صفحه اصلی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ بیست و یکم؛ بررسی سقف های کوبیاکس و یوبوت

سبزگپ بیست و یکم؛ بررسی سقف های کوبیاکس و یوبوت

سقف های کوبیاکس و یوبوت توسط مهندسان اروپایی، به دلیل مزیت های سازه ای، اقتصادی و معماری به‌ سرعت در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفت اما آیا تمام این مزیت ها برای سازه هایی که در ایران می سازیم وجود دارد؟ تفاوت این سقف ها با دیگر سقف های رایج در ایران چیست؟

در این سبزگپ به بررسی سقف های کوبیاکس و یوبوت خواهیم پرداخت. البته متن کوتاهی از این مصاحبه را همینجا می توانید مطالعه کنید و توضیحات تکمیلی و جذاب سقف های کوبیاکس و یوبوت را در ویدئو مشاهده کنید.

 

دانلود ویدئو بررسی سقف های کوبیاکس و یوبوت

 

دال مجوف چیست و دلیل وارد شدن آن به صنعت مهندسی ایران چه بوده است؟

در سیستم های دال با توجه به وجود بتن و آرماتور تحقیقاتی شروع شد مبنی بر اینکه هسته بتن مرکزی باید در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارند حذف شود و با سیستم های دیگری پر شود به همین دلیل دال های مجوف به عنوان جایگزین انتخاب شد. به طور مثال در سیستم های کوبیاکس از گوی های توخالی که عمدتا از جنس پلی اتیلن بازیافتی هستند استفاده شده است و در سقف های یوبوت هم به همین صورت.

اگر بخواهیم از دلایل اصلی انتخاب و ورود دال های مجوف به کشورمان صحبت کنیم باید به مواردی مانندزیر اشاره کنیم:

 • شروع بحث صنعتی سازی در سازه ها
 • انتقال صنعت از شرایط سنتی به بافت های جدید تر و صنعتی
 • عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد برای احداث کارخانجات
 • امکان استفاده از نیروهای اجرایی با آموزش های مقدماتی و کم
 • انعطاف پذیری خوب این سقف ها

 

بررسی سقف های کوبیاکس و یوبوت

 

سقف های کوبیاکس و یوبوت در چه نوع سازه هایی کاربرد دارند؟

همانطور که می دانید مناطق لرزه خیزی طبق آیین نامه 2800 به چهار منطقه تقسیم بندی شده است. همانطور که آیین نامه بیان کرده است در مناطق لرزه ای 1 و 2 ساختمان های تا 3 طبقه یا 10 متر ارتفاع ما مجاز به استفاده از سیستم ستون دال هستیم اما اگر از این مقدار تجاوز کند دیگر این سیستم به تنهایی کفایت نمی کند و باید نیروهای جانبی توسط دیوار برشی و یا مهاربند ها تحمل شوند. اما در مناطق لرزه ای 3 و 4

در همه سازه ها باید از دیوار برشی یا مهاربند استفاده کنیم.

همانطور که می دانید در پیش نویس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان دیوار برشی متوسط حذف شده است و ما از این به بعد دیوار برشی را به صورت ویژه خواهیم داشت. پس ما در قاب های خمشی ساختمان های فولادی و بتنی دیگر دیوار برشی متوسط را نداریم. به هر حال ما مجاز به استفاده از ستون دال به تنهایی در شهر هایی مانند تهران نیستیم و حتما باید در کنار آن از دیوار برشی استفاده شده باشد.

 

سقف های کوبیاکس و یوبوت  چه تفاوتی  با سقف دال تخت دارد ؟

موضوعات متفاوتی در این جا وجود دارد که من تنها به یکی دو نکته از این موارد اشاره می کنم.  اولین مورد بحث جمع کننده ها و ضوابط اجزای لبه ای و اجزای محیط پانچ هستند یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین سیستم های دال تخت و سیستم های دال مجوف وجود دارد بحث انتقال نیرو های خمشی و برشی از سقف به تیر است. انتقال نیرو های خمشی و برشی در سیستم دال تخت به سیستم دیوار ها به راحتی انجام خواهد شد اما در سیستم کوبیاکس و یوبوت با شرایط خاصی باید این انتقال نیرو صورت بگیرد.

تفاوت بعدی که می توانم اینجا به آن اشاره کنم بحث مقطع شکل طراحی است در سیستم های دال  تیر های کناره به شکل T طراحی می شوند اما در مقاطع کوبیاکس و یوبوت مقاطع به شکل مستطیل طراحی می شوند و در قسمتی که ما از گوی های توخالی استفاده می کنیم در کوبیاکس و یوبوت آن مقاطع به صورت I شکل استفاده می شوند.

 

نکات اجرایی سقف کوبیاکس و یوبوت

 

مزایا و معایب سقف یوبوت و کوبیاکس

مزایای فنی، معماری و اقتصادی که برای این نوع سقف ها بیان می شوند به صورت کلی هستند و چون ساختار اصلی این سقف ها از اروپا وارد شده است مهم ترین تفاوتی که ما بین ظوابط طراحی و اجرایی این سقف ها در کشور خودمان و کشور های اروپایی داریم بحث لرزه ای است.

خیلی از این مزایا از روی تبلیغات بروشوری و یا از روی مباحث طراحی که در کشور های اولیه آن وجود داشته وارد شده است. اما اگر الان بخواهیم بحث را واقع بینانه تر ادامه دهیم من مزایایی که در این مدل سقف ها شرکت ها و یا تبلیغات آنها را بیان می کننند را می گویم و هر کدام که در کشور ما تفاوت و نقض وجود دارد را بیان خواهم کرد.

اولین مزیتی که برای این سقف ها بیان می شود مدل باربری دو طرفه یا دو محوره است که این مورد در ایران و اروپا هیچ تفاوتی ندارند.

مزیت بعدی بهینه سازی المان های عمودی مانند ستون ها و دیوار های برشی است که این نکته در کشور ما به آن نمی رسیم که دلیل آن را دکتر فرخی در ویدئو بیان کرده است.

مورد بعدی بهینه سازی دال و فونداسیون است.

کاهش ارتفاع کلی سازه یکی از تبلیغاتی است که خیلی روی آن مانور می دهند. که این نتیجه یک مقداری در کشور ما حاصل نمی شود. توضیحات این جمله را دکتر فرخی در همین ویدئو بیان می کند.

 

دکتر فرخی پس از بررسی سقف یوبوت، به مقایسه این سقف با دیگر سقف های رایج در ایران از منظر اقتصادی و فنی می پردازد پیشنهاد می کنم این ویدئو را از دست ندهید.

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

تولید کنندگان آموزش
با ارسال هفتمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. زین العابدین صفایی

  سلام وقت بخیر ممنون بابت مطالب خوبتون
  یه سوال داشتم و اون اینکه منظور از دال تخت چیه ؟؟ اگر منظور سیستم دال بدون تیر هستش این سیستم هم به صورت solid میتونه اجرا بشه و هم به صورت waffle ،تو قسمتی از متن نوشته بودید که تفاوت های بین سیستم دال تخت و مجوف که به نظر میرسه خیلی درست نباشه
  ممنون میشم توضیح بدید .

  پاسخ دهید

 2. دکتر مسعود فرخی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با سلام
  در سیستم هایی مانند دال ۲ طرفه (با یا بدون تیر) و یا پیش تنیدگی و … که دال بصورت توپر اجرا می گردد و وافل که از لحاظ مسایل طراحی و ضوابط لرزه ای متفاوت تر می باشد در یک سمت قرار گرفته و سقف هایی مانند کوبیاکس، یوبوت، شاردک، اینتل دک و …. که در این مبحث نیز مقداری بررسی گردیده است تحت عنوان کلی دال مجوف یاد می گردد و لزوما دال بدون تیر مدنظر نمی باشد.موفق باشید

  پاسخ دهید

 3. aaahazara2000@gmail.com

  با سلام
  سقف کوبیاکس رو چه طور در ایتبس مدل کنیم؟
  و به چه نسبتی درصد برش و خمش رو نسبت به دال معمولی تغییر دهیم؟

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرتضی قلندری (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام
  برای طراحی اعضای قاب ها (تیر و ستون) و دیوار برای اینکه از باربری جانبی سقف ها صرفنظر کنیم، در این صورت ضرایب کاهش سختی سقف رو عددی نزدیک به صفر باید اعمال کنیم تا نقشی در باربری جانبی نداشته باشند
  در صورتیکه که خود سقف ها را بخواهیم در نرم افزار ETABS یا SAFE طراحی کنیم در اینصورت باید یک سری ضرایب به قسمت های توپر و مجوف اختصاص داده بشود .
  نرم افزار قابلیت مدلسازی دال های مجوف را ندارد
  برای همین باید سقف بصورت دال تخت توپر مدل شوند و برای نواحی مجوف با اعمال ضرایب کاهش سختی خمشی (bending) و غشایی (membrane) و وزن (weight) نواحی مجوف معادل شوند

  ⁉️اما این ضرایب به چه صورت بدست می آیند تا شرایط دال مجوف را معادل کنیم ؟
  این ضرایب را میتوانیم خودمان بر اساس ابعاد قالب های ارائه شده توسط شرکت ها محاسبه کنیم…

  مثال قالب های یوبوت

  ❌برای محاسبه سختی خمشی کافیست تاممان اینرسی قسمت مجوف را بر قسمت توپر تقسیم نماییم
  ممان اینرسی قسمت مجوف از تفاضل ممان اینرسی قسمت توپر از قسمت مجوف را بدست می اوریم
  ممان اینرسی قسمت توپر : bh3/12
  که مقدار b را میتوانیم عددی در نظر بگیریم که فرضا دو قالب در این عرض قرار بگیرد
  ممان اینرسی قسمت مجوف را هم میتوانیم با این رابطه bh3/12 محاسبه کنیم با این تفاوت که مقدار b برابر عرض قالب و h ارتفاع قالب ( فقط دقت کنیم باید ۲ تا bh3/12 کم شود بخاطر وجود دو قالب)
  bh3/12 – (2×bh3/12)
  ضریب کاهشی خمشی برابر میشود با تقسیم ممان اینرسی دال توپر به قسمت مجوف

  ❌برای محاسبه سختی غشایی کافیست تا مساحت قسمت مجوف را بر قسمت توپر تقسیم نماییم
  قسمت توپر : b×h
  قسمت مجوف :
  (b×h) – (2×b’×h’)
  که مقدار ‘b برابر عرض قالب
  و ‘h برابر ارتفاع قالب

  ❌برای محاسبه ضریب کاهش سختی وزن هم باید وزن قسمت مجوف را به قسمت توپر تقسیم نماییم
  وزن قسمت توپر برابر
  b×b×h×(yc)
  که yc برابر وزن مخصوص بتن می باشد

  قسمت مجوف هم برابر
  [(b×b×h) – (4×b’×b’×h’)] ×yc
  عدد ۴ تعداد قالب است…

  پاسخ دهید

 5. امید(هیوا) محمودی

  ممنون بسیار استفاده کردم خیلی عالی بود تشکر از عوامل سبز سازه عزیز فقط اگر طراحی سقف وافل و مدل کردن در ایتبس رو دارید لطف کنید برام ایمل کنید میدونم خواسته زیادیه ولی خیلی بهش نیاز دارم./ بازم ممنونم

  پاسخ دهید

 6. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  خواهش میکنم. نه متاسفانه طراحی سقف وافل در ایتبس رو نداریم. قطعا اگر این آموزش رو می داشتیم یادر لیست مقالات و یا در لیست محصولات مشاهده می کردید.

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.