صفحه اصلی  »  مبانی و مفاهیم عمرانی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ نوزدهم؛ موج سواری در سونامی رکود صنعت ساختمان

سبزگپ نوزدهم؛ موج سواری در سونامی رکود صنعت ساختمان

دیروز بعد 10 سال یکی از دوستان دوران دبیرستانم  “حمید” را دیدم.  از آن بچه درس خوان ها بود، کارشناسی و کارشناسی ارشدش را در یک دانشگاه خوب دولتی در تهران خوانده بود و بعد از آن هم کارمند یک شرکت بزرگ با یک حقوق معمولی شده بود. روزی 9 ساعت کار میکرد و محل کارش هم یک پروژه خارج از شهر بود.

حالا بعد از دوسال و نیم کار، شرکتشان به دلیل مشکلات مالی، تعدیل نیرو کرده بود و متاسفانه بیکار شده است. پرسیدم: همه را بیرون کردند؟ گفت: نه، بیشتر کارمندها اخراج شدند اما یک تعدادی را نگه داشتند. گفتم: خب چرا تو جزو آن دسته نبودی؟ گفت: آنها پارتی داشتند، در این شرایط پارتی نداشته باشی به هیچ جا نمیرسی. شغل ها را بر اساس لیاقت که تقسیم نمیکنند.

 

بیکاری، ثمره فاصله بین نظام آموزش و بازار کار

یکی از مشکلات پر رنگ جامعه ما بحث بیکاری است. موضوعی قدیمی و ریشه دار که خیلی عوامل در اون نقش دارند.

از یک طرف در طول سال های گذشته شاهد رشد بی رویه شرکت ها، بانک ها و موسسات دولتی بودیم که بیش از حد نیاز، اقدام به جذب کارمند کردند و الان به دلیل کمبود بودجه و بهره‌وری پایین کارمندان، صرفا تبدیل به منبع هزینه شدند و درحال ورشکستگی یا تعدیل نیرو هستند. از طرف دیگر شرکت‌های خصوصی و بازار کار به دنبال جذب نیروهایی کاملا ماهر و آشنا به فرهنگ کاری سازمانی هستند. در این ویدئو 4 دقیقه ای مهندس سعید سرفرازی مدیر عامل گروه صنعتی سبزسازه در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

 

 

داستان بالا را مطالعه کردید؟
همه ما اطرافمان از این دسته آدم ها داریم اگر کمی واقع بینانه تر به ماجرا نگاه کنیم. کاملا درست است که در شرایط بد اقتصادی کنونی داشتن واسطه یا به زبان عامیانه “پارتی” در پیدا کردن یا نگه داشتن شغل موثر است اما واقعا چند درصد از افراد با این شرایط مشغول کار هستند؟

قطعا 100 درصد نیست. آن چند درصدی که بدون داشتن پارتی در همین شرایط اقتصادی، نه تنها درآمد خوبی دارند بلکه همیشه چندین شرکت دیگر هم به دنبال استخدامشان هستنند چه می شود؟ راز موفقیت این دسته از افراد چیست؟

فکر می کنم سروش جزو همین افراد بود:

“سروش در دانشگاه هیچ وقت معدلش بالا نبود البته سرکلاس ها هم حاضر نمیشد. بیشتر اوقات یا در کتابخانه مشغول مطالعه مقالات جدید خارجی بود یا در کارگاه های ساختمانی و سایت های عمرانی بود. سرکلاس های تخصصی خیلی بیشتر از مابقی بچه ها مثال و نکات اجرایی را می دانست و در نهایت بهتر از همه پروژه ها را انجام می داد. دقیقا از همان روزها تا به امروز سخت مشغول کار است.”

سروش هم در همین شرایط  مشغول به کار است. پس راز موفقیتش چیست؟ در همین شرایط بد اقتصادی هم می توان درآمد خوبی از عمران داشت؟ چگونه؟!

سیستم آموزشی غلط

حقیقت این است که سیستم آموزشی ما به گونه ای طراحی شده است که افراد را به یک کارمند بدون هیچ بهره وری یا تخصص خاصی تبدیل می کند. عملا هیچ مهارت فردی یا اجتماعی یا تخصصی در طول 12 سال مدرسه و حتی در دانشگاه به فرد آموزش داده نمی‌شود و افراد را به سمت مدرک گرایی سوق می دهد که در شرایط فعلی اقتصادی و احتمالا فردای ایران، عملا کاربردی نخواهد داشت.

سیستم تربیت مهندسی در ایران بسیار ضعیف است. در این سیستم تنها به مهندسین توانایی حل مسائل ریاضی آموزش داده می شود درحالیکه مهارت مهمتری که یک مهندس باید بداند و دربازار کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است توانایی شناسایی و حل مسئله است و این یعنی مهارت دیدن. یک مهندس در درجه اول باید دید مهندسی داشته باشد تا بتواند از جنبه های مختلف یک مسئله را به درستی شناسایی کند و بعد برای حل آنها از حل مسائل ریاضی و مهندسی استفاده کند.
اما از دید بازار کار به چه مهندسی، مهندس خوب گفته می شود؟ دکتر منیعی در ویدئو زیر در این باره توضیح می دهد.

 

 

 

کارآفرینی، کلید حل مشکل بیکاری یا پاک کردن صورت مسئله؟

بحث داغ این روزها در جامعه، کارآفرینی و استارتاپ است. مسیری که هیچ وقت از سختی هایش چیزی گفته نمی شود و تنها شیرینی هایش بزرگ شده است اما علت اصلی این بزرگ نمایی ها چیست؟درواقع  مسئولین در تلاشند که مردم را به سمت کارآفرینی سوق دهند تا سهم عظیمی از بار بیکاری و عدم اشتغال جامعه از گردنشان برداشته شود و مردم دیگر توقع رفع مشکل بیکاری را از آنها نداشته باشند و خودشان سعی کنند تا نه تنها برای خودشان، بلکه برای عده دیگری هم کار ایجاد کنند.

اما نکته مهم اینجاست که در آمریکا با درصد زیاد امنیت اقتصادی، تقریبا 90% شرکت ها در همان سال های اول شکست می خورند و سن بنیان گذاران کسب و کارهای موفق بیش از 40 سال است. در ایران با این شرایط ابهام دائمی، به نظر شما چند درصد شرکت ها بیشتر از یکی دو سال رشد می کنند؟

اگر نگاهی به صنعت در ایران داشته باشید متوجه خواهید شد که این حجم از موج استارتاپ نمی تواند آینده روشنی داشته باشد، چرا که اگر یک جستجو ساده داشته باشید، خواهید دید که کارخانه و صنایع بزرگ ما، آسیب زیادی در این سال ها دیده اند و عملا بسیاری از بزرگان صنایع مختلف و شرکت های باسابقه  مانند ارج، بامیلو و بسیاری از کارخانه های کوچک و بزرگ در چندسال اخیر ورشکسته و تعطیل شدند.

اما یک نکته خیلی مهم.کارمندان این شرکت ها حتی یک روز هم بعد از تعطیلی بیکار نماندند و سریع جذب شرکت های دیگر شدند. چرا؟

یک کارمند معمولی را تصور کنید. یک حقوق ثابت میگیرد که سالانه این حقوق با توجه به افزایش نرخ تورم کمی افزایش پیدا می کند، عملا راندمان چندانی ندارد و این موضوع شاید اوایل اذیتش کند اما بعد از گذشت یک مدت که به این سیستم عادت کرد است، دیگر برایش اهمیت ندارد. هدف شغلی خاصی ندارد البته اصولا به این صورت است که به جای خاصی هم قرار نیست برسد، سیستم پیشرفتش عمدتا بر اساس زیرآب زنی و چاپلوسی است و عمده وقتش را هم در طول روز با کارهای بیهوده هدر می دهد، زندگی اش کاملا تکراری است و حس بیهودگی دارد و تنها کسب درآمد او را نگه داشته است. این روال را همه ما در ساختار دولتی زیاد دیده ایم.

اما یک کارمند ارزش آفرین چه ویژگی هایی دارد؟ رابطه بین کارآفرینی و ارزش آفرینی چیست؟ کدام راه بهتر است و چرا؟ من یه کارمند معمولی ام. میتوانم کارآفرین شوم؟

جواب همه این سوالات را در ویدئو زیر بشنوید.

 

 

 

ارزش آفرینی، راه موج سواری در سونامی رکود صنعت ساخت

سروش را به خاطر دارید که کمی بالاتر داستانش را برایتان تعریف کردم؟ بعد از بررسی کردن کار ها و برنامه های سروش به چند ویژگی رسیدم:

– اول اینکه حاضر است سختی را تحمل کند اما هرکاری را قبول نمی کند، کاری را انجام می دهد که عاشقش باشد.

– دوم اینکه هرکاری را یک ذره بهتر از معمول انجام می دهد. یک ارزشی را برای هرکارش ایجاد می کند که حال کارفرما را بهتر می کند و البته که خود آن کار هم متمایز می شود. همین هم باعث شده است که کارفرما و شرکت ها این فرد را به هم معرفی کنند و درامدش هم خیلی بیشتر از بقیه باشد. این راز موفقیتش است.

پس اگر شما هم می خواهید در صنعت عمران حرفی برای گفتن داشته باشید، باید سعی کنید در هرکاری ارزش آفرین باشید. فقط با این راه در هر شرایط اقتصادی میتونید خودتان را بالاتر از دیگران نگه دارید. قبل از اینکه بخواهیم وارد جزئیات ارزش آفرینی و راهکارهای آن شویم، واجب است که یک نکته مهم را از همین اول کار مدنظر قرار دهیم.

 

“ارزش آفرینی، زیاد کار کردن نیست. درست و هوشمندانه کارکردن است.”

 

اجازه دهید با یک مثال نکته بسیار مهمی را بیان کنم:

دیده اید که بسیاری از توریست های خارجی که به کشور ما می آیند سنشان زیاد است و بازنشسته هستند، اما چقدر سرحال و پر از انرژی هستند. هم روحی و هم جسمی حالشان خوب است. اما زمانی که به پدر و مادر خودمان نگاه میکنیم میبینیم بعد از بازنشستگی کلی درد و ناراحتی روحی و جسمی دارند و اصلا شبیه آن توریست ها نیستند. دلیلش یک چیز است. توجه به یه نکته خیلی مهم برای انتخاب شغل و مسیر کاری در طول زندگی به نام نرخ فرسودگی.

اگر میخواهید بیشتر راجع به این موضوع مهم بدانید، ویدئو زیر را تماشا کنید تا به شما بگوییم نرخ فرسودگی چیست و چگونه میتوانید نرخ فرسودگیتان رو کم کنید تا همیشه سالم و شاد باشید و از زندگی لذت ببرید.

 

 

 

کلام آخر…

  1. مهارت تخصصی خودتان را افزایش دهید. طراحی عملکردی، طراحی انواع سقف های جدید و مدیریت پروژه و تخصص در اجرا و طراحی اقتصادی، چند تا از مهارت های خوب در عمران هستند که در آینده خیلی به دردتان خواهد خورد و بازار کار بیشتر به آنها نیاز دارد.
  2. تک بعدی نباشید و مهارت های فردیتان را افزایش دهید. فروش، مارکتینگ، توانایی مذاکره و فن بیان ازجمله مهارتهای فردی پرکاربرد در مهندسی عمران هستند که میتواند خیلی به پیدا کردن کار، فروش یا عرضه خدمات و محصولات کمک کند.
  3.  مطمئن باشید اگر در جامعه مهندسی شبکه خوبی برای خودتان بسازید، یک روز هم بیکار نمی مانید. شرکت مستمر در رویدادهای عمرانی و ارتباط با بزرگانی که آنجا هستند، عضویت در انجمن های بزرگ مثل انجمن بتن یا سازه های فولادی یا مهندسین محاسب، ارتباط با متخصصین در گروه ها و کانال های تلگرام و لینکداین سه مورد از راه های خوب برای شبکه سازی است.
  4. در هر راهی که میخواهید تلاش کنید، حواستان به نرخ فرسودگی هم باشد. ارزش آفرینی همان کاری است که نرخ فرسودگی شما را کم می کند تا زندگی بهتری داشته باشید.

 

در پست های بعدی به تعریف ساختار ارزش آفرینی و مراحل گام به گام ارزش آفرین شدن خواهیم پرداخت.

 

تولید کنندگان آموزش
؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link