صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  اعمال قاعده 100-30 در ایتبس؛ آموزش راه فرار از اصل صد سی

اعمال قاعده 100-30 در ایتبس؛ آموزش راه فرار از اصل صد سی

قاعده 100-30 چیست؟

همانطور که شما هم می دانید در طراحی سازه اعمال نیروی زلزله باید به گونه ای باشد که بیشترین اثر را بر سازه داشته باشد اما متاسفانه بدست آوردن این زاویه کار راحتی نیست پس چه باید کرد؟ با استفاده از اصل 100-30

می توان این مشکل را حل کرد اما مفهوم ترکیبات بار اصل صد سی چیست؟ آیا نمی توان از اعمال قاعده 100-30 در ایتبس فرار کرد؟

پاسخ این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر را در این مقاله جامع خواهیم داد اما برای درک بهتر شما ویدئو کاملی تهیه شده است که حتما آن را مشاهده کنید. این ویدئو به شما آموزش خواهد داد که چگونه حتی اصل 100-30 را هم به سازه اعمال نکنید.

⌛ آخرین به روز رسانی: 23 خرداد 1400

📕 تغییرات به روز رسانی: آپدیت بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

 

در این مقاله چه می آموزید؟

1. بحرانی ترین جهت اعمال نیروی زلزله

همانطور که می دانید برای طراحی یک ساختمان در برابر زلزله بایستی بحرانی ترین جهت برای اعمال نیروی زلزله را بیابیم. حال بحرانی ترین جهت کجاست؟

اگر ساختمان منظم باشد، طبق آیین نامه می توان ساختمان را برای دو جهت اصلی ساختمان (x,y) طراحی کرد.

اما اگر ساختمان نامنظم باشد، نمی توان بحرانی ترین جهت را تعیین کرد! به عبارتی در قسمت دوم عکس زیر نمی توان جهات x و y را به عنوان مبنای طراحی درنظر گرفت.

 

اصل صد سی

شکل 1. تعیین بحرانی ترین برای اعمال نیروی زلزله

 

 

برای دست­یابی به وضعیتی که نیروی زلزله اعمالی بیشترین اثر را در سازه ایجاد کند، یک روش آیین­ نامه­ ای و محافظه کارانه به نام قاعده 100-30 وجود دارد. در این روش 100% نیروی زلزله هر امتداد با 30% نیروی زلزله در امتداد عمود بر آن ترکیب می شود.

 

اعمال قاعده ی 100-30 در هر دو جهت به سازه

شکل 2. اعمال قاعده ی 100-30 در هر دو جهت به سازه

 

2. شرایط در نظر گیری اصل 100-30

مطابق بند 3-1-4 از استاندارد 2800، ساختمان باید در دو امتداد عمود بر هم و به صورت مجزا در برابر نیروی زلزله محاسبه شود.

 

 

به­ طورکلی در موارد زیر لازم است تا اثر نیروی زلزله درهر دو امتداد عمود منظور گردد:

 

در حالت دوم چنانچه بار محوری ناشی از اثر زلزله در ستون، در هریک از دو امتداد مورد نظر، کمتر از 20 درصد ظرفیت بار محوری ستون باشد، می ­توان این ضابطه را نادیده گرفت.

 

در نگاه اول شاید چنین به­ نظر برسد که برای ساختمان ­های منظم در پلان از اعمال این قاعده معاف خواهیم بود،  اما مشکل اصلی بند 3-1-4-ب می­ باشد که عملاً بسیاری از ستون­ ها در ساختمان­ های منظم در پلان مشمول آن خواهند بود. در اکثر سازه ها شاهد آن هستیم که ستون ­ها در محل تلاقی دو یا چند سیستم مقاوم باربر جانبی قرار دارند (نظیر قا­ب­ های خمشی فولادی و بتنی و همچنین سیستم ­های دوگانه)، بنابراین منظور کردن زلزله متعامد تقریباً در بسیاری از سازه­ ها الزامی می­ باشد؛ مگر آن که طراح با استناد به تبصره فوق­ الذکر بتواند از اعمال این اثر چشم پوشی کند.

بحث درباره نحوه کنترل تبصره مذکور در فیلم آموزشی فرار از 100-30 عنوان شده است.

3. اعمال قاعده 100-30 در ایتبس

برای این منظور پس از تعریف مجزای Ex و Ey در قسمت Load pattern، از گام­ بندی تصویری زیر پیروی می­ کنیم:

1.3 گام اول:

از طریق مسیر نشان داده شده در تصویر زیر load cases را انتخاب می کنیم.

 

اصل 100-30 در ایتبس

شکل 3. ورود به بخش Load Cases

 

بعد از انتخاب load cases پنجره زیر باز خواهد شد. سپس گزینه Add new case را انتخاب کنید.

 

اعمال قاعده صد سی در ETABS

شکل 4. پنجره Load Cases

 

2.3 گام دوم:

حال می توانید الگوی بار 100-30 را مطابق تصویر زیر در نرم افزار ایتبس خود بسازید.

 

اعمال اصل 100-30 در ETABS

شکل 5. ساخت الگوی بار 100-30

3.3 گام سوم:

به­ این ترتیب در هنگام تحلیل­ سازه، نرم­ افزار ضمن اعمال نیروی زلزله در جهت x به­ صورت صد درصدی، هم­زمان 30% نیروی زلزله جهت y را نیز منظور خواهد کرد. برای تکمیل مطالب این بخش به دو نکته زیر توجه داشته باشیم:

 1. در هنگام اعمال نیروی زلزله ­به­ صورت 100-30، منظور کردن برون محوری اتفاقی، تنها در امتدادی که 100% نیرو اعمال می­ شود الزامی است. به همین علت در مثال تصویری فوق، نیروی زلزله در جهت x به­ صورت Exall تعریف شده که به­ این معناست که در آن خروج از مرکزیت­ های تصادفی منظور شده است.
 2. مطابق با مثال مطرح شده بایست Eyall+0.3Ex، Eyall-0.3Ex، Exall-0.3Ey نیز در نرم­ افزار تعریف شوند.

4. فرار از اصل 100-30

متن آیین ­نامه از عبارت “…چنانچه بار محوری ناشی از اثر زلزله در ستون…” استفاده کرده­ است؛ این بدان معناست که کنترل ستون تحت نیروی زلزله بایست بدون حضور لنگر انجام گیرد. به همین جهت از فایل اصلی Save as گرفته و کلیه اعضا را انتخاب می­کنیم سپس ضرایب نشان داده شده را مطابق شکل زیر اعدادی بسیار کوچک وارد می­کنیم تا ظرفیت خمشی ستون ­ها کنترل نشود.

 

اعمال قاعده 100-30 در ایتبس

شکل 6. تغییر ضرایب برای کنترل نشدن ظرفیت خمشی

 

اعمال قاعده 100-30 در ایتبس

شکل 7. کاهش ضرایب

 

محدوده نسبت مجاز ستون‌ها را به 0.2 کاهش می‌دهیم. مطابق متن استاندارد 2800 “ظرفیت محوری” معیار است و نه “ظرفیت محوری فشاری” و به دلیل اینکه ستون بتنی در کشش ضعیف است، اگر مقاومت کششی ستون‌ها را یک عدد بزرگ وارد نکنیم آنگاه به احتمال زیاد نیروی محوری ناشی از زلزله بیش از 20 درصد ظرفیت محوری کششی خواهد بود و باید قاعده 100-30 را اعمال نمود.

 

اعمال قاعده 100-30 در ایتبس

شکل 8. افزایش مقاومت کششی ستون‌ها

 

نهایتاً با تعریف ترکیب بارهایی که صرفاً شامل زلزله هستند یعنی 6 حالت در راستای X (±EX,±EXP,±EXN)  و 6 حالت در راستای Y (±EX,±EXP,±EXN) اقدام به تحلیل و طراحی سازه می­کنیم و اگر مقاطع پاسخگوی بارهای وارده باشند نتیجه حاصل آن است که می ­توان از اثر 100-30 چشم پوشی کرد.

1.4 فرار از اصل 100-30 در قالب یک ویدئو جامع

ویدئو کاملی در رابطه با فرار از قاعده 100-30 تهیه شده است که در این ویدئو ابتدا مفهوم این قاعده را توضیح خواهیم داد و سپس گام به گام به اعمال قاعده 100-30 در ایتبس می پردازیم و راه فرار ازین اصل را طبق استاندارد 2800 به شما آموزش خواهیم داد.

 

دانلود ویدئو فرار از اصل 100-30

 

5. قاعده صد سی در آیین نامه ASCE7-16

در این بخش نظر ASCE7-16 را به­ عنوان یک آیین ­نامه معتبر بین­ المللی درخصوص اثر 100-30 بیان می ­کنیم. ASCE7 نیز لازم دانسته تا نیروی زلزله با زاویه ­ای وارد شود که بیشترین اثر را داشته باشد. تفاوت امر بین دو آیین ­نامه در این است که ASCE7-16 ابتدا یک طبقه­ بندی از ناحیه لرزه ­خیزی سازه­ ها ارائه می ­نماید و سپس الزامات را در هر ناحیه تبیین می­کند. طبقه ­بندی مذکور به شرح زیر می­ باشد:

Seismic Design Category A:

به ساختمان ­هایی مرتبط است که در نواحی با احتمال بسیار کم رخداد زمین ­لرزه و خاک مناسب واقع باشند.

Seismic Design Category B:

ساختمان ­های با اهمیت زیاد، متوسط و کم، واقع بر روی خاک­ های لایه ­ای که این لایه ها ترکیبی از خاک ­های مناسب و ضعیف باشند؛ همین­طور احتمال رخداد زمین ­لرزه در ناحیه قرارگیری ساختمان متوسط باشد.

Seismic Design Category C:

ساختمان ­های با اهمیت بسیار زیاد در پهنه با خطر نسبی متوسط و سایر ساختمان ­ها در پهنه با خطر نسبی خیلی زیاد.

Seismic Design Category D:

ساختمان ­هایی که احتمال تجربه زمین­ لرزه ­های شدید و تخریب ­کننده­ برای آن­ها وجود دارد، ولی در مجاورت گسل ­های مهم قرار نگرفته ­اند. محل ­هایی با خاک نامناسب مثال خوبی برای این دست ساختمان­ ها هستند.

Seismic Design Category E:

ساختمان ­های با اهمیت زیاد، متوسط و کم که در مجاورت گسل ­های فعال و مهم واقع شده­ اند. وضعیت خاک بستر در این حالت فاقد تاثیر است.

Seismic Design Category F:

ساختمان ­های با اهمیت بسیار زیاد که در مجاورت گسل ­های فعال و مهم واقع شده ­اند. وضعیت خاک بستر در این حالت فاقد تاثیر است.

در نهایت پس از تبیین طبقه­ بندی فوق، ASCE7-16 الزامات ذیل را ارائه می ­نماید:

 1. سازه ­هایی که در طبقه ­بندی B قرار دارند لازم نیست برای اثر 100-30 طرح شوند، حتی در صورت وجود نامنظمی در پلان.
 2. سازه ­هایی که در طبقه ­بندی C قرار دارند لازم نیست برای اثر 100-30 طرح شوند، مگر اینکه نامنظمی سیستم­ های غیرموازی داشته باشند.
 3. سازه ­هایی که در طبقه­ بندیD،EوF قرار دارند، حتی اگر منظم باشند اگر ستون در محل تقاطع دو یا چند سیستم مقاوم باربرجانبی باشد باید از زلزله 30 درصد متعامد استفاده شود.

همان­طور که مشاهده گردید، ASCE7-16 دید مهندسی بهتری را در ارتباط به نیاز یا عدم نیاز به اعمال اثر 100-30 ایجاد می­کند.

نتیجه گیری

 1. در روش تحلیل استاتیکی معادل، امکان تعریف گستره­ای از زوایا برای امتداد نیروی زلزله در نرم ­افزار وجود ندارد. لذا با توجه به محدودیت و الزامات موجود، اعمال نیروی زلزله به ­صورت 30 درصد متعامد، یک راه ­حل مناسب می ­باشد.
 2. چنانچه سازه منظم در پلان باشد و بارمحوری ناشی از اثر زلزله در ستون، در هریک از دو امتداد مورد نظر، کمتر از 20 درصد ظرفیت بار محوری ستون باشد، می­توان ضابطه 100-30 را نادیده گرفت.
 3. در اکثر سازه­ ها شاهد آن هستیم که ستون ­ها در محل تلاقی دو یا چند سیستم مقاوم باربرجانبی قرار دارند (نظیر قا­ب­ های خمشی فولادی و بتنی و همچنین سیستم ­های دوگانه)، بنابراین منظور کردن زلزله متعامد تقریباً در بسیاری از سازه ­ها الزامی می­ باشد.
 4. رویکرد کلی استاندارد 2800 و ASCE7-16 تا حد بسیار زیادی مشابه با یکدیگر می­ باشد، با این حال دید مهندسی نسبت به اعمال ضابطه 100-30 بسته به وضعیت پروژه توسط ASCE7-16 بهتر ایجاد می ­شود.

در نهایت می­ توان چنین بیان داشت که پس از مطالعه این مقاله مخاطب قادر خواهد بود با یک دید مهندسی در وضعیت ­های گوناگون متصور برای هر پروژه­ا راهکارهای فرار از ضابطه 100-30 را که نسبتاً محافظه­ کارانه تلقی می­شود به­ کارگیرد و به طرحی مقاوم و بهینه دست یابد.

منابع

 1. آیین ­نامه طراحی ساختمان ­ها دربرابر زلزله، استاندارد 2800، ویرایش4
 2. مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 1398
 3. آیین‌نامه بارگذاری آمریکا ASCE/SEI 7-16 Minimum Design Loads and Associated Criteria for Buildings and Other Structures

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 22اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. پوریا

  در جایی که نوشتید: ترکیب بارهایی که صرفاً شامل زلزله هستند یعنی ۶ حالت در راستای x و ۶ حالت در راستای y ، اگر دقت کنید در هر راستا ۸ ترکیب بار میشود نه ۶ حالت

  پاسخ دهید

 2. فاطمه آقایی

  سلام وقتتون بخیر
  ۲ترکیب بار زلزله دار داریم. هر زلزله راستای ایکس و وای شامل ۳حالت بار زلزله ex exp exn ey eyn eyp هست. هر ترکیب بار را با هر کدوم از سه حالت میسازیم. مثلا برای exp چهار حالت ترکیب بار میشود شامل مثبت و منفی.بدین ترتیب برای سایر حالات هم ترکیب بارهاش میسازیم. در نهایت برای یک ترکیب بار برای هر ۶حالت بارها ey eyn eyp ex exn exp
  ۲۴ نوع ترکیب بار میسازیم.

  پاسخ دهید

 3. احسان

  سلام
  در کنترل ضابطه ۳۰-۱۰۰ در ساختمان های منظم( قاب خمشی بتنی) ، آیا در هر بار تغییر مقطع ستون ها چه در ابعاد یا تعداد میلگرد باید این ضابطه پس از هر بار تغییر کنترل گردد؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس نوش آفرین کرمی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  بله چونکه ابعادها تغییر کرده است باید این ضابطه دوباره کنترل گردد

  پاسخ دهید

 5. مبین مکانیک

  با سلام
  وقتی بر روی لینک دانلود کلیک می کنم به جای شروع دانلود به صفحه اصلی سایت هدایت میشود با کروم و فایرفاکس هردو امتحان کردم همین مشکل برقرار بود لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنونم

  پاسخ دهید

 6. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  میتونید از لینک زیر به پاسختون برسید یا درخواستتون رو ارسال کنید تا پشتیبانی فنی و مشاورین فروش بررسی کنند
  ارسال درخواست پشتیبانی سبزسازه

  پاسخ دهید

 7. علی اسلامی

  سلام؛
  وقت بخیر؛
  اگه سازه نامنظم در پلان باشه، قاعده ۱۰۰-۳۰ رو فقط برای ستون ها باید در نظر بگیریم یا برای کل سازه؟ منظورم اینه که اگه تیرها بر اثر قاعده ۱۰۰-۳۰ توی سازه نامنظم faild کنن باید قوی تر بشن؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 8. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  باسلام
  مطابق بند ۳-۱-۴ از استاندارد ۲۸۰۰، ساختمان باید در دو امتداد عمود بر هم در برابر نیروی زلزله محاسبه شود. به­ طورکلی در موارد زیر لازم است تا اثر نیروی زلزله درهر دو امتداد عمود منظور گردد:

  ساختمان های نامنظم در پلان

  با توجه به بند بالا باید قاعده ۱۰۰-۳۰ را برای کل اعضا در نظر گرفت

  پاسخ دهید

 9. haniye

  سلام …نمیتونم دانلود کنم چون میگه فرمت میلم صحیح نیست

  پاسخ دهید

 10. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس وقتتون بخیر
  لطفا یه عکس از اروری که براتون میاد رو به آیدی تلگرام پشتیبان فنی ارسال کنین مشکلتون برطرف میشه
  @sabzsupport

  پاسخ دهید

 11. حسین بشیری

  سلام
  اگر سازه ای دوبند آیین نامه در خصوص اعمال ۱۰۰-۳۰رو داشت واگر سازه ۶ظبقه باشد نیروی زلزله ای که باید درست کرد قانونا باید خروج از مرکزیت داشته باشد حالا سوال اینجاست ما نیروی زلزله متعامد رو حساب نخواهیم کرد چون اون دوقاعده رو پاس کرده میخوام ببینم نیروی زلزله ای که باید درست کنیم فقط خروج از مرکزیت دار باید باشه یعنی epx epy eny enx این چهار تا؟؟؟؟؟بدون زلزله ex و ey ????
  تاکید میکنم سازه بالای ۱۸ متر و۶طبقه است وباید پیچش حداقل رو لحاظ کنیم
  آیا میشه حتی برای این سازه ۶طبقه نیروی خروج از مرکزیت تصادفی رو در نظر نگرفت وفقط با ex و ey ساطه را تحلیل وطراحی کرد ؟؟؟؟

  پاسخ دهید

 12. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  باید زلزله های خروج از مرکزیت دار تعریف شوند. زیرا در بند ۳-۳-۷-۴ استاندارد ۲۸۰۰ صراحتا ذکر کرده ساختمان های تا ۵ طبقه و یا کوتاه تر از ۱۸ متر باشد.

  پاسخ دهید

 13. مجتبی رضایی

  سلام. چرا در فیلم کامل، نحوه اعمال ۱۰۰-۳۰ در ایتبز توضیح داده نشده است و فقز در ابتدای فیلم توضیحات کلی داده شده است؟

  پاسخ دهید

 14. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام، در فیلم آموزشی نحوه فرار از قاعده ۳۰-۱۰۰ آموزش داده شد. همچنین نحوه ساخت حالت بارهای ۱۰۰-۳۰ تشریح شد که در ساخت ترکیبات بار به کار می آید. اگر منظورتان نحوه ساخت ترکیبات ۳۰-۱۰۰ بوده است، باید مقاله ترکیبات بار در سایت سبزسازه را مطالعه فرمایید.

  پاسخ دهید

 15. حسین

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در خصوص مطلب بالا نکته ای که به نظر بنده رسید این است که ظرفیت محوری ستون دو نوع است ۱- ظرفیت فشاری ۲-ظرفیت کششی
  چه دلیلی وجود دارد که شما از ظرفیت کششی که معمولا مقدار آن کمتر از ظرفیت فشاری است صرف نظر کرده اید ؟ در صورتی که آئین نامه قید کرده ظرفیت محوری ستون.
  با تشکر

  پاسخ دهید

 16. سامان سا

  عالی بود کمی دست بالاست

  پاسخ دهید

 17. mahdi.dashti84

  از تعداد دانلود ها ولی کم میکنه . لطفا اصلاح فرمایید.

  پاسخ دهید

question