صفحه اصلی  »  مقالات  »  اجرا و مصالح ساختمانی  »  محاسبه سریع و تقریبی وزن سازه

محاسبه سریع و تقریبی وزن سازه

به طور تقریبی میتوان وزن یک سازه فولادی را میتوان اینگونه تخمین زد :

وزن آهن آلات مصرفی یک سازه با اسکلت فولادی با مهاربندی هم مرکز بدون وزن آرماتور سقف ۵۰-۷۰ کیلوگرم بر مترمربع ، با مهاربندی غیر هم مرکز ۵۰-۷۵ کیلوگرم بر مترمربع، با قاب خمشی معمولی و متوسط ۷۰-۱۰۰ کیلوگرم بر مترمربع و قاب خمشی ویژه را ۷۰-۱۲۰ کیلوگرم بر مترمربع در نظر گیرید.

همچنین وزن اسکلت یک سازه بتنی را میتوان اینگونه تقریب زد:

وزن آهن آلات مصرفی در سازه ای با قاب خمشی به همراه دیوار برشی بدون وزن آرماتور سقف ۳۰-۶۵ کیلوگرم بر مترمربع و قاب خمشی متوسط ۴۰-۵۵ کیلوگرم بر مترمربع و قاب خمشی ویژه را ۴۵-۷۰ کیلوگرم بر مترمربع در نظر گیرید.

در خصوص وزن آرماتور سقف ها، برای سقف های کامپوزیت  ۸-۱۲ تیرچه بلوک را ۵-۷ و دال بتنی را ۱۰-۱۶ کیلوگرم بر مترمربع در نظر بگیرید.

بارگذاری

 

به طور تقریبی با هر کیسه گچ ۴۰ کیلوگرمی تقریبا میتوان۲٫۸ مترمربع دیوار را خاک گچ و ۱۲ متر مربع را گچ سفید کرد. همچنین برای هر ۵ مترمربع آجر نمای ۳سانتیمتری یک کارتون آجر L شکل ۲۰ عددی استفاده میشود و هرکیسه ماسه بادی (۵۰ کیلوگرمی) برای ۴۰ مترمربع نمای آجر ۳ سانت کافی میباشد.

در خصوص محاسبه سرانگشتی مصالح در هر مترمکعب بتن ریزی ۲٫۲ تن شن و ماسه ، در هر مترمکعب ملات دیوارچینی ۱٫۸ تن ماسه و برای هر مترمکعب ملات سنگ فرش تقریبا ۱٫۷ تن ماسه مصرف خواهد شد

برای محاسبه حجم بتن مصرفی ، این مقدار برای دیوارچینی تقریبا ثلث حجم دیوار بوده و برای سنگفرش تقریبا ۳۰ لیتر به ازای هر مترمربع مساحت کف و برای سقف های ضربی و تیرچه بلوک این مقدار تقریبا ۵۰۰ لیتر به ازای هر متر مربع مساحت کف خواهد بود.

ارسال نظرات
نظرات کاربران
 1. رضا ولیزاده

  سلام،ممنون از مطلب خوبتون..
  محاسبه یک سازه بیلبورد چگونه هست؟
  برای مثال یک بیلبورد که صفحه ۳۲متری داشته باشه رو چطور میشه محاسبه کرد؟
  متشکرم

  پاسخ دهید

 2. امیر

  مطالب جالب توجهی است. لطفا آخر مطلب جدول قابل دانلودی را که تمام مطالب این مقاله را شامل می شود، اضافه کنید.

  پاسخ دهید

 3. سید سعید سرفرازی

  چشم در حال اضافه سازی این قابلیت هستیم.

  پاسخ دهید

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link