صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  کسب و کار  »  ۴ اشتباه مهلک که مانع پیشرفت و استخدام مهندسین عمران جوان می شود!

۴ اشتباه مهلک که مانع پیشرفت و استخدام مهندسین عمران جوان می شود!

اشتباهات بسیاری وجود دارد که در همان سال های اول شروع به کار در مهندسی عمران شیب خط پیشرفت مهندسین را ثابت کرده و مانع پیشرفت و استخدام مهندسین عمران می شود، سعی کردیم در این مقاله ۴ مورد از مهم ترین دلایل را بررسی کرده و با ارائه راهکارهایی سعی کنیم تا شما این اشتباهات را تکرار نکنید.

 1. نرم افزارهای مهندسی به عنوان تنها حربه

نرم افزار های مهندسی توانایی کمک به استخدام مهندس عمران را ندارند

با توجه به اینکه در اکثر دانشگاه های سطح دوم ایران، مفاهیم پایه و اصلی مهندسی عمران به خوبی آموزش داده نمی شود و از طرف دیگر دانشجویان، به دنبال ارتقاء سطح علمی خود نیستند؛ شروع به کار پس از فارغ التحصیلی غیرممکن است. خیلی ها با اینکه درکی صحیح و اجرایی از آموخته های خود ندارند تصور می کنند می توانند با تسلط به چند نرم افزار مثل ایتبس، سیف و سپ به عنوان “بهترین گزینه استخدام” معرفی شوند.

متاسفانه افراد پس از فارغ التحصیلی مبتلا به بیماری “وارونگی یادگیری” می شوند. یعنی با اینکه هیچ اطلاعات ارزشمندی ندارند گمان می کنند چون فارغ التحصیل شده اند دیگر به سقف یادگیری رسیده و به ندرت تصمیم می گیرند اطلاعات خود را به روز کنند و موضوع جدیدی یاد بگیرند.

شایسته ترین اقدامی که یک فارغ التحصیل می تواند انجام دهد این است که در کنار یادگیری نرم افزارهای تخصصی، باری دیگر مباحث تحلیل و طراحی سازه ها را بصورت دستی و کاملا مفهومی و عمیق یاد بگیرد. باور داشته باشید کار کردن با یک نرم افزار از شما مهندس نمی سازد. در درجه اول کسی را  می توان با پیشوند مهندس خطاب کرد که عمیقا مفاهیم پایه ی رشته تخصصی خود را درک کرده و به یک بینش کلی برسد.

مطمئن باشید اگر به طراحی یک سازه در نرم افزار بسنده کنید باز هم کسانی هستند که متوجه شوند بار علمی اندکی دارید. چون طراحی صرفا کلیک روی گزینه های نرم افزار نیست. طراحی یعنی در نظر گرفتن شرایط روز و پیاده سازی یک سازه ی بهینه از نظر اقتصادی، لرزه ای و بومی!

اگر جایی استخدام مهندس عمران داشته باشند و شما با این حربه وارد شوید، مطمئن باشید که استخدام شما ممکن نخواهد بود.

 

 1. استخدام به شرط چاقو

بسیاری از افرادی که با واژه “استخدام مهندس عمران” رویاهای شیرینی در سر می پرورانند هنگام مراجعه به شرکت های مهندسی، با یک کاغذ سرشار از رزومه های راست و دروغ به یک شرکت رفته و خوشبینانه درخواست استخدام می دهند در حالی که نمی دانند این پایان حضور آن فرد در شرکت است.

بله به همین راحتی !

مسیر درست استخدام مهندس عمران آن راهی نیست که اکثریت به آن اعتقاد دارند، چرا که اگر اکثریت افراد مسیر درستی می رفتند، امروز ما یک جامعه پر از انسان های موفق داشتیم ! شما باید یک راه متفاوت و حساب شده را برگزینید، مسیری که شما را به موفقیت تا حد ممکن نزدیک تر کند.

استخدام مهندس عمران فقط با استراتژی

یکی از استراتژی هایی که بسیار می تواند برای شرکت های کوچک و متوسط عمرانی کاربرد داشته باشد، استراتژی قطره است. درباره این استراتژی در آموزش راهنمای کلیدی شروع به کار در عمران توضیحاتی ارائه کردم اما بهتر است بدانید در این استراتژی ما سعی می کنیم با قدمهای آهسته و بسیار برنامه ریزی شده عمل کنیم. به عنوان مثال سعی می کنیم ابتدا شناخت خوبی از افراد داخل شرکت، چگونگی روابط کاری، پروژه های انجام شده، شخصیت اعضای کلیدی شرکت و همچنین علایق و شرایط شرکت پیدا کنیم. در مرحله ی بعد با درخواست های بسیار کوچکی شروع می کنیم که شاید به نظر هیچ ربطی به استخدام اصلی ما نداشته باشد و صرفا باعث آشنایی بیشتر ما با مدیر شرکت شود؛ مثلا نزد او رفته و چند سوال کلیدی برای شروع به کار می پرسیم یا مثلا سوالاتی در رابطه با تجربیات ارزشمندی که کسب کرده می پرسیم و به مرور روابط دوستانه بیشتری ایجاد می کنیم تا کم کم و طی یک برنامه مدون به درون آن شرکت راه پیدا کنیم و وقتی مطمئن شدیم که آنها ما را استخدام می کنند، درخواست استخدام را ارسال می کنیم.

 1. صرفا ادامه تحصیل مستقیم

البته سخت است که همه افراد را قضاوت کنیم، اینکه چه کسی راه درست را می رود یک موضوع کاملا شخصی است اما برای اکثریت راه تحصیلات مستقیم، تقریبا جواب نمی دهد چرا که جامعه بیشتر به افرادی نیاز دارد که دانش فنی بالایی داشته باشند و چرخ صنعت را بچرخانند نه افرادی که فقط مصرف کننده باشند و تحصیلات خود را همواره بالا ببرند و در پایان توقع یک میز بزرگ، تدریس در مقام های بالای دانشگاهی و … را داشته باشند.

استخدام مهندس عمران به مهارت بستگی دارد

امروز جهت فکری جامعه به سمتی است که بسیاری از افراد بشدت تمایل به ادامه تحصیل دارند، ادامه تحصیلی که برخواسته از نگاه نادرست به فضای خارج از دانشگاه است. بسیاری گمان می کنند که اگر ادامه تحصیل بدهند، از نظر علمی از دیگران موفق تر خواهند بود و جایگاه اجتماعی بالایی را به دست خواهند آورد. فکر می کنند تنها با تحصیل در شاخه زلزله، پس از خروج از دانشگاه می توانند جلوی زلزله های بزرگ را بگیرند.

از طرفی از آنجا که فضای آکادمیک ایران فرسنگ ها از فضای کاری واقعی دور است، در چند سال آینده ما تعداد بسیار زیادی آقا و خانم دکتر خواهیم داشت و طعم دکتری چیزی شبیه طعم دیپلم خواهد بود. آن روز است که تنها میزان مهارت فرد، حرف اول را می زند و این موضوع مهم خواهد بود که شما چقدر یاد دارید و چقدر می توانید برای یک شرکت مفید باشید.

ادامه تحصیل و رسیدن به مدارج علمی بالا بسیار خوب است اما در زمان درست، زمانی که شما به آن اطلاعات پیشرفته نیاز دارید و به شدت نیازمند یادگیری آنها هستید. پیشنهاد میکنم اگر حوصله دارید، کتاب سه دقیقه مکث قبل از کنکور ارشد عمران را بخوانید؛ در این کتاب عمیقا به این موضوع پرداخته شده است.

 1. تکیه بر دیوار ضعیف

شما گمان می کنید چون معدل و نمرات خوبی دارید، دیگر واجب است که شرکت ها شما را استخدام کنند؛ در حالی که به بسیاری از مهارت های فردی و اجتماعی دیگر نیاز دارید تا بتوانید جایگاه خوبی پیدا کرده و رشد سریعی داشته باشید.

یکی از این مهارت ها که باید با آن آشنایی داشته باشید تا براحتی پس از استخدام مهندس عمران شدن در شرکت ها، رشد و پیشرفت کنید، هوش اقتصادی بالاست یعنی اینکه چگونه بتوانید سرمایه گذاری کرده و درآمدتان را افزایش دهید. اگر به بیش از ۹۰ درصد مردم جامعه یک میلیارد تومان پول بدهند در سال آینده همین موقع، دوباره به همین افراد امروزی تبدیل شده اند و هیچ پیشرفتی در چند برابر سرمایه خود نداشته اند، در حالی که می توان یک میلیارد را به روشی کاملا مهندسی شده چندین برابر کرد.

چطور با استخدام مهندس عمران ثروتمند شویم؟

افراد پولهایشان را در بانک، موسسات مالی و اعتباری، سهام شرکت های جعلی و مکانهایی قرار می دهند که اصولا قرار نیست برای آنها منفعتی داشته باشد. این موسسات فقط تبلیغات گول زننده ای دارند که تنها به منفعت خودشان ختم می شود. بانک ها و موسسات مالی و اعتباری درصد بسیار پایینی از سود اصلی سرمایه را به شما بر میگردانند. پس دور بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و هر جای به ظاهر پر سود دیگر که ذهن همه به سمت آنهاست را خط بکشید!

یکی از بهترین راه هایی که شما از طریق آن می توانید هوش اقتصادی زیادی کسب کنید، درگیر کردن خود با مسائل مالی در همان سال های اول شروع به کار است. قطعا چندین بار شکست خواهید خورد اما چون پول زیادی سرمایه گذاری نکرده اید، تجربه ای کسب خواهید کرد که در هیچ دانشگاهی به شما یاد نخواهند داد.

کافی است در ماه های اول ۱۰ درصد حقوقتان را (پیش از هر حساب و کتاب دیگری مثل پول آب و برق و تلفن) کنار بگذارید و در جایی ذخیره کنید که این سهم شما از کل حقوق است. اغلب افراد اول خرج های دیگر را تسویه می کنند و بعد تصمیم می گیرند سهم خودشان را از حقوقشان بردارند که این باعث فقر همیشگی آنها می شود.

پس سعی کنید در ماه های اول حداقل ۱۰ درصد حقوقتان را برای خودتان برداشته و با  ۹۰ درصد دیگر زندگی را سپری کنید. شاید اوایل مقروض شوید یا در اثر ریسک، ضرر کنید و سرمایه خود را به باد دهید اما کم کم حساب کار دستتان خواهد آمد و خواهید توانست با آن نود درصد هم زندگی را مدیریت کنید. این روند را تا جایی که می توانید ادامه دهید و سهم خودتان را از درآمدتان افزایش دهید.

هر چند در ماه های اول، کاری جز پس انداز کردن پول در بانک ندارید اما وقتی درآمد شما به میزان مطلوبی مثلا ده میلیون تومان رسید، می توانید این پول را در کارهای مختلف و مطمئن سرمایه گذاری کنید. حتما نباید در برج سازی و صادرات چای با وانت سرمایه گذاری کنید. می توانید به افردای که خیلی هم شغل های مهمی ندارند ولی شغل خود را به خوبی مدیریت می کنند، بخشی از پول را بدهید و از سرمایه گذاری در آن کار سود کسب کنید. مثلا بخشی از پول را می توانید به یک مرغداری صنعتی بدهید و در سود آن شریک شوید، شرکت های حوزه فناوری اطلاعات هم اکنون جایگاه خوبی دارند و یا حتی بورس می تواند جای خوبی باشد. کافیست یک کارگزار درست و حسابی برای خودتان جور کنید.

نکته قابل توجه این است که نباید تمام تخم مرغ هایتان را در یک سبد قرار دهید و تمامی پولتان را به دست یک نفر بسپارید چون در صورت ورشکسته شدن و یا هر نوع از دست رفتگی پولتان، کاملا بدبخت خواهید شد. البته این ها راهنمایی های اولیه می باشد و پیشنهاد می کنم حتما آموزش های بعدی مرا در این زمینه دنبال کنید.

ارسال نظرات
نظرات کاربران
 1. ارمین

  ببخشید ۱۰ درصد رو سرمایه گذاری کنیم یا ۹۰ درصد رو

  پاسخ دهید

 2. سید سعید سرفرازی

  سلام و تشکر از مشکلی که مطرح کردید، برطرف شد، ۱۰ درصد را برای سرمایه گذاری کنار گذاشته و با ۹۰ درصد دیگر زندگی را بگذرانید

  پاسخ دهید

 3. هادی

  اون ۱۰ درصد برای آمریکا یا کشور اروپایی که تورمشون کم هست نه برای ما!!
  من اگر ماهی ۲۰۰ تومن پس انداز کنم بعد از چهار سال که به ۱۰ میلیون هم نمیرسه ۴سال دیگه تو ایران با ۱۰ میلیون تومان هیچ کاری نمیشه کرد!!
  تاثیر ۲۰۰ تومن الان با ۱۰ میلیون ۴ سال دیگه یکی هست پس الان خرج کنیم بهتر هست.

  پاسخ دهید

کمتر از 5 دقیقه تا دریافت پکیج افزایش سرعت فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت پکیج افزایش سرعت فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت پکیج افزایش سرعت فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا شرکت در آزمون  فاصله دارید!
برای شرکت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link

دریافت آموزشهای منحصر به فرد طراحی سازه ها

یاد بگیرید که چطور سازه های اقتصادی و باکیفیت طراحی کنید، این نکات را ما به صورت هفتگی تنها به اعضای خبرنامه سبزسازه ارسال می کنیم!
عضویت سریع
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این ده نکته فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link
کمتر از 5 دقیقه تا دریافت این پکیج فاصله دارید!
برای دریافت
سریع و رایگان
همین الان ایمیلتان را بدون Www وارد کنید!
دانلود سریع در ایمیلم
close-link

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'header_scripts' not found or invalid function name in /home/sabzsaze/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286