

1. اگر در آزمون های نظام مهندسی سوالی غلط باشد و آن را حذف کنند، نمره آن سوال به همه داده می شود یا از 59 محاسبه می کنند؟
نمره به افرادی که به آن سوال پاسخ نداده اند یا غلط پاسخ داده اند تعلق میگیرد و از 60 سوال محاسبه می شود.تنها در صورتی نمره به فرد تعلق نمیگیرد، که همان گزینه را پاسخ داده باشد که در کلید اولیه به عنوان پاسخ صحیح اعلام می شود
2. نحوه اعتراض به سازمان نظام مهندسی بعد از اعلام کلید اولیه چگونه است؟
بعد از اعلام کلید اولیه، باید اعتراضات در قالب word مدنظر سازمان نظام مهندسی قرار داده شده و در نهایت به فرم pdf تبدیل شود. اسم فایل pdf به شماره موبایل ذخیره شده و به آدرس azmoon@inbr.ir ایمیل شود.

شرایط و ضوابط بعد از قبولی در آزمون نظام مهندسی

تمام مهندسین عمران حداقل یک بار به قبولی در آزمون نظام مهندسی فکر کرده اند اما فرض کنید که نتایج آزمون اعلام شده است و شما جزو قبول شدگان این آزمون هستید. اما آیا قبولی در آزمون نظام مهندسی تنها شرط دریافت پروانه اشتغال به کار است؟ در کنار قبولی در آزمون نظام مهندسی باید برای دریافت پروانه اشتغال به کار یک سری قوانین مانند مدت زمان سابقه کار را رعایت کرده باشید.

 

1. آیا در صورت قبولی در آزمون نظام مهندسی، جهت اخذ پروانه، باید 3 سال سابقه کار (گواهی کارآموزی) ارائه داده شود یا خیر؟ جهت اخذ پروانه اشتغال چطور؟ باید حتما 3 سال سابقه بیمه مرتبط ارائه داده شود یا صرفا با ارائه گواهی 3 سال کارآموزی هم می توان پروانه اشتغال را دریافت کرد؟
طبق قانون، باید ۳ سال سابقه کار یا کارآموزی بعد از مدرک کارشناسی موجود باشد ولی حالت های مختلفی را در نظر گرفته اند و تاکنون در این خصوص خیلی سخت‌گیری نمی شود و اینکه گواهی کار، موجود باشد قبول می کنند و مشکلی ندارد.
بدون سابقه بیمه هم اخذ پروانه اشتغال امکان پذیر است. فعلا در قانون مرتبط، شرط سابقه بیمه مطرح نیست.
2. ظرفیت کارِ شخصی که محاسبات قبول شود چقدر است؟ تعرفه هر مترمربع به چه میزان است و چقدر از آن را دفتر، دریافت می کند؟
تعداد 8کار، در سال یا ۸۰۰۰ مترمربع. تعرفه در سایت نظام مهندسی قرار داده شده است و درخصوص درصد برداشتن دفتر، بیشتر توافقی است و از ۴۰ تا ۶۰ درصد متغییر است.
3. اگر شخصی که سه سال فاصله از مدرک کارشناسی اش تکمیل نشده باشد، در آزمون محاسبات شرکت کند و قبول شود، آیا این امکان وجود دارد که تا مدتی قبولی را نگه دارند تا سه سالش تکمیل شود؟
خیر، اولا در هنگام ثبت اطلاعات، سامانه خطا میدهد و امکان ثبت نام وجود ندارد. در صورتی هم که برای مجاز شدن شرکت در آزمون، تاریخ تغییر داده شود، بعد از قبولی، در هنگام صدور پروانه، استعلام می گیرند که آیا موقع ثبت نام در آزمون، 3 سال شما تکمیل بوده است یا خیر! بنابراین تا 3 سال تکمیل نشده است امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی وجود ندارد.
4. چند سال بعد از قبولی در آزمون های نظام مهندسی، امکان رجوع به سازمان وجود دارد و می توان پروانه را دریافت کرد؟
معمولا بین 3 تا 4 سال، قبولی در سازمان محفوظ است و می توان نسبت به دریافت پروانه اقدام کرد.
5. فردی که مهر محاسبات هر شهری را داشته باشد، می تواند در شهر های دیگر هم کار بگیرد؟
مشکلی ندارد و می تواند در همه شهرهای یک استان کار کند. اگر هم بخواهد در شهرهای یک استان دیگر کار کند، باید عضو نظام مهندسی آن استان شود تا بتواند از همان پروانه محاسباتش استفاده کند.
6. آیا این موضوع صحت دارد که تنها می توان در یکی از دو حوزه نظارت و اجرا فعالیت کرد و نمی توان به صورت همزمان از هردو استفاده کرد؟
بله درست است همزمان نمی شود نظارت و اجرا را داشت. اگر هم شخصی هر دو آزمون را قبول شده باشد فقط می تواند از یکی استفاده کند ولی مزیت داشتن هر دو پروانه این است که اگر زمانی نظر شخص عوض شد و نخواست در حوزه ی نظارت کار کند، می تواند در حوزه اجرا فعالیت کند. البته از پروانه طراحی و نظارت می شود همزمان استفاده کرد ولی ظرفیت و سهمیه اش بین دو مورد توزیع خواهد شد و دو برابر بقیه نمی توان کار کرد و باید مجموعا در قالب سهمیه مجازش باشد.

منبع:

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 31اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. بهروز

  سلام
  بنده کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان خوندم.اول اینکه بنده مجاز به گرفتن صلاحیت اجرا، نظارت و محاسبات میباشم؟
  ثانیا درصورت ادامه تحصیل و گرفتن مدرک ارشد گرفتن صلاحیت های مذکور به چه صورت میباشد؟؟
  تشکر

  پاسخ دهید

 2. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس عزیز
  توی دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کامل مشخص شده میتونید از سایت مقررات ملی ببینید

  پاسخ دهید

 3. مرجان زیدی

  سلام وقت بخیر
  من لیسانس نقشه برداری و ارشد عمران- سازه دارم
  میتونم در آزمون نظارت عمران شرکت کنم؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس جان
  توی دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کامل مشخص شده میتونید از سایت مقررات ملی ببینید🌺

  پاسخ دهید

 5. خلیل رضایی

  سلام.خسته نباشید.آیا در آزمون های نظام مهندسی میشه از ماشین حساب کلاس پد کاسیو استفاده مرد؟؟؟

  پاسخ دهید

 6. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  استفاده از ماشین حساب درهمه صلاحیت ها درهمه رشته ها مجاز می باشد طبق متن دفترچه ازمون
  که در هر دوره منتشر میشود به نوع ماشین حساب اشاره ای نشده است و هر نوع ماشین حساب را مجاز دانسته و اجازه استفاده از ان را داده است پس هیچ نگرانی و استرسی بابت استفاده از ماشین حساب در جلسه آزمون وجود ندارد.

  پاسخ دهید

 7. علی

  سلام میخواستم در این باره بیشتر بدونم آیا واجدین شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی می توانند در ۲ یا هر ۳ صلاحیت آزمون ورود به حرفه مهندسان ۱۴۰۰ رشته عمران به صورت همزمان نام نویسی کنند . اما در نهایت مجاز به دریافت پروانه فعالیت یکی از این صلاحیت ها خواهند بود . آیا شخصی در دو یا سه صلاحیت قبول بشه فقط میتونه یه پروانه فعالیت دریافت کنه یا تعدادی که قبول شده؟

  پاسخ دهید

 8. حسین غلامیان اسد

  سلام خسته نباشید.آیا می توان هم زمان از صلاحیت محاسبات و اجرا در رشته عمران استفاده کرد. با تشکر

  پاسخ دهید

 9. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام بله میشه ولی باز هم استانها گاهی متفاوت عمل میکنند و باید از نظام استان خودتون بپرسید

  پاسخ دهید

 10. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام خدمت شما مهندس عزیز
  قبلا که هر تعداد قبول میشن پروانه میگرفتن

  پاسخ دهید

 11. رضا

  سلام. من امسال آزمون نظارت و اجرا قبول شدم. و چند سال هست که عضو نظام مهندسی هستم. آیا با لیسانس عمران-عمران(آب) هم پروانه نظارت و هم پروانه اجرا تعلق میگیره؟

  پاسخ دهید

 12. رضا

  سلام.خسته نباشید.
  ببخشید لطف می فرمایید در صورت امکان پاسخ این سوال و سوال پایینی را بفرمایید.

  پاسخ دهید

 13. رضا

  سلام. وقت بخیر
  اینجانب لیسانس مهندسی عمران-عمران(آب) دارم. البته تمام سرفصل ها و دروس عمران-عمران را پاس کردم. من چند سال پیش عضو نظام مهندسی شدم و کدی که برای شماره عضویت بهم اختصاص یافت کد ۳۰(یعنی اصلی زدند و نه مرتبط). سوالم اینه با این شرایط پروانه محاسبات بهم تعلق میگیره یا نه؟
  تشکر

  پاسخ دهید

 14. مهندس رامین منصوری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام خدمت شما
  اگر رشته شما در کمیسیون مرتبط با عمران باشه بله مهندس جان به شما تعلق خواهد گرفت🙏

  پاسخ دهید

 15. هومان امیری فر

  سلام من مدرک کاردانیم کار های عمومی ساختمان بوده مدرک کارشناسیم مهندسی اجرایی عمران و الان میخوام کارشناسی ارشد سازه بخونم ایا پرونه محاسبات به بنده تعلق میگیرد؟

  پاسخ دهید

 16. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  طبق نظر مشاورمون با همین مدارکی که دارین(یعنی کاردانی و کارشناسی) میتونین واسه محاسبات تا پایه ۲ شرکت کنین و اگه دکتری در رشته های اصلی یعنی سازه یا زلزله بگیرین واسه محاسبات پایه ۱ میتونین بگیرین

  پاسخ دهید

 17. محمد علی شهبازی

  سلام
  وقت شما بخیر
  میخواستم بدونم میشه صلاحیت در دو رشته جداگانه داشته باشیم؟
  مثلا صلاحیت طراحی در رشته سازه رو دارم و میخوام آزمون صلاحیت نظارت تاسیسات مکانیکی هم شرکت کنم
  فرض کنید من علاوه بر مدرک مهندسی عمران، مدرک مهندسی مکانیک هم دارم و از تاریخ اخذ این مدرک حداقل ۳ سال میگذره
  با تشکر

  پاسخ دهید

 18. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر. بله شما میتوانید صلاحیت در دو رشته جداگانه را داشته باشید.

  پاسخ دهید

 19. ebrahimdastorani@yahoo.com

  سلام‌.من کاردانی عمران کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران-عمران دارم توی آزمونهای نظام مهندسی تا چه پایه ای میتونم شرکت کنم؟؟

  پاسخ دهید

 20. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  طبق آخرین اطلاعاتی که از نظام مهندسی داریم این رشته ها میتونن شرکت کنن : مهندسی عمران دبیری فنی مهندسی عمران مهندسی عمران – عمران آب مهندسی عمران – راه سازی مهندسی عمران – عمران روستایی کاربردی – مهندسی عمران مهندسی عمران – تکنولوژی عمران مهندسی عمران – ساختمان سازی مهندسی عمران – خط و ابنیه مهندسی عمران – عملی مهندسی عمران – ساختمان معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران
  و چون رشته شما جزو این موارد نیس احتمالش پایینه اما با توجه به اینکه قوانین تغییر میکنه و ممکنه رشته شماهم تا پایه ۲ امکان داره بگیرین با نظام مهندسی استان خودتون یه ارتباط بگیرین

  پاسخ دهید

 21. مهدی وحیدی

  آیا تکنولوژی راهسازی میشه تو آزمون نظام مهندسی شرکت کرد

  پاسخ دهید

 22. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس گرامی
  باید از نظام مهندسی استان پرسیده شود

  پاسخ دهید

 23. موسی محرابی

  سلام مهندس

  من -کاردانی (کارهای عمومی ساختمان) و اخرین مدرک من کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران هستش من تو کدوم آزمون ها(طراحی ,نظارت,اجرا) میتونم شرکت کنم.

  آزمون محاسبات باید ارشدم کدوم گرایش ها باشه
  ممنون از توجهتون .

  پاسخ دهید

 24. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  رشته های مرتبط با عمران :
  مهندسی عمران دبیری فنی مهندسی عمران مهندسی عمران – عمران آب مهندسی عمران – راه سازی مهندسی عمران – عمران روستایی کاربردی – مهندسی عمران مهندسی عمران – تکنولوژی عمران مهندسی عمران – ساختمان سازی مهندسی عمران – خط و ابنیه مهندسی عمران – عملی مهندسی عمران – ساختمان معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران
  رشته های فوق می توانند در آزمون های نظام مهندسی شرکت کنند.

  پاسخ دهید

question