سبد خرید
صفحه اصلی  »  مقالات  »  طراحی سازه های فولادی  »  آنچه درباره معضلات بادبندها باید بدانیم – قسمت دوم

آنچه درباره معضلات بادبندها باید بدانیم – قسمت دوم

ورق گوشه یا گاست پلیت، ورق متصل کننده عضو بادبندی به تیر و ستون می باشد. همانطور که می دانید و نیز در مقاله ی آنچه درباره معضلات بادبندها باید بدانیم – قسمت اول مطالعه نمودید در صورت طراحی و اجرای صحیح بادبندها، مشکلی در هنگام وقوع زلزله متوجه آن ها نخواهد بود. ولی اگر بادبند و یا هر یک از اجزای آن به درستی طراحی، جانمایی و اجرا نشود در هنگام وقوع زلزله نقش خود را به خوبی ایفا نکرده و نهایتا زوال سازه را به علت نقص منجر می شود.

sf1x8w7yprvpbabv36wk

ورق گوشه

 

در این قسمت قصد داریم معضلاتی را که متوجه ورق گوشه یا گاست پلیت است بررسی کنیم.

در ابتدا ذکر نکاتی در مورد طراحی ورق گوشه خالی از لطف نیست:

گاست پلیت باید به گونه ای طراحی شود که ابعاد آن و نیز اتصال آن به تیر و ستون، پاسخگوی کشش و فشار وارده از زلزله باشد، و در این میان گسیخته نشود.

یکی از مودهای گسیختگی، کمانش موضعی، به ویژه در انتهای گاست پلیت می باشد که بر اساس تئوری های رایج این ناحیه، ناحیه حساسی به شمار می رود. در نتیجه به منظور کنترل ناحیه مذکور، استفاده از سخت کننده میانی در گاست پلیت پیشنهاد می شود. همچنین افزایش ضخامت این سخت کننده ها موجب افزایش خطی ظرفیت باربری و شکل پذیری گاست پلیت می گردد.

حال اگر به هر دلیلی طراحی به درستی صورت نگرفت عواقبی به دنبال خواهد داشت که در زیر آنها را با هم بررسی می کنیم:

  • اگر طول جوش کافی برای اتصال بیس پلیت و ورق گوشه تامین نشود: بادبند به علت کم بودن طول جوش، تنها بخشی از نیروی خود را به ستون و بیس پلیت و سپس فونداسیون انتقال داده و نقش انتقال نیروها را به طور کامل انجام نمی دهد.
DDCD

اتصال ورق گوشه و بیس پلیت

  • اگر طول اتصال عضو بادبندی با ورق گوشه کم باشد: پیش از اینکه بادبند به اندازه تحمل خود به فشار و کشش افتد، ورق در اثر فشار چین خورده و با وقوع این کمانش، مقاومت خود را کاملا از دست می دهد.
nosazi_madares_2_0

اتصال عضو بادبندی با ورق گوشه

  • اگر اتصال ورق گوشه و ورق تقویتی ستون مناسب باشد ولی ورق تقویتی به درستی به ستون جوش نشده باشد: ورق گوشه در اثر کشش بادبند به جلو کشیده شده و ورق تقویتی را از ستون جدا می کند، در نتیجه دیگر بادبند وظیفه خود را به درستی ایفا نخواهد کرد.
۰۰۳-۳۰۰x225

اتصال ورق گوشه و ورق تقویتی ستون

  • اگر ابعاد ورق گوشه کمتر از مقدار مورد نیاز طراحی شده باشد: مسلما طول جوش و یا تعداد پیچ مورد نیاز نیز تامین نشده و در هنگام زلزله به دلیل ضعف در تحمل نیروهای رفت و برگشتی جدا خواهد شد.
۰۰۶-۳۰۰x225

کوچک بودن ورق گوشه

  • اتصال نامناسب بین تیر و ورق گوشه : در این صورت نیز نیروهای فشاری و مخصوصا کششی زلزله منجر به جدایی بادبند و تیر می شوند.
bam-earthquake-12

اتصال تیر و ورق گوشه

در همه موارد بالا در صورت دقت در طراحی و انتخاب ابعاد مناسب ورق گوشه و همچنین تامین طول جوش کافی ( و یا تامین تعداد پیچ مورد نیاز) برای ورق گوشه و بادبند، ورق گوشه و تیر و ستون، ورق گوشه و بیس پلیت معضلات نامبرده در هنگام وقوع زلزله گریبان گیر بادبند که یکی از مهم ترین اعضا در سازه های فولادی است نخواهد شد.

در صورت تمایل به خواندن مقالات جذاب مشابه  بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

مقالات مشابه
پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 11,561 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

ارسال نظرات

دانلود رایگان 3 ایبوک پر فروش سبزسازه

اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک ساخت مقاطع مرکب فولادی در ایتبس، طراحی کف ستون در ایتبس و تحلیل و طراحی تیر پیوند را در ایمیلتان دانلود کنید.
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

فقط کافیست ایمیلتان را وارد کنید

در کمتر از 5 ثانیه اطلاعاتتان را وارد کنید و 3 ایبوک طراحی سازه بتنی در ایتبس را به همراه هدیه ویژه آن در ایمیلتان دریافت کنید
برایم ایمیل شود
نگران نباشید ایمیل های مزاحم نمی فرستیم
close-link

دریافت تخفیف 50.000 تومانی
عجله کنید! پیشنهاد رو به اتمام است