صفحه اصلی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ بیست و سوم؛ برقراری ارتباط موثر در محیط کار

سبزگپ بیست و سوم؛ برقراری ارتباط موثر در محیط کار

همانطور که در گذشته بیان کردیم موفقیت در مهندسی عمران به واسطه ارزش آفرینی یکی از بهترین راه های رسیدن به موفقیت است. البته ارزش آفرینی به عوامل متعددی وابسته است تنها یکی از این عوامل برقراری ارتباط موثر در محیط کار می باشد یا همان رفتار سازمانی، اما شما به عنوان یک مهندس عمران چگونه یک ارتباط کاری را مدیریت می کنید؟

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه باید با شناخت الگو های رفتاری یک ارتباط موثر در محیط کار داشته باشید.

برقراری ارتباط موثر با شناخت الگوهای رفتاری

حتما شما هم به عنوان یک مهندس عمران در محیط کار خود تا کنون با تعدادی از این موارد برخورد داشته اید:

 • کارفرمایی که توان تحلیل مسائل را ندارد، سخت گیر است و نسبت به اشتباهات شما بسیار ناراحت می شود، توقع کار بیش از حد از شما دارد. در انجام کارها عجول است و به شدت دنبال نتیجه است.
 • مهندسین ناظر، مجری و یا طراحی که نسبت به تغییرات مقاومت نشان میدهند یا از انجام کارهای چالش برانگیز متنفر هستند و به دنبال انجام کارهایی روتین، بدون ریسک و قابل پیش بینی هستند.
 • همکاری که در انجام کارها کند است، مدیریت زمان ندارد و همیشه در شک و نگرانی است و اغلب نسبت به امور بد بین و درحال غر زدن است.
 • مشتری هایی که از گرم گرفتن و زیاد حرف زدن شما به عنوان کارشناس فروش ناراحت شده اند و یا بالعکس گروه دیگری، از اینکه آنها را برای انتخاب به حال خود گذاشته اید احساس بدی داشتند.
 • مسئول منابع انسانی که ماه ها به دنبال جذب یک نیروی متعهد و با اخلاق برای استخدام میگردد ولی کسی را تائید نمیکند.
 • هم تیمی هایی که بعد از شروع یک کسب و کار و به محض روئیت نتیجه اولیه از هم جداشده و میگویند:” ما زبان همدیگر رو نمیفهیمیدم.”

افراد در موقعیت های متفاوتی، بیان می کنند که وجود افراد مختلف با رفتارهای متفاوت در کنار هم باعث بروز تعارضات و اختلافات زیادی میان آنها میگردد که اغلب به قطع رابطه منجر می شود. جالب اینجاست که اگر از هریک از این افراد سوال کنیم، میبینیم که رفتار خود را خوب و رفتار دیگری را غلط میدانند.

واقعیت این است که هر یک از ما دارای ویژگی های رفتاری منحصر به فردی هستیم. همچنین به عنوان یک فرد در خانواده، درمیان دوستان و در جامعه نقش های گوناگونی داریم و باید با افراد مختلفی در ارتباط باشیم. ارتباطات، امروزه نقش بسیار پررنگی را در موفقیت و پیشرفت افراد در زندگی شخصی و شغلی ایفا میکند و نمیتوان به راحتی از کنار آن گذشت. اما با وجود پیشرفت تکنولوژی و دسترسی راحت و آسان به انواع منابع مطالعاتی درباره رفتارحرفه ای و سازمانی، مذاکره، زبان بدن و…. ما همچنان شاهد این موضوع هستیم که بزرگترین مشکل مهندسین عمران در  شرکت های فنی مهندسی، کارگاه ها، ارگان های دولتی و … بر سر مسایل ارتباطی است.

به راستی درکنار دسترسی و اطلاع از تمام این تکنیک ها، چرا ما امروزه هنوز در ارتباط با سایر افراد دچار مشکل هستیم؟ کدام یک از رفتارهای گفته شده در بالا درست و کدام غلط است؟ ما در هریک از جایگاه های اجتماعی به عنوان رئیس، همکار ، مشاور، ناظر، سرپرست، فروشنده، دوست و…. باید چه ویژگی های رفتاری داشته باشیم تا بتوانیم ارتباطات عمیق و موثری را با سایر افراد برقرار کنیم؟

برای گرفتن جواب این سوالات با یکی از متخصصین خوب حوزه رفتارشناسی، دکتر باقر مرادی مصاحبه ای را انجام دادیم که می توانید همین الان آن را مشاهده کنید:

 

 

دانلود ویدئو برقراری ارتباط موثر در محیط کار

 

1- رفتارشناسی یا شخصیت شناسی؟

شخصیت مجموعه ای از هوش، ارزش ها، مهارت ها، تجربه ها، آموزش، تحصیلات، رفتارها و احساسات قابل مشاهده است. شناخت و تحلیل شخصیت افراد کار بسیار دقیق و پیچیده ای است. از طرفی ما برای ایجاد یک ارتباط موثر و عمیق نیازی به تحلیل شخصیت افراد نداریم. فقط کافیست بر روی بخش رفتارها و احساسات قابل مشاهده خود و دیگران تمرکز کنیم.

برای شناخت الگوهای رفتاری مدل های مختلفی وجود دارد که یکی از کارآمدترین این روش ها استفاده از مدل رفتارشناسی دیسک (DISC) است.

2- پنچ دلیل حیاتی برای یادگیری و استفاده از مدل های رفتارشناسی

هدف شما یه عنوان یک مهندس عمران از شناخت الگوهای رفتاری نباید برچسب زدن و تعیین رفتار خوب و بد باشد. بلکه شما باید بتوانید با شناخت این الگو ها روابطی برنده-برنده (یا اصطلاحا دو سر برد) با دیگر افراد مجموعه خود برقرار کنید. هرشخص مدل رفتاری منحصر به فردی دارد و در واقع هیچ مدل رفتاری نسبت به سایر مدل ها برتری ندارد بلکه صرفا باید با در نظر گرفتن و شناخت تفاوت های  مدل رفتاری خود و سایرین بتوانیم به شکلی موثرتر با افراد ارتباط برقرار کنیم. ما باشناخت الگوهای رفتاری می توانیم:

 • مدل رفتاری خودمان را بشناسیم و نقاط ضعف و قوت آن را فهمیده و روی بهبود آنها کار کنیم
 • یاد بگیریم چگونه با مدیریت بهتر رفتارمان در جلسات کاری با مهندسین و یا کارفرما ها، درمیان همکاران، در کارگاه با پیمانکاران و کارگران، کارایی خودمان را افزایش دهیم و نتایج بهتری کسب کنیم.
 • روابطمان با دیگران را بهبود دهیم و بتوانیم با افراد بیشتری ارتباطات صمیمی و تاثیرگذارتری ایجاد کنیم.
 • در نزد دیگران مقبول واقع شده و بر دیگران تاثیر مثبت بگذاریم. مثلا خاطره خوبی از خود در ذهن کارفرما باقی بگذاریم تا برای انجام پروژه های بعدی خود و دیگران باز هم به ما مراجعه کنند.
 • کشمکش ها و اختلافات خود با سایر عوامل پروژه را کاهش دهیم .

 

3-مدل دیسک چیست؟

این مدل با تقسیم بندی رفتار از نظر درونگرا و برونگرا بودن و همچنین وظیفه محور و مردم محور بودن، رفتارها را به 4 لایه اصلی D ،I ،S ، C تقسیم بندی میکند.

 

برقراری ارتباط موثر در محیط کار

 

در ادامه به ویژگی های بارز هر لایه در محیط های کار می پردازیم:

افرادی که لایه D در آنها قوی است دارای ویژگی های زیر هستند:

 • می توانند چندیدن پروژه را بصورت همزمان مدیریت کنند.
 • جسارت و اعتماد به نفس زیادی دارند و به انجام هیچ کاری نه نمی گویند.
 • قدرت بالایی در حل مسائل پیش بینی نشده و چالش های جدید در پروژه دارند.
 • افرادی بسیار نتیجه گرا  هستند و به جزئیات زیاد اهمیت نمی دهند.
 • قدرت ریسک بالایی دارند.
 • بهترین گزینه برای به دست گرفتن پست های مدیریتی و رهبری گروه ها و مدیریت شرکت ها هستند.

افرادی که لایه I در آنها قوی است دارای ویژگی های زیر هستند:

 • بسیار پر انرژی و عاشق صحبت کردن و برقراری رابطه با افراد جدید هستند.
 • دارای اعتماد به نفس بالا و خلاق در حل مشکلات هستند.
 • از قوانین و مقررات سخت، بیزارند و دنبال آزادی عمل و خلاقیت در انجام کارها هستند.
 • همواره به دنبال برتر بودن از سایرین در گروه خود هستند .
 • از انجام کارهای ساده و تکراری و بی هیجان بیزارند و کمترین بازدهی را دارند.
 • گزینه مناسب برای واحد فروش و بازاریابی هستند.

افرادی که لایه S در آنها قوی است دارای ویژگی های زیر هستند:

 • افرادی دلسوز و مردم دوست هستند.
 • تمایل زیاد به انجام کارهای روتین و تکراری دارند.
 • بسیار  محتاط و ملاحظه کار هستند و نسبت به تغیرات بسیار مقاوم هستند.
 •  قادر به انجام چند پروژه بصورت همزمان نبوده و سرعتشان کم میشود. دوست دارند یک پروژه را تمام کرده و بعد سراغ پروژه دیگر بروند.
 •  معمولا دانش زیادی دارند ولی تا از آنها خواسته نشود اظهار نظر نمی کنند . ولی درصورت تقاضا راه حل های بسیار خوبی ارائه میکنند.
 • سرپرستان و مشاوران بسیار خوبی هستند.
 • گزینه مناسبی برای واحدهای پشتیبانی هستند.

افرادی که لایه C در آنها قوی است دارای ویژگی های زیر هستند:

 • بسیار منظم و دقیق هستند و به جزئیات اهمیت زیادی  می دهند.
 • در برقراری ارتباط با سایر افراد زیاد گرم و صمیمی نیستند.
 • انجام کارهای سخت را دوست دارند و بسیار برای آن وقت میگذارند.
 • می دانند چطور یک پروژه بزرگ را گرفته و به اجزای کوچک تقسیم کنند.
 • ترجیح می دهند در محیط های کوچک ویا به تنهایی کارکنند تا نتیجه کارآنها دیده شود.
 • کمی خود محور، منفی نگر و انتقادی هستند.
 • بهترین گزینه برای کارهای فردی مثل طراح هستند.

هرفرد مجموعه ای از این 4 لایه ولی باشدت و ضعف های متفاوت در هر لایه است.(معمولا در هرفرد دولایه غالب است) بطور کلی ما 15 مدل رفتاری داریم که هرفرد در یکی ازاین 15 مدل قرار میگیرد.

 

الگو مدل رفتاری شخصیت های متفاوت جامعه

 

بعد از انجام تست های مربوطه برای شناخت الگوی رفتاری توسط موسسات معتبر، به هرفرد یک کد رفتاری 4 رقمی (هرلایه عددی بین 1-7) اختصاص می یابد که نشان دهنده ویژگی های رفتاری هرفرد در هریک از لایه ها و مدل رفتاری فرد (از بین 15 مدل گفته شده) می باشد و این شما هستید که پس از شناخت افراد باید آنها را درک کنید و سعی کنید ارتباط هرچه بهتری را با آنها برقرار کنید.

 

شناخت الگو های رفتاری و برقراری ارتباط موثر در محیط کار

 

4-کسب نتایج شگفت انگیز در حوزه های مختلف:

با بکارگیری مهارت شناخت الگوهای رفتاری در هریک از شاخه های زیر میتوانید بهره وری کارمندان خود را چندین برابر کنید.

– جذب و استخدام نیرو:

با شناخت الگوهای رفتاری شما میتوانید ابتدا کد رفتاری مورد نیاز برای جایگاه شغلی خود را تعیین کرده و سپس از میان متقاضیان واجد شرایط تخصصی، فردی که کد رفتاری منطبق با آن جایگاه را دارد استخدام کنید. مثلا شما میدانید بری استخدم یک مهندس طراح نیاز به فردی با C بالا دارید (CS یا CD)  سپس از میان متفاضیان استخدام با انجام تست، فردی که این ویژگی را دارد استخدام میکنید تا بتوانید با کمترین میزان تعارضات و تنش های رفتاری، بیشترین بازخورد را از وی دریافت کنید.


– مدیریت و رهبری کارکنان:

با شناخت و بکارگیری الگوهای رفتاری در سازمان یا پروژه خود، شما میتوانید از هرفرد در جایگاه مناسبش در سازمان استفاده کرده و بیشترین بهره وری ممکن را از وی دریافت کنید. بطور مثال اگر فردی که I  بالایی را دارد در جایگاه مسئول بایگانی قرارداده اید، شما دارید کمترین بازدهی ممکن را از وی میگیرید. میتوانید با تغیر موقعیت کاری او به واحد مشاوره و فروش به نتایج شگفت انگیزی دست یابید.
یا مثلا برای دست یابی به بهترین نتایج، با هرگروه از پرسنل باید متناسب با ویژگی آنها صحبت کنید. مثلا برای کارمندان واحد طراحی باید درباره جزیات کار صحبت کنید. آنها هرچقدر که جزئیات بیشتری را بدانند راحتتر و سریعتر آن کار را برنامه ریزی کرده و اجرا میکنند.
ولی برای کارمندان بخش فروش و بازاریابی برعکس، آنها نیاز دارند کلیاتی از کار را بدانند و به آنها انگیزه داده شود تا براساس توانایی و خلاقیت خود آزادانه عمل کرده و هریک به شیوه خود پروژه را به کارفرمایان معرفی و به فروش برسانند.


– فروش خدمات و محصولات
:

داشتن این مهارت به شما کمک میکند تا بتوانید متناسب با الگوی رفتاری هر یک از مشتریان خود با آنها ارتباط برقرار کنید و بهترین نتیجه را بگیرید. برای مثال اگر مشتری شما فرد یا مدیر یک شرکت با D بالا باشد و شما بخواهید محصولی را به او بفروشید باید جوری رفتارکنید که او حس کند حق انتخاب دارد و نتیجه نهایی را او انتخاب کرده، در غیر اینصورت ممکن است از خرید صرف نظر کند. بنابراین مهم است تا شما با حداقل توضیحات، مزایا و معایب محصول یا پروژه خود و مقایسه با سایر رقبا یا پروژه ها را برای او شرح داده و برای تصمیم نهایی 2 یا 3 گزینه در اختیار وی قرار دهید
یا اگر خریدار فردی با ویژگی c بالا باشد دوست دارد اول خودش محصولات شما رو بررسی و نقاط ضعف و قوت آن را تحلیل کند و بعد با شما گفتگو کند پس بسیار مهم است که به او اجازه دیدن و تحلیل را بدهید و فورا برای معرفی محصول گفتگو را با او شروع نکنید.

 

منبع:

کتاب مدل جهانی دیسک، معجزه ارتباطی هزاره سوم

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

تولید کنندگان آموزش
با ارسال اولین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
question