تحلیل و بررسی منحنی هیسترزیس به زبان ساده

مفهوم منحنی هیسترزیس

هنگامی که بار وارد بر سازه به صورت رفت و برگشتی است (مثلا وقتی زلزله می آید) نمودار نیرو-تغییرمکان یا تنش-کرنش عضو، شکل حلزونی به خود می گیرد که به آن منحنی هیسترزیس می گویند. مدل منحنی هیسترزیس اولین بار توسط نوناکا مطرح شد. در واقع تکرار بارگذاری منجر به پیوسته شدن نمودار در سیکل های متوالی می گردد که تعداد این سیکل ها، بیانگر عملکرد سازه در زلزله می باشد.

هیسترزیس

حلزون

 به چه سوالاتی پاسخ داده می شود؟

از روی شکل خاص این منحنی می توان نکات زیادی را دریافت و به پاسخ همه سوالات زیر رسید:

  • منحنی هیسترزیس چیست؟
  • علل به وجود آمدن منحنی های متفاوت برای اعضای مختلف سازه چیست؟
  • چه ویژگی هایی در این منحنی اهمیت دارند؟
  • ویژگی های یک نمودار منحنی هیسترزیس خوب چیست؟
منحنی هیسترزیس

منحنی هیسترزیس یک عضو سازه در اثر بار رفت و برگشتی

عاقبت بادبند

بگذارید سرگذشت بادبند را از همان ابتدا که نیروی زلزله وارد می شود تا لحظات پایانی عمرش بررسی کنیم. بادبند در اثر بارهای رفت و برگشتی زلزله، تحت تاثیر نیروهای کششی و فشاری محوری قرار می گیرد. از آنجایی که بادبند وظیفه دارد رفتار فراارتجاعی خوبی در برابر نیروهای جانبی داشته باشد پس تغییرشکل می دهد و این نیروهای رفت و برگشتی را تحمل می کند و این سیکل ادامه پیدا می کند تا جایی که دیگر بادبند تحمل خود را از دست داده و کمانش می کند.

اگر بادبند معمولی باشد پس از کمانش ظریفت باربری خود را از دست می دهد ولی اگر ویژه باشد با تشکیل مفصل پلاستیک، تنها بخشی از عضو دچار خرابی شده و در نتیجه بادبند هنوز هم تحمل تغییرشکل های ناشی از زلزله را دارد، که این مورد را در ویدئوی مفصل پلاستیک در اعضای مهاربندی کاملا توضیح دادم!

منحنی هیسترزیس بادبند

عضو مهاربندی تحت نیروی زلزله

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *