صفحه اصلی  »  مقالات  »  اجرا و مصالح ساختمانی  »  اجرای سقف یوبوت و مقایسه با سایر سقف ها

اجرای سقف یوبوت و مقایسه با سایر سقف ها

مقدمه:

در اواخر قرن بیستم میلادی، مهندسین ایتالیایی با تحقیق بر روی سقف های مختلف به ویژه دال های بتنی به جهت بهینه سازی آن و رسیدن به مقاومت مناسب در برابر زلزله و همچنین استفاده از دهانه های بلند و کاهش مصرف آرماتور و بتن، سیستم دال مجوف دوپوش یوبوت را ابداع و به دنیا معرفی کردند. که خیلی سریع در کشورهای مختلف جهان بویژه کشورهای اروپائی مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته و در سال ۸۷ پس از ورود به ایران، در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفته و موفق به اخذ تاییدیه فنی از آن مرکز شده است. سقف یوبوت ازترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب هایی ازجنس پلی پروپیلن ساخته می شود.

قالب سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

قالب سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

شاید در نگاه اول هزینه و نحوه ی اجرای این نوع سیستم سقف بالا و سخت به نظر برسد. ولی اجرای این روش در دهانه های بزرگ و دارای ابعاد زیاد تقریبا از تمام روش های موجود با صرفه تر و در نهایت برابر بدست می آید. روش اجرای این سقف احتیاج به اکیپ اجرایی متخصصی ندارد و با یک آموزش ساده اکیپ های موجود در ساختمان ها قادر به اجرای آن می باشند.

سقف یوبوت با داشتن دو دال بالا و پایین و جان‌های متعامد، سقفی با صلبیت بسیار بالا فراهم می‌آورد که علاوه بر مزیت در تحمل و انتقال بار زلزله، امکان ارتعاش را نیز به سقف نمی‌دهد. این امر اجازه می‌دهد که دهانه‌های بلند حتی تا ۲۰ متر را با این سازه پوشش داد.

سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

سقف دال مجوف دوپوش ( یوبوت )

از ویژگی های یوبوت احاطه شدن آن در داخل بتن با شبکه های میلگرد سقف است که باعث بوجود آمدن نیروهای دو طرفه عمود بر هم می گردد و کاهش به سزای مصرف میلگرد را در پی دارد.
سایز بندی متفاوت یوبوت (از ۱۳ تا ۵۶ سانتی متر)، دستیابی به سختی مطلوب را با وزن کمتر امکان پذیر می نماید و از سوی دیگر سختی بالای سقف اجرا شده با یوبوت امکان حذف تیرهای آویزدار و نیز اجرای بازشوهای بدون ستون را فراهم و دست مهندسین معمار و محاسب را در اجرای نقشه های معماری باز می گذارد تا مطابق درخواست کارفرما و نیاز پروژه با آزادی بسیار زیاد، عمل نمایند.

سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

دال مجوف دوپوش (سقف یوبوت)

مقایسه سیستم سقف یوبوت با انواع سیستم های سقف بتنی :

در ادامه مقایسه ای بین سقف یوبوت با سایر سقف هایی که در سازه های بتنی اجرا می شوند؛ مانند تیرچه بلوک، دال و سقف پیش تنیده ارائه شده است.

سیستم سازه ای

بتنی

سیستم سقف

تیرچه بلوک*

با دهانه ۷٫۵

تیر – دال

با دهانه ۱۰

پیش تنیده

با دهانه ۱۲

یوبوت**

با دهانه ۱۲

وزن میلگرد بر متر مربع (kg)

۵۵

۶۵

۵۰

۵۰

حجم بتن بر متر مربع (m3)

۰٫۳۵

۰٫۴

۰٫۶

۰٫۴۵

ضخامت سقف سازه ای(cm)

۳۰

۵۰

۴۰

۳۵

هزینه نسبت به یوبوت

۰٫۹۵

۱٫۱۰

۱٫۲۵

۱٫۰۰

*در سقف تیرچه بلوک امکان اجرای دهانه بیش از ۷,۵ متر نمی باشد.

** در محاسبات از یوبوت با ارتفاع ۲۰ سانتی متر استفاده شده است. دو دال  بتنی ۸ و ۷ سانتی در بالا و پایین قرار می گیرد.

همانطور که مشاهده می شود، اجرای سقف یوبوت علی رقم دهانه ی بزرگی که در اختیار کارفرما قرار می دهد، کاملا اقتصادی است.

نمونه اجرا شده سقف یوبوت در سازه بتنی

نمونه اجرا شده سقف یوبوت

مقایسه سیستم سقف یوبوت با سیستم های سقف فولادی:

در این قسمت، جدول مقایسه ی سقف یوبوت با سقف های رایج در سازه های فولادی را مشاهده می نمایید:

سیستم سازه ای

فولادی

سیستم سقف

کرمیت*

با دهانه ۷٫۵

تیرچه بلوک*

با دهانه ۷٫۵

کامپوزیت

با دهانه ۱۰

عرشه فولادی

با دهانه ۱۲

وزن اسکلت(kg)

۷۰

۷۰

۷۰

۷۰

وزن سقف(kg)

۱۵

۱۵

۲۰

۲۵

حجم بتن بر متر مربع (m3)

۰٫۱۵

۰٫۱۵

۰٫۱۵

۰٫۱۵

ضخامت سقف سازه ای(cm)

۳۰

۳۰

۴۰

۵۰

هزینه نسبت به یوبوت

۱٫۰۷

۱٫۱۹

۱٫۲۷

۱٫۳۴

سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

روش طراحی :

مبانی طراحی  دال مجوف دوپوش  : U-Boot

استفاده از این نوع سقف بتنی در ساختمان هایی با اسکلت بتن مسلح مندرج در استاندارد ۲۸۰۰ ایران مجاز است.

لازم است ضوابط و محدودیت های لرزه ای مربوط به این ساختمان ها مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران و مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ایران رعایت شود و در ساخت و طراحی و اجرای اسکلت این ساختمان ها ضوابط مبحث ۹ و آیین نامه ACI 318-08 رعایت شود.

مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران استفاده از این سیستم سقف به همراه ستون های بتن آرمه به عنوان سیستم قاب خمشی منحصرا در ساختمان های ۳ طبقه یا کوتاهتر از ۱۰ متر مجاز است.

در صورت تجاوز از این حد تنها در صورتی استفاده از این سیستم سازه ای مجاز است که مقابله با انواع نیروهای جانبی وارده توسط دیوارهای برشی بتن مسلح تامین شود.

در این سیستم بخصوص در حالت بزرگ بودن دهانه ها و وجود نیروی ثقلی قابل ملاحظه در نظر گرفتن تمهیدات خاص به منظور کنترل برش پانچ (برش سوراخ کننده) بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی از راهکارها برای این منظور، حذف قالب در نواحی نزدیک ستون هاست. که همانطور که در مقاله ” مش بندی ” گفته شد، بکار بردن قابلیت مش بندی اتوماتیک در نرم افزار را، از کاربر سلب می کند.

این دال ها قابلیت ترکیب با کابل های پیش- تنیده را جهت پوشش دهانه های بزرگ دارد.

برای طراحی این دال ها از نرم افزار safe  یا adapt استفاده می گردد.

استاندارد های مورد استفاده در طراحی سقف یوبوت

استاندارد های مورد استفاده در طراحی سقف یوبوت

مدلسازی نرم افزاری سقف یوبوت

مدلسازی نرم افزاری سقف یوبوت

روش اجرا سقف یوبوت :

1- بستن قالب تخت زیرین دال

در این مرحله با توجه به تغییرات موجود قالب بندی زیرین دال انجام می گیرد. این قالب ها می توانند از جنس چوب، پلی وود، فلز و یا کارتن پلاست باشد .

بستن قالب تخت زیرین دال

بستن قالب تخت زیرین دال

بستن قالب تخت زیرین دال

2- بستن شبکه آرماتور پایین دال

شبکه آرماتور پایین طبق نقشه های اجرایی باید به گونه ای بسته شود که حداقل یک میلگرد در بین قالب های U-Boot قرار گیرد. به طور معمول فاصله مناسب شبکه میلگردها ۲۰ سانتیمتر است. در مقاله آرماتورگذاری دال به طور مفصل به ضوابط آرماتورگذاری و طراحی دال ها پرداخته ایم.

بستن شبکه آرماتور پایین دال

بستن شبکه آرماتور پایین دال

بستن شبکه آرماتور پایین دال

 

3-چیدن قالب ها با توجه به نقشه های اجرایی

در این مرحله قالب های U-Boot طبق نقشه های اجرایی چیده و فاصله آنها به وسیله بند های تعبیه شده روی قالب و با دستور مهندس ناظر شرکت تنظیم می گردد.

چیدن قالب ها با توجه به نقشه های اجرایی

چیدن قالب ها با توجه به نقشه های اجرایی

چیدن قالب ها با توجه به نقشه های اجرایی

4-بستن شبکه آرماتور بالای دال

در این مرحله شبکه ی آرماتور بالای دال بسته شده و هم چنین در صورت نیاز به آرماتورهای برشی این آرماتورها در بین قالب ها قرار می گیرند.

بستن شبکه آرماتور بالای دال

بستن شبکه آرماتور بالای دال

بستن شبکه آرماتور بالای دال

 

5-بتن ریزی لایه اول

در اجرای این نوع دال ها بتن ریزی در دو لایه انجام می شود. لایه اول با افزودن روان کننده به بتن، به ضخامت حدودی ۵ تا ۱۰ سانتی متر (بسته به اندازه ی پایه ی قالب ها)ریخته می شود که باعث می گردد با انجام عمل ویبره،بتن تمام سطح زیر قالبهای ماندگارU-Boot را پر نماید.

بتن ریزی لایه اول

بتن ریزی لایه اول

بتن ریزی لایه اول

 

6-تکمیل بتن ریزی

لایه دوم بر روی لایه اول ریخته می شود تا به ضخامت مورد نظر برسد. باید توجه داشت فاصله ی زمانی بین بتن ریزی لایه اول و دوم نباید به قدری باشد که باعث گیرایی لایه اول شود.

تکمیل بتن ریزی

تکمیل بتن ریزی

تکمیل بتن ریزی

 

7-باز کردن قالب های کف

پس از گیرش بتن در زمان تعیین شده در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان قالب های زیر دال جمع شده و به طبقه ی دیگر منتقل می شود. زمان باز کردن قالب‌ها بستگی به طول دهانه، عیار بتن، دمای هوا و افزودنی‌‌های مورد استفاده در بتن داشته و از ۷ روز الی ۱۴ روز متغیر است. البته باید پس از گذشت این زمان، تعدادی چهار پایه و جک نگهبان با نظر دستگاه نظارت تا ۲۸ روز زیر سقف بماند تا سقف دچار ترک خوردگی و خیز ناگهانی بدلیل عدم استقامت بتن و بستن چهار پایه و جک‌های سقف بالا، روی سقف پایین نشود.

باز کردن قالب های کف

باز کردن قالب های کف

باز کردن قالب های کف

 

نکات اجرایی سقف یوبوت :

 1. قالب‌های یوبوت می‌بایست مطابق نقشه‌های اجرایی بر روی سقف چیده شوند. اگر  این فاصله نسبت به نقشه اجرایی متفاوت بوده که این تفاوت می‌بایست با ناظر پروژه هماهنگ شده و درصورت لزوم توسط محاسب سقف بررسی و تایید گردد.
 2. بست‌های موجود بر روی بند‌های کناری قالب‌های یوبوت با توجه به فاصله مورد نیاز اشاره شده در نقشه‌های اجرایی، تنظیم گردیده و با چسب پلاستیکی محکم می‌شود.
 3. چیدن آرماتور‌های شبکه بالا و پایین باید به گونه‌ای باشد که در بین هر دو قالب یوبوت یک میلگرد قرار گیرد.
 4. در مناطقی که خطر خوردگی زیاد وجود ندارد، باید از اسپیسرهایی که فاصله‌ وسط مقطع میلگرد پایین تا کف دال ۵/۲ تا ۳ سانتی‌متر می‌باشد، استفاده نمود.
 5. در هنگام اجرای سقف یوبوت (به خصوص در استفاده از یوبوت‌های با سایز بزرگ (H>20 Cm) توصیه می‌شود برای جلوگیری از بلند شدن یوبوت‌ها در هنگام بتن‌ریزی، شبکه پایین آرماتور توسط سیم آرماتوربندی به لوله یا پروفیل زیر بسته شود.
 6. با توجه به اینکه قالب‌های یوبوت برای تحمل بار گسترده‌ در حدود ۸۰ کیلوگرم طراحی شده‌اند، حتی‌الامکان از وارد آوردن بار بیشتر و یا بار متمرکز، بر روی یوبوت‌ها خودداری گردد .
 7. مطابق نقشه‌های اجرایی، در کنج هر یوبوت باید از آرماتور سنجاقی استفاده نمود. یکی از وظایف این سنجاق‌ها یکپارچه کردن شبکه بالا و پایین و ثابت نگه داشتن یوبوت‌ها در میان این دو شبکه می‌باشد.
 8. مقاومت بتن مورد استفاده در این دال‌ها در طراحی سازه تعیین می‌گردد . روانی بتن (اسلامپ) مورد استفاده باید در حدود ۱۱ الی ۱۳ سانتی‌متر بوده تا بتن به‌راحتی در زیر قالب‌ها حرکت کند .
 9. در هنگام بتن‌ریزی بهتر است ابتدا یک لایه حدود ۱۰ سانتی‌متری ریخته و ویبره زده شود و سپس روی آن پر گردد.
 10. پس از تکمیل آرماتورهای شبکه اصلی، حتما کنترل شود تا میلگرد‌های اضافی مورد نیاز در نقشه‌ها اجراگردد. این میلگردها شامل میلگردهای اضافه‌ وسط دهانه، روی ستون‌ها و دیوارهای برشی، بازشوهای بزرگ، آرماتورهای ۴۵ درجه اطراف بازشوها و … می‌باشد.
 11. دقت شود در صورت نیاز به اتصال اجزای غیر سازه‌ای به دال مجوف دوپوش (یوبوت) مانند نما، آسانسور و …، پلیت‌های طراحی شده در محل مورد نیاز قرار گرفته و محکم گردد.
 12. ایجاد خیز منفی به اندازه مجاز در هنگام قالب بندی دال امکان‌پذیر می‌باشد.
 13. جهت یکنواخت شدن ضخامت بتن، توصیه می‌گردد قبل از بتن‌ریزی شاخص (شابلون) مناسب تهیه گردد.
 14. در صورت امکان توصیه می‌گردد از پمپ هوایی جهت بتن‌ریزی استفاده گردد.
 15. ضربه به سقف در هنگام پمپاژ، بتن‌ریزی را در دو لایه با مشکل مواجه کرده و باعث بالا آمدن قالب‌های یوبوت می‌شود.
 16. نگهداری از بتن پس از بتن‌ریزی باید دقیقا مطابق با آیین‌نامه‌های موجود انجام پذیرد.
 17. با توجه به اینکه وزن دال طبقه بالا در بیشتر مواقع از وزن بار طراحی بیشتر بوده، اکیدا توصیه می‌گردد در هنگام بتن‌ریزی هر سقف از جک اطمینان در زیر دو سقف قبلی استفاده گردد.
 18. زمان بازکردن قالب‌های سقف، باید با توجه به درجه حرارت هوا و مطابق با آیین‌نامه‌ها  تعیین گردد.
 19. مقاومت میلگردهای مصرفی در یادداشت اول نقشه‌های اجرایی آورده شده است. باید توجه داشت تبدیل مقطع میلگرد در سقف بدون هماهنگی با محاسب سقف مجاز نمی‌باشد.
 20. در صورت ترکیب دال مجوف دوپوش (یوبوت) با تکنولوژی پیش‌تنیدگی، باید توجه داشت:
 •  حداقل مقاومت استوانه‌ای بتن ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع ‌باشد.
 •  قبل از انجام عملیات کشش کابل‌ها، از باز نمودن قالب‌های زیر خودداری گردد.

مزایا و معایب استفاده از سقف یوبوت :

مزایای اجرائی:

 1. ایجاد دهانه ها و کنسول های بزرگتر
 2. کاهش میزان انتقال صوت، حرارت و لرزش
 3. امکان حذف تیرها و ایجاد دال تخت
 4. بهبود عملکرد لرزه ای
 5. امکان ایجاد شکل ها و بازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف
 6. امکان ستون گذاری نامنظم

سقف یوبوت

مزایای فنی :

 1. امکان حذف تیر بین ستون ها و یا استفاده از تیرهای پنهان بدون آویز که مکان یابی بهینه ستون ها را فراهم می نماید.
 2. توزیع متقارن نیروها در نقاط مختلف دال سقف.
 3. کاهش تعداد ، ابعاد و تنوع ستون ها.
 4. قابلیت طراحی بهتر پلان معکوس به جهت حذف تیرهای میانی.
 5. افزایش قابل ملاحظه سختی دال سقف با افزایش جزئی وزن آن که کنترل خیز سقف را تسهیل نموده ، امکان افزایش فاصله ستونها و اجرای سازه های با دهانه بزرگ را فراهم می نماید.
 6. کارائی بهتر سقف از نظر عایق بندی صوتی و لرزش صفحه ای.
 7. کاهش بارهای وارده بر خاک (در صورت استفاده از یوبوت در فونداسیون) و امکان حذف یا کاهش تعداد و ابعاد شمع ها در خاکهای سست.
 8. ایمنی بالا در برابر آتش سوزی و تامین نیازهای فنی

مزایای اقتصادی :۱۳

 1. کاهش در مصرف بتن و میلگرد
 2. سرعت بالای اجرا و کاهش زمان پروژه
 3. افزایش فضای مفید ساختمان وامکان تامین پارکینگ بیشتر بر اساس مقررات شهرسازی به دلیل امکان کاهش تعداد و ابعاد ستونها
 4. انعطاف در معماری به دلیل کاهش تعداد ستونها وقابلیت بالا در تقسیم فضا بر اساس خواست مشتری
 5. امکان اجرا در فونداسیونها و طبقات در انواع ساختمانهای مسکونی، صنعتی، تجاری و عمومی

 

سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

سقف دال مجوف دوپوش (U-BOOT)

میزان مصرف مصالح:

جدول میزان مصرف مصالح در سقف یوبوت

معایب :

 1. عدم بومی بودن این سقف با توجه به بحث لرزه خیزی ایران.
 2. عدم رسیدن بتن به زیر قالب ها و به اصطلاح کرمو شدن سطح زیرین دال ها.
 3. شکستن و یا تغییر شکل قالب ها در حین حرکت کارگران و در هنگام بتن ریزی.
 4. نفوذ بتن به داخل قالب های یوبوت و افزایش بار مرده سقف.
 5. عدم امکان استفاده از ابعاد بهینه مهندسی قالب ها به تناسب دهانه های مختلف.
 6. ایجاد بار مرده اضافی به جهت عدم بهینه سازی ارتفاع قالب.
 7. صعوبت در نگه داری از قالب در کارگاه ها به جهت وجود شرایط خاص در نگه داری قالب های پیشین
 8. عدم امکان استفاده از قالب هایی که بیش از 4 ماه از عمر آن گذشته است..
 9. عدم وجود کاور لازم و ایمن برای آرماتورهای فوقانی قالب جهت یکپارچگی بتن و آرماتور(در برخی موارد مشابه).
 10. عدم قابلیت قالب گذاری نیمه در گوشه های چشمه های باربر و یا با چشمه های با اشکال نا متقارن که باعث ازدیاد وزن سقف می شود.

امروزه راهکارهایی، برای بهبود این معایب توسط برخی مراجع ارائه شده اند؛ که به نوعی به کاهش معایب این سقف و تولید نوعی یوبوت اصلاح شده، منجر شده است.

 

چطور اطلاعات بیشتر درباره سقف یوبوت کسب کنم و درخواست های انجام پروژه خودم را ارائه دهم ؟

شرکت های مختلفی برای انجام یوبوت وجود دارد اما در شرکت بیستون ما توانسته ایم به نوعی یوبوت اصلاح شده دست یابیم که کارایی منحصر به فرد و بهتری نسبت به سایر انواع یوبوت دارد. پیشنهاد می کنم با ما با تلفن ۰۲۱۸۸۵۶۱۹۰۷ الی ۹ تماس بگیرید. خوشحال می شویم به شما مشاوره رایگانی ارائه کنیم و به شما کمک کنیم.

در صورت تمایل به خواندن مقالات و پست های جذاب مشابه بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

ارسال نظرات
نظرات کاربران
 1. hesam

  با سلام.
  مقاله بسیار کاربردی و جالب بود.
  ممنون از شما مهندس عزیز و سایت سبزسازه.

  پاسخ دهید

 2. حجت مولائی

  با تشکر.
  موفق باشید

  پاسخ دهید

 3. rabori

  داداش ممنون عالی بود

  پاسخ دهید

 4. reza

  با سلام،ممنون بسیار عالی بود.
  خسته نباشید

  پاسخ دهید

 5. یعقوب اینانلویی

  متشکرم واقعا عالی بود

  پاسخ دهید

 6. علی

  سلام یه شماره تلفن میخوام برای گرفتن اطلاعات بیشتر

  پاسخ دهید

 7. سید سعید سرفرازی

  با سلام. این مقالات تنها برای معرفی مقدماتی هستن که توسط یکی از دوستان ارسال شده

  پاسخ دهید

 8. پورهرمز

  با سلام. ممنون از مطالب خوبتون. لطفا نحوه قرار گرفتن تاسیسات برق و فاضلاب و لوله بخاری و….در سقف یوبوت را اگه ممکنه نشون بدین.

  پاسخ دهید

 9. حسینیان

  با تشکر از مقاله
  ولی باید عرض کنم که ایرادات زیادی وجود داره.ازجمله این ایرادات میتوان گفت در جاییکه سقف یوبوت و پیش تنیده مقایسه شده ضخامت سقف پیش تنیده از یوبوت بیشتر ذکر شده در صورتیکه ضخامت سقف پیش تنیده در حدود ۳۰ درصد کمتر از یوبوت می باشد.
  و از نطر هزینه اجرای سازه پیش تنیده با یوبوت برابر می باشند.چون هرچند که هزینه اولیه اجرای پیش تنیدگی بیشتراز یوبوت می باشد ولی در سقف یوبوت یک لایه مش بالایی وجود دارد که در سقف پیش تنیده مش بالا وجود ندارد.

  پاسخ دهید

 10. سید سعید سرفرازی

  با سلام و سپاس از نظر ارزشمند شما
  بله درست می فرمایید ، این مقاله توسط کاربران سایت تهیه شده است و تیم سبزسازه در تولید آن نقشی نداشته و تنها بصورت سطحی بررسی نموده است.
  موفق باشید.

  پاسخ دهید

 11. اشرف الکتابی

  با سلام. در صورت دادن شماره تلفن فروشنده یوبوت و اکیپ اجرایی ممنون میشم

  پاسخ دهید

 12. سید سعید سرفرازی

  با سلام متاسفانه این اطلاعات را در دسترس نداریم.

  پاسخ دهید

 13. سید محمد مهدب دریاباری

  خوبی سایت تون این که مطالب کپی شده از جایی نمیذارید . هرچی هست مال خودتونه

  پاسخ دهید

 14. پشتیبانی سبزسازه

  خوبی از خودتونه مهندس عزیز!

  پاسخ دهید

 15. kiavash zaeri

  با سلام و عرض ادب خدمت همه عزیزان این سایت ارزشمند مهندسی عمران .میخواستم یه تشکر ویژه کنم از همه شما که یکی از بهترین سایت های مهندسی عمران رو دارین .

  پاسخ دهید

 16. پشتیبانی سبزسازه

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  متشکریم از نگاه گرم و لطف بی دریغ شما
  امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد
  موفق و سربلند باشید

  پاسخ دهید

 17. علی فرج نژاد

  مطا لب ارزنده ای بود

  پاسخ دهید

 18. پشتیبانی سبزسازه

  سلام دوست عزیز
  خیلی ممنون از نظرات ارزنده تر شما
  موفق و سربلند باشید

  پاسخ دهید

 19. اكبر صوفي

  سازندگان محترم بنده یک زمین به ابعاد ۱۰*۲۰ داشتم که میخاستم تیرچه فلزی بسازم نماینده شرکت یوبوت اصلاح شده به من گفت هزینه یوبوت اصلاح شده با تیرچه فلزی یکی میشود در صورتی که اگر من تیرچه فلزی ساخته بودم با ۹ عدد ستون ساختمانم رفته بود بالا در ضمن دستمزد تیرچه بین ۱۸ ال ۲۲ هزار تومان بود و که من در سازه یوبوت اصلاح شده ۲ عدد دیوار برشی بطول ۳ متر و ضخامت ۳۰ سانت و ۲ عدد دیوار برشی بطول ۲٫۴ سانت به ضخامت ۳۰ و ۲ عدد ستون ۳۰*۳۰ و یک عدد ستون ۳۰*۴۰ ترسیم کرد یعنی ۴ عدد دیوار برشی و ۳ عدد ستون با ابعاد ذکر شده و دستمزد ۳۷۰۰۰ هزار تومان و ضخامت سقف ۳۵ سانت حال شما قضاوت کنید که یک سری از این مهندس نامها چگونه تقلب میکنند برای فروش و نظارت کالا خود در ضمن بگویم اگرمی خواهید در ابعاد کوچک این سیستم را اجرا کنید اصلا مقرون به صرفه نیست

  پاسخ دهید

 20. اكبر صوفي

  در ضمن این مطلب هم بگم بعلت اینکه آزمایش خاک من از نوع درجه ۲ بود زیز ۴ دیوار برشی هم ۴ عدد چاه شمع به عمق ۴ متر وانتهای آن به قطر ۲ متر حفر شد و دور آن با میلیگرد ۲۵ کلاف شد حال تصور کنید چقدر میلیگرد و چقدر بتن فقط داخل چاه های شمع بکار گرفته شد

  پاسخ دهید

 21. اكبر صوفي

  مطالبی در موردانجام سقف های دال (یوبوت ) باید یاد داشته باشید که این هزینه ها میتواند در قیمت تمام شده ساختمان شما بالا رود ۱ – بعلت نداشتن اتصال از سقف برای انجام رابیتس کاری باید یا از پیچ رول بولت و یا از بالا باید سوراخ کاری شود و میلیگرد بصورت قلاب به پایین هدایت شو که در صورت این کار هزینه انجام رابیتس کاری هر طبقه دو میلیون تا سه میلیون ریال بیشتر میشود ۲- بعلت اینکه برخی از مهندسین میگویند رابیتس نمی خواهد لوله کشی برق هم از بالا انجام میشود و این هم هزینه سوراخ کاری توسط برق کش بیشتر میشود و با توجه به اینکه رابیتس چشم و چراغ هر خانه است باید اجرا شود ۳- در صورت داشتن دیوارهای برشی یک طرفه پیمانکاران اسکلت بتنی میگویند باید پشت دیوار برشی های یک طرفه تخته گذاشته شود که در هنگام بتن ریزی فشار بتن دیوار همسایه ها را تخریب و وارد منزلشان نشود حال باید این هزینه تخته هم اضافه شود ۴- در دیوار برشی های دو طرفه به خاطر اینکه پیمانکاران بتوانند قالبهای خود را مهار کنند احتیاج به داربست دارند حال ببیند چند دیوار برشی دو طرفه و چه مقدار داربست نیاز دارید

  پاسخ دهید

 22. مهندس دهقان

  سلام دوست عزیز.فکر می کنم وجود دیوار برشی یکطرفه رابطه ای با نوع سقف ندارد.

  پاسخ دهید

 23. اكبر صوفي

  مهندس عزیز شما هم عین همکاران دیگر به فکر جیب خودتان هستید اگر نه من چند مورد بالا را نام بردم شما فقط یکی را دیدید که آن هم نادرست است لطفا کمی توضیح در مورد جزئیات دهید چند مورد دیگر هم هست بعدا اطلاع رسانی میشود

  پاسخ دهید

 24. اكبر صوفي

  دو مورد دیگر -۱ مصرف زیاد از حد سیم آرماتور بندی و سیم نجاری جهت مهار کردن کلیه جک های زیر کل سقف۲-اگر یک پیمانکار با قالب بخواهد سقف را انجام بدهد شما فقط هزینه گازئیل و روغن سوخته را دارید ولی اگر بخواهد با ورق انجام دهد بابد کل سقف را زیر بتن پلاستیک بکشید که هم هزینه پلاستیک هم اضافه میشود و بعد از انجام سفت کاری اگر بخواهید در سقف گچ کاری انجام دهید باید با مشعل آنها را آب کنید

  پاسخ دهید

 25. اكبر صوفي

  دوستان و سازندگان گرامی فقط یک نکته بگویم که اگر خواستید این سقف یوبوت یا دال را انجام دهید اول مبلغی کمی جهت مشاوره به دفاتر مهندسی دیگر بدهید ویا با دوستان که این کار را انجام داده اند مشورت کنید و از هزینه های احتمالی چه میلیگرد و بتن و دستمزد و هزینه های دیگر با خبر شوید و سر چند پروژه رفته که کار به طبقات بالا رسیده باشد با مالک از نحوه هزینه ها با خبر شوید بعدا اگر حجت بر شما وارد شد این کار را انجام دهید گول دفاتری که نمایندگی این نوع سقفها را دارند نخورید

  پاسخ دهید

 26. سید سعید سرفرازی

  سلام و تشکر از مهندس صوفی عزیز که اطلاعاتشون رو با دیگران به اشتراک گذاشتند!

  پاسخ دهید

 27. علي علوي

  بنده سومین پروژه با یوبوت اصلاح شده اجرا کردم که دهانه ١١ متری و تعداد طبقات ٩ در نظر گرفته شد و بسیار راضی بودم
  هم از هزینه ی کمی که بیشتر شد و ارزش داشت هم از کیفیت بسیار بالای کار و همینطور حس استقامت بالایی که القا میکنه
  البته کارفرمایانی که مثل شما دنبال هزینه کم هستن و اسنکه زود تموم بشه و تحویل بدن همون تیرچه یونولیت کفایت میکنه و اینکه برای همیشه از ذهنتون دهانه بلند رو بیرون کنید

  پاسخ دهید

 28. اكبر صوفي

  دوستان گرامی اگر میخواهید از نحوه کار یوبوت هر نوع آن اطلاع کسب کنید در مورد استفاده دیوارهای برشی از چه نمره میلیگرد است اگر امکان داشتید از دیوار برشی های طبقه اول زمانی که دارد کلاف میشود بازدید کنید و دوم قبل از بتن ریزی سقف از نمره میلیگرد و نحوه کلاف شدن و مقدار استفاده میلیگرد و نحوه درگیر شدن سقف با دیوار برشیها و نوع میلیگرد آن حتما بازدید داشته باشید

  پاسخ دهید

 29. سعید

  سلام و درود
  بسیار مفید بود.باتشکر

  پاسخ دهید

 30. اكبر صوفي

  آقای علوی شما باید بدانید که سازه یوبوت تا دهنه ۱۸ متر هم جواب میده که یکی از مزایتهایش است اما شما بیان نکردید چند دیوار برشی در سازه داشتید و با چه ابعاد تا بنده به شما جواب بدم و آیا چاه شمع داشتید یا نه

  پاسخ دهید

 31. جعفری

  سلام
  داشتن دهنه بالای ۱۲ متر دراسکلت ساختمان ارزش هزینه کردن را دارد .البته سختیهای خودش را دارد . از اینکه مشکلات یوبوت را گفتید متشکرم.

  پاسخ دهید

 32. اكبر صوفي

  دوستان عزیز سلام در جدول بالا ذکر شده که وزن میلیگرد مصرفی ۵۰ کیلو است که از واقعیت به دور است شما حداقل ۱۰ کیلو بیشتر باید فرض کنید یعنی حدود ۶۵ کیلو حال در صورتی که در سازه های فلزی پیچ و مهر های بدونه سقف ۶۰ کیلو آهن مصرف میشود که به مراتب خیلی راحتر کار انجام میشود و با سرعت خیلی بالا تر و با کیفیت عالی در ضمن بنده گفتم یوبوت با دهنه ۱۸ متر جواب میدهد ولی طراح یک دیوار برشی در وسط قرار میدهد که اگر انجام ندهد میتوانید نمونه یک کاری که سقفش شکم داده به پائین را در شهر اراک خیابان خرم مشاهده کنید که یک ستون آهنی در وسط آن قرار داده اند که سقف ریزش نکند و منظره خیلی بدی به ساختمان داده است و با توجه به اینکه باید مرکزاین سقفها به مقدار ۴ الی ۷ سانت به طرف بالا باشد که در انجام رابیتس کاری مواردی باید حتما رعایت شود

  پاسخ دهید

 33. علي علوي

  کاملا مشخصه شما قصد تخریب سیستم یوبوت رو دارید و زمینه فعالیت شما یک سیستم دیگریست که یوبوت بازارش رو تهدید میکنه
  ادعاهای شما کاملا کذب و مغرضانه بوده و بر خلاف تجربیات بنده در ۴ پروژه ی گذشته است
  میزان پیگیری شما رو برای تخریب تحسین میکنم و مطمئنا وقت زیادی رو صرف این سایت و امثالش برای ارائه نظرات مخربتون میکنید
  خدا قوت

  پاسخ دهید

 34. امير حسين ايماني

  سلام وتشکر از راهنمایتان بنده سازه تیرورق و سقف کرومیت اجرا میکنم در سازه های اجراییم ولی در این نوع سازه دهنه های بالای هفت متر با مشکلات خاص خود همراست و با توضیحات شما که دهنه های بالای هفت متر تا هجده متر به این روش (یربوت)با ضخامت حداکثر چهل سانت عالی میباشد و میتوان راحت تیغه بندی و تأمین پارکینگ نمود ایشالا خدمتتون میرسم برای راهنماییهای بیشتر باتشکر

  پاسخ دهید

 35. صادقی

  با سلام.
  مقاله بسیار کاربردی و جالب بود.
  ممنون از شما مهندس عزیز و سایت سبزسازه.

  پاسخ دهید

 36. سقف وافل

  مطلب بسیار مفید و کاربردی بود. کامل ترین مطلب در بین سایت های دیگه بود.

  پاسخ دهید

 37. ابوالفضل اسدی

  ممنون از دوستان عزیز بابت نظرات مثبتشان نسبت به این مقاله . من این مقاله را برای درس روش ساخت دوره ارشد تهیه کرده بودم . دوست داشتم در اختیار دوستان عزیز قرار بده ام تا بتوانند از مطالبش استفاده کنند. آرزوی موفقیت برای همه دوستان دارم

  پاسخ دهید

کمتر از 5 دقیقه تا دریافت پکیج افزایش سرعت فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت پکیج افزایش سرعت فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت پکیج افزایش سرعت فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا شرکت در آزمون  فاصله دارید!
برای شرکت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link

دریافت آموزشهای منحصر به فرد طراحی سازه ها

یاد بگیرید که چطور سازه های اقتصادی و باکیفیت طراحی کنید، این نکات را ما به صورت هفتگی تنها به اعضای خبرنامه سبزسازه ارسال می کنیم!
عضویت سریع
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این ده نکته فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این پکیج فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link