نامنظمی هندسی در پلان: فیلم رایگان نکات + حل مثالهای مختلف

بحث نامنظمی هندسی در پلان سازه بحث پیچیده ای نیست اما آنقدر هم ساده نیست که صرفا با خواندن متن آیین نامه می توان به مفاهیم آن پی برد.

در این ویدئو که بخشی از تور تخصصی استاندارد 2800 می باشد، به شما نشان خواهم داد که همین یک خط می تواند چقدر برایتان سوالات پیچیده و متفاوتی را ایجاد کند.

برای اینکه به مطالب جلسات آینده پی ببرید ابتدا بایستی با ضوابط منظمی هندسی در پلان و کلیت نامنظمی پلان در سازه آشنایی داشته باشید.

آیین نامه ۲۸۰۰ نامنظمی را به دو قسمت تقسیم کرده است.نامنظمی در پلان و نامنظمی در طبقات. سازه ای که تنها یکی از نامنظمی های در پلان یا طبقات را داشته باشد ،نامنظم اطلاق می شود.

شما می توانید از زیر آن را مشاهده کنید و یا با کلیک بر روی دکمه زیر آن را بصورت فشرده دانلود کنید.

 برای اشراف کامل به این موضوع پیشنهاد میکنم به این مطالب مراجعه کنید.

قسمت اول تفسیر استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم

قسمت دوم تفسیر استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم

قسمت سوم تفسیر استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم

قسمت ششم – نامنظمی در ارتفاع سازه ها

آزمون محاسبات نظام مهندسی آذر 92 : آموزش رایگان پاسخ به مهم ترین سوالات فولاد

همانطور که بررسی کردید در فیلم  تحلیل و درون یابی سوالات آزمون محاسبات خرداد 93  نکاتی مهمی درباره فاصله آزاد میلگردها و قطر هسته بتنی و بندهای مهمی از مبحث نهم در آزمون محاسبات صحبت شد، در این ویدئو قصد داریم به بندهای مهمی از ضوابط لاغری در در سازه های فولادی بپردازیم، مسائلی که حتی در فیلم پاسخ به مهم ترین سوالات آزمون محاسبات شهریور 95 نیز به آن پرداخته نشده است! اگر این ویدئوها را مشاهده نکرده اید، می توانید در صفحه ویدئوی اموزشی رایگان نظام مهندسی سبزسازه آن ها را به راحتی پیدا کنید!

معلوم نیست این بار مقررات ملی ساختمان برای آزمون پیش رو چه برنامه ای برای شرکت کنندگان در آزمون محاسبات خواهد داشت!

هر مهندس دقیقی می داند که سوالات آزمون محاسبات نظام مهندسی از مهم ترین بندهای مبحث دهم طرح می شود و چون اهمیت برخی بندها بیشتر است امکان تکرار سوالات آنها در آزمون های بعدی نیز وجود دارد. در این مجموعه فیلم های آموزشی رایگان، قصد داریم مهم ترین بندهای مبحث دهم را در قالب سوالات آزمون محاسبات، تحلیل و بررسی کنیم.

هدف ما صرفا ارائه ی راه حل سوال نیست، چون پاسخ سوالات آزمون محاسبات در همه وبسایت ها به صورت رایگان وجود دارد بلکه ما قصد داریم سوالات را از زوایای مختلف بررسی کرده و کلیه احتمالات ممکن را از نظر بگذرانیم تا شما مهندس عزیز، دید وسیعی برای حل سوالات پیدا کنید. در این قسمت مهم ترین سوالات آزمون محاسبات آذر 92 را با هم به طور موشکافانه بررسی می کنیم.

نکات اصلی فیلم سوالات فولاد آزمون محاسبات 92

 1. در سوال اول نگاه ویژه ای به کنترل ضابطه لاغری برای انواع مهاربندها داریم؛ همچنین برای درک بهتر این مفهوم، دو حالت کمانش داخل صفحه و خارج از صفحه ی مهاربند را به طور دقیق بررسی می کنیم. ضمن این بررسی، ضریب طول های موثر مختف برای مهاربند نیز ارائه می گردد تا نه تنها این سوال بلکه هر سوال دیگری در این زمنیه را به راحتی و در کمترین زمان ممکن پاسخ دهید.
 2. در سوال دوم  بررسی آزمون محاسبات آذر 92، نیز رابطه ی مهم برش در چشمه ی اتصال را بررسی می کنیم. از کلیه موارد مربوط به چشمه اتصال، این بند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد به گونه ای که تا کنون کلیه ی تست های چشمه اتصال، بر این مبحث تاکید داشته است. در تحلیل این سوال در نظر داریم کلیه حالت هایی که امکان دارد رابطه برش در چشمه اتصال به رابطه ای کوتاه تر تبدیل شود را بررسی کنیم. همچنین کلیه پارامترهای مورد نیاز برای حل سوال به طور مفهومی تشریح می شوند.

 

حتما سوالات، انتقادات، پیشنهادات و نظراتتان را در زیر همین صفحه در رابطه با ویدیوی تحلیل آزمون محاسبات آذر 92 بنویسید تا در آموزش های بعدی از آن استفاده کنیم، همچنین با به اشتراک گذاری این فیلم آموزشی به دوستانتان کمک کنید تا بتوانند در آزمون محاسبات امسال به راحتی موفق شوند.

طراحی دستی دیوار برشی

طراحی دستی دیوار برشی

سلام به شما اعضای محترم وبسایت سبزسازه. در این فیلم آموزشی کوتاه قصد داریم با چند مثال طراحی دستی دیوار برشی را به شما همراهان عزیز آموزش دهیم. مطالبی که در این فیلم آموزشی مشاهده خواهید کرد بخشی از تور تخصصی مبحث نهم ویژه آزمون محاسبات نظام مهندسی می باشد.

آرماتورگذاری دیوار برشی

به طور کلی ما با دو نوع آرماتور در دیوار برشی سر و کار داریم. آرماتورهای برشی دیوار و آرماتورهای خمشی دیوار. در این فیلم آموزشی که مدت آن حدود 19 دقیقه می باشد، به ضوابط آرماتور گذاری برشی در دیوار برشی خواهیم پرداخت.

بر اساس مبحث نهم طراحی آرماتورهای دیوار بر اساس دو ضابطه کلی صورت می گیرد. 1- دیوارهای برشی ویژه 2- سایر حالات

همچنین ما در دیوار با دو نوع آرماتور برشی سر و کار داریم. 1- آرماتورهای افقی 2-آرماتورهای قائم

آرماتورهای افقی دیوار برشی

آرماتورهای افقی برشی دیوار طراحی می شوند. به این معنی که این آرماتورها بر اساس مقدار برش و خمش وارده بر دیوار مشخص می شوند. به هر حال درصد این آرماتورها نباید از 0.25% کمتر و از 4% بیشتر اختیار شود.

آرماتورهای قائم دیوار برشی

بر خلاف آرماتورهای افقی، آرماتورهای قائم طراحی نمی شوند! بلکه آرماتورگذاری آنها بر اساس حداقل های آیین نامه به دست می آید. در این مورد مبحث نهم قید میکند که نیازی نیست مقدار آرماتورهای قائم دیوار بیشتر از آرماتورهای افقی دیوار در نظر گرفته شود. به هر حال درصد این آرماتورها نباید از 0.25% کمتر و از 4% بیشتر اختیار شود.

آموزش طراحی دستی دیوار برشی

در این فیلم آموزشی که در ادامه دانلود خواهید کرد، به حل 4 مثال پرداخته و در هر مثال به طراحی آرماتورهای افقی و قائم دیوار برشی در شکل پذیری زیاد و سایر حالات خواهیم پرداخت.

مهم ترین الزامات جوش گوشه

در این ویدئوی “مهم ترین الزامات جوش گوشه” ابتدا با یک سری مقدمات آشنا می شوید که شامل موارد زیر هستند:

 1. معرفی انواع جوش (جوش گوشه، جوش شیاری، جوش انگشتانه و جوش کام)
 2. چرا علی رغم این که جوش شیاری مقاومت بالایی دارد و در برابر ضربات رفت و برگشتی دوام بالاتری دارد استفاده از جوش گوشه مرسوم تر است؟
مقدمه

مقدمه

سپس به بررسی شش تا از مهم ترین الزامات جوش گوشه پرداخته می شود که به شدت در سوالات مورد توجه طراحان قرار دارند:

 1. سطح مقطع جوش گوشه
 2. حداقل بعد جوش گوشه
 3. حداکثر بعد جوش گوشه
 4. حداقل طول جوش گوشه
 5. حداکثر طول جوش گوشه
 6. دو یا سه خط جوش؟
تشریح بندهای جوش گوشه

تشریح بندهای جوش گوشه

و در نهایت از همین الزامات نمونه سوالات خوبی تحلیل شده و پاسخ داده می شوند.

حل نمونه سوال

حل نمونه سوال

 

برای دانلود ویدئو با کیفیت بالا روی افزودن به سبد خرید کلیک کرده و آن را رایگان دریافت کنید.

راز افراد برتر در آزمون محاسبات

چگونه می توان موفقیت در آزمون نظام مهندسی را بدست آورد؟

چرا برخی از افراد در آزمون محاسبات پیروز می شوند و شما نمی شوید؟!

راز این افراد در پیروزی در آزمون محاسبات چیست؟

در این ویدئو ۱۵ دقیقه ای میخواهیم در مورد ۳ کلید موفقیت در آزمون نظام مهندسی صحبت کنیم. به نظر شما این ۳ کلید چه می تواند باشد؟

این ویدئو یک روش خلاقانه و منحصر به فرد برای موفقیت در آزمون محاسبات به شما معرفی می کند که اکثر افراد موفق از همین روش استفاده می کنند!

شما نیز بهتر است اگر می خواهید به نفرات اول آزمون محاسبات تبدیل شوید، همین روش را یاد بگیرید!

مهمترین نکات مبحث پیچ

خوشحالم که فیلم رایگان جوشی که ارائه داده بودم مورد استقبال و توجه شما خوبان قرار گرفت، من در آن ویدئو نکات بسیار مهمی درباره جوش را توضیح داده بودم، اگر آن را ندیده اید، یک فرصت بزرگ را از دست داده اید.

فیلم رایگان مبحث پیچ  در آزمون محاسبات

امروز قصد دارم درباره بحث پیچ موضوعاتی را مطرح کنم، همانطور که می دانید مبحث جوش و پیچ دو تا از مباحث پایه و بنیادی در آیین نامه مبحث دهم بوده و حل بسیاری از نمونه سوالات آزمون محاسبات در بخش های دیگر وابسته به دانش شما در این زمینه است. بنابراین به جهت اهمیت فوق العاده زیاد این بخش ها در این فیلم رایگان در مدت نیم ساعت به موارد مهم و کلیدی زیر پرداخته می شود:
۱٫ بررسی اجزای یک پیچ
۲٫ بررسی انواع سوراخ پیچ و دامنه کاربرد هر یک + حل یک سوال تالیفی
۳٫ الزامات مربوط به فواصل سوراخ ها + حل یک سوال تالیفی
۴٫ تشریح کامل محاسبه تنش در پیچ در قالب یک نمونه سوال

همچنین اگر علاقه‌مند به مبحث پیچ هستید به شما پیشنهاد می‌کنم فیلم رایگان بررسی پیچ های با قابلیت پیش تنیدگی از مهندس بهزاد بحری را هم نگاه کنید.

 

 

اساس مقطع الاستیک و پلاستیک

فیلم های رایگان ۱۰ نکته جوش و پیچ را بسیاری از دوستان دانلود کردند و سوالاتی درباره اساس مقطع الاستیک و اساس مقطع پلاستیک پرسیدند، از نحوه محاسبه تار خنثی مقطع گرفته تا فرمول اساس مقطع الاستیک !

در این فیلم ما آموزش کامل اساس مقطع الاستیک و پلاستیک را در اختیار شما قرار می دهیم تا همراه با یادگیری آن به حرفه ای ترین مهندس در این باره تبدیل شوید!

یکی از چالش برانگیز ترین مواردی که همواره از من سوالات فراوانی درباره آن می شد و بسیاری از افراد در یادگیری آن مشکل داشتند، موضوع اساس مقطع است ، این موضوع که پایه بسیاری از سوالات آزمون محاسبات است و سوالات مستقیم و غیر مستقیم بسیاری درباره آن مطرح می شود را می توانید در زیر یاد بگیرید.

اما مهمترین نکات این آموزش چیست؟

 1.  یادگیری کامل اساس مقطع الاستیک
 2. یادگیری کامل اساس مقطع پلاستیک
 3. حل بیش از ۷ تست آزمون محاسبات

 

نکات مهم تسلیم موضعی جان

در ادامه ویدئوی مهم ترین نکات پیچ که مورد استقبال خوب شما عزیزان قرار گرفت امروز قصد دارم در رابطه با یکی از پیچیده ترین بندهای مبحث دهم آموزشی را مطرح کنم و در آخر نیز برای فهم بیشتر، نمونه سوالی از همین مطالب حل خواهد شد.

همانطور که می دانید تسلیم موضعی جان، معضلی است که برای مقاطع رخ می دهد لذا مبحث دهم برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند توصیه هایی را مطرح می کند. متاسفانه اگر سطحی نگر باشید با ابهام یا سوالی در این زمینه مواجه نمی شوید ولی من از شما تقاضا دارم کمی ریزبینانه این بند را مورد بررسی قرار دهید:

 • منظور از طول اتکا در این بند دقیقا چیست؟
 • این معضل به طور دقیق  برای کدام قسمت از جان مقطع باید کنترل شود؟
 • تسلیم موضعی جان مختص تیر است؟ یا ستون؟ یا  در هر دو امکان رخداد آن وجود دارد؟
 • اعداد موجود در روابط کنترل تسلیم موضعی جان از کجا آمده اند؟

اگر می خواهید از متن آیین نامه گامی فراتر بگذارید و به پشت پرده ی آن وارد شوید ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

تحلیل و درونیابی سوالات آزمون محاسبات آبان ۹۳

سلام به شما اعضای محترم وبسایت سبزسازه.

قبل از هر چیزی از نظرات شما دوستان عزیز تشکر کرده و سعی خواهیم کرد نظرات شما را در ویدئوهای بعدی اعمال کنیم.

تحلیل و درونیابی سوالات آزمون محاسبات آبان ۹۳

در این ویدئو قصد داریم به فصل ۲۱ مبحث نهم با موضوع مهار و وصله آرماتور بپردازیم. از موضوع مهار و وصله آرماتور ۳ سوال در آزمون محاسبات آبان ۹۳ مطرح شده که ما در اینجا علاوه بر این ۳ سوال، تنها تست آزمون محاسبات شهریور ۹۵ را نیز مورد بررسی دقیق قرار خواهیم داد.

محاسبه طول گیرایی آرماتورهای کششی و فشاری بر اساس دو بند ۹-۲۱-۲-۴ و ۹-۲۱-۲-۵ صورت گرفته که ما سعی خواهیم کرد نکات تکمیلی از قبیل اثر درنظر گرفتن آرماتورهای عرضی و همچنین اثر اضافه آرماتور را خیلی دقیق توضیح دهیم.

اگر تامین طول مهاری به صورت مستقیم فراهم نباشد به ناچار باید از قلاب استاندارد استفاده کرده که نکات مقدماتی را در این خصوص ارائه خواهیم داد.

موضوع بعدی مورد بحث در این ویدئو طول وصله پوششی در میلگردهای کششی و فشاری می باشد. امیدواریم این توضیحات مختصر مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

سایر ویدئوهای این مبحث را می توانید از طریق لینک های زیر دریافت کنید.

 

 

تحلیل و درون یابی سوالات آزمون محاسبات مرداد ۹۴

در دو فیلم گذشته به بررسی سوالات آزمون محاسبات آذر۹۲ و همچنین آزمون محاسبات خرداد۹۳ پرداختیم. در اینجا نیز به طور خیلی دقیق ۵ سوال از آزمون محاسبات مرداد۹۴ را با هم بررسی خواهیم کرد.

اولین سوالی از آزمون محاسبات مرداد ۹۴ که بررسی خواهیم کرد در مورد تعیین لنگر خمشی مقاوم می باشد. در حقیقت هدفمان از مطرح کردن چنین سوالی بیان مطالب پایه ای و مقدماتی است تا بتوانیم به سراغ سوالات مهم بعدی برویم.

دومین سوال در مورد تعیین برش نهایی وارد بر تیر در شرایط شکل پذیری متوسط بوده که برای تسلط به این موضوع تست شهریور۹۵ را که مرتبط با همین مبحث بود بررسی کردیم.

در حقیقت سوال سوم همان مطالب سوال دوم بوده منتها برای شرایط شکل پذیری زیاد! برای تعیین برش نهایی وارد بر تیر در شرایط شکل پذیری متوسط از لنگر خمشی مقاوم اسمی استفاده میکردیم اما در شرایط شکل پذیری زیاد از لنگر خمشی مقاوم محتمل استفاده می کنیم.

در ۲ سوال آخر نیز به موضوع بسیار مهم برش در اتصالات تیر به ستون خواهیم پرداخت و برای تسلط کامل تست های مطرح شده از این موضوع در آزمون های محاسبات بهمن ۹۴ و شهریور ۹۵ را نیز بررسی خواهیم کرد.

در ضمن پیشنهاد می کنیم از طریق لینک های زیر به ۳ ویدئو که در مورد اصلاحیات مبحث نهم می باشد مراجعه کرده و خیلی دقیق با آخرین تغییرات مبحث نهم در غالب تست های تالیفی متنوع آشنا شوید.

در قسمت آینده به تحلیل و بررسی سوالات آزمون محاسبات بهمن۹۴ خواهیم پرداخت. از شما دوست عزیز درخواست میکنیم تا سوالات خود را در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا در ویدئوهای بعدی به آن ها پرداخته شود.