صفحه اصلی  »  مقالات  »  استاندارد 2800  »  انتخاب سیستم‌ باربر جانبی :بررسی رفتار، حدود کاربرد و عملکرد انواع سیستم ها در زلزله

انتخاب سیستم‌ باربر جانبی :بررسی رفتار، حدود کاربرد و عملکرد انواع سیستم ها در زلزله

همانطور که می دانید بار های وارد بر ساختمان به دو دسته بار های ثقلی و بار های جانبی تقسیم می شوند، بار های ثقلی از طریق سقف  یک سازه و تیر های متصل به آن، به سمت ستون ها و دیوار های سازه منتقل می شوند و نهایتا به فونداسیون می رسند و همینطور در طراحی ساختمان برای تحمل بار های جانبی از سیستم باربر جانبی استفاده می شود؛
نظر شما در مورد نحوه ی انتخاب سیستم باربر جانبی چیست؟
آیا می توانیم سیستم سازه ای ساختمان های بلند را مشابه ساختمان های کوتاه انتخاب کنیم؟
بهترین سیستم سازه ای کدام است؟ کنترل 50 درصد برای کدام سیستم است؟
پاسخ همه ی این سوال ها و خیلی از نکات کاربردی دیگر را من در این مقاله و همینطور 5 فیلم تکمیلی بیان کرده ام برای درک راحت تر موضوع حداقل یک بار فیلم های آموزشی رایگانی که در این مقاله قرار داده ام را مشاهده کنید

بامطالعه این مقاله چه می‌آموزیم؟

 1. تعریف سیستم باربر جانبی
 2. معرفی انواع سیستم های سازه ای
 3. سیستم دیوار باربر
 4. سیستم قاب ساختمانی ساده
  عملکرد سیستم مهاربندی همگرا
  عملکرد سیستم مهاربندی واگرا
 5. سیستم دیوار برشی بتن آرمه
  مزایا و معایب دیوار برشی بتنی
 6.  سیستم دیوار برشی فولادی
  مزایا و معایب دیوار برشی فولادی
 7. سیستم قاب‌ خمشی
 8. سیستم باربر جانبی دوگانه یا ترکیبی
 9. سیستم‌ های با کاربرد خاص

تعریف سیستم باربر جانبی

سیستم باربر جانبی قسمتی از یک سازه است که وظیفه دارد در برابر بار های جانبی  مقاومت کرده و آن‌ ها را از مسیری ایمن به سمت شالوده هدایت کند. (نیروهای جانبی می‌توانند شامل باد یا زلزله و یا سایر نیرو ها باشند.)

طبق بند 1-5-5 استاندارد 2800 «عناصر مقاوم در برابر زلزله باید به صورتی در نظر گرفته شوند که پیچش ناشی از این نیرو های مؤثر و مقاوم در طبقات به حداقل برسد. برای این منظور مناسب است فاصله مرکز جرم و مرکز سختی در هر طبقه و امتداد، کمتر از 5 درصد بعد ساختمان در آن امتداد باشد.» این بند اهمیت آرایش سیستم ‌های باربر جانبی و در نتیجه افزایش بازدهی عملکرد سیستم باربر جانبی را دو چندان می‌کند.

از دیدگاه یک مهندس سازه بهترین سیستم سازه‌ای، سیستمی است که در آن اعضای اصلی سازه ترکیب‌ های مختلف بارهای قائم و افقی را به صورت بهینه تحمل نمایند.

معرفی انواع سیستم‌ های باربر لرزه ‌ای در سازه ‌ها

در این قسمت به معرفی سیستم‌ های سازه ‌ای قید شده در استاندارد 2800 زلزله ایران می‌پردازیم

 

انواع سیستم باربر جانبی

توجه نمایید که دیافراگم استفاده شده در سازه دارای این سیستم ها نیز مطابق استانداد 2800 جزئی از سیستم باربر جانبی خواهد بود.

نقش دیافراگم در باربری جانبی ساختمان طبق استاندارد 2800

نقش دیافراگم در باربری جانبی ساختمان طبق استاندارد 2800

سیستم دیوار باربر

سیستم دیوار های باربر اولین سیستمی است که در استاندارد 2800 به آن اشاره شده؛ در این نوع سیستم سازه ‌ای دیوار ها و یا قاب ‌های مهاربندی ‌شده به طور هم‌زمان دارای دو نقش تأمین مقاومت در برابر بار های ثقلی و بار های جانبی می‌باشند. سیستم قالب تونلی و سازه ‌های بنایی با دیوار باربر و دیوار های متشکل از قاب‌ های سبک فولادی سرد نورد با تسمه فولادی و یا صفحات پوششی فولادی مهار شده‌اند، جزء این سیستم ‌اند.  در این سیستم معمولاً تیر وجود ندارد و خمش ناشی از بار های قائم و جانبی توسط سیستم سقف که عموماً دال می‌باشد، تحمل می شود.

 

سیستم دیوار باربر(سیستم قاب فولادی سبک lsf و دیوار باربر بتنی)

سیستم باربر جانبی : دو نوع سیستم دیوار باربر (قاب فولادی سبک و دیوار باربر بتنی)

 

برای بررسی دقیق این سیستم در استاندارد 2800 و آشنایی با جزئیات آن ویدئوی زیر که بخش کوتاهی از دوره طراحی سازه های فولادی است مشاهده نمایید.

 

 

 

سیستم قاب ساختمانی ساده

در این سیستم اتصال تیر به ستون مفصلی است و سختی خمشی تیر در جذب نیرو های جانبی زلزله مشارکت ندارد. این سیستم بارهای قائم را به کمک تیر و ستون تحمل می‌کند و  به ‌تنهایی توانایی جذب و تحمل بارهای جانبی را نداشته و در اثر اعمال بار های جانبی ناپایدار است؛ بنابراین برای ایجاد مقاومت و نامعینی و پایداری در این سیستم می‌ بایست یا از اعضای مورب تحت عنوان مهاربند استفاده نمود و یا دیوار برشی بتنی یا فولادی تعبیه نمود.

پیشنهاد می کنم برای آشنایی با انواع سیستم های قاب ساده و کاربرد آن در طراحی سازه، فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید. در این ویدئو در استاندارد 2800 این سیستم ها مورد بررسی قرار گرفته و در مورد محدوده کاربرد آن ها نکات خوبی ارائه شده است.

 

 

قاب مهاربندی شده

قاب مهاربندی

 

یکی از متداول‌ ترین راهکارهایی که برای انتقال بار های جانبی وارد بر سازه به فونداسیون بکار می‌رود، استفاده از بادبند در قاب می‌باشد. به‌طورکلی مهاربندهای فولادی بر اساس محل تقاطع محور طولی بادبند با محور طولی تیر و یا ستون به دو دسته همگرا و واگرا تقسیم ‌بندی می‌شوند.

 

 • مکانیزم و عملکرد سیستم‌ های مهاربندی همگرا

در یک مهاربند ضربدری با تحریک سازه، سازه دچار تغییر مکان جانبی شده و به تبع آن یکی از المان‌ های قطری به فشار و دیگری به کشش می‌افتد. در طول جریان زلزله با افزایش نیروی رفت و برگشتی زلزله عضو فشاری دچار کمانش شده و به واسطه این کمانش و تغییرشکل ایجاد شده در عضو، لنگری ایجاد خواهد شد که از تلفیق این لنگر با نیروی محوری سطح تنش بزرگی در المان ایجاد می‌شود که منجر به تشکیل مفصل پلاستیک و تسلیم موضعی می‌گردد. در سیکل‌ های بعدی زلزله فرآیند فوق برای هردو المان ایجاد شده و منجر به کاهش شدید سختی و مقاومت در کلیه اعضا نظیر تیر و ستون‌ ها و بادبندها می‌گردند که در اصطلاح خرابی پیش‌رونده نامیده می‌شود.
در ویدوئو آموزشی بالا درمورد انواع مهاربند ها و مقایسه آنها به طور مفصل پرداخته شده است، یک بار دیگر با دقت بیشتر این ویدئو را مشاهده کنید.

 

انواع مهاربند همگرا

انواع مهاربند همگرا

 

در این سیستم مقاوم اعضای قطری به همراه تیر و ستون‌ها تشکیل یک هسته خرپایی مقاوم می‌دهند.

 

عملکرد خرپایی مهاربند همگرا

عملکرد خرپایی بادبند همگرا

 

در مباحث طراحی لرزه ‌ای اصطلاحاً گفته می‌شود اگرچه مهاربند های همگرا در تنش ‌های نه چندان بزرگ و در حوزه عملکرد خطی، سختی و مقاومت مناسبی دارد ولی تحت تنش‌ های بزرگ و در ناحیه عملکرد فوق الاستیک این بادبند ها استعداد زیادی برای کمانش و ناپایداری دارند و یا به تعبیری اعتماد پذیری لرزه‌ ای مناسبی ندارند.

 

خرابی های بادبند همگرا در زلزله

خرابی های مهاربند همگرا در زلزله

 

یعنی اگر تعداد طبقات بالا باشد بهتر است از این سیستم استفاده نشود؛ زیرا در این شرایط به دلیل سختی بالای این مهاربند نیروی زیادی جذب خود کرده و احتمال کمانش آن بسیار بالا می‌باشد ولی با این‌وجود، این مهاربندها نسبت به مهاربندهای واگرا برای کنترل دریفت مؤثرتر می‌باشند که علت آن استفاده حداکثری از ظرفیت محوری مهاربند است درحالی‌که در مهاربند واگرا به علت وجود ناحیه تیر پیوند شکل‌ پذیری و تغییر مکان بیشتر بوده و ضریب رفتار بیشتر و در نتیجه نیروی زلزله کمتری خواهیم داشت.

 • مکانیزم و عملکرد سیستم‌های مهاربندی واگرا

ایده اصلی این مهاربند ها اولین بار توسط پوپوف ارائه گردید. اصل در استفاده از این مهاربند، تأمین شکل‌پذیری بهتر اتلاف بیشتر انرژی زلزله توسط سازه می‌باشد و نه الزامات معماری و غیره… . در سیستم‌ های واگرا هدف آن است که از تشکیل مفصل پلاستیک روی ستون‌ ها و خود مهاربندها جلوگیری شده و مفصل پلاستیک در روی تیر و در ناحیه‌ی تیر پیوند تشکیل شود. در ضوابط طرح لرزه ‌ای سعی می‌شود تا با اعمال آن ضوابط در طراحی هدف فوق محقق گردد. اساس کار در سیستم‌های برون محور تشکیل مفصل پلاستیک در ناحیه تیر پیوند است. تغییرشکل تیر پیوند عامل اصلی اتلاف انرژی است. به‌طورکلی با توجه به حضور المان‌های رابط (تیر پیوند)، بحث اتلاف انرژی به نسبت بادبند های همگرا  بهتر و بیشتر اتفاق می‌افتد و ضریب رفتار بزرگ‌ تری دارد.اگر اطلاعاتی درمورد مقایسه دو نوع مهاربند همگرا و واگرا برای شما اهمیت دارد ویدئو کوتاه آموزشی بالا که بخشی از دوره سازه های فولادی است را دانلود کنید.

 

انواع بادبند واگرا

انواع مهاربند واگرا

 

سیستم دیوار برشی بتنی

 

سیستم دیوار برشی بتنی

سیستم باربر سازه ای : دیوار برشی بتنی

 

مارک فینتل (مهندس مشاور معروف آمریکایی): «نمی‌توان ساختمان بتنی مقاوم در برابر زلزله‌های شدید بدون استفاده از دیوار برشی ساخت.» در این سیستم، دیوارهای برشی در قاب‌های داخلی یا پیرامونی ساختمان قرار می‌گیرند. این دیوارها شامل دو گروه آرماتور گذاری اصلی به صورت قائم و افقی برای مسلح کردن بتن می‌باشند. البته در جهت افزایش مقاومت خمشی و شکل‌پذیری، در دو انتهای دیوار آرماتور گذاری متمرکز انجام می‌گیرد که به آن المان مرزی گفته می‌شود.  دیوارهای برشی در واقع طره‌ های قائمی هستند که با قبول تغییرشکل‌ های خمشی، تحمل برش می‌کنند.

 

بار جانبی در دیوار برشی

تحمل کامل بارهای جانبی توسط دیوار برشی در قاب مفصلی

 

مقطع دیوار برشی

مقطع دیوار برشی با المان های مرزی

 

دیوارهای برشی در مقایسه با سیستم قاب ‌های خمشی بسیار سخت ‌تر هستند و به دلیل همین سختی بالا نیروی بیشتری جذب می‌کنند. در مقابل تغییرمکان جانبی ساختمان‌های با دیوار برشی به مراتب کمتر از قاب ‌های صلب خواهد بود (به ویژه در ارتفاع‌های کوتاه و متوسط.)

 

 سیستم قاب خمشی و دیوار برشی

اندرکنش سیستم قاب خمشی و دیوار برشی

 

همان‌گونه که در اشکال اندرکنش قاب و دیوار مشاهده می‌کنید،در پایین سازه قاب تمایل به تغییرشکل زیادی از نوع برشی داردکه دیوار از تغییرمکان آن ممانعت می‌کند،و در قسمت فوقانی سازه دیوار تمایل به تغییرشکل خمشی  بالا دارد که در اینجا قاب مانع این تغییرشکل می‌شود و این عامل باعث بهبود رفتار قاب دیوار شده و این سیستم را بر سایر سیستم‌ های سازه‌ ای برتری می‌دهد.
در کل رفتار لرزه‌ای سازه‌های دارای دیوار برشی از قاب‌های خمشی اطمینان‌ بخش‌تر است و علت آن دو نکته است:

 1. در قاب‌های خمشی مفصل پلاستیک معمولاً در انتهای تیرها تشکیل می‌شود ولی در سازه‌هایی که دیوار برشی دارند، به علت اینکه تیر و ستون‌ها کاملاً مهارجانبی شده‌اند، محل تشکیل مفصل پلاستیک در پای دیوار می‌باشد.
 2. وجود میان قاب ها در قاب خمشی موجب افزایش ابهام در رفتار لرزه‌ای می‌شوند، زیرا نظم و توزیع مناسب سختی را در سازه دچار اختلال می‌کنند.

 

مزایای سیستم دیوار برشی بتنی :

 1. صلبیت زیاد و کاهش اثرات ثانویه در سازه
 2. حذف کمانش فشاری و کاهش لاغری ستون‌ها به دلیل تأمین مهار جانبی
 3. ممانعت از انتشار خرابی به کل سازه

معایب دیوار برشی بتنی :

 1. وزن زیاد و جذب نیروی جانبی بیشتر
 2. نیاز به فونداسیون بزرگ‌تر و ضخیم‌تر

 

سیستم دیوار برشی فولادی

در چند دهه اخیر ایده استفاده از دیوارهای برشی فولادی در بسیاری از کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است. در این سیستم سازه‌ ای ورق‌های فولادی که معمولاً ضخامتی بین 3 تا 12 میلی‌متر دارند در چشمه‌ هایی از قاب بین تیر و ستون ‌های فولادی قرار گرفته و دهانه‌ ای مقاوم در برابر زلزله تشکیل می‌دهند. که به انواع مقید و غیر مقید و با بازشو و بدون بازشو تقسیم ‌بندی می‌شوند. در مقایسه با سیستم دیوار برشی بتنی، برای مقاوم‌ سازی ساختمان‌های موجود دیوار برشی فولادی می‌تواند راحت‌تر و سریع‌تر نصب شود. از معایب دیوار برشی فولادی می توان به کمانش موضعی ورق فولادی و کاهش مقاومت در برابر حرارت اشاره کرد. از مزایای دیوار برشی فولادی می‌توان به سبکی و در نتیجه کاهش ابعاد اعضا اشاره نمود.

 

سیستم دیوار برشی فولادی

سیستم دیوار برشی فولادی

 

سیستم باربر جانبی قاب‌ خمشی

یکی از سیستم‌ های رایج در سازه‌ های فولادی و بتنی است که در آن‌ ها برای رفع مشکل قاب‌ های ساده ساختمانی برای تحمل بارهای جانبی، بجای اتصال مفصلی از اتصال صلب تیر به ستون استفاده می‌شود. در واقع سختی خمشی تیر در جذب بارهای جانبی مشارکت دارد. سازه‌ های با قاب خمشی کامل و سازه‌ های با قاب خمشی در پیرامون و یا در قسمتی از پلان و قاب‌های با اتصالات ساده در سایر قسمت‌ های پلان نیز در این گروه جای دارند. در یک سیستم باربر جانبی قاب خمشی به دلیل استفاده نکردن از مهاربند یا دیوار برشی در قاب ‌ها، فضای بین چشمه‌ های قاب ‌ها محدود نشده و امکان مناسبی برای ارائه طرح‌های معماری متنوع در اختیار طراح قرار می‌دهد. این نوع سیستم سازه ‌ای با توجه به داشتن جزئیات اجرایی بیشتر نسبت به سایر سیستم‌های اجرایی دارای هزینه ساخت بالاتری است.

ویژگی اصلی سیستم قاب خمشی اتصال صلب تیر به ستون می‌باشد که در نتیجه عملکرد این اتصالات، نیرو های جانبی ناشی از زلزله به‌صورت رفتار خمشی-برشی در ستون‌ ها  و تیرها تحمل می‌شوند. در این سیستم می‌بایست اثرات p-delta  در نظر گرفته شوند. در این سیستم ضریب رفتار بالا بوده و محدودیت حداکثر ارتفاع نیز کمتر است؛ توضیحات بیشتر را در ویدئوی زیر ببینید

 

اثر پی دلتا در قاب خمشی

اثر پی دلتا در قاب خمشی

 

طبق  بند 1-5-7 استاندارد 2800 «در ساختمان ‌هایی که در آن‌ها از سیستم قاب خمشی (ویژه) برای مقابله با بار جانبی زلزله استفاده می‌شود، طراحی به نحوی انجام پذیرد که تا حد امکان ستون‌ها دیرتر از تیرها  دچار خرابی شوند.» بنابراین در کنترل‌های پس طراحی سازه‌ ها نسبت سختی تیرها به ستون‌ ها کنترل می‌شود.

 

در ویدئوی زیر درباره انواع قابهای خمشی، عملکرد این سیستم و کاربرد آن با توجه به مناطق لرزه خیزی ایران بحث شده است.

 

 

از لحاظ سازه ‌ای قاب ‌های خمشی به عنوان سیستم مقاوم جانبی دارای شکل‌ پذیری مناسبی می‌باشند. تغییرشکل  قاب خمشی باعث جذب انرژی در قاب شده و در نتیجه مقاومت در برابر نیروهای برشی افزایش می‌یابد. به همین دلیل نیروی لرزه ‌ای در این قاب ‌ها به ‌خصوص اگر قاب دارای شکل‌ پذیری بالایی باشد (ضریب رفتار بالا باشد)، نیروی زلزله به مقدارقابل‌ملاحظه ‌ای کاهش می‌یابد. تغییرشکل جانبی قاب‌ های خمشی بر اثر دو عامل به وجود می‌آید:

 1. تغییرشکل جانبی ناشی از خمش طره ‌ای: این پدیده که به نام رانش وتری نیز خوانده می‌شود، بر اثر کوتاه و بلند شدن طول ستون‌ها و تغییرشکل محوریستون‌ها ایجاد می‌شود. این حالت تغییرشکل حدود ۲۰درصد از تغییرشکل جانبی کل سازه را تشکیل می‌دهد.
 2. تغییرشکل ناشی از خمش تیرها و ستون‌ها: در این پدیده که مرسوم به لنگر برشی نیز می‌باشد. نیروهای برشی افقی و قائم به ترتیب بر ستون‌ها و تیرها واردشده و در این اعضاء لنگرهای خمشی ایجاد می‌کنند. نهایتاً در اثر تغییرشکل‌های خمشی تیرها و ستون‌ها تمام قاب تغییرشکل می‌دهد. این حالت تغییرشکل حدود ۸۰درصد از تغییرشکل‌های جانبی سازه (کل سازه)را تشکیل می‌دهد که از این مقدار حدود ۶۵درصد ناشی از خمش تیرها و ۱۵درصد ناشی از خمش ستون‌ها است.

 

انواع تغییر شکل قاب خمشی

 

قاب‌های خمشی در مقایسه با سیستم مهاربندی از لحاظ مسائل معماری از سهولت و آزادی عمل زیادی برخوردار هستند. در این گونه قاب‌ها به دلیل عدم وجود اعضای قطری (بادبند‌ها) و دیوارهای برشی تقسیم‌بندی ‌های فضاهای داخلی به راحتی انجام می‌شود.
البته بعضی از ویژگی‌ های منفی قاب ‌های فوق‌الذکر استفاده از آن‌ ها را محدود می‌کند که عبارت‌ اند از:

 1. تغییرشکل جانبی و یا تغییرشکل نسبی بین طبقات مشکلاتی را در سازه به وجود می‌آورد. بنابراین برای حل این مشکلات جهت محدود کردن تغییرشکلسازه سختی قاب و تعداد ستون‌ها را باید افزایش داد.
 2. اتصالات صلب گیردار به‌خصوص در قالب ‌های فولادی(سیستم قاب های فولادی سبک)باید به طور دقیق اجرا و طراحی شوند. در ساختمان ‌های فولادی طرحاتصالات گیردار به‌طورمعمول پرهزینه ‌تر و مشکل‌تر از اتصالات مفصلی است.

 

سیستم باربر جانبی دوگانه یا ترکیبی

پیشنهاد می شود قبل از هرچیز برای آشنایی کامل با این سیستم ویدئوی کوتاه زیر را مشاهده نمایید. در این ویدئو ضوابط این سیستم طبق استاندارد 2800 به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 

 

این سیستم بیشتر در سازه ‌های فولادی و بتنی متشکل از قاب‌ های خمشی به همراه دیوار برشی یا مهاربند می‌باشند. در این نوع از سیستم سازه ‌ای، بارهای ثقلی عموماً توسط قاب ‌های ساختمانی تحمل شده و  دیوار برشی یا قاب‌های مهاربندی‌ شده عمده‌ی سختی و مقاومت جانبی سازه را در برابر بارهای جانبی ایجاد می‌کنند. نکات تکمیلی سیستم باربر جانبی دوگانه که در فیلم کوتاه 6 دقیقه ای بیان شده است را از دست ندهید
طبق کنترل 25-50 درصد استاندارد 2800 ( قاب‌های خمشی باید مستقلاً قادر به تحمل حداقل 25 درصد نیروهای جانبی در تراز پایه و دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربندی‌شده باید مستقلاً قادر به تحمل حداقل 50 درصد نیروهای جانبی در تراز پایه باشند ) و با توجه به تبصره 2 بند پ 1-8-4 استاندارد 2800 ویرایش چهارم اگر قاب‌های خمشی نتوانند مستقلاً 25 درصد نیروی جانبی را تحمل کنند، سیستم سازه از نوع دوگانه محسوب نشده و به عنوان قاب ساختمانی ساده با مهاربند( یا دیوار برشی) در نظر گرفته می‌شوند. در حالت دیگری که مهاربندها یا دیوارهای برشی نتوانند مستقلاً 50 درصد نیروهای جانبی را تحمل کنند، سیستم سازه از نوع دوگانه محسوب نشده و به عنوان سیستم قاب خمشی در نظر گرفته می‌شود.

 

سیستم باربر جانبی دوگانه

تبصره: در ساختمان‌های کوتاه‌تر از 8 طبقه یا با ارتفاع کمتر از 30 متر طبقه بجای توزیع بار به نسبت سختی عناصر باربر جانبی، می‌توان دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربندی‌شده را برای 100 درصد بار جانبی و مجموع قاب‌های خمشی را برای 30 درصد بار جانبی طراحی کرد.

 

استاندارد 2800

 

طبق استاندارد 2800 ویرایش چهارم :

در سیستم ‌های دوگانه بارهای جانبی توسط عملکرد هم‌ زمان مجموعه‌ ای از دیوارهای برشی یا قاب ‌های مهاربندی ‌شده به همراه مجموعه‌ای از قاب‌های خمشی تحمل می‌شوند. به بیان بهتر باید گفت که سهم هر یک از این دو مجموعه از کل نیروی برشی وارد بر یک طبقه از سازه، متناسب با سختی جانبی هر کدام از آن‌ها می‌باشد و ازآنجاکه سختی مجموعه اول (دیوارهای برشی یا قاب‌های مهاربندی‌شده) غالباً بیشتر از سختی مجموعه دوم ( قاب‌های خمشی) است، مجموعه اول عمده سختی و جذب نیروی جانبی را در یک سیستم دوگانه بر عهده می‌گیرد.

 

سیستم‌های با کاربرد خاص

 • سیستم ستون کنسولی:

نوعی سیستم باربر سازه  است که در آن نیروهای جانبی توسط ستون به صورت کنسولی تحمل می‌شوند. سازه‌ های کنسولی با استفاده از این ایده طراحی می‌شوند و در آن‌ها ستون‌ها عملکردی مشابه یک ستون طره دارند و به عنوان تنها عنصر باربر بارهای جانبی ناشی از زلزله و باد را تحمل می‌کنند. به‌عبارت ‌دیگر در این سیستم‌ ها نیروهای جانبی ناشی از زلزله مستقیماً از سقف به ستون منتقل می‌شوند. در واقع این سازه‌ ها یک ستون یکسر گیردار هستند و عملکرد خمشی دارند. حداکثر ارتفاع مجاز این سیستم سازه که بیش از 10 متر می‌باشد و دارای ویژگی‌هایی نظیر شکل‌ پذیر کم و سختی زیاد است. سازه‌ های پارکینگ و سایبان ماشین‌ها از مصادیق این سیستم هستند.

 

سیستم سازه ای کنسولی

یک نوع سیستم سازه ای کنسولی در پمپ بنزین ها

سیستم سازه ای کنسولی

سیستم سقف سازه فضاکار با ستون های کنسولی

 

در ویدئوی کوتاه زیر مفهوم سیستم کنسولی به خوبی شرح داده شده است.

 

 

 • سایر سیستم ‌های سازه ‌ای خاص

برای سازه ‌های بسیار بلند نظیر برج‌ها، از سیستم‌ های سازه‌ ای خاصی کمربند خرپایی، سیستم لوله‌ای و … استفاده می ‌شود که در استاندارد 2800 به آن‌ ها اشاره نشده است . با توجه به کاربرد محدود و خاص این سیستم‌ها، تصاویر زیر صرفاً برای آشنایی با اسامی و تعداد طبقاتی که هر یک از سیستم ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، آورده شده است.

 

سیستم سازه ای خاص

پلان و برش سیستم های خاص و محدودیت ارتفاع آن ها

 

سیستم های سازه ای خاص

سیستم های خاص و محدودیت ارتفاع آن ها

 

منابع

 

پلان یادگیری استاندارد 2800 زلزله ایران :

 

 1. تور تخصصی استاندارد 2800 ویژه آزمون محاسبات نظام مهندسی
 2. نکته ای در مورد برش پایه حداقل در استاندارد ۲۸۰۰
 3. اعمال پی دلتا مطابق با پیوست سوم استاندارد ۲۸۰۰
 4. نکته مبهم درباره نامنظمی در ساختمان ها از آیین نامه ۲۸۰۰
 5. تغییرات نیروی عمودی زلزله در استاندارد۲۸۰۰

 

این مقاله به صورت کامل در بالا قرار گرفته است. جهت حمایت از تولیدات رایگان سبزسازه می‌توانید pdf آن را از لینک زیر خریداری کنید.

 

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 10,410 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
ارسال نظرات
نظرات کاربران
 1. احمد صحاف

  با تشکر از تمام دست اندر کاران …واقعا یکی از بهترین سایتهای آموزشی عمران هست….

  پاسخ دهید

 2. سعید کاویان‌پور

  سپاسگزاریم مهندس عزیز
  نظرات گرم شما، انرژی بخش ما برای ارائه آموزش های بیشتر هست.

  پاسخ دهید

 3. sardar.ghadery

  از کلیه عوامل دست اندر کار ممنونم خدا قوت

  پاسخ دهید

 4. محمد جواد شیراوندی

  با سلام
  اول خواستم از مدرسینی که دروس محاسبات رو تدرسی میکنن و ویدیو اونرو درسایت قرار میدین تشکر کنم مخصوصا خانم عقابی .
  سایت و کانال بسیار عالی و کاربردی دارین . بسیار متشکرم .موفق باشین

  پاسخ دهید

 5. صابر

  سلام خسته نباشید در طراحی مهاربند همگرای ویژه در ایتبس صحیح اینکه مهاربند بصورت مفصلی به تیر وتقاطع تیروستون وصل بشه یا گیردار ؟ ممنون.

  پاسخ دهید

 6. پشتیبانی سبزسازه

  سلام مهندس صابر حدادی عزیز
  روزتون بخیر
  در طراحی مهاربند همگرای ویژه در ایتبس، اتصال مهاربند به تیر و ستون بصورت مفصلی هست
  علت این امر هم اینه که مهاربند به خاطر نوع مقطعی که داره بهتره فقط نیروی محوری توش تشکیل بشه و خمش و برش تحمل نکنه

  پاسخ دهید

 7. محمد

  سلام
  بدون شک سایت شما یکی از بهترین سایت های آموزشی عمرانی هست
  تحلیل ها و مقاله های آموزشی که تهیه می کنین خیلی مفید هستن خصوصا بخش هایی که ابهامات آیین نامه ای رو با تشریح کردن برطرف می کنند
  پایدار باشین

  پاسخ دهید

 8. پشتیبانی سبزسازه

  سلام مهندس بزرگوار، ممنون از لطفی که به سبزسازه دارین. امیدواریم سایر بخش های سایت نیز برای شما مفید و کاربردی باشند.

  پاسخ دهید

 9. امید

  با سلام این مقاله بسیار مفید بود در صورت امکان در مورد تفاوت های اجرای یک مهاربند همگرای ویژه با معمولی مقاله ای بگذارید تا با نحوه اجرای صحیح این نوع مهاربند آشنا بشیم باتشکر

  پاسخ دهید

 10. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام. ممنون از نظر بسیار سازندتون

  پاسخ دهید

 11. وحید

  در جواب علی باید بگم شما خیلی کم لطفی کردی برادر . من به عنوان مدرس دانشگاه از زحمات شما بابت مطالب مفید و ارزنده تشکر میکنم . قدرتون میدانیم خسته نباشید و هر کمکی از دستم بر بیاد دریغ ندارممممممممممممنون که به فکر ارتقا عمران این مرز و بوم هستید . لطفا از نظرات مغرضانه دیگران دلسرد نشوید . یا حق

  پاسخ دهید

 12. پشتیبانی سبزسازه

  سلام خدمت شما بزرگوار
  خیلی ممنون بابت حمایت و نظر ارزشمندتون
  واقعا از حسن نیت و نگاه قشنگتون انگیزه می گیریم
  نظر سایر دوستان هم محترمه و سعی شده بهشون به نحو احسن رسیدگی بشه
  امیدواریم موفق و موید باشید
  یا حق

  پاسخ دهید

 13. قاسم ایران

  سلام
  تشکر بابت مطالب مفیدتان

  پاسخ دهید

 14. پشتیبانی سبزسازه

  سلام خدمت شما دوست عزیز
  بابت حسن نظر شما سپاسگزاریم و امیدواریم بتوانیم باز هم مطالب مفیدی برای شما تولید کنیم
  نظرات شما بزرگترین انگیزه برای ماست
  موفق باشید

  پاسخ دهید

 15. حامد

  فکر میکنم جای سایت آموزشی شما واقعا تو آموزش مباحث عمرانی خالی بوده تا الان ، امیدوارم روز به روز پیشرفت کنید

  پاسخ دهید

 16. پشتیبانی سبزسازه

  سلام حامد عزیز
  خیلی ممنون بابت لطف و حسن نظر شما
  امیدوارم واقعا مطالب مفیدی باشه و طوری باشه که بشه ازش درکمترین زمان، بهره کافی رو برد
  وقت شما برای ما بی نهایت ارزشمنده
  موفق و پیروز باشید

  پاسخ دهید

 17. ن

  با سلام
  تشگر از مطالب مفیدتان
  در هر حال زحمت کشیده اید و حداقل برای یک نفر هم مفید باشد مقصود حاصل است.
  اگه دیگران مطلب دارند ارایه دهند تا استفاده شود .

  پاسخ دهید

 18. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام و تشکر از نگاه پر مهرتان
  این مطلب تولیدیست و سعی ما نیز بیان مطالب مفید می باشد.
  موفق و شادمان باشید.

  پاسخ دهید

 19. ALI

  واقعن که ادم یه چیزی یاد داشته باشه خوبه نه بره از اسلایدای AISC کپی کنه به نام خودش اگه اون کسی که مهندسه از خودش چیزی یاد داشته باشه مینویسه نه اینکه اقا مدرک عمران از ناکجاآباد گرفته بعد در مورد طراحی لرزه ای نظر میده
  زورکی نمیشه ادمارو مجبور به خوندن مطالب مسخرتون کنین با اون تیک اجباری ثبت نام در خبرنامه

  پاسخ دهید

 20. پشتیبانی سبزسازه

  سلام دوست خوبم ! ما مثل شما حرفه ای نیستیم که علم تولید کنیم ، مرجع ما آیین نامه هاست ، این مقاله کاملا تحلیلی است و بر روی آن به میزان کافی وقت گذاشته شده است و به نام کسی زده نشده بلکه تنها در راستای افزایش سطح اطلاعات علاقه مندان است. مهندسین متخصص ایراداتی که میگیرند بسیار دقیق تر و حرفه ای تر می باشد، به جای توهین و بیان نامناسب اگر ایراداتی علمی در این مقاله تحلیلی می بینید ، خوشحال میشویم ارائه نمایید.

  پاسخ دهید

 21. مصطفی

  عالی
  مرسی

  پاسخ دهید

 22. مائده عقابی

  با تشکر از نگاه پرمهرتان

  پاسخ دهید

کمتر از 5 دقیقه تا شرکت در آزمون  فاصله دارید!
برای شرکت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این ده نکته فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این پکیج فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link