شرایط مهارجانبی تیرهای کامپوزیت قبل و بعد از گیرش بتن

به طور کلی در یک سازه با دو نوع تیر مواجه هستیم. تیرهای اصلی و تیرهای فرعی. تیرهای اصلی از یک یا دوجهت توسط تیرهای فرعی از لحاظ جانبی مهار می شوند.  آیا می دانید بهینه ترین طول غیرمهاری برای هریک از تیرهای اصلی و فرعی چگونه است؟؟

در این مورد بایستی از فایل manual ایتبس استفاده کنیم و با یکسری از نکات که در اجرا هم از آنها استفاده می شود بهینه ترین حالت را انتخاب کنیم. برای درک کامل این موضوع این ویدئو را مشاهده فرمایید.

دیگر ویدئو های آموزشی رایگان مرتبط با این محصول :

ویدئو طراحی اتصال تیر کامپوزیت

اگر در مورد سقف های کامپوزیت بیشتر میخواهید بدانید این موارد را بخوانید :

دال کامپوزیت با عرشه فولادی

سقف کامپوزیت کرومیت

سقف کامپوزیت فولادی

میلگرد کامپوزیت GFRP

هندبوک های مرتبط با این محصول :

هندبوک تکمیلی سیستم دال کامپوزیت

 

نکاتی در پشت پرده طراحی اتصال تیر کامپوزیت

این جلسه یکسری نکات در مورد طراحی اتصال تیرهای کامپوزیت به ستون یا به تیراصلی بحث خواهد شد. معمولا در نگاه اول اتصال بر اساس حداکثر ظرفیت برشی تیر طراحی می شود. اما این مورد همواره صحیح نیست! چون ممکن است اتصال طراحی شده تحت نیروهایی بیشتر از ظرفیت برشی تیر قرار گیرد. اتصال تیر کامپوزیت در مناطقی که پیوستگی بین فولاد و بتن از دو طرف تامین شده را می توان بر اساس حداکثر ظرفیت تیر فولادی در نظر گرفت اما در مناطقی که بتن ریزی قطع می شود طراحی بایستی بر اساس مقدار بیشتری انجام گیرد. چرا؟؟! پاسخ این سوال را در سومین قسمت (همین قسمت) مجموعه یک قاشق مهندسی عمران بیابید.

ویدئو های مرتبط با این محصول :

قسمت اول-شرایط مهارجانبی تیرهای کامپوزیت قبل و بعد از گیرش بتن

ورکشاپ علائم جوش

مقالاتی در ارتباط با مبحث اتصالات :

اتصال کان ایکس ال

انواع اتصال های جوشی

نکاتی در مورد ایجاد اختلاف ارتفاع در سقف ها

طبق بند ۱-۴-۷ آیین نامه ۲۸۰۰ بایستی حدالامکان از ایجاد اختلاف سطح در کف ها جلوگیری شود. اما اگر بروز اختلاف سطح اجتناب ناپذیر بود چه؟؟!

ویدئو های مرتبط با این محصول :

 تیرریزی بهینه سقف ها

مقالاتی خواندنی که شاید دنبالشان باشید :

سقف هالوکور

اجرای سقف یوبوت و مقایسه آن با سقف های دیگر

سقف سبک مرکب

در مورد تیرریزی بهینه سقف ها چه می دانید؟!

نحوه تیرریزی بهینه سقف ها چگونه است؟

فرض کنید در یک سازه در هر دو جهت از یک نوع سیستم سازه ای استفاده کرده ایم (مثلا در هر دو جهت قاب ساده یا درهر دو جهت قاب خمشی)، به این دلیل که میخواهیم تیرهای اصلی درهر دو جهت از لحاظ باربری جانبی وضعیت یکسانی را داشته باشند.

اگر جهت تیرریزی بگونه ای باشد که جهت تیرهای فرعی در دهانه های مختلف یکسان باشند (یا جهت باربری در دهانه های مختلف یکسان باشد) این نوع تیرریزی مشکلات مختلفی را به وجود خواهد آورد.

 • سهم بارگیر تیرهای اصلی عمود برهم در یک قاب بسیار متفاوت خواهد بود، نتیجا در طرح نهایی تیرهایی با اختلاف ابعاد بسیار بالا خواهیم داشت.
 • اگر یک تیراصلی را درنظر بگیرید متوجه خواهید شد که تعداد زیادی تیرفرعی در هر دو جهت به آن متصل شده اند که این تیرهای فرعی قاعدتا بارهای متمرکز زیادی را به این تیر اصلی وارد می کنند.
 • از یک نگاه دیگر جان تیر به خاطر اینکه از هر دو جهت در یک امتداد به تیرهای فرعی متصل شده ضعیف خواهد شد.
 • میدانیم که نیروی های جانبی سازه به مرکز جرم وارد میشود و از آنجا بین اجزا مقاوم در برابر نیروی جانبی توزیع میشوند، اگر نحوه تیرریزی یکنواخت باشد ممکن است در حین انتقال بارهای جانبی تعدادی از دیافراگم ها دچار انحنا شوند.

برای جلوگیری از مشکلات یادشده بهینه ترین نوع تیرریزی، تیرریزی شطرنجی خواهد بود…

در این فیلم، مهندس محمدی یکسری نکات در رابطه با نحوه تیرریزی بهینه ارائه خواهند داد.

تعریف دیافراگم در پلان های نامنظم

صحبتی که اینجا از نامنظمی در دیافراگم میکنیم ربطی به ضوابط گفته شده در استاندارد ۲۸۰۰ ندارد و صرفا این تعریف قراردادی خواهد بود. (توضیحاتی در ارتباط با تعریف نامنظمی در دیافراگم مطابق با ویرایش چهارم استاندارد ۲۸۰۰ در قسمت پنجم ارائه شد)

اگر نامنظمی در دیافراگم زیاد باشد، مسیر انتقال بارهای جانبی از مرکز ثقل به مهاربند با مشکل مواجه خواهد شد (پس از مشاهده ویدئو کاملا موضوع روشن خواهد شد) در این شرایط یک راه آن افزایش طول دهانه بحرانی است (البته اگر در تغییر ابعاد دهانه ها مشکلی نداشته باشیم) راه دیگر آن در نظر گرفتن دو دیافراگم به طور مجزا است. همانطور که میدانید با مجزا درنظر گرفتن دیافراگم ها بایستی تعداد دهانه های مهاربندی سازه را افزایش دهیم (به این دلیل که هرکدام از دیافراگم ها بایستی به طور جداگانه از پایداری برخوردار باشند)

برای آشنایی با بحث دیافراگم پیشنهاد میکنم ورکشاپ های رایگان دیافراگم و دیافراگم سقف را از دست ندهید.

نکاتی پیرامون طراحی فونداسیون که باید بدانید!

همانطور که می دانید چندین کنترل در مورد یک پی بایستی انجام شود یکی از کنترل ها، کنترل تنش زیر فونداسیون تحت بارهای سرویس می باشد. اگر این مورد برقرار نبود راه آن افزایش سطح تماس خاک با فونداسیون خواهد بود.

بعضی مواقع با شرایطی روبرو هستیم که مجبور به بالابردن ضخامت فونداسیون می شویم، یکی از این شرایط مشکل ازدیاد میلگردها است که در این قسمت از فیلم آموزشی توضیحات مفصلی در ارتباط آن ارائه خواهد شد.

بحث دیگر کنترل برش پانچ می باشد (برش موجود در محل ستون ها تقسیم بر حداکثر برشی که بتن در آن قسمت پانچ شده می تواند تحمل کند) اگر این نسبت بیشتر از ۱ باشد ستون باعث سوراخ شدن بتن می شود. برای جلوگیری از این مورد نیز می توان با افزایش مساحت پانچ ، برش قابل تحمل بتن را بالا برد (افزایش مخرج کسر)

دیگر ویدئوهای مرتبط با این ویدئو:

مدل سازی صحیح خاک درsafe

مقالاتی که برای آشنایی کامل با طراحی فونداسیون پیشنهاد می کنیم بخوانید:

 1. بررسی کنترل تنش خاک زیر فونداسیون در SAFE
 2. بررسی کنترل برش پانچ در سیف ۲۰۱۴ “ضعف ها و راه حل ها”
 3. بررسی کنترل برش یک طرفه در SAFE
 4. آرماتور گذاری فونداسیون در SAFE با رویکرد اجرایی
 5. آشنایی با فونداسیون و نکات اجرا

در مورد نحوه انتقال بارهای ثقلی در سازه ها چه می دانید؟

ترتیب انتقال بارهای ثقلی در سازه به این گونه است که بار از کف به تیر فرعی، و از تیرفرعی به تیر اصلی سپس به ستونها و فونداسیون و در نهایت به خاک منتقل خواهد شد. اگر به طور جزئی تر بررسی کنیم بار سطحی وارد بر سازه را با استفاده از بارگزاری محاسبه کرده و با توجه به جهت باربری بار وارد بر تیرهای فرعی را تعیین میکنیم ( توضیحات بیشتر در جلسه اول از اولین قسمت مجموعه طراحی سازه های بتنی ) سپس برشی که به تیر اصلی وارد می شود را محاسبه کرده و به تعداد تیرهای فرعی که به تیراصلی متصل هستنند بار متمرکز به تیراصلی وارد میشود، علاوه بر این قاعدتا بار گسترده هم بر با توجه به جهت تیرریزی به تیرهای اصلی وارد میشود (پس تا اینجا باروارد بر تیرهای اصلی به دست آمد) در ادامه به تعداد تیرهای اصلی که به ستون متصل هستند به آن بار مترکز وارد میکنند. این بارهای وارد بر ستون هرچه به تراز پایین تر سازه برویم به صورت تجمعی باهم جمع خواهند شد و در ستون های طبقه اول بیشترین بار محوری ناشی از بارهای ثقلی را خواهیم داشت، در ادامه ستون بارمحوری و مترکز خود را در سطح فونداسیون پخش خواهد کرد. حال چرا سازه را بر روی فونداسیون قرار میدهیم ( توضیحات تکمیلی را در ویدئو مشاهده کنید) و در نهایت فونداسیون بارهای وارد بر خود را به خاک منتقل می کند.

 

تغییر در نقشه ها جهت اجرای سازه تا چه حد مجاز است؟

همانطور که میدانید نقشه هایی توسط طراح جهت اجرا به مجری ابلاغ خواهد شد و مجری موظف است مطابق با نقشه های ارائه شده سازه را احداث کند.اما در شرایط کارگاه معمولا مجری مقاطع بزرگتری با توجه وضعیت دسترسی و مقاطع موجود در کارگاه انتخاب میکند.این اختلاف تا چه حد قابل قبول است و یا آیا اصلا قابل قبول هست یا خیر؟ برای احاطه کامل به این موضوع پیشنهاد میکنم قسمت بیستم از مجموعه ویدئوهای یک قاشق مهندسی عمران را از دست ندهید.

 دیگر ویدئو ها و ورکشاپ های  سبزسازه را رایگان دانلود کنید.

ترکیب بار پی دلتا در ایتبس

در ویدئو قبلی در مورد مفاهیم پایه ای و نحوه اعمال اثر پی-دلتا مطابق با پیوست سوم استاندارد ۲۸۰۰ توضیح دادیم. حال در این جلسه به انتخاب ترکیب بار پی-دلتا در  etabs می پردازیم.

سوالاتی که در این ویدئو کوتاه به آن ها پاسخ خواهیم داد:

 1. چرا etabs از ما ترکیب بار پی – دلتا می خواهد؟
 2. آیا ترکیب بار پی – دلتا شامل کل بارهای وارده است یا فقط بارهای ثقلی؟
 3. در انتخاب ترکیب بار پی – دلتا از ترکیب بارهای ثقلی استفاده کنیم یا از ترکیب بارهای لرزه ای؟
 4. ترکیب بار پی – دلتا برای حالات حدی نهایی در طراحی ساختمان های بتن آرمه چیست؟
 5. ترکیب بار پی – دلتا برای حالات حدی مقاومت در طراحی ساختمان های فولادی چیست؟

متن کامل مقاله مرتبط به این ویدئو را از اینجا بخوانید.