صفحه اصلی  »  مبانی و مفاهیم عمرانی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ بیستم؛ امنیت شغلی در کنار تورم 200 درصدی

سبزگپ بیستم؛ امنیت شغلی در کنار تورم 200 درصدی

همانطور که می دانید در طول روزهای گذشته مشکلات زیادی در کشور ایجاد شد که بار دیگر به همه ما یادآوری کرد در چه شرایط اقتصادی بی ثباتی زندگی می کنیم. خیلی ها به دلیل مشکلات پیش  آمده در اینترنت و یا گران شدن قیمت سوخت، دچار بحرانی جدی در وضعیت معیشتی و کسب و کار خود شدند. اما آیا می شود برای مقابله با چنین بحران هایی آماده بود؟ تا به حال فکر کرده اید چرا برای  بعضی ها بحران های اقتصادی اهمیتی ندارد؟ چگونه از زندگی شغلی خود رضایت داشته باشیم؟

با ما همراه باشید تا همین الان به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

مقاله با بحران های اقتصادی

در همین شرایط  چند روز گذشته، برای انجام یک پروژه معماری با یکی از دوستانم تماس برقرار کردم که متوجه شدم برای انجام پروژه به کشور عمان رفته بود، تایم ملاقاتمان را برای اواسط هفته تنظیم کردیم درطول چند روزی که مشغول کار بودیم حتی یکبار هم راجع به گران شدن بنزین گلایه نکرد و اصلا حتی برایش مهم هم نبود.
درسته. در همین شرایط اقتصادی تعداد کمی هستند که حتی 3 برابر شدن قیمت بنزین و تبعات اقتصادی بعد از آن مثل گرانی سایر خدمات و اجناس، لحظه ای هم برایشان مهم نیست. آن ها مطمئنا درآمدشان هم به همان نسبت افزایش پیدا می کند؛ چرا که توانایی تبدیل تهدیدها به فرصت را دارند.

همانطور که در پادکست موج سواری در سونامی رکود صنعت ساختمان اشاره کردم، راهکاری وجود دارد که درصورت انجام آن میتوانیم وضعیت زندگی و کسب و کار خودمان را از وابستگی به این مشکلات اقتصادی جدا کنیم و به یک ثبات نسبی برسیم که با اندک اتفاقی دچار بحران نشویم و حتی  شرایطی که برای عموم مردم بحران به حساب می آید، برای ما فرصتی برای رشد باشد. عموم مردم بیشتر وقتشان را با اخبار روز میگذرانند و دائما در حال رصد کردن مشکلات و حسرت خوردن هستند اما ارزش آفرین ها به جای این کار دائما اتمسفر مثبت حوالی خودشان ایجاد می کنند. یعنی با وجود مشکلات، آنها تنها روی موفقیت خودشان تمرکز میکنند. در زمانی که اینترنت قطع شود با عینک بدبینی به آن نگاه نمیکنند و سعی میکنند در این بحبوحه که مردم درگیر حاشیه ها هستند، از فرصت به بهترین شکل استفاده کنند

در این پست قصد داریم مهمترین نکات کاربردی برای ارزش آفرین شدن را به شما بگوییم. از آن جایی که این نکات در ادامه موارد قبلی هستند توصیه می کنیم حتما مقاله موج سواری در سونامی رکود صنعت ساختمان را مرور کنید تا برای هضم کامل این مطالب آمادگی داشته باشید.

درآمد کارآفرینی  در کنار آرامش کارمندی

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم قصد داریم آمار مهمی که حاصل یک پژوهش بر روی سه دسته افراد کارآفرین، کارمند و ارزش آفرین می باشد را باهم مرور کنیم. نتایج این پژوهش بسیار شگفت انگیز بود و نقشه راه ما در ادامه مقاله خواهد بود.
باهم نتایج این پژوهش را ببینیم.

 

 

 

ویدئو بالا را مشاهده کردید؟
مطمئن هستم شماهم مانند من از نتایج آن شگفت زده شده اید. حالا خیلی بیشتر اهمیت ارزش آفرینی را متوجه میشویم و میفهمیم که خیلی از راه های قبلی برای کسب درآمد و موفقیت دیگر جواب نمیدهد. اما چرا؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، ارزش آفرینان همواره به دنبال روش های جدید هستند و در برابر تغییر کردن مقاومت نمی کنند. آنها هرگز وقت خود را با روش های تاریخ گذشته هدر نمی دهند حتی اگر آن روش ها زمانی خوب بوده باشند. اما چرا ایده های قبلی برای موفقیت و کسب درآمد دیگر جواب نمی دهند؟

 

چگونه یک کارآفرین موفق باشیم؟

 

1- بسیاری از ایده ها و مطالبی که درباره موفقیت و کسب درآمد می دانیم و یا افراد مختلف می گویند، مربوط به زمان و شرایط خودشان بود و البته که جواب هم گرفته است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دیگر جایگاه سابق را ندارند. مثلا ده سال پیش، اینکه یک تراکت جذاب طراحی و پخش میکردید خیلی برای کسب و کارتان جواب میداد. چون سیستم گوشی های تلفن همراه  هنوز اندروید نبود و اینترنت در اختیار همه قرار نداشت. شبکه های اجتماعی و تلگرام و اینستاگرام هم که حتی وجود نداشت. خیلی ها نه تنها جذب آن تراکت میشدند، بلکه آن تراکت را نگه داشته و حتی به بقیه هم میدادند. اما امروزه حتی کمتر کسی به تراکت ها نگاه میکند. زیرا کارایی گذشته خود را از دست داده و بخش زیادی از تبلیغات به فضای آنلاین منتقل شده است.

 

2- دومین مورد، تغیر شرایط اقتصادی و سیاسی است. مثلا تا همین دو سه سال گذشته، یکی از کارهای پرسود و پردرآمد داشتن نمایندگی شرکت های خارجی بود اما تحریم ها و رفتن تمام آن شرکت ها از یران در مدت کوتاه و از بین رفتن شرایط قبلی همه چیز را کاملا تغییر داد و خیلی ها را به مرز ورشکستگی کشاند.

 

3- سومین مورد هم تغیر نیازهای جامعه باتوجه به زمان است. یعنی خیلی از کارهایی که تا دیروز جواب میداد امروز دیگر جواب نمیدهد.

 

در طول چندسال گذشته شاهد تغیر در شیوه های کسب درآمد بودیم و کسب و کارهای نوپایی را دیدیم که کسی فکرش را هم نمیکرد روزی بتواند به عنوان یک شغل ثابت آنها را درنظر گرفت، امروزه نه تنها برای خود بلکه برای عده زیادی از افراد هم شغل ثابت ایجاد کردند.
اما در این بین اتفاق دیگری هم افتاد. تغیر در شغل و جسارت امتحان کردن راه های مختلف در بسیاری از افراد شکل گرفت. امروزه کسانی که برای کار در مصاحبه ها  اللخصوص در کسب و کارهای نوپا حضور پیدامیکنند کوله باری از تجربه کاری مرتبط و غیر مرتبط ولی با مدت کوتاه در رزومه خود دارند و اغلب از شرایط شغلی و درآمدی خود در همه کارهای قبلی ناراضی هستند اما دلیل این نارضایتی ها چیست و چگونه میتوان شغل مطلوب را پیداکرد؟

مطلوبیت در زندگی شغلی، نتیجه ارزش آفرینی

یکی از  مفاهیمی که در زندگی شغلی خیلی مهم است، مطلوبیت و رضایت از زندگی شغلی است. اما معنی این جمله چیست؟ چگونه می شود که از زندگی شغلیمان راضی باشیم؟ اصلا تا حالا دقت کردید چرا وقتی 200 هزار تومن به حقوقمان اضافه میشود کمی خوشحال میشویم ولی اگر 100 هزارتومن کم شود خیییلی بیشتر ناراحت میشویم؟
برای فهمیدن جواب این سوالات ویدئو زیر رو تماشا کنید تا بفهمید دلیل این احساس نارضایتی چیست و چگونه می توان شغل مطلوب را پیدا کرد.

 

 

همانطور که در ویدئو بالا هم به آن اشاره شد، یک راه مطمئن برای دستیابی به رضایت و مطلوبیت شغلی، ارزش آفرینی است. اکنون که با آمار و ارقام متوجه اهمیت و جایگاه ارزش آفرینی به ویژه در شیوه زندگی امروزه شدیم، سوال مهمی که پیش می آید این است که چه مراحلی را باید به صورت گام به گام طی کنیم تا از فردی آسیب پذیر، کارمندی معمولی و ناراضی به فردی ارزش آفرین، با درآمد بالا و رضایت بیشتر از زندگی تبدیل شدیم؟
در ادامه این مقاله مراحل گام به گام تبدیل شدن به یک فرد ارزش آفرین را به تفسیر بیان خواهیم کرد.

مثلث ارزش آفرینی

اولین نکته ای که باید بدانید این است که ارزش آفرینی دقیقا مانند مثلث متساوی الاضلاع سه ضلع دارد: تخصص، جایگاه سازی و رفتار حرفه ای

 

برای موفقیت در عمران چه باید کرد؟

 

هرکدام از این سه ضلع مهم است و باید برای آن وقت گذاشته شود. در ویدئو زیر بطور کامل توضیح دادیم که چگونه می توانید هرکدام از این سه ضلع را تقویت کنید.

 

 

 

همانطور که در ویدئو بالا مشاهده کردید، برای تقویت هر یک از این سه ضلع در مثلث ارزش آفرینی باید وقت و انرژی کافی بگذارید و نکته مهم اینکه باید روی هر سه ضلع آن باهم کار کنید. یادتان باشد ارش آفرینی مثلث متساوی الاضلاع است و اگر از این حالت جداشود به نتیجه نمی رسد.

گام به گام تبدیل شدن به فرد ارزش آفرین

سوال مهمی که وجود دارد این است که چگونه وقت و انرژی خود را برای تقویت هر سه ضلع مدیدیت کنیم؟ چند درصد از وقت خود را به هر ضلع اختصاص دهیم؟ و اصلا برای تقویت هر بخش چه کارهایی باید انجام دهیم؟ برای تبدیل شدن به یک فرد ارزش آفرین باید طبق فرمول زیر وقت و انرژی خود را به انجام کارها متمرکز کنید:

 

چگونه یک مهندس با درآمد بالا باشیم؟

 

 

در ویدئو زیر بطور کامل توضیح دادیم که برای هرمورد دقیقا چه کارهایی را و چگونه انجام دهید؟

 

 

 

دستاورد های ارزش آفرینی

دربخش آخر این مقاله به مهمترین دستاوردهایی که از طریق آرزش آفرینی میتوانید به آن دست پیدا کنید خواهیم پرداخت:

 • امنیت شغلی وابسته به خود:
  با ارزش آفرین شدن شما امنیت شغلی دارید که وابسته به خودتان است و جایگاهی برای خودتان ساخته اید. هراتفاقی که بیفتد و حتی هرشرکتی که قطع همکاری کند، این شما هستید که به بقیه شرکت ها اعلام میکنید قصد جدایی از مجموعه قبلی را دارید و از بین بقیه شرکت ها یکی را برای ادامه همکاری انتخاب میکنید.
 • درآمد بالا:
  همانطور که گفتیم درآمد شما به نسبت یک کارمند عادی خیلی خیلی بالاتر خواهد بود و دغدعه معیشت کمتری خواهید داشت و گران شدن بنزین یا هر اتفاق دیگری به یک بحران در زندگی شما تبدیل نخواهد شد.
 • توان بالا در راه اندازی کسب و کار شخصی:
  به دلیل اینکه مثل یک کارمند معمولی نبودید و درطول مدت کاریتان همواره در بطن همه کارها قرار داشتید، بعد از مدتی به راحتی میتوانید کسب و کارخودتان را راه اندازی کنید زیرا به تمام جزئیات کار مسلط هستید.
 • شهرت و اعتبار بین متخصصین حوزه کاری :
  بین همه شرکت های دیگر و افراد متخصص در آن حوزه و صنعت کاملا به عنوان یک متخصص درجه یک شناخته می شوید و موقعیت های کاری  زیادی برایتان پیش خواهد آمد.
 • داشتن مرخصی و آسایش کارمندی:
  یک کارآفرین همیشه وقتش برای کارش است و حتی نمیتواند 3 روز با خیال راحت تلفن خود را خاموش کرده و به سفر برود اما شما به اندازه همان فرد کارآفرین درآمد دارید درحالیکه  همزمان همان مقدار مرخصی و راحتی یک کارمند را هم تجربه می کنید.

 

 

تولید کنندگان آموزش
با ارسال سومین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. سلمان طاهری

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد سرفرازی عزیز
  در مورد بلاگ شخصی که صحبت کردین و گفتین شبکه سازی سازی کنید
  میشه محتواهای خودمون رو داخل سایت متمم بزاریم به جای بلاگ شخصی؟

  پاسخ دهید

 2. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با درود بهتر از سایت ویرگول استفاده کنید و البته برای توسعه بعدی بنظر من همان ایجاد یک سایت ارزان خیلی مناسب تر است.
  اگر در تور طراحی سازه ۲ شرکت کرده باشید یا هم در دوره های طراحی عملکردی سطح سوم شرکت کنید، انجا نکات بسیار جذاب و پیشرفته ای در این باره به شما گفته خواهد شد.
  موفق باشید و سلامت

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link