قسمت یازدهم تفسیر استاندارد ۲۸۰۰ – تحلیل دینامیکی طیفی

همانطور که می دانید با پایان مهلت قانونی ویرایش سوم استاندارد 2800 حال زمان این فرا رسیده است که مهندسین و متخصصین عمرانی ایران رو به سوی ویرایش جدید آن حرکت کنند. این ورکشاپ با ارائه جذاب جناب آقای دکتر مهدی علیرضایی می باشد که با همکاری جامعه مهندسین قم برگزار شده است ، شما می توانید این ورکشاپ و قسمت های بعدی آن را از سبزسازه دانلود کنید و از آن لذت ببرید!

همانطور که میدانید تحلیل دینامیکی به دو روش طیفی و تاریخچه زمانی انجام می شود. در روش تحلیل دینامیکی طیفی، یک سازه n درجه آزاد را به n سازه یک درجه آزاد تبدیل می کنیم و با استفاده از اصل برهم نهی پاسخ ها، پاسخ نهایی سازه را به دست می آوریم. به صورت کلی برای به دست آوردن پاسخ سازه، بایستی مودهای ارتعاش سازه را که در واقع بیان گر حرکات مستقل تغییر مکانی برای یک سازه هستند را استخراج کنیم و مقدار بازتاب هریک از مودها در طیف بازتاب را به دست آوریم و با جمع پاسخ تمام مودها پاسخ سازه به دست خواهد آمد.

خب طبیعی است که برای اینکار بایستی ابتدا تعداد درجات آزادی سازه برای ما مشخص باشد. در سازه های سه بعدی ( اکثر مواقع) در صورتیکه سقف صلب باشد سیستم سه درجه آزادی خواهد داشت. برای مثال در یک سازه 6 طبقه با درنظر گرفتن سقف صلب ما 18 مود ارتعاشی خواهیم داشت. اما همیشه لازم نیست که تعداد مودهای ارتعاشی سازه را برابر با تعداد درجات آزادی درنظر گرفت. حتی میتوان تعداد کمتری هم در نظر گرفت. حال درچه مواقعی این امر امکان پذیر خواهد بود؟؟

توضیحات بیشتر و کاملتر در آخرین قسمت از ورکشاپ تفسیر ویرایش چهارم استاندارد2800

تفسیر استاندارد 2800 ویرایش چهارم – قسمت یازدهم شامل :

حجم ورکشاپ : 24 مگابایت

 

دریافت سایر قسمت ها:

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

قسمت ششم

قسمت هفتم

قسمت هشتم

قسمت نهم

قسمت دهم

قسمت یازدهم

همچنین شما می توانید ورکشاپ های قبلی سبزسازه و فیلم های آموزشی سبزسازه را رایگان دانلود کرده و لذت ببرید.

7 پاسخ
 1. صابر
  صابر گفته:

  سلام با تشکر زمانی که بخواهیم در پایان نامه یک تیپ بندی مناسب برای تیرها انجام بدیم معمولا باید مقطع رو افزایش داد که این سبب افزایش برش پایه دینامیکی نسبت به استاتیکی تعدیل یافته میشه در این موارد چکار میشه انجام داد یعنی امکان کاهش که وجود ندارد ؟؟؟؟ممنون.

  پاسخ
  • پشتیبانی سبزسازه
   پشتیبانی سبزسازه گفته:

   سلام. نه مهندس جان امکان کاهش وجود نداره. یعنی در واقع ضریب همپایگی باید حتما بزرگتر از ۱ باشه

   پاسخ
 2. صابر
  صابر گفته:

  سلام خسته نباشید در مورد اتصال ستون به پی در قاب خمشی فولادی بهتره اتصال گیردار اعمال کنیم یا مفصلی و در اتصال مفصلی قید پیچش یا همان لنگر حول محور z آزاد کنیم درسته یا مقید؟ ممنون .

  پاسخ
  • پشتیبانی سبزسازه
   پشتیبانی سبزسازه گفته:

   سلام اتصال ستون گیرداره چه در مفهوم و چه طراحی. حتی در قاب مهاربندی هم گیردار فرض میکنیم چون امکان اجرا بصورت مفصلی وجود نداره مگر اینکه پین اجرا بشه که توی سازه قاب ساختمانی اجرا نمیشه

   در مفهوم اتصال مفصلی تیر و ستون همه لنگر ها آزاده اما در طراحی تیر چون زمان اجرا بال بالای تیر مهار شده به سقف هست و بال پایین جوش شده به ورق نشیمن، پیچش رو گیردار فرض میکنیم.
   در اتصال مفصلی ستون هم پیچش گیردار در نظر گرفته میشه.

   پاسخ
  • پشتیبانی سبزسازه
   پشتیبانی سبزسازه گفته:

   سلام. آیا منظورتان دانلود آیین نامه ۲۸۰۰ می باشد؟
   اگر اینطور است خیر مهندس جان، آیین نامه ها را از سایت های دیگر میتوانید دانلود کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *