صفحه اصلی  »  دسته‌بندی نشده  »  ۶ راه رسیدن به اهداف در زندگی

۶ راه رسیدن به اهداف در زندگی

از آنجایی که از مقاله چگونه با حقوق بالا استخدام شویم، استقبال خیلی خوبی شد، تصمیم گرفتیم تا مقالاتی مرتبط با این سبک مطالب را برای شما مهندسین عزیز منتشر نماییم.

همانطور که همه ما می دانیم، بسیاری از اوقات اهدافمان عملی نمی شود و اگر برای خودمان همواره هدفهایی مشخص کنیم که عملی نشوند، به مرور زمان اعتماد به نفسمان کاهش می یابد و به فردی تبدیل می شویم که حتی نمی تواند کوچک ترین تصمیمات خود را عملی کند. هدف ها بخش مهمی از زندگی ما را تعیین می کنند، البته اگر واقعا برای زندگی مان ارزش قائل باشیم و بخواهیم دستاوردی کسب کنیم و روز ها و شب ها را با تحلیل اخبار زرد شبکه های اجتماعی و فیلم های آبکی تلویزیون از پی هم نگذرانده باشیم.

 • اما چه اهدافی می توانند عملی شوند؟
 • چگونه اهدافی تعیین کنیم که عملی باشند؟

اگر دقت کنید اهدافی که هیچ وقت به آنها نمی رسیم همان هدف هایی هستند که برایمان آنچنان ارزشی ندارد و اتفاق نیفتادن آنها هیچ تاثیری روی روند زندگی ما ندارد. مثلا تصمیم می گیریم از فردا مسواک بزنیم و دندان های سفیدی داشته باشیم، اما چون بنظر ما این هدف در کوتاه مدت و روزهای آتی هیچ تاثیر آنچنانی روی روند زندگی ندارد، هیچ وقت نمی توانیم آن را به خوبی عملی کنیم.

اگر دقت کرده باشید، اغلب افراد موفق اهدافی جاندار، سخت و ضروری داشته اند. اهدافی که شعاری نبوده و از صمیم دل به آن علاقه داشته اند، اهدافی که همه چیز آن ها بوده و برای رسیدن به آن از جان و دل مایه گذاشته اند.

برای موفقیت در عملی کردن اهداف ما می توانیم اینگونه عمل کنیم :

 1. اهداف را به علایق متصل کنید :

اهداف می بایست در جهت علاقه باشند.

سعی کنید اهدافی انتخاب کنید که در جهت علایق قلبی و درونی شما باشد و خودتان حتما دوست داشته باشید، آنها را عملی کنید. به عنوان مثال من هدف گذاری می کنم که در پایان امسال حتما بتوانم یک سازه ۵۰ طبقه فولادی را تحلیل و طراحی کنم و این هدف زمانی اتفاق می افتد و خواهم توانست به آن برسم که واقعا به موضوعات محاسباتی و طراحی علاقه داشته باشم .

 

 1. یک ارتباط شخصی برقرار کنید :

اهدافتان را به اشخاص ربط دهید.

سعی کنید هدف خود را به یک ارتباط شخصی مرتبط کنید. این ارتباط می تواند کور کردن چشم یک رقیب، خوشحال کردن افراد مورد علاقه و چیزهای شبیه این باشد.

به عنوان مثال اگر شما نمی توانید به آن مهندس عمران بزرگی که آرزو دارید تبدیل شوید و همواره از مسیر مورد نظر دور می شوید، می توانید این را در نظر بگیرید که با رسیدن به این هدف، همسرتان را بسیار شاد می کنید یا می توانید با رسیدن به این هدف حال پسرعمویتان که همیشه با او مقایسه می شدید را بگیرید!

 

 1. به یک نتیجه فوق العاده فکر کنید:

goals-to-result

گاهی کور کردن چشم پسر عمو، خوشحال کردن همسر یا هر رابطه شخصی دیگر، آنقدر انگیزاننده نیست که شما بتوانید بخاطر آن هدفی را عملی کنید. در این زمان باید به نتایج کار فکر کنید، پول و ثروت می تواند یک انگیزه فوق العاده ایجاد کند. همین که هر روز در قصر رویایی تان کمی قدم بزنید و خیال پردازی کنید احتمالا بتواند در شما شوق زیادی برای رسیدن به آن هدف شغلی ارزشمند ایجاد کند.

تصویر سازی ذهنی تا حد بسیار زیادی در شما انگیزه ایجاد می کند. ضرورتی ندارد که حتما رویاهایی انجام نشدنی در نظر بگیرید. برعکس، سعی کنید رویاهایی را در نظر بگیرید که حتما خواهید توانست به زودی به آن دست پیدا کنید و پس از اینکه چندین بار به رویای خودتان رسیدید، دیگر اینقدر اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد که احتمالا به یکی از موفق ترین افراد آن حوالی تبدیل شوید.

 

 1. اهدافی نزدیک تعریف کنید:

قطعا تعریف کردن اهدافی که قرار است از سال دیگر شروع شوند و هیچ تاثیری بر روی روند زندگی شما ندارند، کار بسیار ساده ای است چرا که وقتی به موعد عملی شدن آن می رسید:

 • یا آن را فراموش کرده اید
 • یا حس انجامش را ندارید
 • یا مثل زمانی که آن را تعیین کرده اید، دیگر برایتان مهم نیست.

بنابراین باز هم آن را به تعویق خواهید انداخت. اهدافی تعیین کنید که برایتان حکم مرگ و زندگی را داشته باشند و همین الان نیاز به شروع کردن داشته باشند، نه از شنبه صبح ! باید فوریت را برای اهدافتان تعیین کنید و با زمان بندی دقیق پیش بروید.

 

 1. از وسوسه ها دور شوید:

اغلب ما دوستانی داریم که اساسا هیچ هدفی در زندگی خود ندارند، شغلشان فوروارد کردن جوک های تلگرام، شرکت در بحث های بی مصرف گروه های تلگرام و لایک کردن عکس های دنیا جهانبخت در اینستاگرام است! پرسه زدن با این سبک افراد شما را به خلسه ای فرو خواهد برد که هیچ وقت نتوانید به اهدافتان برسید. افراد اطراف شما شرایط زندگی و طرز فکرتان را تعیین می کنند، اگر شما با جمعی از افراد چاق دوست باشید، پس از مدتی نشست و برخاست با آن ها به خاطر خوردن فست فود چاق خواهید شد. شک نکنید با هر قشری با هر طرز تفکری مصاحبت کنید، به یکی از آنها تبدیل خواهید شد و آینده ای شبیه آنها خواهید داشت. این افراد می توانند دوستانی معتاد باشند، پدر و مادرتان باشند که معلم هستند یا هر قشر دیگری ! شک نکنید که آینده شما دقیقا شبیه آن ها خواهد شد چرا که افکار آنها در شما نفوذ کرده و شخصیتتان را به سمت آنها خواهد راند.

پس اگر می خواهید در مهندسی عمران موفق شوید و در اهدافتان سست و بی اراده نگردید، با افراد موفق همین رشته ارتباط برقرار کنید، دوست شوید و سعی کنید زندگی تان را بر محور رفتار آنها در زمانی که هم سن شما بوده اند، تنظیم کنید!

اگر این چنین افرادی در اطراف شما نیستند، میتوانید مصاحبه های آنها را بخوانید و سعی کنید در زندگی آنها تحقیق کرده و ببینید آنها چگونه به این سطح رسیده اند. به جای گفت و گو و رفت و آمد با افرادی که نمی خواهید در آینده شبیه آنها شوید، خودتان را با خواندن کتاب های افراد موفق و گفت و گو با آنها سرگرم کنید.

 

 1. “نرسیدن به هدف” را به آبرو ریزی تبدیل کنید:

مورد تمسخر واقع شوید!

یک راهکار جالب و البته پر ریسک این است که هدف کوتاه مدت تان را برای افراد اطرافتان تعریف کنید، احتمالا آنها هر روز از شما درباره میزان پیشرفت خواهند پرسید و اگر روزی به هدفتان نرسید، آنها شما را مسخره خواهند کرد. شما می توانید همین مسخره کردن را دلیلی قرار دهید که باید حتما به هدفتان برسید! البته اگر واقعا مصمم هستید، این راه را انتخاب کنید!

پس، از همین حالا برای خودتان اهدافی یک ساله ترسیم کنید. آن را به اهدافی برای شش ماه آینده و بعد به اهدافی برای سه ماه آینده، بعد اهدافی برای دو ماه آینده و یک ماه آینده و دو هفته آینده و یک روز آینده و در نهایت اهدافی که باید تا همین امشب به آن برسید ریز کنید.

شک نکنید که اگر خودتان را دائما مورد بررسی قرار دهید و اهدافتان را روی کاغذ نوشته و هر روز میزان پیشرفتتان را بررسی کنید، به آنها خواهید رسید البته یادتان باشد باید همواره با توجه به توانتان هدف را تعدیل کرده و از حالت غیر واقعی خارج کنید.

اگر مهندس عمران هستید در آموزش راهنمای کلیدی شروع به کار در عمران من چندین هدف و برنامه برای شروع به کار در عمران را مورد بررسی قرار داده ام و راهنمایی قدم به قدم برای موفقیت در این رشته را ترسیم کرده ام، شاید شما هم به آن علاقه داشته باشید.

الهام گرفته از کتاب اهداف سخت، اثر مارک مورفی

 

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 14,661 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

ارسال نظرات
؟

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

افزایش درآمد طراحی سازه
63 دقیقه ویدئو رایگان دکتر سالار منیعی

یاد بگیرید پیش از رسیدن به سال 99 چه مهارتهایی را بصورت تخصصی بیاموزید تا جزو 10% موفق طراحان سازه باشید.
همین الان دریافت می کنم.
با بستن این صفحه دیگر این پیشنهاد را هیچ وقت نخواهید دید.
close-link