کاغذ دیواری ضد زلزله

با توجه به بحث مقاوم سازی ساختمان ها و جلوگیری از ریزش دیوار ها و سقف،همچنین کاهش تلفات انسانی و مالی،ابداع کاغذ دیواری ضد زلزله گامی نو در حفاظت مالی و جانی میباشد که قادر به جلوگیری از ریزش ساختمان است.

کاغذ دیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری ضد زلزله

 

 

این کاغذ دیواری نیروی حاصل از زمین‌لرزه را به تمام دیوار یک ساختمان منتقل کرده و از این طریق مانع از ریزش دیوار می‌شود.

ویژگی کاغذ دیواری ضد زلزله

راز اصلی این کاغذ دیواری آن است که هم باید سفت و محکم و هم انعطاف‌پذیر باشد.

این کاغذ حاوی دو عنصر مهم است: یکی الیاف و رشته‌های سفت و محکم شیشه و دیگری ماده‌ مصنوعی پلی پروپیلن. الیاف شیشه در چهار جهت مختلف بافته می‌شوند تا اینکه بتوانند نیروهای حاصل از زمین‌لرزه را بر تمامی دیوار تقسیم کنند.

چنین ویژگی‌ای از ایجاد درز و شکاف در دیوار جلوگیری می‌کند، زیرا نیروهای ناشی از زلزله بر سطح بزرگی تقسیم می‌شوند و دیگر نمی‌توانند بخش‌های ضعیف دیوار را متاثر کنند.

 

پیوستگی سنگ و آجر

اگر شدت زلزله زیاد باشد، دیوار شکاف برمی‌دارد، اما الیاف شیشه‌ای این کاغذ دیواری از فروپاشی دیوار جلوگیری می‌کنند. ماده‌ مصنوعی «پولی‌ پروپیلن» که از مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ دیواری است، دو طرف درز دیوار را روی هم نگه می‌دارد و از این طریق از ریزش سنگ و آجر جلوگیری می‌کند. دیواری که در مقابل زمین لرزه مقاومت بیشتری داشته باشد، هنگام زلزله به مردم امکان و زمان لازم برای گریختن از زیر آوار را داده و شانس نجات پیدا کردن را افزایش می‌دهد. کاغذ دیواری ضد زلزله همانند کاغذ دیواری‌های معمولی دیگر، روی سطح داخلی دیوار ساختمان کشیده می‌شود. این کاغذ ویژه را نیز می‌توان رنگ کرد یا روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید. به گفته‌ طراحان، این کاغذ دیواری به‌دلیل داشتن روزنه‌های مختلف از شکل‌گیری کپک نیز جلوگیری می‌کند.

 

 

چسبی خاص برای استفاده از کاغذ دیواری ضد زلزله

اما برای چسباندن این کاغذ دیواری بر روی دیوار استفاده از چسب معمولی کافی نیست. همانند خود کاغذ دیواری این چسب هم باید درعین حال سفت و انعطاف‌پذیر باشد.

این چسب مخصوص که توسط شرکت بایر (Bayer Material Science) تولید می‌شود، از دانه های پلیمر پلی اورتان و آب تشکیل شده است. با این ماده، چسب مخصوص به‌هنگام تکان‌های زمین قابلیت خاصی از خود بروز می‌دهد. در چنین وضعیتی ترکیبات هیدروژنی این چسب از هم جدا شده و در جای دیگر دوباره به هم می‌پیوندند. این امر سبب می‌شود که از گسیختگی سنگ‌ها و آجرهای ساختمان جلوگیری شود.

پس از نفوذ چسب بداخل دیوار و تبخیر آب موجود، دانه های پلی اورتان پوشش بسیار مستحکم روی دیوار ایجاد می کنند که باعث انتقال انرژی ناشی از زلزله به جهات مختلف می‌شود.

حا که بحث از عناصر ضد زلزله شد به شما مطالعه مقاله دو زبانه تکنولوژی ضد زلزله سنتی ژاپنی را پیشنهاد می کنیم.

الیاف شیشه تنها در کاغذ دیواری ضد زلزله کاربرد ندارد بلکه در ساخت بتن هم می توان از آن استفاده نمود. که به آن glass fiber concrete می گویند که در مقاله ای دیگر به بررسی آن پرداخته ایم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *