قسمت یازدهم تفسیر استاندارد ۲۸۰۰ – تحلیل دینامیکی طیفی

همانطور که می دانید با پایان مهلت قانونی ویرایش سوم استاندارد 2800 حال زمان این فرا رسیده است که مهندسین و متخصصین عمرانی ایران رو به سوی ویرایش جدید آن حرکت کنند. این ورکشاپ با ارائه جذاب جناب آقای دکتر مهدی علیرضایی می باشد که با همکاری جامعه مهندسین قم برگزار شده است ، شما می توانید این ورکشاپ و قسمت های بعدی آن را از سبزسازه دانلود کنید و از آن لذت ببرید!

همانطور که میدانید تحلیل دینامیکی به دو روش طیفی و تاریخچه زمانی انجام می شود. در روش تحلیل دینامیکی طیفی، یک سازه n درجه آزاد را به n سازه یک درجه آزاد تبدیل می کنیم و با استفاده از اصل برهم نهی پاسخ ها، پاسخ نهایی سازه را به دست می آوریم. به صورت کلی برای به دست آوردن پاسخ سازه، بایستی مودهای ارتعاش سازه را که در واقع بیان گر حرکات مستقل تغییر مکانی برای یک سازه هستند را استخراج کنیم و مقدار بازتاب هریک از مودها در طیف بازتاب را به دست آوریم و با جمع پاسخ تمام مودها پاسخ سازه به دست خواهد آمد.

خب طبیعی است که برای اینکار بایستی ابتدا تعداد درجات آزادی سازه برای ما مشخص باشد. در سازه های سه بعدی ( اکثر مواقع) در صورتیکه سقف صلب باشد سیستم سه درجه آزادی خواهد داشت. برای مثال در یک سازه 6 طبقه با درنظر گرفتن سقف صلب ما 18 مود ارتعاشی خواهیم داشت. اما همیشه لازم نیست که تعداد مودهای ارتعاشی سازه را برابر با تعداد درجات آزادی درنظر گرفت. حتی میتوان تعداد کمتری هم در نظر گرفت. حال درچه مواقعی این امر امکان پذیر خواهد بود؟؟

توضیحات بیشتر و کاملتر در آخرین قسمت از ورکشاپ تفسیر ویرایش چهارم استاندارد2800

تفسیر استاندارد 2800 ویرایش چهارم – قسمت یازدهم شامل :

 • تحلیل دینامیکی سازه : تحلیل دینامیکی طیفی
 • اصلاح برش پایه دینامیکی
 • اثرات مولفه های متعامد زلزله در تحلیل دینامیکی
 • کنترل جابجایی سازه
 • درز انقطاع سازه

حجم ورکشاپ : 24 مگابایت

 

دریافت سایر قسمت ها:

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

قسمت ششم

قسمت هفتم

قسمت هشتم

قسمت نهم

قسمت دهم

قسمت یازدهم

همچنین شما می توانید ورکشاپ های قبلی سبزسازه و فیلم های آموزشی سبزسازه را رایگان دانلود کرده و لذت ببرید.

2 پاسخ
 1. صابر
  صابر گفته:

  سلام با تشکر زمانی که بخواهیم در پایان نامه یک تیپ بندی مناسب برای تیرها انجام بدیم معمولا باید مقطع رو افزایش داد که این سبب افزایش برش پایه دینامیکی نسبت به استاتیکی تعدیل یافته میشه در این موارد چکار میشه انجام داد یعنی امکان کاهش که وجود ندارد ؟؟؟؟ممنون.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *