صفحه اصلی  »  پروانه محاسبات نظام مهندسی  »  معرفی تکنیک های تندخوانی برای قبولی در آزمون های نظام مهندسی

معرفی تکنیک های تندخوانی برای قبولی در آزمون های نظام مهندسی

تندخوانی چیست؟ با کمک چه روش هایی می توان تندخوانی کرد؟ موثرترین تکنیک برای بالابردن مهارت تندخوانی و قبولی در آزمون چیست؟

برای قبولی در آزمون محاسبات نظام مهندسی در کنار روش های مطالعه اصولی برای آزمون، به مهارت‌های دیگری نیز نیاز دارید یکی از این مهارت‌ها، مهارت تندخوانی است. تندخوانی به معنای خواندن سریع و درست متون پیچیده است. از آنجایی که در آزمون های نظام مهندسی، زمان شما محدود است و باید به سوالات با دقت و سرعت پاسخ دهید، تقویت این مهارت اهمیت پیدا میکند. از این رو در این مقاله قصد داریم شما را با اهمیت مهارت تندخوانی و روش‌هایی که می‌توانید برای بهبود تندخوانی خود استفاده کنید، آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

⌛ آخرین به‌روزرسانی: 12 مهر 1402

📕 تغییرات به‌روزرسانی: اضافه شدن مطالب جدید

 

با مطالعه این مقاله چه می آموزیم؟

1. تندخوانی در آزمون نظام مهندسی

تندخوانی یکی از توانایی هایی است که با داشتنش هرکس می تواند در زندگی خود پیشرفت زیادی را در مدت کوتاهی کسب کند، شما در نظر داشته باشید اگر بتوانید با سرعت و تمرکز بیشتری به مطالعه به پردازید این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا علم و دانش بیشتری را در زمان کمتری کسب کنید، البته تند خوانی در متون سخت و دشوار عمرانی کمی متفاوت تر از مطالعه‌هایی مانند رمان و کتب داستانی است برای همین اگر در حالت عادی به سرعت خواندن 700 یا 800 کلمه تند خوانی گفته می‌شود در متون سخت مانند بعضی از قسمت‌های مباحث مقررات ملی این عدد به 200 تا 300 کاهش پیدا می‌کند که جلوتر به طور کامل نحوه محاسبه این عدد را برای شما تشریح می‌کنیم. پیش از هر چیز باید با مهم‌ترین عاملی که نمی‌گذارد ما آن‌چنان که باید بادقت و سرعت مطالب را بخوانیم، آشنا شویم: بله درست حدس زدید، عدم تمرکز.

عدم تمرکز می‌تواند علت‌های مختلفی را داشته باشد که یکی از آن‌ها استرس و ترس از درک‌نکردن خوب مطلب بوده و یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که مانع درست خواندن متون سختی مانند مقررات ملی ساختمان می‌شود و به همین خاطر، داشتنِ اعتمادبه‌نفس هنگام مطالعه یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌تواند کیفیت خواندن ما را بالا ببرد.

در این مقاله سعی می‌کنیم تا تمرکز شما را با استفاده از تکنیک‌ها و تمرین‌های مختلف افزایش داده تا بتوانید برای آزمون نظام مهندسی، هم زودتر و هم با دقت و تمرکز بیشتری آماده شوید.

 

2. مشکلات مطالعه افراد در آزمون نظام مهندسی

اگر شما هم یکی از مهندسین پر مشغله‌ای هستید که برای آزمون نظام مهندسی آماده می‌شوید و زمان کمی را در اختیار دارید، باید علاوه بر زمینه‌های درسی و بودجه بندی اصلی آزمون نظام مهندسی باید بر مهار‌ت‌های مطالعه خود تمرکز کنید و عادات غلط مطالعه و یا مواردی که باعث می‌شود شما مطالعه مفیدی را نداشته باشید، بیابید. در ادامه چند مورد از این موارد را برای شما نام می‌بریم.

1.2. خواندن با صدای بلند

حتماً شما هم افرادی را دیده‌اید که فکر می‌کنند با بلندخوانی، مطالب را بهتر فرامی‌گیرند؛ درحالی‌که این نوع از خوانش، مانع تندخوانی است ضمن این که موجب خستگی جسمی و کاسته‌شدن از انرژی فرد می‌شود و امکان مطالعه در مکان‌های عمومی مثل کتابخانه‌ها را نیز برای افراد محدود می‌کند. اگر این عادت را به همراه داشته باشید قطعا در جایی مانند جلسه آزمون نظام مهندسی به مشکل برخورده و نمی‌توانید بر روی سوالات به خوبی تمرکز کنید.

2.2. زیر لب‌خوانی

زیر لب‌خوانی هم مانند بلند خواندن، یکی از موانع اصلی تندخوانی است. زیر لب‌خوانی یعنی کلمات را زمزمه کنید به‌طوری‌که صدای خواندن کلمات را در گوش خود بشنوید. حرکت‌دادن لب هنگام خواندن نیز حالتی از زیر لب‌خوانی است. این عادت اشتباه نیز مانع تندخوانی است؛ زیرا در این نوع مطالعه‌کردن، بیشترین سرعت مطالعه شما متناسب با سرعت حرف‌زدن شما می‌شود؛ یعنی دویست کلمه در دقیقه و حتی کمتر از آن که سرعت خیلی پایینی است. برای مطالعه با سرعت زیاد و درک بالا باید بی‌صدا بخوانید؛ یعنی بین نگاه و مغز خود رابطه مستقیم برقرار کنید. حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که مغز و نگاه برای مطالعه، نیازی به شنیدن کلمات به‌منظور درک معنای آن ندارد. که تمرین برای این موضوع را جلوتر با مرور میکنیم.

به خاطر داشته باشید زیرلب خوانی‌هم مانند بلند خوانی می‌تواند برای شما در فضای آزمون ایجاد مشکل کند پس حتما از آن بپرهیزید.

3.2. خواندن و تکرار کلمات در ذهن

خواندن و تکرار کلمات در ذهن هم به دلیل وقتی که از خواننده هنگام مطالعه می‌گیرد، از موانع تندخوانی به شمار می‌رود. در این حالت، لب‌ها بی‌حرکت هستند و ارتعاش در گلو احساس نمی‌شود؛ ولی کلمات در ذهن تکرار می‌شوند، برای ترک این عادت در حین خواندن سعی کنید با مجسم کردن صحنه یا تصویر آن چه انجام می‌شود ذهن خود را مشغول کنید. این موضوع در متون مفهومی و سخت و یا بر روی سوالات ممکن است اتفاق بیافتد و این یک امر عادی است، اما باید با تمرین این مشکل را تا جای ممکن کاهش داد تا با تمرکز و دقت هرچه بیشتر بدون تکرار بتوناید یک متن را با یک بار خواندن متوجه شده و به سوال خود در آزمون نظام مهندسی پاسخ دهید.

4.2. برگشت‌خوانی

برگشت‌خوانی، یعنی برگشتن به کلمات یا خطوط قبلی و دوباره خواندن آن‌ها که بسیاری از خوانندگان به‌خاطر وسواس زیاد در مطالعه آن را انجام می‌دهند. این عادت اشتباه یکی از بدترین و وقت‌گیرترین عادت‌های نامناسب در مطالعه است که باید آن را هم به‌تدریج کنار گذاشت. سالانه مهندسین زیادی هستند که با تسلط بسیار خوبی وارد آزمون شده و به دلیل مدیریت نکردن زمان خود و یا آشنا نبودن با عادت‌های غلط مطالعه خود مانند برگشت خوانی تایم زیادی را از دست داده و همین موضوع باعث ایجاد استرس در آن‌ها شده و به طور کلی مدیریت آزمون خود را از دست داده و نمی‌توانند نتیجه دلخواه را در آزمون کسب کنند.

 

5.2. میدان دید محدود

یکی دیگر از موانع تندخوانی مطالعه با کانون دیدی محدود و بی‌انعطاف است؛ زیرا چشم‌های ما عادت کرده است هر بار فقط یک یا دوکلمه را ببیند و به‌این‌ترتیب سرعت خود را کاهش می‌دهد. این امر سرعت شما را به‌شدت کم می‌کند. فردی که مهارت‌های مطالعه دارد به‌هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهد که چشمش بیش از یک‌لحظه روی چند کلمه یا نشانه مکث کند. شما با چندین تمرین و در طی چندین روز می‌توانید این تمرین را کسب کنید، این مهارت یکی از مهترین مهارت‌های تند‌خوانی بوده و چه در حین و چه قبل از آزمون نظام مهندسی می‌تواند به شما کمک فراوانی در این زمینه بکند.

 

 

6.2. خواب آلودگی در هنگام مطالعه

بسیاری از مهندسین به دلیل مطالعه متون سنگین و مفهومی در دوره دانشگاه معمولا این مشکل را پشت سر گذاشته و در هنگام مطالعه احساس خستگی و خواب آلودگی نمی‌کنند، اما با این حال افرادی هستند که به دلیل مشغله سنگین روزانه زمانی که به سراغ مطالعه میـایند احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کنند نگران این موضوع نباشید، یکی از فواید بسیار جالب دیگر تند‌خوانی این است که باعث می‌شود شما با تمرکز بالا، بدون خستگی و بدون نیاز به محرک‌های دیگر مانند کافئین موجود در چای و قهوه بتوانید به مطالعه بپردازید.

علاوه بر این تندخوانی شما را در به خاطر سپردن فرمول‌ها و اعداد مهم در آزمون نظام مهندسی یاری کرده تا بتوانید با کیفیت بیشتری به مطالعه بپردازید.

 

 

3. سرعت مطلوب مطالعه چه مقدار است؟

پیش از هر چیز اجازه دهید که ما نحوه محاسبه سرعت خواندن را با شما در میان بگذاریم. ما برای محاسبه سرعت مطالعه به نحو زیر عمل می‌کنیم:

برای نمونه یک متن کوتاه را در نظر داشته باشید (مثلاً یک متن ۵۰ خطی)، سپس تعداد متوسط کلمات هر سطر را به دست آورید (که چیزی معادل ۱۰ کلمه در هر سطر می‌شود) و سپس آن را در تعداد سطرها ضرب کنید، ۵۰۰ = ۱۰ × ۵۰. متن را می‌خوانید و زمان آن را ثبت می‌کنید و سپس با استفاده از فرمول زیر سرعت مطالعه خود را به دست می‌آورید:

سرعت مطلوب برای مطالعه

 

همانطور که پیشتر گفته شد سرعت مطالعه افراد معمولی چیزی در حدود 100 تا 250 کلمه در دقیقه می‌باشد. که پس از تمرینات فراوان شما می‌توانید این عدد را تا نزدیک 1000 کلمه در دقیقه افزایش دهید که این سرعت در سطح یک فرد بسیار حرفه‌ای می‌باشد. البته توجه داشته باشید که در محاسبه این اعداد یک عامل مهم به نام سختی متن وجود دارد که بسیاری از متون عمرانی و یا رفرنس‌های مربوط به آزمون‌های نظام مهندسی جزو متون سخت به شمار رفته و سرعت مطالعه در آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد، اما باز به طور قطع اگر شما این تمرینات را انجام داده باشید کیفیت مطالعه و سرعت بسیار بیشتری نسبت به یک فرد معمولی دارید.

4. تمرینات تندخوانی برای آزمون نظام مهندسی

همانطور که اشاره شد تندخوانی یک مهارت است که باید با تمرین‌های اصولی سرسختانه آن را به دست آورد تا دریچه‌ای از مزایای فراوان ان به روی شما باز شود. هر فرد تندخوان می‌تواند در سال چند برابر یک فرد عادی کتاب مطالعه کند و این موضوع به روشنی باعث می‌شود در زمینه‌های علمی اللخصوص مهندسی عمران شما بتوانید به پیشرفت چشمگیری دست پیدا کنید، حال در نظر بگیرید این موضوع چه فواید زیادی در آزمون نظام مهندسی که یک آزمون با زمان نسبتا محدود است، می‌تواند برای شما داشته باشد. در ادامه تعدادی از تمرین‌هایی که برای تند خوان شدن لازم است را برای شما بیان می‌کنیم.

این تمرینات اکثرا از کتاب‌های مختلفی مانند تندخوانی با ذهن ناخودآگاه نوشته فرزاد میراحمدی(1) و یا موارد دیگر اخذ شده است، توصیه میکنم اگر زمان کافی برای آموزش این مهارت به طور کامل را دارید به این مقاله بسنده نکرده و این کتاب‌ها را هم مطالعه کنید، اما اگر فاصله زیادی با تاریخ برگزاری آزمون نظام مهندسی ندارید، تمرینات این مقاله می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

1.4. راهکارهای افزایش میدان دید

از اولین قدم‌های یادگیری مهارت تندخوانی افزایش میدان دید است که به‌واسطه آن می‌توانید با سرعت بالا در مطالعه نتیجه بهتری بگیرید. چشم، تنها وسیله برای دیدن و به‌عبارت‌دیگر یک عامل واسطه است. ما با چشم نمی‌خوانیم؛ بلکه این کار را با مغزمان انجام می‌دهیم. چشم، تنها تصاویر را به مغز منتقل می‌کند؛ اما عمل اصلی دیدن در مغز انجام می‌شود. چشم اگر خوب آموزش‌دیده باشد، می‌تواند چند کلمه را درآن‌واحد تصویربرداری و به مغز ارسال کند. مغز در مقایسه با چشم از سرعت بیشتری برخوردار است. شما باید به چشمان خود بیاموزید که به‌جای تک‌تک کلمات، مجموعه‌ای از کلمات را در نظر داشته باشد؛ به‌این‌ترتیب، چشم در یک سطر، توقف‌های کمتری خواهد داشت.

برای اینکه چشمان شما به این میزان از تسلط و مهارت برسند باید تمرین‌های زیادی را انجام دهید در ادامه چند مورد از این تمرین‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

1) حرکت چشم به شکل ستاره: در توضیح این تمرین می‌توان گفت شما ابتدا یک ستاره مانند تصویر شکل 1 را در یک برگه بزرگ مانند A3 پرینت کرده و در فاصله مناسبی قرار می‌دهید، سپس بدون اینکه سر خود را تکان دهید نگاهتان را از عدد یک تا به عدد 6 به ترتیب ببرید. این کار را 5 بار در روز انجام دهید و اگر حس کردید، این حرکت برای شما راحت است روی کاغذ بزرگتری این تمرین را تکرار کنید.

 

شکل 1. تمرین برای افزایش مهارت میدان دید

 

2) تمرین اشکال منتظم: این تمرین نیز یکی دیگر از تمارین بسیار جالب برای افزایش میدان دید شما می‌باشد تا بتوانید قدرت نگاه خود را افزایش دهید. در این تمرین ابتدا یک تصویر با اشکال منظم مانند شکل شماره 2 را رو‌به‌روی خود قرار داده و تنها به به مرکز آن چشم بدوزید سپس سعی کنید بدون اینکه نگاه خود را از مرکز دایره بردارید حوزه دید خود را افزایش داده و دایره‌های بزرگتری را مشاهده کنید. شاید این تمرین در ابتدا کمی سخت باشد اما پس از کمی حرفه‌ای شدن می‌توانید شکل دایره را به مربع تغییر داده تا این مهارت را در خود به خوبی تقویت کنید.

 

شکل2. تمرین دوم افزایش میدان دید

 

3) جستجوی اعداد: در شکل زیر اعداد ۱ تا ۵۰ به‌صورت به‌هم‌ریخته قرار دارند. در این تمرین باید سعی کنید تا با حرکت چشم‌ها به ترتیب این اعداد را پیدا کنید. زمان این کار را یادداشت کرده و سعی کنید در دفعات بعدی این زمان را کاهش دهید.

شکل3. تمرین جستوجوی اعداد

 

4) سرعت سطری: این تمرین یکی از معروف‌ترین تمرین‌های تندخوانی دنیاست. با حرکت چشم‌ها و با بالاترین سرعت ممکن، خطوط بین عددهای ۱ و ۲ را دنبال کنید.

 

شکل 4. تمرین سرعت سطری برای افزایش میدان دید

 

5) جستجوی اعداد پیشرفته: این تمرین یکی از تمرین‌های کتاب تونی بوزان، نابغه تندخوانی و تقویت حافظه است که باید عدد نوشته شده در ستون سمت چپ را در بین ستون‌های دیگر پیدا کنید.

 

شکل 5. جدول جستجوی اعداد در حالت پیشرفته

 

6) تمرکز بر روی ستون‌ها: این تمرین که مشابه تمرین 1 و 2 می‌باشد شما را با نحوۀ انجام تمرین‌های حوزۀ دید بیشتر آشنا می‌کند؛ در این تمرین باید سعی کنید تا با تمرکز روی ستون وسط، ستون‌های سمت راست و چپ آن را، حتی به‌صورت مبهم و تار، مشاهده کنید. این تمرین می‌تواند شما را به یاد برگه پاسخنامه آزمون نظام مهندسی و یا کنکور‌های درسی انداخته، بارها افرادی را دیدیم که پاسخ سوال را میدانسته اما در گزینه دیگری از پاسخنامه آن را ثبت کده اند واین موضوع باعث شده نه تنها امتیاز آن سوال را از دست بدهند بلکه یک درصد منفی بیشتری به خاطر پاسخ غلط دیگری که داده‌اند دریافت کنند.
پس با دقت بیشتری این تمرین را انجام دهید.

 

شکل 6. تمرکز بر روی ستون‌های وسط

 

7) افزایش میدان دید با عبارات متنی: این تمرین یکی از پیشرفته‌ترین تمرین‌های حوزۀ دید است. در این تمرین سعی کنید تا با تمرکز بر روی خط وسط، متن سمت چپ و راست آن را تشخیص دهید. البته این تمرین را می‌توان در حالت‌های پیشرفته تری نیز انجام داد که فعلا با همین شکل شماره 7 تمرین را آغاز کنید مناسب‌تر است.

 

شکل 7. افزایش میدان دید با عبارات متنی

2.4. راهکارهای افزایش تمرکز حواس در مطالعه

همانطور که قبلا اشاره شد داشتن تمرکز در مطالعه یکی از اصی ترین دلایل برای یک مطالعه دقیق می‌باشد، شما اگر برای موارد مهمی مانند آزمون نظام مهندسی بخواهید بدون تمرکز مطالعه کنید قطعا نمی توانید این کار را به درستی انجام دهید، پس باید به فکر کاری بود تا تمرکز حواس را در خود افزایش داد. در ادامه ما چند مورد از تمرینات بسیار کاربردی برای این موضوع را برای شما مثال می‌زنیم تا با انجام آن‌ها بتوانید ساعات مطالعه مفید خود را برای آزمون نظام مهندسی افزایش دهید.

الف) بازی با اعداد : این روش به این صورت است که شما یک عدد برای مثال سه رقمی در ذهن خود در نظر می‌گیرید و سپس سه تا سه تا و یا چهار تا چهار تا (یک عدد غیر رند که خیلی برای ذهن آسان نباشد) از آن کم می‌کنید و یا به آن اضافه می‌کنید، این کار را در اوقات فراغت خود و یا در زمان‌هایی که نمی‌توانید کار مفیدی بکنید مانند مسیر رفتن به سر پروژه انجام دهید، بدین شکل ذهن متمرکز شده تا عدد به دست آمده را گم نکند. ناگفته نماند که در این روش تنها ذهن خود را به کار بگیرید و از قلم و کاغذ استفاده نکنید.

 

 

ب) فرمول اینجا باش: بعضی وقت‌ها که با مباحث بسیار سنگینی از آزمون نظام مهندسی رو‌به رو می‌شویم ناخودآگاه ذهن ما می‌خواهد از آموختن شانه خالی کرده و حواس شما را به چیز‌های دیگری پرت کند، شما باید بتوانید ذهن خود را کنترل کنید و نگذارید تا خاطره‌های مختلف تفکر شما را در دست بگیرد، در این موارد به خود بگویید “اینجا باش” همین دو کلمه ساده می‌توانند در طولانی مدت جادو کرده و کنترل تفکر شما را به دست شما بسپارند و شما را از حواس پرتی‌ها دور کنند.

پ) یادداشت افکار: این تمرین نیز یک فعالیت خوب برای دور کردن افکار مزاحمی است که تمرکز شما را از مطالعه بهم میزند، این تمرین به این صورت است که شما اگر در حین مطالعه با فکری چه خوب و چه بد مواجه شده‌اید مثلا به یاد می‌آورید که باید قبضی را پرداخت کنید، در این صورت آن را بر روی یک کاغذ یادداشت کرده و با خود می گویید بعدا به سراغش می‌روم تا با تمرکز دوباره و خیال راحت به مطالعه ادامه دهید.

ت) تمرکز با استفاده از نگاه: یکی از روش‌های شناخته‌شده بدین صورت است که روی یک تصویر ساده مانند یک مثلث قرمز (شکل 8) که بر روی یک کاغذ آن را پرینت کرده اید، تمرکز کنید و سپس تلاش کنید که این تصویر را به‌وضوح با چشم ذهن خود ببینید. اگر تصویر تیره یا ناواضح شد، دوباره و دوباره آن را به‌وضوح مجسم کنیم و با مداخله مداوم ذهن مقابله نماییم. ذهن به‌تدریج دست از مقاومت برمی‌دارد و آرام می‌شود و ما بیشتر و بیشتر بر افکارمان کنترل پیدا می‌کنیم. به‌خاطر داشته باشید که افزایش تمرکز و کنترل ذهن کاری سخت و زمان‌بر است.

شکل 8. تصویری برای تمرکز حواس

 

3.4. افزایش سرعت چشم با سطحی خوانی و اسکن‌کردن

اولین گام در تندخوانی اسکن‌کردن یا سطحی خوانی متن است؛ بنابراین برای رسیدن به این منظور باید تمام مطالب موجود در متن موردنظر را به جز اندیشه و نکته اصلی هر پاراگراف نادیده بگیرید. این اولین تجربه در حذف بخش بزرگی از مطالب متنی است که مطالعه می‌کنید. این کار را بدون هیچ‌گونه احساس گناهی انجام دهید و نگران نباشید.

فقط سعی کنید که مقصود اصلی و نکته موردنظر نویسنده را دریابید و با علاقه به مطالعه ادامه دهید. برای انجام بهتر این کار، باید سرعت خواندنتان را افزایش دهید، فهرست مطالب را نگاه کنید، به عناوین اصلی و فرعی توجه کنید و با مرور اجمالی از اصل مطالب آن سر در آورید. فرایند سطحی خوانی معمولاً به این صورت است که ابتدای هر پاراگراف خوانده می‌شود تا سریع بتوان تصمیم‌گیری که آیا هنوز می‌توان اطلاعات بیشتری از این پاراگراف به دست آورد و به سؤالات مرتبط با خواندن پاسخ داد یا خیر. برخی افراد این کار را به طور طبیعی انجام می‌دهند؛ اما سایرین باید آن را با تمرین فرابگیرند. سطحی خوانی معمولاً با سرعتی بالا حدود ۷۰۰ کلمه در دقیقه و بیشتر انجام می‌شود این در حالی است که خواندن معمولی سرعتی برابر ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه است. اسکن‌کردن هم به معنای داشتن نگاه فعالانه فرد برای گرفتن اطلاعات و استفاده از آن‌ها برای ایجاد یک نقشه ذهنی است (نظم‌دادن به اطلاعات در یک طبقه‌بندی بصری است به‌طوری که از طریق آن بتوان اطلاعات مرتبط در متن را برای درک بهتر به هم مرتبط کرد.) اسکن‌کردن شامل گرفتن نکات اصلی، سر تیترها و اطلاعات مهم متن است.

این تمرین در دراز مدت می‌تواند درک مطالب شما را نیز بالا برده در پس از چندین بار تمرین می‌توانید متوجه شوید که به راحتی می‌توانید بسیاری از بند‌های آیین‌نامه را با یک بار مطالعه سریع و بدون توقف چشم خوانده و نه تنها مطالب آن را درک کرده بلکه به خوبی آن را به خاطر بسپارید. دقت کنید که برای رسیدن به این مرحله احتیاج به تمرکز بالا و تمرین بسیار زیادی داریدف اما اگر به این سطح برسید قطعا می‌توانید سرعت عمل بسیار خوبی در آزمون‌های نظام مهندسی از خود نشان دهید.
در ادامه برخی از تکنیک‌های اسکن کردن را برای شما بیان می‌کنیم تا بر روی این عملکرد خود نیز تمرین داشته باشید.

 

1.3.4. انواع تکنیک‌های اسکن

1) روش مبتدی (یک انگشتی)

برای شروع، یک کتاب را در نظر بگیرید و از یک نفر بخواهید لغتی را در صفحه مشخص کند و شما با یک انگشت به‌صورت عمودی یا افقی، دنبال لغت موردنظر بگردید تا آن لغت را پیدا کنید. به همین سادگی!

2) روش نیمه‌حرفه‌ای (سه انگشتی)

همان کاری که در روش مبتدی انجام دادیم را این بار با سه انگشت انجام می‌دهیم، به این صورت که با استفاده از سه انگشت، به دنبال ۳ کلمۀ مشخص‌شده توسط شخصی دیگر، خواهیم بود. این مرحله حوزۀ دید شما را به چالش می‎‌کشد. سعی کنید در هر صفحه، بعد از دو یا حداکثر سه بار حرکت انگشتان، کل صفحه را بررسی کنید.

3) روش حرفه‌ای (چهارانگشتی)

قبل از انجام دو مرحلۀ قبل، به سراغ این مرحله نروید! این مرحله نیاز به گذراندن تمرینات مربوط به حوزۀ دید دارد، چراکه در این قسمت باید یکبار با استفاده از جستجوی عمودیِ صفحه، تمام کلمات را از جلوی چشمانتان بگذرانید و کلمۀ موردنظر را بیابید. و در نهایت به این مرحله برسید که بتوانید با یک نگاه کلماتی را که با استفاده از چهار انگشت تشخیص داده می‌شود را مطالعه کنید.

4.4. تمرین‌های مختلف دیگر برای افزایش مهارت تندخوانی

تا به اینجا از مهم ترین موارد و تمرینانیتی که برای تندخوانی لازم بود تا شما بیاموزید را مطرح کردیم در ادامه به عنوان نکات تکمیلی چند مورد دیگر را مطرح می‌کنیم تا با تمرین هرچه بیشتر در این مهارت به طور کامل حرفه‌ای شده و بتوانید از آن در آزمون‌های بسیار دشوار نظام مهندسی استفاده کنید.

1.4.4. تندخوانی مجلات عمرانی (یکی از بهترین تکنیک‌های تندخوانی)

به این تکنیک به‌عنوان یک دست‌گرمی نگاه کنید! درست مثل گرم‌کردن با حرکات کششی برای ورزش‌کردن، می‌توان با استفاده از مجلاتی که از موضوع و کلیت محتوای متون مطلع هستید (در زمینه عمرانی و با متن‌های نسبتا ساده)، قبل از مطالعه متون دیگر آمادگی لازم برای شروع را داشته باشید. در اکثر مطالبی که مطالعه می‌کنیم، پاراگراف اول نوعی معرفی از آنچه که کل متن ارائه می‌دهد، است. همچنین، پاراگراف آخر خلاصه‌ای از آنچه که در متن گفته شد، خواهد بود. بهتر است قبل از شروع به خواندن متن، از موضوع و محوریت متن اطلاع داشته باشیم، این کار باعث ایجاد آمادگی ذهنی برای مغز می‌شود و روند مطالعه را بهبود می‌بخشد.

این کار هم مهارت‌هایی را که تا به اینجا آموخته‌اید به نوعی به چالش می‌کشد و هم باعث می‌شود شما اطلاعات بروز و مفیدی را کسب کنید که شاید در آزمون‌ها برایتان مفید باشد.

 

تندخوانی مجلات یکی از بهترین تکنیک‌های تندخوانی

 

2.4.4. تمرین با کتاب برعکس!

تمرین با کتاب برعکس، یک تمرین چالش‌برانگیز است که تندخوانی را وارد مرحله‌ای جدید می‌کند. در ابتدای انجام این تمرین، درک از متن بسیار پایین خواهد بود، اما رفته‌رفته این موضوع حل می‌شود و درک مطلب افزایش پیدا می‌کند.

 

تمرینات تندخوانی

3.4.4. نکات مهم در انتخاب متن‌های تمرینی

هر چقدر بگوییم تمرین باز هم کم است. بگذارید خیالتان را راحت کنیم، بدون تمرین تمامی نکات گفته شده بی‌فایده هستند. آموزش‌ها و تکنیک‌ها باید در یک برنامه‌ریزی منظم روزانه تکرار شوند تا نتیجۀ دلخواه به دست آید. در تمرینات روزانه خود نکات زیر را رعایت کنید:

1) با متون ساده آغاز کنید

به‌هیچ‌وجه از متون سنگین و پیچیده برای تمرین تندخوانی استفاده نکنید. رمان‌هایی که با یک‌بار خواندن آن‌ها متوجه مطلب می‌شوید، بهترین انتخاب هستند.

2) از خط‌بر یا انگشت استفاده کنید

همانطور که در تمرینات توضیح داده شده در قسمت‌های قبلی دیدیم با این کار به مغز و چشم‌های خودفرمان می‌دهید تا با همدیگر هماهنگ شوند، این مورد را فراموش نکنید.

3) از تمرین ۳ ثانیه‌ای استفاده کنید

برای انجام این تمرین، کتاب را به سه قسمت عمودی تقسیم کنید (هر خط به سه قسمت تقسیم می‌شود.) در این تمرین با ریتم آهسته ۱ … ۲ … ۳ که تقریباً یک ثانیه بین هر کدام فاصله است، شروع به خواندن می‌کنیم و با انگشت مسیر خواندن را طی کرده و به این صورت با هر شماره، انگشت به قسمت بعدی می‌رود. بعد از ۳ ثانیه، خواندن آن یک خط تمام می‌شود و به همین منوال خواندن متن را ادامه می‌دهیم. این تمرین را برای حداقل ۵۰ صفحه، تکرار کنید. حین انجام تمرین ۳ ثانیه‌ای رفته‌رفته فاصله ۱ ثانیه‌ای را کمتر و کمتر می‌کنیم.

 

5. پرسش و پاسخ

چرا تندخوانی یک مهارت ضروری است؟
تندخوانی با بالابردن تمرکز و قدرت دید و هوشیاری باعث می‌شود که شما با سرعت بالاتری متن را ببینید و درک کنید. تندخوانی یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مطالعه است و از مزایای دیگر آن می‌توان به بالابردن کیفیت خواندن و یادآوری نیز اشاره کرد.
چند تمرین مؤثر تندخوانی را نام ببرید؟
جست‌وجوی اعداد، سرعت سطری، کتاب برعکس
تمرین کتاب برعکس به چه صورت است؟
تمرین با کتاب برعکس، یک تمرین چالش‌برانگیز است که تندخوانی را وارد مرحله‌ای جدید می‌کند. در ابتدای انجام این تمرین، درک از متن بسیار پایین خواهد بود، اما رفته‌رفته این موضوع حل می‌شود و درک مطلب افزایش پیدا می‌کند.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تا نکات کلیدی و مهم مهارت تندخوانی و تقویت حافظه به شکل عام و مهارت تندخوانی فانتوم را به شکل خاص برای شما توضیح دهیم. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا هرچند کوتاه ولی در حد امکان به شکل چندجانبه‌ای با این مهارت مهمِ مطالعه آشنایی پیدا کرده باشید. همیشه به یاد داشته باشید، فقط ۴٪ افراد جامعه خوشحال، ثروتمند، موفق هستند؛ بنابراین اگر دوست دارید جزو این ۴٪ باشید و در شرایط بحرانی هم به‌راحتی از زندگی لذت ببرید و تا بی‌نهایت پیشرفت کنید باید فانتوم بودن را یاد بگیرید و یادتان باشد فقط یک‌بار زندگی خواهیم کرد پس فرصت آموختن را از دست ندهیم.

 

منابع

  1. تند خوانی با ذهن ناخودآگاه نوشته فرزاد میراحمدی
  2. آموزش تندخوانی به روش تونی بازان
خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال اولین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
question