صفحه اصلی  »  مبانی و مفاهیم عمرانی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ هشتم : پاسخ به سوالات متداول درباره تحلیل پوش اور

سبزگپ هشتم : پاسخ به سوالات متداول درباره تحلیل پوش اور

سلام دوستان!

در سبزگپ این هفته تصمیم گرفتیم در مورد موضوع فوق العاده جذاب و کاربردی تحلیل پوش آور (Pushover) صحبت کنیم و علاوه بر اینکه به سوالات مطرح شده توسط شما عزیزان پاسخ میدیم، اطلاعات بسیار مفیدی رو در اختیارتون قرار بدیم.

آنالیز پوش آور یا همون تحلیل استاتیکی غیرخطی یک روش مفید برای ارزیابی رفتار غیرخطی سازه‌هاست. به طوریکه ابزار اصلی مهندسان محاسب برای انجام پروژه‌های مقاوم سازی است. تحلیل پوش آور یک تحلیل نسبتا دقیق و سریع برای مشاهده رفتار سازه در محدوده خمیری یا پلاستیک است. در این روش بر خلاف سایر روش‌های تحلیل خطی و غیرخطی، اثر زلزله به سازه به صورت تغییرمکان اعمال می‌شود. همچنین اثر زلزله به طور کامل اعمال گشته و تلاش‌های به وجودآمده در اعضای سازه به مراتب بیشتر از تلاش‌های به دست آمده از تحلیل استاتیکی خطی است. به این منظور با درنظرگرفتن  شرایط فعلی سازه و با توجه به روابط موجود در دستورالعمل های بهسازی لرزه ای، یک جابه‌جایی متناظر با قدرت زلزله موردنظر، به مرکز جرم بام سازه اعمال شده و در نهایت هنگامی که سازه به این اندازه جابه جا شد، نیروها و تغییرشکل‌های به وجود آمده در سازه با مقادیر مجاز آیین‌نامه‌ای مقایسه می‌گردد. این مقادیر مجاز با توجه به سطح عملکرد موردانتظار ما از سازه متفاوت خواهد بود. به منظور انجام این فرآیند نیاز است تا مهندس محاسب، مراحل از پیش تعریف شده ای را پشت سر بگذارد که انجام صحیح هریک از این مراحل نیازمند تسط بر نکات مفهومی رفتار غیرخطی سازه و مهارت در اعمال ترفندهای نرم‌افزاری است.

برای اینکه به سوالات متعدد شما دوستان سبزسازه ای در مورد مفاهیم علمی و نکات نرم‌افزاری آنالیز Pushover پاسخ بدیم، سراغ مهندس محمد شاه‌بیگی رفتیم تا بتونیم به ابهامات شما در انجام مراحل مختلف تحلیل استاتیکی غیر خطی بپردازیم.

با دانلود این ویدیو به صورت رایگان میتونید اطلاعات مفیدی رو پیرامون موضوعات زیر به دست بیارید و مارو از نظرات خودتون آگاه کنین. حتما این ویدیو رو ببینید.

 • تعریف آنالیز پوش آور
 • الگوی بار در تحلیل پوش آور
 • محدوده کاربرد تحلیل پوش آور و مقایسه دقت آن با آنالیز دینامیکی طیفی
 • تعریف مفاصل پلاستیک در اعضا فولادی و بتنی
 • چگونگی اختصاص مفاصل پلاستیک به دیوار برشی بتنی
 • رفع ابهام در مورد عدم  اعمال ضریب رفتار در تحلیل پوش آور
 • تفاوت تحلیل پوش آور سنتی و تحلیل پوش آور سازگارشونده (Adaptive Pushover)
 • مقایسه و نقد نرم‌افزارهای تحلیل های غیرخطی
 • و ….

 

ارسال نظرات
نظرات کاربران
 1. عادل محمودی

  سلام …برادران تلگرامم ریپورت شده یه پیام به این شماره در تلگرام بمن بده تا ارتباط برقرار بشه ۰۹۱۷۳۴۱۰۶۹۲

  پاسخ دهید

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

افزایش درآمد طراحی سازه
63 دقیقه ویدئو رایگان دکتر سالار منیعی

یاد بگیرید پیش از رسیدن به سال 99 چه مهارتهایی را بصورت تخصصی بیاموزید تا جزو 10% موفق طراحان سازه باشید.
همین الان دریافت می کنم.
با بستن این صفحه دیگر این پیشنهاد را هیچ وقت نخواهید دید.
close-link