بلدید مرکز سختی و مرکز جرم سازه را به صورت چشمی پیدا کنید؟!

همانطور که اطلاع دارید برای محاسبه مرکز جرم و مرکز سختی روابطی وجود دارند که با استفاده از آنها می توان این دو محل را به طور دقیق پیدا کرد.اما به صورت تقریبی و چشمی چطور؟!

درهر سازه سعی ما براین قرار است که فاصله مرکز جرم و مرکز سختی به حداقل برسد تا پیچش ایجاد شده در سازه به کمترین مقدار ممکن برسد. قبل از این،سعی کنید المان های باربر جانبی (مهاربندها و دیوار برشی) را تاحد امکان از مرکز دیافراگم دور کنید تا علاوه بر رفتار بهتر سازه مقاطع بهینه تری برای این المان ها به دست آید.

برای یافتن مرکز جرم و مرکز سختی در ابتدا آکسی به هر دو جهت x,y اضافه میکنیم طوری که هر دو جهت را به دو قسمت مساووی تقسیم کند(این موضوع به طور کامل در ویدئو شرح داده شده) در واقع آکس های جدید دیافراگم را به چهار قسمت تقسیم میکند که مرکز جرم سازه تقریبا محل تقاطع دو آکس کمکی خواهد بود. اما اگر در دیافراگم بازشو داشته باشیم چه؟؟ در این شرایط با توجه به سمت تمرکز جرم در سازه میتوان به سادگی محل مرکز جرم را تخمین زد. اما محل مرکز سختی چطور؟ توضیحات بیشتر را در ویدئو ببینید…

4 پاسخ
  • پشتیبانی سبزسازه
   پشتیبانی سبزسازه گفته:

   در این حالت مرکز سختی تقریبا همان مرکز سطح پلان می باشد. البته باید به این مورد توجه کنید که تیرهای فرعی را در نظر نگیرید. چون این دهانه ها سختی جانبی نداشته و لرزه بر نیستند. این دهانه ها را حذف کرده و سایر دهانه ها را لحاظ کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *