صفحه اصلی  »  طراحی سازه های ساختمانی و صنعتی  »  انواع سقف کاذب

انواع سقف کاذب

سقف کاذب سقفی است که به اسکلت ساختمان متصل بوده و بار آن به سقف اصلی و یا دیوار های جانبی آن وارد می شود. بدین ترتیب بین سقف مذکور و قسمت زیرین سازه اصلی ، فضای خالی به وجود می آید و همچنین بار و یا فشاری از بالا به آن اعمال نمی شود. سقف کاذب باید با مصالح سبک ساخته شده و قاب بندی آن به نحو مناسبی به سقف اصلی و یا دیوار های جانبی متصل گردد تا ضربه تکان های ناشی از زلزله در آنها، موجب خرابی دیوارهای مجاور و سقف اصلی و همچنین سقف کاذب نگردد .

این سقفها می توانند، صاف و یا به شکل های مختلف ساخته شوند. سقف کاذب می تواند از گچ، چوب، مواد معدنی، پی وی سی، آلومینیوم، …. باشد. در گذشته مرسوم ترین مصالح گچ و رابیتس بود که به دلیل وزن بالای وارده به سقف اصلی و یا ایجاد آوار های خطرناک به هنگام زلزله به تدریج استفاده از آن در کشور های پیشرفته منسوخ گردیده و در کشورهای درحال توسعه نیز در حال منسوخ شدن می باشد.

سیستم جایگزین سقف کاذب سنتی، استفاده از سقف های کاذب درای وال (ساخت و ساز خشک یعنی بدون ملات) می باشد. در این روش از پنل های پیش ساخته که بسته به نوع استفاده  و یا محل استفاده از مواد مختلفی مانند گچ و سیمان و یا چوب و… تولید می گردد بر روی زیر سازی گالوانیزه و یا چوبی استفاده می گردد.

مقرون به صرفه ترین این پنل ها، پنل های گچی بوده که آن نیز بسته به نوع استفاده دارای انواع مختلف من جمله مقاوم در برابر حریق یا رطوبت و یا هر دو و همچنین پنل های معمولی می باشد. این نوع سقف کاذب پس از درز بندی و رنگ آمیزی از نظر ظاهری هیچگونه تفاوتی با سقف های کاذب سنتی (گچ و رابیتس) ندارد.

از انواع دیگر سقف های کاذب درای وال می توان به سقف کاذب مشبک اشاره نمود که در این نوع از سقف های کاذب بدلیل استفاده از تایل های مدولار قابلیت دسترسی به سقف اصلی نسبت به انواع دیگر سقف های کاذب درای وال راحت تر و سریعتر می باشد. معمولا از این نوع سقف کاذب در مکان هایی که بیشتر تاسیسات از زیر سقف اصلی عبور داده شده استفاده می شود تا درصورت نیاز دسترسی سریع و آسان به این تاسیسات فراهم باشد.

در سیستم درای وال نیز همانند سیستم های سنتی امکان ایجاد سقف کاذب دکوراتیو وجود دارد و می توان با استفاده از زیر سازی مناسب و پنل های گچی سقف هایی زیبا همراه نور مخفی و یا نورپردازی های خاص بوجود آورد.

دلایل استفاده از سقف کاذب :

 1. کاهش مصرف سوخت و انتقال حرارت در صورت اجرای صحیح سقف
 2. ایجاد رویه ای برای پوشش قسمت زیرین سقف ساختمان
 3. ایجاد فضایی برای جای گیری تأسیسات و تجهیزات سبک وزن نظیر کانال و لوله؛در این صورت ایجاد درز انبساط در اطراف سقف به منظور تأمین جا برای تغییر مکانهای حرارتی ، ضروری است.
 4. بهبود عایق بندی صوتی و ایجاد امکاناتی برای کنترل صوت و جذب آن
 5. حفاظت از اسکلت ساختمان و به خصوص اسکلت های فولادی در برابر حریق(مطالعه مقاله مقایسه ساختمان های بتنی و فولادی را پیشنهاد می کنیم)
 6. ایجاد سقفی کوتاه تر برای فضاهای داخلی ساختمان

انواع سقف کاذب :

1- سقف کاذب با رابیتس و اندود

سقف کاذب

سقف کاذب

این سقف پرکاربرد ترین نوع سقف کاذب می باشد
چنانچه رابیتس در ملات ماسه سیمان استفاده می شود ، توصیه می گردد رابیتس از نوع فولاد سیاه و اگر از ملات گچ استفاده می شود، بهتر است رابیتس از نوع گالوانیزه باشد. رابیتس با مفتول یا سیم آرماتور بندی به شبکه فرعی متصل می شود .
ویژگی مهم رابیتس آن است که اکثر ملات ها به آن می چسبند و ترک برنمی دارند. رابیتس در دو نوع مسطح و برجسته ساخته می شود.

نوع مسطح در دهانه های کوچک و نوع برجسته در دهانه های بزرگ تر بکار می رود .

برای اندودکاری روی کانال های کولر و تأسیسات نیز از رابیتس استفاده می شود.

 

2- سقف کاذب آکوستیک

آکوستیک نوعی ایزولاسیون صوتی است، که با مصالح مختلف نظیر پارچه چین دار ، پلاک های گچی ، پلاک های چوبی یا ورقه های مقوایی فشرده سفید رنگ و سوراخ دار ساخته شده و در مکان هایی مانند سالن های سخنرانی ، سینما و … که باید از انعکاس صوت جلوگیری شود استفاده می شود.

انواع آکوستیک :

 •  آکوستیک معمولی
  در مورد این آکوستیک قطعات باربر افقی از چوب نراد خارجی (روسی یا مشابه ) بوده و قطعات باربر اصلی می توانند از پروفیل فولادی یا چهارتراش چوبی باشند . برای نصب آکوستیک باید میخ هم رنگ با آکوستیک و چسب مناسب به کار برده شود . در پیرامون سقف کاذب اجرا شده، یک نبشی آلومینیوم به دیوار نصب می گردد.
 • آکوستیک نسوز
  قطعات باربر اصلی و فرعی افقی در مورد آکوستیک نسوز، پروفیل آلومینیوم است .

 

3- سقف کاذب آلومینیومی

پوشش این نوع سقف کاذب از جنس آلومینیوم است و پشت آنرا معمولا با پشم شیشه پر می کنند. در این نوع سقف کاذب، تسمه های اتصال از جنس فولاد گالوانیزه هستند.

 

4-سقف کاذب چوبی

در این نوع سقف، قبل از اجرای لمبه کوبی، دور سقف باید با چهارتراش چوبی مناسب کلاف کشی و تراز شود. قطعات باربر اصلی این نوع سقف از پروفیل فولادی یا چهار تراش چوبی و شبکه فرعی آن چوبی است. لمبه های چوبی از جنس چوب نراد خارجی (روسی یا مشابه آن) هستند.

لمبه ها را باید با چسب و میخ به چهارتراش ها متصل کرد.

لازم به یادآوری است که باید لمبه ها را با ماشین لمبه زنی و یا به طرق دیگر که به صورت فاق و زبانه داخل یکدیگر شوند، آماده نمود، به طوری که چفتها نمایان باشند. وجود چفت برای آنست که در مواقع انقباض، لبه درزها به صورت نامناسبی درنیایند.

5-سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی

شبکه اصلی در این نوع سقف عموماً از جنس آلومینیوم است که قطعات گچی درداخل آن قرار می گیرند. قطعات گچی را می توان روی شبکه چوبی نیز پیچ و یا میخ کرد.
ابتدا باید در کنار دیوار در ارتفاع تعیین شده برای سقف کاذب نبشی های آلومینیوم را نصب کرده وپس از نصب سیم های آویز گالوانیزه به سقف و وصل قطعات سپری آلومینیوم، قطعات سقف پیش ساخته گچی را در داخل آنها قرار داد.

مزایای سقف های کاذب گچی :

 1. سبکی : وزن هر مترمربع از این نوع سقف بین ۱۵ تا ۱۸ کیلوگرم می باشد .
 2. نصب سریع و آسان : سیستم پیش ساخته و اتصالات آلومینیومی به کار برده شده در این نوع سقف سبب سرعت و سهولت نصب آن می شود .
 3. امکان ایجاد طرح های متنوع.
 4. مقاومت در برابر آتش سوزی و عدم ایجاد دود.
 5. امکان تعویض قطعات .
 6. امکان رنگ کاری با پرداخت جزئی.
 7. ثبات رنگ : عدم تغییر رنگ در سال های متمادی ، حتی در برابر نور خورشید.
 8. مقاومت در برابر ضربه .
 9. مقاومت در برابر عبور صدا .
 10. تهویه مناسب : سقف های گچی، حرارت و رطوبت را تنظیم و محیط مطلوبی برای زندگی ایجاد می نمایند.
 11. سازگاری با محیط زیست : به علت عدم وجود مواد زیان آور به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

6- سقف کاذب ترکیبی

اجرای چند نوع سقف کاذب درکنار هم و در قالب یک طرح هندسی منظم یا نامنظم همراه با شکست و اختلاف سطح را سقف کاذب ترکیبی گویند.

 

انواع سقف کاذب

 

برای اجرای این سقف ها، طرحی مناسب با سازه های سقف کاذب الزامی است. بنابراین می توان با استفاده از نورپردازی و گونه های مختلفی از چراغ ها جلوه های خاصی را به وجود آورد.

برای اجرای این سقف، ابتدا زیر سازی مناسبی را ایجاد می کنند، که می تواند با آهن کشی و یا بدون آن باشد.

سقف کاذب ترکیبی معمولا” در فضاهای وسیع اجرا می شود چون جلوه زیباتری پیدا می کند .

 

 

7- سقف کاذب گریلیوم

سقف کاذب گریلیوم جزو سقف های دکوراتیو است. این سقف با استفاده از ورق های آلومینیوم و آهن یا ورق های آلیاژی تولید می شود. در صورتی که از ورق های آهنی استفاده شود می توان این سقف را با آبکاری نقره ای و طلایی عرضه داشت.

به سقف گریلیوم، سقف باز هم گفته می شود. زیرا بعد از نصب سقف، چیزی که رویت می شود، خانه های مربع و مستطیل شکلی است که بطور پیوسته در کنار هم قرار گرفته اند. هیچ پوششی در داخل و یا پشت آن وجود ندارد و پشت سقف و تاسیساتی که کار شده است به خوبی دیده می شود به همین جهت معمولا پشت سقف را معمولا به رنگ مشکی رنگ امیزی می کنند و بعداز اجرای سقف گریلیوم چراغ های مخصوص که مختص به سقف گریلیوم طراحی و تولید می گردد، نصب می شوند.

 

 

معمولا” سقف کاذب گریلیوم را بصورت منفرد و یا ترکیبی با سقف های دیگر آلومینیومی اجرا می کنند. این سقف توسط سیم ، مفتول یا زنجیر از سقف اصلی آویزان می گردد .
سقف گریلیوم در ۴ تیپ تیغه ای , حفره ای , کریستال , گریلیوم تقسیم شده که تیپ گریلیوم نیز در دونوع ساده و مورب تولید می گردد. ورق های گریلیوم را می توان بصورت پانچ شده ( سوراخدار ) نیز تولید نمود.

 

 

8- سقف کاذب دکوراتیو (اسپیس فریم)

فرم و طرح این سقف هرمی شکل است که مقطع چهار گوش آن به طرف بالا و نوک هرم به طرف پایین است .
کل سطح را همین هرم ها در کنار همدیگر پوشش می دهند و در ضمن این قابلیت را دارا هستند که در چند طبقه روی هم کار شوند، ضلع این هرم لوله آلومینیومی است که دو سر آن طوری ساخته می شود که بتوان روی هم پیچ شوند .
سقف کاذب اسپیس فریم از نوع سقفهای پوششی و دکوراتیو است، زیبای خاصی این نوع سقف دارا است و جلوه خاصی به محیط می دهد .

انواع سقف کاذب
معمولا این نوع سقف را در مکان هایی نصب می کنند که با دیگر مصالح بکار رفته در ساختمان یک جور هارمونی خاصی را داشته باشد. چون پوشش این نوع سقف به طور کامل نیست به طوری که همه عوامل پشت سقف دیده می شود (البته برای استتار عوامل پشت سقف راه های وجود دارد )

در نظر اول برای بینده وجود اینچنین سقفی بی دلیل است . می توان با نوعی دیگر سقف را پوشش داد که تمامی عوامل انتخابی برای کارفرما را ( سلیقه ای ) دارا باشد.

از این فرم سازه در پوشش سقف سوله ها استفاده می گردد که با لوله های فولادی و قطعات اتصال دهنده که به وسیله ماشین کاری تولید می شود اجرا می گردد،که دیگر دکوراتیو نمی شود .

سقف کاذب دکوراتیو

 

همچنین گونه ای دیگر از انواع سقف کاذب به نام سقف های دکوراتیو کشسان وجود دارد که در مقاله ای جداگانه به بررسی آن پرداخته ایم.

9- سقف کاذب دامپا :

سقف کاذب دامپا از انواع سقف کاذب نواری از جنس آلومینیوم با رنگ کوره ای می باشد. در این سقف امکان دسترسی به فضای بالای سقف کاذب و نصب دریچه دسترسی ٬ انواع روشنایی های توکار ( و روکار که توصیه نمی شوند) می باشد.

ابتدا پس از مشخص کردن خط تراز سقف همانند سقف های کاذب شبکه ای ابتدا نبشی لبه دیوار به کمک پیچ ٬ پرچ و یا رول پلاک نصب می شود با این تفاوت که در نصب سقف کاذب دامپا بجای نبشی گالوانیزه به طور استاندارد از پروفیل پوشاننده لبه ( ناودانی لبه ) که جنس آن آلومینیوم ( یا استیل ) رنگی است، استفاده می شود. این پروفیل به شکلی ساخته شده که لبه پانل های دامپا به راحتی در داخل آن قفل شوند .

 

 

جهت ایجاد و اتصال سازه نگهدارنده از تسمه آویز و U چانل استفاده می شود . U چانل به جهت طراحی خاص دارای لبه های متعدد و منظمی جهت قفل شدن لبه پانل های سقف کاذب دامپا میباشد . بر اساس وزن تقریبی سازه و همچنین طول پانل ها و با توجه به میزان روشنایی ها و تجهیزات مورد نظر جهت نصب بر روی سقف دامپا فاصله بین U چانلها و تعداد آویز ها مشخص خواهند شد ( به تبع هرچه تعداد آویز ها و U چانل ها بیشتر باشد استحکام بالاتری انتظار می رود )

 

ویژگی های سقف کاذب دامپا :

 1. زیرسازی و پانل های منحصر به فرد و ویژه که امکان جا زدن و جدا نمودن پانل ها از پایین سقف را امکان پذیر مینماید.
 2. تنوع محصول و امکان رنگ امیزی دلخواه پانل ها
 3. کیفیت و عمر مفید بسیار بالا
 4. ثبات رنگ
 5. غیر فابل اشتعال
 6. سهولت در نصب و سرعت بالا در اجرای سقف کاذب
 7. قابل شستشو DAMPA

10- سقف کاذب لوکسالون

سقف های کاذب لوکسالون در رده سقف های کاذب نواری می باشد از سطوح با شیار های موازی که از پانل های لوکسالون با عرض ۸۴ میلی متر تشکیل شده است. این سقف در شکل ظاهری تشابه زیادی به دامپا دارد و فرق آن در این است که در فواصل میان باندها از مغزی استفاده می شود که این مغزی ها به دلیل تنوع رنگ زیبای خاصی به سقف می دهد. این مغزی ها در دو نوع مخفی و نمایان تقسیم می گردد.

ویژگی های سقف لوکسالون

 1. سبک با قابلیت نصب راحت و سریع
 2. عایق صوتی و حرارتی
 3. قابلیت نصب هر نوع چراغ ، هواکش و دریچه
 4. سهولت دسترسی به تاسیسات پشت سقف
 5. مقاوم در مفابل آتش سوزی و عوامل جوی
 6. زیر سازی گالوانیزه و پوشش رنگ الکترواستاتیک

 

 

 

 

حال که با خواندن مقاله ی بالا، با سقف کاذب به طور کامل آشنا شده ایم، بهتر است مطالعه مقاله های زیر در مورد انواع سقف های سازه ای را از دست ندهیم:

مقاله سقف عرشه فولادی

مقاله سقف کوبیاکس

مقاله سقف دال مجوف دوپوش(یوبوت)

مقاله سقف سیاک

مقاله سقف تیرچه بلوک کرومیت

مقاله سقف تیرچه بلوک و تیرچه یونولیت

 

منابع

 1. مقاله انواع سقف کاذب سایت کارکشته
پیش از همه باخبر شوید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند: 37,298 نفر

تفاوت خبرنامه ایمیلی سبزسازه با سایر خبرنامه‌ها، نوآورانه و بروز بودن آن است. فقط تخفیف‌ها، جشنواره‌ها، تازه‌ترین‌های آموزشی و ... مورد علاقه شما را هر هفته به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

نگران نباشید، ما هم مثل شما از ایمیل‌های تبلیغاتی متنفریم و خاطر شما را نخواهیم آزرد!

با ارسال پنجمین دیدگاه، به بهبود این محتوا کمک کنید.
نظرات کاربران
 1. علی

  سلام وقت بخیر
  متاسفانه بعضی از تصاویر از سایتتون انگار حذف شده و درست نشون نمیده ..تصاویر سقف دامپا و گریلیوم
  اگر امکانش هست این تصاویر رو دوباره جایگزین کنید با تشکر

  پاسخ دهید

 2. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  سلام جناب مهندس
  بله متاسفانه به دلیل قدیمی بودن مطالب این اتفاق میفته و در تلاش هستیم که مقاله رو کلا به روز کنیم

  پاسخ دهید

 3. Rkarimi1842@gmail.com

  بسیار عالی ضمن تشکر از بابت آموزش خوبتون

  پاسخ دهید

 4. مهندس مرضیه صبور (پاسخ مورد تایید سبزسازه)

  خیلی ممنون از حسن توجه شما

  پاسخ دهید

بالاخره "شروع شد"!🚀
شروع رزرو ثبت‌نام در ترم خرداد تور طراحی سازه

4.723.000 تومان تخفیف + هدیه ویژه با رزرو 
کلیک کنید|فقط تا72ساعت
question