صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  اصلاح بار موثر لرزه ای؛ نحوه اعمال بار mass در ایتبس به همراه حل 3 مثال کاربردی

اصلاح بار موثر لرزه ای؛ نحوه اعمال بار mass در ایتبس به همراه حل 3 مثال کاربردی

حتما با بار mass آشنایی دارید اما چرا بار mass  را در ایتبس به صورت  other تعریف می کنیم؟ اصلا چرا باید بار موثر لرزه ای در ایتبس را اصلاح کنیم؟

در این مقاله جامع ابتدا مفهوم بار mass را بیان خواهیم کرد سپس به نحوه اعمال آن در ایتبس می پردازیم و آنگاه با حل چند مثال عددی گام به گام محاسبه بار mass را به شما آموزش می دهیم.

 

با مطالعه این مقاله چه می آموزید؟

وزن موثر لرزه ای

 وزن موثر لرزه ای چیست؟چرا باید آن را اصلاح کنیم؟

وزنی از سازه که در هنگام زلزله مشارکت می کند، وزن موثر لرزه ای نامیده می شود.

حال آیا تمام بارهایی که به سازه وارد می شود به طور کامل و 100 درصد در هنگام زلزله مشارکت می کنند؟

قطعا خیر- از بین تمام بارها فقط این بار مرده است که همیشه به طور کامل حضور دارد. به عبارتی بار مرده باری است که به طور 100% در هنگام زلزله مشارکت می کند.

 از آنجایی که بارهای زنده قابلیت جابجایی دارند آیا می توانیم بگوییم که این بارها در مقایسه با بار مرده و تجهیزات ثابت، درصد مشارکت کمتری دارند؟

بله تقریبا درست است. اما برای اینکه از بحث خودمان خارج نشویم توصیه می کنیم برای توضیحات بیشتر به ویدئو “بار معادل تیغه بندی” مراجعه کنید. فقط خیلی خلاصه بگوییم که درصد مشارکت بار زنده طبقات و بام 20 درصد می باشد. اما در مورد تیغه ها چون ماهیت آن ها مانند سایر بارهای زنده نیست، قابلیت کاهش ندارند و به صورت 100 درصد در هنگام زلزله مشارکت می کنند.

پس می توان گفت که وزن موثر لرزه ای سازه برابر است با:

بار مرده + تجهیزات ثابت ساختمان + بار معادل تیغه بندی + 0.2 (بار زنده)

تا اینجای کار، با وزن موثر لرزه ای آشنا شدیم. حال پرسشی که مطرح می شود این است که؛

 چه نیازی است که آن را اصلاح کنیم؟ مگر کجای کار ایراد دارد؟!

ایراد در اختلاف بین نرم افزار ایتبس و استاندارد 2800 است. در زیر برداشت نرم افزار ایتبس و استاندارد 2800 را از وزن هر طبقه بررسی می کنیم:

 • نرم افزار ایتبس: وزن هر طبقه برابر است با وزن کف طبقه به علاوه وزن دیوارهای روی آن طبقه.
 • استاندارد 2800: وزن هر طبقه برابر است با وزن کف طبقه به علاوه نصف وزن دیوارهای روی طبقه به علاوه نصف وزن دیوارهای زیر آن طبقه.

اگر ارتفاع تمامی طبقات یکسان باشد، وزن طبقه طبق تعریف ایتبس و 2800 یکسان است. چرا؟ چون 2 تا نصف دیوار برابر است با یک دیوار کامل. پس نیازی به اصلاح وزن طبقات نیست.

اما در طبقه بام به مشکل برمی خوریم! چرا؟!

بیایید طبق تعریف بریم جلو…

نرم افزار ایتبس: وزن طبقه بام برابر است با وزن کف بام به علاوه وزن دیوارهای روی بام (اگر دیوارهای جانپناه را درنظر نگیریم دیواری روی طبقه بام نیست.) بنابراین نرم افزار ایتبس، وزن طبقه بام را همان وزن کف طبقه بام درنظر می گیرد.

استاندارد2800: وزن طبقه بام برابر است با وزن کف بام به علاوه نصف دیوارهای بالا (که چیزی وجود ندارد) به علاوه نصف دیوارهای پایین

بنابراین نتیجه می گیریم که بین نرم افزار و استاندارد 2800 در محاسبه وزن طبقه بام اختلاف وجود دارد. به عبارتی نرم افزار ایتبس وزن طبقه بام را به اندازه نصف وزن دیوارها سبک تر از مقدار واقعی آن درنظر می گیرد. این اختلاف را توسط بار mass به برنامه اعمال کرده تا وزن کلی سازه اصلاح شود.

مثلا فرض کنید وزن دیوارهای نما 500 و دیوارهای فاقد نما 700 کیلوگرم بر متر باشد. مقدار بار Mass برای دیوارها نما 250 و برای دیوارها فاقد نما 350 کیلوگرم بر متر خواهد بود.

mass source در ایتبس

در تصویر زیر نحوه اعمال بار mass در ایتبس نشان داده شده است. برای اعمال این بار کافی است تمام دیوارهای پیرامونی که فاقد نما هستند را انتخاب کرده و بار 350kgf/m را از نوع mass به etabs اعمال کنید.

وزن موثر لرزه ای در ایتبس

وزن موثر لرزه ای در ایتبس

تصویر زیر دید خوبی در مورد فلسفه بار mass به شما می دهد. نکته مهمی که باید توجه داشت این است که بار mass را از نوع other تعریف می کنیم.

 

بار mass source چیست

چرا بار mass را از نوع other تعریف می کنیم؟

ماهیت بار mass

 مگر بار Mass همان نصف وزن دیوارها نیست؟

خب بله درسته…

 مگر بار دیوارها از نوع بار مرده نیست؟

بله…

 پس چرا برای اصلاح جرم سازه از الگوی Mass و از نوع other تعریف می کنیم؟  چرا از همان الگوی بار مرده یعنی Dead استفاده نمی کنیم؟

اگر این بار را از نوع بار dead تعریف کنیم، از آنجایی که بار dead در ترکیب بارهای طراحی حضور دارد، نرم افزار این بار را در طراحی تیرها و ستون های طبقه بام درنظر گرفته و به نتایج دست بالاتری منجر خواهد شد. در حالی که این بار حقیقتا بر روی تیرهای پیرامونی طبقه بام حضور ندارد و فقط برای اصلاح جرم به کار برده می شود.

 

mass source در ایتبس

mass source در ایتبس

محاسبه بار mass 

 به نظر شما آیا بار mass فقط به سازه اضافه می شود؟

خیر- بار mass می تواند منفی نیز باشد. به مثال های زیر توجه کنید. در این مثال ها از آنجایی که ارتفاع طبقات یکسان نبوده وزن بعضی از طبقات نیاز به اصلاح دارد.

در مثال زیر به غیر از طبقه دوم که ارتفاع آن 3 متر بوده ارتفاع مابقی طبقات 4 متر است. برای اینکه تشخیص دهیم وزن کدام طبقه نیاز به اصلاح دارد بایستی تک تک طبقات را مورد بررسی قرار دهیم. از طبقه اول شروع می کنیم. اجازه دهید که طبق تعریف جلو برویم:

 • نرم افزار ایتبس: وزن طبقه اول برابر است با وزن کف طبقه به علاوه وزن دیوارهای روی آن. دیوارهای روی طبقه اول 3 متر ارتفاع دارند.
 • استاندارد2800: وزن طبقه اول برابر است با وزن کف طبقه به علاوه نصف دیوارهای بالا (1.5 متر) به علاوه نصف دیوارهای پایین (2 متر) بنابراین طبقه اول در مجموع 3.5 متر دیوار دارد.

پس به طور خلاصه نرم افزار ایتبس 3 متر دیوار برای طبقه اول درنظر گرفته در حالیکه طبق 2800 این طبقه 3.5 متر دیوار دارد. همانطور که می بینید 0.5 متر اختلاف وجود دارد. اگر وزن دیوار 200 کیلوگرم بر متر مربع باشد لازم است تا باری به اندازه 200*0.5 از نوع mass به طبقه اول وارد کنیم.

 

محاسبه بار mass

محاسبه بار mass

 

این کار را برای طبقه دوم نیز انجام می دهیم. طبق آیین نامه طبقه دوم 3.5 متر دیوار دارد در حالیکه نرم افزار 4 متر دیوار در نظر گرفته است. پس برعکس طبقه اول 0.5 متر دیوار بیشتر از مقدار واقعی در نظر گرفته شده است. برای اصلاح این موضوع بار mass به اندازه 200*0.5- به طبقه دوم وارد میکنیم.

طبقه سوم نیاز به اصلاح ندارد. چرا؟

طبق توضیحات ارائه شده حتما می دانید که بار 400kgf/m از نوع mass بایستی به طبقه بام وارد کنیم.

 

نحوه محاسبه بار mass

نحوه محاسبه بار mass

 

برای تسلط به این موضوع مثال بالا را در نظر بگیرید.

طبق مطالب گفته شده واضح است که طبقه اول و سوم نیاز به بار mass ندارند. اما طبقه دوم نیاز دارد. بار mass طبقه دوم با علامت منفی در نرم افزار اعمال می شود. چرا؟

مثال زیر را برای درک بهتر خودتان مورد بررسی قرار دهید.

 

محاسبه بار mass source

 

  آیا بار Mass فقط به عنوان بار خطی به دیوارهای پیرامونی اعمال می شود؟

خیر! فلسفه بار mass اصلاح جرم سازه است. هرجا که نیاز به اصلاح جرم سازه داشته باشیم بار mass نیز داریم. جای دیگری که نیاز به اصلاح جرم سازه داریم، بارگذاری خرپشته است. همانطور که می دانید در صورتیکه وزن خرپشته کمتر از 25% وزن بام باشد خرپشته یک طبقه مستقل محسوب نمی شود. در این حالت بایستی وزن خرپشته را به وزن طبقه بام اضافه کنیم. یعنی به عبارتی بایستی وزن طبقه بام را اصلاح کنیم. چطور می توان وزن طبقه بام را اصلاح کرد؟ به کمک بار mass….

در مقاله بارگذاری خرپشته این کار را انجام داده ایم.

منابع:

استاندارد 2800

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و رایگان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 39اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. Arman

  سلام، آیا علاوه بر اعمال نصف وزن دیوارهای پیرامونی ، نصف وزن دیوارهای پارتیشن بندی هم باید بعنوان بار اصلاح جرم تحت عنوان mass به کف طبقه بام اعمال شوند؟

  پاسخ دهید

 2. عبدالله صفایی

  با سلام
  خیر نیازی نیست. چون بار پارتیشن در اکثر مواقع بصورت بار گسترده به کف طبقات اعمال میشه و مختص همون طبقه است ولی دیوار پیرامونی چون بین فضای دو تراز طبقه رو پر میکنه، نصف بار دیوار پیرامونی تحت عنوان بار mass به طبقه بام اعمال میشه.

  پاسخ دهید

 3. صمد جلالی فر

  خب پس در مواقعی که بار دیوار بیشتر از ۲ _kn/m2 باشد باید مشابه بار Mass اعمال شود؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  متاسفانه استاندارد ۲۸۰۰، در بند ۳-۳-۶ دقیقا مشخص نکرده که منظورش از نصف وزن دیوار (پارامتر Wi) دیوارهای برشی بوده یا دیوارهای غیرسازه ای(مثل دیوارهای پیرامونی و تیغه های داخلی).
  اگر منظور دیوارهای سازه ای برشی باشد: این اعضا در بالا و پایین خود به دیافراگم کف، اتصال کامل دارند. به عبارت دیگر، نیروی جانبی ایجاد شده در این اعضا در اثر زلزله می تواند بطور یکسان بین دیافراگم های بالا و پایین تقسیم شود. هر چند در مورد دیوارهای پیرامونی و تیغه بندی داخل ساختمان نیز این فرض در نظر گرفته شود مشکلی بوجود نخواهد آمد و تحلیل و طراحی سازه محافظه کارانه تر خواهد بود.

  پاسخ دهید

 5. علی

  سلام عذرخواهی میکنم دلیل اینکه آیین نامه ۲۸۰۰ میگه نصف بار دیوار به طبقه بالا و نصف به طبقه پایین داده بشه چیه

  پاسخ دهید

 6. مهندس آرزو محمدی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  هنگام زلزله شدید میانقابها به صورت جانبی به قاب نگهدارنده آنها تکیه می کنند. و نیروی اینرسی آنها به صورت یک بار گسترده به قاب در ارتفاع طبقه وارد می شود.
  در حقیقت بار ثقلی آنها به صورت کامل به تیری که روی آن قرار گرفته اند وارد می شود. ولی برآیند بار اینرسی جانبی آنها (نیروی زلزله) به صورت جانبی به میانه ستون طبقه وارد میشود و محل اثر نیروی دیوار تغییر می کند. به همین جهت هر طبقه عملا یک نصف دیوار از پایین و یک نصف دیوار از بالا بار می برد(عکس رو مشاهده کنید)

  پاسخ دهید

 7. صمد جلالی فر

  سلام طبق پیوست ۶ آیین نامه ۲۸۰۰ دیوار ها را به صورت غیر پیوسته (جداسازی شده از سازه اصلی) اجرا میکنیم پس نیرویی به قاب و سازه اصلی وارد نمی‌شود که بخواهیم در نظر بگیریم؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خیر، درصورت جداسازی عملا دیوارهای غیرسازه ای با قاب سازه، در هنگام زلزله اندرکنشی بین سازه و دیوارهای میانقاب نخواهیم داشت.

  پاسخ دهید

 9. عبدالله صفایی

  با سلام
  با توجه به اجرای وال پست تقریبا اندرکنش بین سازه و دیوار وجود ندارد.

  پاسخ دهید

 10. مهندس شکوه شیخ زاده (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس،من پیام شما رو به گروه پشتیبانی علمی سبز سازه انتقال خواهم داد و جواب رو در اسرع وقت برای شما ارسال خواهم کرد. 🌹

  پاسخ دهید

 11. حسین پوررضا

  با سلام و خسته نباشید .. اگر اغراق نباشد بهترین و سلیس ترین … روش برای طرح مسله و توضیحات کامل …
  بینهایت سپاسگذارم

  پاسخ دهید

 12. پشتیبانی سبزسازه (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خدمت شما مهندس عزیز
  سپاس از لطفی که به ما دارید و ما رو با نظرات خوبتون دلگرم می کنید.
  امیدواریم باز هم مطالبی باشد که برای شما مفید واقع شود.
  ماندگار باشید،یاحق.

  پاسخ دهید

 13. رضا نصیری

  سلام معذرت میخوام
  من مرکز جرم تجمعی سازم در راستای xشده ۱۳.۶۶ ولی بعد سازم دراین راستا ۱۳.۲۳ هستش میخواستم بدونم مشکل کجاست؟

  پاسخ دهید

 14. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  تا به حال به چنین مسئله ای برخورد نداشته ام، برای بررسی بیشتر باید فایل را بررسی کرد تا نظر قطعی داد.
  اما در کل می توان گفت به دلیل پیچش زیاد امکان اشتباه در نرم افزار وجود دارد و باید مشکل پیچش را حل کرد و دوباره این قسمت را کنترل نمود

  پاسخ دهید

 15. یاسین خوانی

  با سلام و سپاس از آموزش های مفید و کاربردی که قرار میدین.
  با توجه به بند آخر در صورتیکه وزن خرپشته بیشتر از ۲۵ درصد وزن بام باشد اعمال بار mass علاوه بر تیرهای پیرامونی بام بر تیرهای خرپشته نیز باید اعمال شود؟

  پاسخ دهید

 16. Iraj Lotfy (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  در این صورت با خرپشته همانند یک طبقه برخورد خواهد شد و روالی که برای طبقات در نظر گرفته شده، برای خرپشته نیز لحاظ می گردد.

  پاسخ دهید

 17. محمد حسینی

  سلام
  خیلی جامع و کاربردی بود ممنونم ازتون

  پاسخ دهید

 18. مهندس مهران کیانی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خواهش میکنم ممنون از همراهی شما
  خوشحالیم که تونستیم رضایتتون رو جلب کنیم.

  پاسخ دهید

 19. صاحب

  با سلام
  اگر قرار باشد بار mass اصلاح کننده باشد ، دلیل نصف کردن بار برای چیست ؟ مثلا در mass بار ۷۰۰ را ۳۵۰ وارد میکنید

  پاسخ دهید

 20. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  همانطور که در مقاله هم به آن اشاره شده است مطابق استاندارد ۲۸۰۰، وزن طبقه برابر است با وزن کف طبقه به علاوه نصف دیوارهای بالا به علاوه نصف دیوارهای پایین. به واژه “نصف” دقت کنید.
  در صورتی که در ایتبس وزن طبقه اول برابر است با وزن کف طبقه به علاوه وزن دیوارهای روی آن.

  بنابراین زمانی که اختلاف ارتفاع دارید باید این اصلاح انجام شود. در سازه های متعارف معمولا در تراز بام این بار Mass اعمال می شود. یعنی نصف بار دیوار طبقه بام را به تراز روی خودش وارد میکنیم تا وزن موثر لرزه ای توسط نرم افزار درست محاسبه شود.

  پاسخ دهید

 21. مهدی کریمی

  با عرض سلام و وقت بخیر
  جهت توضیح بار mass اختلافی که عنوان نمودید بین نرم افزار ایتبس و استاندارد ۲۸۰۰ است، این اختلاف ناشی از چیست؟ منظور کدام تعریف صحیح تر است؟ تعریف آیین نامه های سایر کشورها چگونه است آیا سایر کشورها نیز چنین اختلافی با ایتبس دارند؟
  ممنون از توضیحاتی که میفرمایید.

  پاسخ دهید

 22. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  طبق بند ۳-۳-۶ استاندارد ۲۸۰۰، وزن طبقه شامل وزن سقف، قسمتی از سربار و نصف وزن دیوارها و ستون هایی که در بالا و پایین طبقه قرار گرفته اند می شود. نرم افزار ایتبس وزن المان های مدلسازی شده مثل دیوار برشی و ستون را به صورت صحیح بین سقف ها تقسیم می کند. یعنی نصف وزن را به بالا و پایین تراز طبقه می دهد. اما برای المان های غیر سازه ای مثل دیوارهای پیرامونی و پارتیشن کل بارهای وارده در هر تراز طبقه را برای محاسبه جرم لرزه ای در نظر می گیرد. به همین منظور باید با استفاده از الگوی بار Mass جرم لرزه ای را اصلاح کنیم تا برش پایه توسط نرم افزار به صورت صحیح محاسبه شود.

  در راهنمای ضوابط لرزه ای بارگذاری امریکا مثالی از این موضوع آورده شده است که می توانید مطالعه کنید.

  پاسخ دهید

 23. فرهاد

  سلام مهندس
  اگه هنگام بارگذاری دیوار ،به جای ضرب ارتفاع طبقه ،در نصف طبقه و طبقه پایین ضرب کنیم ،میتوان بار mass رو دیگه اعمال نکرد ؟

  پاسخ دهید

 24. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  در این مورد می توان دو بحث را مطرح نمود:
  ۱- طراحی
  ۲- اصلاح برش پایه

  در طراحی، بارگذاری ثقلی را روی عضو مورد نظر انجام می دهیم و تحت ترکیب بار مورد نظر طراحی می کنیم. پس در طراحی عضو مقدار بار مرده وارده در ترکیب بارهای ثقلی و لرزه ای مهم می باشد. در واقعیت کل وزن دیوار آن طبقه روی عضو مورد نظر بصورت مرده وارد می شود و تحت ترکیب بار طراحی می گردد.

  اما بار mass فقط حالتی است که برای اصلاح برش پایه بکار میبریم تا محاسبه برش پایه در نرم افزار ایتبس به صورت صحیح انجام شود. حال اگر ارتفاع طبقات شما دارای اختلاف باشد و ما بخواهیم این اثر را به جای بار mass جایگزینش را بار مرده قرار بدهیم آنوقت ممکن است اختلاف ارتفاع طبقات طوری باشدکه گاهی شما بار وارد بر روی تیر را مقداری کمتر از واقعیت و گاهی بیشتر از واقعیت وارد کنید که این موضوع منطقی نیست. ما بعنوان طراح موظف هستیم تا حد امکان دقت محاسبات را بالا ببریم و طرح بهینه ای ارائه بدهیم.
  بعنوان مثال :
  ارتفاع طبقه زیرین یک تیر ۴ متر
  ارتفاع طبقه روی تیر ۳ متر
  (۴÷۲)+(۳÷۲)=۳.۵
  در واقع ارتفاع دیوار را ۳.۵ متر در نظر می گیریم در صورتی که ارتفاع دیوار روی تیر ۳ متر است. هر چند این کار در جهت اطمینان می باشید اما طرح را به سمت Over Design شدن پیش میبریم (حتی اگر این مقدار ناچیز باشد) و این کار منطقی نیست.

  حال اگر در مثالی که زده شد جای طبقات را عوض کنید. یعنی:
  ارتفاع طبقه زیرین ۳ متر
  ارتفاع طبقه بالا ۴ متر
  باشد. در این صورت نتایج اشتباه است. چون داریم ارتفاع را ۳٫۵ متر در نظر می گیریم در صورتی که که یک دیوار با ارتفاع ۴ متر روی تیر مورد نظر قرار دارد.

  پاسخ دهید

 25. رضا پروشان

  دست شما درد نکنه .عالی بود

  پاسخ دهید

 26. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  خیلی ممنون از لطف شما

  پاسخ دهید

question