قسمت هشتم تفسیر استاندارد ۲۸۰۰ – تراز پایه

همانطور که می دانید با پایان مهلت قانونی ویرایش سوم استاندارد 2800 حال زمان این فرا رسیده است که مهندسین و متخصصین عمرانی ایران رو به سوی ویرایش جدید آن حرکت کنند. این ورکشاپ با ارائه جذاب جناب آقای دکتر مهدی علیرضایی می باشد که با همکاری جامعه مهندسین قم برگزار شده است ، شما می توانید این ورکشاپ و قسمت های بعدی آن را از سبزسازه دانلود کنید و از آن لذت ببرید!

و اما در این جلسه قصد داریم با تعیین دوره تناوب سازه بحثمان را شروع کنیم. برای تعیین دوره تناوب، ویرایش چهارم استاندارد 2800 ساختمان ها را به دو دسته ساختمان های متعارف و غیرمتعارف تقسیم می کند. ساختمان های متعارف ساختمان هایی هستند که توزیع جرم و سختی در طبقات به صورت متناسب باشد و تغییرات ناگهانی در آن ها نداشته باشیم. و اما دوره تناوبی که از ویرایش چهارم به دست می آوریم نسبت به ویرایش سوم چه تغییری داشته است؟

همانطور که میدانید پارامتر اصلی در تعیین دوره تناوب تراز پایه یا H می باشد. حال تراز پایه کجاست؟! تراز پایه را از روی شالوده یا پی در نظر می گیریم مگر این که سازه دارای دیوارهای پیرامونی بتنی باشد و در واقع یکپارچگی بین سازه طبقات برقرار باشد و البته خاک پشت سازه هم به صورت کوبیده شده باشد. برای مثال در سازه ای که در طبقه زیرزمین خود دارای دیوار حائل باشد، تراز پایه را از روی دیوار حائل درنظر می گیریم ( البته به شرطی که خاک پشت سازه کوبیده و ضخامت دیافراگم اول مناسب باشد ). به این موضوع هم اشاره کنیم که در اکثر مواقع امکان بالابردن تراز پایه نیست! چرا؟؟

آنچه در این قسمت خواهید آموخت:

  • تعیین دوره تناوب ساختمان های متعارف
  • مکان تراز پایه کجاست؟
  • تعیین دوره تناوب ساختمان های غیرمتعارف
  • اثر ترک خوردگی در تعیین زمان تناوب سازه بتنی
  • ضریب اهمیت سازه
  • توزیع نیروهای جانبی در ارتفاع سازه
  • محاسبه سازه در برابر لنگر واژگونی

حجم ورکشاپ : 30 مگابایت

 

دریافت سایر قسمت ها:

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

قسمت ششم

قسمت هفتم

قسمت هشتم

قسمت نهم

قسمت دهم

قسمت یازدهم

همچنین شما می توانید ورکشاپ های قبلی سبزسازه و فیلم های آموزشی سبزسازه را رایگان دانلود کرده و لذت ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *