صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  طراحی سازه های بتنی  »  طراحی ستون بتنی در قالب یک ویدئو جامع به همراه محاسبه تعداد میلگرد در ستون

طراحی ستون بتنی در قالب یک ویدئو جامع به همراه محاسبه تعداد میلگرد در ستون

همانطور که می دانید ستون بتنی به عنوان یکی از اعضای اصلی سازه و انتقال دهنده ی بار های فشاری به فونداسیون، اهمیت به سزایی دارد اما آیا روش طراحی ستون بتنی مورد استفاده ما بر روی تیپ بندی ستون اثرگذار خواهد بود؟

ما در این مقاله جامع گام به گام  طراحی ستون بتنی و نحوه محاسبه تعداد میلگرد در هر ستون  را به شما آموزش خواهیم داد. برای درک بهتر شما ویدئو فوق العاده ای را ضبط کرده ایم که تمامی نکات مطرح شده در متن مقاله را به صورت واضح بیان می کند. شما می توانید در انتهای همین صفحه این ویدئو فوق العاده را دانلود کنید.

در این مقاله چه می‌آموزیم؟

 

یک پیشنهاد طلایی

راه حل سریع : علاوه بر ایبوک کامل آموزش، با کلیک روی اینجا 2 ایبوک فوق العاده دیگر و یک ویدئوی غیر رایگان سبزسازه در زمینه طراحی سازه های بتنی را دانلود کنید و از یادگیری لذت ببرید.

طراحی ستون بتنی مطابق آیین نامه

 پیش از شروع این بخش لازم است یاد آوری شود در ساخت و سازهای رایج کشورمان، از اسکلت بتن آرمه به صورت سیستم قاب خمشی با شکل پذیری متوسط استفاده می شود. ما نیز در این مقاله با توجه به این موضوع، ضوابط محاسبه آرماتورهای قاب خمشی بتنی با شکل پذیری متوسط را مد نظر قرار داده ایم.

حداقل ابعاد ستون بتنی

به طور کلی در سازه های بتنی با قاب خمشی، ستون ها تاثیر بسیار زیادی در رفتار کلی سازه دارند؛ لذا توصیه می شود تیپ بندی اولیه ستون ها قبل از تیپ بندی تیرها انجام شود. در تیپ بندی اولیه عموماً به دنبال تعیین ابعاد مقطع ستون ها بوده و تعیین تعداد و سایز آرماتورهای آن را به تیپ بندی نهایی موکول خواهیم نمود. از همین رو اکنون در این بخش ابتدا به بررسی محدودیت های ابعادی المان های تحت فشار و خمش قاب ها (ستون ها) می پردازیم و سپس ضوابط میلگردگذاری ستون ها را بررسی خواهیم کرد.

 

ابعاد استاندارد ستون بتنی

محدودیت های ابعاد ستون های بتنی

 

با توجه به آیین نامه های بارگذاری و پهنه بندی کشور در خطر زلزله، ابعاد استاندارد ستون ها بر خلاف تیرها، در اکثر طراحی خود به خود رعایت می گردد. هر چند که این محدودیت های هندسی پیچیدگی خاصی ندارند، ولی بهتر است آن ها را کمی بیشتر تشریح کنیم (تشریح بندها به همان ترتیب و نام گذاری است که در مبحث نهم آورده شده است.)

 

 

ابعاد ستون بتنی

محدودیت ابعاد ستون بتنی

 

الف- در این بند از آیین نامه برای طراحی ستون بتنی حداقل ابعاد ستون ذکر شده است. از جمله دلایل وجود این حداقلِ ابعادی به مواردی از قبیل: عدم تامین طول مهاری میلگردهای طولی تیرها در داخل ستون،آرماتورگذاری دشوار (به خصوص خاموت گذاری ستون بتنی)، افزایش لاغری مقطع و بالارفتن احتمال کمانش ستون تحت بارهای ثقلی و … اشاره کرد. در ستون های رایج که عمدتاً مربعی هستند، ضوابط هندسی معمولاً ارضا می شوند. اهمیت این محدودیت های هندسی زمانی پر رنگ تر می شود که به جای ستون های مربعی، از ستون های مستطیلی (کتابی) استفاده شود.

 

  در چه مواردی می توان از ستون مستطیلی (کتابی) استفاده نمود؟

1-عواملی از قبیل ملاحظات معماری از جمله عدم تامین پارکینگ، افزایش مساحت مفید ساختمان، مخفی کرده برخی ستون های بتنی در داخل دیوارها و … ابعاد ستون بتنی را دستخوش تغییر قرار می‌دهد و مهندس طراح را به استفاده از ستون های مستطیلی سوق می دهد.

2- در مواردی که سختی ستون بتنی در دو راستای اصلی بالانس (متعادل) نباشد. این مورد در حالتی که در یک جهت تعداد دهانه‌ های قاب بیشتر از جهت دیگر باشد، رخ می‌دهد. در جهتی که تعداد دهانه‌ ها کمتر باشد، به واسطه کمبود سختی (و معمولا مشکل کنترل دریفت) معمولاً نیاز است از ممان اینرسی تیرها و ستون‌ها به بهترین شکل استفاده شود. در این موارد می‌توان بُعد بزرگتر ستون را در امتدادی که دهانه کمتری دارد قرار داد تا حرکت سازه در امتداد با سختی کمتر، خمش حول محور قوی ستون را ایجاد کند.

 

یک توصیه اجرایی

در صورتی که مهندس محاسب به هر دلیلی از ستون مستطیلی به جای ستون مربعی استفاده نماید، توصیه می شود که اختلاف ابعاد اضلاع ستون مشهود باشد (به عنوان مثال ابعادی مثل 50*45 یا 50*40 سانتی متر که با هم اختلاف جزئی دارند، حدالامکان استفاده نشود). علت این موضوع آن است که تشخیص مستطیل بودن این قبیل ستون ها در نقشه های پلات شده (باتوجه مقیاس کوچک آن ها) چندان آسان نیست. همین طور مشاهده شده است که به دلیل بی دقتی تیم اجرایی یا مهندس مجری، این ستون ها شبیه ستون های مربعی به نظر گرفته ممکن است هر دو ضلع مجاور آن به یک اندازه را اجرا شوند و یا گاهاً در صورتی که تعداد این قبیل ستون ها در نقشه زیاد بوده است، راستای ضلع کوچک و بزرگ ستون یا آرماتورهای هر وجه جابجا (معکوس) اجرا شده است. در صورتی که ناچار به استفاده از این قبیل ابعاد برای ستون های مستطیلی شدید، در تهیه نقشه های اجرایی این موارد را مدنظر قرار دهید تا اشتباهات اجرایی هزینه های مضافی را بر کارفرما یا پیمانکار تحمیل نکند.

ب- این بند با اعمال محدودیتی سعی در جلوگیری از لاغری بیش از حد ستون بتنی دارد. بدین گونه که نسبت اندازه کوچکترین وجه ستون به ارتفاع موثر آن، بایستی بیشتر از 1/25 باشد. ضابطه این بند با توجه به بارگذاری های ثقلی و لرزه ای، معمولاً خود به خود تامین می شود.

میلگرد گذاری ستون بتنی

قبل از این در مقالات متفاوت مانند مقاله میلگرد گذاری دال بتنی، با نحوه آرماتور گذاری آشنا شدیم اما در این مقاله قصد دراریم در رابطه با میلگرد گذاری ستون بتنی صحبت کنیم. می دانیم که آرماتورهای ستون بتنی به دو دسته ی زیر تقسیم بندی می شد:

 • میلگرد های طولی (اصلی)
 • میلگردهای عرضی (خاموت)

ضوابط میلگرد گذاری طولی و عرضی ستون بتنی، به صورت نسبتاً پراکنده در بندهای مختلف مبحث نهم آمده است. در این مقاله برای انسجام بیشتر مطالب ارائه شده، ضوابط این دو نوع میلگرد مصرفی در ستون را جداگانه بررسی و تشریح خواهیم نمود.

آرماتور گذاری طولی ستون مطابق بند های آیین نامه

محاسبه تعداد میلگرد در ستون

تذکر: همانطور که مطلع هستید در اصلاحیه اخیر مبحث نهم، برخی بندهای این مبحث به طور جزئی یا کلی حذف یا دچار تغییراتی شده اند. ما نیز در این مقاله تغییرات و اصلاحات لازم را انجام داده و توضیحات را برمبنای آن ها ارائه خواهیم داد.

تعداد میلگرد در هر ستون

 

حداقل درصد تعداد میلگرد در ستون بتنی

بند 9-23-3-2-2-1 به آرماتور طولی ستون در شرایط شکل پذیری متوسط می پردازد. بر اساس این بند حداقل درصد تعداد میلگرد در ستون بتنی یک درصد (1%) می باشد. ρmin ≤ 1%

حداکثر درصد تعداد میلگرد در ستون بتنی

تغییرات ایجاد شده در اصلاحیه اخیر در بند 9-23-3-2-2-1 یکی از مهم ترین تغییرات مبحث نهم مقررات ملی بوده است. براساس ضابطه جدید این بند، که در تصویر بالا نیز مشاهده می شود، در ستون های قاب خمشی با شکل پذیری متوسط، حداکثر درصد تعداد میلگرد در ستون بتنی هشت درصد (8%) می باشد. محدودیت حداکثر مقدار آرماتور باید در محل وصله‌ها نیز رعایت شود. ρmax ≤ 8%

در اکثر موارد اجرایی همه ی میلگرد های طولی ستون در یک محل وصله می شوند؛ توصیه می شود نسبت آرماتور طولی در محل خارج از وصله نصف حالت مجاز آیین نامه ای ( یعنی 4%) در نظر گرفته شود. البته با توجه به مسائل اجرایی توصیه می شود درصد آرماتور طولی ستون در محل خارج از وصله 3% (نه 4%) محدود شود تا به دلیل تراکم بالای میلگردها در مقطع ستون، مشکلاتی اجرایی از قبیل  جایگذاری مشکل میلگرد طولی، خاموت بندی و وصله کردن میلگردها، بتن ریزی و تراکم آن و … را پیش خواهد آورد.

از آنجایی که در نرم افزار Etabs از آیین نامه بتن آمریکا (ACI) استفاده می گردد، در صورتی که مقدار آرماتور طولی ستون از 8% تجاوز نماید، ستون قرمز رنگ شده و پیغام (O/S (Over Stress بر روی آن نمایش داده خواهد شد که به معنای عدم کفایت مقطع ستون بتنی برای تلاش های وارده است.

 

متن سنگین بود؟ نگران نباشید تمامی نکات میلگرد گذاری در ستون بتنی را می توانید در قالب یک ویدئو جامع مشاهده کنید. این ویدئو فوق العاده را در انتهای همین صفحه دانلود کنید.

 

 چرا آیین نامه برای ستون ها میلگرد حداقل تعیین کرده است؟

در جواب بایستی گفت که آیین نامه برای جلوگیری از ترد شکنی ستون، کاهش خزش و انقباض بتن و … مقدار میلگرد حداقل در محل خارج از وصله را به 1% در نظر گرفته است. درحالتی که مقطع ستون بتنی در حالت Design طراحی شود، نرم افزار Etabs قادر به کنترل این ضابطه خواهد بود. (با طراحی به روش design و check آشنا خواهیم شد.)

 

محل وصله آرماتورهای ستون و خم 1 به 6 آرماتور ها در محل وصله

وصله آرماتورهای ستون

حداقل فاصله بین میلگردهای طولی ستون بتنی

بر اساس بند 9-23-3-2-2-2 فاصله آکس تا آکس میلگردهای طولی ستون بتنی بایستی کمتر از 20 سانتی متر باشد که برای توزیع یکنواخت تر تنش های فشاری میان میلگردهاست. همین طور لازم به یادآوری است که حداقل 4 عدد میلگرد طولی برای آرماتوربندی ستون مورد نیاز است.

 

تعداد میلگرد در هر ستون

حداقل تعداد میلگرد در هر ستون

نحوه خاموت گذاری در ستون

در بند 9-23-3-2-2-7 ضوابط خاموت گذاری ریشه ستون ها در داخل فونداسیون آورده شده است. البته در این مورد بهتر است که از قبل با میلگرد گذاری فونداسیون آشنایی داشته باشید.
جالب است بدانید که ضوابط خاموت ریشه ستون بتنی دقیقاً مشابه ضوابط خاموت گذاری  درستون های ناحیه بحرانی (ویژه) می باشد ( که در ادامه با این ضوابط آشنا خواهیم شد). از جمله موارد مهمی که مهندس ناظر بایستی از اجرای آن اطمینان حاصل نماید، همین بند از آیین نامه می باشد. به عنوان یک توصیه ی اجرایی بهتر است خاموت گذاری ریشه ستون در کل ارتفاع فونداسیون ادامه پیدا کند.

 

خاموت گذاری ریشه ستون ها در داخل فونداسیون

خاموت گذاری ریشه ستون


آرماتور گذاری عرضی ستون  مطابق بند های آیین نامه

محاسبه تعداد میلگرد عرضی در هر ستون

 

نحوه خاموت گذاری در ستون

 

 

برای تشریح این بندها بهتر است شکل زیر را که مربوط به یک ستون بتنی در سازه دو طبقه است، مدنظر قرار دهیم که تمامی ضوابط این بندها خلاصه وار در این تصویر اعمال شده است.

 

 

تعداد میلگرد عرضی در هر ستون

طول ناحیه بحرانی در ستون

بند 9-23-3-2-2-3 ضوابط مربوط به تعیین طول ناحیه بحرانی (ویژه) ستون را بیان کرده است. اگر دیاگرام برش ستون ها تحت نیروی جانبی (مانند زلزله) را بررسی کنیم، خواهیم دید که در نواحی ابتدایی و انتهایی ارتفاع آزاد ستون، مقدار برش به بحرانی ترین مقدار می رسد؛ لذا آیین نامه برای خاموت گذاری ستون بتنی در این نواحی ضوابط سخت گیرانه تری را اعمال می کند.

براساس بند الف ،ب و پ طول ناحیه بحرانی ستون بتنی (L0) بدین صورت قابل تعیین است:

 L0 ≥ max { Ln/6 , بزرگترین ضلع مقطع ستون , cm45  }

با استناد به تصویر فوق می توان دریافت که «اگر از کل ارتفاع آزاد ستون، مجموع طول نواحی بحرانی ابتدایی و انتهایی را کم کنیم؛ طول ناحیه غیر بحرانی ستون به دست خواهد آمد».

فاصله میلگرد های عرضی در ستون بتنی

در بند  9-23-3-2-2-4 ضوابط مربوط به حداقل قطر خاموت و حداقل فاصله خاموت های ستون بیان گردیده است. مطابق این بند می توان گفت:

– قطر خاموت ها در ستون های قاب خمشی بتنی با شکل پذیری متوسط، بایستی حداقل 8 میلی متر (Φ8) انتخاب شود. لازم به ذکر است که رده میلگردهای عرضی (خاموت) معمولاً AII انتخاب می شود.

الف تا ت – همانطور که مشاهده می شود ضوابط مربوط به فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی ستون در موارد الف تا ت همین بند بیان شده است که می توان آن را به صورت زیر جمع بندی نمود:

S0 ≤ min { 8db min , 24db stirrub  , نصف کوچکترین ضلع مقطع ستون ,cm 30  }

 

در آخرین جمله این بند، «فاصله اولین خاموت از بَر اتصال ستون به تیر بایستی کمتر یا مساوی نصف فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی ستون باشد.» یعنی a ≤ S0/2 باشد.

طبق بند 9-23-3-2-2-5 برای خاموت گذاری نواحی غیربحرانی ستون بتنی، می توان از ضوابط کلی خاموت گذاری بیان شده در بند 9-15-12 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان استفاده نمود.که ضوابط موجود در این بند را مهندس زارع کاملا واضح توضیح داده است حتما برای درک مفهوم بند 9-15-12 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویدئو زیر را مشاهده کنید.

 

 

قطعا این ویدئو فوق العاده تنها قسمت کوتاهی از ویدئو طراحی ستون بتنی است که می توانید در انتهای همین صفحه آن را به همراه PDF مقاله دانلود کنید.

 

برای درک بهتر مطالب گفته شده، بهتر است مقایسه ای بین نحوه خاموت گذاری در ستون با شکل پذیری متوسط و ستون با شکل پذیری ویژه داشته باشیم. برای سهولت در مقایسه این حالت، کلیه ضوابط به همراه بندهای مربوطه را در شکل زیر آورده شده است:

 

نحوه خاموت گذاری در ستون

نحوه خاموت گذاری در ستون

 

اما تنها دانستن اطلاعات آیین نامه و اینکه مفهوم بند 9-15-12 چیست؛ کافی نیست. برای درک کامل هر چیزی که تئوری هست باید حتما مثال حل کنید تا کاربرد روابط را متوجه شوید به همین علت قسمت کوتاهی از ویدئو دوره طراحی سازه های بتنی که در آن مهندس زارع کاملا این بند را تشریح می کنند قرار داده ایم برای درک کامل این موضوع حداقل یک بار ویدئو زیر را مشاهده کنید.

 

 

 

تا کنون با محدودیت های هندسی و ضوابط محاسباتی آرماتورهای طولی و عرضی آشنا شدیم و سعی شد تمامی بندهای آیین نامه ای مورد نیاز برای محاسبات آرماتور در قاب خمشی با شکل پذیری متوسط به طور کامل تشریح شود.

در لابه لای موارد بیان شده، برخی توصیه های اجرایی که برای ترسیم حرفه ای نقشه های سازه ای مورد نیاز بود، گفته شد. حقیقت امر آن است که ترسیم نقشه های سازه ای حرفه ای بیشتر از آن که نیازمند تسلط به متن آیین نامه باشد، نیازمند داشتن دید اجرایی و تجربه کارگاهی است؛ چرا که نقشه های سازه ای رابطه ی مابین مهندس طراح و مهندس مجری (یا پیمانکار) بوده و به نوعی نقش زبان مهندس طراح در کارگاه را بازی می کند.

در ادامه ی این مقاله سعی خواهیم کرد ضمن آموزش گام به گام محاسبه آرماتورها از خروجی نرم افزار Etabs، موارد اجرایی و بندهای آیین نامه ای دیگری را  که برای ترسیم نقشه مورد نیاز است، اشاره کنیم. از آنجایی که جمع بندی این قبیل موارد و بیان کتبی آن کمی دشوار و یا گاهاً ابهام برانگیز است؛ قویاً توصیه می کنیم که عکس ها و فیلم های اجرایی، گزارشات کارآموزی دانشجویان از کارگاه ها، کتب و جزوات مربوط به درس اجرا و … را بررسی و مطالعه کنید تا به دید اجرایی بهتری برسید. چرا که عامل متمایزکننده ی یک اپراتور نرم افزار Etabs از یک مهندس عمران واقعی، طراحی سازه ی ایمن با اقتصادی طرح ممکن است به نحوی که مشکلات و ابهامات اجرایی آن در کارگاه به حداقل ممکن برسد.

محاسبه تعداد میلگرد طولی ستون در 3 گام

گام1: نحوه محاسبه آرماتور طولی ستون ها در Etabs

طراحی آرماتورهای طولی ستون را می توان به دو روش to be Checked  (اصطلاحاً روش چِک) و to be Designed (اصطلاحاً روش دیزاین) انجام داد.

 

  تفاوت این دو روش در چیست؟ 

روش «Check»:

در این روش طراح مقاطع ستون مثل ابعاد، تعداد میلگرد ستون بتنی، رده و آرایش میلگرد و … را به صورت دستی محاسبه و به نرم افزار معرفی کرده و به هر ستون مقطعی را اختصاص می دهد. نرم افزار برحسب تلاش های ایجاد در ستون ها، کفایت مقطع اختصاص داده شده را کنترل کرده و در صورت عدم کفایت مقطع، رنگ آن پس از طراحی قرمز خواهد شد. برای افزایش مقاومت ستون بایستی مقطع قوی تری (با ابعاد بزرگتر یا فولاد بیشتر) انتخاب شود. در گام بعد نکات اجرایی مربوط آرماتورهای طولی ستون بیان خواهد شد که برای استفاده در این روش بسیار کاربردی است.

روش «Design»:

در این روش طراح فقط ابعاد مقطع ستون را مشخص می کند و نرم افزار برحسب تنش های وارده به ستون، مساحت میلگردهای طولی مورد نیاز را محاسبه و گزارش خواهد نمود. سپس مهندس محاسب بر حسب ضوابط آرماتورگذاری ستون، با استفاده از مقدار مساحت گزارش شده توسط نرم افزار سایز و تعداد میلگرد ستون را محاسبه می کند و به عنوان میلگردهای طولی ستون در نظر می گیرد (مشابه روشی که برای محاسبه تعداد و سایز آرماتورهای طولی تیرها استفاده شد).

 

  این دو روش طراحی چه برتری هایی بر یکدیگر دارند؟

 • از آنجایی که در روش چک، کلیه مشخصات مقطع (ابعاد، سایز و تعداد میلگرد و آرایش آرماتور و …) توسط طراح به نرم افزار معرفی می شود، عمده روند تیپ بندی ستون ها در این مرحله طی شده و نهایی کردن مقاطع پس از طراحی سازه بسیار ساده تر خواهد شد.
 • در استفاده از روش چک، طراح بایستی با در نظر گرفتن ضوابط میلگرد گذاری ستون ها، مشخصات مقطع را به نرم افزار معرفی نماید و درصد مجاز آرماتور را به صورت دستی محاسبه نماید. ولی در روش دیزاین، کلیه این ضوابط برحسب آیین نامه ACI (که مطابقت قابل قبولی با مبحث نهم دارد) و توسط خود نرم افزار اعمال شده که در خروجی ها گزارش می شود.
 • کنترل ضوابطی همچون درصد آرماتور حداقل و حداکثر صرفاً در روش دیزاین ممکن بوده و در روش چک بایستی به صورت دستی توسط طراح کنترل گردد.
 • از آنجایی که تعیین مشخصات اولیه ستون ها برای مهندسین و طراحان تازه کار کمی دشوار است، توصیه می شود در وهله اول از روش دیزاین برای محاسبه مساحت آرماتورهای طولی موردنیاز ستون توسط نرم افزار استفاده کرده و سپس برای تبدیل مساحت آرماتور به تعداد و سایز میلگرد و انجام تیپ بندی مقاطع از روش چک اقدام کنند.

گام2: نکات اجرایی میلگرد گذاری ستون بتنی

قبل از شروع این گام، توصیه می کنیم ضوابط بند 9-23-3-2-1 و 9-23-3-2-2 که محدودیت های هندسی و ضوابط آرماتورهای طولی ستون را بیان کرده است، مطالعه کنید. نکاتی که برای طراحی و تیپ بندی آرماتور طول ستون مورد نیاز است، عمدتاً در قالب توصیه اجرایی هستند.

نکات در مورد ابعاد استاندارد ستون بتنی:

 • باتوجه به رفتار قاب خمشی ممکن است تلاش های ایجاد شده در ستون های زیرین کمتر از ستون های بالایی آن ها باشد. هرچند در این موارد از لحاظ تئوریک و آیین نامه ای، می توان برای ستون زیرین مقطع کوچکتری انتخاب نمود ولی این کار از نظر اجرایی مناسب نبوده و قالب بندی ستون بالایی را دشوار خواهد کرد.
 • در مواردی نظیر نکته 1، بهتر است ابعاد ستون بتنی زیرین و بالایی را یکسان در نظر گرفت ولی برای ستون زیرین از آرماتور کمتری نسبت به ستون بالایی استفاده نمود.
 • در صورت بروز حالتی مانند نکته 1، علاوه بر صعوبت قالب بندی ستون؛ برای ادامه آرماتور از ستون پایین به بالا بایستی از دیتیل های خاصی استفاده نمود. براین اساس آیین نامه دو راهکار زیر را پیشنهاد داده است:
 • راهکار1: براساس بند 9-14-11-3-1 از مبحث نهم، در صورتی که مقدار کاهش ابعاد مقطع ستون بتنی بالایی نسبت به ابعاد مقطع ستون بتنی پایین کمتر یا مساوی 7.5 سانتی متر باشد (a≤7.5 cm) می توان میلگرد طولی را خم s شکل زد.

در این حالت میلگرد انتظار ستون طبقه بالاتر به صورت پیوسته اجرا می شود که محل این خم در داخل تیر یا دال واقع شده و شیب قسمت مایل میلگرد خم شده نسبت محور ستون نباید از 1 به 6 تجاوز کند.

 

 

میلگرد گذاری ستون بتنی

میلگرد انتظار پیوسته

 

 

 • راهکار2: بر اساس بند 9-14-11-3-3 از مبحث نهم، در صورتی که مقدار کاهش ابعاد مقطع ستون بالایی نسبت به ابعاد مقطع ستون پایین بیشتر از 7.5 سانتی متر باشد (a>7.5 cm) بایستی به جای استفاده از خم s شکل، میلگرد های طولی ستون پایین را در زیر ستون بتنی بالایی قلاب کرده و برای وصله از میلگردهای مجزا تعبیه نماییم. طول این میلگردهای مجزا بایستی از هر طرف به اندازه ی طول مهاری کششی و فشاری (مه هر کدام بیشتر است) را تامین نماید.

 

میلگرد گذاری ستون بتنی

میلگرد انتظار مجزا

 

 

 • براساس عرف اجرایی، مهندسین برای کاهش ابعاد مقطع ستون از خم یک به شش استفاده می کنند. بر این اساس می توان برای ستون های کناری تا 5 cm و برای ستون های میانی 10 cm کاهش ابعاد مقطع در نظر گرفت.
 • با توجه اختلاف قیمت زیاد بتن و فولاد، مهندسین باتجربه با درنظر گرفتن مسائل اقتصادی، استفاده از ستون بتنی با مقطع بزرگ و فولاد کم را به ستون بتنی با مقطع کوچک و فولاد زیاد ترجیح می دهند. رعایت این موضوع در پروژه های بزرگ بسیار صرفه اقتصادی بسیاری دارد.
 • رعایت نکته 3 تا زمانی که معیارهای معماری (نظیر تامین پارکینگ، عدم کاهش فضای مفید ساختمان، کاهش ابعاد بازشو ها و …) را تهدید نکند، بسیار مناسب خواهد بود. لذا مهندس واقعی کسی است که بتواند تعادل را بین این معیار رعایت نماید. برای رسیدن به این تعادل بهتر است درصد آرماتورهای طولی ستون بین 0.5% و 3% محدود شود.

نکات مهم آرماتورهای طولی ستون :

 • برخلاف آرماتورهای طولی تیرها که ممکن است یک شاخه ی 12 متری میلگرد استفاده شود، میلگردهای طولی ستون ها کوتاه تر از این مقدار (معمولاً 3 الی 4 متر) هستند.
 • هر چند اجرای میلگردهای طولی ستون بتنی برای چندین طبقه متوالی بدون قطع آن ها امکان پذیر است، ولی توصیه می شود برای جلوگیری از کمانش میلگردها تحت وزن خود از این کار صرف نظر شود.
 • بهتر است آرماتورهای طولی ستون در هر طبقه قطع و میلگردهای طبقه بالاتر به آن ها وصله شود. علت این امر آن است که عموماً سایز و وزن میلگردها زیاد بوده و مهار آن ها در حین خاموت گذاری، قالب بندی و بتن ریزی دشوار خواهد شد.
 • آیین نامه برای محل وصله ستون در قاب خمشی با شکل پذیری متوسط محدودیتی ندارد ولی توصیه می شود محل وصله در یک سوم پایین یا وسط ارتفاع ستون (برای دسترسی راحت تیم اجرایی) انتخاب شود.
 • طول میلگردهای طولی بایستی به نحوی انتخاب شود که پس از بتن ریزی ستون، طول بیرون مانده از آن ها برای تامین طول وصله ی میلگردهای طبقه ی بالاتر کافی باشد.
 • در صورتی که ابعاد مقطع کوچک بود و پر فولاد باشد و مهندسی احتمال تجاوز درصد آرماتور در محل وصله را بدهد؛ بهتر است وصله ها به صورت یک در میان بالا و پایین شوند تا از تمرکز و تجمع آن ها در یک مقطع از ستون جلوگیری شود.

برای پیشگیری از چنین مواردی، توصیه می شود درصد مجاز آرماتور ستون ها در محل خارج وصله 6% و در محل وصله 3% در نظر گرفته شود (هرچند که آیین نامه آن را در محل خارج وصله 8% و در محل وصله 4% بیان کرده است).

نکات مهم میلگرد ریشه ستون بتنی :

نکات و توضیحات جامعی درمورد آرماتورهای انتظار ستون ها، در مقاله ی “میلگرد گذاری فونداسیون” ارائه شده است که توصیه ی اکید می شود حتما ببینید. اما در اینجا نیز چند نکته که در باب تیپ بندی، حائز اهمیت ترند، بیان می شود:

 • بهتر است سایز و تعداد میلگردهای ریشه مشابه سایز و تعداد میلگردهای طولی ستون در طبقه اول باشد تا از اشتباهات اجرایی به حداقل برسد.
 • در مواردی که ابعاد ستون بتنی در طبقه اول کوچک انتخاب شده است، می توان برای جلوگیری از تجاوز درصد آرماتور از حد مجاز آن، میلگرد ریشه ستون بتنی و طبقه اول رو به صورت یکپارچه (بدون قطع) اجرا نمود تا وصله ها سبب تراکم غیرمجاز میلگردها نگردد.
 • از موارد مهمی که مهندس ناظر بایستی به آن توجه داشته باشد آن است که انتهای میلگردهای ریشه حتماً دارای قلاب و خم باشند.

گام3: محاسبه تعداد و سایز آرماتور های طولی ستون

همانطور که اشاره شد، محاسبه تعداد میلگرد طولی ستون بتنی در  روش دیزاین، دقیقاً مشابه محاسبه تعداد و سایز آرماتورهای طولی تیرهاست که نحوه محاسبه کامل توضیح داده شده است پس لزومی به تکرار مجدد آن ها در این قسمت نیست.

محاسبه تعداد میلگرد طولی ستون بتنی و سایز آن به روش چِک، علاوه بر رعایت ضوابط بند 9-23-3-2-2، نیازمند در نظرگرفتن برخی نکات آیین نامه ای و توصیه های اجرایی هستند. این نکات اجرایی عبارت اند از:

 • آیین نامه برای «فاصله» میلگردهای طولی در ستون بتنی ضوابط زیادی را برشمرده است که این بندها به شرح زیر هستند:
 • براساس بند 9-14-11-1-2 و 9-23-3-2-2-2 فاصله آکس تا آکس میلگردهای طولی بایستی کمتر از 20 سانتی متر باشند.
 • بر اساس بند 9-14-11-1-4 فاصله آزاد (بَر تا بَر) میلگردهای طولی ستون باید بزرگتر از 1.5 برابر قطر بزرگترین آرماتور و 4 سانتی متر باشد.
 • براساس بند 9-14-11-1-5 و 9-21-4-1-5 فاصله دو میلگرد طولی که به هم وصله می شوند بایستی کوچکتر از 5 برابر قطر کوچکترین آرماتور باشد.
 • براساس بند 9-15-12-5 برای کاهش تعداد سنجاقی ستون بتنی باید فاصله آزاد (بر تا بر) میلگردهای طولی کمتر از 15 سانتی متر باشد.
 • حدالامکان سعی شود ابعاد ستون ها در طبقات و پلان، دارای تنوع زیادی نباشد.
 • توصیه می شود ابعاد ستون در هر دو یا سه طبقه تغییر کند تا سرعت اجرا و هزینه های قالب بندی به حداقل برسند.
 • با پیشروی در ارتفاع سازه، هر چند کاهش تعداد آرماتور به کاهش سایز آرماتورها اولویت دارد؛ ولی بایستی تعداد میلگردهای طبقه پایین بیشتر یا مساوی تعداد میلگردهای طبقه ی بالاتر باشد (چرا؟).
 • سایز میلگردهای طولی ستون بتنی به نحوی انتخاب شود که چند سایز آن با سایز میلگردهای طولی تیرها مشترک باشد تا هزینه های خرید و حمل به کارگاه تعدیل شود.
 • با توجه به ضوابط خاموت گذاری و شرایط اجرایی بهتر است به جای استفاده از آرماتور زیاد با قطر کم، از آرماتور کم با قطر زیاد استفاده شود (تا تعداد سنجاقک در ستون یا خاموت های لوزی مقطع کاهش یابد).
 • برای ارضای نکته ی 6 توصیه می کنیم در وجه ستون، به تعداد رقم دهگان بُعد ستون، میلگرد طولی قرار داده شود. مثلا برای یک ستون با ابعاد 50 * 50 سانتی متر استفاده از 5 میلگرد طولی در وجه ستون منطقی بوده و ضوابط آیین نامه ای را ارضا خواهد کرد.
 • چینش آرماتورهای ستون بتنی در مقاطع مربعی معمولاً به صورت متقارن می باشد. در این حالت تعداد کل آرماتورهای مقطع همواره مضربی از 4 می باشد.
 • معمولاً با پیشروی در ارتفاع سازه، ابعاد ستون ها کاهش می یابد. این کاهش ابعاد ستون بایستی به گونه ای باشد که طول مهاری آرماتورهای طولی تیر در داخل ستون تامین گردد.
 • به دلیل رفتار قاب خمشی در برابر نیروهای جانبی، ممکن است برخی از ستون ها در طبقات میانی سازه با مقطع بسیار ضعیف نیز جوابگو باشد (سبز یا زرد رنگ شود) ولی به دلیل مسائل اجرایی و تیپ بندی بایستی از مقاطع قوی تر (که ممکن است آبی یا سفید رنگ شوند) استفاده شود.

 

محاسبه میلگرد های عرضی ستون بتنی در 3 گام

گام1: نحوه محاسبه میلگرد عرضی ستون در  Etabs

نرم افزار Etabs مقدار میلگردهای عرضی ستون ها را همانند تیر به صورت نسبت Av/s گزارش می کند. برای نمایش میلگردهای عرضی ستون ها، پس از آنالیز و طراحی سازه، می توان از مسیر زیر برای قرائت نسبت Av/s تیرها اقدام کرد:

 

مشاهده آرماتور های برشی در ایتس

مشاهده آرماتور های برشی در ایتس

 

 

پس از زدن دکمه ok، نسبت مساحت میلگرد عرضی به فاصله خاموت ها بر حسب واحد نرم افزار در وسط ستون ها نمایش داده خواهد شد. (در این مقاله واحد ها بر برحسب cm خواهند بود).

 

 

نحوه خاموت گذاری در ستون

مشاهده آرماتور های برشی در ایتس


گام2: نکات اجرایی خاموت های ستون

ضوابط آیین نامه ای مربوط به آرماتورهای عرضی ستون ها در بند 9-23-3-2-2 آورده شده است که این ضوابط به طور کامل در اواسط همین مقاله تشریح شده است.

گام3: محاسبه تعداد میلگرد عرضی در ستون

مراحل به دست آوردن تعداد و سایز خاموت های ستون بتنی دقیقاً مشابه مراحل محاسبه تعداد و سایز خاموت در تیرهاست. لذا از تشریح مجدد آن ها صرف نظر کرده و برای یادآوری ضوابط خاموت گذاری ستون از تصویر زیر که ضوابط خاموت گذاری به صورت خلاصه در آن اعمال گردیده است، استفاده کنید.

 

 

محاسبه تعداد میلگرد در ستون در طراحی ستون بتنی

ضوابط خاموت گذاری ستون

 

مرحله 1 : تعیین طول ناحیه بحرانی

مرحله 2 : تعیین قطر خاموت ها در ناحیه بحرانی و غیربحرانی

مرحله 3 : تعیین فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی

مرحله 4 : تعیین فاصله خاموت ها در ناحیه غیربحرانی

مرحله 5 : کنترل Av/S گزارش شده و Av/S محاسبه شده براساس آیین نامه

مرحله 6 : نهایی کردن سایز و فاصله خاموت ها در ناحیه بحرانی و غیربحرانی

نتیجه گیری

 1. آیین نامه برای اجرای انواع المان های سازه ای، در بندهای مختلف محدودیت ها و ضوابطی را در نظر گرفته است.
 2. مهندس طراح علاوه بر تسلط و اعمال این بندها در ترسیم نقش های اجرایی، بایستی از تجربه کارگاهی و دید اجرایی خوبی برخوردار باشد تا نقشه های ترسیمی او کمترین ابهام و دشواری را در اجرا داشته باشد.
 3. نقشه های اجرایی مورد استفاده در کارگاه های ساختمانی نقش زبان مهندس طراح پروژه را بازی می کند. لذا لازم است این نقشه تا حد امکان شفاف و عاری از هر گونه ابهام باشند.
 4. در کنار رعایت این بندها توسط محاسب سازه، لازم است مقاطع مورد استفاده در نقشه ها دارای نظم مخصوص به خود باشند که اصطلاحاً آن را «تیپ بندی مقاطع» می نامند.
 5. در تیپ بندی مقاطع سعی می شود تنوع ابعاد، تعداد و سایز و طول آرماتورها و … در پلان و ارتفاع در حد معقولی باشد تا خطاهای اجرایی به حداقل برسند.

 

منابع :

 1. مبحث نهم مقررات ملی ساختمان
 2. Standard Method of Detailing Structural Concrete- Third Edition
 3. Manual For Detailing Reinforced Concrete Structure To EC2 – by Josa Calavera
 4. Seismic Detailing of Concrete Buildings – by David A.Fanella

 

 

 

خرید لينک هاي دانلود

دانلود رایگان اعضای ویژه

دانلود رایگان این آموزش و ده ها آموزش تخصصی دیگر به ازای پرداخت فقط 29 هزار تومان (+ اطلاعات بیشتر)

خرید با اعتبار سایت به ازای پرداخت فقط 8 هزار تومان

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت به ازای پرداخت فقط 8 هزار تومان

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 14,661 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 26اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. alipakbaz88@gmail.com

  سلام؛
  با تشکر از شما و تیم خوبتون.
  در جایی از متن اشاره شده :
  ” بهتر است ابعاد ستون بتنی زیرین و بالایی را یکسان در نظر گرفت ولی برای ستون زیرین از آرماتور کمتری نسبت به ستون بالایی استفاده نمود. ”
  در جایی دیگر اشاره شده است :
  ” با پیشروی در ارتفاع سازه، هر چند کاهش تعداد آرماتور به کاهش سایز آرماتورها اولویت دارد؛ ولی بایستی تعداد میلگردهای طبقه پایین بیشتر یا مساوی تعداد میلگردهای طبقه ی بالاتر باشد (چرا؟). ”

  بالاخره کدام ملاک است؟
  با تشکر

  پاسخ دهید

 2. مهندس وحید صدرا (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  ببینید، ستون طبقه‌ی زیرین نسبت به بالایی که نمیشه ابعادش کوچک‌تر باشه، اما به دلایلی مثل نیروی شلاقی، تقاضا توی ستون بالایی بیشتر میشه و مجور به استفاده از آرماتور طولی بیشتری می‌شیم
  بعد از اینکه طراحی انجام شد، توی دیتیل‌های اجرائی، همونطور که از اسمش پیداست، باید شرایط جوری باشه که اجرائی باشه، از جمله‌ی موارد اجرایی تعداد و سایز میلگرد هستش، تعداد میلگرد در ستون پائینی نسبت به بالائی برای این باید برابر یا بیشتر باشه تا بتونیم به تعداد لازم آرماتور انتظار داشته باشیم و قطر آرماتور هم برای رسیدن به ظرفیت لازم در هر ستون باید رعایت بشه، مثلا اگه در طبقه پائین ۸ تا میلگرد ۲۰ داریم و در طبقه بالائی ۸ تا میلگرد ۲۵، درست اینه که هر دو طبقه ۸ تا میلگرد ۲۵ داشته باشند، چون در غیر این صورت ظرفیت قسمت پائینی ستون بالایی بر اساس ۸ تا میلگرد ۲۰‌ای که از طبقه پائینی اومده محاسبه میشه و اشتباهه (یکی از اشتباهات ایتبس که کاربر باید حواسش باشه)

  پاسخ دهید

 3. خانجانی

  باسلام
  در مورد افزایش سایز ستون در طبقه فوقانی و دتایل اجرایی و در صورت وجود موارد خلاف آیین نامه در مورد این موضوع توضیح میدین?

  پاسخ دهید

 4. مهندس سعید کاویان‌پور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام.
  این حالت با توجه به اثر مدهای بالاتر و کاهش ارتفاع طبقات بالایی امکان داره به وجود بیاد اما از نظر اجرایی مورد قبول واقع نیمشه و مقطع طبقات پایین در کمترین حالت مساوی با طبقه بالاتر انتخاب میشه.

  پاسخ دهید

 5. naderan

  سلام. سازه بتنیدر ایتبس مدل کرده ام و ارماتور برشی ستون در حدود ۴۰ سانتی نتر نربع بر متر گزارش می شوند ایا اشکالی وجود دارد؟ از نسخه ۱۶٫۲٫۱ استفاده می کنم ایا این نسخه باگ و محاسبه اشتباه در این مورد دارد؟ بارگذاری را چند بار چک کرده ام و درست است.

  پاسخ دهید

 6. مهندس فرزام بداغی

  با سلام…عدد خروجی تقریبا معادل ۵ تا فی ۱۰ در هر ۱۰ سانت هست … لزوما از روی این عدد نمیشه به مشکلی در مدل پی برد ولی بفرمایید ابعاد ستون چقدر هست؟ و اگر ابعاد کوچک هست و کارگذاری این تعداد ساق آرماتور عرضی از نظر اجرایی ممکن نیست کنترل بفرمایید در بخش overwrite آیا سازه بر روی sway intermediate تنظیم شده یا خیر

  پاسخ دهید

 7. Ravina

  با سلام شکل مقایسه خاموتگذاری ستون ویژه با متوسط اصلا کیفیت نداره لطفا درستش کنید با سپاس.

  پاسخ دهید

 8. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  اگر لطف بفرمایید عنوان متن رو بگید و دقیقا بگید کدوم عکس هستش ممنون میشم
  به طور مثال بفرمایید عکس دوم در زیر تیتر نحوه خاموت گذاری ستون
  ممنون از لطفتون

  پاسخ دهید

 9. Ravina

  عنوان فاصله میلگرد های عرضی در ستون بتنی(اولین عکس،پایین اولین ویدئویی که برای همین عنوان گذاشتین).با سپاس از خدماتتون

  پاسخ دهید

 10. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با بهترین کیفیتی که امکانش بود جایگزین کردیم مهندس
  فکر می کنم اگر PDF مقاله رو تهیه کنید بهتر از این خونده بشه
  بازم اگر مشکلی بود در خدمتیم

  پاسخ دهید

 11. Ravina

  متاسفانه همین کیفیته.به نظر من بازسازیش کنید و با کیفیت خیلی بالا قرار بدین.میتونید عکس رو زوم کنید واقعا کسی که اطلاعاتی از قبل نداره تشخیص اعداد بند مشکله براش.و یک نظر هم دارم اینکه خیلی ها رو دیدم مهندسی عمران میخونن اما نمیدونن اعضای ویژه چیه،به طور مثال سیستم دوگانه بتن آرمه ویژه. برای همین یکی از نظراتم اینکه ویدئویی یا مقاله ای براش در سایت قرار بدین.

  پاسخ دهید

 12. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  حتما مهندس نظرات شما رو به دوستان واحد آموزش خواهم رسوند
  ممنون از توجه شما

  پاسخ دهید

 13. زینب

  سلام خیلی از متن شما استفاده کردم ممنون از زحمات شما

  پاسخ دهید

 14. مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام خانم مهندس خواهش میکنم
  اگر پیشنهادی در رابطه با بهتر شدن مطالب سبزسازه دارید حتما با ما در میون بذارید
  به امید پیشرفت روزافزون علم

  پاسخ دهید

 15. علیمحمدی

  سلام
  اگر در اجرا مجبور به اضافه کردن حدودا ۲۰ سانت به اویز تیر بشیم
  چه راهکاری برای تقویت تیر میدید (ارتفاع تیر ۵۰ بود و به دلیل اختلاف ارتفاع ۷۰ سانت اجرا کردیم)

  پاسخ دهید

 16. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس.
  اطلاعاتی که دادید کلی هست و برای پاسخ به این قبیل سوالات می بایست با جزئیات بیشتری کارتون رو شرح بدید. حالا اگه سوالات من پاسخ بدید، شاید بتونم از همکاران راهکاری براتون معرفی کنم.
  اگه درست متوجه شده باشم، منظورتون این هست که طراح تو نقشه های سازه ای ارتفاع تیر رو ۵۰ سانتی متر داده بود ولی شما به دلیل مسائل اجرایی (وجود اختلاف ارتفاع) ارتفاع تیر رو ۷۰ سانتی متر (۲۰ سانت بیشتر از قسمت تحانی تیر به صورت آویز) اجرا کردید؟

  اگر پاسخ سوال بالا، بله هست، بفرمایید که میلگردهای پایین تیر رو به طرف پایین شیفت دادین یا نه؟

  پاسخ دهید

 17. رشید حاجیوند

  باسلام
  دربهترین حالت طراحی یک ستون بتن مسلح، این ستون باید طی چه مکانیزمی گسیخته شود؟
  همچنین در منحنی نیروی محوری-لنگرخمشی باید در کدام ناحیه ی کنترل فشار و کنترل کشش بیوفته خروجی طراحی ستون؟
  باتشکر

  پاسخ دهید

 18. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس جان.
  در طراحی سازه ها و در عمل معمولاً نمیشه «بهترین حالت» المانی رو معرفی کرد؛ به عنوان مثال اگر ستون تو یه سازه برای بارگذاری خاصی جواب بده ولی ممکنه همون ستون با تغییرات جزئی در جهت (یا راستا) یا مقدار بارگذاری، به هیچ وجه نتونه برای سازه مورد نظر پاسخگو باشه.
  از نظر تئوریک (نظری) میشه گفت در صورتی که ستون بتن آرمه صرفاً تحت نیروی محوری فشاری باشه، ایده آل ترین مقاومت و عملکرد رو خواهد داشت و گسخیتگی در این حالت ایمن ترین و اقتصادی ترین طراحی را خواهد داشت ولی تامین چنین شرایطی در اجرا تقریباً ناممکن هست؛ لذا نکته قابل توجه اینه که برخلاف تیرها، در ستون ها نمی توان شکست نرم رو تضمین کرد؛ چون که نوع شکست بسته به مقطع ستون و مقدار بارهای وارده که تعیین کننده ی پارامترهای e و eb هستن.

  پاسخ دهید

 19. مسلم پسنده

  سلام و خسته نباشید
  میشه لطفا امکان دانلود کردن مقالات و فایل ها رو فراهم کنید؟
  ممنون

  پاسخ دهید

 20. امیر صفی‌زاده

  سلام مهندس جان برای اکثریت فایل ها امکان دانلود پی دی اف وجود دارد، به زودی برای باقی مقالات هم اضافه خواهد شد.

  پاسخ دهید

 21. mrjalalahmadi

  سلام
  امکان دانلود این مقاله به صورت pdf چرا فراهم نیست؟

  پاسخ دهید

 22. سید سعید سرفرازی

  سلام مهندس جان برای اکثریت فایل ها امکان دانلود پی دی اف وجود دارد، به زودی برای باقی مقالات هم اضافه خواهد شد.

  پاسخ دهید

 23. محمدرضا

  سلام
  ممنون
  منظورم همین مقالات نحوه آرماتور گذاری تیر و ستون هست

  پاسخ دهید

 24. حسین موسوی

  سلام خدمت همه ,تشکر بابت این اموزش عالی ..
  بعضی از مقالات بسیار ارزشمند لینک دانلود ندارند میشه پی دی اف این در دسترس قرار بدین ممنون

  پاسخ دهید

 25. امیر

  واقعا عالی بهترین سایت ب عنوان یه ادم با تجربه میگم

  پاسخ دهید

؟

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link
ثبت نام در لیست مشاوره رایگان برای قبولی در آزمون محاسبات 99
توجه: به علت کمبود وقت آزاد مشاور سبزسازه، ظرفیت این لیست محدود می باشد.
ثبت نام
close-image