صفحه اصلی  »  مقالات  »  طراحی سازه های بتنی  »  بررسی و رفع خطاها و ارورهای پر تکرار طراحی سازه در ایتبس

بررسی و رفع خطاها و ارورهای پر تکرار طراحی سازه در ایتبس

حتما شما هم تا به حال هنگام طراحی سازه فولادی و بتنی در ایتبس حداقل یکبار با خطاهای آن مواجه شده اید . ارورهای ایتبس در حین کار با این نرم افزار همواره بلای جان مهندسان بوده است. این ارورها در مراحل مختلف از نصب، مدلسازی، آنالیز کردن و طراحی سازه می تواند رخ دهد.

در این مقاله خطاهای رایج که ممکن است با آن مواجه شوید بررسی شده و راهکار لازم ارائه شده است ، البته مشکل قرمز شدن مقاطع که اکثر مهندسان حین انجام طراحی سازه با نرم افزار ایتبس با آن روبه رو می شوند نیز به طور جامع در مقاله “رفع مشکل قرمز شدن تیر در ایتبس” مورد بررسی قرار گرفته است.

 

در این مقاله چه می‌‌آموزیم؟

دانلود رایگان 3 کتاب پر فروش سبزسازه

برای دانلود 3 کتاب طراحی کف ستون، ساخت مقاطع مرکب در ایتبس و طراحی تیر پیوند کلیک کنید

رفع انواع خطا های درد سر ساز

در سایت سازنده نرم افزار etabs لیستی از خطاهای دارای کد عددی مربوط به مراحل مختلف استفاده از نرم افزار قرار گرفته است که در صورت ایجاد خطای دارای کد در مراحل نصب، اجرا و استفاده از نرم افزار می توان علت آن را متوجه شد.

پرتکرارترین این خطاها مطابق جدول زیر است :

شماره ارور

توضیح و راهکار

1721 و 1722

این ارور به علت خطای سیستم فعالسازی نرم افزار ایجاد می شود و عمدتا به علت خرابی فایل فعالسازی نرم افزار یا نسخه اشتباه روی سیستم ایجاد می شود.
بهتر است نرم افزار به طور کامل توسط یکی از نرم افزارهای حذف برنامه مثل revo uninstaller حذف و دوباره نسخه مناسب با توجه به 32 بیت بودن یا 64 بیت بودن نرم افزار نصب شده و دوباره از نو فعال شود.

4 و 5 و 112 و 12

بیشتر به علت عدم وجود فضای کافی در درایوی که فایل ایتبس قرار گرفته ایجاد می شود و باید فضای لازم را ایجاد کرد یا فایل را به درایو دیگر منتقل کرد

 

خطاهای نمایش داده شده در منوی Analyze-Check Model عمدتا مربوط به مدلسازی بوده و با اصلاح موارد نشان داده در پنجره مربوطه رفع می شوند اما همه خطاهای نرم افزار در قسمت Check Model قابل مشاهده نیست و برخی به زمان آنالیز و طراحی سازه بر می گردد که در این بخش مهم ترین های آن آمده است.اما علاوه بر این موارد بسته به نوع پروژه ممکن است خطاهایی رخ دهد که در اینجا به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

معمولا نوع این خطاها در پنجره نمایشی دیده می شوند اما می توان آنها را با توضیحات بیشتری در منوی زیر نیز مشاهده کرد. در این فایل هیچ گونه Warning نباید مشاهده شود.

Analyze-Last Analysis Run Log…

 

مشاهده توضیحات ارورهای ایتبس

مشاهده توضیحات خطاها

 

1. خطای همپوشانی (overlapping)

یکی از ارورهای ایتبس در قسمت  Check Model، همپوشانی دو یا چند عضو (overlapping) می باشد. برای رفع خطای overlapping باید با انتخاب اعضای گذارش شده از منوی select-labels-frame labels و انتخاب Show selected objects only در یکی از پنجره های نمایشی نرم افزار، اعضای مدنظر را ویرایش نمود.

 

خطای همپوشانی (overlapping) در etabs

خطای همپوشانی (overlapping)


2. خطای دیافراگم

درصورتی که برای سقف های تراز بین طبقه ای (refrence plane) از دیافراگم جداگانه استفاده نشده باشد، نرم افزار خطای دیافراگم خواهد داد. باید آنها را انتخاب کرده و یک دیافراگم مجزا به آن اختصاص داد.

3. خطای آنالیز نشدن فایل ایتبس (مشکل ران نشدن ایتبس)

 • خطای Unable to write frame loads در هنگام آنالیز و بعد از آن Unable to create model to run گاهی نمایش داده می شود، که علت آن ناشناخته بودن بارهای ثقلی برای تحلیل تحت بارهای  فرضی یا خیالی است.

 

مشکل ران نشدن(خطای آنالیز نشدن) ایتبس

خطای آنالیز نشدن

 

 • برای رفع خطای آنالیز نشدن فایل ایتبس، در برخی ورژن های نرم افزار باید یک یا چند بار خیالی notional را حذف کرده، آنالیز را انجام داد و سپس قفل را باز کرده و مجددا بارهای خیالی را تعریف کرده و فایل را ذخیره کرد، یا ابتدا بارهای فرضی را در بخش load cases به بار other تغییر داده و آنالیز کرد و دوباره بارهای فرضی را به پیش فرض program determined برگرداند.

 

رفع خطای آنالیز نشدن در ایتبس

رفع خطای آنالیز نشدن

 

 • ممکن است به دلیل اشکالات مدلسازی که در Check Model مشاهده نشده اند آنالیز انجام نشود. برای رفع این مورد در یک فایل Save as گرفته شده، تمام مدل را انتخاب نموده و از مسیر Edit – Merge Joints تمام گره‌هایی که با فاصله مثلا کمتر از 1 سانتی متر از یکدیگر قرار دارند را به هم متصل کنید.

 

رفع خطای آنالیز نشدن در ایتبس

اتصال گره‌های با فاصله کم برای رفع خطای آنالیز

 

 • عدم تعریف صحیح مصالح فولاد، بتن و میلگرد نیز می تواند مانع از آنالیز شود، باید در قسمت تعریف مصالح به مقدار صحیح مدول الاستیسیته (E)، چگالی و تنش تسلیم توجه نمود.
 • اگر ضریب کاهش سختی برای تیرها، ستون ها و دیوار ها تعریف شده باشد ممکن است عدد ناچیزی وارد شده باشد و موجب جلوگیری از آنالیز شود.
  می توان در یک فایل ذخیره شده جداگانه سختی همه اعضا و سطح ها را از مسیرهای Assign-Frame-Property Modifiers و Assign-Shell-Stiffness Modifiers یک داد و متوجه شد خطا مربوط به سختی است یا خیر.

 

رفع خطای آنالیز نشدن در ایتبس

بررسی ضریب کاهش سختی

 

 • مش بندی سطوح و دیوار ها می تواند گاهی عامل جلوگیری از آنالیز باشد. می توان در یک فایل ذخیره شده، دیوار ها و سطوح را حذف کرده، بدون مش بندی اضافه کرد و دید آیا بدون مش بندی آنالیز انجام می شود و یا خیر و در صورتی که مشکل از مش بندی باشد نسبت به اصلاح مش بندی و تغییر ابعاد آن اقدام نمود.


4.گیر کردن آنالیز روی تحلیل P-Delta

 • در این مورد عمدتا یک بار غیر واقعی به سازه وارد شده است مثلا روی سقف ها بار با واحد اشتباه وارد شده است. مثلا به جای 500 kg/m2 مقدار 500 kg/cm2 وارد شده است که مقدار زیادی است و 10000 برابر است و نرم افزار نمی تواند تحلیل پی دلتا را ادامه دهد.
  میتوان از منوی Display menu-Load Assigns مقدار بارهای وارد شده به بخشهای مختلف سازه را مشاهده کرده و اصلاح نمود.
 • برای این خطا گاهی ممکن است خطایی در مدل سازی مثلا مش بندی المان های خطی و سطحی وجود باشد یا بخشی از سازه ناپایدار باشد ، مثلا اتصال تیر طره مفصلی باشد، در این موارد بهتر است با حذف و اصلاح المان هایی که امکان خطا در آنها وجود دارد تحلیل را هر بار انجام داد تا خطای دقیق مشخص شود.


5. خطاهای شامل Unstable (این خطا به ناپایداری سازه مرتبط است):

در این موارد باید دید کدام اعضا به درستی مدل نشده اند و اتصال آن به بخش های دیگر سازه دچار مشکل است. برای این کار می توان در بخش Display-Deformed Shape تغییرشکل های سازه را مشاهده کرده و اگر عضوی تغییر شکل غیر معقول داشت اتصال آن را بررسی و اصلاح کرد.

رفع خطای ناپایداری (خطا Unstable) در ایتبس

رفع خطای ناپایداری

6. در آنالیز خطایی دیده نمی شود اما تغییر مکان طبقات آن تحت بارهای جانبی صفر است:

امکان دارد در هنگام گیردارکردن یا اختصاص شرایط مفصلی به پای ستون ها، گزینه All Story یا Similar Story فعال بوده باشد و همه گره های مشابه در طبقات نیز گیردار شده باشد. برای رفع این مشکل باید گره های مورد نظر در طبقات را انتخاب کرده و از مسیر Assign-joints-Restraints همه تیک های مربوط به گیرداری را برداشت.

 

ارور در ایتبس

 

7. در هنگام طراحی قاب ساده مفصلی، مهاربندها خیلی قوی و ستون ها خیلی ضعیف طرح می شوند:

در این حالت ممکن است درهنگام مفصلی کردن تیرهای سازه، ستون ها نیز مفصلی شده باشند که برای رفع آن باید پس از انتخاب ستون ها از طریق Select-Object type-Columns انتخاب کرده و از مسیر زیر با انتخاب No Releases مفاصل آن ها را حذف کرد.

 Assing-frame-release/partial fixitiy

 

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی در ایتبس

خارج کردن ستون ها از حالت مفصلی

 

8.نام فایل ها:

 نام فایل ها و پوشه های پروژه ترحیجا انگلیسی باشد زیرا در فارسی ممکن است دچار خطا شود.

9. خطای not a valid :

ERROR opening file , May not a valid ETABS .EDB file

در این مورد احتمالاً فایل با ورژن 9.7.4 ساخته شده است و قصد دارید در ورژن بالا آن را باز کنید.برای رفع این مشکل باید فایل قدیمی را به ورژن جدید تبدیل کرد، بدین منظور فایل ETABSTran2013 را از سایت سازنده نرم افزار دانلود کرده و فایل را از حالت زیپ خارج کنید و سپس فایلی که به اسم ETABSTran2013.exe به دست می آید را داخل فولدری که نرم افزار شما نصب شده است کپی نمایید سپس می توانید با اجرای نرم افزار، فایل قدیمی را باز نمایید.

 

ارورهای ایتبس بسیار گسترده می باشند ، در مقاله ” کنترل فشردگی” به طور کامل به خطای فشردگی در ایتبس پرداخته ایم.

برای مشاهده سایر خطاهای نرم افزار می توانید به سایت سازنده نرم افزار ایتبس مراجعه نمایید.

 

این مقاله به صورت کامل در بالا قرار گرفته است. جهت حمایت از تولیدات رایگان سبزسازه می‌توانید pdf آن را از لینک زیر خریداری کنید.

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 29 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 1 هزار تومان

تولید کنندگان آموزش
ارسال نظرات
نظرات کاربران
 1. مهدی میرانی

  سلام وقتی ما در منوی انالیز و check model میاییم و مثلا تلرانس رو یک میلی متر قرار میدیم یعنی به نرم افزار میگیم که بیا خطاهای کمتر از یک میلی متر رو پیدا کن و نشون بده یا خطاهای بیشتر از یک میلی متر رو نشون بده و کمتر از ۱ رو صرفنظر کن ؟؟؟

  یا مثلا وقتی ۱ سانتی متر بزاریم یعنی خطاهای کمتر از ۱ سانتی رو پیدا کن و نشان بده یا بیشتر از ۱ سانتی متر ؟

  کدام عدد برای تلرانس دقیق تر است ؟

  با تشکر

  پاسخ دهید

 2. سعید کاویان‌پور

  سلام. نرم افزار اعداد کمتر از عددی که بهش میدیم رو چک میکنه بنابراین اگر مثلا شما فاصله یک میلیمتری رو دادید، در صورتی که دو نقطه با فاصل کمتر از یک میلیمتر از یکدیگر قرار داشته باشند، نرم افزار آنها را پیدا میکند.

  پاسخ دهید

 3. سیده فرزانه رحمانی فضلی

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ایتبس۲۰۱۶ رو نصب کردم سازه رو طراحی کردم ران رو زدم اصلا ران نمیشه و میمونه
  علت چیه؟

  پاسخ دهید

 4. سعید کاویان‌پور

  با سلام.
  چه اروری رو دریافت میکنید؟ چطور سازه رو طراحی کردید اگر ران نمیشه؟

  پاسخ دهید

 5. علیرضا واحدیان

  سلام آیا فایل کرک SAFE 2016 v رو دارید که جدیداً بروز رسانی رو انجام بده (یعنی مثلا تا اواسط سال ۲۰۱۹ اعتبار داشته باشه)؟

  پاسخ دهید

 6. سعید کاویان‌پور

  سلام. در حال حاضر این کرک وجود داره برای فعالسازی سیف که در کنار اون باید از نرم افزار Run As Date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 7. Amir

  سلام علیکم
  سوال
  زمانی که آنالیز سازه را انجام میدهم در قسمت آنالیز آژور زیر ظاهر می شود
  Negative stiffness found during solution for dog if of joint

  پاسخ دهید

 8. سعید کاویان‌پور

  سلام این ارور ایتبس میتونه ناشی از موارد زیر باشه
  ۱- پارامترهای موثر در آنالیز پی دلتا و ترکیب بار اون رو به درستی وارد نکردید و ممکنه یکی از ضرایب خیلی زیاد وارد شده باشه
  ۲- قاب سازه مهار جانبی کافی رو نداره و مثلا برای قاب خمشی خودتون، تیرهای اصلی رو مفصلی کردید
  ۳- ضرایب کاهش سختی رو درست وارد نکردید و میزان سختی رو خیلی کم در نظر گرفتید، عمدتا موقع اختصاص ضرایب کاهش سختی به دال ها این مشکل پیش میاد
  ۴- عدم اختصاص دیافراگم به سازه
  ۵- سختی محوری ستونها یا مهاربندها رو صفر کردید با اختصاص ضرایب کاهش

  پاسخ دهید

 9. فرزاد

  وقت شما بخیر
  بنده وقتی داخل محیطSD مثلا یک ستون پاباز با ورق تقویتی میسازم و یا هر مقطع استانداردیو وارد این محیط میکنم ضریب J منو صفر میکنه!!!!
  مشکل از کجاست!!!؟؟؟ واقعا گیج شدم
  ورژن برنامه ۲۰۱۷ هست
  ممنون میشم راهنمایی کامل بفرمایید

  پاسخ دهید

 10. سعید کاویان‌پور

  سلام مهندس عزیز. فعلا مشکل از فعالساز این نرم افزار هست که باگهای زیادی داره. مثلا گاهی پروژه ران نمیشه و گاهی مشکلاتی در محاسبات ایجاد میشه.
  پیشنهاد میکنم از نسخه ۱۶٫۲٫۱ استفاده کنید تا وقتی که فعالساز مناسب ارائه بشه.

  پاسخ دهید

 11. اعتماد

  سلام مهندس من مشکل توی تحلیل etabs دارم وقتی که Run میکنم بدون این که پیغام خطایی بیاد تمام منوهای نرم افزار از کار میفته و تحلیل هم انجام نمیشه حتی دیگه نمیتونم نرم افزار رو ببندم میخواستم ببینم مشکل از کجاست؟

  پاسخ دهید

 12. سعید کاویان‌پور

  سلام. این مشکل عمدتا از خرابی پوشه نصب نرم افزار و فایلهاش هست. عمدتا با حذف کامل نرم افزار توسط نرم افزارهای آنیسالر مثل Revo Uninstaller و نصب و فعال سازی دوباره اون، مشکل حل میشه. در نظر داشته باشید که موقع نصب باید نرم افزارهایی مثل net framework یا microsoft visual basic رو اگر پیشنهاد نصب داد، نصب کنید.

  پاسخ دهید

 13. علیرضا واحدیان

  سلام. من جدیداً نرم افزار etabs 17.0.1 را نصب کردم. مدل تحلیل می شود و هیچ خطایی مشاهده نمی شود. اما برنامه بطور خودکار قفل نمی شود و درنتیجه گزینه هایی از برنامه مانند مشاهده نیروها و تغییر مکانها و طراحی اعضا غیر فعال می باشند. خیلی متشکر می شوم بفرمایید علت چیست؟

  پاسخ دهید

 14. سعید کاویان‌پور

  سلام و درود
  این ورژن از ایتبس تا این لحظه فعالساز درستی براش ارائه نشده و چون لایسنسش به صورت کلید نیست و باید فایل اجرایی رو جایگزین کنید، مشکل داره و قابل استفاده نیست. تا ارائه فعالساز تایید شده باید از ورژن های پایینتر استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 15. علیرضا واحدیان

  سلام
  پس ممکنه یک نسخه مناسب از etabs رو پیشنهاد بدهید که بخوبی فعال میشه و کار می کنه. چون نسخه های قبلی اکثراً فعال نمیشه
  با سپاس

  پاسخ دهید

 16. سعید کاویان‌پور

  نسخه ۱۶٫۲٫۱ مناسب هست و میتونید فایل نصبی و فعالسازش رو از سایت های دانلود نرم افزار دریافت کنید.

  پاسخ دهید

 17. علیرضا واحدیان

  سلام از همکاری شما متشکرم. اما نسخه ۱۶٫۲٫۱ مربوط به دو سال پیشه و حداکثر تا تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۱۸ فعال میشه. الان ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ است.

  پاسخ دهید

 18. سعید کاویان‌پور

  میتونید از نرم افزار Run as date استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 19. علیرضا واحدیان

  سلام از همکاری شما سپاسگزارم ول من Run as date رو هم اجرا کردم و تاریخ رو بردم عقبتر اما باز نرم افزار Etabs اجرا نشد و میگه Unable to find a license.

  پاسخ دهید

 20. سعید کاویان‌پور

  این پیغام نشون میده فایل فعالساز رو هنوز قرار ندادید توی چوشه مدنظر، اگر به درستی ساخته بشه معمولا با جابجایی یک ساله تاریخ مشکل حل میشه

  پاسخ دهید

 21. علیرضا واحدیان

  همه مراحل رو انجام دادم اما دست آخر پیغام error 120 میده و میگه license not found

  پاسخ دهید

 22. سعید کاویان‌پور

  در هر صورت مشکل از فایلی هست که ساخته شده، یا حجمش صفره، یا کلید قدیمی هست باید از کلیدهای آپدیت استفاده کنید.

  پاسخ دهید

 23. علیرضا واحدیان

  بسیار سپاسگزارم لینکی که گذاشته اید جواب داد

  پاسخ دهید

 24. پارسا احمدی

  در تیر فرعی پاسیو که بار دیوار داره پیغام عدم انتقال بار میده چکار کنم؟

  پاسخ دهید

 25. سعید کاویان‌پور

  احتمالا مقطع none اختصاص داده شده.

  پاسخ دهید

 26. samirarezaie73@yahoo.com

  باسلام و وقت بخیر
  من چطوری میتونم فایل مقالات رو ذخیره کنم؟؟؟
  باتشکر

  پاسخ دهید

 27. سید سعید سرفرازی

  با سلام و درود
  بزودی پی دی اف تمام مقالات اضافه خواهد شد.
  موفق باشید.

  پاسخ دهید

دانلود رایگان 3 ایبوک پر فروش سبزسازه

اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک ساخت مقاطع مرکب فولادی در ایتبس، طراحی کف ستون در ایتبس و تحلیل و طراحی تیر پیوند را در ایمیلتان دانلود کنید.
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link
85% تخفیف اولیه نشست رهبران آینده عمران ایران | دهم اسفندماه | تهران
ثبت نام میکنم
close-image