صفحه اصلی  »  گفتگو های تخصصی  »  سبزگپ شانزدهم؛ تحلیل آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸

سبزگپ شانزدهم؛ تحلیل آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸

آزمون محاسبات نظام مهندسی مهر 98 هم با تمام خوشی و ناخوشی ها برگزار شد اما بسیاری از دوستان عزیز سبزسازه ای به دنبال تحلیل آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸ بودند به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم در یک گفتگوی زنده کوتاه به تمامی دغدغه های شما بپردازیم.

در ویدئو زیر مهندس کاویان‌پور به سوالات مطرح شده شما و نکات مهم دیگری پرداخته است که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

 

 

دانلود ویدئو تحلیل آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸

 

1. چالشی بودن آزمون محاسبات مهر 98

آزمون محاسبات امسال مشابه برخی آزمون‌های ادوات گذشته، سوالاتی داشت که نشان میداد هدف طراح صرفا به چالش کشیدن و اثبات این موضوع بود که شما در هر صورت نمی‌توانید صرفا با مطالعه منابع آزمون محاسبات به همه سوالات پاسخ دهید.

 

2. دیدگاه های کلی نسبت به آزمون محاسبات 98

از طرفی این سختگیری برای بحث مهمی مثل محاسبات سازه که با جان و مال انسان ها ارتباط مستقیم دارد تا حدودی لازم است تا هر فردی با هر سطح علمی نتواند وارد این حیطه کاری شود. از طرفی این میزان سختگیری در برخی سوالات که کاربرد طراحی سازه ندارد، دور از منطق است. در انتها باید علی‌رغم اعتراض به نوع سوالات و نه سطح سوالات، خود را برای شرایط مشابه آماده کرد و این کار با تمرین و درک درست مفاهیم امکان پذیر خواهد بود.

اگر هدف شما کار کردن در زمینه طراحی سازه است، هرگز دست از آزمون دادن برندارید، چرا که کار کردن بدون داشتن پروانه محاسبات نوعی بیگاری است.

 

راه های قبولی در آزمون محاسبات مهر 99

 

3. اولین و کامل ترین پاسخنامه آزمون محاسبات مهر 98

در پاسخنامه سبزسازه همه سوالات به صورت کامل تحلیل شد، پاسخ ها بررسی شد و سوالاتی که امکان حذف آنها به علت اشتباه بودن سوال وجود داشت مشخص گردید. همین الان می توانید پاسخ تشریحی آزمون محاسبات مهر 98 را به صورت رایگان دانلود کنید.

نکته قابل توجه اینکه نحوه حذف معمولا به این صورت هست که خود مسئولین از بحث ها مطلع می شوند و اشتباهات به دست شان می رسد، ضمن اینکه اعتراض به شرایط آزمون بدون شک بی تاثیر نبوده و نخواهد بود اما نباید به امید اعتراض باشیم.

  سبزسازه امسال رکورد پاسخ دهی آزمون نظام مهندسی را شکست تا این اعتماد را به مخاطبینش بدهد که هیچ سوالی بدون پاسخ نخواهد ماند. ما سوالاتی را حل کردیم که هیچ فردی حتی اشاره ای به آنها نکرده بود، برای مثال همین سوال مربوط به خمش دومحوره.

 

آزمون محاسبات نظام مهندسی خیلی سخت بود

 

4. سوالات خارج از چهارچوب

یکی از انتظارات مخاطبین همه مجموعه‌های آموزشی پس از آزمون، این است که همه سوالات در آموزش پوشش داده شده باشد،‌ باید گفت “این یک خواسته غیر ممکن است”، سبزسازه در همه ادوار آزمون تلاش کرده به بهترین حالت ممکن مفاهیم لازم را آموزش داده و سوالات مختلف با انواع سطح را پوشش دهد، اما نمی‌توان مزاج طراح را پیش‌بینی کرد، به هر شکل از هر موضوعی سوال تالیفی طرح شود، طراح می‌تواند طوری سوالات را ترکیب کند یا از مباحثی سوال بیاورد که در هیچ آموزشی پوشش داده نشود.

اما در عین حال تشابه 85 درصدی آزمون محاسبات مهر 98 با تور جامع آزمون محاسبات سبزسازه  جزئی از افتخارات مجموعه صنعتی سبزسازه است.

 

5. راه موفقیت در آزمون محاسبات

برای قبولی در آزمون محاسبات نباید تنها متکی بر سوالات تالیفی باشید، مطالعه شما باید با یادگیری عمیق مفاهیم همراه باشد نه صرفا روخوانی و تست زدنی که اگر تست تغییر پیدا کند قادر به پاسخ گویی نباشیم؛ درواقع تست، مطالعه مفهومی، مرور و … همه در کنار هم معنی خواهد گرفت. در آپدیت بعدی تور محاسبات قطعا مفاهیمی که در آزمون مهر 98 ما را به چالش وا داشت را بررسی خواهیم کرد.

مطلب بعد که خواستم اشاره ای داشته باشم این که راه حل موفقیت شما، این نیست که محتوای آموزشی ایی تهیه شود که 100 درصد تمام بندها را پوشش داده باشد! همانطور که همه‌ی ما در جریان هستیم، اکثر مهندسین به دلایل شغلی و متاهل بودن و …، فرصت کافی حتی برای مطالعه مهمترین بندهای آیین نامه ها را  ندارند؛ چه برسد به اینکه بخواهیم مدت آموزش ها را، مثلا دو برابر کنیم تا همه چیز را پوشش دهیم؛ آن هم به خاطر 10 سوال از کل آزمون که اصلا قرار نیست سر جلسه حل شوند.

 

لازمه موفقیت در آزمون محاسبات نظام مهندسی

 

6.تنها آزمون محاسبات در سال 98 

آزمون امسال احتمال برگزاری مجدد ندارد، طبق سوابق سال های پیش،‌ آزمون بعدی احتمالا در اردیبهشت ماه 99برگزار خواهد شد.

 

7.هوشمندی و حذف سوالات دشوار، راه قبولی در آزمون امسال

هر آزمون بخش های ساده و دشوارش را دارد، در این آزمون نیز می توانستید با هوشمندی و حذف سوالات دشوار، وقت را به سوالات متوسط و آسان دهید و قبول شوید، آزمون محاسبات رقابت شما فقط به ۵۰ درصد نیاز دارید و قرار نیست همه سوالات آزمون را در آن چهار ساعت حل کنید.

8. تنها با 4 ماه تلاش، میتوانستید به راحتی در آزمون محاسبات قبول شوید

نکته بعدی که باید در تحلیل آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸ به آن اشاره کنم این است که در این آزمون کافیست به ۳۵ الی ۴۰ سوال پاسخ دهید. در آزمون اخیر میشد به ۲۰ سوال آسان در مدت ۴۵ دقیقه پاسخ گفت و برای ۱۵ سوال دیگر در مدت باقیمانده آزمون تلاش کرد. به هر حال با همه دشواری‌های موجود، با مطالعه حدود ۴ ماه به صورت مداوم و با درک صحیح مفاهیم و نه با حفظ راه حل سوالات،‌ امکان قبولی در آزمون وجود داشت، چون سوالات در سه سطح وجود داشت،‌ حدود ۲۵ سوال در سطح ساده که به راحتی و فقط با مطالعه آیین‌نامه‌ها امکان پاسخ به ۲۰ تای آن فراهم بود. ۱۵ سوال نیز در سطح متوسط قرار داشت که باید شرکت کننده مفاهیم را به صورت کامل درک کرده و به مدت حداقل ۴ ماه تمرین کرده بود و در انتها نیز حدود ۲۰ سوال در سطح دشوار بود که امکان حل آنها در زمان آزمون فراهم نبود و باید از مهارت‌های شرکت کننده در تست‌زنی باشد تا بتواند آنها را در آزمون حذف کرده و به سوالات دیگر بپردازد.

 

9.مدیریت زمان، نکته کلیدی موفقیت در جلسه آزمون

مشابه کنکور شما باید مدیریت زمان را جدی بگیرید، ممکن است در خارج از آزمون شما به راحتی نمره بالای ۸۰ بگیرید اما مهم این است بتوانید در وقت آزمون همه چیز را مدیریت کنید، سبزسازه در فایل های مشاوره ای که در اینستاگرام هم مداوم استوری میشد، این روش پاسخگویی را یادآوری میکرد و مهندس حیدری هم بارها در فایل های مشاوره ای و تماس ها به آن پرداخته بود.

 

تکنیک های مدیریت زمان در آزمون محاسبات نظام مهندسی سال 1399

 

 

10.بیشترین درصد مشابهت سوالات آزمون محاسبات 98 به آزمون های آزمایشی سبزسازه


در این آزمون 93 درصد تشابه سوالات با آموزش ها و آزمون های سبزسازه وجود داشت که مستندات آن ارائه شده است و در کانال سبزسازه قرار خواهد گرفت. شما فقط کافی بود با مطالعه هوشمندانه، فقط همین مقدار از مطالب را یاد گرفته و در آزمون شرکت کنید.

 

11. از هم اکنون برای آزمون بعدی شروع کنید

مطالعه هوشمندانه یعنی زود و درست مطالعه کنید، زود یعنی طبق برنامه مطالعاتی  8 یا 6 ماهه و درست یعنی طبق بودجه بندی سه آزمون اخیر که فیلم بودجه بندی سه آزمون اخیر به همراه مشاوره کامل به زودی در اختیار شما قرار داده می شود.

 

تحلیل سوالات آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸

 

خرید لينک هاي دانلود

با عضویت بدون وارد کردن اطلاعات رایگان دریافت کنید.

دانلود و ذخیره فقط همین آموزش ( + عضو شوید و یا وارد شوید !)

دانلود سریع و بدون نیاز به عضویت و رایگان

تولید کنندگان آموزش
با ارسال نهمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. مهدی چوپان خویردی

  با سلام و قبولی طاعات و عبادات
  بنده مهندس عمران هستم و امسال میخوام در آزمون نظام مهندس قسمت نظارت شرکت کنم از شما دوست عزیز میخوام به من کمک کنید که بتونم در آزمون قبول بشم.
  آموزش گام به گام کار با نرم افزار etabs و safe هم برام بفرستید
  با تشکر از لطف شما

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  پیشنهاد می کنم ابتدا ویدئو های روش قبولی در نظارت و اجرا مهندس حیدری رو حتما ببینید.
  شما برای قبولی در آزمون نظارت می تونید از پکیج نظارت و اجرا سبزسازه استفاده کنید و برای کار با این دو نرم افزار هم می تونید در دوره طراحی سازه شرکت کنید.
  البته جناب مهندس تمام دوره ها رو باهم شروع نکنید، اگر با مشاور فروش دوره ها تماس بگیرید بهتر می تونند کمکتون کنند.
  شماره تماس: ۰۵۶۳۲۰۴۴۰۳۹

  پاسخ دهید

 3. محسن دیاری

  سلام…فایل ویدیویی سبز گپ شانزدهم دچار مشکل هست و به طور کامل پخش نمیشه..لطفا بررسی کنید

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام وقتتون بخیر مهندس
  ویدئو رو مجدد آپلود کردم، بی زحمت شما یا مرورگرتون رو عوض کنید یا کلید های ctrl+shift+R رو باهم بگیرید و مجدد امتحان کنید.

  پاسخ دهید

 5. محسن دیاری

  خانم مهندس ممنون..مشکل ویدیو حل شد

  پاسخ دهید

 6. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خواهش میکنم مهندس
  خوشحال میشیم اگر مشکل و یا پیشنهاد دیگه ای در رابطه با بهتر شدن سایت دارید رو حتما مطرح کنید.

  پاسخ دهید

 7. احسان حیدری

  سلام و خسته نباشد
  آیا میشه با چند سال فاصله از مقطع کارشناسی در ۶ ماه به سطحی رسید که بشه در آزمون محاسبات قبول شد؟

  پاسخ دهید

 8. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام مهندس
  هیچ چیزی نشدنی نیست. اگر با یک برنامه ریزی درست پیش برید قطعا موفق میشین
  به نظرم مهندس مقالات مشاوره ای نظام مهندسی رو مطالعه کنید خیلی کمکتون میکنه، البته میتونید با خانم شهرزاد صادقی مشاور دوره های سبزسازه هم صحبت کنید حتما کمکتون میکنند.
  شماره تماس: ۰۵۶۳۲۴۳۴۳۳۹

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.