تقویت سازه های فولادی

مدرس : دکتر فرزاد حاتمی ( عضو کمیته تخصصی مبحث نهم مقررات ملی ساختمان)

مدت ورکشاپ : نیم ساعت

حجم ورکشاپ: ۴۷ مگابایت

نکاتی درباره اتصالات زیرسری و روسری که کمتر شنیده اید!

طراحی سازه های فولادی، آن هم طراحی اتصالات پر از راز و رمزهاییست که تنها وقتی آنها را کشف می کنید که ده ها منبع مختلف را بخوانید ، صدها مسئله حل کنید و آنها را عمیقا درک کنید …

گاهی این نکات آنقدر پیچیده و در هم است که هر آیین نامه و کتاب و مرجع، موضوع را به نحوی جمع بندی کرده است و گاهی حتی این منابع نکات را به شکلی متناقض بیان کرده اند. از همین رو تصمیم گرفتیم دوره ای با عنوان پشت پرده طراحی اتصالات جوشی به روش حدی برگزار کنیم و در آن نکات و مفاهیمی جامع و بکر را بیان کنیم. شروع این دوره از دوم مرداد ماه است و شما می توانید از اینجا در این دوره ثبت نام کنید.

در ویدئوی زیر یک نکته جالب و البته کمیاب درباره ورق زیر سری و بالاسری و همچنین چگونگی استفاده از آن خواهید آموخت. این ویدئوی آموزشی با تدریس استاد گرانقدر دوره آنلاین طراحی اتصالات جوشی به روش حدی مهندس مهدی شریفی می باشد.

 

ورکشاپ علائم جوشکاری

انواع اتصال جوشی اتصال لب به لب، سپری، نبشی، رویه هم، لبه، سپری مایل، پیشانی خواهند بود

توجه کنید که اندازه، علامت و طول جوش و فاصله بین تکه های جوش بایستی از چپ به راست روی خط مرجع نوشته شود. علائم جوش بحثی است که بسیار از مهندسین عمران گمان میکنند با آن آشنایی دارند در حالی که اینطور نیست. در ادامه این ورکشاپ بی نظیر با علائم جوش و همچنین نکات اجرایی و طراحی انواع جوش ها آشنا خواهید شد.
حجم ورکشاپ : ۳۸ مگابایت

دکتر فرید رضاییان

طراحی مهاربندهای همگرا

عملکرد مهاربند های همگرا به این صورت است که برای تلف کردن انرژی ورودی سازه عضو کششی به تسلیم رسیده و عضو فشاری کمانش خواهد کرد و مفصل پلاستیک در خود مهاربند تشکیل خواهد شد. در این حالت اتصالات، تیرها و ستون ها نباید وارد ناحیه فرا ارتجاعی شوند.

مهاربندهای همگرا (CBF) ها به دو دسته کلی (مهاربندهای همگرا معمولی) OCBF و SCBF (مهاربندهای همگرا ویژه) تقسیم می شوند.

در مهاربندهای همگرای معمولی انتظار رفتار فرا ارتجاعی محدودی تحت بارهای زلزله وجود دارد و در آیین نامه ۲۸۰۰ حداکثر ارتفاع سازه به ۱۵ متر محدود شده و این آیین نامه ضریب رفتار ۳٫۵ را برای این نوع سیستم در نظر می گیرد. اما در سیستمی با مهاربندهای ویژه انتظار رفتار فرا ارتجاعی تحت بارهای زلزله زیاد است و ضریب رفتار این سیستم ۵٫۵ خواهد بود…ادامه این ورکشاپ را از زبان دکتر علیرضایی بشنوید.

این ورکشاپ با همکاری جامعه مهندسین استان قم برگزار شده و دکتر علیرضایی ارائه دهنده آن هستند.

بررسی پیچ های با قابلیت پیش تنیدگی

پیچ ها مهره ها و واشر ها معملا با دو مشخصه شناسایی می شوند. گرید؛ که نشان دهنده مقاومت کششی، ضربه ای و آلیاژهای تشکیل دهنده آن ها می باشد و مشخصات هندسی آن ها. در ادامه این ورکشاپ به طور کامل با بررسی استانداردهای تولید، کنترل و بازرسی پیچ هایی با قابلیت پیش تنیدگی بر اساس استاندارد EN-14399 آشنا خواهید شد.

حجم ورکشاپ : ۵۷ مگا بایت

مدت ورکشاپ : ۵۵ دقیقه

با ارائه خوب مهندس فرزاد بحری

سازه های فضاکار

جلسه اول : آشنایی با انواع سازه های فضاکار و اتصالات آنها

 • معرفی شبکه های تخت، چلیکها، گنبدها، اتصالات سازه های فضاکار

جلسه دوم : مدلسازی و طراحی سازه های فضاکار

 • مدلسازی سازه های فضاکار در نرم افزار formian
 • نحوه انتقال آنها به نرم افزار sap و تحلیل آنها

 

مدرس : دکتر محسن خطیبی نیا

مدت : 2 ساعت

 

[cjfm_user_content]

دانلود قسمت اول

دانلود قسمت دوم

[/cjfm_user_content]

 

طراحی غیر لرزه ای تیر بتنی برای برش

در این ویدئو کوتاه ۱۱ دقیقه ای گام به گام مراحل طراحی آرماتور برشی یک تیر بتنی را یادآوری خواهیم کرد.

در طرح عادی به این صورت عمل میکنیم که آرماتورهای برشی را برای برش در مقطع بحرانی که به فاصله d از بر تکیه گاه می باشد محاسبه کرده و این آرماتورها را برای این مقطع طرح می کنیم. ویدئو زیر را ببینید…

این ویدئو منطبق بر ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش ۹۲ می باشد. مطالبی که در اینجا گفته شد مربوط به شرایط شکل پذیری کم (مناطقی با خطر لرزه خیزی کم و متوسط) بود، اما اگر ساختمان شما در مناطقی با خطر لرزه خیزی زیاد و خیلی زیاد قرار داشته باشد اینبار برای محاسبه برش نمیتوان برش را برای مقطع بحرانی محاسبه کرد. برای محاسبه برش در شرایط شکل پذیری متوسط و زیاد بایستی ضوابط خاصی را در نظر گرفت که برای آشنایی به “طراحی لرزه ای تیر برای برش” مراجعه کنید.

نکته مبهم درباره نامنظمی در ساختمان ها از آیین نامه ۲۸۰۰

راز پنهان نامنظمی ها:

در آخرین مقاله ای که ارائه داده ام، در مورد نامنظمی صحبت کرده ام که آیین نامه ۲۸۰۰ هیچگاه به آن نپرداخته و بسیاری از مهندسین از آن بی خبر هستند و یا به آن توجهی نداشته اند. این نامنظمی نامنظمی خانه های دوبلکسی می باشد که در این فیلم کوتاه بیشتر به آن پرداخته ام.

از جایی که مقاله اندکی طولانی است و ممکن است مطالعه آن از حوصله بسیاری از شما عزیزان خارج باشد، تصمیم گرفتم ویدئوی کوتاه رایگانی از آن را تهیه کنم، و در ۳ دقیقه مخلص کلام را در آن بگنجانم.

مطمئنم شما هم موافقید که خواندن مقاله نیز خالی از لطف نمی باشد؛ چرا که در آن نکات جذاب دیگری نیز ذکر شده است که ممکن است به کارتان آید. بنابراین پیشنهاد میکنم مقاله نامنظمی که هیچگاه درمورد آن سخنی به میان نیامده است را از دست ندهید.

نامنظمی ساختمان های دارای اختلاف تراز

نامنظمی ساختمان های دارای اختلاف تراز

منابع:

 • آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله، استاندارد ۲۸۰۰، ویرایش چهارم
 • مقاله بررسی رفتار لرزه ای ساختمان های فولادی با اختلاف تراز، خیرالدین و میرنظامی
 • مقاله بررسی محل قرارگیری بادبند بر روی رفتار سازه های دوبلکسی ( با اختلاف تراز طبقات ) با توجه به پدیده ستون کوتاه، خیرالدین و امیری
 • بررسی رفتار لرزه ای ستون های کوتاه بتن آرمه ناشی از احداث سازه بر روی سطح شیبدار، خیرالدین،کارگران
 • Study of Short Column Behavior Originated from the Level Difference on Sloping Lots during Earthquake (Special Case: Reinforced Concrete Buildings) , ramin and mehrabpour
 • Behaviour of short columns subjected to cycle shear displacements, moreti and tassion

 

تحلیل و بررسی منحنی هیسترزیس به زبان ساده

مفهوم منحنی هیسترزیس

هنگامی که بار وارد بر سازه به صورت رفت و برگشتی است (مثلا وقتی زلزله می آید) نمودار نیرو-تغییرمکان یا تنش-کرنش عضو، شکل حلزونی به خود می گیرد که به آن منحنی هیسترزیس می گویند. مدل منحنی هیسترزیس اولین بار توسط نوناکا مطرح شد. در واقع تکرار بارگذاری منجر به پیوسته شدن نمودار در سیکل های متوالی می گردد که تعداد این سیکل ها، بیانگر عملکرد سازه در زلزله می باشد.

هیسترزیس

حلزون

 به چه سوالاتی پاسخ داده می شود؟

از روی شکل خاص این منحنی می توان نکات زیادی را دریافت و به پاسخ همه سوالات زیر رسید:

 • منحنی هیسترزیس چیست؟
 • علل به وجود آمدن منحنی های متفاوت برای اعضای مختلف سازه چیست؟
 • چه ویژگی هایی در این منحنی اهمیت دارند؟
 • ویژگی های یک نمودار منحنی هیسترزیس خوب چیست؟
منحنی هیسترزیس

منحنی هیسترزیس یک عضو سازه در اثر بار رفت و برگشتی

عاقبت بادبند

بگذارید سرگذشت بادبند را از همان ابتدا که نیروی زلزله وارد می شود تا لحظات پایانی عمرش بررسی کنیم. بادبند در اثر بارهای رفت و برگشتی زلزله، تحت تاثیر نیروهای کششی و فشاری محوری قرار می گیرد. از آنجایی که بادبند وظیفه دارد رفتار فراارتجاعی خوبی در برابر نیروهای جانبی داشته باشد پس تغییرشکل می دهد و این نیروهای رفت و برگشتی را تحمل می کند و این سیکل ادامه پیدا می کند تا جایی که دیگر بادبند تحمل خود را از دست داده و کمانش می کند.

اگر بادبند معمولی باشد پس از کمانش ظریفت باربری خود را از دست می دهد ولی اگر ویژه باشد با تشکیل مفصل پلاستیک، تنها بخشی از عضو دچار خرابی شده و در نتیجه بادبند هنوز هم تحمل تغییرشکل های ناشی از زلزله را دارد، که این مورد را در ویدئوی مفصل پلاستیک در اعضای مهاربندی کاملا توضیح دادم!

منحنی هیسترزیس بادبند

عضو مهاربندی تحت نیروی زلزله

 

 

آشنایی با اتصالات فولادی در ساختمان

در ادامه ویدئوی قبلی نکاتی درباره ورق زیرسری و روسری که با اقبال خوب مهندسین عزیز عضو کانال تلگرام سبزسازه قرار گرفت و بیش از ۳۰۰۰ بار دیده شد این بار با یک ویدئوی دیگر درباره طراحی اتصالات فولادی با شما هستیم ، این ویدئوی کوتاه نیز برگرفته از دوره پشت پرده طراحی اتصالات جوشی به روش حدی می باشد که با تدریس خوب دکتر شریفی ارائه شده است .

در این ویدئوی سه دقیقه ای به بررسی انواع اتصالات در سازه های فولادی پرداخته می شود و شما با انواع اتصالات فولادی صلب ، نیمه صلب و مفصلی آشنا می شوید و همچنین با بیان نکاتی اجرایی درباره خرابی های این نوع سازه ها آموزش ادامه می یابد.