رازهایی در مورد اثر پی – دلتا که اغلب طراحان نمی دانند! – بخش اول

در این مقاله می خواهیم مطالبی را در مورد اثر P – Δ و نحوه اعمال آن مطابق با پیوست سوم استاندارد ۲۸۰۰ ارائه کرده و در انتها نیز نکات مهمی را در مورد ترکیب بار اثر P – Δ ذکر کنیم، موردی که سوال بسیاری از شما دوستان بود! پس تا انتها همراه ما بمانید!

اجازه دهید از ابتدا شروع کنیم، اثر P – Δ چیست؟

بار ثقلی در ساختمانی که تغییر مکان جانبی داده، لنگر اضافه تری را ایجاد می کند که به این اثر P – Δ می گوییم. این لنگر اضافه تر، خود به مانند برش اضافه تری در طبقه بوده که این برش اضافه موجب ایجاد تغییر مکان بیشتری در سازه می شود. مجددا این تغییر مکان اضافه شده موجب افزایش لنگر و در نتیجه افزایش تغییر مکان خواهد شد. این روال به همین صورت ادامه داشته و در هرمرحله تغییر مکان اضافه می شود.

در واقع اثر P – Δ  یک اثر تخریبی پیش رونده است. استاندارد ۲۸۰۰ نیز به تبع آیین نامه های بین المللی برای درنظر گرفتن اثر P – Δ ، تغییر مکان نهایی سازه را ضریبی از تغییر مکان ابتدایی در نظر گرفته که این ضریب افزایشی تابعی از شاخص پایداری طبقه (θ) می باشد.

روند اثبات رابطه را در ویدئو آموزشی اعمال پی دلتا مطابق پیوست سوم استاندارد2800 کامل توضیح داده ایم.

اثر پی دلتا را چطور لحاظ کنیم؟

اثر پی دلتا

بنابراین برای محاسبه تغییر مکان جانبی طبقه ابتدا بایستی شاخص پایداری طبقه (θ) را محاسبه کنیم. در ویدئو آموزشی اعمال پی دلتا مطابق پیوست سوم استاندارد2800 ثابت خواهیم کرد که شاخص پایداری طبقه برابر است با: θ = PΔ/VH

بد نیست بخوانید :  شاخص پایداری طبقه

پس تا اینجا توانستیم تغییر مکان جانبی طبقه را با در نظر گرفتن اثر P – Δ محاسبه کنیم. در انتها نیز برای درنظر گرفتن اثرات غیرخطی، رابطه به دست آمده را در ضریب بزرگنمایی Cd (جدول ۳-۴ استاندارد۲۸۰۰) ضرب می کنیم.

مطابق با ویرایش چهارم استاندارد ۲۸۰۰ هرگاه شاخص پایداری طبقه θ کمتر از ۰٫۱ باشد، می توان از اثرات پی – دلتا صرف نظر کرد. به این معنی که تغییر مکان را افزایش نمی دهیم. اگر شاخص پایداری طبقه بیشتر از ۰٫۲۵ باشد، اثر پی – دلتا شدید بوده و باعث ناپایداری می شود. همچنین اگر این ضریب بین ۰٫۱ تا ۰٫۲۵ باشد، اثر پی – دلتا بایستی در طراحی مطابق با رابطه ۳-۱۳ استاندارد ۲۸۰۰ منظور شود.

اضافه می کنیم که روش ارائه شده در استاندارد ۲۸۰۰ یک روش تقریبی بوده اما روشی که نرم افزارهای آنالیز و طراحی مثل sap و etabs از آن استفاده می کنند یک روش دقیق می باشد. در واقع این نرم افزارها یک ماتریس سختی کاهش یافته تشکیل داده و اثر پی – دلتا را در تحلیل منظور می کنند. بنابراین تنها کافی است تیک گزینه آنالیز پی-دلتا در این برنامه زده شود.

اما سوال مهمی که می خواهیم در قسمت بعدی به طور صریح به آن پاسخ دهیم تعیین ترکیب بار پی دلتا در برنامه etabs می باشد.

برای یک ساختمان بتنی مطابق با ترکیب بارهای حدی نهایی مبحث ششم چه ترکیب باری را به عنوان ترکیب بار پی دلتا در برنامه Etabs وارد کنیم؟؟

در قسمت بعدی به طور کامل به آن خواهیم پرداخت…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *