صفحه اصلی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ بیستم؛ امنیت شغلی در کنار تورم 200 درصدی

سبزگپ بیستم؛ امنیت شغلی در کنار تورم 200 درصدی

همانطور که می دانید در طول روزهای گذشته مشکلات زیادی در کشور ایجاد شد که بار دیگر به همه ما یادآوری کرد در چه شرایط اقتصادی بی ثباتی زندگی می کنیم. خیلی ها به دلیل مشکلات پیش  آمده در اینترنت و یا گران شدن قیمت سوخت، دچار بحرانی جدی در وضعیت معیشتی و کسب و کار خود شدند. اما آیا می شود برای مقابله با چنین بحران هایی آماده بود؟ تا به حال فکر کرده اید چرا برای  بعضی ها بحران های اقتصادی اهمیتی ندارد؟ چگونه از زندگی شغلی خود رضایت داشته باشیم؟

با ما همراه باشید تا همین الان به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

مقاله با بحران های اقتصادی

در همین شرایط  چند روز گذشته، برای انجام یک پروژه معماری با یکی از دوستانم تماس برقرار کردم که متوجه شدم برای انجام پروژه به کشور عمان رفته بود، تایم ملاقاتمان را برای اواسط هفته تنظیم کردیم درطول چند روزی که مشغول کار بودیم حتی یکبار هم راجع به گران شدن بنزین گلایه نکرد و اصلا حتی برایش مهم هم نبود.
درسته. در همین شرایط اقتصادی تعداد کمی هستند که حتی 3 برابر شدن قیمت بنزین و تبعات اقتصادی بعد از آن مثل گرانی سایر خدمات و اجناس، لحظه ای هم برایشان مهم نیست. آن ها مطمئنا درآمدشان هم به همان نسبت افزایش پیدا می کند؛ چرا که توانایی تبدیل تهدیدها به فرصت را دارند.

همانطور که در پادکست موج سواری در سونامی رکود صنعت ساختمان اشاره کردم، راهکاری وجود دارد که درصورت انجام آن میتوانیم وضعیت زندگی و کسب و کار خودمان را از وابستگی به این مشکلات اقتصادی جدا کنیم و به یک ثبات نسبی برسیم که با اندک اتفاقی دچار بحران نشویم و حتی  شرایطی که برای عموم مردم بحران به حساب می آید، برای ما فرصتی برای رشد باشد. عموم مردم بیشتر وقتشان را با اخبار روز میگذرانند و دائما در حال رصد کردن مشکلات و حسرت خوردن هستند اما ارزش آفرین ها به جای این کار دائما اتمسفر مثبت حوالی خودشان ایجاد می کنند. یعنی با وجود مشکلات، آنها تنها روی موفقیت خودشان تمرکز میکنند. در زمانی که اینترنت قطع شود با عینک بدبینی به آن نگاه نمیکنند و سعی میکنند در این بحبوحه که مردم درگیر حاشیه ها هستند، از فرصت به بهترین شکل استفاده کنند

در این پست قصد داریم مهمترین نکات کاربردی برای ارزش آفرین شدن را به شما بگوییم. از آن جایی که این نکات در ادامه موارد قبلی هستند توصیه می کنیم حتما مقاله موج سواری در سونامی رکود صنعت ساختمان را مرور کنید تا برای هضم کامل این مطالب آمادگی داشته باشید.

درآمد کارآفرینی در کنار آرامش کارمندی

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم قصد داریم آمار مهمی که حاصل یک پژوهش بر روی سه دسته افراد کارآفرین، کارمند و ارزش آفرین می باشد را باهم مرور کنیم. نتایج این پژوهش بسیار شگفت انگیز بود و نقشه راه ما در ادامه مقاله خواهد بود.
باهم نتایج این پژوهش را ببینیم.

 

 

دانلود فیلم کامل امنیت شغلی در کنار تورم 200 درصدی

 

 

ویدئو بالا را مشاهده کردید؟
مطمئن هستم شماهم مانند من از نتایج آن شگفت زده شده اید. حالا خیلی بیشتر اهمیت ارزش آفرینی را متوجه میشویم و میفهمیم که خیلی از راه های قبلی برای کسب درآمد و موفقیت دیگر جواب نمیدهد. اما چرا؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، ارزش آفرینان همواره به دنبال روش های جدید هستند و در برابر تغییر کردن مقاومت نمی کنند. آنها هرگز وقت خود را با روش های تاریخ گذشته هدر نمی دهند حتی اگر آن روش ها زمانی خوب بوده باشند. اما چرا ایده های قبلی برای موفقیت و کسب درآمد دیگر جواب نمی دهند؟

 

چگونه یک کارآفرین موفق باشیم؟

 

1- بسیاری از ایده ها و مطالبی که درباره موفقیت و کسب درآمد می دانیم و یا افراد مختلف می گویند، مربوط به زمان و شرایط خودشان بود و البته که جواب هم گرفته است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دیگر جایگاه سابق را ندارند. مثلا ده سال پیش، اینکه یک تراکت جذاب طراحی و پخش میکردید خیلی برای کسب و کارتان جواب میداد. چون سیستم گوشی های تلفن همراه  هنوز اندروید نبود و اینترنت در اختیار همه قرار نداشت. شبکه های اجتماعی و تلگرام و اینستاگرام هم که حتی وجود نداشت. خیلی ها نه تنها جذب آن تراکت میشدند، بلکه آن تراکت را نگه داشته و حتی به بقیه هم میدادند. اما امروزه حتی کمتر کسی به تراکت ها نگاه میکند. زیرا کارایی گذشته خود را از دست داده و بخش زیادی از تبلیغات به فضای آنلاین منتقل شده است.

 

2- دومین مورد، تغیر شرایط اقتصادی و سیاسی است. مثلا تا همین دو سه سال گذشته، یکی از کارهای پرسود و پردرآمد داشتن نمایندگی شرکت های خارجی بود اما تحریم ها و رفتن تمام آن شرکت ها از یران در مدت کوتاه و از بین رفتن شرایط قبلی همه چیز را کاملا تغییر داد و خیلی ها را به مرز ورشکستگی کشاند.

 

3- سومین مورد هم تغیر نیازهای جامعه باتوجه به زمان است. یعنی خیلی از کارهایی که تا دیروز جواب میداد امروز دیگر جواب نمیدهد.

 

در طول چندسال گذشته شاهد تغیر در شیوه های کسب درآمد بودیم و کسب و کارهای نوپایی را دیدیم که کسی فکرش را هم نمیکرد روزی بتواند به عنوان یک شغل ثابت آنها را درنظر گرفت، امروزه نه تنها برای خود بلکه برای عده زیادی از افراد هم شغل ثابت ایجاد کردند.
اما در این بین اتفاق دیگری هم افتاد. تغیر در شغل و جسارت امتحان کردن راه های مختلف در بسیاری از افراد شکل گرفت. امروزه کسانی که برای کار در مصاحبه ها  اللخصوص در کسب و کارهای نوپا حضور پیدامیکنند کوله باری از تجربه کاری مرتبط و غیر مرتبط ولی با مدت کوتاه در رزومه خود دارند و اغلب از شرایط شغلی و درآمدی خود در همه کارهای قبلی ناراضی هستند اما دلیل این نارضایتی ها چیست و چگونه میتوان شغل مطلوب را پیداکرد؟

مطلوبیت در زندگی شغلی، نتیجه ارزش آفرینی

یکی از  مفاهیمی که در زندگی شغلی خیلی مهم است، مطلوبیت و رضایت از زندگی شغلی است. اما معنی این جمله چیست؟ چگونه می شود که از زندگی شغلیمان راضی باشیم؟ اصلا تا حالا دقت کردید چرا وقتی 200 هزار تومن به حقوقمان اضافه میشود کمی خوشحال میشویم ولی اگر 100 هزارتومن کم شود خیییلی بیشتر ناراحت میشویم؟
برای فهمیدن جواب این سوالات ویدئو زیر رو تماشا کنید تا بفهمید دلیل این احساس نارضایتی چیست و چگونه می توان شغل مطلوب را پیدا کرد.

 

 

همانطور که در ویدئو بالا هم به آن اشاره شد، یک راه مطمئن برای دستیابی به رضایت و مطلوبیت شغلی، ارزش آفرینی است. اکنون که با آمار و ارقام متوجه اهمیت و جایگاه ارزش آفرینی به ویژه در شیوه زندگی امروزه شدیم، سوال مهمی که پیش می آید این است که چه مراحلی را باید به صورت گام به گام طی کنیم تا از فردی آسیب پذیر، کارمندی معمولی و ناراضی به فردی ارزش آفرین، با درآمد بالا و رضایت بیشتر از زندگی تبدیل شدیم؟
در ادامه این مقاله مراحل گام به گام تبدیل شدن به یک فرد ارزش آفرین را به تفسیر بیان خواهیم کرد.

مثلث ارزش آفرینی

اولین نکته ای که باید بدانید این است که ارزش آفرینی دقیقا مانند مثلث متساوی الاضلاع سه ضلع دارد: تخصص، جایگاه سازی و رفتار حرفه ای

 

برای موفقیت در عمران چه باید کرد؟

 

هرکدام از این سه ضلع مهم است و باید برای آن وقت گذاشته شود. در ویدئو زیر بطور کامل توضیح دادیم که چگونه می توانید هرکدام از این سه ضلع را تقویت کنید.

 

 

 

همانطور که در ویدئو بالا مشاهده کردید، برای تقویت هر یک از این سه ضلع در مثلث ارزش آفرینی باید وقت و انرژی کافی بگذارید و نکته مهم اینکه باید روی هر سه ضلع آن باهم کار کنید. یادتان باشد ارش آفرینی مثلث متساوی الاضلاع است و اگر از این حالت جداشود به نتیجه نمی رسد.

گام به گام تبدیل شدن به فرد ارزش آفرین

سوال مهمی که وجود دارد این است که چگونه وقت و انرژی خود را برای تقویت هر سه ضلع مدیدیت کنیم؟ چند درصد از وقت خود را به هر ضلع اختصاص دهیم؟ و اصلا برای تقویت هر بخش چه کارهایی باید انجام دهیم؟ برای تبدیل شدن به یک فرد ارزش آفرین باید طبق فرمول زیر وقت و انرژی خود را به انجام کارها متمرکز کنید:

 

چگونه یک مهندس با درآمد بالا باشیم؟

 

 

در ویدئو زیر بطور کامل توضیح دادیم که برای هرمورد دقیقا چه کارهایی را و چگونه انجام دهید؟

 

 

 

دستاورد های ارزش آفرینی

دربخش آخر این مقاله به مهمترین دستاوردهایی که از طریق آرزش آفرینی میتوانید به آن دست پیدا کنید خواهیم پرداخت:

 • امنیت شغلی وابسته به خود:
  با ارزش آفرین شدن شما امنیت شغلی دارید که وابسته به خودتان است و جایگاهی برای خودتان ساخته اید. هراتفاقی که بیفتد و حتی هرشرکتی که قطع همکاری کند، این شما هستید که به بقیه شرکت ها اعلام میکنید قصد جدایی از مجموعه قبلی را دارید و از بین بقیه شرکت ها یکی را برای ادامه همکاری انتخاب میکنید.
 • درآمد بالا:
  همانطور که گفتیم درآمد شما به نسبت یک کارمند عادی خیلی خیلی بالاتر خواهد بود و دغدعه معیشت کمتری خواهید داشت و گران شدن بنزین یا هر اتفاق دیگری به یک بحران در زندگی شما تبدیل نخواهد شد.
 • توان بالا در راه اندازی کسب و کار شخصی:
  به دلیل اینکه مثل یک کارمند معمولی نبودید و درطول مدت کاریتان همواره در بطن همه کارها قرار داشتید، بعد از مدتی به راحتی میتوانید کسب و کارخودتان را راه اندازی کنید زیرا به تمام جزئیات کار مسلط هستید.
 • شهرت و اعتبار بین متخصصین حوزه کاری :
  بین همه شرکت های دیگر و افراد متخصص در آن حوزه و صنعت کاملا به عنوان یک متخصص درجه یک شناخته می شوید و موقعیت های کاری  زیادی برایتان پیش خواهد آمد.
 • داشتن مرخصی و آسایش کارمندی:
  یک کارآفرین همیشه وقتش برای کارش است و حتی نمیتواند 3 روز با خیال راحت تلفن خود را خاموش کرده و به سفر برود اما شما به اندازه همان فرد کارآفرین درآمد دارید درحالیکه  همزمان همان مقدار مرخصی و راحتی یک کارمند را هم تجربه می کنید.

 

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

تولید کنندگان آموزش
با ارسال 17اُمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. حمیدرضا پوررضا

  بسمه تعالی
  با تشکر از اینکه بنده در در جمع خود پذیرفتید و از ارسال هدیه آقای سعید کاویان‌پور مدیر محترم آموزش سبزسازه بی نهایت سپاسگذارم و بسیارخوشحالم که فرصت پیدا کردم با تیم شما آشنا شدم و مطلب ارسالی در خصوص میزان درآمد بین سه گروه مقایسه گردیده بود که خیلی استفاده بردیم و حتی اگر شدت افرایش و کاهش در آمد ها را مقایسه کنیم به نتایج عالی دست پیدا می کنیم .
  با تشکر پوررضا

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  امیدوارم این مطالب و بقیه موارد شهریادگیری برای شما مفید باشه و بتونیم گامی هرچند کوچک در جهت ارتقای مهارت و درآمد شما برداریم.

  پاسخ دهید

 3. الهلم بهرام نژاد

  سلام، خیلی ممنونم بسیار جذاب و مفید بود. درسته حق با شماست که ۹۵ درصد فقط خیالبافن اما برای عملگرا بودن هم احتیاج به مهارت و تجربه حداقلی هست و به نظر میرسه که ابتدای کار باید مدتی به همون شیوه کارآفرینی پیش رفت. اگر غیر از اینه لطفا راهنمایی بفرمایین.
  یک سوالی هم داشتم که شاید مرتبط نباشه، مثل مشورت گرفتن در نظر بگیرین. اگر علاقه مند و قصد شروع کار در دو زمینه متفاوت داشته باشیم، از آنجایی که از این شاخه به اون شاخه پریدن شاید باعث موندن از هر دو بشه، چطور تصمیم بگیریم که در کدام زمینه فعالیت کنیم و متمرکز شیم؟ چه فاکتورهایی رو برای تصمیم گیری در نظر بگیریم؟

  پاسخ دهید

 4. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  کارآفرینی هزینه گزافی دارد و در شرایط فعلی ایران بصرفه نیست، کارآموزی حتی رایگان، از نظر هزینه ای به صرفه تر است تا اینکه شما دست به کارآفرینی با هزینه های آن بزنید.
  در سن ۲۰ تا ۳۰ تا میتوانید چیزهای خوب و جدید تجربه کنید، دنبال پول و کارهای تکراری نباشید، سعی کنید تجربیات عمیق تر و غنی تری پیدا کنید.

  بزرگان هر شاخه ای که میخواین دنبال کنید رو نگاه کنید، روندهای آینده اون موضوع رو روش تحقیق کنید، بیشترین چیزی که باید ملاکتون باشه نیاز واقعی جامعه و آینده اون هست .
  چیزهایی یاد بگیرید که افراد از شما بدون بازاریابی بخرند و نیازی به تلاش برای فروش آن نداشته باشید.

  پاسخ دهید

 5. شهناز جوادی

  ممنون عالی بود

  پاسخ دهید

 6. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس خیلی ممنون از لطفتون

  پاسخ دهید

 7. Imani

  درود ووقتتون بخیر
  فقط میتونم بگم عالی بود و انگیزه بالای منو دوبرابر کرد این مطالب، و خوشحالم بالاخره یه سایت تخصصی که واقعا درست و حرفه ای باشه بوجود اومده و خوشحالم سازمانها و شرکت ها دارای زیرسازیERPمی شوند. عالی هستین عالی میمونید.
  خداقوت

  پاسخ دهید

 8. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  خیلی ممنون از حسن توجه شما

  پاسخ دهید

 9. محمد

  سلام لطفا نحوه دانلود فیلم موجود در متن را راهنمایی کنید.
  با تشکر

  پاسخ دهید

 10. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  امکان دانلود ویدئو های داخل سایت وجود ندارد و باید به صورت آنلاین و همین جا مشاهده کنید.

  پاسخ دهید

 11. حامد ناظری

  با عرض سلام
  در مورد این مثلث ارزش افرینی
  در مورد تخصص بالا معمولا چه چیزهای کاربردی رو توصیه می کنید در زمینه نرم افزار و چیزهای دیگر با کمال تشکر از مطالب خودتون

  پاسخ دهید

 12. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس ناظری عزیز
  بسته به شما دارد که بخواهید در چه حوزه ای فعالیت کنید، باتوجه به دیسک که در این سبزگپ درباره آن صحبت کردیم ابتدا باید علایقتان را مشخص کنید،بصورت کلی نمیتوان نرم افزار و ابزار معرفی کرد.
  متشکرم

  پاسخ دهید

 13. محمد حسین

  سلام
  واقعا مطالب مفیدی بود دستتون درد نکنه. فقط کار تولید محتوا بسیار سخت هست ، اگه میشه بیشتر راهنمایی بفرمایید.
  یه مورد دیگه در آخر ویدیو یه خبر خوب به حاضرین اون سالن میدین که البته ویدیو اونحا تموم میشه، لطفا اون خبر خوب رو به ما هم بگین.
  آیا دوره ای برای حرفه ای شدن در این زمینه ها تهیه کردین؟

  پاسخ دهید

 14. مهندس سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقت بخیر
  خبر خوب همین بود که ۹۵% مردم رویاباف هستند و عملگرا نیستند و احتمالا افراد بسیار اندکی به این توصیه ها عمل خواهند کرد و این باعث میشود که اگر میخواهید به این توصیه ها عمل کنید دست پیش را داشته باشید.
  من معمولا سالانه جدیدترین نتایج خودم را باتوجه به شرایط ایران بیان می کنم، سال گذشته روش گرین آپ بود که به درد خیلی ها خورد و در پایان ۹۸ بهترین روش برای پیشرفت را ارزش آفرینی دیدم و متاسفانه هنوز وقت و حوصله برگزاری دوره در این بابت را پیدا نکرده ام.
  متشکرم

  پاسخ دهید

 15. سلمان طاهری

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد سرفرازی عزیز
  در مورد بلاگ شخصی که صحبت کردین و گفتین شبکه سازی سازی کنید
  میشه محتواهای خودمون رو داخل سایت متمم بزاریم به جای بلاگ شخصی؟

  پاسخ دهید

 16. سید سعید سرفرازی (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  با درود بهتر از سایت ویرگول استفاده کنید و البته برای توسعه بعدی بنظر من همان ایجاد یک سایت ارزان خیلی مناسب تر است.
  اگر در تور طراحی سازه ۲ شرکت کرده باشید یا هم در دوره های طراحی عملکردی سطح سوم شرکت کنید، انجا نکات بسیار جذاب و پیشرفته ای در این باره به شما گفته خواهد شد.
  موفق باشید و سلامت

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.