صفحه اصلی  »  اجرای سازه  »  بررسی بهترین مصالح ساختمانی برای اجرای دیوارهای غیرباربر جانبی

بررسی بهترین مصالح ساختمانی برای اجرای دیوارهای غیرباربر جانبی

یکی از مراحل مهم در ساخت سازه­ ها، دیوارچینی و اجرای دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان است. در این مرحله و پس از اتمام اجرای اسکلت سازه، پیمانکاران مطابق با نقشه­ های معماری شروع به اجرای تیغه­ ها و دیوارهای جداکننده درونی واحدها می­کنند.

اما سوالی که همواره در هنگام اجرا و بارگذاری دیوار برای کارفرماها به وجود می­ آید این است که از چه مصالحی برای ساخت دیوارهای پروژه خود استفاده کنند؟ کدام مصالح ساختمانی جدید یا قدیمی قیمت مقرو­ن به‌صرفه­ تری دارد؟ کدام یک عایق خوبی در برابر صدا و حرارت است؟ کدام مصالح ساختمانی وزن و پرتی کمتری دارد و در کل برای ساخت دیوارها بهتر است؟

در این مقاله سعی شده تا با ارائه مطالب به ­روز در حوزه انواع دیوارها و مصالح نوین ساختمانی، به شما کمک کنیم تا بتوانید در انتخاب جنس مصالح دیوار، بهترین مورد را برگزینید.

⌛ آخرین به روز رسانی: 27 اردیبهشت 1403

📕 تغییرات به روز رسانی: انتشار جدید

 

در این مقاله جامع چه می آموزیم؟

1. انواع مصالح مورد استفاده برای ساخت دیوارهای غیرباربر

امروزه با پیشرفت علم و به جهت رفع نیازهای سازندگان و ساکنین ساختمان­ ها، تولید انواع مصالح ساختمانی جدید و مصالح نوین ساختمانی رواج بیشتری پیدا کرده است. در ادامه برخی مصالح پرکاربرد برای ساخت دیوارهای ساختمان ذکر شده است:

 1. آجر سفالی
 2. بلوک سیمانی
 3. بلوک هبلکس
 4. تری دی پانل
 5. ساندویچ پانل
 6. درای وال
 7. دیوار گچی
 8. دیوار بتنی
 9. آجر نسوز و آجر لعابی

هر کدام از مصالح بالا، مزایا و معایب مختص به خود را دارند؛ اما به‌طورکلی در ساختمان­ های متعارف کشورمان ایران، دیوارهای آجری و دیوار مصالح بنایی که عموماً با بلوک سفالی یا بلوک سیمانی ساخته می­شوند، به علت قیمت پایین ­تر در اجرا، بیشتر مورداستفاده قرار می­گیرند و سازندگان کمتر به سراغ دیوارهای هبلکس، تری دی پانل، ساندویچ پانل و درای وال که اصطلاحاً به آنها دیوار سبک گفته می­شود، می­روند. این در حالی است که در عمده کشورهای پیشرفته جهان استفاده از دیوار مصالح بنایی مثل بلوک سفالی و بلوک سیمانی منسوخ شده و سال­هاست به سمت استفاده از دیوارهای مصالح نوین ساختمانی در ساخت دیوارهای ساختمان­ ها رفته ­اند؛ به‌طوری‌که این مصالح جایگزین دیوار آجری شده ­اند.

 

انواع مصالح برای ساخت دیوارهای غیرسازه ­ای

شکل 1: انواع مصالح دیوار

 

2. معرفی انواع دیوارهای غیر باربر

در این بخش سعی داریم تا انواع مصالح دیوارها که در بخش قبل به آن­ها اشاره کردیم، به طور مفصل­ تری توضیح دهیم و معایب و مزایای هرکدام را بررسی کنیم.

 

انواع مصالح ساختمانی برای ساخت دیوار

1.2. بلوک سفالی یا آجر سفالی

بلوک سفالی یکی از ارزان­ترین­ و پرمصرف ­ترین مصالح برای ساخت دیوارهای داخلی ساختمان است. برای ساخت این بلوک ­ها ابتدا گل سفال که متشکل از آب، خاک رس و افزونه­ هایی مثل آهک است را تشکیل می­دهند و بعد از قالب­ زنی، آن را درون کوره با دمای 900 درجه سانتی­گراد می­ پزند. بند 5-9-2-5-2 مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1396 انواع بلوک سفالی دیواری را معرفی می­کند:

 

ضوابط استفاده از مصالح ساختمانی

 

این بلوک­ ها به دلیل جنس سفالی، بسیار ترد و شکننده هستند. در واقع با کوچک‌ترین ضرب ه­ای امکان شکستن و ترک‌خوردن بلوک سفالی وجود دارد و به همین علت پرتی مصالح بالایی دارد. بعلاوه نصب بارهای الحاقی همچون اتصال رول­پلاک به دیوار به جهت نصب کابینت به دیوار دشوار است.

 

ساخت دیوار با بلوک سفالی

شکل 2: دیوار بلوک سفالی

 

ابعاد کوچک بلوک­ های سفالی موجب افزایش مدت زمان اجرای دیوارچینی می­شود که به تبع آن، هزینه کارگر نیز بالاتر می­رود. بعلاوه دیوارهای سفالی، سطح بسیار ناهمواری دارند و چون تعداد بلوک­ های مورد نیاز هر دیوار زیاد است، احتمال ناشاقولی و ناترازی برخی بلوک­ ها افزایش می­ یابد. به همین جهت پس از اجرای دیوار سفالی، اجرای سه لایه پلاستر بر روی سطح دیوار الزامی است: لایه گچ‌وخاک اولیه دارای ضخامت 2 تا 3 سانتی­متر، لایه گچ زیرسازی با ضخامت تقریبی 0.5 سانتی­متر و لایه نازک گچ کشته که به عنوان لایه سوم اجرا می­شود.

(نکته حائز اهمیت این است که در صورت استفاده از دیوار سبک مثل بلوک­ های هبلکس یا تری دی پانل، دیگر نیازی به اجرای این سه لایه پلاستر نیست.)

 

دیوار بلوک سفالی

شکل 3: دیوار بلوک سفالی

 

در کنار این موارد، ازجمله مزیت­ های استفاده از دیوار آجر سفالی می­توان به قیمت پایین بلوک­ ها و در دسترس ‌بودن کارخانه‌های تولید بلوک سفالی اشاره کرد. همچنین این بلوک­ها در برابر آتش‌سوزی مقاومت خوبی از خود نشان می­دهند. با این‌وجود باید توجه کرد که هرچند قیمت بلوک­ های سفالی ارزان است؛ اما به علت زمان بیشتر اجرای دیوار و نیاز به اجرای لایه گچ‌ و خاک روی دیوار، در نهایت قیمت تمام شده اجرای آن افزایش خواهد داشت و ممکن است حتی گران­تر از دیوارهای بلوک سیمانی شود.

نکته بسیار مهم دیگر این است که بلوک ­های سفالی به تنهایی اصلا عایق خوبی برای صوت و حرارت نیستند، به نحوی که صدا به راحتی از دیوارها عبور می­کند و اتلاف انرژی نیز بسیار بالا است. برای همین باید از بلوک­ های سفالی استاندارد که در وسط آن­ها یونولیت قرار می­گیرد استفاده کرد. متاسفانه در کشورمان ایران به علت کاهش هزینه­ ها از بلوک­ های غیر استاندارد سفالی که قابلیت قرار دادن یونولیت در مرکز آن­ها وجود ندارد استفاده می­کنند.

 

استفاده از بلوک سفالی یونولیت دار برای دیوارها

شکل 4 : بلوک سفالی یونولیت­ دار

 

2.2. بلوک سیمانی

یکی دیگر از انواع مصالح پرمصرف برای ساخت دیوارهای داخلی ساختمان­ ها، بلوک سیمانی است. برای تولید بلوک سیمانی، ابتدا ملات آن را تهیه کرده و به کمک دستگاه قالب­ زنی، بلوک­ های سیمانی در ابعاد و اشکال مختلف آماده می­­شوند. در نهایت پس از عمل­ آوری، آجر سیمانی آماده استفاده است. ملات بلوک سیمانی همان‌طور که از نام آن پیداست، متشکل از سیمان، آب و سنگ‌دانه‌های شن و ماسه است. کارخانه ­­های مختلف بنا بر نیاز بازار، از طرح اختلاط­ های مختلفی برای تولید ملات بلوک استفاده می­کنند. برای همین ممکن است ویژگی ­های بلوک­ های سیمانی تهیه شده از کارخانه‌های مختلف یکسان نباشد.

هر آجر سیمانی سبک بین 10 تا 13 و هر بلوک سیمانی سنگین بین 18 تا 20 کیلوگرم وزن دارد. وزن زیاد بلوک­ های سیمانی موجب افزایش بار مرده سازه می­شود که به تبع آن سازه در برابر نیروی زلزله آسیب­ پذیرتر می­شود؛ زیرا در هنگام وقوع زلزله، سازه ­ای که سنگین ­تر است، انرژی بیشتری از زلزله را به خود جذب می­کند و امکان آسیب دیدن آن بیشتر است. پیوست ششم استاندارد 2800 ویرایش چهارم در رابطه با بارها و اثرات ناشی از زلزله وارد بر اجزای غیر سازه ­ای معماری چنین بیان می­کند:

 

ضوابط بارهای لرزه ای وارد بر اجزای غیر سازه ای

 

ساخت دیوار با بلوک سیمانی

شکل 5: بلوک سیمانی

 

بلوک­ های سیمانی همانند بلوک­ های سفالی، عایق خوبی برای صوت و حرارت نیستند و در صورت عدم عایق ­بندی دیوار، صدا به‌ راحتی از آن­ عبور می­کند و اتلاف انرژی و حرارت نیز بالاتر می­رود.

از جمله مزایایی که موجب پرمصرف بودن بلوک­ های سیمانی می­شود، قیمت مناسب، در دسترس‌ بودن، اجرای ساده و آشنایی معماران و کارگران با آجر سیمانی است.

با این‌ وجود بلوک­ های سیمانی همانند بلوک سفالی، پرتی مصالح بالایی داشته و نیاز به اجرای لایه گچ‌ و خاک بر روی سطح دیوار دارند؛ زیرا سطح دیوارهای بلوک سیمانی بسیار ناهموار است. افزون بر این به علت وزن بالا، حمل‌ونقل بلوک­ های سیمانی سخت ­تر است.

 

دیوار چینی با بلوک سیمانی

شکل 6: دیوارچینی با بلوک سیمانی

 

3.2. بلوک هبلکس

بلوک هبلکس یکی از انواع مصالح ساختمانی جدید و نوین است که در ساخت دیوار، جایگزین دیوار آجری و دیوار مصالح بنایی سنتی شده است. بلوک هبلکس با نام ­های بتن هوادار اتوکلاو یا بلوک ACC نیز شناخته می­شود. در ساخت بلوک هبلکس از نوعی بتن متخلخل استفاده شده است که با وجود وزن بسیار کمتر، مقاومت فشاری بالایی دارد. برای بلوک­ های هبلکس یا بلوک ACC، ابتدا ترکیبات اصلی آن که شامل ماسه، آهک، سیمان، گچ و پودر آلومینیوم است آماده و با آب ترکیب می­شود. پس از قالب ­ریزی ملات، باید بلوک­ ها را عمل‌آوری کرده و در صورت نیاز طبق ابعاد دلخواه برش بزنیم.

 

مصالح نوین ساختمانی

شکل 7: دیوار ساخته شده با بلوک هبلکس

 

وزن بلوک­ هبلکس سبک­تر از بلوک سفالی و سیمانی است به‌طوری‌که وزن مخصوص بلوک هبلکس معمولاً بین 450 تا 550 کیلوگرم بر مترمکعب بوده؛ اما وزن مخصوص بلوک­ سیمانی بین 700 تا 2200 کیلوگرم بر مترمکعب و وزن مخصوص بلوک سفالی در حدود 600 کیلوگرم بر مترمکعب است.

ابعاد بزرگ بلوک­ های ACC (معمولا طول هر بلوک 60 سانتی­متر است) در کنار سبک بودن بلوک­ ها، موجب می­شود تا سرعت اجرای دیوارها افزایش پیدا کند. همچنین در صورت استفاده از بلوک هبلکس برای ساخت دیوار سبک، میزان ملات مورداستفاده یک‌چهارم می­شود. بعلاوه به علت سطح صاف بلوک­ ها، پس از اجرای دیوار نیازی به اجرای لایه گچ‌وخاک روی آن نیست.

 

استفاده از مصالح ساختمانی جدید برای دیوارها

شکل 8: دیوار سبک هبلکس

 

 

بلوک­ های هبلکس از بتن متخلخل ساخته شده­ اند ، درواقع هوای محبوس شده درون آن­ها وجود دارد. همین ویژگی موجب می­شود تا در برابر صوت عایق بسیار خوبی باشند به‌طوری‌که نسبت به بلوک سفالی و سیمانی، تا دوبرابر بیشتر جلوی عبور صدا را می­گیرند. همچنین بلوک هبلکس عایق بسیار خوبی برای حرارت بوده و از اتلاف انرژی جلوگیری می­کند.

 

❓قیمت بلوک هبلکس بیشتر است یا بلوک سیمانی و سفالی؟

این سؤالی است که بسیاری از کارفرماها و مجریان در هنگام انتخاب متریال دیوار با آن روبه­ رو می­شوند. بسیاری بر این معتقدند که بلوک هبلکس گران­تر از بلوک سفالی و بلوک سیمانی است. شاید در ظاهر این‌طور به نظر برسد؛ زیرا به طور متوسط قیمت یک مترمربع بلوک هبلکس در حدود 30 درصد قیمت بالاتری نسبت به یک مترمربع بلوک سیمانی دارد؛ اما در مجموع به علت کاهش زمان اجرا، کاهش وزن مرده سازه، کاهش ملات و سیمان مورداستفاده، عدم نیاز به عایق­ بندی و عدم نیاز به اجرای لایه گچ‌ و خاک در دیوارهای هبلکس، اجرای دیوار هبلکس بسیار مقرون­ به ­صرفه بوده و حتی ممکن است ارزان­تر از بلوک سفالی و سیمانی تمام شود.

 

بلوک سبک برای ساخت دیوار

شکل 9: بلوک سبک اتوکلاو

 

4.2. تری دی پانل

از دیگر انواع مصالح ساختمانی جدید، دیوار سبک‌ تری دی پانل است. دیوار 3d پانل متشکل از سه بخش است. در مرکز این دیوار از عایق پلی ­استایرن یا یونولیت استفاده شده است. اطراف این هسته یونولیتی را شبکه مش ­بندی شده از فولاد احاطه می­کند. در نهایت نیز یک ‌لایه بتن بر روی آن پاشیده می­شود. دیوار سبک ‌تری دی پانل، جزو دیوارهای پیش ­ساخته محسوب می­شود و بسیار سبک است به‌طوری‌که نسبت به دیوارهای آجری و سفالی بسیار سبک­تر خواهد بود. وزن تمام شده هر مترمربع از یک دیوار تری دی پانل با ضخامت 10 سانتی­متر، 140 کیلوگرم است بدین ترتیب وزن مرده سازه کمتر شده و سازه در برابر زلزله دچار خسارت و خرابی کمتری می­شود.

 

مصالح ساختمانی جدید برای دیوار

شکل 10: بتن­ پاشی دیوار تری­ دی­ پانل

 

از جمله ویژگی­ های منحصربه‌فرد تری دی پانل، قابلیت سفارش و ساخت آن در ضخامت­ های مختلف است، به‌طوری‌که یکی از دلایل محبوبت آن نیز ضخامت کم دیوارهای آن است. این مورد موجب افزایش مساحت فضای داخلی واحدها می­شود. بعلاوه در صورت استفاده از دیوار سبک ‌تری دی پانل، سرعت اجرای پروژه بالاتر رفته و در مصرف مصالح به­شدت صرفه ­جویی می­شود، به‌نحوی‌که به دلیل پیش ­ساخته بودن این دیوارها، پرتی مصالح تقریباً صفر می­باشد. به علت وجود یونولیت در مرکز تری دی پانل، این دیوارها عایق بسیار خوبی در برابر صورت و حرارت هستند.

 

اجرای تری دی پانل

شکل 11: اجزای تری­دی­ پانل

 

 

دیوار سبک تری دی پانل نیازی به اجرای لایه گچ‌وخاک ندارد و سرعت نصب و اجرای آن بسیار بالا بوده و به علت داشتن دولایه بتن در دو طرف دیواره آن، مقاومت در برابر آتش­سوزی بسیار بالایی دارد.

در کنار همه این مزایا باید به این نکات توجه کرد که اجرای تری دی پانل عموماً نیازمند افراد ماهرتر و تجهیزاتی مثل دستگاه بتن­ پاش است. همچنین قیمت نهایی اجرای آن گران­تر از دیوارهای سنتی است.

 

مصالح جدید در ساختمان سازی

شکل 12: اجرای دیوار تری­دی­ پانل

 

5.2. درای وال

درای وال یا دیوار خشک، یکی از انواع دیوار سبک است که در دسته دیوارهای مصالح نوین ساختمانی قرار می­گیرد و امروزه جایگزین دیوار آجری و بلوک­های سنتی شده است. در ساخت و اجرای این دیوارها هیچ‌گونه ملاتی استفاده نمی­شود و ازاین‌جهت به این نام شناخته می­شود. درای وال نسبت به دیوارهای بلوک سیمانی و بلوک سفالی بسیار سبک­تر بوده و بار مرده طبقات را به‌شدت کاهش می­دهد و در برابر نیروی زلزله مقاوم­تر است. علاوه بر این در برابر آتش ­سوزی مقاومت بالاتری از خود نشان می­دهد.

 

اجرای دیوار درای­وال (مصالح نوین در ساختمان سازی)

شکل 13: اجرای دیوار درای­وال

 

پس از اجرای درای وال به علت سطح صاف و بدون نامنظمی، بر عکس انواع دیوار مصالح بنایی، احتیاجی به اجرای لایه گچ‌وخاک نیست و پس از اجرا، آماده انجام عملیات نازک ­کاری بر روی آن است. همچنین به علت سبک بودن و ابعاد بزرگ پنل­ های درای وال، سرعت اجرای بسیار بالایی دارد به‌نحوی‌که می­تواند تا 4 برابر سریع­تر از دیوارهای سنتی و دیوارهای آجری اجرا شود.

 

اجرای دیوارهای داخلی با مصالح ساختمانی جدید

شکل 14: نمایی از دیوارهای داخلی ساخته شده با درای­وال

 

از جمله معایب درای وال می­توان به آسیب‌پذیر بودن در برابر ضربه و قیمت تمام شده بیشتر نسبت به دیوار بلوک سفالی و بلوک سیمانی اشاره کرد. در مورد قیمت درای وال، باوجوداینکه قیمت اجرای آن نسبت به دیوارهای سنتی گران­تر است، اما به دلیل مزایایی مانند عدم نیاز به تمیزکاری بعد از اجرا، عدم نیاز به ملات و گچ‌وخاک، وزن کم، سرعت بالا در اجرا، کاهش ضخامت دیوار و عایق بودن، ارزش نهایی ساختمان افزایش می­یابد. در ادامه بند پ-1-10 مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1396 در رابطه­ با معرفی درای وال را مشاهده می­کنید:

 

استفاده از درای وال مطابق آیین نامه مبحث پنجم

6.2. ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نوعی دیگری از دیوار سبک است و جزء مصالح ساختمانی جدید محسوب می­شود که متشکل از دو صفحه فلزی در طرفین و یک هسته یونولیتی یا پشم‌شیشه‌ای در مرکز دیوار است. این دیوارها نسبت به وزن کمی که دارند مقاومت بالایی داشته و همچنین به علت وجود یونولیت در مرکز آن، عایق بسیارخوبی در برابر صدا و حرارت هستند، به‌طوری‌که مقاومت یک دیوار از جنس ساندویچ پانل با ضخامت 5 سانتی­متر، 4 برابر بیشتر از دیوار آجری با ضخامت 35 سانتی­متر در برابر حرارت است.

 

دیوار ساندویچ ­پانل

شکل 15: دیوار ساندویچ ­پانل

 

همچنین این دیوارها در برابر رطوبت، آتش­ سوزی و نفوذ حشرات موذی مقاومت بالایی از خود نشان می­دهند. معمولاً برای یک ساختمان با کاربری عمومی، تجاری، اداری و ویلاها، ساندویچ پانل با ضخامت 5 سانتی­متر استفاده می­شود. کاهش ضخامت دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان، موجب افزایش متراژ و مساحت واحدها شده که در مجموع می­تواند سودآوری بسیار چشمگیری برای کارفرما و سازندگان داشته باشد و در نهایت استفاده از ساندویچ پانل را بسیار مقرون­ به ­صرفه کند. به همین دلایل است که امروزه در بسیاری از پروژه­ ها ساندویچ پانل جایگزین دیوار آجری و مصالح سنتی شده است.

 

مصالح ساختمانی جدید و ارزان

شکل 16: پانل ­های ساندویچی

 

3. مقایسه و تفاوت مصالح ساختمانی جدید و قدیمی

تا اینجای مقاله با عمده مصالح پرکاربرد جهت اجرای دیوار آشنا شدیم. در هنگام انتخاب و مقایسه مصالح دیوارهای ساختمان، باید چند ویژگی مهم را لحاظ کنیم. سبک بودن دیوار، عایق صوتی مناسب، مقاومت در برابر آتش­ سوزی، عایق حرارتی، مقاومت فشاری، میزان ملات مصرفی، سرعت اجرا، سهولت حمل‌ونقل، جذب آب، ضخامت کم، قیمت مناسب و مقرون­ به ­صرفه بودن، از جمله آیتم­ هایی هستند که به هنگام مقایسه و بررسی تفاوت مصالح ساختمانی قدیم و جدید باید در نظر بگیریم. باتوجه‌به توضیحات داده شده، دیوارهای سبک مثل هبلکس، تری دی وال، درای وال و ساندویچ پانل، در مقایسه با دیوارهای بلوک سفالی و بلوک سیمانی، در عین سبک بودن و داشتن ضخامت کمتر، عایق صوتی و حرارتی بسیار بهتری هستند و ملات خیلی کمتری برای اجرا نیاز دارند. همچنین سرعت اجرای بالایی داشته و در برابر آتش و رطوبت مقاومت بالایی دارند.

برای مقایسه قیمت دیوارها با مصالح مختلف، باید در نظر داشت که دیوارهای سبک به دلیل کاهش چشمگیر در مصرف ملات، عدم نیاز به اجرای لایه گچ‌وخاک، کاهش پرتی مصالح، سبک‌تر شدن سازه، افزایش سرعت اجرا و افزایش مساحت واحدهای ساختمان، در نهایت قیمت تمام شده مقرون­ به­ صرفه ­تری نسبت به دیوارهای سنتی مثل دیوارهای آجری، بلوک سیمانی و بلوک سفالی خواهند داشت. بنابراین نتیجه می­گیریم که استفاده از انواع دیوارهای سبک به جای دیوارهای سنتی، از اکثر جنبه­ ها بهتر هست و در کنار کارایی بالایی که دارند، مقرون­ به­ صرفه خواهند بود.

 

جدول 1: مقایسه انواع دیوار

نوع دیوار سرعت اجرا عایق حرارتی عایق صوتی نیاز به اجرای
لایه گچ و خاک
قابلیت ایجاد شکاف
جهت عبور تاسیسات
میزان پرتی و
نخاله مصالح
مقاومت در برابر
رطوبت
مقاومت در برابر
آتش
قابلیت باربری قیمت تمام شده
بلوک سفالی متوسط پایین پایین دارد دشوار زیاد پایین پایین پایین متوسط
بلوک سیمانی متوسط متوسط پایین دارد دشوار متوسط متوسط متوسط بالا متوسط
بلوک هبلکس بالا بالا متوسط ندارد راحت کم بالا متوسط بالا متوسط
تری دی پانل بالا بالا بالا ندارد راحت کم بالا متوسط بالا بالا
درای وال بالا بالا بالا ندارد راحت کم متوسط بالا بالا بالا
ساندویچ پانل بالا بالا بالا ندارد راحت کم بالا بالا بالا بالا

4. نتیجه گیری      

در این مقاله به بررسی جامع انواع دیوارهای ساختمان اعم از دیوار بلوک سفالی، بلوک سیمانی، بلوک هبلکس، تری دی پانل، درای وال و ساندویچ پانل پرداختیم و خصوصیات هر یک را به طور جامع بررسی و با یکدیگر مقایسه کردیم. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، پی بردیم که دیوارهای سبک علی­رغم هزینه اولیه بالاتر از بلوک سفالی و بلوک سیمانی، مزایای بسیار بیشتری دارند که در نتیجه استفاده از آن‌ها را مقرون­ به ­صرفه­ تر می­کند. لذا انتظار می­رود مجریان و کارفرمایان هر پروژه، استفاده از دیوارهای سبک را در اولیت قرار داده و از مزایای آن‌ها به نحو احسن استفاده کنند.

منابع

 1. مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان، ویرایش 1396
 2. پیوست 6 – آیین­ نامه طراحی ساختمان­ ها در برابر زلزله – استاندارد2800، ویرایش 4
 3. نشریه شماره 729 – راهنمای طراحی لرزه ای دیوارهای بنایی غیرسازه ای مسلح به میلگرد بستر، سال 1395
 4. کتاب فناوری­ های نوین ساختمانی، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، ویرایش پنجم
 5. نشریه شماره 819 – راهنمای طراحی سازه‌ای و جزئیات اجرایی دیوارهای غیرسازه‌ای، سال 1397

 

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال اولین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
question