صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  طراحی سازه های بتنی  »  ضعف طراحی بتنی با آیین نامه CSA کانادا و راه حل ها

ضعف طراحی بتنی با آیین نامه CSA کانادا و راه حل ها

اخیرا در بعضی از سازمان های نظام مهندسی کشور، طراحی سازه بتنی با ترکیبات بار مبحث نهم اجباری شده است و در بعضی مناطق نیز به دلخواه محاسبین عزیز از این ترکیبات بار استفاده می کنند.
اما نکته آنجاست که وقتی شما از این ترکیبات بار در طراحی استفاده می کنید، ملزم به استفاده از آیین نامه کانادا در نرم افزار ایتبس هستید؛ این به دلیل تشابه این آیین نامه با مقررات ملی ساختمان ایران است.

اما ایراد کار در کجاست؟

اولا آیین نامه ما تقلیدی ضعیف از آیین نامه کاناداست؛ مخصوصا در بحث ترکیبات بارگذاری….
وقتی شما در ایتبس ۹ طراحی بتنی را بر اساس آیین نامه کانادا و ترکیبات بار ایران انجام می دهید، به دلیل حاکم بودن رفتار برشی در سازه، تیرهای مدل شما جوابگو نخواهند بود. هر مقدار هم سایز را بالا ببرید باز نتیجه نخواهید گرفت!!! یعنی با یک بار باز و بسته کردن قفل تحلیل، مجدد تیرها اصطلاحا در نرم افزار قرمز می شوند و جواب نمی دهند. اما طراحی ستون ها صحیح بوده و قابل اعتماد خواهد بود.

حال چاره چیست و چکار باید کرد؟

این ضعف در آیین نامه سال ۲۰۱۴ کانادا مرتفع شده و این آیین نامه تنها در ایتبس ۲۰۱۵ وجود دارد.
حتی اگر شما با ایتبس ۲۰۱۵ کار نکرده باشید، کافیست مدلتان را در این ورژن باز کرده و پس از انتخاب آیین نامه ۲۰۱۴ کانادا، مجدد سازه را تحلیل و طراحی کنید.

فقط باید دقت کنید که مقاطعتان بایستی اصلاح گردد، به این دلیل که تعریف کاور تیرها در ایتبس ۲۰۱۵ و ۹ بسیار متفاوت است ولی ستون ها در این موضوع مشکلی ندارند.

میلگردها نیز به روشی مجزا تعریف می شوند.

با آنالیز مدل در این ورژن خواهید دید که تیرها بسیار منطقی و جالب طراحی می شوند و نتایج قابل اعتماد است.

البته در تحقیقی که بنده انجام داده ام مشخص گردید که طراحی سازه ها با آیین نامه کانادا ۱۵ درصد سبک تر از آیین نامه آمریکاست. مخصوصا در تحلیل استاتیکی که تفاوت ها چشمگیر تر هستند.

فرزاد چمن ارا

طراحی بتنی با آیین نامه CSA کانادا

طراحی بتنی با آیین نامه CSA کانادا

پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 18,596 نفر

تفاوت اصلی خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه ها نوآورانه و بروز بودن آن است ، ما تنها تازه ترین های آموزشی ، تخفیف ها و جشنواره ها و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیل تان ارسال می کنیم

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل های تبلیغاتی متنفریم ، خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال سومین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. احسان وزیری

  با سلام و با تشکر بابت مطلب خوبتون

  این تفاوت در کجاس و به چه علت این اتفاق میفته؟ توضیح بدید ممنون میشم

  پاسخ دهید

 2. عمران کریمب

  سلام در آیین نامه کانادا csa04با اصلاح ضرایب Rdو Ro رفتار تیرها اصلاح میشود و تحت برش طراحی میشوند و از آن حاکم بودن رفتار برشی جلوگیری میشود .

  پاسخ دهید

؟ شهرزاد صادقی | مشاور شما :

پاسخ سوالات متداول غیر علمی خود را با کلیک روی علامت سوال بدون اتلاف زمان پیدا کنید.