صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  اصلاح بار موثر لرزه ای؛ نحوه اعمال بار mass در ایتبس به همراه حل 3 مثال کاربردی

اصلاح بار موثر لرزه ای؛ نحوه اعمال بار mass در ایتبس به همراه حل 3 مثال کاربردی

حتما با بار mass آشنایی دارید اما چرا بار mass  را در ایتبس به صورت  other تعریف می کنیم؟ اصلا چرا باید بار موثر لرزه ای در ایتبس را اصلاح کنیم؟

در این مقاله جامع ابتدا مفهوم بار mass را بیان خواهیم کرد سپس به نحوه اعمال آن در ایتبس می پردازیم و آنگاه با حل چند مثال عددی گام به گام محاسبه بار mass را به شما آموزش می دهیم.

⌛ آخرین به روز رسانی: 26 بهمن 1401

📕 تغییرات به روز رسانی: آپدیت بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

 

با مطالعه این مقاله چه می آموزید؟

1. علائم و تعاریف

در این بخش علائم اختصاری و تعاریف اصطلاحات استفاده شده در این مقاله را با هم بررسی و تعریف می‌کنیم.

 

علامت تعریف واحد
F نیروی جانبی کیلوگرم نیرو
W وزن موثر لرزه­ ای کیلوگرم نیرو بر متر
m جرم کیلوگرم
a شتاب متر بر مجذور ثانیه

 

2. وزن موثر لرزه ای

وزن سازه تأثیر بسیاری در مقدار نیروی زلزله داشته و جهت محاسبه آن در نیروی زلزله از عبارتی به نام وزن موثر لرزه ­ای استفاده می­کنند. نیروی زلزله در آیین نامه به صورت زیر محاسبه می­شود:

F=a×m=ABI/R×g×M=ABI/R×W

W همان وزن موثر لرزه ای می باشد.

1.2. وزن موثر لرزه ­ای بر اساس آیین نامه 2800

مطابق آیین نامه استاندارد 2800 وزن موثر لرزه ای شامل مجموع بارهای مرده،  وزن تأسیسات ثابت و وزن دیوارهای تقسیم کننده به اضافه درصدی از بار زنده به صورت تخفیف نیافته و باربرف می­باشد. درصدی از بار زنده و برف برحسب کاربری­های مخنلف متفاوت بوده، و مطابق با جدول زیر است:

وزن موثر لرزه ­ای = بار مرده + وزن تأسیسات و دیوارهای تقسیم کننده + درصدی از بار زنده و برف

 

درصد میزان مشارکت بار زنده و بار برف در محاسبه نیروی جانبی زلزله

 

❓دلیل این که بار زنده و برف درصد مشارکت کمتری در محاسبه وزن موثر لرزه ­ای دارند چیست؟

ماهیت بار زنده به گونه­ای است که هنگام وقوع زلزله به صورت معلق درآمده و شروع به حرکت می­کند. به طور مثال مبلمان یک طبقه را در نظر بگیرید هنگام حرکت زمین متصل به طبقه باقی نمانده، و روی زمین سر می­خورد. و تنها بارهای زنده­ای که متصل به کف ساختمان هستند، به سازه نیرو وارد می­کنند. هم­چنین احتمال این­که هم برف باشد و هم زلزله رخ دهد کم است در نتیجه بار زنده و برف را به صورت درصدی حساب می­کنیم.

3. فلسفه اعمال بار mass

یک ساختمان چند طبقه را در نظر بگیرید؛ هنگام وقوع زلزله دیوارهای هر طبقه تمایل دارند که به سمت بیرون پرتاب شوند؛ اما تیرها و ستون­ها از این حرکت جلوگیری می­کنند. بنابراین هر تیر باید بتواند نیمی از وزن دیوار بالا و نیمی از وزن دیوار پایین را تحمل کرده تا از خرابی سازه جلوگیری شود. اما در سقف آخر چنین نبوده و فقط باید نصف بار دیوار زیرین توسط آن تحمل شود.

براساس بند 3-3-6 از آیین نامه استاندارد 2800، در محاسبات نیروی زلزله، وزن هر طبقه به صورت وزن کف و قسمتی از سربار آن و نصف وزن دیوارها و ستون­ هایی که در بالا و پایین سقف قرار گرفته ­اند، در نظر گرفته می­شود که مهندسان در جهت محافظه­ کاری برای هر طبقه نصف وزن دیوارهای بالا و نصف وزن دیوارهای پایین را در نظر می­گیرند.

از طرفی نرم ­افزار ایتبس وزن هر طبقه را برابر با وزن کف هر طبقه به علاوه وزن دیوار روی آن، در محاسبات نیروی زلزله در نظر می­گیرد. چنانچه ارتفاع تمامی طبقات یکسان باشد، وزن طبقه طبق تعریف ایتبس و استاندارد 2800 یکسان است. زیرا 2 تا نصف دیوار با یک دیوار کامل برابر است. پس نیازی به اصلاح وزن طبقات نیست. اما در طبقه بام به مشکل برمی خوریم؛ زیرا بر روی طبقه بام به غیر از جان­پناه دیواری وجود ندارد. بنابراین نرم افزار ایتبس، وزن طبقه بام را همان وزن کف طبقه بام درنظر می گیرد. در حالی که طبق استاندارد 2800 باید وزن نصف دیوارهای زیرین بام نیز در نظر گرفته شود.

بنابراین نتیجه می گیریم که بین نرم افزار ایتبس و استاندارد 2800 در محاسبه وزن طبقه بام اختلاف وجود دارد. به عبارتی نرم افزار ایتبس وزن طبقه بام را به اندازه نصف وزن دیوارها سبک تر از مقدار واقعی آن درنظر می گیرد. این اختلاف را توسط بار mass به برنامه اعمال کرده تا وزن کلی سازه اصلاح شود.

مثلا فرض کنید وزن دیوارهای نما 500 و دیوارهای فاقد نما 700 کیلوگرم بر متر باشد. مقدار بار Mass برای دیوارها نما 250 و برای دیوارها فاقد نما 350 کیلوگرم بر متر خواهد بود.

تصویر زیر دید خوبی در مورد فلسفه بار mass به شما می دهد. نکته مهمی که باید توجه داشت این است که بار mass را از نوع other تعریف می‌کنیم.

 

شکل 1نحوه اعمال بار mass

 

4. نحوه اعمال بار mass در ایتبس

گام اول: ابتدا جرم لرزه ­ای را طبق مسیر زیر در نرم افزار تعریف می­کنیم:

نحوه اعمال بار mass در ایتبس

شکل 2 تعریف جرم لرزه ­ای

 

گام دوم: جهت اصلاح وزن موثر لرزه ­ای یک نوع بار خاص به نام mass در قسمت Difine Loud pattern تعریف کرده، و نوع آن را other انتخاب می­کنیم:

 

نحوه تعریف بار mass در ایتبس

شکل 3 تعریف بار mass

 

❓پس چرا برای اصلاح جرم سازه از الگوی Mass و از نوع other تعریف می کنیم؟ چرا از همان الگوی بار مرده یعنی Dead استفاده نمی کنیم؟

اگر این بار را از نوع بار dead تعریف کنیم، از آنجایی که بار dead در ترکیب بارهای طراحی حضور دارد، نرم افزار این بار را در طراحی تیرها و ستون های طبقه بام درنظر گرفته و به نتایج دست بالاتری منجر خواهد شد. در حالی که ما می­خواهیم این بار فقط زمانی که زلزله اثر کرد وارد شده، و  بر روی تیرهای پیرامونی طبقه بام اثر ندارد، در واقع فقط برای اصلاح جرم به کار برده می شود. به طور کلی هر زمانی که در نرم افزار ایتبس بخواهیم باری در ترکیبات بارگذاری وارد نشود و صرفاً در جرم لرزه ­ای شریک باشد، بار را از نوع other در نظر می­گیریم.

گام سوم: در نهایت برای اعمال این بار کافی است تمام دیوارهای پیرامونی طبقه بام را که فاقد نما هستند را انتخاب کرده و مطابق مسیر زیر بار 350kgf/m را از نوع mass به etabs اعمال کنید.

 

وزن موثر لرزه ای در ایتبس

شکل 4 وزن موثر لرزه ای در ایتبس

حال قبل از آنکه به سراغ حل چند مثال در این زمینه برویم با یک ویدئو که از دوره طراحی سازه سبزسازه تهیه شده است، موارد گفته شده را مرور می‌کنیم.

 

5. بررسی چند مثال برای محاسبه بار mass 

در ادامه چند مثال را برای تسلط بیشتر بررسی می­کنیم:

1.5. مثال اول

در مثال زیر ارتفاع طبقات یکسان نبوده وزن بعضی از طبقات نیاز به اصلاح دارد. به غیر از طبقه دوم که ارتفاع آن 3 متر بوده ارتفاع مابقی طبقات 4 متر است. برای اینکه تشخیص دهیم وزن کدام طبقه نیاز به اصلاح دارد بایستی تک تک طبقات را مورد بررسی قرار دهیم. از طبقه اول شروع می­کنیم. اجازه دهید که طبق تعریف جلو برویم:

 • نرم افزار ایتبس: وزن طبقه اول برابر است با وزن کف طبقه به علاوه وزن دیوارهای روی آن. دیوارهای روی طبقه اول 3 متر ارتفاع دارند.
 • استاندارد2800: وزن طبقه اول برابر است با وزن کف طبقه به علاوه نصف دیوارهای بالا (1.5 متر) به علاوه نصف دیوارهای پایین (2 متر) بنابراین طبقه اول در مجموع 3.5 متر دیوار دارد.

پس به طور خلاصه نرم افزار ایتبس 3 متر دیوار برای طبقه اول درنظر گرفته در حالیکه طبق استاندارد 2800 این طبقه 3.5 متر دیوار دارد. همانطور که می بینید 0.5 متر اختلاف وجود دارد. اگر وزن دیوار 200 کیلوگرم بر متر مربع باشد لازم است تا باری به اندازه 200*0.5 از نوع mass به طبقه اول وارد کنیم.

 

نحوه محاسبه بار mass

شکل 5 محاسبه بار mass

 

این کار را برای طبقه دوم نیز انجام می دهیم. طبق آیین نامه طبقه دوم 3.5 متر دیوار دارد در حالیکه نرم افزار 4 متر دیوار در نظر گرفته است. پس برعکس طبقه اول 0.5 متر دیوار بیشتر از مقدار واقعی در نظر گرفته شده است. برای اصلاح این موضوع بار mass به اندازه 200*0.5- به طبقه دوم وارد میکنیم.

طبقه سوم نیاز به اصلاح ندارد؛ زیرا دیوار بالا و پایین آن برابر است.

طبق توضیحات ارائه شده حتما می دانید که بار 400kgf/m از نوع mass بایستی به طبقه بام وارد کنیم.

2.5. مثال دوم محاسبه بار mass

برای تسلط به این موضوع مثال زیر را در نظر بگیرید.

طبق مطالب گفته شده واضح است که طبقه اول و سوم نیاز به بار mass ندارند. اما طبقه دوم نیاز دارد. بار mass طبقه دوم با علامت منفی در نرم افزار اعمال می شود. چرا؟

 

نحوه محاسبه بار mass

شکل 6 نحوه محاسبه بار mass

 

مثال زیر را برای درک بهتر خودتان مورد بررسی قرار دهید.

 

محاسبه بار mass

شکل 7 نحوه محاسبه بار mass

 

❓آیا بار Mass فقط به عنوان بار خطی به دیوارهای پیرامونی اعمال می­شود؟

خیر! فلسفه بار mass اصلاح جرم سازه است. هرجا که نیاز به اصلاح جرم سازه داشته باشیم بار mass نیز داریم. جای دیگری که نیاز به اصلاح جرم سازه داریم، بارگذاری خرپشته است. همانطور که می دانید در صورتیکه وزن خرپشته کمتر از 25% وزن بام باشد خرپشته یک طبقه مستقل محسوب نمی‌شود. در این حالت بایستی وزن خرپشته را به وزن طبقه بام اضافه کنیم. یعنی به عبارتی بایستی وزن طبقه بام را اصلاح کنیم. بدین صورت که جهت درنظر گرفتن تأثیر وزن خرپشته، چهار نیروی متمرکز با الگوی بار mass در محل ستون­های خرپشته بر روی بام اعمال می­کنیم.

6. پرسش و پاسخ

آیا تمام بارهایی که به سازه وارد می شود به طور کامل و 100 درصد در هنگام زلزله مشارکت می کنند؟
قطعا خیر- از بین تمام بارها فقط این بار مرده است که همیشه به طور کامل حضور دارد. به عبارتی بار مرده باری است که به طور 100% در هنگام زلزله مشارکت می کند.
دلیل اصلاح وزن موثر لرزه ای برای محاسبات نیروی زلزله چیست؟
نرم افزار ایتبس وزن طبقه بام را به اندازه نصف وزن دیوارها سبک تر از مقدار واقعی آن درنظر می گیرد. این اختلاف را توسط بار mass به برنامه اعمال کرده تا وزن کلی سازه اصلاح شود.
وزن موثر لرزه ای شامل چه بارهایی می شود؟
مطابق آیین نامه استاندارد 2800 وزن موثر لرزه ای شامل مجموع بارهای مرده،  وزن تأسیسات ثابت و وزن دیوارهای تقسیم کننده به اضافه درصدی از بار زنده به صورت تخفیف نیافته و باربرف می­باشد.

7. نتیجه گیری

طبق آن­چه که در متن مقاله بیان کردیم، بخشی از وزن سازه که در زلزله مشارکت دارد، وزن موثر لرزه ­ای بوده، و شامل مجموع بارهای مرده،  وزن تأسیسات ثابت و وزن دیوارهای تقسیم کننده به اضافه درصدی از بار زنده به صورت تخفیف نیافته و باربرف می­باشد. و دلیل اعمال آن در نرم­افزار ایتبس اختلافی است که بین نرم افزار ایتبس و استاندارد 2800 در محاسبه وزن طبقه بام وجود دارد.

منابع:

 1. استاندارد 2800
 2. جزوه استاد مسعود حسینی زاده اصل
 3. مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 43اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. ر.صادقی

  با سلام
  لطفا در خصوص اصلاح جرم و بار موثر لرزه ای برای ساختمان یک طبقه توضیح میدین؟ فقط نصف دیوار پایین به تیر بام وارد میشه ؟

  پاسخ دهید

 2. مهندس علیرضا آران (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  باسلام
  باتوجه به اختلاف استاندارد ۲۸۰۰ با نرم‌افزار ایتبس در محاسبه بار مؤثر لرزه‌ای، لازم است تا نصف وزن دیوارها را به عنوان بار mass به بام اعمال کنید.

  پاسخ دهید

 3. قادر نوری

  سلام خدمت شما،
  بار زینه را چه قسم وارد میکنیم، آیا مثل بار‌مرده وارد میشه یا مثل وزن دیوار نصف میشه؟ ممنون

  پاسخ دهید

 4. Arman

  سلام، آیا علاوه بر اعمال نصف وزن دیوارهای پیرامونی ، نصف وزن دیوارهای پارتیشن بندی هم باید بعنوان بار اصلاح جرم تحت عنوان mass به کف طبقه بام اعمال شوند؟

  پاسخ دهید

 5. عبدالله صفایی

  با سلام
  خیر نیازی نیست. چون بار پارتیشن در اکثر مواقع بصورت بار گسترده به کف طبقات اعمال میشه و مختص همون طبقه است ولی دیوار پیرامونی چون بین فضای دو تراز طبقه رو پر میکنه، نصف بار دیوار پیرامونی تحت عنوان بار mass به طبقه بام اعمال میشه.

  پاسخ دهید

 6. صمد جلالی فر

  خب پس در مواقعی که بار دیوار بیشتر از ۲ _kn/m2 باشد باید مشابه بار Mass اعمال شود؟

  پاسخ دهید

 7. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  متاسفانه استاندارد ۲۸۰۰، در بند ۳-۳-۶ دقیقا مشخص نکرده که منظورش از نصف وزن دیوار (پارامتر Wi) دیوارهای برشی بوده یا دیوارهای غیرسازه ای(مثل دیوارهای پیرامونی و تیغه های داخلی).
  اگر منظور دیوارهای سازه ای برشی باشد: این اعضا در بالا و پایین خود به دیافراگم کف، اتصال کامل دارند. به عبارت دیگر، نیروی جانبی ایجاد شده در این اعضا در اثر زلزله می تواند بطور یکسان بین دیافراگم های بالا و پایین تقسیم شود. هر چند در مورد دیوارهای پیرامونی و تیغه بندی داخل ساختمان نیز این فرض در نظر گرفته شود مشکلی بوجود نخواهد آمد و تحلیل و طراحی سازه محافظه کارانه تر خواهد بود.

  پاسخ دهید

 8. علی

  سلام عذرخواهی میکنم دلیل اینکه آیین نامه ۲۸۰۰ میگه نصف بار دیوار به طبقه بالا و نصف به طبقه پایین داده بشه چیه

  پاسخ دهید

 9. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  هنگام زلزله شدید میانقابها به صورت جانبی به قاب نگهدارنده آنها تکیه می کنند. و نیروی اینرسی آنها به صورت یک بار گسترده به قاب در ارتفاع طبقه وارد می شود.
  در حقیقت بار ثقلی آنها به صورت کامل به تیری که روی آن قرار گرفته اند وارد می شود. ولی برآیند بار اینرسی جانبی آنها (نیروی زلزله) به صورت جانبی به میانه ستون طبقه وارد میشود و محل اثر نیروی دیوار تغییر می کند. به همین جهت هر طبقه عملا یک نصف دیوار از پایین و یک نصف دیوار از بالا بار می برد(عکس رو مشاهده کنید)

  پاسخ دهید

 10. صمد جلالی فر

  سلام طبق پیوست ۶ آیین نامه ۲۸۰۰ دیوار ها را به صورت غیر پیوسته (جداسازی شده از سازه اصلی) اجرا میکنیم پس نیرویی به قاب و سازه اصلی وارد نمی‌شود که بخواهیم در نظر بگیریم؟

  پاسخ دهید

 11. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خیر، درصورت جداسازی عملا دیوارهای غیرسازه ای با قاب سازه، در هنگام زلزله اندرکنشی بین سازه و دیوارهای میانقاب نخواهیم داشت.

  پاسخ دهید

 12. حسين رحيم پور

  با احترام اندرکنش بین دیوارهای غیرسازه ای و قاب سازه در داخل صفحه وجود ندارد ولی در خارج از صفحه وجود دارد چرا که وزن دیوار در خارج از صفحه به قاب سازه تکیه داده شده است.

  پاسخ دهید

 13. عبدالله صفایی

  با سلام
  با توجه به اجرای وال پست تقریبا اندرکنش بین سازه و دیوار وجود ندارد.

  پاسخ دهید

 14. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبز سازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد. 🌹

  پاسخ دهید

 15. حسین پوررضا

  با سلام و خسته نباشید .. اگر اغراق نباشد بهترین و سلیس ترین … روش برای طرح مسله و توضیحات کامل …
  بینهایت سپاسگذارم

  پاسخ دهید

 16. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خدمت شما مهندس عزیز
  سپاس از لطفی که به ما دارید و ما رو با نظرات خوبتون دلگرم می کنید.
  امیدواریم باز هم مطالبی باشد که برای شما مفید واقع شود.
  ماندگار باشید،یاحق.

  پاسخ دهید

 17. رضا نصیری

  سلام معذرت میخوام
  من مرکز جرم تجمعی سازم در راستای xشده ۱۳.۶۶ ولی بعد سازم دراین راستا ۱۳.۲۳ هستش میخواستم بدونم مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 18. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  تا به حال به چنین مسئله ای برخورد نداشته ام، برای بررسی بیشتر باید فایل را بررسی کرد تا نظر قطعی داد.
  اما در کل می توان گفت به دلیل پیچش زیاد امکان اشتباه در نرم افزار وجود دارد و باید مشکل پیچش را حل کرد و دوباره این قسمت را کنترل نمود

  پاسخ دهید

 19. یاسین خوانی

  با سلام و سپاس از آموزش های مفید و کاربردی که قرار میدین.
  با توجه به بند آخر در صورتیکه وزن خرپشته بیشتر از ۲۵ درصد وزن بام باشد اعمال بار mass علاوه بر تیرهای پیرامونی بام بر تیرهای خرپشته نیز باید اعمال شود؟

  پاسخ دهید

 20. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  در این صورت با خرپشته همانند یک طبقه برخورد خواهد شد و روالی که برای طبقات در نظر گرفته شده، برای خرپشته نیز لحاظ می گردد.

  پاسخ دهید

 21. محمد حسینی

  سلام
  خیلی جامع و کاربردی بود ممنونم ازتون

  پاسخ دهید

 22. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خواهش میکنم ممنون از همراهی شما
  خوشحالیم که تونستیم رضایتتون رو جلب کنیم.

  پاسخ دهید

 23. صاحب

  با سلام
  اگر قرار باشد بار mass اصلاح کننده باشد ، دلیل نصف کردن بار برای چیست ؟ مثلا در mass بار ۷۰۰ را ۳۵۰ وارد میکنید

  پاسخ دهید

 24. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  همانطور که در مقاله هم به آن اشاره شده است مطابق استاندارد ۲۸۰۰، وزن طبقه برابر است با وزن کف طبقه به علاوه نصف دیوارهای بالا به علاوه نصف دیوارهای پایین. به واژه “نصف” دقت کنید.
  در صورتی که در ایتبس وزن طبقه اول برابر است با وزن کف طبقه به علاوه وزن دیوارهای روی آن.

  بنابراین زمانی که اختلاف ارتفاع دارید باید این اصلاح انجام شود. در سازه های متعارف معمولا در تراز بام این بار Mass اعمال می شود. یعنی نصف بار دیوار طبقه بام را به تراز روی خودش وارد میکنیم تا وزن موثر لرزه ای توسط نرم افزار درست محاسبه شود.

  پاسخ دهید

 25. مهدی کریمی

  با عرض سلام و وقت بخیر
  جهت توضیح بار mass اختلافی که عنوان نمودید بین نرم افزار ایتبس و استاندارد ۲۸۰۰ است، این اختلاف ناشی از چیست؟ منظور کدام تعریف صحیح تر است؟ تعریف آیین نامه های سایر کشورها چگونه است آیا سایر کشورها نیز چنین اختلافی با ایتبس دارند؟
  ممنون از توضیحاتی که میفرمایید.

  پاسخ دهید

 26. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  طبق بند ۳-۳-۶ استاندارد ۲۸۰۰، وزن طبقه شامل وزن سقف، قسمتی از سربار و نصف وزن دیوارها و ستون هایی که در بالا و پایین طبقه قرار گرفته اند می شود. نرم افزار ایتبس وزن المان های مدلسازی شده مثل دیوار برشی و ستون را به صورت صحیح بین سقف ها تقسیم می کند. یعنی نصف وزن را به بالا و پایین تراز طبقه می دهد. اما برای المان های غیر سازه ای مثل دیوارهای پیرامونی و پارتیشن کل بارهای وارده در هر تراز طبقه را برای محاسبه جرم لرزه ای در نظر می گیرد. به همین منظور باید با استفاده از الگوی بار Mass جرم لرزه ای را اصلاح کنیم تا برش پایه توسط نرم افزار به صورت صحیح محاسبه شود.

  در راهنمای ضوابط لرزه ای بارگذاری امریکا مثالی از این موضوع آورده شده است که می توانید مطالعه کنید.

  پاسخ دهید

بالاخره "شروع شد"!🚀
شروع رزرو ثبت‌نام در ترم خرداد تور طراحی سازه

4.723.000 تومان تخفیف + هدیه ویژه با رزرو 
کلیک کنید|فقط تا72ساعت
question